'""bïïïtiitlaitd.' Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws, Marine en leger. Land bouw. Kunstnieuws. ümrijtea. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. De koning omhelsde ook prins Karei en drukte prins Frederik Karei de hand. „De eerewacht op'het perron speelde het Wil helmuslied. Al de prinsen waren tegenwoordig. Op het stationsplein was een groote menigte tegenwoordig, die een driewerf herhaald „hoera deed hoorenop het Stadtschlosz had een tweede even schitterende ontvangst plaats." De toestand van prins Leopold, broeder dei- bruid, die Woensdag een been gebroken heeft, is bevredigend, zoodat dit ongeval geen stoornis in de feesten geven zal. Z. K. H. prins Alexander zal zich over Parijs naar Zwitserland begeven. De Staatscourant bevat het koniuklijk besluit van den 17en Augustus 1878, houdende vaststel ling van nadere bepalingen tot beteugeling der longziekte onder het rundvee. De commissaris des konings in de provincie Overijsel is bij kon. besluit gemachtigd tot bijeen roeping van de staten dier provincie in buitenge wone vergadering op Vrijdag 30 Augustus e. k., ter verkiezing van een lid van de eerste kamer der staten-generaal in de plaats van wijlen mr. Gr. Dumbar. Ter vervulling dezer vacature komen, naar men meldt, voornamelijk in aanmerking de heeren G. I. van Heek te Enschedé, van Pallandt, te Ambt- Ommen en van Roijen, te Zwolle. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlandsch Indië door middel van het stoomschip Gelderland, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 28en Augustus aanstaande is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegen heid mede een brievenmaal naar Padang ver zonden. De gedrukte stukken en monsters van koop waren behooren uiter ijk in den avond van 27 Augustus en de brieven den volgenden dag, des morgens vóór 10 uren, te Rotterdam aangekomen te zijn. De Staatscourant bevat het verslag omtrent de aanwinsten van het Koninklijk penningkabinet gedurende het jaar 1877. Het 16e Nederlandsch taal- en letterkundig congres is Woensdag avond te Kampen begonnen met de gebruikelijke ontvangst der congresleden op het raadhuis en het plengen van den eerewijn. Uit België waren niet veel leden gekomen, uit hoofde van de aldaar gevierd wordende feesten. Het woord werd gevoerd door den burgemeester van Kampen, door prof. Heremans uit Gent en door mr. D. van Eek, als vertegenwoordigers der Belgische en Nederlandsche regeeringen. Den volgenden morgen is bet congres door den heer D. Lubach geopend en de heer de Jonge van Ellemeet tot voorzitter gekozen. Op de algemeene vergadering hield de heer Laurillard een dichter lijke voordracht, naar aanleiding van het kerkzegel der hervormde gemeente te Kampen, waarin een slang en een duif voorkomen. De voorzitter verzocht den heer Hamelberg rapport uit te brengen van de op het vorige con gres benoemde commissie betreffende de zorg voor de Hollandsche taal in Zuid-Afrika. De heer Burgersdijk hield een voordracht over een nieuwe vertaling van eenige stukken van Shakespeare. De heer Schaepman hield een voordracht over Vondel en wekte op tot herdenking van den 5 Februari 1879den 200en verjaardag van 's dichters dood. Kaar aanleiding hiervan sprak de abt Brouwers eenige dichtregelen uit, waarin hij voorstelde op het slot te Muiden een boekerij te stichten. Op het voorstel van den voorzitter is besloten een commissie hiervoor te benoemen. In de afdeelingsvergaderingen spraken (le af- deeling) de heeren Brill over de oorzaken der taalverbastering in Zuid Afrikavan Wulfften Palthe over de afleiding van het woord „kwaad." In de tweede afdeeling sprak de heer Dercksen over Kampen en de IJssellinie in 1672, en hield de heer Vorsterman van Oycn een voordracht over heraldiek en genealogie, als vervolg van zijn rede op het Brusselsche congres. In de derde afdeeling sprak de heer Jacobson over de kunst van tooneelschrijven in Noord- Nederland in onze dagen. schoolopzieners. Eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, met ingang van 1 September 1878 aan mr. J. W. J. baron de Yos van Steenwijk, als schoolopziener in het 7e schooldistrict van Overijsel en tot schoolopziener in voormeld district benoemd, mr. S. M. S. de Ranitz. huis van prins Hendrik. Tijdelijk opgedragen aan den luitenant ter zee 2e klasse J. D. baron van Wassenaer tot Catwijck, met ingang van den len September a., de functie van adjudant bij Zijne Koninklijke Hoogheid prins Hendrik der Nederlanden. ministerieele departementen. Benoemd tot adjunct-commies bij het departement van koloniën de heer mr. J. W. L. M. van Oordt, met ingang Tan lo October. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan den gemeenteraad van Winschoten, op diens verzoek om bet daar bestaande gymnasium te reorganiseeren, geantwoord dat de regeering van oordeel is dat een progymnasium voor de be hoefte voldoende zal wezen en dat daartoe een rijks-subsidie, ten bedrage van hoogstens de helft der kosten, verleend zal worden. De raad heeft besloten eene commissie van raadsleden en cura toren naar den minister af te vaardigen, teneinde te beproeven hem alsnog van zienswijze te doen veranderen. De heer C. Snijder, hoofdonderwijzer te Wilhelminadorp, vroeger te Kats, heeft onder tal rijke blijken van hoogachting en waardeering het 25jarig jubilé zijner ambtsvervulling gevierd. In den kerkeraad der nieuwe Remonstrantsche gemeente te Groningen heeft mr. A. W. Hoeth voorgesteld zoo spoedig mogelijk de leden bijeen te roepen tot eene algemeene vergadering, ten einde machtiging te erlangen tot den aankoop van een terrein, geschikt voor het bouwen va» een kerk (met minstens 1500 zitplaatsen) met kerkeraads- en cateehisatiekamers, en daarvoor eene geldleening te sluiten van p. m. f 50,000 tegen 3§ pet. rente. De luits. ter zee 2e kl. P. D. A. Frankamp, G. C, Otten en W. Romer, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Leeuwarden eerstgenoemde als tijdelijk le officier en de off. van adm. le kl. J. G. Bebelaar, dienende aan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis, worden met den laatsten dezer op non- activiteit gesteld. Voorts worden met den len September a. ge plaatst: a aan boord van Zr Ms. schroefstoom schip Marnix, de luit. ter zee le kl. W. baron van Hogendorp, als le officier, die der 2e kl. J. J. de Bruyne, H Velthuyzen en J. P. van Rossum, de benoemde adelborsten le kl. J. J. W. H. van der Toorn, H. W. Tydema, W. Naudin ten Cate en J. W. Termijtelen, de off. van gez. 2e kl. J. F. la Cave, de off. van adm. le kl. J. C. de Vriese en de scheepsklerk P. G. J. van Wijhe. b aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Zilve ren Kruis, de off. van adm. le kl. M. D. L. Hertzveld, en c aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, de scheepsklerk J. van Heumen beide laatstgenoemden thans dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Leeuwarden. De off. van adm. le kl. J. C. Coops, ge plaatst bij het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld en met den len Septem ber daaraanvolgende vervangen door den off. van adm. 2e kl. J. C. Coeland. De minister van marine, tijdelijk belast met het beheer van het departement van oorlog, brengt in de St. Ct. ter keunis, dat, met Sep tem ber a. alsnog aan de koninklijke militaire academie als cadet zullen worden geplaatstvoor het wapen der artillerie in Oost Indië: C. H. Carbin, A. P. M. H. de Pelser Berensberg, E. L. J. van der Ramhorst de Brouwer, en voor het wapen der infanterie in Oost Indië: jbr. J. F. Gevers en A. H. Overman. Op voorstel van het raadslid mr. J. H. van Roijen heeft de gemeenteraad van Zwolle burg. en weth. opgedragen een adres aan den koning te ontwerpen, houdende verzoek om in de wet tot regeling van het vceartsenijkundig staatstoe zicht en de veeartsenij kundige politie, onder de besmettelijke veeziekten ook den vlekkentyphus der varkens op te nemen. Zijn wij wel onderricht, dan is voor de voor stelling, op 31 Augustus door de vereeniging het Nederlandsch tooneel in den Haag te geven, bij gelegenheid dat prins Hendrik en prinses Marie den schouwburg zullen bezoeken, het volgende programma vastgesteld L Afscheidsregelen van het Duitsche volk aan prinses Maria, voor te dragen door mevr. See- bach. 2 De Werkman tooneelspel in 1 bedrijf, van Emuauel, vertaald door Wertheim. 3 Een Duitsch tooneel stukje in 1 bedrijf, waarin mevr. Seebach de hoofdrol vervult. 4 Welkomstgroetdichtregelen van H. J. Schimmelvoor te dragen door mevr. Kleine. Gartman. (N. R. ct.) Gisteren avond omstreeks 6 uur had een jongen, naar gissing 15 jaar oud, die bezig was met paling visschen in het kanaal tegenover de losplaats van den heer Dronkers, het ongeluk in het water te vallen. Niettegenstaande enkele personen zich daar ter plaatse bevonden ware de jongen, die zich aan een paal trachtte vast te klemmen, zeker verdronken, zoo niet iemand, die zich met een zeilb ootje op het kanaal bevond, hem had gered. Door de dames uit de Graafschap Zutfen zal aan H. K. H. prinses Maria van Pruisen een geschenk worden aangeboden, bestaande in een prachtig antiek boudoir ameublement, vervaardigd door den heer J. N. de Ruyter te Zutfen. De bekende goochelaar Bamberg gaf dezer dagen eene voorstelling teGorincbem. Gedachtig aan de waarheid dat een profeet in zijn eigen land niet geëerd is, liet hij zich met grooten ophef aankondigen als M. le professeur Jacques. Of het publiek zich hierdoor heeft laten lokken, is niet te bewijzen; maarzeker is het dat de zaal stampvol was. - Bij eene vechtpartij tusschen twee dronk aards in een dorp bij Leiden heeft de een den ander een wenkbrauw en een stuk van 't ooglid afgebeten! 'tls bekend, dat hier te lande, bepaaldelijk in Zeeland, vroeger nog al eens een koperzout in het deeg werd gedaan, teneinde blanker en po reuzer brood te bekomen. Eenige bakkers wer den voor dat misdrijf veroordeeld. In denlateren tijd vernam men gelukkig van zoodanige gevaar lijke handelwijze niets meer. Nu lezen wij in een bericht van Chevallier, dat een bakker in Calais verscheidene personen heeft vergiftigd door zwa velzuur koper in het brood te mengen. De cor rectioneele rechtbank van Boulogne veroordeelde den bakker tot 3 maanden gevangenisstraf, 50 fr. boete en in de kosten. De rechtbank nam ver zachtende omstandigheden aan, NR. ct.) Door de politie te Roermond i3 proces verbaal opgemaakt tegen de geleiders van on derscheidene procession, die zich naar O. L. Vr. in 't Zand en naar de Miensterkerk begeven hadden. De leerlingen van de Ecole Municipale Colbert te Parijs, zijn Dinsdag avond te Amsterdam aangekomen en hebben hun intrek genomen in het militair logement op de Lauriergracht. Zij zijn 34 in getal en worden vergezeld van 4 onderwij zers en den directeur der school, den heer Tocillon. Woensdag hebben zij het paleis bezocht en zich op den toren geruimen tijd in het heerlijk ver gezicht verlustigd; waarna zij een wandeling maakten langs het Westerhoofd tot aan de groote aanlegsteigers, 's Middags en 's avonds gold hun bezoek Artis, waar hun door de directie kosteloos toegang was verleend. Gisteren maakten zij, daar toe door den burgemeester uitgenoodigdeen uitstapje naar IJmuiden en bezochten daarna de diamantslijperij van den heer A. Daniels in de Zwanenburgerstraat. Heden brengen zij een be zoek te Rotterdam. In de eerste week der maand October a. zullen te Parijs harddraverijen worden gehouden van paarden van zessen klaar, éene onder den man en éene aangespannen. Voor iedere hard draverij wordt uitgeloofdals prijs een stuk zil verwerk ter waarde van f 1000, met een gouden horloge voor den berijder, en als premie eene som van 500. Voor dezen wedstrijd worden alleen Nederlandsche paarden ingeschreven en de wedstrijd zal geheel op de hier te lande gebrui kelijke wijze worden gehouden. De commissie voor deze harddraverijen heeft de volgende voorwaarden vastgesteldlo Acht paarden zullen aan iedere harddraverij mogen deelnemen. 2o Ieder berijder of rijder zal slechts éen paard mogen berijden of rijden. 3o Voor de harddraverij met sjeezen moet gebruik worden gemaakt van Noord-Hollandsche sjeezen. 4o Ieder rijder zal zijn eigen sjees moeten leveren. 5o De berijders en rijders zullen moeten zijn gekleed in zwart fluweelen buis, korte broek, blauwe kousen en lage schoenen. 6o De berijders moeten zijn gezeten op nieuwe oranje Friesche dekken, die door hen moeten worden medegebracht. De commissie zorgtlo Voor kosteloos vervoer en terugvervoer van de paarden naar en van Parijs. 2o Voor kostelooze stalling te Parijs. 3o Voor de petten van de rijders. 4o Voor de fronteeleu, rosetten en staartstrikken der paarden. Aan den fakkeldans, het défilé van de Pruisi sche ministers met waskaarsen in de hand voor het bruidspaar, dat volgens oude overlevering steeds plaats heeft, wanneer eene Pruisische prin ses in 't huwelijk zal treden, moeten twaalf per sonen deelnemen. Zijn er op het oogenblik der bruiloft geen twaalf ministers aanwezig, dan worden de open plaatsen aangevuld met oud- micisters en generaals, die den titel excellentie voeren. Van de tegenwoordige ministers zullen bij prins Hendrik's bruiloft aan den ceremonieelen dans deelnemen de heeren: Stolberg, Eulenburg, von Stosch, von Kameke, Maybach, Hobrecht en Hoffman. De overige plaatsen zullen ingenomen worden door de ministers van staat, von Manteuf fel, von Patow en Achenbach, benevens twee generaals. Tegen den verantwoordelijken redacteur van de Berliner Freie Pr esse, een socialistisch blad, zijn bij de rechtbank meer dan dertig klachten aanhangig. Heden middag is door burgemeester en wet houders alhier in het openbaar aanbesteed: het opruimen der oude vleugelbeschoeiingen aan de Seisbinneubrug en het daar ter plaatse maken van betonvleugelmuren met klinkert voormetse- ling, het verlagen van de brug met de rechtstands muren en het verlagen van het aangrenzend terrein. Ingeleverd waren zes biljetten, door J. van Pagé voor 4480; door W. P van Pagé voor f4A50-, door C. A. Goethals voor 3960door P. Krijger voor f 3956; door P. J. Janssens voor f 3469 en door B. Janse te Vlissingen voor f 3400. Aan den laagsten inschrijver is de besteding, onder nadere goedkeuring van burgemeester en wethouders, voorloopig gegund. 22 Aug.'s av. 11 u. 61 gr. 23 's morg. 8 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 62 gr. 's av. 6 u. 65 gr. Uit Bosnië zijn de berichten schaarsch. Waar schijnlijk zal generaal Philippowitsch na de in spanning, die het nemen van Serajevo zijn leger gekost heeft, eenige dagen noodig hebben om zijne krachten weder te concentreeren en zijne verliezen te tellen. Van deze vonden wij nog geeue opgave, doch ongetwijfeld zullen zij niet gering zijn, en zal de wijze waarop Bosnië's hoofdstad genomen is, gisterendoor ons vermeld, veel bloed hebben gekost. Het corps van generaal Iwanowitsch in Ilerzegowina heeft ook weder een wapenfeit bedreven. Het verjaagde de op standelingen uit hunne versterkte stellingen vóór Stolatz, een stadje vijf uur ten zuiden van Mostar, en schijnt den vijand veel verlies berokkend te hebben en o. a. eenige hoofden van het verzet gevangen te hebben gemaakt. De Oostenrijkers blijven dus de overhand houdeu, zooals wel niet anders te wachten was van een strijd van gere gelde en goedgewapende troepen tegen eene ver eeniging van lieden, die hoe dapper ook en hoezeer overtuigd van het goed recht hunner zaak, toch zeker minder geoefend en minder goed aangevoerd zijn dan het bezettingsleger. Zulk een strijd, 't zij dan terecht of ten onrechte gevoerd „voor haardsteden en altaren" komt eerst in voordeelige omstandigheden bij den kleinen oorlog, de guerrilla, als kleine benden, goed bekend met alle wegen en paden, niet te vinden in eene bergachtige streek als men ze naspoort, plotseling weer ver schijnende waar men ze niet verwacht, overal bloedige sporen nalatende, de nieuwe regeering in Bosnië en Herzegowina het leven zuur zullen maken en Oostenrijk zullen noodzaken voortdurend zijne ambtenaren door eene voldoende troepen macht in de uitoefening hunner functiën te steunen. Zulk een voortdurende tegenstand is zeer waar schijnlijk te wachten in landen als deze, waar verschillende elementen der bevolking onmogelijk met de Oostenrijksche bezetting kunnen sympa- thiseeren, en waar het hanteeren der wapenen een volksgebruik is, terwijl tegen het vergieten van bloed daar niet de afkeer gekoesterd wordt, dien wij bij de meer beschaafde westersche volken om ons heen gelukkig waarnemen. Nog steeds laat de Oostenrijksch-Turksche con ventie zich wachten, en zonder te willen beweren, dat de invloed der Porte een spoedig einde zou kunnen maken aan het verzet der Bosniërs, schijnt het vermoeden toch niet gewaagd, dat het verzet tegen Oostenrijk zich sterker gevoelt door den formeelen grond, dat de Porte hare toestemming tot de bezetting nog niet heeft gegeven. De Porte draalt met alles wat hare toestemming nog behoeft om de bedoelingen van het congres tot feiten te maken. Ja zelfs met de ratificatie van de congresakte zelve heeft men alles behalve spoed gemaakt. Eerst Dinsdag is Odian Effendi, een hoofdambtenaar van het Turksche ministerie van huitenlandsche zaken, over Odessa naar Berlijn ver trokken om aan de regeering aldaar de zes voor de mogendheden bestemde exemplaren van het tractaat, door den sultan geteekend, ter hand te stellen. Eveneens is men na eenig talmen er toe gekomen om den officieelen stap te doen tot af stand van Batoum. De Turksche kommandant dier plaats, Dervisck pacha, heeft Dinsdag aan de inwoners kennis gegeven, dat de Russen er den 27sten zouden binnentrekken, en dat de Batpumers, die zulks verlangden, op staatskosten naar eene Turksche haven konden worden vervoerd. Of er van de Lazen nog een ernstig verzet tegen de Russische troepen te wachten is, schijnt twijfel achtig. Heeft dus al de Porte in deze beide gevallen, hoezeer laat, toch aan het congres gehoorzaamd, met eene andere quaestie is zij nog alles behalve in het reine. Wij bedoelen de grensregeling met Griekenland. De Porte schijnt niet veel lust te hebben om daarin de wenschen van het congres te vervullen. Daar wellicht deze quaestie nog eenigen tijd aan de orde zal.blijven en waar schijnlijk een der punten is van het Berlijnsche tractaat, die ook in de toekomst tot verwik kelingen zullen aanleiding geven, zullen wij in enkele woorden den stand der zaak in herinne ring brengen. Het was de heer Waddington, die in de 13de zitting van het congres op den 5den Juli de vraag der grensscheiding ter sprake bracht en met ondersteuning van Italië eene resolutie voor stelde, waarin de Porte door het congres werd

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2