BUITENLAND. Handelsberichten. Eenige bijzonderheden omtrent Bosnië. Gemeenteraad van Zierikzee, Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz, Prijzen van Effecten. ten voordeele daarvan gesproken was en na repliek van den voorzitter, met 7 tegen 2 stemmen afwij zend beschikt. Het door burg. en weth. overgenomen voorstel van de financieele commissie, om aan de vereeni ging Help u zeiven grond tot het bouwen van arbeiderswoningen in erfpacht af te staan aan het zoogenaamde Bekaf, tegen 2* cent per centiare 's jaars, wordt aangenomen. Vervolgens wordt aan den heer J. A. A. Fran sen van de Putte vergund de erfpacht van het hem toebehoorend huis in de Lourens Pieter van de Spiegelstraat te verwisselen in eigendom, tegen penning XXV of f 228.12*. Alsnu wordt de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1877 goedgekeurd en vastge steld in ontvang op f 39,581.22, in uitgaaf op f 30,729.07*, alzoo met een goed slot van f 8852.14). Evenzoo de rekening van het gasthuis over 1S77 in ontvang op f 49,896.35*, in uitgaaf op f 48,698.21*, alzoo met een goed slot van f 1198.14. Hierbij wordt door burg. en weth. voorgesteld aan het bestuur van het gasthuis te verzoeken de begrooting der uitgaven niet te overschrijden zonder daartoe door den raad gemachtigd te zijn. Met zeven tegen 1 stem wordt alzoo besloten. Daarna is aan de orde het voorstel van bur gemeester en wethouders om het maximum tot heffing van den hoofdelijken omslag van 28 op f 30,090 te brengenna discussie, waaraan de heeren den Boer, Callenfels, v. d. Feltz, Quist en de voorzitter deelnemen, wordt met 5 tegen 4 stemmen het voorstel aangenomen en het college van burg. en weth. diligent verklaard voor de indiening der begrooting. Eindelijk wordt, ingevolge voorstel van burg. en weth., goedgevonden, opnieuw aanvraag te doen om concessie tot het heffen van sas- en havengeld, aangezien de termijn, waarvoor dit was toegestaan is verstreken. 'De vergadering is daarna gesloten. Zitting van Vrijdag 30 Augustus. In deze zitting zijn afwezig de heeren van Nes van Meerkerk, Schneiders van Greijffenswerth en Labrijn. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering wordt door burgemeester en wethouders aan den raad aangeboden de gemeente- begrooting voor 1879, welke wordt gesteld tot onderzoek en rapport in handen eener commissie, van welke als leden worden benoemd de heeren Schneiders van Greijffenswerth, Blankert en Ocht- man. Door de commissie ad hoe wordt rapport uit gebracht op het voorstel van burg. en weth. tot wijziging van het besluit tot heffing van haven en kaaigeld, welk rapport strekt tot goedkeu ring. Dienovereenkomstig wordt besloten. Overeenkomstig het advies der commissie ad hoe wordt de rekening van het burgerlijk armbe stuur goedgekeurd in ontvang op 10705.74* in uitgaaf op f 10201.21*, in goed slot op 504.53 Gedurende de behandeling hiervan heeft de heer Fokker als voorzitter van het burgerlijk armbe stuur zich verwijderd. Daarna komt ter tafel het rapport der commissie tot onderzoek van de voorstellen der heeren Blan kert c. s. tot wijziging in de heffing van den hoofde lijken omslag. De heer Fokker leest dit uitvoerig rapport voor, van hetwelk de conclusie is, dat de voorstellen niet aannemelijk worden geacht. Het rapport zal ter visie van de leden worden gelegd. Op voorstel van den heer de Jonge, wordt besloten het voorstel met het rapport voor de leden te doen drukken. Overeenkomstig het advies der commissie ad hoe worden goedgekeurd: de rekening van het burger weeshuis over 1877 in ontvang op f 8901.04* in uitgaaf op f 7994.32, dus met een goed slot van f 906.72*. De heer Fokker heeft zich als voorzitter van regenten van gemeld weeshuis gedurende de behandeling verwijderd. De rekening der dienstd. schutterij over 1877 in ontvang op 1045.50 in uitgaaf op f 1028.50, en een goed slot van 17. De heer Moens heeft zich als kommandant der schutterij van mede stemmen onthouden. De rekening van het harmoniegezelschap Kunst en Eer over 1877, in ontvang op 522.21*, in uitgaaf op f 655.10*, dus een nadeeligslot op leverende van f 132.89. Hierna wordt de zitting gesloten. Eene combinatie van politieke partijen, die alleen reden van bestaan vindt in het bestrijden van een gemeenschappelijken vijand en wier streven na de bereiking van dit naastbij liggend doel noodzakelijk ver zou uiteenloopen, kan als oppo sitie nimmer zeer te vreezen zijn; terwijl zij toch tot de rol van oppositie gedoemd is en zich niet denken laat als regeeringspartij. Coalitiën ▼an dien aard, uit de meest heterogene bestand- deelen gevormd, met onderling wantrouwen be zield en ieder voor zich kracht puttende uit eene andere overtuiging, zijn meermalen als parlemen taire oppositie opgetreden, doch meestal met weinig succes. Zij missen de krachtwekkende aaneensluiting, die eene gemeenschappelijke over tuiging slechts geven kan, en het „heilig vuur", dat hun streven bezielt, vertoont zich als een smakeloos geschikt bouquet van in grootte noch kleur harmoniëerende vlammetjes. Licht versprei den over hun doel kunnen zij niet: hun wil gaat slechts zoover samen, als het geldt het buiten gevecht stellen van een vijand, die voor ieder afzonderlijk te sterk is, en dien men dus met gezamenlijke krachten moet zien meester te worden. Is men zoover gekomen, dan spat de „partij" uiteen en staat weer scherp tegenover elkander al wat verschillend denkt en voelt; de vroegere bondgenooten bestrijden elkaar, en na korten tijd behaalt de tijdelijk verslagen vijand van allen eene gemakkelijke zege. Eene dergelijke innerlijk zwakke oppositie vormen thans de groepen der rechterzijde in de Fransche volksvertegenwoordiging. Zeker zouden Bonapartisten, Orleanisten en legitimisten geene vrienden zijn, als éen van die partijen voor zich de kracht gevoelde om alleen de republiek met hoop op goeden uitslag aan te vallen. De hoog hartige vertegenwoordigers van den ouden Fran- schen adel, trouwe voorvechters van het beginsel der legitimiteit, die het stellen van den wil des volks boven het droit divin beschouwen als een breken met al wat goed en heilig is en als de grootste goddeloosheid, 'kunnen zich niet dan gecompromitteerd achten door de noodzakelijk heid van een verbond met de parvenus van het bonapartisme en met de volgelingen van den kleinzoon des burgerkonings, Louis Philippe. In tegenstelling met de Itomeinsche priesters, die een glimlach niet konden bedwingen, als zij elkander aankeken en dachten aan het boerenbedrog, dat zij pleegden, moeten den gemoedelijken leden der Fransche oppositie eer de tranen in de oogen schieten, als zij bedenken welke bondgenooten zij hebben. In het comité voor de aanstaande senaatsverkiezingen zitten legitimistische leden, die alle revolutie onvoorwaardelijk als eene mis daad beschouwen, naast Bonapartisten en Orleanis ten, juist door revolutie tot partijen gemaakt, te beraadslagen hoe de tegenwoordige Fransche republiek moet worden te gronde gericht. Dergelijke combinatie kan moeilijk openbare maatregelen nemen, die vertrouwen inboezemen. Het comité, zooeven genoemd, kwam slechts na lang dralen tot stand en kon toen tegenover het comité der vereenigde groepen van de linkerzijde, geen programma stellen. Zij zouden wel hebben kunnen op den voorgrond stellen, dat zij de republiek niet willen, doch waren in vooral nu te vermijden onaangenaamheden geraakt, als zij het antwoord hadden moeten geven op de vraag: „Wat wilt gij dan in de plaats der republiek stellen?" De zwakheid der coalitie kwam dezer dagen ook zeer sprekend uit in de keuze van een middel van anti-republikeinsche agitatie- Een der bladen van de rechterzijde begon het gerucht te verspreiden dat maarschalk Mac-Mahon na afloop der tentoonstelling zijn ontslag zou nemen uit de hooge betrekking, waarvan hij na de verkiezingen van den vorigen herfst getoond heeft zoo juist de verplichtingen te begrijpen. De I'rance meldde er bij, dat de maarschalk weder zeer intieme relaties had aan geknoopt met de heeren de Broglie en Buffet terwijl verder tot staving der berichten werd aangevoerd, dat de maarschalk er minder vroolijk uitzag dan gewoonlijk en blijkbaar gepreoccupeerd was. De laatste reden kan men al dadelijk laten liggen, hare ongerijmdheid springt genoeg in het oog. De andere, de intimiteit met de Broglie en Buffet, zou zeker meer bewijzenals ze waar was. Ze wordt echter weersproken door een orgaan, dat met den hertog de Broglie zeer nauwe connectiën heeft, door den Fransais en wel in de volgende termen, die niet veel plaats voor twijfel laten„De heeren Buffet en de Broglie spannen volstrekt niet samen tot het uitlokken eener regeeringscrisishet land heeft de proef willen nemen met eene regeering van de linkerzijde, en noch de heer Buffet, noch de heer de Broglie zullen die proef storen." Het denkbeeld van een verbond tusschen Mac Mahon en de Bonapartisten wordt ook nog meer onwaar schijnlijk door een artikel in den Pays, Aenleader der Bonapartistische pers, waarin gesproken wordt over den maarschalk in termen, die aan beleedi- gingen grenzen. Frankrijk behoeft zich dus niet ongerust te maken, dat van de zijde van Mac Mahon een gevaar dreigt, en dat de maarschalk eene staat kundige crisis zal uitlokken. Integendeel kan het land de hoop koesteren indien althans de voorteekenen zich bevestigen, dat in Januari de laatste slagboom zal wegvallen, die de ontwik keling der vrijzinnige beginselen nog in den weg staat: de antirepublikeinsche meerderheid in den senaat. Uit Bosnië wordt, behalve troepenbewegingen van minder belang, een gevecht gemeld, waarin het corps van Szapary eene aanzienlijke neder laag geleden heeft. Het zou 2500 man en twee kanonnen verloren hebben, althans volgens ons eigen telegram van gisteren avond en volgens de bladen, die wij heden zagen, behalve de Indépen- dance beigedie na het gevecht „bloedig" te hebben genoemd, slechts een verlies van 25 man opgeeft. Waarschijnlijk is dit eene fout van het Brusselsche blad. Ernstige gevechten toch met de hedendaagsche wapenen gevoerd, eischen meer offers. Griekenland had Donderdag de nota der Porte nog niet langs den officieelen weg ontvangen, zoodat zijn tijd om de hulp der mogendheden in te roepen nog niet is gekomen. (Medegedeeld door C. H. Verhulst.) Nu de Oostenrijkers Bosnië zoogenaamd als vrienden zijn binnengerukt, doch in plaats van gast vrij ontvangen te worden den hevigsten tegenstand ontmoeten, hetgeen niet anders te verwachten was, daar men over het algemeen liefst zijn vrienden zelf kiest en opgedrongen vriendschap ietwat op klaplooperij gelijkt, zal het wellicht den lezers der Middelburgsche courant niet on aangenaam zijn het een en ander van Bosnië en zijn bewoners te vernemen. Zooals aan ieder bekend is, is Bosnië een provin cie ejaleet van het Turksche rijk. Ten Noorden is het door de Sau of Save van Oosten rijk, ten oosten door de rivier de Drina van Servië en- ten Westen door de Dinarische Alpen en de Ünna van Dalmatië gescheiden; terwijl het ten Zuiden grenst aan Dalmatië, Montenegro en Albanië. Wat de oppervlakte betreft is het twee maal zoo groot als Nederland. Als bergachtig bolwerk tegen Oostenrijk is het voor Turkije van groot gewicht. De voornaamste voedings middelen zijn maïs en tarwe; daarenboven ver bouwt men er gerst, haver, rogge, gierst, boekweit en hennep, alsmede in Herzegowina, dat er sedert 1851 toe behoort, wat rijst en tabak. Handel en nijverheid bevinden er zich in het algemeen op een lagen trap van ontwikkeling, en de uitvoer artikelen bepalen zichbehalve duigen (voor vaten), ooft of gedroogde pruimen, hoofdzakelijk tot de voortbrengselen van den landbouw. De toestand der rijwegen is er even slecht als in de overige bergachtige gedeelten van Turkije. De groote wegen bevinden zich voornamelijk slechts in die dalen en vlakten, welke door het handelsverkeer reeds vrij algemeen zijn bekend geworden. Wil men weinig bekende streken doorkruisen, dan moet men te paard stijgen en rijden zoolang het dier dragen kanwant dikwijls is men gedwongen te voet de hoogten af te klimmen en het paard aan den teugel met zich te voeren. Behalve huurpaarden kan men ook van postpaarden gebruik maken, dat echter veel duurder uitkomt, daar men dan steeds twee paarden te gelijk moet huren, nl. éen voor zich zei ven en éen voor den surudschu (postknecht), die beide paarden naar het mensil (poststation) moet terug brengen. De Bosnische paarden zijn klein en op het oog zeer zwak, doch kunnen uitmuntend tegen vermoeienissen en ontberingen, wat hun bij de slechte oppassing en verzorging zeer te stade komt. Vreemdelingen, die door de Turksche overheden voor hooggeplaatste personen worden aangezien, krijgen als begeleider een saptié of gendarme mede, die voor de veiligheid van den reiziger moet waken en dezen tevens steeds in het oog moet houden. In den regel is de saptié de beste bediende en oppasser, als men op hem slechts eenigen indruk weet te maken. Is dit niet het geval, dan is hij even onbeschaamd als de loge menthouders en speelt den baas over de reizigers. Het gebruik brengt mêe, dat men gedurende de reis in het onderhoud van den saptié voorziet. Het is nimmer geraden in de logementen te vragen, wat men schuldig is, dewijl men dan verzekerd kan zijn te veel te betalen. Het best is zelf zijn rekening op te maken, een taxatie, die men in weinige dagen kan leeren. Want de Mahome- danen houden zich nog altijd aan het beginsel: het is eervol, de zwijnen (ongeloovigen) de haren uit te trekken. De rajahs (niet-Mahomedanen) bedriegen den vreemdeling nochtans niet minder onbeschaamd. Tot de ergste plagen van de reizigers in Bosnië en de overige binnenprovinciën van Turkije be- hooren de hans of logementen. Eten en drinken kan men er in overvloed vinden, doch geen slaap, want alle gebouwen wemelen van een kleine be volking, die in den omgang niet zeer aardig is. Is het reizen per spoortrein of diligence pro- zaisch, in Bosnië, waar die vervoermiddelen niet bestaan, heeft het reizen iets opbeurends; immers de omstandigheid alleen, dat men te paard zit en dikwijls gevaarlijke paden moet passeeren, geeft een eigenaardige aantrekkelijkheid. In de verte zien de Oostersche steden er meestal lief en bekoorlijk uit, doch zoodra men haar nauwe, kromme en morsige straten is binnen gereden, maakt die gunstige indruk voor een ongunstigen plaats. Overigens bezit Bosnië zoo buitengewoon veel schoons en bekoorlijks, dat men de onaangename zaken gaarne op den koop toe neemt. Iedere vreemdeling, dien de Bosniërs niet voor een Oostenrijker aanzienwordt een Franschman genoemd, terwijl zij de Oostenrijkers met de woorden nemetz of schwób, die een verachtelijke beteekenis hebben, aanduiden. Volgens het godsdienstig geloof zijn de inwonei-3 verdeeld in Mahomedanen, Christe nen en Spaansche Joden. De laatsten kan men door hun donkergekleurde kleederen dadelijk van de Mahomedanen onderscheiden, doch met de Christenen is dit het geval niet, althans wanneer men hun gordel niet zien kan, waarin zij namelij k geen wapens mogen dragen. Het maakt op den reiziger een zonderlingen indruk, de menschen bij de vreedzaamste bezigheden met pistolen en messen gewapend te zien, zooals b. v. de win keliers bij het afwegen der koopwaren. Al slaan de menschen schijnbaar weinig acht op den vreem deling, men denke daarom niet dat de Ooster lingen niet nieuwsgierig zijn. Het tegendeel is waar, doch zij weten dit meesterlijk te verbergen. In Bosnië hebben alleen de adellijken familienamen, terwijl de mindere klassen zich met allerlei bij namen behelpen. Wanneer men te rade gaat met de despotische wijze waarop het land wordt ge regeerd, dan zou men tot het besluit komen, dat de afstand tusschen heer en bediende veel grooter zou zijn, dan bij ons. Het omgekeerde is echter het geval. Een inmenging van ondergeschikten in de gesprekken der boven hen gestelden is in Turkije niets vreemds. Waarschijnlijk vindt dit zijn oorzaak hierin, dat iedereen zich als een slaaf van den sultan beschouwt, die hem naar willekeur kan verhoogen of verlagen. De etiquette wordt niettemin streng gehandhaafd. De bouwkunde bevindt er zich in een treurigen staat. De architecten zijn meestal bedriegers uit Dalmatië en Italië, die zich ingenieurs noemen, terwijl het meermalen voorkomt, dat een gebouw, voordat het nog voltooid is, reeds instort. Wordt vervolgd). Bergen op Zoom, 31 Augustus. Boter per stuk 1.11, per kilo f 0.73. Eieren per 26 ƒ1.05. Amsterdam, 30 Aug. 31 Aug. STAATSLEENINGEN. Xederl. Cert. N. W. Sch. 2* pet. 63^ 62& dito dito dito. 3 75^ 75^ dito dito dito. 4 98* 98 ft België. Certificaten2| 60 ft Frankrijk. Origin. Inschr. 3 - Hongarije. Obl. Goudleen. 5 56? 55* Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 52* 52* dito Febr.-Aug. 5 52f 52* dito Jan.-Juli. 5 54& 54 dito April-Oct.5 54 y| 53? dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 77* Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 50 50 dito dito 1876. 6 96* 96* Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 95* 95* Cert. Inschr. 5B Serie 1854. 5 60* 61* dito dito 6e 1855. 5 75* 75* Obligatiën 18625 dito 1864 ƒ1000 5 90* dito 1864 1005 dito 1877 dito5 85 84* dito 1872 gecons. dito. 5 82* 82* dito 1873 gecons. dito. 5 84* .83* dito 1850 le Leening dito. 4* 82* 82* dito 1860 2f Leening dito. 4* 81* dito 1875 gecons. dito 4* 75^ 75 Cert. Hope C° 1840 4 dito 2e, 3" 4e Leen. 1842/44. 4 61* 61 Obligatie-Leening 1867/69. 4 73* 73* dito dito 1859 3 Cert. van Bank-Assign. 6 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 14 14 dito dito 1876 2 32 32 dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 12* 12* dito dito 1876 2 28* 29 Turkije. Obl. Alg.Sch. 1865 5 13^ 13* dito dito 1869 6 15 15* Egypte. Obl. Leening 1876 6 55 ft 55* Spoorw. dito 1876 5 74* Vereen. Staten. Obl. 1876 4* 102* dito dito 1871 5 103* 103* dito dito 1861 6 Brazilië. Obl. Londen 1865 5 93* dito Leening 1875 5 INDUSTRIEELE EN FINANCIEELE ONDERNEMINGEN. Xederl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pet. Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 105* 105* Ned. Ind. Handelsb. Aand. Stoomvaartm. Java Obl. 5 dito Zeeland Obl5 dito gegarand. dito4* BuitseMand. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. Oostenrijk. Aand. Nat. B. 115* SPOORWEG-LEEN IN GEN. Xederland. Maats. t.Expl. St.-Spw. Aandpet. 108 108 Ned. Ind. Spoorw. Aand. Ned. Rijn-spw.volgef. Aand. 138* 138* N.-Brab. Boxt. Obl. 1875. 5 80* 80* dito dito 2e Hypoth. Hongarije. Theiss.Sp. Obl. 5 71 Italië. Zuid-Ital. Spw. Obl. 3 44* Polen. Wars.-Bromb. Aand. 4 55 Warschau-Weenen dito. 54* 54* Rusland. Gr. Sp.-Maats. Aand5 115 H5 dito Hypoth. Obligatiën. 4* 86* 86* dito dito dito 4 - Baltische Spoorweg. Aand. 3 47 47 Chark.-Azow Oblig. 100. 5 82* 82* Jelez-Griasi dito5 83 Jelez-Orel dito f 1000. 5 84* 83* Kiew-Brest Aand5 Losowo-Sewastopol 1000. 5 Morschansk-Sysran. Aand. 5 64 Mosk.-Jaroslaw Obl. 100. 5 92 91* Mosk.-Kursk dito dito .6 97* 97* Mosk.-Smol. dito dito .5 87 Orel-Vitebsk Obl. dito 5 82* 82* Poti-Tiflis dito f 1000. 5 84* 84* Riaschk-Wiasma Aand. 5 62* Amerika. Cent. Pac. Obl. 6 dito California Oregon dito. 6 89* Chic. N.-W. Cert. Aand. 66* 66^

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3