Telegraphische berichten. 0 n d e r w ij s. Kerkni euws. Marine en leger, Kunst nieuws, Landbouw, Verkoopingen en aanbestedingen, Burgerlijke stand. graaf de Thomar, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Portugal, in een buiten gewoon gehoor ontvangen had, werd een gala diner ten hove gegeven, dat bijzonder luisterrijk mocht heeten. Behalve de vorstelijke personen namen alle ministers, met uitzondering van dien van oorlog en van buitenlandsche zaken, de vreemde gezanten en legatie-secretarissen, de in de residentie aanwezige hoofdofficieren en een aantal burgerlijke autoriteiten aan de koninklijke tafel plaats. Ondanks de aanhoudende regenvlagen bewoog zich bij voortduring eene talrijke menigte in den omtrek van 't paleis in het Noordeinde. Na den afloop van het diner deed de koning in persoon zijnen vorstelijken gasten uitgeleide, waarbij Z. M. de groothertogin van Saksen Weimar den arm bood en naar haar rijtuig bracht. De op het plein voor het paleis samengestroomde menigte juichte de vorstelijke personen met daverend gejuich toe, waartoe de koning persoonlijk het sein gaf. Wegens het slechte weder, dat de Maliebaan tot een soort van moeras gemaakt heeft, is de groote parade, welke morgen (Maandag) middag zou plaats hebbenafgekommandeerd. Naar wij vernemen zijn heden 16 nieuwe leer lingen, waarvan 10 uit Middelburg en 6 van elders, tot het onderwijs op het stedelijk gymnasium alhier toegelaten. Deze cursus zal nu met 39 leerlingen worden geopend. Aan den inspecteur van het middelbaar onder wijs dr. D. J. Steyn Parvé, zijn ter gelegenheid van zijne 25jarige echtvereeniging door leeraren bij het middelbaar onderwijs geschenken aangeboden, bestaande in eene gebeeldhouwde boekenkast met prachtwerken, benevens een tweetal staalgravures. De minister van binnenlandsche zaken heeft zich bereid verklaard, om ten behoeve van het gymnasium te Deventer, wanneer dit naar de tegenwoordige eischen zal ingericht zijn, eene rijkssubsidie te verleenen van hoogstens de helft der kosten. De heer A. Italië, godsdienstonderwijzer der Nederl. Israëlietische jeugd te Ylissingen is door den opper-rabbijn der N. I. gemeente tot rabbijn benoemd. In de voormiddag godsdienstoefening in de Nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen, heeft de heer B. van Schelven, predikant te Alk maar, gisteren zijn ambtsbroeder den heer de Gaay Fortman, beroepen predikantbevestigd met eene rede naar aanleiding van 1 Corinthe 3 9. Des avonds hield de bevestigde leeraar zijne intreerede, waarvoor hij tot tekst gekozen had Johannes 173. Beroepen bij de N. H. gemeente te Klcvers- kerke de heer C. B. Voorthuijs, predikant te 'slleer Abts en Sinouskerke. Op het drietal waren nog geplaatst de heeren van den Berge te Oostkapelle en Boomer te Ritthem. Het eskader, dat in het begin der volgende maand, langs Kaap de Goede Hoop, uit het Nieuwediep naar Indië vertrekt, zal zijne equipage in Indië achterlaten en met eene andere beman ning naar het vaderland terugkeeren. Bet Vaderlandsch Album, hetwelk prinses Hendrik der Nederlanden eerlang zal worden aangeboden, telt reeds 112 bijdragen van 109 als gij in het hartje van het beste gedeelte van Londen hadt kunnen wonen?" Pearl voelde zich verlegen. Zij vond de manieren van die groote dame te nauwernood wellevend. „Misschien is zij vermoeid, of heeft iets dat haar onaangenaam stemt," doch het goedhartige vrouwtje antwoordde eenvoudig: „Wij houden beiden meer van een rustig buiten leven en geven niets om de genoegens der Lon- densche samenleving; daarom hebben wij dit plekje tot woonplaats gekozen. Maar wij leven niet geheel „in een woestijn'' en als gij lust heht eens een dag of een avond in de stad door te brengen, is dat zonder de minste moeite te schik ken. Mag ik u uw kamer wijzen? Wij noemen het de Rozenkamer. Kan ik nog iets voor u doen „Een zeer eigenaardige naam," zei Sibylle, ter wijl zij bet lieve met rozen behangen en van rozengeur vervulde vertrek door haar zwart kanten masker, dat ze nog altijd niet opgelicht had, bekeek. „Ik heb niets noodig dan een uurtje rust. Waar kan ik u vinden,mevrouw Carlton?" „In mijn heiligdom, hier tegenover. Als gij de deur slechts opendoet zult gij mij hartelijk welkom zijn. Ik ben zoo trotsch op mijn ka mertje; wij vinden het het juweel van het huis." „Dan hebt gij zeer wijs gedaan met het voor uzelve te kiezen. Tot straks dus, in uw juweel" zei Sibylle met een eenigszins spottenden nadruk op het laatste woord. (Wordt vervolgd.) beoefenaars der schoone kunsten, als49 van schilders, 36 van letterkundigen, 11 van graveurs, 11 van toonkunstenaars en 6 van bouwmeesters. Verscheidene bijdragen zijn nog toegezegd, o. a. een van een onzer beeldhouwers. Naar aanleiding der vele tegenwoordig aanbe volen wordende geneesmiddelen tegen de var kensziekte, geeft de Landbouw Courant den raad om, wanneer varkens ziek zijn en 't eenigszins mogelijk is, een deskundige te halen, diens raad in te winnen en niet zelf te dokteren noch geheime middeltjes te bezigen. Hiermede wordt natuurlijk geen waarschuwing bedoeld tegen eeu doelmatig voorbehoed middel, zooals 't gebruiken van een zuur, terwijl de L. Ct. zich tevens ten volle vereenigt met den raad om de varkens lucht, frisch water en gelegenheid om zich te bewegen te verschaffen. „Er bestaat, schrijft zij, geen grooter voor oordeel, dan te ineenen, dat een varken in onrein heid en smerigheid het best zou tieren. Juist het tegendeel is waar. Reinheid en zindelijkheid, van stallen, hokken, troggen, bakken, zuiverheid en deugdelijkheid van spijs en drank, zijn met frissche lucht en gepaste beweging de beste, de meest doeltreffende voorbehoedmiddelen tegen alle ziekten van dieren, en dus ook tegen die der varkens." Gisteren namiddag omstreeks half zeven is zekere L., in beschonken toestand verkeerende aan den Beenhouwerssingel alhier te water ge raakt. Aan twee personen, die zich daar in de nabijheid bevondenmocht het gelukken den drenkeling op het droge te brengen. Naar men verneemt, is door den heer H.B. Sheridan, lid van het Engelsche parlement, wo nende te Londen, concessie aangevraagd voor den aanleg van een tramweg, uitgaande van het spoorwegstation te Arnhem, langs den Jans3ingel, het Velperplein en den Velperweg tot in de kom van het dorp Velp. Terstond na de verkregen concessie zal een aanvang met het werk worden gemaakt. Bij al de opgewonden berichten welkë men dezer dagen uit den Haag kan lezen, verdient ook, om der waarheid getrouw te blijven, het volgende gedeelte uit de „Haagsche kroniek" van het Handelsblad een plaats De vreemdelingen stroomen alle mogelijke koffiehuizen en ververschingsplaatsen binnen, en indien de wensch van zekeren vromen Hagenaar verhoord ware, dat het stedelijk bestuur heden alle drankwinkels mocht doen sluiten, zou ik de vermoeide bezoekers nog meer beklaagd hebben dan Schiedam. Nu vonden zij ten minste een tijdelijk onderkomen. Wie betere relatiën had, trad de Witte sociëteit binnen, waar het tusschen vier en vijf uur zóo druk werd, dat de breede ingang bijna versperd was en men zelfs achter de steenen palen op de ,stoep de ledige glaasjes zag staan. „Ook de illuminatie werd deerlijk door het hemel water geteisterd, en de prinses, die natuurlijk veel van het waterland gehoord en gelezen heeft, moet wel de overtuiging gekregen hebben, dat water hier schering en inslag is. In den aanvang van den avond ging alles goed, behalve de nakoming der verstandige bepaling van onzen burgervader, dat men rechts zou houden. Ofschoon dit aan de hoeken der straten was aangeplakt, vonden de meesten mijner beminnelijke landgenooten goed zich daaraan niet te storen, en drong en wrong men zich tegen stroom op de gewone onhebbelijke wijze. „Ook de wijze, waarop men zich ontboezemde, de nationale ballade „mijn man is een opperman" met de dubbelzinnige aanhangsels en andere liedjes, mooten dei' prinses op haar rit door de verliciite straten een zonderling begrip van ons volksgezang gege ven hebben. In Duitschland zingt het volk zoo goed en zoo mooi; in Frankrijk houdt het van liedjes, waar geest'en luim in zit, en bij ons hoort men op straat hetzij laffe, hetzij schandelijke, gemeene dingen uitgalmen. „De fontein op de Plaats, die om 8 uur nog sprong, bruischte en klaterde, had om half elf haar werk reed3 gestaakt. Dit wiis nog al vroeg, maar de waterleiding dacht misschien, dat de feestvierenden toch al water genoeg zagen. „Inderdaad, zoo ooit een algemeen feest, met liefde en geestdrift georganiseerd, door het slechte weer is tegengewerkt, dan voorzeker dit. En toch, ondanks het felle weerlicht en de grommelende donderslagenondanks hagelbuien en overstroomde straten, hebben de feestvierenden hunne goede stemming niet verloren, waren de straten tot op dit oogenblilc met een opgewonden menigte ge vuld en heeft zelfs Schiedam niets ten nadeele uitgewerkt. „Ten slotte een echt Hollandsche bijzonderheid: Toen de menigte het paleis van prins Hendrik belegerde, om de terugkomst van het echtpaar af te wachten, klom een straatjongen op een der schiidwachthuizen zette zich daar dwars op, keek in het geopende salon, en riep toen opgeto gen uit: „Sakkerloot wat 'n pracht! 't Is net zoo goed of ik ook daar binnen gevraagd was!" Door de te Amsterdam opgerichte Sociaal democratische Vereeniging is gisteren een cursus geopend, welke door een vijftigtal toehoorders werd bijgewoond. Het onderricht werd gegeven door een bestuurslid der vereeniging, die de „misdeelden" en „verongelijkte leden der maat schappij" toesprak, „een toestand van jammeren en grieven" blootlegde en de middelen ter ver betering besprak in het midden dezer vereeniging, die „de behartiging aller rechten, het heil der menschheid" voor oogen heeft. De vergadering was door den voorzitter geopend onder de leuze van Karl Murse: „Proletariërs gordt u aan, ge kunt niets dan uwe ketenen verliezen In een gemeente bij den Bosch, waar tegen woordig de vlekkentyphus onder de varkens zeer ernstig heerscht, beproefde een landbouwer, die zijn aan die ziekte lijdend varken geslacht had, het spek te rooken. In den pekel gelegd, wilde het spek geen zoutdeelen opnemen en laier in den schoorsteen gehangen, kwam het bij stukken naar beneden vallen. Wel een bewijs, dat die ziekte het varkensvleesch tot voeding ongeschikt maakt. Te Alfen aan de Maas heerscht eene buiten gewone bedrijvigheid bij den vilder. Dag en nacht wordt er het geluid van het hakmes geboord- Eene menigte zieke varkens worden, na afgemaakt te zijn, daarheen gevoerd, en darmen zijn er in de buurt bijna niet meer te krijgen: op zóo groote schaal wordt er de worstfabricage gedreven! Waar blijft die worst? „Voor Rotterdam", krijgt men ten antwoord, als naar de bestemming van deze producten der Aifensche nijverheid wordt gevraagd, en deze verklaring wordt op een zeke ren toon van geruststelling gegeven, als wilde men zeggen: „wij behoeven die worst niet te eten." N.Rott - De varkensziekte heerscht thans langs den geheelen Geldersehcn IJsel en er blijven bijna geen varkens meer over. Intusschen worden in deze streken vele zieke dieren opgekocht, die naar elders vervoerd worden, zonder twijfel om in consumtie gebracht te worden. De „auiverem eik-beweging" neemt in ons land nog steeds toe. Ook te Arnhem is men .bezig eene inrichting tot het leveren van zuivere melk, onder leiding van den heer E. Rutgers, tot stand te brengen. Een kapitaal van f 10,000 wordt er voor vereischt in aaudeelen van f 250, waarvan vooreerst 10 pet., en vermoedelijk in het geheel 50 pet. zal behoeven te worden gestort. In een huis in het middelgedeelte der stad, zal de inrichting worden gevestigd. Een man en vrouw uit den landbouwenden stand, met het bedrijf bekend, zullen door een vijftal knechts worden bijgestaan, die tweemaal daags de melk aan de huizen zullen bezorgen, terwijl in het huis zelf gelegenheid zal worden aangeboden om melk te gebruiken. De levering zal geschieden in ton netjes, terwijl bij vaste levering van groote hoe veelheden gesloten bussen zullen worden gebezigd. Tweemaal daags zal de melk physisch, tweemaal 's weeks chemisch onderzocht worden, terwijl de heer Rutgers bereid is belangeloos eene standaard koe te houden, waarvan de melk tot maatstaf voor de van elders ontvangen melk wordt ge- bruikt; De overschietende melk moet worden gekarnd en daarvan boter worden gemaakt. De berekening is gemaakt op een debiet van 1000 kan melk per dag. De winst, die bij toenemenden omzet zal worden verkregen, zal niet ten bate komen van hen die het kapitaal -samenbrachten. AI wat meer ont vangen wordt dan voor rente en onkosten noodig is, zal strekken tot vermindering van den melk-' Prijs- Gisteren is te Parijs op de Esplanade des invalides de paardententoonstelling geopend. V er- tegenwoordigd door inzendingen zijn: Frankrijk, Engeland, Rusland, Hongarije, België, Holland, Italië en Denemarken. Den 1 October zal in Gotha de inrichting voor lijkverbranding gereed zijn, en zal het eerste lijk, dat van den onlangs gestorven ingenieur Stier, aldaar verbrand worden. Ook lijken, van vreemdelingen kunnen onder zekere voorwaarden ter verbranding daarheen gezonden worden. De keizerin van Oostenrijk is eene dolle liefnebster van de jacht. Zij heeft tegen het seizoen der vossenjacht een kasteel 'van lord Lang ford in Ierland, gehuurd, om ook daar eens naar hartelust te kunnen jagen. De uitgever van de Freie Presseeen soci aaldemocratisch blad te Berlijn, heeft geannonceerd dat alle brochures en geschriften van sociaal democratische strekking, met het oog op de ont worpen bepërkende maatregelen, van nu af tegen 25 pet. vermindering van prijs zullen worden opgeruimd. De keizer van Duitschland, die thans te Gastein vertoeft, gaat met den dag vooruit. Hij kan zijne handen weder bijna zoo goed gebruiken als vroeger. Dagelijks maakt hij eene flinke wandeling; terwijl hij zich lévendig onderhoudt met de gasten, die bijna iederen dag aan zijne tafel genooaigd worden. De journalistiek in Japan is nauwelijks twintig j ren oud, doch heeft zich reeds zoo sterk ontwikkeld,' dat er nu geene groote stad meer in Japan is, die niet eene of meerdere couranten telt. In Nagasaki komen reeds drie couranten uit en zijn vier nieuwe geannonceerd om eerst daags te verschijnen. In Yeddo bestaat een orgaan voor schouwburgen en balletten, door de dames van dat vak opgericht en geredigeerd, dat den titel draagtTschotscho Schinbon (de spraak zame vlinder). Het Japansch heeft geen alphabet, doch een schriftteeken voor ieder woord. Iedere drukkerij moet dus ongeveer 50,000 verschillende drukteekens in verschillende exemplaren bezitten. Daaruit laat zich begrijpendat het zetten enorm veel tijd kost, zoodat het inlasschen van telegrammen en zelfs van nieuwtjes van deu dag voor de Japansche bladen verboden waar is. Twee Amerikaansche luchtreizigers hebben eene weddenschap aangegaan, wie van beiden met zijn ballon het hoogst zal stijgen en het langst in de lucht blijven. De weddenschap is vijf tegen drie. Met iederen ballon gaat behalve den eigenaar nog een expert mede om de feiten te constateeren De open lucht zal wellicht spoedig blijken een nieuw- en -een ruim veld te zijn voor sportsmen. De cholera is verspreid langs de geheele kust van Maroccotot Tetuan en Ceuta toe. Vroeger in dit jaar heeft eene vrij uitgebreide epidemie geheerscht aan de kusten van de Roode zee, ter wijl de Engelsch-Indische troepen ook op Malta cholera hebben meegebracht, wat echter geene epidemie heeft veroorzaakt. Toen aan de kusten van de Roode zee de cholera heerschte, beroemde de Egyptische gezondheidsdienst er zich op door eene krachtige quarantaine dè uitbreiding langs de Middellandsche zee te hebben tegengegaan. Zoo echter in Marocco, naar men vermoedtde zieüte van de Roode zee is overgebracht, heelt men in Egypte wel wat vroeg zich beroemd op het localiseeren der ziekte. binnenland. 's firavënhage, Aan hef gala-diner, dat gisteren avond in het koninklijk paleis gege ven werd, heeft Z. M. de koning officieel zijn aanstaand huwelijk aangekondigd met H. D. H. prinses Adelaide Emma Wilhelmina Theresia, derde dochter van den prins van Waldeck- Pyrmont, geboren 2 Augustus 1858. (Reeds bij afzonderlijk bericht aan onze gedbon- nëerden bekend gemaakt.) eüitbnland. Monstantiiiepel. Oostenrijk heeft de door de Porte voorgestelde wijzigingen in de conventie betrekkelijk Bosnië nog niet aangenomen. Hadschi Loja moet zwaar gewond zijn. Jl. Zaterdag had te Zaamslag de aanbesteding plaats van eenige oeververdedigingswerken aan de calamiteuse polders MargarethaKleine Huis- sens en Eendracht, hetwelk is aangenomen voor f 6333, door den heer C. van der Hooft, te Ter Neuzen. (Van 25 Augustus tot 1 September.) Middelburg. Ondertrouwd: F. Boers, jm. 27 j., met R. A. M. Liesoij, .jd. 25 j. G. Riemens, gescheiden man 33 j., met J. J. van Varik, jd. 21 j. E. Flipse, wedr. 26 j met W. M. van dei- Beek, wede. 29 j. J. A. Malgo, jm. 20 j., met M. van Donge, jd. 19 j. J. B. de Zeeuw, jm. 36 j., met J. B. Schreuder, jd. 26 j. J. G. N. Pouwaart, jm. 28 j., met C. Leijdekkers, jd. 20 j. Bevallen: D. Simonse, geb. Hoveijn, z. D. van Hercules, geb. van IJzere, z. C. Frank, geb. van Os, z. M. de Weerd, geb. Ribbens, z. J. de Voogd, geb. de Voogd, d. C. P. Simonse, geb. de Vroome, d. J. M. C. Meeuse, geb. van de Woestijne, z. H P. van der Does, geb. "Weijnman, d. J. Wat- tel, geb. Minderhout, d. J. van Gorkom, geb. van Ee, z. M. P. van Aartsen, geb. Seijmour, z. E. de Lange, geb. Antheunisse, z. J. J. Lahr, geb. van Hoeflaken, d. W. C. Holthuijzen, geb. Roth, z. A. H. Visser, geb. Moens, z. P. C Munters, geb. Ponse, z. J. C. Stevens, geb Tisserand, d. A. Heuseveldt, geb. van der Weel, z. (levenl.) Overleden: M. Wijtman, jd. 24 j. V. Boel, man van M. L. Verberckmoes, 66 j. G. A. Fokker, man van C. J. van den Broecke 66 j. A. van der Ouderaa, man van C. Theuns, 65 j. (Van 24—31 Augustus.) Vlissingen. Gehuwd: A. W. Pitlo jm. 28 j., met L. A. Hazenberg, jd. 23 j. L. J Bracks, jm. 23 j., met H. C. F. Vanhuijsse, jd. 20 j. L. C. van der Maas, jm. 28 j., met F. J. de Ronde, jd. 21 j. L. Fens, jm. 30 j., met L. B. Schilfer, jd. 29 j. Bevallen: S. G. Waller, geb. Boulijes, d. M. E. van Outrijve, geb. Demulder, d. C. Zietse, geb. Schot, d. E. Lagaaij, geb. Andriessen, z. J. M. van Hoepen, geb. Monnier, d. M. J. Gillis sen, geb. Pieterse, d. J. P. Venema, geb. Been houwer, z. M. J. Debra, geb. Huijssenne, z. E. P. van der Eijk, geb. Auer, z. 0. E. Hagooft, geb. Rekke, z. Overleden: F. C. de Visser, z. 5 m, G. Bolder-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2