Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Kerknieuws, Marine en leger, Kunstnieuws, Land bouw, keur van de prachtigste coniferen en de zeldzaamste bloemen versierd, die in zulk een rijkdom en met zooveel smaak zijn aangebracht, dat men haast geneigd zou zijn te denken eene wandeling langs eene bloemententoonstelling te maken. De wacht kamer le en 2e klasse is mede prachtig tot receptie van het vorstelijk echtpaar ingericht. Ook daar treft men de fijnste en kostbaarste bloemen aan. Tusschen dit alles zijn in verband met deze versiering de Nederlandsche en Pruisische kleuren aangebracht. Het schoone herfstweder lokte heden menigeen uit, om hier en daar een kijkje te gaan nemen. Zelden zag ik zooveel wandelaars op de been. Zoo even (half tien) heb ben wij een donderbui met wat regen gehad. Moge Utrecht daarvoor morgen gespaard blijven. Maandag morgen halt negen. De kleine regenbui van gisteren avond heeft geen nadeel aan de versieringen te weeg gebracht. Integendeel, de bloemen en planten zijn er door opgefrischt, daarerboven geeft zij het voordeel dat de waterwagens geen dienst behoeven te doen en dat het personeel van die wagens aan de algemeene feestvreugde kan deelnemen. Dui zenden vreemdelingen doorkruisen reeds de straten. Yoeg daarbij het vervoer van bloemen en planten, het hier en daar nog aanbrengen van groen en andere versieringen en een algemeen vlaggenfeest, dan kunt ge u eenigszins een denk beeld vormen, van de levendigheid, de vroolijkheid en opgewektheid die thans hier heerschen. Ik heb heden morgen nog eens den weg gevolgd dien de stoet zal nemende leemten die hier en daar nog ontbraken zijn thans allen aangevuld en er is let terlijk niet een huis dat niet versierd is. Het weder is prachtig en schijnt geneigd te-zijn de feestvreugde eer te verhoogen dan te verstoren. Van alle stedelijke en andere openbare instellingen waait de nationale driekleur; ook in de straten, die de hoogere gasten niet zullen volgen, is het een algemeen gevlag. {per telegraaf.) .Zooals gewoonlijk waren reeds lang voor de komst van de hooge gasten de troepen op de been om den weg af te zetten. Het Stationsplein was bezet door de schutterij, de Stationsstraat en een gedeelte Singel door artillerie, het verdere gedeelte Singel tot de Willemsbrug door de mineurs. Kolonel Kretzarkommandant dei- tweede afdeeling vesting-artillerie, voerde het bevel. Op het perron stond als eerewacht de vijfde compagnie der schutterij met muziek, onder bevel van den heer van Baerle. Verder waren aan het station opgesteld de scherpschutters-vereeniging de Zwijger, onder de vestibule de zangvereeni- ging Kunstmin en de afdeeling Utrecht van Het metalen Kruis. Door het schoone weder uitgeloktwaren duizenden van alle zijden samengestroomd. Het volk was vroolijk doch zeer kalm; het was nog te vroeg om aan Bacchus te kunnen offeren. Ten 10 uur 30 geeft het schelle geluid der stoomfluit het sein dat de trein, die de hooge gasten tot ons brengt, in aantocht is. De trompetten schallen het eene kommando volgt op het andere; de troepen worden nog eens gerichtde verschillende corporatiën goed opgesteld. De trein, met zijn met vlaggen getooide loco motief voorop, schuift het station binnen; de prins en de prinses stappen het rijtuig uit en gaan met hun gevolg de wachtkamer binnen, begeleid door de directie van den spoorweg. Bij het verlaten der wachtkamer heeft Kunstmin een welkomst zang aan, voor welke hulde de prins en de prinses hun erkentelijkheid betuigen. Door een der damesleden wordt een ruiker aan geboden, waarin de naamcijfers der gasten inge werkt waren. Vervolgens houdt de president een aanspraak waarin hij te kennen geeft dat Kunstmin, bij de ontelbare bewijzen van sympa thie, ook gaarne de hare voegt en Gods besten zegen op den huwelijksweg van het vorstelijk echt paar toewenscht. De prins betuigt zijne erkente lijkheid voor deze woorden en daarna zet de stoet zich in beweging. Hij wordt vooraf gegaan door een detachement rijdende artillerie. Dan volgt een rijtuig van het gemeente bestuur; vervolgens het eerste gedeelte der eerewacht, gekleed met steek, zwarten rok, witte rijbroek en kaplaarzen, en daarop het rijtuig waarin de hooge gasten en de commissaris des konings gezeten zijn. Hechts naast het portier rijdt de bevelhebber in de tweede militaire af deeling, kolonel Dittlinger met zijn adjudant, links de kommandant der eerewacht. Vervolgens komen het gevolg der hooge gasten, een rijtuig van het gemeentebestuur en eindelijk tot slot de ridders van het metalen Kruis en een detachement rijdende artillerie. In het stadhuis staat de inannen zang vereeniging geschaard, die bij het naderen van den stoet een lied aanheft. Het vorstelijk rijtuig houdt stil 42 meisjes, in het wit gekleed met Oranjesjerp, strooien bloemen rondom het rijtuig. Voor het stedelijk gymnasium staan de leerlingen der vierde en vijfde klasse geschaard. Aan de prinses wordt een ruiker aangeboden, terwijl de leerling de Jong een aanspraak houdt. Bij aankomst op het Lucasbolwerk doet de stafmuziek van het 5e reg. infanterie zich hooren. Op „Paushuizen" aangekomen, stijgen de hooge gasten uit de rijtuigen en komen weldra op het balkonhet volk zingt Wien Neêrlands bloed de troepen defileeren; de eerewacht met ontblooten hoofde. Door handgebaar en wuiven met hun zakdoeken, toonen de prins en de prinses hun erkentelijkheid voor de hulde en het eerbetoon die hun door het volk met zooveel geestdrift gebracht werden. Na het defileeren werd den gasten een dejeuner aangeboden, waarna de receptie plaats had van heeren en dames. Te ruim drie uren vertrokken de prins en prinses weder van „Paushuizen." Bij dat vertrek deed hetzelfde geleide dienst als bij de aankomst. Weder was een menigte volk op de been. Te half vier verliet het hooge echtpaar de bisschops stad. De indruk dien de prinses hier achterliet, is hoogst gunstig en ik vertrouw dat zij ook met ingenomenheid kennis zal hebben gemaakt met Utrecht's burgerij, die het vorstelijk paar met ware belangstelling en geestdrift ontvangen heeft. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Gorinehem, A. Noorderbroek en tot burge meester van Kollumerland en Nieuw-Kruisland, mr. J. Witte veen. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie, tot 1™ luitenant: bij het le reg. veld art., de 2e luit. jhr. A. J. B. Six en jh'. J. Ortt, beiden van het korpsbij de le afdeeling vest.-art., de 2e luit. P. G. L. baron Quarles de Quarles en G. A. de Jong, van die afdeeling; bij de Ilde afdeeling vest.-art., de 2e luit. C. H. A. R. Schuur man, van die afdeeling; bij de V" afdeeling vest.- art., de 2e luit. J. J. A. F. Kannemans, van dié afdeelingbij de VIe afdeeling vest. art., de 2e luit. D. H. van der Poel, van het 1® reg. veld art. en J. L. Vogel van het korps pontonniers; bij de VII afdeeling vest.-art., de 2e luit. K. D. Punt, van het le reg. veld-art., en H. F. van Gennep, van de afdeelingbij de VIIIe afdeeling vest.-art., de 2e luit. A. W. J. J. baron van Nagell, van het reg. rijd. art.; bij de torpedo-compagnie, de 2e luit. L. de Bruyn, van die compagnie. Voor de betrekking van leeraar in de geschie denis en aardrijkskunde aan de inrichtingen van hooger en middelbaar onderwijs te Deventer, op eene jaarwedde van f 1800, hebben zich geen sollicitanten aangemeld. De heeren J. H. van den Broek, H. C. Dibbits, A. van Hennekeler, C. K. Hoffman, J. W. Gun ning, C. A. J. A. Oudemans, R. A. Mees en H. G. v. d. Sande Bakhuyzen, allen leden der com missie, die voor het jaar 18771878 belast was met het afnemen van het eerste natuurkundig examen voor aanstaande artsen en hulp-apothe kers, hebben zich bij adres tot de tweede kamer der staten-generaal gewend om aan te dringen op het brengen van eenige wijzigingen in de wet regelende de voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, apotheker enz. Zij meenen, dat de leerlingen der H. B. S. niet tot het eerste natuurkundig examen moeten worden toegelaten dan nadat zij bewijzen hebben geleverd gemakkelijk verstaanbaar Latijnsch proza goed te kunnen lezen; verder zouden zij wenschen, dat de leerlingen der progymnasia slechts tot bedoeld examen werden toegelaten, indien zij ook eenige kennis hebben van goniometrie, vlakke trigonometrie en stereometrie. Ten slotte dringen zij ook op eenige wijziging in de vakken van het eerste natuurkundig examen aan. In de gisteren voormiddag gehouden godsdienst oefening is door den heer Rijnders, predikant bij de N. H. gemeente alhier, medegedeeld dat hij voor het beroep naar Delft heeft bedankt. De gemeente zong hem daarop gezang 96 toe. De heer J. W. Unger, predikant bij de N. H. gemeente te Koudekerke, heeft voor het beroep naar Austerlitz (prov. Utrecht) bedankt. Voor eenigen tijd werd door den heer A. Montagne Jz. te Leiden bij den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente eene aanklacht ingediend tegen den pred. J. D. B. Brouwer. De punten der beschuldiging komen hierop neder: 1° dat de heer J. D. B. Brouwer in eene vergadering zich het genoegen had veroorloofd pof. Kuenen en den emeritus predikant dr. C Krabbe voor god loochenaars uit te maken2° dat door ds. Bron. wer niet rechtzinnig genoeg was gepreekt over den 31en Zondag van den Heidelbergschen Cathe- chismus (m. a. w. over de sleutelen des hemel rijks; 3° dat door ds. Brouwer te veelroode wijn werd gedronken. Door den kerkeraad werd de aanklacht ter zijde gelegd, waarop de heer Montagne zich tot hoogere kerkbesturen wendde. Daar ook zij niet geneigd zijn den klager een willig oor te leenen, heeft deze den kerkeraad doen weten, dat hij binnen kort zijne grieven door den druk zal openbaar maken in een geschrift, getiteld: Bijdrage tot de geschiedenis van ons hedendaagsch kerkrecht.'''' Bij koninklijk besluit is aan den met rang van majoor gepensioneerden kapitein jhr. L. van Bronk- horst, aan wien bij besluit van 28 Decemberl8 57 n® 155, bij gunstige uitzondering en zonder eenige gevolgtrekking voor anderen, de rang van luit.- kolonel werd toegekend de rang verleend van kolonel. De miliciens der lichting 1875 zullen den 14e", en de nog in dienst zijnde der lichting 1877 den 30e° September weder naar hunne haardsteden terugkeeren. In weinig meer dan 24 uren leverde de stafmuziek van het 3e regiment infanterie, onder leiding van den kapelmeester N. A. Bouinan, hier of in onze nabijheid driemaal slag. Geen wonder dus, wanneer in het laatste treffen enkele,teekenen van vermoeidheid merkbaar waren. Deze kleine ongelukjes uitgezonderd, waren echter de drie uitvoeringen even zooveel over winningen. Zaterdag avond had het publiek van badgastenen inwoners van Domburg, door zeer weinig Middelburgers versterkt, het genoegen het korps een fraai programma zeer goed te hooren uitvoeren. Niet minder was de matinee in het Schuttershof op Zondag te roemen, welke de zomerbij eenkomsten der confrérie van St. Sebas- tiaan op zeer gunstige wijze besloot en alweder, over den naderenden winter heen, naar de volgende reeks doet uitzien. Bij het concert van gisteren avond in het Schuttershof was, zooals wij reeds opmerkten, eenige licht verklaarbare vermoeidheid niet te ontkennen, hetgeen niet belette dat het vrij talrijke publiek de verschillende stukken, vooral de solo-nommers, met warmte toejuichte. Het heerlijke weder bracht veel tot de veraange naming van dezen avond bij, welke door een opgewekt bal voor een groot deel der aanwezigen in een genoegelijken nacht overging. Een letterkundige wedstrijd, zoo reusachtig als er een te bedenken is, heeit ieder jaar in Frank rijk plaats onder den naam concours poétique du midi. Dit jaar waren er 911 verzen ingekomen, van welke aan 142 belooningen van verschillenden aard werden toegekend. Eene daarvan, een mention supplémentair e, werd door eene landge- noote, mej. Louise Stratenus weggedragen, die tevens het geluk had, bij den twintigsten kamp een zesden prijs voor proza te ontvangen. Den 21tn December a. zal men dezen Sanger-' krieg voor den 21en keer beginnen. Er is dus weder gelegenheid om lauweren te verwerven. Men deelt ons mede, zegt de heer Corten in de Landbouw-kroniekhoe onze veeartsenijschool door afdoende proeven aangetoond heeft, dat de vlekken typhus niet van 't eene op 't andere dier wordt overgedragen door rechtstreeksche besmet ting (aanraking), maar dat de smetstof in den dampkring aanwezig is, en de daarvoor vatbare individu's al naar gelang hunner vatbaarheid, er door worden aangetast. Zij plant zich dus voort door miasma, niet door contagium. Hetzelfde gebeurt b. v. met cholera, terwijl typhus en runderpest zich door contagium verspreiden. Zaterdag avond is weder een jongen in de gracht bij de Seisbrug gevallen, en met veel moeite door den timmermansknecht J. gered. Niettegenstaande de vele ongevallen die het spelen op de in die gracht liggende vlotten ten gevolge heeft, schijnt het de Middelburgsche jeugd toch te vermakelijk om er mede te eindigen. Bij de schietoefeningen Vrijdag 11. door het garnizoeu van Vlissingeu gehouden, is een milicien door een schot los kruid zoodanig in het aange zicht getroffen, dat de helft van zijn gezicht ver brand is en hij het rechteroog heeft verloren. Nabij Wemeldinge heeft eene aanvaring plaats gehad tusschen een zoogenaamde „wale - pont" en de stoomboot Goliathdoor welke die gesleept werd. Deze boot te ver doorgevaren zijnde, bleef aan den grond zitten en daardoor liep het vaartuig achter op de boot. De schroef der boot is erg beschadigd. Het vaartuig met het overige der lading is in de binnenhaven van Wemeldinge gesleept. Het bleek, dat de schipper alleen met zijn knecht aan boord was. Zij hebben zich op de boot kunnen redden. Zaterdag had op het huis de Pauw, van Z. K. H. prins Frederik, het aangekondigde feest plaats ter eere van prins Hendrik en zijne ge malin. Ruim 100 gasten, waaronder Z. M. de koning, prins en prinses Hendrik, de groothertog en de groothertogin van Saksen-Weimar, prins en prinses von Wied en prinses Marianne, begaven zich te 12 uren naar 's prinsen buitenverblijf, waar het feest werd begonnen met een déjeuner dinatoire. Hierna maakten de gasten een wandeling door het buitenverblijf en vereenigden zij zich te 6 uren aan een groot diner. De koninklijke familie, aan een afzonderlijke taiel gezeten, werd met goud, de overige hooge gasten met zilver bediend. De zalen waarin het diner plaats had, leverden een zeldzaam prachtig schouwspel op, zoowel door de heerlijke bloemenversiering als door de rijke toiletten der dames. Na afloop van het diner had een soiree plaats, waarop een 300tal genoodigden tegenwoordig was. De tuin en parken waren schitterend geïllumineerd, terwijl ook een groot vuurwerk werd afgestoken. De koninklijke militaire kapel, onder directie van den heer Völmar, luisterde door haar tonen het feest op. Nu de burgemeester van Berlicum in een ingezonden stuk in de Prov. Noord-Br. ct. een knoeierij bij de aanbiedingen met bons van N. E. Tas te Amsterdam aan het licht bracht, worden er meer voorbeelden van dien aard bekend. Zoo wordt thans uit Groningen gemeld, dat een kantoorbediende aldaar zich insgelijks heeft laten omkoopen zijn naam te leenen om als gelukkige vinder van een bon in de advertentiën van Tas vermeld te worden. Bij de oefeningen met gewapende sloepen der marine op de reede van Nieuwediep, heeft het volgende ongeluk plaats gehad Door den wind kwam een brandend stuk-kardoes in de sloep terug en wel toevallig in de ammunitiekist, die terstond ontvlamde. Toen de kruitdamp opge klaard was zag men dat er 5 schepelingen in zee lagen; zij waren, omdat hunne kleêren in brand stonden, over boord gesprongen. Spoedig opge- vischt, zijn zij naar het Marinehospitaal gebracht zij hebben gelukkig slechts lichte brandwonden bekomen in het aangezicht en aan de handen. Naar men verneemt, zal de kegelclub Vrijheid en Luim te Bergen op Zoom deelnemen aan het kegel-concours, hetwelk zal plaats hebben te Breda op Zondag 22 September a. bij gelegen heid der academie-feesten. Het concours is uitgeschreven door de kegel- vereeniging Arena Amicitiae te Breda. De politie te Deventer heeft 100 KG. vleesch van zieke varkens aangehouden, bestemd voor een spekslager. Het vleesch is afgekeurd en op de gemeentemestplaats begraven. Honderden varkens worden daar ter stede dagelijks opgekocht en grootendeels naar Duitschland en Frankrijk uitgevoerd. Daaronder schijnen nog al eens zieke te zijn. Zoo stierven er op weg van de waag naar het spoorwegstation 2, terwijl er den vol genden morgen nog 3 dood werden gevonden. Uit het verslag van den geneeskundigen raad voor Friesland en Groningen blijkt, dat er aan de verschillende rechtbanken processen aar» hangig zijn tegen handelaars in de geheimmiddelen De rechtbank te Winschoten veroordeelde reeds een koopman wegens verkoop van Urbanuspillen. Te Tienhoven bij Ameide zijn dezer dagen verkocht ongeveer 18 hectaren wei- en hooiland voor den hoogen prijs van ƒ54,700, behalve de kosten. De Engelsche bladen bevatten nog dagelijks uitvoerige berichten omtrent de ontzettende ramp op dc Theems. Het treurige werk van het op- visschen, tentoonstellen en begraven der lijken gaat nog steeds voort. De lijken, die nog niet herkend zijn voor ze moeten begraven worden, worden op staatskosten gephotografeerd, het beste middel om de identiteit der begravenen later nog te kunnen vaststellen. Het aantal der verdronkenen is niet vast te stellen. Wel weet de maatschappij, dat zij 623 kaartjes heeft afgegeven en dat de bemanning van het stoomschip 29 koppen sterk was; doch er werden geen kaarten gevorderd voor kinderen beneden 10 jaren, en van deze waren er juist een groot aantal aan boord. De Pall Mall Gazette geeft het aantal geredden op als 150. Zaterdag avond waren 36 lijken nog niet herkend. Eene vrouw, Eliza Lee, was met de boot van Sheerness naar Londen teruggekeerd, omdat zij bang was geworden van het reizen per spoor na het laatste ongeluk te Sittingbournezij verdronk. Er zal natuurlijk een zeer ernstig onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak van de ramp, en zoo er in deze een schuldige is, zal de publieke opinie door eene strenge straf moeten bevredigd worden. In de voorloopige verklaringen heerscht omtrent het hoofdpunt een groot verschil, name lijk omtrent de vraaghoe stond het roer tijdens de ramp? De stuurman van de Princess Alice en andere geredden van de bemanning zeggen „hard stuurboord", terwijl de duikers het op den bodem van de rivier „hard bakboord" hebben gevonden. Er zijn lijsten geopend voor de nagelaten be trekkingen der overledenen. BINREïfLARD. 's Clravenliage. Blijkens de Indische be grooting voor 1879, bedraagt het tekort over 1878, uithoofde der uitgaven voor Atjeh, minstens 7 millioen, hetgeen echter ruim opgewogen wordt door de hoogere opbrengst der middelen, zoodat ruim 2 millioen overblijft. Het tekort op de begrooting voor 1879 is 10 millioen, daar de oogst der Java-koffie volgens de jongste berichten slechts 820,000 picols bedraagt en de in Nederland te veilen hoeveelheid niet meer dan 765,000 picols kan wezen. De raming van den prijs wordt van 47 op 48 cent gebracht. De middelen worden 4| millioen hooger geraamd, tengevolge der opium-pacht, personeele belasting, nieuw patent recht, in- en uitvoerrechten enz. Voor Atjeh wordt 3$ millioen meer uitgetrokken dan definitief voor 1878 was toegestaan, zullende vermoedelijk nog lè millioen bovendien noodig zijn. Voor Nederland wordt eene bijdrage van 4§ millioen

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2