N°. 206. 121e Jaargang. 1878. Maandag 2 Dit blad verschijnt dagelijjsj, ïnet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G, L. Daubb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 31 Augustus. GEMEENTEEAAP;- De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Dinsdag den 3™ September 1878, des namiddags te twee uren, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 31en Augustus 1878. De burgemeester voornoemd, SCHORER. De gemeenteraad van Middelburg zal op Dins dag a., des namiddags te twee uren, eene open bare zitting houden, ter behandeling der volgende zaken: benoeming van eenen wethouder; idem leden van de vaste commissiën. De Staatscourant bevat het koninklijk besluit van den 20en Augustus 1878, tot onteigening van perceelen en perceelsgedeelten in de gemeen ten de Werken en Almkerk, welker bezit, ten behoeve van den vestingbouw, vereischt wordt tot het maken van een verdedigingswerk in het Land van Altena, nabij den straatweg Sieeswijk— Breda (fort aan den Uppelschen dijk). In de Staatscourant is opgenomen een konink lijk besluit van den 25en Augustus 1878, hou dende nadere bepalingen omtrent het gebruik, enz. van weeg werktuigen. Bij koninklijk besluit van den 28en Augustus is bepaald dat, de vergadering der staten-generaal Vrijdag den 13en September aanstaande zal wor den gesloten en de minister van binnenlandscbe zaken gemachtigd de sluiting in 'skonings naam te doen geschieden. De uitgever der Zierikzeesche courant, de heer H. Lakenman, vangt heden aan met de uitgave van een wekelijksch Advertentieblad voor de eilan den Schouwen en Duiveland. Hiervan worden 1000 exemplaren gratis verspreid en in verschil lende gemeenten aangeplakt. Het door de N. Bott. Ct. onder voorbehoud medegedeelde bericht omtrent een huwelijksplan van Z. M. den koning, wordt nu in zoo verre gewijzigd, dat niet de oudste, maar de derde dochter van den prins van Waldeck-Pyrmont de toekomstige bruid zou zijn. Deze prinses heet Adelaide Emma Wilhelmina Theresia en is 20 jaren oud. De minister van waterstaat heeft bezwaar ge maakt tegen de inwilliging van het verzoek der ka mer van koophandel te Bergen op Zoom, strekkende dat op de omslagen van telegrammen de plaats van herkomst worde vermeld, daar zulks een inbreuk op het telegraaf-geheim zou wezen, dewijl de wetenschap van den naam der plaats van afzending, soms den afzender en zelfs den inhoud van het telegram kan doen raden. Overigens brengt de minister in herinnering het kon. besluit van 2 Nov. 1877, volgens hetwelk binnenslands de afzenders open bestelling van hun telegrammen kunnen vorderen. De ringrijderij en harddraverij, Donderdag 11. van wege de Vereeniging voor volksvermaken te Goes gehouden, heeft, tengevolge van het zeer ongunstige weder niet het succes gehad, dat men er zich van had voorgesteld. Vooreerst moest men het plan om het muziek gezelschap Accelerando in optocht de stad te doen binnenkomen, laten varen. Ook de atrit van den stoet werd vertraagd en deze vertrok eerst ten half 12 uur naar het terrein, waar men dan ook, dank zij den regen, een klein publiek vond. Na dapper te hebben gestreden en gekampt, vertrokken ringrijders en harddravers ten half Zeven van het terrein. Te acht uren werden in de net versierde schouwburgzaal de prijzen aan de overwinnaars onder gepaste toespraken uit gereikt. Zij waren voor de ringrijderijle prijs M. Boogaard; 2e prijs C. Staal; 3e prijs C. Hollestelle; 4e prijs C. Oele; 5e prijs D. Schipper Azn.6e prijs C. Torenaar; 7e prijs Jan Staal en 8e prijs Jan Blommaart. Voor de harddraverij: le prijs A, van Noort, met een bruin merriepaard vaü denbr.H, Snijder- 2e prijs Steenstra, met een bruinen: ruin van den hr. Saayrnans Vader; 3e prijs A. V. d;-Maasmet een vos-ruin van den hr. P. L. Vis; 4e prijs C. de Bath, met een bruinen ruin van den hr. J. Okker, en 5e prijs J. Filins, met een blauw ruinpaard van den heer J. Rottier. Na afloop daarvan richtte de voorzitter nog enkele woorden tot de leden der vereeniging, en werden door de muziek eenige nommers uitge voerd. Te Goes is in eene gisteren gehouden bijeen komst besloten tot het oprichten van eene liberale centrale kiesvereeniging. Tot gemeente-veldwachter te Wemeldinge is benoemd A. Reinhoudt, op eene jaarwedde van f 300. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeen teraad te Boschkapelle werden uitgebracht op den heer J. F. Truyman 17 en op den heer P. van Campen 7 stemmen, zoodat eerstgenoemde verkozen is. Op de tweede vergadering der Nederlandsehe Juristen-Vereeniging te 's Hage, werd gisteren, na uitvoerige gedaehtenwisseling, bij stemming beslist over de volgende vraagpunten: lo Moet in de wet een bepaling worden opge nomen, houdende, dat bij de toonder-clausule de overeenkomst tot stand komt, zoodra het papier uit de handen van den uitgever is overgegaan in het bezit van eiken opvolgenden houder Neen, met 30 tegen 18 stemmen. 2o Moet dan worden bepaald, dat uit de enkele betalingsbelofte gehoudenheid voortvloeit Neen, met 37 tegen 10 stemmen. 3o Moet worden vastgesteld, dat de toonder clausule den laatsten houder onbepaald het recht geeft de vervulling der verbintenis (belofte) te vragen, onafhankelijk van elke niet uitgedrukte causa, en zonder dat hem eenige exceptie mag worden tegengeworpen aan de rechten van vroe gere houders ontleend? Zonder stemming ontkennend beantwoord. 4o Is een bepaling wenschelijk, volgens welke bij verbintenis aan A of toonder (onvolledig toonder-papier) de toonder, des gevorderd, moet bewijzen dat het recht van A wettig van dezen is overgegaan? Neen, met 28 tegen 18 stemmen. 5o. Is het wenschelijk, het gronddenkbeeld der amortisatie-wet van 30 Mei 1847 (Stbl. no. 26) op toonder-papier toe te passen? Toestem mend bij acclamatie. 6o Moet art. 2014 B. W., ten aanzien van papier aan toonder, in dien geest gewijzigd wor den, dat de revindicatie open staat alleen tegen den houder te kwader trouw Neen met 28 tegen 18 stemmen." Gisteren middag is door de vorstelijke personen te Apeldoorn, onder aanhoudenden stortregen, een wandelrit gemaakt met zes hofrijtuigen. In het eerste rijtuig zat Z. M. de koning met den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach, in het tweede prins en prinses Hendrik met de groothertogin. Des namiddags te 6 uren was er in de schouwburgzaal in het paleis een diner van 35 couverts, waarbij prins en prinses Hendrik ter rechter- en linkerzijde van den koninklijken gast heer gezeten waren. De Kiezersvereeniging Thorbecke te Dokkum heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen den heer van Swinderen, burgemeester van Gaasterland. De definitieve verkiezing van een liberaal can didaat zal op de vergadering der centrale kiezers vereeniging, op den 5en Sept. a. te Yeenwouden plaats hebben. Behalve de heeren van Gorcom en Lieftinck, predikant te Kinswerd, is nog een tweede theoloog, de heer Carpentier Alting, pre dikant te Dokkum, voorloopig candidaat gesteld door de Kiezersvereeniging te Dantumadeel. Feestelijke intocht vaa ÏOï.IVIv HB. prins en prinses HendLrïk in de residentie. f (Particuliere correspondentie.) (Per Telegraaf De lang verbeide dag is aangebroken. De resi dentie, in feestdos gehuld, staat gereed prins en prinses Hendrik der Nederlanden binnen haar muren te ontvangen. Langs welke zijde men het oog wendt, overal biedt de hofstad een fees telijk en aangenaam schouwspel aan. Tot in de meest afgelegen bnurten wappert het oranje- of nationale dundoek u tegen en wordt de blik ver rast door de versieringen, die voor de eenvoudigste woningen zelfs prijken. Kostbaarder en op grooter schaal aangelegd zijn die, welke van wege het gemeentebestuur zijn aangebracht en waarvan in zonderheid de groote eerepoort in de Rijnstraat nabij het station, ieders aandacht trekt. Geheel met taxis- groen bekleed verheft zich deze poort, uit een groote middelhoog en twee kleine zijpoorten bestaande, tot een hoogte van ongeveer 10 meters. Boven het middelstuk prijken de Nederlandsehe en Duitsche rijkswapens, gegroepeerd door de wapenschilden van de verschillende provinciën en omgeven door vlaggentropeën, uit de Nederland sehe-, Oranje- en Duitsche kleuren samengesteld. De vier hoeken zijn versierd met rijk gevulde bloemendragers en aan de eene zijde het stads-, aan de andere zijde het provinciaal wapenschild, terwijl het hoogste punt in het midden gevormd wordt door twee schilderingen, voorstellende de faam met een bazuin, die alom het hooge huwelijk verkondigtde Engel der historie die het in de geschiedboeken opteekent, en de Engel der liefde die bloemen strooit op het huwelijkspad. De tweede feestversiering, die als huldeblijk van de gemeente een uitmuntenden indruk maakt, is de fontein die op de Plaats haar waterstralen hoog opwerpt te midden van een bloembed dat, met den meesten smaak aangelegd, terecht de bewondering der toeschouwers wegdraagt. Yerre in den omtrek verspreiden zich de heerlijke geuren van Flora's kinderen, die hier in al hun pracht bloeien. De bloemen zijn het schoonste symbool van het huwelijk. Ze mochten dus op dit feest vooral niet ontbreken. Yan daar dat het stadsbestuur, ook wetende dat de jeugdige prinses hartstochte lijk van bloemen houdt, gezorgd heeft dat ze in ruime hoeveelheid en groote verscheidenheid aan wezig zijn. Zie toch slechts in het Korte Voor hout, waar drie kolossale manden, met een uitge zochte verzameling van de heerlijkste bloemen- soorten opgevuld, aan den ingang van de midden-allée op sierlijke voetstukken geplaatst zijn. Met de vlaggen, die ter weerszijden van die allée zijn ontplooid, maken zij daar een keurig effect, dat verhoogd wordt door de eenige meters hooge en rijke pyramide van bloemen en planten, die de Haagsche bloemisten-vereeniging op het kruispunt van de breede laan heeft opgericht. Yan stadswege is verder een flinke illuminatie aangelegd en zorg gedragen voor muziekuitvoe- 7 ringenop welk een en ander ik later zal terug komen, want het oogenblik nadert waarop de feesttrein aan het station van den Rijnspoorweg verwacht wordt. Wil ik mij derwaarts begeven, dan moet ik evenwel het Korte Voorhout en daarbij de eerepoort passeeren, die de afdeeling Westland der Hollandsche Maatschappij van Land- bomo daar heeft opgericht en ik wil mij dus nog even ophouden, om dit eerbewijs van onze nijvere Westlanders iets nader te beschrijven. Indien onze prinses in haar vaderland wel eens gehoord heeft van de vruchtbare streken van Holland, dan zal zij bij het doorrijden van deze eerepoort met een enkelen blik kunnen zien, dat het Westland onder die streken een eerste plaats inneemt. Al wat de Westlandsche tuinen en akkers opleveren, vindt men hier op practische wijze tot een élégant geheel vereenigd en dienst baar gemaakt aan het feest van den dag. De beide kolommen want het is meer een eereboog dan wel een eerepoort zijn gevormd door schoven rijp koren tarwe, rogge, boekweit, enz. waartusschen smaakvol zijn ingevoegdtonnen boter, kazen, manden met druiven, manden met verschillende soorten van aardappelen, appelen, peren enz. Boven en onder die producten van den landbouw zijn met smaak vastgehecht de verschillende gereedschappen, die tot de bewerking van den tuin en akker of tot zuivelbereiding gebezigd worden, terwijl de voetstukken amphi- teatersgewijze met verschillende andere soorten van veldvruchten, knolgewassen enz. zijn beladen De beide kolommen zijn van boven met een guirlande te zamen verbonden, in het midden waar van met talent geschilderde chassinetten prijken, bestaande in een kroon, waaronder de wapenborden van Nederland en van Duitschland en twee andere borden met de woorden „De afdeeling Westland der Hollandsche maatschappij van Landbouw, aan het Doorluchtig Echtpaar." Een en ander Is aan beide kanten geflankeerd door een enorm grooten hoorn van overvloed, die de heerlijke fijne vruchten uit de Westlandsche tuinen als tware uitstrooit. Al deze rijkdom uit dien grooten tak van ons volksbestaan, onder leiding van den verdienste lijken secretaris der Landbouw-maatschappij, den beer P. F. L. Waldeck, van Loosdhinen, met tact en kennis gerangschikt, maakt een imposanten indruk, niet het minste op de vele buitenlanders die zich in de residentie heden bewegen. Wil ik nu nog iets van de aankomst kunnen mededeelen, dan moet ik mij door de dichte menschenmassa heenwerken om op de vleugelen der vevslaggeversnieuwsgierigheid en gewapend met mijn toegangkaart naar het station te komen, waar elk oogenblik de trein kan binnenstoomen - Vooraf zij nog gemeld, dat het garnizoen der- residentie geheel onder de wapenen is en opge steld als volgttwee escadrons van het 3e regi ment huzaren met het muziekkorps aan het station, ter begeleiding van den stoet; de dd. schutterij, grenadiers en jagers, huzaren en artillerie en haie langs den te volgen weg en de scherpschutters bij bet paleis van den prins. In de nabijheid van de rijk versierde konink lijke wachtsalons, bevinden zich op het perron de opper-ceremoniemeester, mr. V. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oije; de kamerheer ceremoniemeester, de heer J. M. L. van Bronk- horstde commissaris des konings in deze pro vincie, mr. C. Fockde waarnemende gouverneur- der residentie, generaal-majoor W. A. A. B. van Tolde kommandant van de le divisie infanterie, generaal-majoor Queysende burgemeester dei- residentie, jhr. F. G. A, Gevers Deynootde wethouders: de heeren mr. F. M. baron van der Duyn, mr. J. P. Yaillant, mr. C. A. van der Kemp en J. van Stralen, benevens eene commissie uit den gemeenteraad. Allen zijn in gala gekleed en zien met verlan gen uit naar het oogenblik, dat zij de jongge huwden zullen kunnen complimenteeren. Daar meldt de telegraaf dat de trein het laatste tusschenstation, Voorburg, is gepasseerd, nog een paar minuten van spanning en dampend en snui vend blijft de trein precies te éen uur met zijn kostbaren last onder den kap stilstaan. Het eerste kanonschot dondert en duizende kelen verkondigen jubelend, dat de vorstelijke reizigers zijn aange komen. Juist op dit oogenblik Melden deregen- vlagen, die den gekeelen dag op de menschenme- nigte en de straten nederstroomden, een oogenblik op en brak de zon voor eene wijl door de wolken. Z. M. de koning was gekleed in generaals uniform, met het grootkruis van den Ned. leeuw; prins Hendrik droeg de admiraals uniformhet toilet van prinses Marie bestond uit een licbtblaaw zijden kleed, met witte kant, een satijnen mantel en een witten hoed, met blauw gegarneerd. Bij de aankomst in het station bood de dochter van den burgemeester prinses Marie een bouquet aan, dat met innemende vriendelijkheid aange nomen werd. Vervolgens richtte de burgemeester tot het jonggehuwde paar eene aanspraak, onge veer in de volgende bewoordingen: „Geëerbiedigde koning, prins en prinses Hendrik en verdere leden van bet vorstelijk huisDe gemeenteraad van 's Gravenhage, vertegenwoor digende de gansche burgerij, heet u hartelijk welkom binnen de koninklijke residentie. „De gemeenteraad komt u zijne welgemeende en hartelijke gelukwenschen aanbieden bij de voltrekking van het huwelijk Uwer koninklijke hoogheden. Het is u, geëerbiedigde koning, en uwe hoogheid, prins Hendrik, bekend dat de Haagsche burgerij deelt in alle lief en leed van bet stamhuis van Oranje. De burgerij deelt thans

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1