"ImEiLlfpr TSmdjfcu. Telegraphische berichtenT Be electrische pen. Ingezonden Stukken. Handelsberichten. Kolon iön. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz* Prezen van Effecten, Spoedig kwam hij tot de bekentenis, dat hij deze had ontvreemd uit het zakje en dat hij zich door middel van den sleutel eener andere deur den toegang tot de gesloten kamer had verschaft. In den loop der instructie bekende hij ook, vroeger het zakje te hebben bestolen. Het schijnt, dat al te weelderige inrichting zijner huishouding den beschuldigde tot het plegen der misdaad heeft gebracht. Het hof heeft met aanneming der qualificatie van den advocaat-generaalden beschuldigde veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf. In het mail-overzicht van het Alg. Dagblad van N. I. leest men het volgende. Zeer verrassend was eergisteren het bericht van den 24™ Juli uit Kotta-Radja, dat twee kolonnes van Oleh-Karang en van Lambaroe op onze At- jehsche Oosterlinie een inval in het gebied der XXII moekims hadden gedaan en, hoewel met verlies van 28 gekwetsten en 3 gesneuvelden min deren, toch boven verwachting geslaagd waren in haar voornemen. De opperbevelhebber heeft dezen aanval met de uiterste geheimhouding voorbereid en alles gedaan om de aandacht van den vijand af te leiden. Het plan was zóo geheim gehouden, dat, voor den afgetreden chef van den staf Doctors van Leeuwen, hier eenige dagen geleden uit Atjeh aangekomen, het telegram van Zaterdag een even groote verrassing was als voor iedereen. Tegenover onze Oosterlinie, vooral tegenover Oleh-Karang, had de vijand zeer zware verster kingen, waaraan reeds sinds twee jaar telkens gewerkt was, met geheele palissadeeringenjuist daarom was het noodig, eer de aanval op die fortificaties gedaan werd, een afleiding uit te lokken, die met de schijn-expeditie naar Pasangan dat intusschen door de marine gebombardeerd werd uitstekend gelukt is. Hoever de tocht nu gaan zal, of men meer gebied veroveren en bezetten zal, zijn zeer moei lijke vragen, en wier beantwoording voor een deel zal moeten afhangen van hetgeen men zal vinden. De advocaat mr. C. P. K. Winckel, onlangs van verlof naar Europa teruggekeerd en thans weder te Samarang gevestigd, is door den raad van justitie voor een maand ingaande met 20 Juli 11. geschorst in de practijk, wegens het oneerbiedig gedrag tegenover den raad, waaraan hij zich vóór zijn vertrek naar Europa had schul dig gemaakt. De oudste dochter van den sultan van Djokjokarta is overleden aan de gevolgen van hevige brandwonden, bekomen tengevolge van het omvallen van een petroleum-lamp. Gisteren avond had alhier een ongeval plaats dat, hoewel het gelukkig goed is afgeloopen, zeer noodlottige gevolgen had kunnen hebben. In het huis wijk D n° 61 op den hoek van de Bogardstraat en den Blindenhoek, is omstreeks 7 uren, op het oogenblik dat eene der bovenbe woners, eene oude vrouw, de trap afkwam, plotseling een gedeelte van den gang ingestort, tengevolge waarvan de vrouw van eene hoogte van ongeveer twee meters naar beneden viel. Op haar geroep om hulp kwam eene der buren toegeloopen, die eveneens in de opening viel. Twee kinderen trof hetzelfde lot. Beide vrouwen zijn, ofschoon niet gevaarlijk, gekneusd, en eene van haar moest heden het bed houden. De kin deren kwamen er met den schrik af. De oorzaak van de instorting, waardoor eene opening van ongeveer twee meters ontstaan is, moet in den verregaand slechten toestand van den gang gezocht worden. Teneinde opeenhooping en verwarring aan de spoorwegstations te voorkomen, heeft het bestuur der Rijnspoorwegmaatschappij bepaald dat plaatskaartjes voor de treinen naar Utrecht voor den 9en dezer, den dag van den intoeht van prins Hendrik, reeds den avond te voren aan hare stations verkrijgbaar zullen zijn. De fontein op de Plaats te 'sHage zal nog eenigen tijd aldaar blijven staan; te beginnen op Zondag a. zal zij van 2 tot 4 uren in werking zijn en zoo op gelijke wijze de volgende Zonda gen. Ook op den dag van de opening der staten- generaal zal de fontein water geven, en wel van halt éen tot 4 uren 's namiddags. Omtrent de gelekoorts-epidemie wordt onder dagteekening van den 5en dezer uit New-Orleans geseind Gisteren zijn hier 86 personen gestorvener waren 201 nieuwe gevallen. Te Vieksburg hadden gisteren 43 begrafenissen plaats; er waren 180 nieuwe gevallen. Te Memphis gisteren 89 begra fenissen. De epidemie neemt nog steeds toe in hevigheid, vooral in de plaatsen, waar zp pas is uitgebroken. Van alle zijden komen wanhopige beden om hulp. BIiraEHlAITD. Amsterdam. Alhier is bericht ontvangen dat het nieuwe stoomschip Gelderlandvan de Botterdamsche Lloyddat den 28™ Augustus op zijne eerste reis van Maassluis naar Batavia ver trokken is, nabij Cadix vergaan is. BTJITENLAKD. Weenen. Szapary heeft zijn aanvallende be weging voortgezet; na een hevig gevecht hebben de opstandelingen hunne versterkte positiën ont ruimd. loonden. De Daily News deelt mede dat Griekenland voornemens is de Grieksche schuld van 182425 te converteeren in obligatiën, die in 33 jaren a pari zullen worden afgelost. Gisteren is alhier te koop aangeboden de hofstede Steenvliet met de daarbij behoorende bouw-, wei- en moeslanden, henevens eenige per- ceelen weiland, alles te zamen groot 19 hectaren 2 aren 65 centiaren. Perceel 1. De hofstede genaamd „Steenvliet", staande en liggende in de gemeente Middelburg, in de Nadorst, groot 3 hectaren 77 aren 90 cen tiaren. Verkocht voor f 8351. Perceel 2. 37 aren 90 centiaren bouwland aldaar. Verkocht voor f 1042. Perceel 3. 47 aren 20 centiaren bouwland aldaar. Verkocht voor /T127. Perceel 4. 47 aren 55 centiaren bouwland aldaar. Verkocht voor ƒ1151. Perceel 5. 47 aren 15 centiaren bouwland aldaar. Verkocht voor ƒ1100. Perceel 6. 69 aren 60 centiaren weiland aldaar. Verkocht voor f 1280. Perceel 7. 1 hectare 36 aren 90 centiaren weiland aldaar. Verkocht voor 3100.50. Perceelen 8—10. 1 hectare 56 aren 85 centiaren bouwland aldaar. Verkocht voor 3493.50. Perceelen 11 en 12. 1 hectare 46 aren 20 cen tiaren weiland aldaar. Verkocht voor ƒ4430.50. Perceelen 13 en 14. 1 hectare 44 aren 30 cen tiaren weiland, liggende in de gemeente Veere. Verkocht voor f 2225. Perceelen 15—17. 4 hectaren 4 aren 70 cen tiaren weiland en sprink aldaar. Verkocht voor 4036. Perceelen 18 en 19. 2 hectaren 86 aren 40 centiaren weiland met rietveld aldaar. Verkocht voor f 2685. 6 Sept.'s av. 11 u. 64 gr. 7 's morg. 8 u. 63 gr. 's midd. 1 u. 69 gr. 's av. 6 u. 66 gr. In de onzekerheid, waarin men nog verkeert betreffende de ontvangst, die het socialisten-ont werp in den Duitschen rijksdag zal vinden, is het niet onbelangrijk na te gaan, wat de Berlijnsche regeeringsorganen schrijven aan het adres van den Duitschen rijksdag. Het erkende orgaan van prins Bismarck, de Provincial-Correspondente bevat een dringend beroep op de leden der nieuwe vertegenwoordiging. „Laat de rijksdag, zegt het blad, het ontwerp aan de meest vrije critiek onderwerpen. Maar laat hij zich herinneren, dat de natie van hem de aanneming wacht van de voorgestelde maatregelen of hunne vervanging door betere. De vaderlandsliefde en het door zicht, waarvan vele (dat woord „vele" is karak teristiek in dit verband) leden van den rijksdag bewijzen hebben gegeven, machtigen ons te ge- looven, dat de rijksdag geen bewijs zal geven van besluiteloosheid hij zich zeiven en bij de natie, en dat hij vooral het land niet zal laten in den onbeholpen toestand, dien men zich vergeefs tracht te ontveinzen, terwijl men der natie her senschimmige redmiddelen aanbiedt." Deze officieuse tirade zegt niet veel meer dan zeer algemeene zaken; alleen doet zij in haren aan vang onderstellen, dat de regeering bereid is ver anderingen in het ontwerp aan te nemen, mits deze de beginselen er niet aan ontnemen. Het aange haalde blad spreekt van „vervanging door betere" maatregelen, en schijnt dus te onderstellen, dat er nog mogelijkheid bestaat tot verscherping van de wet door eenig amendeerend lid, plus royaliste que le roi. Dat toch alleen kan in het stelsel der regeering verbetering heeten. In den chaotischen toestand, waarin Duitschland onder zoo menig opzicht verkeertwordt nog maar zeer- weinig licht gezien. Zij die gevolgd hebben, wat er zoo al heet uitgelekt te zijn van de onderhandelingen van prins Bismarck met het Vatikaan, worden van de eene conjectuur in de andere geslingerden dienen met de hand op het hart te zeggen, dat zij er niets van weten. Een correspondent van de Tempseen zeer waar heidlievend blad, dat over machtige hulpbronnen te beschikken heeft, meldt uit Rome, dat het tusschen den heer Masella en prins Bismark nooit tot voorstellen en tegenvoorstellen is gekomen doch dat de ontmoeting- der beide heeren te Kissingen enkel gediend heeft om het ijs te breken, en in dat karakter hij beide partijen den indruk heeft achtergelaten, dat eene toenadering moge- Ijk is. Volgens denzelfden berichtgever zou, indien het tot werkelijke onderhandelingen kwam, het Vatikaan zeer vriendschappeljk jegen3 de Duitsche regeering gestemd zijn, en zou met het voeren dier onderhandelingen de heer Masella belast worden, die daarvoor als aangewezen is door zijne uitnemende kennis van Duitsche toe standen en door zjne reeds aangeknoopte kennis met Bismarck. De dood van Franchi zou dus niets in de politiek van het Vatikaan hebben veranderd, en de nieuwe staatssecretaris Nina zou ook volkomen gezind zijn met den paus samen te gaan op den weg van verzoening, dien deze zich scb jnt te hebben afgebakend. Ook Nina zou dus gezind zijn om vrede te sluiten met Duitsch land voor den prjs van matige concessiën. Is echter met het Vatikaan ook de ultramontaansche politiek gewonnen Wij zouden het niet durven beweren. Het hij uitstek militante katholicisme der Jezuïeten of ultramontanen kan niet met kleine concessiën tevreden zijn, en is laten wij het erkennen zich te zeer bewust van het geen het wil, om zich met een kluitje in het riet te laten sturen. In dezen stand van zaken kan het zeker geen gunstigen indruk maken, dat kardinaal Ledochowski, de bekende prelaat, ge dagvaard is om te verschjnen voor de rechtbank te Posen om zich te verantwoorden wegens over treding der Meiwetten. Zoo althans meldt de Uniti Cattolica, een te Turijn uitkomend katho liek blad. Wellicht si deze vervolging juist op dit tijdstip een feit van beteekenis. In een Reuter-telegram vinden wj een bericht, dat zeer vreemd schijnt en nadere verklaring be hoeft. Het is gedateerd uit Rome en beweert, dat Rusland in eene nota, alleen aan de Italiaan- sche en Fransche regeeringen gericht, tot deze het verzoek zou hebben gericht om Thessalië te bezet ten, teneinde de onlusten te bedwingen, die waar- schijnljk zullen plaats hebben als de uit Bosnië, Herzegowina en Bulgarije verdreven Muzelmannen de wijk zullen nemen naar die provincie, die nog onder Turksch bestuur is. Frankrijk heeft, vol gens hetzelfde telegram, op dat verzoek een be paald weigerend antwoord gegeven. Dat laat zich begrijpen. Frankr jk heeft ondervinding van de moeiljkheden, die men zich door buitenland- sche bezettingen op den hals haalt en zal zich onder zijne tegenwoordige regeering er niet aan wagen, om zich de vingers aan die warme kastan jes te branden. Een leger in Thessalië zou groot gevaar opleveren, omdat ieder oogenblik juist daar een strjd kan losbarsten tusschen Turkje en Griekenland. Het geheele bericht komt ons trouwens zeer apocrief voor en is wellicht éen van die sensatieberiehten, zooals ook het solide huis Reuter menigmaal aan de goê gemeente tracht wjs te maken. De aanstaande terugroeping van Midhat, dezer dagen vermeld, zou ten doel hebben hem aan het hoofd te stellen van de reorganisatie van Klein-Azië met zeer uitgebreide volmacht. Indien dit bericht bevestigd wordt, is het van groot belang, daar Midhat door zjne bekende sympa thie voor de Engelschen en door de achting, waarin hij bij de Engelsche regeering staat, zeker uitnemend voor die schoone doch moeiljke taak zou geschikt zijn. Edison, reeds beroemd door telephoon en phonograaf, heeft weder eene nieuwe uitvinding in den handel gebracht, de electrische pen. Het is een holle stift, in den vorm van een potlood, die door een lossen, niet strak gespannen draad in verbinding staat met een electrischen motor. In de stift zit een naald, die even uit de punt te voorschijn komt. Door het beurtelings af breken en herstellen van den electrischen stroom wordt aan het rad van den motor eene onge- loofeljk snelle beweging gegeven, die zich op de naald in eene even snelle verticale beweging omzet. Terwijl nu de schrijver de stift over het papier beweegt, steekt de naald zoo snel door het papier heen, dat er in eene minuut 6,000 a 7,000 fijne gaatjes ontstaan, die natuurlijk nauwkeurig den weg afteekenen, dien de stift op het papier heeft afgelegd. Zoo krjgt men een geperforeerd blad, dat aan eene daarvoor gemaakte lijst wordt vastgemaakt. Het papier of de stof waarop men wil drukken, wordt op eene effen leien plaat gelegd, de Ijst met het model daarover heen, en eene met drukinkt bestreken wals drukt de zwarte kleur door de gaatjes op het daaronder liggende papier. Zoo krijgt men een nauwkeurig facsimile van het orgineel. Meer dan tweeduizend afdrukken kan men van hetzelfde model nemen, terwjl éen jongen er 200 a 300 in het uur levert. Voo'r prijslijsten, circulaires, marktberichten enz. is de machine uitstekend bruikbaar, terwijl men ze ook kan gebruiken tot vermenigvuldiging van bouw plannen, machineteekeningen enz., waarbij men de stift slechts langs al de lijnen der teekening behoeft te bewegen. Men heeft geene lange oefening noodig om met dit toestel te schrijven, en de machine is zoo eenvoudig, dat ze geene herstel lingen noodig heeft .Behalve de eerste uitgave van ruim honderd gulden zijn er geen noemens waardige kosten meer aan verbonden. Men kan dus gerust aan deze nieuwe toepassing der elec- triciteit eene schoone toekomst voorspellen. Thoornpolder. Nog een laatste roepwant is het gedaan, dan zal het spreken en schrijven, veel zijn maar te laat, te laat. De toestand is nu zoo, dat wanneer de winden zullen waaien en da orkanen zullen brullen en de golven den verzwakten dijk zullen beuken geen wederstand meer zal helpen, en de polder zal inloopen (of vloeien). Zoo is nu de toestand, en de algemeene gedachte der menschen die om en hij deze streken wonen. Nog onlangs zag ik den toestand, het ziet er allertreurigst uit. Gaten genoeg, en op sommige plaatsen is er haast geen wederstand meerwant een klein stormpje, en de dijk gaat er van door. Hoe zal hij inloopen Met storm of zoogenaamde doóde tj? want dat is van grooten invloed, zegt men. Wel ligt de zoogenaamde hulpdijk nu kant en klaar; om dan, wanneer de oude dijk doorgaat, de golven te ontvangen, maar, maar! zal hij het houden zegt men! En dan loopt hijnamelijk het water van de Noordzee, tot tegen den dijk van Wissenkerke, en Wissenkerke, nu een lief landelijk dorp, zal in een zeedorp herschapen worden, maar ten koste van den grondtea koste van de heerlijke granen, ten koste van prachtige weiden voor menschen en dieren die jaarlijks duizenden en duizenden produ ceerden en honderden voedden. Ik denk aan de nu verlatene twee hofsteden, waarvan een al is afgebroken; ik denk aan armoede en gebrek, die dan welhaast zullen vol gen. Het water zal daar niet die voordeelen aanbrengen als de grond van vroeger. Dit alles is maar eene oppervlakkige beschouwing, maar, roept men van buiten ons toe, helpt u zeiven zorgt dat uwe dijken, goed zijn, dan zullen zij niet vloeien! Waar en gewis; maar er was geene kracht meêr. Sommige ingelanden waren uit geput hunne kracht op financieel gebied was open men riepkomt over en helpt ons. Men sprak veel, maar helpen om calamiteus te verklaren, misalles was mis, en nu ligt daar die kostelijke polder, die dit jaar nog zulke heerlijke granen opleverde, klaar om in te loopen. Jammer, dood jammer dat er geen samenwerking, geen coöperatie, volgens den nieuwen tijd bestaat die handen aan het werk doet slaan, om te hou den, wat te behouden is. Wezenlijk wanneer de polder is ingeloopen, zullen wij het in Noord- Beveland weten, 't wordt de Haarlemmermeer of de Zuiderzee gelijk, en Noord-Beveland zal door dat zaakje gaan smelten, als was voor de zon, zegt men, na verloop van tijd.... Schrijver is geheel onzijdig, 't Kan hem weinig schelen, of de polder inloopt of niet, en zoo den ken er wellicht meer, maar is dat een idee dat opgaat? Welke fabelachtige werken worden er niet uitgevoerd door de kracht van geld. Laten wij daarover eens nadenkenNu ligt deze schoone polder verlaten en men zegt hij moet maar in loopen Hoog geplaatste heeren waterstaat, bouwkundigen, komt en ziet, en zegt mij of ik overdrijf om den toestand van den Thoornpolder aldus te beschrijven. Cortgeen Sept. D. Bergen op Zoom, 7 September. Boter per stuk ƒ1.15, per kilo f 0.73. Eieren per 26 ƒ1.10. Amsterdam, 6 Sept. 7 Sept. STAATSLEENINGEN. HTederl. Cert. N. W. Sch. 2* pet. 63$ 62$f dito dito dito. 3 75$ dito dito dito. 4 98$ 98$ België. Certificaten2$ - Frankrijk. Origin. Inschr. 3 74j Hongarije. Obl. Goudleen. 5 56 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 72$ Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 52^ 52 f} dito Febr.-Aug. 5 52$ dito Jan.-Jnli. 5 54 54 dito April-Oct.5 53$ 53$ dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 77 Portug. Obl.Btl. 1853/1869. 3 50 50^ dito dito 1876. 6 96$ Rusland. Obl. Hope C. 1798/18155 94$ 94 Cert. Inschr. 5'- Serie 1854. 5 60 60$ dito dito 68 1855. 5 76$ 75$ Obligatiën 18625 8lf 81$ dito 1864 ƒ1000 5 90$ dito 1864 1005 86$ dito 1877 dito5 85 85$ dito 1872 geoons. dito. 5 83$ 83 dito 1873 gecons. dito. 5 84$ 84-& dito 1850 1' Leening dito. 4$ 83$ 83$ dito 1860 2" Leening dito. 4$ 81$ dito 1875 gecons. dito 4$ 75$$ 75$ Cert. Hope C° 1840 4 dito 2°, 3* 4" Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leoning 1867/69. 4 73$ 73$-} dito dito 1859 3 63$ Cert. van Bank-Assign. 6 40 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 14$ 14$ dito dito 1876 2 32$$- 32$ dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 13 13 dito dito 1876 2 29$ 29$ Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 13$ 13$ dito dito 1869 6 15$ 14$ Egypte. Obl. Leening 1876 6 54$ 54 Spoorw. dito 1876 5 74$ Vereen. Staten. Obl. 1876 4$ 102$ 102$ dito dito 1871 5 104$ dito dito 1861 6 105$ Brazilië. Obl. Londen 1865 5 93$ dito Leening 1875 5 89 INDUSTBIEELE EN FINANCIEELS ONDERNEMINGEN. Nederl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pet. Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 105$} 105$} Ned. Ind. Handelsb. Aand. 122$ 122$ Stoomvaartm. Java Obl. 5 99$ 99$ dito Zeeland Obl. 5 dito gegarand. dito4$ ©uitschland. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. Bostenrijk. Aand. Nat. B. 116$ SPOORWEG-LEENINGEN. Bfederland. Maats. t.Expl. St.-Spw. Aandpet. 108 108 Ned. Ind. Spoorw. Aand. 102 Ned. Rijn-spw.volgef. Aand. N.-Brab. Boxt. Obl. 1875. 5 80 80 dito dito 2e Hypoth.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3