Telegraphische berichten. Kunst nieuws, Marine en leger. Rechtzaken. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Beroepen te St. Laurens c. a., de heer D. Wielandt, predikant te Ginneken en Ba vel. De Kerkelijke courant bevat het volgende bericht: Het reglement op het examen ter toelating tot de evangeliebediening, voorloopig aangenomen den 26en Januari 1878, heeft de synode geruimen tijd beziggehouden. De commissiedaarvoor benoemd, heeft in hare rapporten een volledig overzicht over alle consideratiën gegeven, die later in de handelingen der synode zullen worden opgenomen. Vóór alle dingen kwam hier in aanmerking het beginsel, hetwelk in dezen gevolgd moest worden. Van verschillende zijden was bij de ingekomen consideratiën aangedrongen op zooge noemd vrij onderwijs, dat is zulk een onderwijs, waarbij het aan de studenten zelve wordt over gelaten, of zij al of niet van het universiteits onderwijs der kerkelijke hoogleeraren gebruik willen maken. De groote meerderheid van de leden der synode keurde dit beginsel af. Gaf zij voor de opleiding van evangeliedienaren aan het universiteits-onderwijs de besliste voorkeur, zij meende dan ook waarborgen te moeten stellen, dat van het onderwijs der door haar benoemde hoogleeraren getrouw gebruik wordt gemaakt. Om daartoe zooveel mogelijk mede te werken, heeft zij in het reglement de bepaling opgenomen, dat onder de voor het examen ter toelating tot de evangeliebediening vereischte stukken, worde overgelegd het bewijsdat de examinandus een kerkelijk voorbereidend examen over de bijbelsche en leerstellige godgeleerdheid, over de geschiedenis der Nederlandsche hervormde kerk en harer leer stellingen en over de geschiedenis der zending bij de kerkelijke hoogleeraren met goed gevolg heeft afgelegd. Daar dit examen echter een geheel nieuw element in het voorloopig aangenomen reglement opneemt, waarover de consideratiën der provinciale kerkbesturen en klassikale vergade ringen nog niet zijn gehoord zoo is deze bepa ling slechts voorloopig aangenomen. Tengevolge hiervan kan het hier en daar gewijzigd regle ment in zijn geheel eerst in een volgend jaar aan de stemming der provinciale kerkbesturen onderworpen worden. De oude zoowel als de nieuwe Nederlandsche kunst vinden in de jongste aflevering van Eigen Haard eene gepaste waardeering. Eene fraaie gravure naar een bekend geestig doek Voor. den stalvan Isaac van Ostade, voert ons tot de roemrij ke helft der 17e eeuw en tot haar vroolijke en ge niale „schildersbent" terug. Een sprekend portret van Richard Hol maakt de sympathieke figuur van den schepper van vele onzer meest gewaar deerde volkszangen en vaderlandsche toonwerken, in den wijden lezerkring van Eigen Haard bekend. Aan zijne gelukkige hoedanigheid van kunste naar, die dus met politiek of andere netelig, terreinen niets te maken heeft, dankt Hol het dat hem in het weekblad ook eene levensschets gewijd wordt. Als niet algemeen bekend, ontlee- nen wij daaraan dat de Uirechtsche meester, den 23en juli 1825 te Amsterdam geboren, aanvan kelijk voor den kansel bestemd werd, doch ge lukkig door zijne ouders niet tegengewerkt werd in de roeping, welke hem onwederstaanbaar tot de kunst dreef. Zijne opleiding ontving hij aan de koninklijke muziekschool, onder Bertelman later voltooide hij door buitenlandsche reizen zijne vorming. In 1849 trad hij voor het eerst als componist op met eene verzameling Nederlandsche liederen, waaronder het bekende en geliefde Ons Vaderland. Zijne latere werken behoeven wij niet te noemen, ze zijn allen kunstvrienden bekend. Tot 1856 directeur van Amstels Mannen koor stond hij in 1861, door het verlies van vrouw en eenig kind gedrukt, op het punt zich in den vreemde te vestigen, toen hij, door eene benoeming tot stads-muziekdirecteur te Utrecht, alsmede tot directeur der daar bestaande veree- niging en der studenten concerten gelukkig voor ons land behouden bleef. Hoe hij zich als dege lijk en ernstig toonkunstenaar daar kwijt, heeft Hubert Carlton bezocht Glenville house dagelijks zoo lang hij te Hastings was en had nog ver scheidene beraadslagingen met zijn vrouwelijken mentor. Als deze somtijds gedurende het gesprek weggeroepen werd kwam Sibylle hem zoo lang gezelschap houden, waar hij natuurlijk niets te gen had. Zondag had hij het langste gesprek met Sibylle en toen begon zij voor het eerst uit zichzelve over zijn vrouw te spreken. „Ik verlang toch zoo mevrouw Carlton eens te ontmoeten," ze! zij. „Pearl zal niets liever willen," antwoordde hij gre*'g „Zij heeft tot nogtoe geen kennissen; de menschen bij ons in de buurt lijken mij zoo alle- daagsch en Pearl is zoo beschaafd en talentvol, dat gij het ongetwijfeld goed met haar zult kunnen vinden." „Dat is zeker een steek onder water over mijn luiheid en onwetendheid, mijnheer Carlton," zei Sibylle verwijtend, „Mijn hemel, neen!" riep hij, ontsteld over zulk een vermoeden. „In alle geval zou ik dien ten volle verdienen, al had gij het zoo niet bedoeld," antwoordde zei „gij weet niet hoe bitter weinig talenten ik bezit. Ik speel noch zing; ik kan u geen teeke ningen laten zien en hoe onderhoudend onze ge sprekken ook zijn, zij loopen toch altijd over zeer gewone onderwerpen. Zij draaien altijd steeds om de opera en als een noodzakelijk gevolg daarvanhet ballet, is het niet waar?" o. a. Johannes Brahms, bij zijn jongste bezoek aan ons land, op welsprekende wijze getuigd, gelijk de eereprijs, door de Haagsché zangveree niging Caecilia onder zijne leiding te Parijs verwor ven daarvan op niet minder schittereude wijze blijk gaf Arbeidend in den kring van een tal rijk gezin; dat hem door zijn tweede huwelijk geschonken werd, slijt Hol zijn werkzaam leven, als een vertegenwoordiger der Nederlandsche kunst, op wien wij roem mogen dragen. Mogen wij hem nog lang bezitten Landbouw. Men leest in 't Weekblad voor Zeeuwsch Vlaan derens Westelijk deel „De longziekte is in de gemeente Maldeghem onder 't rundvee uitgebroken. „Ieder veehouder wordt gewaarschuwd tegen toelating van vreemde kooplieden bij zijn vee. „Men kan daaromtrent niet te voorzichtig zijn." Bij de vereenigde oefeningen welke deze maand door het leger en de vloot zullen verricht worden, zullen de ramtorenschepen Guinea en Stier den aanval, de kanonneerbooten Hydra, Dog en Gier de verdediging steunen en zal het stoomvaartuig van het loodswezen, de Schelde, als adviesvaartuig dienst doen. De kapitein D. Hackstroh, van het 3e bat. 3e reg. inf. te Ylissingen, wordt overgeplaatst bij het instructie bataljon te Kampen. Naar wij vernemen hebben de erven de Bie te Zierikzee zich in cassatie voorzien tegen het arrest, op 24 April dezes jaars gewezen door het gerechtshof te 's Gravenhage, bij welk arrest op grond van verjaring is ontzegd de door hen tegen de erven van den heer Nelemans ingestelde vordering, strekkende tot betaling eener som van f 7113,55, door laatstgenoemden, den 8en April 1810schuldig erkend aan de grootmoeder der eischers, met verbintenis het kapitaal en de rente te zullen teruggeven aan hun kindskinderen. Naar wij vernemen is gisteren idoor een 240tal personen zoo uit Middelburg als Ylissingen deelgenomen aan de pleizierreis naar Antwerpen. Door schoon weder begunstigd zijn de reizigers te half 5 van Middelburg vertrokken, te half zes uur van Vlissingen per de sleepboot Oscar vervoerd en, daar het getij niet gunstig was eerst te half 12 uur te Antwerpen gearriveerd; ten 6 uur van Antwerpen vertrokken, kwamen zij on geveer te middernacht weder alhier terug. Het muziekfeest, dat te Aardenburg gegeven zou worden, is om verschillende redenen uitgesteld. De steenweg van Aardenburg naar Sint Kruis is thans zoo goed als gereed. Sedert geruimen tijd reeds was de diergaarde te Rotterdam in het bezit van twee vrouwelijke exemplaren van ursus arctos (de gewone Russische bruine beer). De diergaarde te Gent had van dezelfde soort twee mannetjes. Met onderling goedvinden ruilde men een der wijfjes tegen een der mannetjes, zoodat beide diergaarden in het bezit kwamen van een paar. Te Gent leidde het samenwonen der beide dieren echter tot zulk een gebrek aan sympathie, dat het wijfje spoedig door haar echtgenoot verscheurd werd. Iets dergelijks is thans ook te Rotterdam gebeurd. Eergisteren middag werd het wijfje bij het mannetje in hetzelfde hok geplaatst. Aanvankelijk ging alles goed, dank zij de genomen maatregelen maar na weinige uren verloor het overigens goedaardige mannetje zijn geduld en na eeuige Beiden lachten en hij zei: „Gij opent nooit uwe lippen zonder iets geestigs en pikants te zeggen." „Gij zijt gauw tevreden," hervatte zij en ver volgde na een poos: „Ik ben wel eens benieuwd of er iets bestaat dat ik zou kunnen doen. Ik wandel nooit, roei nooit, speel nooit croquet, of iets van hetgeen jonge dames gaarne doen; dat is mij alles te vermoeiend. Ik rijd zelfs geen paard, hoewel ik daartoe misschien nog te bewegen zou zijn. Ik lees heel zelden en dan alleen Fransche romans de Engelsche zijn mij niet amusant genoeg daar val ik bij in slaap. Het eenige waar ik omgeef zijn mooie toiletten, die ik op de parade kan dragen, en dan zoo heerlijk kalm bij het vuur te zitten. Ik geloof dat ik hier nooit van daan zou gaan, als het etensuur mij niet een aangename afwisseling bracht. Begrijpt gij zulk een verregaande luiheid, mijnheer Carlton?" ver volgde zei en leunde met het hoofd geheel ach terover, sloot de oogen en sloeg de handen boven haar hoofd ineen. Hij antwoordde niet op haar laatste vraag, maar sloeg haar stilzwijgend gade. Na eenigen tijd begon zij weer „Nu ik u zoo voldoende aangetoond heb hoe onwetend ik ben, zult ge toch niet meer beweren dat mevrouw Carlton en ik samen zouden passen Mama heeft mij van haar verteld. Zij is zeer knap en heeft veel geestkrachtzij leest degelijke boeken en werkt den geheelen dag alsof zij er den kost mede moest verdienen. Als zij en ik uitdagingen en bedreigingen van de zijde van het wijfje, viel hij op haar aan. Men slaagde er in het slachtoffer te ontzetten, maar het was reeds te laat. Een paar uren later blies het den laatsten adem uit. Bij de lijkopening bleek, dat in weinige minuten het wijfje als het ware was doodgedrukt. Drie ribben zaten geheel los aan de wervelkolom. De burgemeester van Rotterdam heeft, met het oog op de toeneming van het aantal cafés-chan- tant aldaar, bepaald, dat met I September a. alle koffiehuizen, enz. waarin café-chantant wordt gehouden, met middernacht moeten gesloten zijn. Teylers Stichting te Haarlem zal eene ge wenschte uitbreiding ondergaan Nadat directeuren eenige huizen hadden aangekocht, hebben zij een prijsvraag uitgeschrevenwaarop verschillende plannen zijn ingezonden, die echter geen van alle geheel voldeden aan hetgeen verlangd werd. Dat van den heer Anton Ulrich, architect te Weenen, kon nochtans, eenigszins gewijzigd, dienen, en een model daarvan in gips kan men thans in Teylers Stichting zien. Inwendig zal het nieuwe gebouw, in verband met de bestaande localiteit, beneden tot musea en boven tot gehoorzalen en bibliotheek ingericht worden. Door de voorgenomen ver bouwing zal de gelegenheid tot tentoonstelling van de verzamelingen, die de Stichting bevat, aanmerkelijk uitgebreid worden. De kraamvrouw aan boord van de stoom boot Claude Hamiltonvan welke in ons vorig nommer sprake is, is op de hoogte van Walsoor den voorspoedig van een flinken jongen bevallen. Het stormweder, waaronder de gebeurtenis plaats had, heeft, naar wij vernemen, noch den jongen wereldburger, noch zijne moeder oogenschijnlijk kwaad gedaan. Te Delft zal den len Sept. a. een spaarbank van leden der coöperatieve winkelvereeniging ge opend worden, die van sommen boven de 4 eene rente van 3 pet. vergoeden zal. De gelegenheid tot inbreng is eiken werkdag geopend. Voor het scheepsklerk-examen, dat heden te 's Gravenhage plaats heeft, hebben zich 19 aspiran ten aangemeld. Het voorloopig programma der feesten te 's Gravenhage, te geven bij gelegenheid der bijeen komst van de juristen-vereenigiDg op 2831 dtzer, is samengesteld als volgt De leden der vereeniging zullen in de eetzaal der Nieuwe of Litteraire sociëteit op Woensdag avond 28 Augustus, na afloop der muziekuitvoe ring in het Bosch, bijeenkomen na afloop van den eersten dag (Donderdag 29 Augustus), zul len zij bij de muziekuitvoering in de Nieuwe of Litteraire sociëteit kunnen tegenwoordig zijn Vrijdag 30 Augustus, 's avonds te zeven uren, zullen zij zich in den Zoölogisch-Botanischen tuin vereenigen, waar de koninklijke militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers een concert zal geven. Zaterdag 31 Augustus, 's namiddags te half zes uur, zullen de juristen op het stedelijk badhuis te Sehevemngen aan een diner kunnen deelnemen, bepaald op f 5 het couvert, met eene halve flesch wijn. Na afloop van dit diner zal op het terras, ter eere van de leden der juristen - vereeniging, een vuurwerk worden ontstoken. De leden, die aan het diner wenschen deel te nemen, worden verzocht zich vóór of op den 25 Augustus aan te melden bij den heer Mr. F. A.H. von Weckherlin, Kneuterdijk no 2, te 's Graven hage. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het drooge dok, dat bij Antwerpen in aanbouw is, ondergeloopen door het doorbreken van den dijk, die de nieuw gegraven kom van de bassins scheidde. Drie binnenschepen werden door het onstuimig binnenstroomende water medegesleept en door de kracht van het water bijna verbrij zeld. De ramp kostte aan vier menschen het leven. goed met elkander overweg kunnen, komt het alleen omdat: les extremes se touchent." „Ik weet niet waaraan het zou liggen, maar ik ben overtuigd dat gij het goed met Pearl zult kunnen vinden en ook dat gij knap en zeer ontwikkeld zijt en iedereen slechts kan winnen door uw vriendschap." „Gij verlangt toch niet dat ik opsta en een dienaresse voor u maak," vroeg ze lachend. zou voor geen geld ter wereld willen dat gij u vermoeidet," ze! hij „gij zit daar blijkbaar zeer gemakkelijk en het is een genot voor mij „die heerlijke luiheid" te aanschouwen, waarover gij zooeven met zooveel warmte gesproken hebt." „Waarover heeft Sibylle met warmte gesproken?" vroeg mevrouw Moreton, die juist in de kamer kwam en beiden onderzoekend aanzag. „Mama lief dat hadt gij moeten hooren; mijn heer Carlton heeft mij zooveel complimentjes gezegd dat ik er heelemaal slaperig van geworden ben. Praat nu een beetje met mama, mijnheer Carlton en laat mij ongestoord droomen." HOOFDSTUK XXX. GESLEPENHEID. Later op den dag bezocht Carlton zijne moeder. Lady Carolina zat in haar boudoir en zag dadelijk dat Carlton haar iets van meer belang te zeggen had dan hunne gewone gesprekken over zaken. Hij had inderdaad besloten het onderwerp van De politie te Coblenz heeft een dierentemmer die aldaar zijne zenuwprikkelende kunsten in een cirque wilde vertoonen, verboden voor het publiek in de kooien der leeuwen en tijgers te gaan. BUITENLAND. Brugge. De koning, de koningin en de ministers zijn hier uitstekend ontvangen. Een zoon van den klokkeluider uitte een oproerigen kreet en werd oogenblikkelijk door de burger wacht gevangen genomen. Konstantinopel. Volgens den Phare du Bosphore bevat de nota der Porte eene bedrei ging voor Griekenland. Belgrado. Duizenden Christen opstandelingen in Herzegowina scharen zich om de vaan hunner oude hoofden. Weenen. De rapporten uit het leger ver melden overwinn.ngen op de opstandelingen in Bosnië. Londen De Porte heeft voor de conventie met Oostenrijk de voorwaarde gesteld,dat de bezet ting beperkt zal zijn tot den tijd, dat de hervor mingen in heide provinciën zullen zijn in werking getreden Hamburg. Gisteren avond hadden te Har burg ongeregeldheden plaatsvele personen werden gekweest, éen gedood. Door het bestuur van het waterschap de ver eenigde polders van Ossenisse is jl. Zaterdag te Ossenisse aanbesteed, eenige werken tot verdedi ging van den oever aan den Nol dier polders, waarvan aannemer is geworden de heer C. van der Hooft, te Ter-Neuzen, voor f 2075. (Yan 11—18 Augustus.) Middelburg. OndertrouwdW. J. Kroef, jm. 27 j., met A. J. C.'Penders, jd. 19 j. C J. Mar- sie, jm. 29 j., met A. E. de Jonge, jd. 24 j. M. A. Smit, jm. 25 j., met S. Mondeel, jd. 27_ j. J. Kraamer, jm. 21 j met G. van Eenennaam, jd. 21 j. A. F. Pistorius, jm. 26 j., met M. E. Sutton, jd. 21 j. Bevallen: J A. Rijnders, geb. van Steenoven, d. G. van Luijk, geb. Juijn, z. M. van Moolen broek, geb. Roelse, z. P. C. Antheunisse, geb. Heeres, z. S. Lenselink, geb. Ie Mahieu, d C. Hegberg, geb. Standaart, d. C. Schijf, geb. Post mus, z. C. Kerkhove, geb van Keulen, z. P. de Munck, geb. Provoost, d. J. Will, geb. Dietvorst, d. S. Ermerins, geb. van Hoeij Schilthouwer, d. E. van de Kop, geb. Koets, d. S. J. Koole, geb. Halffman, d. OverledenW. C. Gort, z. 8 w. H. J. K. L. W. van Staal, z. 2 j. S. H. Petiet, d. 8 d. J. Mach geels, d. 2 d. J. J. van der Harst, z. 5 w. J. J. H. .Kraal, d. 9 m. P. A. J. Corné, z. m. J. van Moolenbroek, z. 5 d A. Schrier, d. 4 m. (Van 1017 Augustus.) Ylissingen. GehuwdW. Dupont, jm. 34 j., met A. A. Meuk, jd. 32 j. Bevallen: J T. Blondé, geb. Pijson, d. W. E. Carre, geb. Le Brun, z. M. van Beers, geb. Koora, z. J. Kort, geb. Florusse, d. C. J. Dormaar, geb. Machielse, z. Overleden: D. van Breda, d. 2 m. A. Buijs, vrouw van J. Muller, 59 j. M. T. E J. Sorel, d. 7 m. J. J. Roe3t, vrouw van P. J. Verhulle, 74 j. J. P. Iiekelbeeke, man van S. Streefkerk, 72 j. K. Polderman, z. 5 w. Goes. Gehuwd: P. Roth, jm. 33 j., met J. Yroegop, jd. 25 j. Bevallen: A. P. Kaufmann. geb. Thewalt, d. OverledenJ. Stoffels, wede. van C. V. Lauer, 81 j. F. Bruel, z. 9 m. Zierikzee. BevallenK. Sies, geb. Ttiijnman, z. J. J. de Looze, geb. Brouwer, z. J. S. Cats- hoek, geb. Lindon, d. M. Verseput, geb. Gouds waard, z. M. Verschuur, geb. Berrevoets, z. W. Pearl nog eenmaal aan te roeren en dit was de eerste maal dat haar naam tusschen hen genoemd werd sedert dat pijnlijke onderhoud, dat zes maan den geleden in die zelfde kamer had plaats gehad. „Moeder, ik moet u over mijn vrouwtje spreken," ze! Hubert met bevende stem en teederen blik. „Ik hoop dat gij uit Christelijke liefde zult luis teren naar hetgeen ik u voor haar te vragen heb." Hij verwachtte een bits antwoord of een bepaalde weigering om verder iets daarover te hooren, maar tot zijn verbazing ze! lady Carolina: „Zeker, wil ik luisteren. Het verwondert mij alleen maar dat gij u niet vroeger de moeite gegeven hebt uw vrouw bij mij te brengen. Toen wij het laatste over haar spraken was ze nog miss Gray." „Zij verlangt er zoo naar u te zien, moeder; wanneer wilt ge haar ontvangen." Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2