Handelsberichten, De oude en de nieuwe stjjl. DE WERELDTENTOONSTELLING TE PARIJS. Graanmarkten enz. Prijzen van Effecten. ï)e Turksche nota betreffende de grensregeling met Griekenland levert aan de buitenlandsehe bladen nog volop stof tot beschouwingen. Uit den naam en de bekende richting van ieder blad kan men de slotsommen, waartoe het komen zal, bijna altijd reeds raden. De Daily Telegraph zegt, dat, indien de zaken der volken door logica en billijkheid werden geregeerd, de nota van de Porte aanstonds een eind zou moeten maken aan de eischen van Griekenland, en het blad wil aan het conflict een einde maken door een of- en defensief verbond tusschen beide landen. Dat is zeker de eenvoudigste manier om alle standjes te doen eindigenals men van de scherp tegenover elkander staande vijanden op eens dikke vrienden maakt. Maar hoe Daarentegen hoopt de Daily News, dat het Engelsche kabinet, rals het een oogen- blik de aangename taak kan laten rusten van het verheerlijken van de Engelsche gevolmachtigden te Berlijn", spoedig maatregelen moge nemen tegen dat „bestudeerde kinderspel." „Men moest Enge lands stem maar eens in den raad des sultans laten hooren en hem overtuigen, dat zoo noodig geweld zou gebruikt worden", bluft het oorlogszuchtige blad. Zulk eene vaart zal het wel niet loopen, en om een belang van den derden of vierden rang als dat van Griekenland zal zeker wel de vrede niet verbroken worden. Eer dat gebeurt moet een der groote mogendheden meer rechtstreeks in de zaak betrokken zijn, dan nu het geval is. Men verwacht, dat Griekenland op de Turksche nota met een dergelijken zendbrief zal antwoorden, waarin aan de Porte een termijn zal worden gesteld om aan het verlangen van het congres te voldoen. Laat de Porte dien termijn voorbijgaan, dan is het oogenblik gekomen, waarop volgens het Berlijnsche tractaat de directe inmenging der mogendheden in deze zaak een aanvang kan nemen. Heden moet, volgens de Duitsche bladen, in den vollen bondsraad de beraadslaging aanvangen over de socialistenwet. De permanente commissie voor justitie uit den bondsraad, naar welke het ontwerp eerst om rapport verzonden is, zal naar men wil als amendement voorstellen om het bij het ontwerp voorgestelde afzonderlijke rechtscol lege niet in te stellen, maar de hoogste rechtspraak in deze aan den bondsraad zeiven op te dragen. Baden en Beieren schijnen zich tegen het geheele ontwerp te willen verklaren, dat men niet verwacht, dat zal aangenomen worden, als de regeering zich niet schikt in menige belangrijke wijziging. Het ongelukskorps der Oostenrijkers onder Szapary heeft weder een aanval te verduren gehad op zijne stellingen bij Doboj (in het noordoosten van Bosnië). De aanval werd afgeslagen, maar geen verder voordeel behaald. Rusland is van het westen van Europa ge scheiden door een verschillenden kalender, ver schillende spoorbreedte en een verschillend alpha bet. Het breede spoor, dat het voor Pruisische en Oostenrijksche locomotieven onmogelijk maakt om over Russische lijnen te loopen, zal zeker in stand gehouden worden. Eveneens het Cyrillische alphabet (De uitvinding van het Russische let- tersysteem wordt toegeschreven aan zekeren Cyrillus, christen apostel onder de Slaven in de 9e eeuw). Doch den kalender wil men spoedig veranderen of liever: een aantal wetenschappelijke mannen zijn bezig te overwegen of zulk eene verandering wenschelijk zou zijn. De zaak schijnt echter niet zoozeer aan wetenschappelijke dan wel aan praktische mannen te moeten worden opgedragen, daar, terwijl het vast staat dat de kalender fout is, de eenige vraag kan zijn of de nadeelen der verbetering door de voordeelen ge dekt worden. Men kan nooit den Russischen kalender geheel doen overeenstemmen met dien, bij de westersche volken in gebruik, of men moet wat wel niet licht zal gebeuren de Griek- sche methode voor de berekening van Paschen opgeven. Er wordt tusschenbeide vrij wat verwarring veroorzaakt door Russen en door hen, die over Rusland schrijven, door nu eens den ouden, dan Weder den nieuwen stijl te gebruiken. Door eene klaarblijkelijke dwaling van dezen aard kreeg niet lang geleden een Russisch generaal in Tur kestan tweemalen een bloedbad op zijne rekening, terwijl zijne vrienden bewezen, dat hij het slechts eens gelast had. Het scheen, dat de door hem bevolen geheele uitmoording eener plaats op den eersten en op den dertienden van de maand had plaats gehad; doch later kwam het uit, dat dezelfde gebeurtenis verschillend gedateerd was. Te eer sloeg men hieraan geloof omdat volgens het vroegst gedateerde bericht in de plaats in quaestie slechts zeer weinig patiënten voor een tweede bloedbad waren overgelaten. Er ligt iets hards in, dat iemand op die wijze tweemalen eene misdaad wordt aangerekend, en het zou gewaagd zijn te beweren, dat de wereld bij dergelijk ver schil in kalender ook de goede daden dubbel zou rekenen. Zoo liefderijk is de wereld niet gestemd. Het denkbeeld om den Gregoriaanschen kalender aan te nemen is bij de Russen opgekomen door het gevoel alsof het een teekcn van minderheid zou zijn een kalender te behouden, die door de westersche volken reeds lang was verworpen. In schrift en druk zou men gemakkelijk de voor- gestelde verandering kunnen invoeren, dat; zon geen enkelen van de millioenen boeren hinderen om de eenvoudige reden, dat zij niet kunnen lezen of schrijven. Een beetje onderwijs zou in zoo een geval eene onaangename zaak voor een boer zijn, daar hij als zijn naamdag (de dag van zijn schutsheilige) verschoven was, in pijnlijke onzekerheid zou verkeeren welkfe hij moest vieren, den ouden of den nieuwen. Ook de land- bouwwerkzaamheden zouden er onder kunnen lijden. De tijd van zaaien en oogsten wordt be paald door heiligendagen. Buitendien als alle kerkfeesten verschoven werden, zou een boer nooit weten wanneer hij dronken mag zijn, en zou hij waarschijnlijk van de gelegenheid gebruik maken om zich voor ieder feest tweemaal, eens voor den ouden en eens voor den nieuwen stijl te bedrinken. Indien iemand hem dan die noodelooze en buiten sporige herhaling verweet, zou hij zich kunnen verdedigen met de bewering dat twee gevallen van dronkenschap, op éen dag voorkomende, in billijkheid maar voor éen mogen gehouden worden. De dagen, waarop de Russische boer geen vleesch mag eten, en waarop hij zich zelfs van melk en eieren moet onthouden, zijn nog tal rijker dan diewaarop het hem verboden is te werken. Hij moet vasten gedurende den ook bij de Roomschen gebruikelijken vastentijd, dan half de maand Juni, van begin November tot Kerstmis en op alle Woensdagen en Vrijdagen gedurende het geheele jaar. Zeker wel zouden door de verwarring, die de invoering van den nieuwen kalender zou vergezellen, zijne vasten dagen niet aanmerkelijk vermeerderd worden terwijl eene ernstige vermindering in het getal feesten en vasten, die in zoo groote mate bij dragen tot de zwakte, luiheid en armoede van den Russischen boer, eene hervorming zou zijn, vrij wat belangrijker en wellicht niet moeilijker in te voeren dan de poging, die men nu met den kalender wil wagen. In het begin der vorige eeuw veroorzaakte Peter de Groote veel ontevredenheid in de kerk, en door de kerk bij de boeren, door vast testellen, dat het jaar in plaats van met September, met Januari zou beginnen. Die kettersche en waarlijk satanische nieuwigheid was in openlijken strijd, zeide men, met de geschiedenis van de verzoeking van Eva en den val der eerste menschen. In September zijn de appels rijp en kan men ze aan de boomen zien hangen. Doch in Januari zijn de appelboomen kaal en is het onmogelijk, dat de voorvallen hebben plaats gehad, die ons ver haald worden als het begin der wereldgeschiedenis. Een souverein, die behalve dat hij zich den onverstaanbaren en diabolisch klinkenden naam imperator gaf bevolen had, dat men de wereld geschiedenis voortaan zou achten begonnen te zijn op een tijd, dat geene appels aan de boomen hangen, was ontegenzeggelijk de Antichrist in persoon. De afschuw van Peter's maatregel was bij den Russischen boer zoo groot, dat men zich wel eens mag bedenken eer men een tweede, nog gewichtiger stap in die richting doet. De Russische regeering meent wellicht, dat zij door het aannemen van den Gregoriaanschen kalender eene schrede zouden doen om haar land het peil van beschaving van westelijk Europa te doen bereiken; reizigers uit het westen zouden dan bij het opvatten eener Russische courant er niet altijd aan herinnerd worden, dat zij in een land waren, dat minstens twaalf dagen bij het overig Europa ten achter is. Meer echter zouden die reizigers er aan hebben, als zij de van huis ontvangen couranten vrij zagen van de zwarte vlekken en strepen der censuur, of als zij geene paspoorten meer noodig hadden, of als de Rus sen er eens toekwamen zich met hunne eigen zaken te bemoeien, in plaats van zaden van tweedracht te strooien bij hunne naburen, met het doel om later in troebel water te visscben. Parijs 18 Augustus. VU. Na de Zeeuwsche inzendingen in het bijzonder te hebben nagegaan, willen we de Nederlandsche in het algemeen een kort bezoek brengen. Lang toch behoeven wij er niet bij te verwijlen, want veel bijzonders vinden wij niet altijd wel te verstaan behoudens eenige weinige gunstige uit zonderingen. Over het algemeen zijn vooral luxe-artikelen dun gezaaid bij ons. Stukken van waarde zijn er bijna niet. Zelfs in de keurige vitrines van den heer van Kempen, de bekende fabrikant van gouden en zilveren werken te Voorschoten, vin den we hier geen andere groote stukken, dan die welke tot geschenken aan Z. M. de koning heb ben gediend, Niettemin komt den heer van Kam pen den lof toe dat hij een dergenen is, die onze afdeeling ten minste nog eenig relief bijzetten. De voorwerpen die hij zond bezitten allen werkelijke kunstwaarde en kunnen veiligmededingen met elk buitenlandsch fabrikaat, al vinden we ook elders vrij wat uitgebreider collecties. De beeldengroepen, verschillende Nederlandsche typen voorstellende en in nationaal kostuum uit gedost, behooren stellig tot het schoonste wat wij te zien geven. Zij vormen een vaderlandsch museum Tussaud in miniatuur. Meesterlijk ge boetseerd en in goed gekozen standen, wekken zij de algemeene bewondering op. Den ganschen dag door verdringen de bezoekers elkander om onzen Marker viscbboer, onze Zandvoortsche vischvrouw, onze Zeeuwsche landlieden enz., te zien. Vooal het de heul passeerende jeugdige Zeeuwsche paartje, waarvan de „hij" volgens Zeenwsch gebruik gereed staat een kus op de lippen zijner lieve gezellin te drukken, is mees terlijk gemodelleerd. De uitdrukking op het ge laat van het jonge meisje zegt zelfs zóóveel als een meisje zeggen kan. Iets meer nog en de kunstenaar ware te ver gegaan, en zou datgene hem tot verwijt strekken, waarvoor hem thans de grootste lof moet gebracht worden. De oud-Hollandsche en de Hindelooper kamer, geheel gestoffeerd met meubels door Z M. den koning welwillend beschikbaar gesteld, vormen een ander point d'attrait. Echte oud vaderland- sche deftigheid en welgedaanheid spreken u daar uit alle meubels toe. Rijk gebeeldhouwd en in strengen stijl bearbeid, doen zij de liefhebbers letterlijk watertanden; vooral zijn het Engelschen, die men er steeds bij massa's vindt en er bijna niet van daan zijn te slaan Een baker, die een kind op den arm heeft, dat zij gereed staat ten doop te dragen, terwijl de moeder nog even een tipje oplicht van den fijnen doek die het wichtje bedekt, om zich te overtuigen dat haar lieveling nog slaapt, maakt een zeer goed effect en zet een soort van leven aan het geheel bij. Ook deze figuren zijn uitnemend gemodelleerd en onberis pelijk gecostumeerd. De fabriek van den heer Regout is vertegen woordigd door eene groote collectie van het grofste en smakelooste aardewerk dat men zich maar met mogelijkheid bedenken kan. Dat rom meltje, nog te leelijk voor keukengebruik, zou waarlijk niemand doen vermoeden dat de plateel bakkergen eertijds zulk een zeldzame hoogte in de kunst bij ons te lande bereikt hebben. Eene flauwe herinnering daarvan wordt alléén opgewekt door eenige monsters Delftsch aardewerk. Wel staat ook dit nog verre, zeer verre achter bij het keurige fabrikaat hetwelk vroeger de roem van Delft zoozeer uitmaakte, maar blijkbaar is de vervaardiger op den goeden weg en wij twijfe len niet of met vlijt en volharding zal bij er in slagen tenminste weêr een gedeelte van dien ouden roem te veroveren. Maar iets goeds te leveren is eene kostbare zaakdaartoe zijn kunstenaars noodig; vooral schilders, die goede artistieke teekeningen kunnen leveren, die stijl en ornementatie kennen en een fijnen smaak be zitten. Het is niet genoeg een aarden pot fe bakken en daar door den eersten den besten een paar figuurtjes op te laten krabbelen al beeft mén ook nog zoo lang daarmede genoegen genomen,thans verlangt men gelukkig weêr iets «meer én beters. In het buitenland is men ons in deze ver vooruit dit moge ons een spoorslag zijn om ons met dubbelen ijver toe te leggen op het inhalen onzer schade. Piver en Pinaud, Rimmel en Johan Maria Farina begint men thans bij ons ook ondersteek te doen. „Maison neuve" te Delft exposeert eenige zeer goede parfumerie-artikelen en de Koninklijke Arnhemsche eau de cologne fabriek treedt met de oude Keulsche firma in duchtige concurrentie. Op de Delftsche parfumeriën-fabriek heb ik maar éen ding tegenhaar Fransche en buitendien weinig beteekenende naam. Dat „Maison Neuve" klinkt mij steeds allerongelukkigst in de ooren en ik heb er alléén een beetje meer vrede mede gekregen, sedert ik hier de overtuiging heb opge daan dat de directeur der fabriek, de heer van Marken, zijn vak meester is. Een nieuwe en hoogst belangrijke tak van industrie is daardoor ook bij ons te lande in exploitatie gebracht. En van te meer belang kan zij geacht worden, daar het kortelings gebleken is dat ook onze flora uitstekende factoren voor haar bezit. Met name hebben ten vorigen jare door dr. van Royen te Haarlem, op aanwijzing van den heer Terier alhier, genomen proeven geleerd dat uit onze hyacinthen een hoogst aangename reuk-essence is te trekken, welke aan onze nijverheid mettertijd wellicht aanzienlijke voordeelen kan opleveren. Op het stuk van meubels zijn wij niet sterk, tenminste op het Champ de Mars. Een paar kastjes, een kamerschut, een paar heel ordinaire houten tuinstoelen, een postzegel tafeltje en een ijzeren tuintafel, maken met een onmogelijk soort van wieg zoowat het voornaamste uit, waarmede wij den vreemdelingen onder de oogen komen. Ze zouden er echter niet bijster veel bij verloren hebben, als we met dat weinige maar geheel thuis gebleven waren. Onze drankfabrieken zijn beter vertegenwoordigd. Branders en stokers zijn er stellig wel 50, en in hunne exposities heerscht de meest mogelijke verscheidenheid. Sommigen zonden slechts eenige weinige monsterflesschen, 6 of 7, meer niet; anderen zonden er duizenden. De iirmas van Zuilekom, Levert co., en Wijnand Fockink hebben zelfs een paar monumentale etalages opge steld van eenige meters hoog. In plaats van flesschen likeur geven zij echter niets te zien dan likeurflesschen, iets waarover hen reeds bij herha ling van verschillende zijden een grief gemaakt is. Toch hebben zij misschien nog niet zoo geheel ongelijk in de wijze waarop zij aan de tentoon stelling deelnemen. Eene wereld expositie als deze toch is, in zekere opzicht althans, weinig meer dan een collectie adreskaarten, annoncen, uithangborden. Voor een tal van artikelen is de hoofdzaak voor den fabrikant om der wereld te verkondigen dat hij bestaat, om de aandacht te trekken en tevens dat hij zijn zaken in het groot drijft. Bij dranken komt het daar maar zoowat alleen op aan, want over de qualiteit er van kan toch geen bezoeker oordeelen. Het is dus strikt genomen totaal overbodig iets anders te zenden dan een uithang bord, een adreskaart, zoo ingericht dat ieders oog er op valt; een leege flesschen-pyramide vol doet dns volkomen aan het doel, en hoe grooter die pyramide is, hoe meer zij voldoen zal en tevens hoe meer kans er bestaat op eene bekro ning. Geen oude en groote fabriek is denkbaar zonder eene groote clientèle en geen groote clientèle, als de waar niet goed is. Ergo moet een groote branderij of stokerij een goed fabrikaat leveren en daar men niet kan aannemen dat een kleine fabrikant eenige duizende guldens zal over hebben voor zijne deelneming aan de expositie, kan men de grootte van de fabriek vrij wel afmeten naar het aantal leege flesschen dat zij inzendt en de min of meer kostbare wijze waarop zij etaleert. Conclusie: Aan de meest monumentale inzending komt de le prijs toe, aan de daarop volgende de 2e enz. totdat er geen drankprijzen meer te geven zijn. Om eerlijk te wezen moet ik erkennen, dat ik zelf de zaak nooit zóo had beschduwd en mijne geheele vedeneering niets ander is dan het pronken met eens andersmans vêeren. Ik voor mij Vond die flesschen bergen al heel dwaas, maar een neef van me uit Schiedam en als zoodanig in nauwe relatie staande met verschillende heeren branders en stokers, bracht mij, toen ik gisteren de ten toonstelling bezocht, aan het verstand dat ik geheel verkeerd Oordeelde en legde mij toen de zaak uit zooals ik haar u nu mededeel. En ik doe dat te eerder, omdat ik weet dat neef de plank maar zelden geheel misslaathij is een erg practisch man aan wiens oordeel ik gewicht genoeg hecht om het u van tijd tot tijd eens mede te deelen. Wat mij aangaat, ik heb onder de hand de verschillende etiquetten eens nagezien, maar vond er weinig nieuws bij. Poosjes zonderdorens en volmaakte liefde zijn al bijna zoo oud als de weg van Rome in de likeur-catalogus tenminste. Namaak is ook niets nieuws. Elixir de Spa en Boonekamp maakt iedereen. Slechts éen likeur vond ik bij geen hunner: de Benedictijner, uit de beroemde abtdij te Fécamp. Het recept daarvan schijnt werkelijk nog een zoo goedbewaard ge heim te zijn, dat niemand er zich aan waagt het na te maken. Dat men uit heiligen eerbied, hetzij voor de paters-uitvinders hetzij voor het produkt zelf, dat, naar men wil, bij cholera een zeer heilzaam middel is, zich van den namaak onthoudt is moeielijk te veronderstellen. Hoe het zij, na gemaakte Benedictijner schijnt nog niet te bestaan; die deze likeur koopt kan dns vrij zeker zijn niet alleen een aangenamen, maar tevenst een geneeskrachtigen drank te krijgen. Goes, 27 Augustus. Tarwe 50 cent Jager, overige artikelen zeer schaars zonder prijsver- andering. Rotterdam, 27 Augustus. Ter markt van heden waren aangevoerd 1358 runderen336 vei te, 10 nuchtere kalveren1500 schapen508 varkens 151 biggen; runderen le qual. 86, 2e qual. 66, 3 - qual. 46kalveren l8 qual. 100, 2e qual. 80 schapen 90 cent. Bergen op Zoom, 27 Augustus. Boter per stuk ƒ1.10, per kilo f 0.73. Eieren per 26 f 1.05. Veissingen, 27 Augustus. Boter per kilogram f 1.35 a f 1.18 Eieren f 3.80 per 104 stuks. Amsterdam, 26 Aug. 27 Aug. STAATSLSEÏTIIÏGEN. Cert. N. W. Sch. 2} 3 4 KTederl. dito dito dito. dito dito dito, België. Certificaten2} Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 Italië. Cèrt. Adm. Amsterd. 5 ©ostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 dito Febr.-Aug. 5 dito Jan.-Juli. 5 dito April Oct.5 dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 dito dito 1876. 6 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 Cert. Inschr. 58 Serie 1854. 5 dito dito 6e 1855. 5 Obligatiën 18625 dito 1864 ƒ1000 5 dito 1864 1005 dito 1877 dito. 5 dito 1872 gecons. dito, 5 dito 1873 gecons. dito. 5 dito 1850 le Leening dito. 4} dito 1860 2' Leening dito. 4} dito 1875 gecons. dito 4} Cert. Hope C" 1840 4 dito 2°, 3 4" Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 dito dito 1859 3 Cert. van Bank-Assign. 6 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 dito dito 1876 2 dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 dito ditó 1876 2 pet. 631 751 98} 60} 57} 72} 53} 53# 55} 54} 62} 77} 50 95} 61} 76} 90} 87 86 84 85} 84} 81} 76} MA 14£ 32} 29 63A 75} 98} 57} 53^ 53^ 54} 54} 62 77 50 96} 95} 61 76} 90} 87} 85} 83} 84} 82 75} 63 62 74 40 14 32 13 28}

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3