(ètmtttgk Benoemingen en besluiten. Marine en leger, Landbouw. het plan om hare plaats in 's konings paleis en op den troon der Nederlanden door eene 20j->rige prinses te doen innemen. Wij willen niet verhelen dat het vooruit zicht, onze koningskroon te zien schitteren op het hoofd eener zeer jeugdige vorstin, in leef tijd en in afkomst de mindere der andere vrouwelijke leden van het vorstelijk huis, ons met bezorgdheid vervult ten aanzien van de eendracht onder de verschillende leden van het Oranje-geslacht. Wij kunnen ons niet ontveinzen dat de positie dezer jonge koningin, tegenover de beide oudere zonen van haar gemaal, nu zoo wel als in de toekomst, wanneer zij eenmaal misschien als koningin-weduwe eene blijvende en in ons staats-budget erkende plaats onder de leden van het Oranjehuis zal innemen, eene zeer kiesche en moeilijke zal kunnen wezen. Mocht daarbij de grijsheid van onzen koning, tegen verwachting, nog met kinderen gezegend worden, dan zou uit die positie een strijd van belangen en hartstochten kunnen ontstaan, welke voor het welzijn van Nederland zoowel als voor dat van ons vorstenhuis allerverder- felijkst zou kunnen worden. En ten laatste, om alles te zeggen wat op den bodem van ons hart ligt, wanneer er in den tegenwoordigen toestand van Nederland veel is dat ons met zorg vervult, wanneer de ach teruitgang van onzen handel, van onze nijverheid, van onze geestkracht op bijna ieder gebied, zoo vele redenen van droefheid zijn, welke ons met verlangen doen uitzien naar alles wat eenige belofte van vernieuwde levenskracht zou kunnen medebrengen, dan moeten wij met smart bekennen die niet te kunnen vinden in den tegenwoordigen toestand van het vorstenhuis, dat eeuwen lang een der steunpilaren van onze nationale kracht geweest is. Onze troonsopvolger zwervende in het bui tenland en meer en meer van zijn geboorte grond vervreemdende's konings tweede zoon, van zwakke gezondheid, en mede afwezig op het oogenblik dat Nederland, met al de andere leden der vorstelijke familie aan het hoofd, den hoog geachten prins Hendrik en zijne gemalin binnen zijne grenzen welkom heet eindelijk, hun koninklijke vader, bij het naderen zijner grijsheid, voor het verlies eener onver getelijke gemalin vergoeding zoekende in eene echtverbintenis met eene vrouw, welke, in ver gelijking met hem, een kind genoemd mag worden. Onze liefde, voor Oranje zoowel als voor Nederland, zou zich dezen laatsten trek aan de buitendien niet bemoedigende schilderij liever gespaard hebben gezien. In de heden gehouden zitting van den gemeen teraad van Middelburg was alleen aan de orde het verkiezen van een wethouder en van de leden der vaste commissiën van den gemeenteraad, een en ander tengevolge der periodieke aftredingen. De uitslag der stemmingen was, dat herbenoemd werden als wethouder mr. A. J. van Eekelen als leden der commissie tot het ontwerpen der verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, onder voorzitterschap van den burge meester: dr. S. Dobbelaer de Wind, mr. W. A. van Hoek, mr. A. P. Snouck Hurgronje en mr. P. Roetert Tak Ezn. als voorzitter en leden der commissie van financiën: jhr. mr. J. W. M. Schorer, J. Luteijn, eenvoudig en zonder in 't minst te vermoeden welken bedekten zin er in die vraag lag; „hij is zoo goed, zoo vriendelijk en zoo knap, hij be valt iedereen; maar ik geloof dat ik zonder onbe scheiden te zijn mag aannemen dat Lotta hem meer dan aardig vindt. Dienzelfden avond bracht de post een brief van Lotta, waarin de woorden van mevrouw Carlton bevestigd werden: zij verklaarde „het gelukkigste meisje ter wereld" te zijn, want Claud, de liefste, de beste, de knapste van alle mannen heeft mij ten huwelijk gevraagd, en papa, mijn goede, liefste papa heeft zijn toestemming gegeven. Ik wenschte slechts dat gij hier waart lieve Pearl, om den kring te voltooien van hen die ik het meeste bemin op de heele wereld. En nu moet ik mij haasten u te vertellen dat het nog een diep geheim moet blijven vooralle Ham burgers. Dat wenschen papa en mama beiden. Niemand hier mag er iets van weten. Er mag geen publieke verloving plaatshebben vóór Kerst mis, want hij moet nu op reis. Den lOen Mei vertrekt hij van hier en als gij dezen brief krijgt is hij in Londen. Het zal vreeselijk voor mij zijn hem te moeten missen; maar ik zal door u, zoowel als door hem zelf, dikwijls van hem hooren. Gij zult toch trachten hem om mijnentwil veelte zien, niet waar Pearl Ik kon er hem niet toe bewegen mij te beloven dat hij u zou opzoeken; gij weet hoe bang hij is zich ergens in te dringen: mr. P. Roetert Tak Ezn., M. Volkrijk Liebert en F. Nagtglas. Als voorzitter en leden der commissie van fabricage: jhr. mr J. W. M. Schorer, J. H. Snij ders, D. A. Dronkers, D. Jeras MKzn en C. J. Damme. Voorts werden benoemd tot leden van het stembureau, bij de aanstaande verkiezing van twee leden der provinciale staten, de heeren D. A. Dronkers en C. J. Damme, en tot plaats vervangende leden de heeren dr. J. P. Berdenis van Berlekom, dr. S. Dobbelaer de Wind en B. A. Fokker. In de heden gehouden zitting van den gemeen teraad van Vlissingen is de heer Th. van Uije Pieterse herbenoemd als wethouder. Bij provinciaal blad No. 87 wordt door de gedeputeerde staten van Zeeland bekend gemaakt dat de verkiezing van twee leden der provinciale staten, ter vervanging van de heeren mr. G. A. Fokker en H. P. Winkelman, welke laatste voor zijn lidmaatschap bedankt heeft, in het hoofd kiesdistrict Middelburg zal plaats hebben op Dinsdag 17 dezer en de- herstemming, zoo die noodig mocht wezen, op Dinsdag 1 October d. a. v. De gemeenteraad van Breskens heeft besloten de kermis aldaar voortaan te doen houden in de week van Pinksteren, van Maandag tot Woens dag, in plaats van, gelijk tot dusverre, in de week vóór Pinksteren op dezelfde dagen. Prov. blad No. 85 bevat de bij kon. besluit van 30 Aug jl. (St. bl. No. 105) vastgestelde en door ons reeds medegedeelde voorschriften be treffende het onderzoek van staatswege naar zeerampen. Aan de Arnh. courant wordt gemeld dat het huwelijk des konings, dat door Z. M op het galadiner van Zondag aan sommige personen is bekend gemaakt, waarschijnlijk in de maand Februari a. zou plaats hebben. De Haagsche correspondent der Indépendance Beige, van dit huwelijksplan melding makende, voegt er bij dat er nog moeilijkheden uit den weg geruimd moeten worden betrekkelijk den rang, welken de toekomstige verloofde des konings tegenover H. K. H. prinses Hendrik zou innemen. Het Vaderland meldt dat uithoofde van de ongesteldheid van den minister de Roo, voor het departement van oorlog geen gewone begrooting, maar een credietwet voor eenige maanden zal worden ingediend. Men schrijft ons uit St. Laurens c. a. De heer H. F. Haman, die sedert jaren bieï eene uitgebreide praktijk als geneesheer uitoefende, zal met 1 September zijn werkkring verlaten, om elders woonplaats te kiezen. Dit besluit werd in deze gemeente met diep leedwezen vernomen, daar de heer Haman zich te St. Laurens en Brig- damme steeds heeft betoond een man te zijn, die zich in den vollen zin des woords aan zijne praktijk wijdde en daarom ook het volste ver trouwen genoot. De gemeenschap langs den telegraafkabel tus- schen Singapore en Batavia is afgebroken. De opheffing dier storing kan echter spoedig worden verwacht. Zoowel de tarieven als de inrichting van het adres blijven onveranderd. (St. Ct.) Het Nieuivs van den Dag schrijft nader over den dam, die voor den ingang der haven van IJmuiden door het storten van zand gevormd wordt, het volgende „Deze zaak is van zeer ernstigen aard en kan en hij zegt dat hij zich niet mag veroorloven u te bezoeken, daar hij mijnheer Carlton niet kent. Ik weet wel beter, maar kan hem niet overtuigen; daarom beroep ik mij op u. Gij moet mij een groote gunst bewijzen. Ga met uw man naar mijn Claud in het Hotel Morley en als het ijs eens gebroken is, zal hij gaarne zoo vaak bij u komen als gij hem wilt ontvangen, dat weet ik. Doe dit lieve Pearl omdat gij mijn beste vriendin zijt." „Welk een opgewonden meisjemerkte Carlton aan toen hij dien brief gelezen had. „En gij Pearl ziet cr even blij uit als toen wij verleden zomer dat kleine zaakje tusschen ons beiden zoo bevredigend geschikt hebben." „Ik zal mij weldra geheel alleen in de koude bevinden, als er nog meer verlovingen en liefdes histories om mij heen plaats grijpen," zeiSibylle, die heel goed gemerkt had dat Pearl onder de tafel haar man de hand gedrukt had. „Neem mij niet kwalijk," zei het jonge vrouwtje blozend „het is zeer zelfzuchtig van mij zoo ver vuld te zijn van het geluk mijner vriendinmaar ik weet zeker dat gij, als gij de beide personen in quaestie kendet, even veel belang in hun welzijn en in hun toekomstig geluk zoudt stellen als wij." „Het is jammer dat ik het genoegen niet heb ze te kennen," zeide Sibylle, waarop een tijdelijke pauze volgde; maar voordat die pijnlijk kon worden, vervolgde zij op minder loomen toon. „Al die ontroering heeft mij erg dorstig gemaakt. de schromelijkste gevolgen hebben voor de toe komst der voortreffelijke haven. „De Nieuwe Waterweg voor Rotterdam beant woordt niet aan de verwachting, omdat de bere keningen hebben gefaald omtrent de kracht van den stroom. Wat die stroom doen moest, deed hij niet, ten spijt van de theorie, vooropgesteld naar aanleiding van de ondervinding welke men op onze rivieren meende te hebben opgedaan. „De theorie van de werking van den stroom is nog een vraagstuk, en de ingenieur, die meent dat het laatste woord in deze gesproken is, zal telkens bittere teleurstelling ondervinden. „Ook voor IJmuiden blijken die berekeningen te falen, indien althans de mededeeling juist is. „'t Is in elk geval dringend noodig dat de zaak met den meesten spoed worde onderzocht, en waar zoo groote belangen op het spel staan f zullen zeker de gemeenteraad van Amsterdam en zijne kamer van koophandel zich de zaak aantrekken." rechterlijke macht. Benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Maastricht, ter standplaats Maastricht, mr. A. A. Peierin, thans substituut griffier bij de arrondissements-reehtbank aldaar. belastingen. Benoemd tot ontvanger te Ter- borg (gemeente Wisch) c. a. C. A. Penning jr., ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Ommen c. a. Eervol ontslag verleend aan W. C. Verseput, op zijn verzoek, uit zijne betrekking van ontvan ger der directe belastingen en accijnsen te Hedel c. a., behoudens aanspraak op pensioen. landmacht. Benoemd tot 's konings adjudan ten in buitengewonen dienst, de kol. E. J. van Bel, kommandant van het regiment grenadiers en jagers, en de luit.-kol. jhr. A. R. J. Klerck, van dat korps. Bij kon. besluit is de duur der detacheering van den 2e luit. F. W. G. Nieuwland, van de infanterie hier te lande, bij de landmacht in West-Indie, met twee jaren verlengd en alzoo gebracht op 5 jaren. Bij kon. besluit is de gouverneur generaal van N. I. gemachtigd, om den 2en luit. jhr. A. H. M. M. Pabst van Bingerden, die voor den tijd van 5 jaren was gedetacheerd bij het leger in N. I., al dadelijk naar Nederland te doen terugkeeren, Benoemd bij het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs tot le luit., de 2e luits. M. Onnen, J. Z. Stuten en W. J. A. Colthoff, allen van het korps. ZEEvisscHERiJEN. Benoemd tot lid van het collegie voor de zeevisscherijen, P. Kikkert Hz. te Vlaardingen. De off van gezondh. 2e kl. Y. Bakker, behoo- rende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord en belast met de waarneming van den geneeskundigen dienst bij het Kon. instituut voor de marine, bij 's rijks werf en het gedeelte van het korps mariniers aldaar, wordt op nonactiviteit gesteld en vervangen door den off. van gezondh. le kl W. Littel. De luit. ter zee le kl. M. A. Medenbach en die der 2e kl, H. F. Verheggen, behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indie, zijn op nonactiviteit gesteld. Gisteren hebben de troepen, die deel zullen nemen aan de groote manoeuvres, welke in vereeni- ging met de marine langs de Hollandsche kust zullen uitgevoerd worden, den marsch naar de hun aangewezen punten aangenomen. Het schijnt dat menschelijke aandoeningen aan stekelijk zijn. Zoudt gij uw vrouw kunnen be wegen mij nog een kopje thee te geven, mijnheer Carlton? Zij zaten in het salon, waarvan een raam wijd open stond; maar de avondlucht was kil en de blokken knetterden en brandden nog vroolijk in den open haard. Sibylle zat als gewoonlijk vlak bij het vuur en beschutte haar gelaat met een witten waaier voor den gloed. Haar gelaat was even kleurloos als haar waaier. Pearl zag haar met een belang stelling aan, die aan medelijden grensde. Zij vond iets bovenaardsch in die bleekheid. De oogen van Hubert volgden die van zijn vrouw en Sibylle, voelende dat zij aangekeken werd, veranderde een weinig van houding. „Mevrouw Carlton, ik weet dat gij alles kunt," zei zij „wilt gij iets voor mij spelen Maar liefst iets zachts en liefelijks, gelijk het bleeke licht der maan, die hier zoo kwijnend het tapijt be schijnt, en welke het wreede vuur en dat schelle kaarslicht als om strijd trachten te verdrin gen. Pearl speelde het adagio van de Mondschein Sonate en Sibylle dankte haar dat zij hare gedach ten zoo goed geraden had. Daarop liet Pearl hare vingers zacht over de toetsen glijden en speelde de liefelijksten der Lieder ohne Worte" en telkens als zij ophield zei Hubert of Sibylle. „Ach, ga voort as je V arkensziekte. Van wege het veeartsenij kundig staatstoezicht in Limburg is het volgende verslag aan den commissaris des konings in die provincie, op zijn verzoek, ingediend „De oorzaken dezer kwaal liggen voor een groot gedeelte nog in het duister, maar over het algemeen is men het daaromtrent eens, dat het verblijf der varkens in kleine, onreiae en slecht geventileerde hokken, zoo het al niet de bijzondere oorzaak der ziekte is, echter moet beschouwd worden als een moment, dat tot de ontwikkeling der kwaal veel bijdraagt en den aanleg tot haar ontstaan bij de dieren vermeerdert. „Wat de besmettelijkheid dezer ziekte betreft, zoo deze bestaat, dan is zij zeer gering en zelfs door inenting heeft men, voor zoover ik weet, ze nog niet kunnen aanwijzen. „Ongetwijfeld echter heeft de varkensziekte een miasmatischen oorsprong en, ofschoon de natuur van het miasma geheel onbekend is en waar schijnlijk nog lang onbekend zal blijven, ligt het toch buiten twijfel, dat ophooping in of in de nabijheid der varkenshokken, van rottende organische stoffen, mest, urine enz., onder de inwer king eener vochtige en warme dampkringslucht de ontwikkeling van het vergiftigend element en zoodoende de algemeene infectie kan veroorzaken. Is dit schadelijk element nu eenmaal aanwezig, dan kan het, behalve met de lucht, ook met het voedsel en met den drank in het lichaam worden opgenomen. „Ofschoon er tegen de varkensziekte een groot aantal geneesmiddelen zijn aanbevolen, heeft de ondervinding geleerd, dat er tot heden nog geen specifiek middel tegen haar bestaat. Het toe dienen van verkoelende middelen blijft echter ook als voorbehoedend middel zeer aanbevolen. Het voedsel moet daarbij licht verteerbaar zijn, ook voor de varkeus, die nog niet ziek zijn, terwijl ook de mestvarkens minder intensief dienen gevoed te worden en het vetmesten tijdelijk gestaakt. „Het aanhoudend verblijf der varkens, zoowel de zieken als de gezonden, in de open lucht is het beste middel tegen de verspreiding der ziekte. Hierdoor alleen kan men vrij dikwijls de alge meene infectie tegengaan. De hokken kunnen dan middelerwijl gereinigd, met kalk gewit, gedesin fecteerd en gelucht worden. „Ook voor de reinheid der voedertroggen, emmers en verder stalgereedschap moet gezorgd worden. „De mest moet met ongebluschte kalk bestrooid of met carbolzuur houdend water besproeid worden en zoover mogelijk van de hokken worden ver wijderd. Eindelijk behoort er steeds eene genoeg- zame hoeveelheid zuiver drinkwater in het bereik der varkens te zijn. Waar het kan, is het baden in waterpoelen zeer aan te bevelen. Een vrachtrijder te Heinkenszand had Zater dag het ongeluk van zijn wagen af en tusschen de paarden te vallen, die op hol gingen en waarvan het eene, tot staan gebracht zijnde, hem zoodanig tegen het hoofd sloeg, dat hij zwaar gewond naar zijn woning gebracht werd en er groote vrees voor zijn leven bestaat. De gemeenteraad van Heinkenszand heeft tot vroedvrouw benoemd mej. W. Ridderhof te Amsterdam. De weezen te Goes hebben gisteren gratis toegang gehad tot het Theatre gymnastique, waartoe de directeur, de heer Hart, hun welwillend gelegenheid verschaft had. Een boer betaalde dezer dagen te Goes blieft." Het was zoo aangenaam zulk een zachte begeleiding te hebben bij hun onbeduidend ge keuvel. Pearl speelde altoos con amore en vooral wanneer zij, zoo als nu het geval was, wist dat Hubert met pleizier naar haar luisterde. Eindevan het Eerste Deel. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2