Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieuws. Land bouw. Rechtszaken. Thermometerstand. Gemeenteraad van Goes. in de vreugde van het vorstelijk huis. De bur gerij juicht, omdat zij weet dat haar hooggeachte prins Hendrik binnen de residentie terugkeert, vergezeld van eene gemalin die het geluk Uwer Hoogheid zal helpen bevorderen. Zij juicht omdat zij overtuigd is dat uw huwelijk op wederkeerige liefde gegrond is en dat waar liefde woont, de Heer zijn zegen gebiedt. Moge uw huwelijk met den zegen van den Allerhoogste bekroond wor den! Dit is de vurige bede der gansche burgerij." Prins Hendrik antwoordde den burgemeester, ook namens zijne gemalin, dat het hem hoogst aangenaam was, de hartelijke woorden van den burgemeester als tolk van het gemeen tebestuur en de Haagsche burgerij te mogen vernemen. Hij betuigde met diep gevoel zijne erkentelijkheid voor de liefdevolle ontvangst hem in deze residentie bereid. „Steeds mocht ik, zeide de prins, van de bevolking dezer goede stad de oprechtste bewijzen van liefde en toege negenheid ontvangen. Wederkeerig gevoel ik mij zeer aan haar verbonden. Wil ook namens mijne gemalin mijn dank voor uwe ontvangst aanvaarden." De koning, de groothertog, de groothertogin van Saksen-Weimar, prins en prinses Hendrik onderhielden zich vervolgens nog eenige oogen. blikken met de aanwezige personen. De groot hertogin vooral sprak iri vleiende bewoordingen over haar geliefd vaderland en 's Gravenhage waar zij zooveel gelukkige dagen heeft door gebracht. Op een gegeven sein kwamen vervolgens de gala-rij tuigen, die voor het station gereed stonden, voor. In het eerste rijtuig, voorafgegaan door een escadron huzaren met den standaard, den staf en het muziekkorps, plaatste zich de kamerheer ceremoniemeester in het tweede de opper-cere- moniemeester; in het derde Z. M. de koning met. den groothertog van Saksen.Weimar-Eisenach, rijdende de waarnemende gouverneur der residentie gen.-majoor van Toll, ter rechter- en de kom- mandant der le divisie infanterie, gen.-majoor Queysen, ter linkerzijde van de koetsin het vierde prins en prinses Hendrik met de groothertogin van Saksen-Weimar, (beide deze rijtuigen waren met vier paarden bespannen, gaande naast, elk portier drie lakeien); in het vijfde de grootmees teres van prinses Hendrik en de grootmeesteres van de groothertogin van Saksen-Weimar; in het zesde de hofdames; in het zevende de grootmees ter en de adjudant van den groothertog; in het achtste de kamerheer en de dienstdoende adjudant van prins en prinses Hendrikin het negende de adjudanten van Z. M., dienstdoende bij den groot hertog en de groothertogin en in het tiende de adjudant en de ordonnance-officier van dienst van Z. M. De stoet werd gesloten door een escadron huzaren. Zoowel bij het uitstappen der vorstelijke per sonen, als bij het pas3eeren van den stoet, weer galmde de lucht van de jubelkreten der duizenden ingezetenen en vreemdelingen per extra-treinen in den vroegen morgen uit alle hoeken des lands herwaarts gevoerd die zich langs den weg geposteerd hadden. De tocht door de Rijnstraat door de stads eerepoort, langs den Bezuidenhout, Prinsessegracht, door het Korte Voorhout, door de eerepoort vau de Landbouwmaatschappij, over het Tournooiveld, langs den Vijverberg, over de Plaats en door het Noord-Einde naar het paleis des konings, was een ware zegetocht. Aan het gejuich, aan het strooien met bloemen kwam schier geen einde. Op aller gelaat blonk het hartelijkst welkom den prins met zijn gade tegen, en ik ben zeker dat de vorstin reeds op deze oogenblikken gevoelt dat zij te midden eener bevolking komt, die haar lief heeft en die zij wederkeerig zal leeren beminnen. Inmiddels is de stoet aan het koninklijk paleis genaderd. Z. M. de koning stapt uit en wordt ontvangen door Z. K. II. prins Frederik, die zich reeds vroeger ten paleize bevond, omgeven door al de groot officieren en overige officieren van het civiele- en militaire huis des konings en de leden van de verschillende hofstaten, allen in schitterend gala costuum gekleed, teneinde het vorstelijk echt paar te complimenteeren. Aan den arm des konings, trad prinses Marie het koninklijk paleis binnen, waarbij prins Hen drik aan zijne zuster, de groothertogin van Saksen - Weimar, den arm gaf. Nadat men ruim een kwartier in het paleis vertoefd had, begaf de stoet, thans alleen be staande uit prins en prinses Hendrik en hun gevolg, zich in dezelfde orde naar s'prinsen paleis in het Korte Voorhout. Ook langs dezen weg hetzelfde gejuich van de dichte menschenmassa, die aan beide zijden van den weg staat opgepropt. De koninklijke scherpschutters die aan het paleis als eerewacht dienst doen, presenteeren de geweren, terwijl de hofmaarschalk en de kamerheeren gereed staan om den prins met zijn gade te ontvangen. Bij het uitstappen van het rijtuig, droegen de prins en de prinses niet minder dan vijf prachtige bmquetten. In 's prinsen paleis was eene depu- trtie van weeskinderen geschaard, die mede een bouquet kwamen aanbieden, en eene andere deputatie van jongens, van de kweekschool voor de zeevaart te Leiden. De intocht is afgeloopen. Maar neende aan houdende hoera's weergalmen nog door de lucht. Men verlangt het beminde echtpaar nogmaals te zien. Daar worden de vensters van het balcon geopend en HH. KK. HH. verschijnen tot twee maal toe op het balcon, met de handen wuivende en zichtbaar aangedaan door de hartelijke ont vangst hun in de residentie te beurt gevallen. Nog eenige oogenblikken laten zij hun oogen weiden over de menigte en het schoone panorama, dat het Voorhout met zijn bloemen en vlaggen- veraiering van het paleis aanbiedt en trekken zich vervolgens in hun vertrekken terug, om uit te rusten van de vermoeienissen der laatste dagen. Korten tijd na aankomst van het vorstelijk echtpaar in het paleis, kwam H. K. fl. prinses Marianne aldaar een bezoek afleggen. schoolopzieners. Op verzoek eervol ontslag verleend als schoolopziener in het derde school district der provincie Groningen aan L. M. Baale en tot schoolopziener in dat district benoemd R. Rij kens. leger. Benoemd bij den veterinairen dienst van het leger hier te lande, tot paardenarts 3e klasse, de heer C. van Heelsbergen, rijksveearts. Op verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den kapitein J. Sluiter, van de Vie afdeeling vesting-artillerie. Uit den militairen dienst ontslagen de le luite nant H. J. J. van Eyk, van het wapen der ar tillerie, op nonactiviteit, en aan hem tot levens onderhoud, voor den tijd van acht jaren, een tijdelijke onderstand ten bedrage van f 225 's jaars toegekend. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat C. R. Ave Lallement, van het koloniaal werfdepöt, tot het dragen van de Duitsche medaille, inge steld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870/71. pensioenen. Op pensioen gesteld de kapitein der infanterie F. A. de Perponcher, thans op nonactiviteit, en het bedrag van dat pensioen be paald op /"1325 's jaars. marine. Benoemd tot scheepsklerk, de jonge lingen N. J. J. van Rijn van Alkemade en C. J. Blok. De volgende aanteekeningen zijn ontleend aan het Verslag van den toestand der provincie Zeeland over 1877, en wel aan het Vie hoofdstuk „Uit voering van verschillende wetten en algemeene maatregelen van inwendig bestuur." Het getal lagere scholen bedroeg op het einde des jaars 186, of 2 meer dan in 1876, zijnde 156 openbare, waarvan 110 voor gewoon en 46 voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, 1 ge subsidieerde bijzondere school voor gewoon lager onderwijs, 11 niet gesubs. bijz. scholen voor gewoon en 18 dito voor gewoon en m. u. 1. onderwijs. Het aantal leerlingen op alle dagscholen te zamen bedroeg op 15 Januari 28191, op 15 April 24674, op 15 Juli 22830, op 15 October 21935, Met het vorige jaar vergeleken, is hierin weinig verandering op te m -rken, terwijl wat het school verzuim betreft, tusschen de openbare en de bijzondere scholen geen verschil van beteekenis valt waar te nemen. Het aantal hoofdonderwij zers bedroeg 166, dat der hulponderwijzers 160, dat der mann. kweekelingen 155, dat der hoofd- onderwijzeresen 15, dat der hulpondérwijzeressen 48, dat der vrouw, kweekelingen 44. Uit den staat der jaarwedden blijkt dat 2 hoofd onderwijzers of hoofdonderwijzeressen ƒ400 (het minimum der wet van 1857) 1 425, 3 500 genoten. Yan 500'600 telde men er 26; van f 600—f 700, 49; van ƒ701—8 )0, 24; van ƒ801— 900, 9; van ƒ9011000, 15; boven /1000 waren er 26. De vergoedingen voor 't gemis van vrije woning waren voor 17 hoofd onderwijzers beneden 100, voor 7 100, voor 8 daarboven. Onder de hulponderwijzers of onderwijzeressen vond men 5 van 400, 26 van f 500, 95 van 501600; 38 van 601—/ 700 9 van 750ƒ800; 1 van 850 en 2 van ƒ900. Van de 160 kweekelingen in de openbare scholen waren er 89 die een toelage ontvingen, welke van ƒ25 tot /350 uiteenliep. De inrichtingen tot opleiding van onderwijzers bestonden uiteen rijkskweekschool te Middelburg (40 leerlingen), oefenscholen tot opleiding van kweekelingen tot hulponderwijzers te Middelburg, Zierikzee, Goes, Tholen Oostburg en Axel, be nevens eene opleiding3chool tot hetzelfde doel te St. Annaland, allen te zamen met 208 leerlingen cursussen tot opleiding van hulponderwijzers tot hoofdonderwijzers te Middelburg, Zierikzee, Goes en Oostburg, te zamen met 58 leerlingen. Aan de 4 openbare burgeravondscholen in de provincie vond men 30 leeraren en 235 leerlingen, aan de 3 openbare hoogere burgerscholen 34 lee raren en 215 leerlingen, aan de openb. midd. school voor meisjes (te Goes) 8 leeraren en 30 leerlingen. Het gymnasium te Middelburg telde op 15 Jan. 1877 24, de Latijnsche school te Zierikzee 6 leer lingen. Bovendien telde men nog: 16 herhalingscholen met 384 leerlingen, 4 zondagscholen met 177 leerl 1 kantwerkschool met 67 leerl., 47 bewaarscholen met 3646 leerl., 14 zondagscholen met 697 leerl. 5 gymnastiekschoen met 471 leerl., 2 teekenscho- len met 36 leerl., en 1 practische ambachtschool (te Goes) met 12 leerlingen. Na gehouden her-examens aan de hoogere burgerschool voor jongens te Goes zijn bevorderd tot de le klasse: C. de Vos en J. G. J. Kake- beeke; tot de 2e klasse: J. Bannet, W. C. van Campen en L. A. F. Hoffman; tot de 3e klasse A. J. den Hollander, en tot de 4e klasse: D. H. van der Hoek, B. A. Koster, J. H. C. Hartman en H. A. Fait. De heer H. F. Reijnvaan, predikant te Kerk- werve, is beroepen bij de Hervormde gemeente te Nieuw Vossemeer. De scheepsklerk J. J. van der Ley, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den 6en September a. overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis. De 2e luit. der infanterie F. H. H. Lemmens, in garnizoen te Ter Neuzen, heeft aangevraagd voor 2 jaren gedetacheerd te worden bij het leger in West-Indië. TN. Ct.) In het Nederlandsch Museum (Prinsengracht 71) te 's Gravenhage, zullen op 1 September e k. opengesteld worden drie zalen, bevattende meu belen uit de 17e eeuw, wapenen, schilderijen, tapijtbehangsels, zilver, ivoorwerk, stalen van oude weefsels, borduurwerken, enz., gedeeltelijk afkomstig van het legaat van wijlen jhr. mr. J. de Witte van Citters. De Hoogduitsche opera te Rotterdam is dit jaar weder, naar oude en goede gewoonte, be houden gebleven. De heer Carl Pflaging opent den winter-veldtocht eerstdaags met verschillende van ouds bekende goede krachten, als de dames Kempner en Pflaging-Radetzky, de tenor Gross, de baszanger Fischer enz. Twee nieuwe opera's worden reeds aangekondigd, Das goldene Kreuz van Brüll en Der Wieder spanstig en Zihmung, van Götz. Te 's Gravenhage zal aanstaanden Woensdag eene gala-operavoorstelling plaats hebben, welke door prins en prinses Hendrik zal worden bijge woond. Het programma zal waarschijnlijk als volgt zijn samengesteld: Het Volkslied. Een dichterlijke hulde aan het vorstelijke echt paar, voorgedragen door mad. Maxime. Le songe d' une nuit d) étê. Ten slotte zullen vermoedelijk mad. Desgoria— Milton en mr. Lhéry, eerste tenor, het Wilhelmus lied in het Hollandsch zingen. Een landbouwer te Renswoude heeft met goeden uitslag het volgende middel tegen de varkens ziekte aangewend. Men geve de varkens okker noten, hetzij groen met bast en blad, of wat droge noten,, wat fijngestampt en gekookt en dat aftreksel koud geworden, ingegeven met dik en al. Zoo de varkens de noten niet meer kunnen eten, dan geve men ze alleen het aftreksel er van. Varkens, welke reeds grijs en blauw gevlekt waren, zijn hierdoor weder hersteld. Ook wordt nog herinnerd, dat het zeer doel matig is, de varkens den vrijen loop te geven in een weiland, onder de lommer en nabij water om daarin te kunnen baden. Alles moet worden aangewend om de varkens een goeden omloop in het bloed te verschaffen. Door de arrondissements-rechtbank te Zierikzee is uitspraak gedaan in de zaak der vier beklaagden, die zich op den derden Pinksterdag in het gehucht Kapelle hebben schuldig gemaakt aan verregaande mishandelingen van eenige inwoners. De eerste beklaagde is veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf van 2 maanden, 3 geldboeten elk van 8 en betaling van 56.97^ voor schade vergoeding aan de beleedigde partij (de kastelein); de tweede beklaagde, zoon van den eerste, tot cellulaire gevangenisstraf van 1 maand en 2 geld boeten elk van 8 de vierde beklaagde tot vier dagen gewone gevangenisstrafterwijl de derde beklaagde, schoonzoon van den eerste, van het hem ten laste gelegde is vrijgesproken. Heden morgen had een jongeling het onge luk bij de lossing der mailboot te Vlissingen van de loopplank in het water te vallen. De vader, die ook aan de boot werkzaam was, sprong zijn zoon onmiddellijk na en mocht het genoegen smaken hem zóólang boven te houden, tot eenige toegesnelde werklieden hen op het droge hielpen. Door den burgemeester van 's Gravenhage is bekend gemaakt, dat het roodvonk in die gemeente epidemisch heerscht. 'Mejuffrouw Betsy Perk heeft een afgietsel in gips van de bustes van prins en prinses Hen drik, in medaillon, geboetseerd. De gelijkenis moet treffend en de uitvoering zeer te roemen zijn. Deze bustes zullen voor een matigen prijs in den- handel gebracht worden. In Frankrijk heerschte deze week ook slecht weer, gepaard met hevige onweersbuien. In ver scheidene departementen is de opening der jacht eene week uitgesteld, omdat er nog geene moge lijkheid was geweest om den oogst binnen te halen. Een Reuterstelegram uit New-Órleans van 30 dezer zegt: Het weêr is slecht en de gele koorts neemt toe. Te Memphis stierven gisteren 70 menschen. Er zijn eenige dokters aangekomen om diegenen te vervangen, die op hun post ge vallen zijn. Te Vicksburg gisteren 129 nieuwe gevallen en 17 sterfgevallen. De regeering reikt porties voedsel uit aan de behoeftige bevolking. Te Grenada neemt de epidemie niet toe. In ge heel de Vereenigde Staten worden bijdragen inge zameld voor de zwaar geteisterde bevolking van de streken, waar de gele koorts heerscht. BINNENLAND. 's Gravenhage. Ondanks de aanhoudende woeste regenvlagen is de menigte, welke hier op de been is, ontzettend en de geestdrift, waarmede prins Hendrik en zijne gemalin ontvangen worden, onbeschrijfelijk. De versieringen in de stad zijn allerprachtigst. Op het oogenblik, te drie uren, valt de regen zoo geweldig bij stroomen neder, dat men niet verwacht dat de illuminatie heden avond voort gang zal kunnen hebben. (7 uren 's avonds). Het weder is opgehel derd en de illuminatie gaat door. BUITENLAND. Konstantinopel. Karatheodory-pacha is door de Porte gemachtigd om de conventie met Oostenrijk betreffende Bosnië, overeenkomstig de voorstellen van graaf Andrassy te onderteekenen. Weenen. Moesinje is door de Oostenrijksche troepen bezet. In een gevecht bij Doboj zijn de opstandelingen geslagen. Londen. Volgens een telegram aan de Daily Telegraph uit Pera, heeft generaal Todtleben bevel gekregen de inscheping der Russische troe pen te staken, dewijl de Engelsche vloot nog bij de Prinsen-eilanden geankerd ligt. 30 Aug.'s av. 11 u. 63 gr. 31 's morg. 8 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 67 gr. 's av. 6 u. 63 gr. Zitting van Vrijdag 30 Augustus. Voorzitter de heer Fransen van de Putte. Tegenwoordig 9 leden. Afwezig de heeren Blaaubeen en de Marees van Swinderen wegens verblijf buiten de gemeente, en van Renterghem. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat van gedeputeerde staten is ingekomen bericht van ontvangst der verordeningen in het belang der openbare ge zondheid, betrekkelijk de straten enz., benevens dat zij hunne goedkeuring hechten aan het besluit tot afstand van grond aan P. Buitendijk. Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorts zijn ingekomen: van het bestuur der ambachtsschool, aanvrage tot kosteloozen afstand van grond achter de school 2e klasse tot het plaatsen van een gebouw voor de ambachtsschool. Dit verzoek is gerenvoieerd aan burgemeester en wethouders tot het uitbrengen van rapport en het doen van een voorstel; voorts de jaarverslagen der provincie Zeeland en van de gemeente Breda, die in de boekerij zullen geplaatst worden; van het bestuur van het gasthuis de begrooting voor 1879, die wordt gesteld in handen der financieele commissie. Daarna wordt op voorstel van burg. en weth., aangezien het besluit tot af- en overschrijving op de begrooting van 1877 niet is goedgekeurd, besloten de uitgaven, die niet op die begrooting konden geleden worden, te brengen ten laste van den post voor onvoorziene uitgaven op de be grooting voor 1878, en wordt de rekening over 1877 ingediend, bedragende in ontvangst 93688.07J, in uitgaaf ƒ89762.86, alzoo met een goed slot van 3925 2U, waarop tot bovenvermeld einde ƒ1045.82 wordt gepreleveerd. Het verzoek van I. Steketee tot afstand van grond nabij de Karremans mestput wordt met 7 tegen 2 stemmen ingewiligd. Aangezien door den minister van binnenlandsche zaken aan gede puteerde staten te kennen gegeven was, dat de verordening op de mestvaalten diende aangevuld te worden, met vermelding van den duur waar voor de bepaling van het hebben van mestvaalten in de stad zal gelden, wordt deze verordening opnieuw vastgesteld. Eveneens wordt vastgesteld de verordening op liet brand wezen met bijvoeging van den termijn voor het hebben van petroleum- bergplaatsen in de aangewezen buurten. Op de adressen van A. Sterk en eenige bewo ners van het Papegaaistraatje wordt, nadat door de heeren den Boer en van Asperen Vervenne

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2