N». 214. 121" jaargang. 187K' W oensdag - il September. Wmt $ufkl Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/rn. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Gen* per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz»; van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groove letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de pub ltOll étrangére G, L. Daübe en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 10 September. TIEND-AFKOOP. jFIBTTXIl.IL.STOIISr.. de Schrijfster van „Jermie" enz. IIIDDELBURGSCHË COURANT. (Door onzen Schomven-Dmvelandschen medewerker). „Yerlos ons van de tienden!" Deze bede, in het kalme Nederland zeker niet vóór 1789 en van toen af steeds luider gehoord, werd eerst in 1872 op waardige wijze verhoord, door de wet van 12 April, die ze op vordering van den plichtige verkoopbaar stelt. Welk gebruik er in Zeeland van gemaakt is, leert de staat, welken men op eene andere plaats in dit nommer aantreft, en waarin men den af koop in alle tiendplichtige gemeenten van Zeeland gedurende de jaren 1872 tot 1877 aangewezen vindt. Hoewel de loop van den tiendafkoop bijna even grillig is, als die eener besmettelijke ziekte, zijn bij eene aandachtige overweging van dezen staat twee dingen zeer duidelijk: er is in Zeeland gedurende zes jaren veel tiend afgekocht, maar er is nog meer af te koopen overig. In enkele gemeenten verdwenen de tienden nagenoeg geheel, in andere werd er slechts eene kleine oppervlakte, in enkele geen perceel van bevrijd. Al nemen we zeer gaarne aan, dat dit laatste niet is om met zeker tollenaar te knnnen roemen: „ikgeef tiende van alles", zoo mag men toch, dewijl de tienddruk overal gelijk is, met recht vragen; waarom staat, in het streven naar ontheffing van tiend, Schouwen boven- en Tholen onderaan; waarom is men in sommige gemeenten blijven staan en het in enkele plaatsen zoo stil, als.of er geen wet tot afkoopbaarstelling bestond? Gaarne wil ik aannemen, dat daarvoor op verschillende plaatsen verschillende oorzaken bestaan, doch dit neemt niet weg dat overal het belang van eiken eigenaar hem dwingt om met den afkoop niet te vertragen. Allerwege nood zaakt men den grond, door hetere bebouwing en ruimer bemesting, door er meer dan vroeger aan ten koste te leggen, tot eene hoogere opbrengst. Yan deze opbrengst trekt de tiendheffer niet alleen zijn deel, zonder er een cent aan bij te dragen, maar met bet stijgen der opbrengst stijgt ook de afkoopsom. Yelen heugen zich zeker nog den tijd, dat men bunder aan bunder in eigendom kon verkrijgen voor eene som, waarmede men nu de tiend er niet van kan afkoopen. Eendrachtig dus opgetreden en met terzijdestelling van alle kleingeestige muggenzifterijen den afkoop tot stand gebracht. Er is geen hoer, die de tienden niet haat met een volkomen haat. Hij toone dit, niet 51 DOOR HOOFDSTUK III. IN LIM2 - WAIK. Toen hij weer aan dien zaligen tijd dacht ver dwenen al zijn ergernis en toorn; jegens haar koesterde hij niets dan teedere gevoelens en hij kon haar niet eens verwijten dat zij hem misleid of bedrogen had. Hij had haar niet begrepen, hij was willens blind geweest, dat wist hij zeer goed. Het zou een uitkomst voor hem geweest zijn als hij haar iets ten laste had kunnen leggen; maar zij was vlekkeloos en als zoodanig stond zij hem altijd voor den geest, met dien helderen glans in hare schoone oogen die oogen die zoo vroolijk lachend konden kijken en dan weder bij de minste innerlijke ontroering zoo duister, bewolkt, droomerig staren. Als Pearl ooit boos werd zouden die oogen misschien zwart en on heilspellend fonkelen. Claud hoopte innig dat het nooit zijn lot mocht zijn den glans dier oogen door een voorbijgaande wolk te moeten ver duisteren. Zijn gedachten hadden dezen loop genomen, toen door de verzuchting: „verlos ons van de tienden! maar door ze hoe eer hoe heter af te koopen. Yoor het mogelijk geval dat deze of gene ;r mocht zeggen: „ik zie op bedoelden staat geen enkele gemeente uit Zeeuwsch-Vlaanderen", ver meld ik dat de hoeren daar zoo gelukkig zijn van geen tiend te moeten geven. Indertijd heeft men mij gevraagd naar de wet of, het decreet, waardoor de tiend daar is ver dwenen. Ik kan daar alleen op antwoorden dat Zeeuwsch-Vlaanderen.bij tractaat van 16 Mei 1795 aan Frankrijk is afgestaan, waar de tienden toen reeds waren opgeheven, en de wetten waarbij dit plaats had gehad, door de inlijving, op Zeeuwsch- Vlaanderen van toepassing werden. In de Fran- sche wetten van die jaren is er geen te vinden, waarbij in 't bijzonder de tienden in Zeeuwsch- Vlaanderen worden afgeschaft. Toch overtreft, ondanks dit groote tiendvrije deel, de som die in 1872—77 voor tiendafkoop in Zeeland is uitgegeven, verre die van elke andere provincie, zooals blijkt uit het volgende staatje, ter voltooiing van mijn overzicht, den tiendafkoop vermeldende in alle provinciën des rijks, gedurende de jaren 1872—1877. Gelderlandf 994,535.70 Npord-Brabant 623,955.95§ Noord-Holland39,069.35 Overijsel10,010.79 J UtrechtL 141,752.66 Zeeland. 2,053,372.90^ Zuid-Holland837,827.44^ Samen f 4,700,524.81 In de niet genoemde provinciën Drente, Fries land, Groningen en Limburg had geen tiendafkoop plaats. Onder het totaal der provincie Gelderland is begrepen f 30,383.60 wegens afgekochte krijtende tiend, dat is tiend van veulens, kalveren, lamme ren, biggen, ganzen, bijen en andere „beest-ge boorten", zegt Huig de Groot. Het geheel duidt genoegzaam aan, in welken tijd deze schreeuwende tiend thuis hoort. En nu nog iets. Hij, die de Staatscouranten bij de hand heeft, waaruit de cijfers van dit staatje getrokken zijn, en mijne totalen daarmee vergelijkt, zal zien dat sommige daarmee verschillen. Ik schrijf dit toe aan druk- of andere fouten, ofschoon die in een officieel orgaan niet te pas komen. En dat het met sommige der opgaven niet pluis is, bewijst Onze ijverige medewerker geeft liier een gespecifi ceerde opgaaf over al de jaren van 1872 tot en met 1877- Om typographische redenen zien wij ons echter genoodzaakt, ons tot de mededeeling der totalen te Eed. zij op eens tot de werkelijkheid teruggeroepen werden door een haastigen tik op de buitendeur. Wie kwam hem nu storen en hinderen De gedachte aan nieuwsgierige bezoekers was hem vreeselijk. Hij had zijn model voor van daag weggezonden en verwachtte niemand. Als hij zich doodstil hield, zou niemand weten of hij er was of niet. Het kloppen werd bedeesd en schuchter herhaald. Was het een vrouw? Hij begeerde geen vrouwen bij zich te zien. Laat maar kloppen, hij geeft geen antwoord. Het kloppen werd ten derden male herhaald, maar nu op zulk een bevelende manier dat Claud, als voelde hij dat die gast zich niet liet afwijzen, opstond en de deur opende. Een oogenblik te voren had Pearl hem nog voor den geest gestaan, en toch was zij de laatste die hij in de werkelijk heid verwachtte voor zich te zien. Daar stond ze nu op zijn eigen drempel en hij had de grootste moeite om den uitroep te weerhouden, die hem op de lippen kwam. Hij onderdrukte elk geluid en sprak geen woord, maar hij werd doodsbleek en vatte baar uitge stoken handje met zeer bevende vingers. Morel had, zoo als hij gewoon was, in zijne hemdsmouwen zitten werkenzelfs het traditio- neele met verf bekladde fluweelen buis ontbrak en hij droeg geen sierlijk geborduurd mutsje op het welige haar. Hij had een paar oude pantoffels aan en geleek in 't minst niet op een artiste poseur, zooals hij daar sprakeloos op den drempel de officieele tiendafkoop-staat van 1877. Volgens dezen bedraagt de gezamenlijke afkoopsprijs dei- tienden van het kroondomein in dat jaar f$;236,679,07f. Wanneer men echter dé verschil lende posten samentrekt, die dit totaal moeten vormen, krijgt men f 9,990 meer, en alzoo in 't geheel f 246,669.07J. Goed tellen schijnt geen Haagsche deugd te zijn. Bovendien sluit het totaal der provincie Zeeland ook niet met de opgaven, die de heer Pické in zijn verslag van den landbouw vermeldt, op gezag van den directeur der registratie in Zeeland. Mogelijk is er iemand, die de oorzaak daarvan kent en wil meedeelen. Nadat Z. K. H. prins Hendrik en zijne gemalin gisteren Utrecht verlaten hadden, werd ook te Baarn de intocht op feestelijke wijze volbracht- Zoowel het station als het dorp waren met groen en bloemen overal versierd. Door den burgemeester van Baarn, den heer Mollerus, als ambachtsheer en ambachtsvrouw welkom geheeten, met bloemruikers ontvangen en met bloemen bestrooid, door duizenden kelen toegejuichtaanvaardde het vorstelijk echt paar in een rijtuig met vier paarden den rit naar het landgoed SoestdijJc, waarhij twee eerewachtèn, eene van „heeren," vooruitrijdende, en eene van „landbouwers" volgende, het rijtuig omstuwden. Aan het landgoed wachtte een gezelschap dames, dat den prins en de prinses mondeling en met bloemruikers verwelkomde en hun een heilwensch toezong, waartoe de heer Witkamp de woorden, de heer Tesselhoff de muziek geschreven had. i> In een brief van onzen verslaggever der Parij- sche tentoonstelling, welken wij morgen hopen op te nemen, komt een bericht voor dat een kastje, bevattende een volledig stel van onze munten -en die onzer O. I. bezittingen, Zaterdag jl. omstreeks 11 uren des morgens gestolen is. Men vond het in de Russische afdeeling terug, met slechts een stuivertje, een cent en een halve cent er meer in. Het gestolene had eene waarde van ongeveer f 70. Een telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië van den 9™ dezer meldt, dat sedert de vermeestering van Moentassi de troepen zich hoofdzakelijk hebben bezig gehouden met de zuivering van het terrein aan de linkerzijde der Atjeh-rivier. De kampongs, waaruit onze trans porten beschoten werdenondergingen eene tuchtigingeenige versterkingen werden ge nomen, wegen werden aangelegd en bosschen weggeruimd ter beveiliging van onze posten en convooien. Bij de tuchtiging van Lamkrak van zijn atelier stond, te zeer verbluft om de dames te verzoeken binnen te komen. Sibylle ontging niets. Zijn verbleeken en zijn schrik, waardoor hij zelfs haar tegenwoordigheid niet opmerkte vielen haar duidelijk genoeg in 'toog maar zij was nog meer getroffen door de schoon heid van den man die daar tegenover haar stond, dan door het geheim, dat zij met den eersten oogopslag doorgrond had. Morel heeft nooit geweten hoe zij door den donkeren gang en de kale voorkamer in het atelier gekomen waren; maar daar bracht het volle daglicht hem weer tot bezinning. Sibylle vermaakte zich met zijne zenuwachtigheid en met den eenvond van Pearl, die niets merkte van de ontroering die zij te weeg bracht en alleen maar hang was dat mijnheer Morel het niet pleizierig' vond zulk een onverwacht bezoek te krijgen. Zij voelde zich inderdaad verlegen door zijn manier van zijn, die haar minder hartelijk voor kwam dan vroeger en zij prevelde een soort van verontschuldiging over de stoornis, waarop Claud antwoordde dat hij zoo blij was haar weer te zien en dat wel onder zijn eigen dak't geen haar weder geheel op haar gemak zette. Zij begon levendig over haar werk te praten en door zijne vragen aangemoedigd, bekende zij hoe zeer zij naar zijn raad en bijstand verlangde. Daarop vertelde zij hem van zijn schilderij, die nu in haar bezit was, en toen mengde Sibylle zich in het gesprek om te zeggen hoe mooi ook zij dat stuk vond. Tot nu toe had men baar tegenwoordig (tegenover onze linie Atoa-Beloel) werd aan den vijand groote schade toegebracht. Daarop heeft Toekoe Moeda Bait, en den 25,a Augustus heeft ook Habieb Abdul Rachman namens de drie Sagies stappen tot onderwerping gedaan. Naar aanleiding hiervan is de tuchtiging van het vijandelijk gebied voorloopig gestaakt, maar zij zou, als de onderwerping niet volgen mocht, worden voortgezet zoodra de ingevallen regens het zouden toelaten. De gezondheidstoestand bij de ageerende troepen is vrij gunstig. (St. Ct. Bij koninklijk besluit is de gemeente Smilde aangewezen als standplaats van een postkantoor. Bij resolutie van den minister van financiën van den 9en dezern° 10, is iu de zesde klasse gerangschikt het vacante ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Elhurg c. a., waarvan de vermoedelijke belooning kan worden geraamd op f 2717, en na aftrek eener som van 660 voor kosten van beheer, waaronder is be grepen de belooning voor de sub-ontvangers te Hattem en Oldebroek, op f 2117 zuiver 'sjaars. Naar men verneemt, zal de opening van den spoorweg GladbachRoermond waarschijnlijk 1 Januari 1879 en van de hoofdlijn Antwerpen Gladbach in Mei e. k. plaats hebben. De heer T. H. de Beer verklaart in het Handelsblad dat het bericht omtrent de staking der uitgave van het Woordenboek der Nederlandsche Taal eene onwaarheid is. Prof. de Vries, zegt hij, zal de hem toevertrouwde nationale opdracht nooit opgeven; prof. Cosijn is met ijver als zijn mede-redacteur werkzaam en dr. Eelcoo Verwijs heeft zich alleen, uithoofde zijner zwakke ge zondheid, voor een jaar aan den arbeid onttrokken, doch met het stellige voornemen om dien na dit tijdsverloop te hervatten. De kopie voor de eerstvolgende aflevering is reeds grootendeels ter perse. Wij herinneren dat het bericht der staking afkomstig was van de Nieuwe Rotter damsche courant. Het gestrande stoomschip Gelderland is Maan dag morgen te 4 uren, zonder andere hulp dan die zijner eigen stoomwerktuigen, te Cadix aan gekomen. De ramp is dus heter afgeloopen dan men gevreesd had. Uit Hansweert wordt aan de Goesche Courant geschreven dat de door den minister van water staat genomen beschikking, waarhij de jagerij op MBI BBMBÉHMWp—i heid geheel vergeten en Pearl vo elde op eens met schrik hoe onbeleefd zij tegenover haar gast geweest' wasmaar deze was in 't minst niet beleedigd. Zij had de schetsen aan den wand en de albums op tafel bekeken en met een critisch oog de schilderij op den ezel beschouwd. Toen zij begon te spreken, zag Morel haar voor bet eerst aan en zijn kunstenaarsoog rustte met ver bazing op de buitengewone kleur van haar haai en de blankheid barer huid; maar tevens werd de wensch bij hem opgewekt om die oogen te zien, die zij zoo zorgvuldig bedekte; daarom nam hij een schets op en hield die op armslengte voor haar. Zij sprak vriendelijk tot hem; maar be antwoordde zijn vragenden blik niet en daar hij meende dat zij besloten had hare oogen niet te laten zien, gaf hij terstond elke poging op om dat geheim te doorgronden; zijne gedachten waren te zeer met éen vrouw vervuld om zich met een andere bezig te houden. HOOFDSTUK IV. DE TOOVENAARSTER BETOOVERD. Pearl# voelde zich zeer op haar gemak te midden van al die antieke voorwerpen, betastte en hekeek alles wat het atelier voor schoons en merkwaar digs bevatte en waagde liet zelfs eenige opmer kingen te maken over de schilderij op den ezel en de plaatsing der hoofdfiguur. Claud sloeg haar oplettend gade en voelde dat bij haar sterker

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1