1878. 121e Jaargan V rijdag 6 Septem ber. M°. 210. Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/rn. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertenties: 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de publicité étrangére G„ L. Daube en Cie. te Parijs én Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 5 September. IPSXJIX^I^EITOXSr. de Schrijfster van „Jennie" enz. "W"T "1 De bloemententoonstelling der vereeniging Uit het volkvoor het volk werd hedenmiddag bezocht door 242 personen; het geheele aantal bezoekers heeft dit jaar 879 bedragen. De tentoonstelling van Flor alia, zeker de nuttigste en meest sympathiewekkende afdeeling van de Middelburgsche Vereeniging Uit het volk, 'voor het volk, lokte niet ten onrechte gisteren en heden een aantal bezoekers. Na hetgeen wij vroeger herhaaldelijk gezegd hebben over het nut dezer inrichting en over den weldadigen geur, ook in figuurlijken zin door de bloem in het huishouden verspreid, kunnen wij eene aanbeve ling van Flor alia achterwege laten en volstaan met een woord over de uitvoering van de taak, welke de commissie zich heeft gesteld. De plaat sing der bloemen in de kolfbaan van het Schuttershof was geheel anders dan in vorige jaren. Drie etalages verhieven zich pyramidaal, ieder gedekt door eene sierlijk geschikte groep heelden 'en sierplanten. Deze wijze van tentoonstellen heeft het dubbele voordeel, dat men de planten meer op de hoogte van het oog kan brengen, en dat het geheel een zeer aangenamen indruk geeft, zoodat wij deze verandering een zeer gelukkig denkbeeld achten. Een talrijk publiek' was ook gisteren avond in de groote zaal van het Schuttershof hijeen, om getuige te zijn van de uitreiking der prijzen en premiën, voor de best gekweekte planten uitge loofd. Nadat door het orkest, onder leiding van den heer Liesoy een paar nommers waren uitgevoerd, nam de heer de Stoppelaar, voorzitter der ver eeniging, het woord en heette de feestgenooten welkom. Na er op gewezen te hebben dat geene zaak zoo de sympathie van het volk heeft verworven en geene zaak die sympathie zoo waardig is, als de Flor alia, deed hij uitkomen dat het doel door haar beoogd, hij uitnemendheid practiseh is; het kwecken van jonge planten toch is een stil hui selijk genot, boezemt liefde voor de natuur in en bevordert den zin voor het schoone. De bloem verschaft, zoowel in de woning van den arbeider als in het paleis van den vorst, genot, en dat genot kan ieder zich voor enkele eenten deelachtig maken. Het groot aantal planten, op deze vierde ten toonstelling der Middelburgsche Floralia ingele 4» DOOS HOOFDSTUK I. „beauty" „Ja natuurlijk," antwoordde de majoor kortaf. „Laat haar op en neer stappen. Wij kunnen er in den stal niet over oordeelen en ik geef meer om het oordeel van mijnheer Carlton dan om dat van iemand anders in geheel Londen." De toon van Alckenzie kwetste altijd en Hot spur, die zeer licht geraakt was, liep gevaar van door een scherp antwoord een klant te verliezen gelukkig kwam Carlton tusschenheiden. „Gij weet, Sago, dat ik mijn grootste kennis van paarden aan u en uw broeder te danken heb. Ik heb getoond een goed leerling te zijn en met uw hulp heb ik mijn stal nog al goed voorzien, niet waar? Maar zeg, hoe gaat het met mijnheer Harrieote „Nog al goed, dank u. Het meeste werk komt nu op mij neer, dat kunt ge wel nagaan. Sedert Harrieote die rheumatische koortsen heeft gehad en nu hij vrouw en kinderen heeft, natuurlijk Maar hier is de bruine, mijnheer!" riep hij op geheel anderen toon uit. „Is zij niet mooi om te verd, is een bewijs ën voor de waardeering èn voor de vruchten van het streven der vereeniging zeer verblijdend is dan ook voor haar het ver schijnsel, dat 1644 planten door 296 inzenders zijn tentoongesteld en slechts 18 aanvragers met een 150tal planten zijn achtergebleven. En dit te meer als men opmerkt dat te Amsterdam, waar door 1100 personen 5300bloemen aangevraagd werden, slechts door 700 personen 3300 planten zijn tentoongesteld. Spreker achtte het onnoodig uit te weiden over het nut der Floralia daar dit mag beschouwd worden aan allen bekend te zijn. Alleen wenschte hij in herinnering te brengen dat aan de zaak der hloemenkweek nog andere nuttige zaken verbonden zijn, vooral het opwek ken van den lust tot sparen. Een elders geves tigd menschenvriend, die jaarlijks en ook nu eene belangrijke som aan onze Floralia schenkt, heeft den wensch te kennen gegeven om de resultaten te vernemen, door Floralia in dezen geest ver kregen. Daartoe in staat gesteld, kon spreker ook hier mededeelen dat van de ia 1875, 1876 en 1877 uitgegeven 22 spaarbankboekjes 8 geheel zijn uitgehaald, 5 onveranderd gebleven, 5 met be staande vereenigd en 4 den lust tot sparen hebben opgewekt. Yan de 8 die geheel zijn uitgehaald, is het hekend dat er twee zijn, waarvan de houders de gelden tot het aanschaffen van kleedereD voor den winter gebruikt hebben. Om den lust tot sparen nog meer op te wekken wenscht het bestuur van zijn kant eene poging te doen, door de bepaling te maken dat aan hen, die nu een spaarbankboekje ontvangen of dit reeds van 't vorig jaar hadden en in het volgende jaar het bewijs leveren dat op die hoekjes geld is bijgeschreven, eene belooning van 1 of meer zal worden toegekend. Spreker wenschte, alvorens het woord aan de jury tot het uitbrengen van het rapport te geven, nog een woord van dank te brengen aan de leden daarvan, die een geheelen dag aan hunne moeilijke taak hebben besteed. Ook aan de maatschappij tot bevordering van tuinbouw werd door hem dank toegebracht voor hare stoffelijke medewerking. En terwijl hij een woord van lof bracht aan de commissie van rangschikking, wenschte hij vooral ook aan den heer Blaas de erkentelijkheid der vereeniging te betuigen voor het verschaffen der planten en voor zijne gewaar deerde hulp hij de rangschikking. Spreker eindigde met de opmerking dat men niet allen prijzen kan schenken en dat die prijzen ook niet te veel als belooning moeten worden beschouwd, maar veeleer als aandenken en als zien In geheel Europa vindt gij zoo geen tweede! Bezie haar goed, zie die bewegingen. Zie die beenen - hoe fijn, hoe net, hoe sterk! Is 't geen schilderij Een dame dragen, mijnheer natuurlijk; zij zou een baby kunnen dragen." „Dan zou de baby er toch slecht afkomen," zei Carlton lachend, toen de bruine een sprong deed om los te komen. „Dat is haar levendige aard, mijnheer," zei Hotspur, in 't minst niet uit het veld geslagen. „Ga er maar eens opzitten, mijnheer Carlton dan zult ge spoedig zien wat voor een paard het is. Er is geen tweede zoo in Europa wat levendigheid, met rustigheid gepaard, aangaat." Carlton sloeg het paardje nog een poos gade, gaf bevel haar te zadelen en kreeg tegen alle gewone regels, verlof om „Beauty" buiten de plaats te brengen. Hij ging heel genoegelijk een ritje maken door het Park. „Nu die is ook goed, hij Jupiterriep Alcken- z'e- „Daar rijdt hij w.eg zonder een woord te zeggen en laat mij hier staan wachten, terwijl hij misschien dat paard afjakkert. „Vergeef mij, mijnheer," zei Sago hem in de rede vallende,1 „daar is een dame die ik te woord moet staan." Hij ging een knappe kleine dame te gemoet, die juist uit haar rijtuig stapte en zeer bevallig zijn buiging beantwoordde. Zij begon hem terstond het doel van haar komst te ver klaren, waarnaar Sago met veel aandacht luisterde. Hij was altijd bekend geweest als de „damesvriend" van de firma. blijk van waardeering, daar toch ook voor hen die niet bekroond zijn, de genoegens aan het kweeken der planten verhonden en de zelfvol doening, die men heeft ze nu door stadgenooten bewonderd te zien, wel de moeite en zorgen er aan besteed beloonen. Vervolgens werd door den heer Verheij in korte trekken medegedeeld hoe de heoordeeling der planten, om in aanmerking te komen voor prijzen of premiën, geschiedt en eenige wenken gegeven hoe het best de verschillende soorten kunnen gekwéekt worden. Daarna was de uitreiking van de prijzen aan de beurt, dat door de jongejuffrouw Doorenhos, dochter van den secretaris der vereeniging, ver richt werd. Onder toejuiching van het publiek, bij elke af deeling der bekroningen, gevolgd door fanfares van de muziek, werden door de bekroonden hunne prijzen en premiën in ontvang genomen. Na de uitreiking der prijzen liet de muziek het Volkslied hooren en in opgeruimde stemming verliet men het Schuttershof; de bekroonden trotsch op den behaalden prijs, de minder gelukkigen met het vaste voornemen alles aan te wenden om bij eene volgende gelegenheid er een te verwerven. Z. K. H. prins Frederik zal aanstaanden Zater dag ter eere van prins en prinses Hendrik ieen diner geven van ruim 100 couverts. Na aïloop daarvan zal een bal volgen, waarop ongeveer 300 gasten genoodigd zijn. Voor een en ander worden groote toebereid selen gemaakt. Z. M. de koning en de overige leden der vorste lijke familie zullen aan het diner deelnemen en op de soirée tegenwoordig zijn. Naar wij vernemen heeft er heden aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid een conferentie plaats tusschen den minister en de commissie, waaraan is opgedragen met het hoofdbestuur van 'Eigen Hulp nieuwe statuten te ontwerpen voor een algemeene spaar- en voor schotbank. Volgens een mededeeling in het orgaan van bedoelde vereeniging biedt Eigen Hulp deu minis ter de gelegenheid aan om een doeltreffende postspaarbank in te richten, zonder dat het beheer der spaarpenningen met het daaraan verhonden gevaar op de schouders van den staat wordt gelegd. Wij hopen met den schrijver van het lezens waardige opstel „Centrale postspaarbank" in het laatste nommer van het orgaan van genoemde vereeniging, dat bet onderling overleg tusschen „Ik kon niet wachten op den colonel," zei de dame en liep Alckenzie voorbij zonder op hem te letten; „ik was zoo verlangend zelve deze „Beauty" te zien. Het moet natuurlijk het liefste paardje van de wereld zijn, daar het tot uw stal behoort, mijnheer Sago," voegde zij er met een fijn lachje bij. „Laat haar as je blieft dadelijk buiten brengen." „Neem mij niet kwalijk Sago," zei Alckenzie die er geen geheim van maakte dat hij alles gehoord had wat die dame gezegd had „is het mijn bruine waarvan hier sprake is?" „Hebt gij dan besloten haar te nemen, mijnheer vroeg Sago zeer gevat. „Ja, tegen den prijs dien ik bepaald heb." „Dat kan ik wezenlijk niet doen, mijnheer." „Gij wilt toch niet zeggen dat gij „Beauty" wilt verkoopen, mijnheer Sago?" vroeg de dame ontsteld. „Ja mevrouw, deze heer verlangt zeer haar te bezitten. Eu eerlijk gezegd kan ik niet anders dan zijn smaak en oordeel bewonderen." „Waarom hebt gij er dan met Colonel Winter over gesproken, mijnheer Sago en hem het paard laten zien Nu heeft hij mij van hare uitstekende hoedanigheden verteld en er mij naar doen ver langen haar te bezitten en haar zelve te berij den zei de dame op verwijtenden toon. „Waarlijk mevrouw, het spijt mij zeer dat gij teleurgesteld zijt," zei Sago zeer nederig, „maar om u de waarheid te zeggen, toen de colonel haar gisteren zag, scheen hij volstrekt niet ge den minister en de commissie tot goede uitkom sten moge leiden. Zou de vereeniging alsdan kunnen bogen op een nuttige instelling, nuttig voor haar zelve, nuttig ook voor de gansche gemeenschap, do naam van den minister, door wiens medewerking zij tot stand komt, zou op het gebied van het spaar bankwezen in Nederland den roem verwerven, welken die van Gladstone in 1861 in het Vereenigd Koninkrijk heeft veroverd. Vad.) De begrooting der gemeente Amsterdam over 1879 is gisteren avond aan de leden van den gemeenteraad rondgezonden. Zij bedraagt in ontvangsten en uitgaven f 5.792.754. Inkomsten gewone f 5.738.669 buitengewone f 54.085. Uit gaven: gewone f 5.597.093.97§ buitengewone f 195.660.02i. Blijkens bericht van den Nederlandschen minister resident te Stockholm, is de invoer van honden, vee, schapen en geiten in Noorwegen, ook uit de Nederlandsche havens, verboden. De schippers, die honden aan boord hebben, worden door de regeering verzocht die dieren gedurende hun verblijf in Noorwegen behoorlijk vastgelegd aan boord te houden. (St,ct De Staatscourant bevat de statuten der naam- looze vennootschap ConcordiaMaatschappij tot exploitatie van onroerende eigendommen, te Ylis- singen, opgemaakt met vernietiging der op den 7 Mei dezes jaars daarvoor gepasseerde akte. De Staatscourant bevat het koninklijk besluit van den 25 Augustus 1878, houdende af- en over schrijving van het Ie op het He hoofdstuk der begrooting vanNederlandsch-Indië voor het dienst jaar 1877. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast met het afnemen van de examens van apotheker, volgens art. 9 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad no 59), en van de practische examens van hulpapotheker, vermeld in art. 5 der wet van 8 Juli 1874 Staatsblad no 97), zal zit ting houden op Dinsdag 24 September e. k. en volgende dagen te Amsterdam. (St. ct.) De gemeente-secretaris van Schiermonnikoog heeft zich verstout, caricaturen met aanteekeningen te maken van de leden van den gemeenteraad en die vruchten van zijn satirieken geest in een koffiehuis ten toon te stellen. In het verhaal, dat hiervan in 't Handelsblad te vinden is, leest men dat door dit geval de algemeene, Schiermonnikoogsehe verontwaardiging neigd haar te koopen. Hij deed niet eens een bod en daarna heb ik haar aan den majoor gepre senteerd." Mevrouw Winter, die gewoon was dat haar wil als een vaste wet gehoorzaamd werd, keek den majoor aan met een blik die wilde zeggen: „zie terstond van dat paard af;" maar daar zij hare bevelen slechts door hare blikken te kennen gaf, deed de majoor alsof hij er niets van merkte. „Beschouw haar als door mij gekocht, tegen den door u genoemden prijs, Sago," sprak hij gebiedend. „Dat wil zeggen, als mijnbeer Carlton geen aanmerkingen op haar maakt, als hij terug komt; en ik verwacht natuurlijk een attest," Sago kon zich bijna niet meer inhouden van woede en beet al been en weer loopende op zijn strootje. Intusschen boog Alckenzie voor de dame en zei: „Vergun mij, dat ik u mijn kaartje geef mevrouw. Mocht uw colonel geneigd zijn in open onderhan delingen met mij te treden, zult gij mij steeds bereid vinden een dame een dienst te bewijzen." Mevrouw Winter was een dame en voelde met ergernis in welk een onaangename positie die zwarte mijnbeer haar gebracht had; maar zonder iets van hare gevoelens te verraden, nam zij met een buiging het kaartje van dien afschuwelij ken man aan. „Ik zal uw aanbod aan den colonel overbren gen," zei zij op zulk een kouden toon, dat zelfs de woordenvloed van den majoor er tijdelijk door bevroor.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1