N°. 211. 121e Jaargang. 1878. Zaterdag 7 September. Mart Jfiffdf I Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/rn. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiens 20 Cent per regel, Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puWicité étrangére G, L. Daübe en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 6 September, FETJILLBTOTsT. de Schrijfster van „Jennie" enz. MIDDELBU Het concert dat gisteren avond in het Schutters hof, bij gelegenheid der bloemententoonstelling van Floralia gegeven werd, is door ongeveer 1400 personen bijgewoond. Door het harmoniegezelschap Accelerando werd, blijkbaar tot tevredenheid van het publiek, een afwisselend programma ten ge- hoore gebracht. De tuin was geheel geïllumineerd terwijl de bloemententoonstelling, thans door tal van kaarsen verlicht, een fraaien aanblik bood en aan meest alle bezoekers een goedkeurend oordeel ontlokte. Jammer dat het feest al spoedig door den regen werd gestoord. Nadat eerst enkele drop pels, hen die geen parapluie hadden medegebracht, het gemis er van deden betreuren, kwam er later een bui, waartegen ook die nuttige voorwerpen niet voldoende bleken en onder de kolfbaan of in de zaal beschutting moest gezocht worden. De commissie, ofschoon de bedoeling hebbende het vuurwerk eerst na afloop van het concert te ontsteken, achtte het dan ook maar 't best, daar toe reeds vroeger over te gaan en onder een flinke bui ging de eerste vuurpijl naar boven. Het vuurwerk is, niettegenstaande aan een enkel gedeelte de invloed van den regen te bespeuren was, goed geslaagd, doch werd door vele aan wezigen niet gezien, daar men zich door de vrees voor een nat pak liet weerhouden de bescher mende plaats te verlaten. Na afloop van het vuurwerk werd door de mu ziek het Volkslied gespeeld en spoedden de meeste bezoekers zich, uit vrees voor eene her haling der bui, huiswaarts. Wij zijn er van overtuigd de tolk te zijn van allen die tegenwoordig waren, wanneer wij de vereeniging Uit het volkvoor het volkwelke wij gelukwenschen met de resultaten door haar verkregen, ook hulde brengen voor de wijze waarop zij hare taak heeft opgevat en een woord van dank wijden voor de vele moeite en zorg, die zij zich getroost heeft om aan de bezoekers der feestviering een aangenamen avond te bereiden. In de week van 29 Augustus tot 4 September zijn met de stoomschepen der maatschappij Zeeland te Vlissingen aangekomen 652, en vandaar ver trokken 664 passagiers. Van de 22 aspiranten, die zich aangemeld hadden voor het examen voor surnumerair bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, 49 dook HOOFDSTUK II. lis t. De bedeesde kleine Dora voelde zich in groote mate tot Sibylle aangetrokken; van het eerste oogenblik af waarin zij haar ingenomenheid met Pearl betuigd had, hield het kind niet op met hare blijken van genegenheid en knielde somtijds naast haar neder om stilletjes haar hand te vatten; maar Sibylle beantwoordde die uitingen van liefde geenszins, ofschoon zij er zich evenmin tegen verzette. Zooals gewoonlijk speelde zij een lijdelijke rol. Zij week slechts in éen enkel opzicht van hare overschilligheid af en dat was als zij met Carlton sprakdan toonde zij eenige belang stelling en hij was altijd verrukt over haar gees tigheid en hare scherpzinnige opmerkingen over de maatschappij en over haar eigen leven. Carlton was nog jong en geheel onbekend met de dames uit de groote wereld, waarvan Sibylle hem het bewonderenswaardige toonbeeld toescheen. Hare bitse gezegden, hare jaloersche aanmerkingen op andere vrouwen, haar onverholen gewagen van fille mogelij ke schandalen dat alles stuitte hem zijn er 21 opgekomen, van welke slechts 9 met gunstig gevolg het gisteren te Utrecht gehouden examen hebben afgelegd Dinsdag zijn te Groningen en gisteren te Rotter dam aangekomen de directeur-generaal der Duitgcbe posterpen dr. H. Stephan, alsmede de geheimraden dr. Hucke en dr. Megssner, uit Berlijn, en de heer Starklof, hoofddirecteur der Oldenburger poste rijen. Deze heeren bezichtigen niet alleen de merkwaardigheden, maar ook de postinrichtingen in onze groote steden. Heden heeft zich, naar wij vernemen, dit Duit- sche reisgezelschap te Vlissingen bevonden. Ook te Utrecht worden voor het bezoek van prins Hendrik en zijne gemalin op den 9™ dezer groote toebereidselen gemaakt. Yoor bezoekers der grijze bisschopsstad op dien dag, vermelden wij hier den weg welken de vorstelijke stoet bij aankomst zal volgenSta tionsplein, Stationsstraat, Catharijnen Singel, Wil lemsbrug, Mariaplaats, Zadelstraat, Choorstraat, Stadhuisbrug, Ganzenmarkt Noordzijde, Minrebroe- derstraat, Janskerkhof, Maarsbergerhrug, Drift, Wittevrouwenstraat, LueasbolwerkLucasbrug, Nachtegaalstraat, Maliebaan middenrei, links naai de MaliebrugBregittestraatNieuwe Gracht Oostzijde, Paushuizen en bij vertrekPaushuizen, Kromme Nieuwe Gracht, Hieronymusplein door het Plantsoen, Maliebrug, Station Oosterspoorweg. Onlangs drukten wij de hoop uit, dat hij de aanstaande hoffeesten de vertegenwoordigers dei- dagbladen met dezelfde hulpvaardigheid en wel willendheid behandeld en in 't vervullen van hunne taak tegemoet gekomen zouden worden, als aan het keizerlijke hof te Potsdam het geval is geweest. De volgende mededeeling van een Haagsch berichtgever der (oude) Rotter dam sche courant bewijst dat dit alweder niet het geval is geweest. „Onze pers heeft, in tegenstelling van hetgeen in Duitschland werd gezien, eer tegenwerking dan ondersteuning gevonden. Reeds Zaterdag aan het station hadden de journalisten rechtmatige reden om zich te beklagen over achteruitzetting in den waren zin des woords. Rechtstreeks in staat gesteld om de feesten ten Hove bij te wonen, werd niemand, en had men niet bijzondere bron nen te zijner beschikking gehad, er zou van geenerlei mededeeling van eenig belang, buiten hetgeen in het openbaar geschiedde, sprake zijn geweest. Is 't dan wonder, dat nu en dan scheve berichten in de wereld komen en dat voorts tweeërlei gebeurt: óf dat men zich onwillekeurig wel tegen de borst, maar het beviel hem toeh ook in haar. Hij zou voor geen geld gewild hebben dat Pearl zulke verhalen hoorde; maar het was een genot voor hem, ze op dien kwijnenden toon te hooren voordragen, den glimlach op te merken waarmede zij de „pointes" deed uitkomen en de goed gekozen woorden, waaronder zij den ruwen zin wist te verbergen. En zij sprak niet alleen over menschen; zij had ook kennis van paarden en kwam telkens weer terug op het onderwerp, dat zij dien keer te Hastings besproken hadden. Eens ging zij zelfs zoo ver van te zeggen dat zij hem de belangstelling, welke zij voor hem voelde, niet langer waardig zou keuren, als hij geen eigenaar werd van wedrenpaarden en lid van den Jockey-club. „Het is niet gemakkelijk" zei zij, „maar het is juist voor u geschikt. Gij moet u een naam ma ken. Als ik uw vrouw was zou ik dat alles voor u in orde maken. Maar nu zal ik u toch mijn hulp verleenen en die belofte is meer waard dan gij op dit oogenblik vermoedt. Ik houd van u; ik stel belang in u en ik heb besloten dat gij u onderscheiden moet. Ik weet alles van uwe ge sloopte schepen en keur dat zeer af. Verscheiden menschen kennen dat groote geheim en het staat uw maatschappelijke positie in den weg. Gij hebt er geld mede verdiend doe de zaak nu weg. Het is het middel geweest om een doel te bereiken. Houd er een aandeel in, als gij wilt; maar laat niemand meer het recht hebben uw naam in éen adem te noemen met afbraak. Die combinatie aan indiscretie schuldig maakt, óf- wel dat men, uit vrees van mis te tasten, uit overmaat van scrupule of kieschheid feiten verzwijgt, die, hoewel van publieke notoriteit, niet officieel zijn overge bracht in een brief, nit Goes aan de N. Rott. ct. ge richt, leest men het volgende „Er is dezer dagen hier weder eene liberale kiezersvereeniging opgericht, die, voorziende in eene lang gevoelde behoefte, nog al waarborgen voor levensvatbaarheid oplevert. Voor eenige jaren hadden wij er eene, die echter een langzamen dood stierf en misschien juist daarom zoo weinig uitwerkte, omdat zij slechts in enkele beslissende oogenblikken teekenen van leven gaf. Het was een goed denkbeeld der oprichters om nu de zaak tot stand te brengen, nu de gemoederen kalm en rustig zijn en eerst in een verwijderd ver schiet van verkiezingen sprake kan wezen. Waar mannen als De Laat de Kanter, Fransen van de Putte eu anderen zich aan het hoofd stellen, kan men èn den geest der vereeniging èn de kracht die zij ontwikkelen zal, vooraf genoegzaam be palen. 't Is te hopen, dat zij, die het liberaal beginsel toegedaan zijn, nu ook zullen toetreden en dat niet, zooals vroeger het geval was, de eene en andere subjectieve opvatting van samen werking zal terughouden. Het i» meermalen ge bleken, dat, hoevele conservatieven en antirevo lutionairen en clericalen in ons district gevonden worden, de liberalen niet behoeven onder te liggen, wanneer zij zich slechts aaneensluiten. Er zijn belangrijke keuzen voor ons district in het ver schiet, keuzen waarbij meer dan plaatselijk belang betrokken is; dat is dan ook de aanleiding ge weest tot de vorming van deze vereeniging en wij hebben daarom veel hoop, dat er een alge- meene toetreding zijn zal,, opdat men niet later zich te beklagen hebbe, dat men door eigen lauw heid de partij van behoud en teruggang in de hand werkte." Door de centrale liberale kiesvereeniging te Dokkum is candidaat gesteld voor het lidmaat schap der tweede kamer jhr. van Swinderen. In de Staatscourant is opgenomen het verslag van de werkzaamheden der staatscommissie, voor 1878 benoemd tot het afnemen van het examen, bedoeld bij art. 11 der wet op het notarisambt. De kostelijkste persifflage, die misschien ooit op groote legermanoeuvres geleverd is, bevat de volgende brief van een zeemilicien, die op 't oogen blik bezig is onze kusten te „bedreigen", aan zijne moeder. Wij ontleenen hem, zonder is vernederend. Gij hebt een goed voorkomen en kunt een waardige plaats bekleeden; maar die roestige ankers zullen u onvermijdelijk omlaag trekken naar de sfeer der kooplieden!" Dat woord werd met zulk een onbeschrijfelijke minachting uitgesproken dat het Carlton voor het eerst afschuwelijk voorkwam. Dit gesprek werd gevoerd terwijl zij in den tuin op en neder liepen, op Pearl wachtende, die beloofd had met hen te gaan varen zoodra zij eenige huiselijke bezigheden verricht had. Kleine Dora liep naast Sibylle, hield haar bij de handen en luisterde aandachtig naar woorden waarvan zij de beteekenis volstrekt niet begreep. Maar toen zij hoorde van „gesloopte schepen" en dat daar met minachting over gesproken werd, besloot zij terstond in de bres te springen voor iets wat haar Pearl geprezen had. Doch voordat zij haar zwak stemmetje kon doen hooren, bracht Carlton een ander onderwerp op het tapijt. „Ik heb Donderdag een aanbidder van u ont moet," zei hij en vertelde de geschiedenis van Sago, Beauty en mevrouw Winter, die hij met opzet bewaard had tot dat hij eens alleen met. Sibylle zou zijn en haar kon vertellen hoe hij over de attenties van dien donkeren vereerder dacht. „En heeft hij de bruine werkelijk gekocht, voor den prijs die hem gevraagd werd?" vroeg ze. „Ja en gij moet er op rijden om uw dankbaar heid te bewijzen." daarom den draak te willen steken met de zeer nuttige en noodige oefeningenmet welke onze zee- en landmacht op het oogenblik bezig gehou den wordt, aan de N. Rott. ct.: Moeder, als n leest van gevangenneming in de krant, weest dan niet onrustig. Wij hadden vooruit in de sloep meegenomen onze kooyen en zakken en de offizier had zijn sjemein defeer. U ziet wel als dat het maar aardigheid wasik wou maar dat wij snert ook hadden meegenomen maar der moest ook wapens in. die soldaat van de wal die ingepikt is was daar gezet heb ik gehoord van anderen om gevangen te worden. Zij zeejen in de. sloep, wy zouen er een van de wal mee terugnemen en vier met de offizier moesten zich laten pakken, ik hen vris en gezond, u begrypt nou die vyand het is de landmag. Meer als wij pakke ze niet, zoo zeit de boosman Du sublime au ridicule il rfy a qxCun pas. Dat bewijst alweder de geschiedenis van het Neder- landsch ivoordmhoekdoor de profesoren de Vries en te Winkel, lang geleden, aangevangen. Het beloofde iets „groots" te worden, niet slechts door zijn ontzettenden omvang, maar ook door de indrukwekkende langzaamheid waarmede het voortschreed, en welke het tot een arbeid scheen te stempelen, waaraan geheele geslachten van Nederlandsche hooggeleerden achtereenvolgens zich zouden opofferen. En nu, wordt het, in plaats van groot, eenvoudig belachelijk. Dr. Eelcoo Verwijs geeft het werk op en prof. de Vries blijft er in steken, zoo meldt de N. Rott. Ct. Gelukkig bangt onze taal van een woordenboek niet af. Maar toch, het is weer een der ver schijnselen van naarheid, waardoor het oog van den waarnemer, die Nederland lief heeft, in deze dagen bedroefd wordt. Een nauwkeurig onderzoek der berichten over de aardbeving van Maandag 26 Augustus, die zich van den Wezer tot de Seine, van de vlakte van den Boven-Rijn tot de Noordzee heeft uitge strekt, brengt den heer dr. H. J Klein te Keulen tot de ofertuïging dat het middelpunt der schudding te zoeken is in het midden van den Eifel bij de bronnen van de Aar. In die streek heeft men reeds meer teekenen van onderaardsche werking waargenomen. Het eerst werd de be weging waargenomen te Hillesheim (aan den spoorweg van Keulen naar Trier), en zij duurde daar vrij lang, doch was niet zeer sterkeen paar minuten later weid zij waargenomen op plaatsen zuidelijker aan diezelfde lijn, Gerolstein, Kyllburg en Auw, op beide laatstgenoemde sterker. Daar- eutegeu merkte men op tusschengelegen stations niets, hetgeen aan Peru herinnert, waar bij aard- „Ik weet niets van dankbaarheid," zei zij naden kend. Ongetwijfeld had de majoor zijne redenen voor dien koop en zal hij op zijn eigen manier trachten zich te doen beloonen. Ik heb geen paard gereden sedert ik Indië verliet; maar ik zou het nog wel kunnen als ik lust had mij hijzonder te vermoeien. Misschien wil mevrouw Carlton wel zoo goed zijn die „Beauty" voor mij te probeeren. Na haar proeftocht op die vurige Kitty kan geen paard haar de haas zijn. Gij zijt een gelukkige man met zulk een vrouw: dagelijks ontdek ik nieuwe talenten in haar." „Pearl is beter en verstandiger dan iemand anders op de geheele wereldzei Dora con amove. „Ga eens zien ot gij haar niet helpen kunt, kleintje," zei Carlton, „zij blijft zoo lang weg." Toen het kind weg was, vroeg hij op ernstigen toon. „Is het mogelijk dat gij plan hebt dat paard als een geschenk van Alckenzie aan te nemen „Lieve tijd! dat klinkt onheilspellend en ernstig. Ongelukkig kan ik u niet met gepaste plechtigheid antwoorden," zei Sibylle met een spottend lachje. „Ik weet bijna niet wat ik met het paard zou uitrichten, tenzij ik den kooper ook wil aannemen. Dan zou de stal en de rijknecht van zelf wel volgen „Gij meent toeh niet dat gij u wilt wegwerpen aan dien aan Gabriël Alckenzie Carlton slikte het woord „neger" nog bij tijds in; maar hij stikte er bijna in. Sibylle antwoordde op vol maakt onverschilligen toon.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1