N». 195. 121* Jaargang. 1878. Dinsdag 20 Augustus. Jiirfdf Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/in. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 19 Augustus. FBTJILLBT03ST. de Schrijfster van „Jennie" enz. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws, 1HIDDELBURGSCHE Men seint ons uit Vlissingen: Het stoomschip Stad Vlissingen, aan de ponton liggende, werd heden door eene binnenkomende provinciale stoomboot aangevaren en zoodanig beschadigd dat men onmiddelijk begonnen is de •lading te lossen. In de Staatscourant zijn opgenomen de versla gen aan den koning van de verrichtingen der permanente militaire spoorwegcommissie over het tijkvak van 1 Februari 1877 tot 1 Januari 1878. De Staatscourant bevat de wet van den 6en Augustus 1878, houdende goedkeuring der over eenkomst betrekkelijk den onderhandschen verkoop aan de gemeente Nijmegen van de beschikbare vestinggronden aldaar. Z. M. de koning heeft Zaterdag de nieuwe wet op het lager onderwijs bekrachtigd. Het Handelsblad, schrijft naar aanleiding hiervan het volgende: „Het ontwerp is dus tot wet verheven en zal de wet van 1857 vervangen, op het tijdstip dat, volgens het slotartikel, nader door den koning zal worden bepaald. „Wij hebben aan deze uitkomst geen oogenblik getwijfeld. De stapels van adressen konden onmogelijk uit de herinnering des konings deze drie feiten wegcijferen: „lo dat na de godsdienstige beweging van 1856 een ministerie, uit die beweging voortge sproten, toch geen andere wet kon tot stand brengen dan die van 1857; „2o dat noch de minister Heemskerk, noch de minister Kappeyne van het godsdienstig stand punt een andere herziening meende te mogen voordragen dan die, waarbij het grondbeginsel der wet van 1857 onveranderd bleef behouden; en „3o dat het ontwerp-Kappeyne door beide kamers met aanzienlijke meerderheid is aange nomen. „Vergeleken met de bestaande schoolwet, zal de nieuwe regeling ons onderwijs in belangrijke mate verbeteren. Zij verbetert het toezicht op de schoollocalen, vermeerdert de gelegenheid tot opleiding van onderwijzers, vermindert de veel te talrijke schoolklassen, schaft het onderwijs geven door de kweekelingen af, voert eene betere be zoldiging in voor onderwijzers en meer waarbor gen voor benoeming van een bekwaam personeel, laat de regeling van het onderwijs in hooge mate 3© dook HOOFDSTUK XXIX. VEBSIAOEN MAAK NIET ONTWAPEND „Beste majoor," zei mevrouw Moreton. „Gij meent toch niet dat Sibylle in eenig opzicht in be leefdheid jegens u te kort geschoten is Zij is zoo lief. Zij heeft mij hooren zeggen dat de meisjes mij wachten en nu is zij in mijn plaats gegaan, daar zij wist dat ik u niet overhaast wilde ver laten." „Laat ik u niet ophouden," sprak hij bits „uw dochter heeft mij al genoeg laten voelen dat ik hier in huis te veel ben." Het zou beklagenswaard geweest zijn, als het niet belachelijk was, de plotselinge verandering in manieren en houding van den majoor te zien. Hij was altijd zoo tevreden over zichzelven geweest en voelde zich nu versmaad en vernederd. Zijn grootspraak was in gestotter overgegaan. Het was altijd zijn gewoonte geweest iedereen af te snauwen en nu werd hij op een beleefde manier over aan de onderwijzers zei ven en aan het schooltoezicht, breidt de bevoegdheden van dat schooltoezicht uit, bevordert schoolbezoek enher- halingsonderwijs, waakt op billijke wijze dat voor godsdienstonderwijs (te geven vanwege de kerk genootschappen) uren worden vrijgelaten, en neemt een belangrijk gedeelte in de kosten van het lager onderwijs voor rekening van het rijk, zoodat het toezicht reeds daardoor krachtiger zal worden. „Men behoeft deze opsomming van de voor naamste verbeteringen slechts te lezen, om tot de overtuiging te komen dat het ontwerp, thans aangenomen, trots zijne gebreken en leemten, een zeer belangrijken vooruitgang voor het lager onderwijs ten gevolge zal hebben en dat de be slissing des konings derhalve met ingenomenheid mag worden begroet. Het voorschrift der grondwet: Er wordt overal in den lande van overheidswege voldoend openbaar lager onderwijs gegeven, wordt beter dan tot dusver nageleefd en evenzeer de bepaling dat het openbaar on derwijs een voorwerp is van de aanhoudende zorg der regeering. „Nog om een andere reden is de uitkomst verblijdend. De veeljarige strijd over de school wet is nu waarschijnlijk voor geruimen tijd van de baan. Wel zal buiten de kamer de agitatie niet geheel verdwijnen, maar zij zal in omvang stellig afnemen en op de partij verdeeling zal de beslissing stellig niet zonder invloed blijven. Aan bondgenootschappen ter wille van het lager on derwijs, is nu vooreerst de pas afgesneden. De schoolquaestie zal niet langer een overwegenden invloed bij verkiezingen en crisissen uitoefenen; en dat is een zegen voor ons land, dat aan nog zoovele andere verbeteringen behoefte heeft. In dat opzicht kunnen de gevolgen van de gevallen beslissing moeilijk worden overschat, maar thans bezwaarlijk worden overzien". Z. K. H. prins Hendrik is gisteren middag van den Haag naar Berlijn vertrokken, tot aan het spoorwegstation uitgeleid wordende door baron von Canitz, Duitsch gezant te 's Gravenhage. Een Berlijnsch correspondent van de N. Rott. Ct. meldt, dat de appartementen van den keizer en de keizerin op het Stadtschloss te Potsdam voor den prins en zijne gemalin in gereedheid worden gebracht. Het bruidsbed staat in een der kei zerlijke salons en is versierd met een troonhemel van donker groene zijde met breede gouden franje. Z. M. de koning zal de vertrekken van Fre- derik den Groote bewonen, die, volgens denzelfden berichtgever, nog nooit voor eenen gast uit het buitenland zijn ingeruimd. Ze bestaan uit drie kamers, in den stijl Louis XV gemeubeleerd. op zijn nommer gezet, door de vrouw die hij aanbad. Mevrouw Moreton, die vreesde dat haar dochter wat al te ver gegaan was, wilde gaarne doen wat zij kon om den rijken woesteling weer tot bedaren te brengen en daarom stemde zij er in toe den volgenden Maandag met hem in den landauer te gaan rijden, niet twijfelende of Sibylle zou dan ook van de partij zijn. Over het diner kon ze nog niet beslissen, want ze hadden zooveel uitnoodigingen en Sibylle was zoo zwak. Zij was dien morgen geheel van streek gebracht do or de tijding dat een harer vriendinnen ziek was. „Het arme kind is uiterlijk zoo kalm," zei de teedere moeder, „maar zij is zóo gevoelig en vat baar voor indrukken, dat zij altijd haar best doet hare aandoeningen te verbergen. Sommige menschen vinden haar trotsch, maar zulk een trots doet haar eer aan." „Mij is miss Sibylle zeer koud en volkomen ongevoelig voorgekomen," riep Alckenzie. „Hoe is het mogelijk dat gij u zoo kunt ver gissen! Er bestaat geen gevoeliger wezen dan Sibylle. Maar Ik zal niet meer zeggen. Gij zult dit alles eenmaal begrijpenvoor het oogen blik hier zweeg ze met een veelbeteekenende zucht. „Maar ik verlang zeer het juist nu te begrij pen," riep hij ongeduldig. „Wat is er? Is er een geheim?" „Geheimriep zij uit en zag hem ontsteld aan. „Geheim!" herhaalde zij en lachte droevig. „O neen, neen; maar ik spreek nooit zonder smart Voor den prins van Oranje waren de vertrekken van koningin Elisabeth bestemd. Gelijk wij echter reeds mededeelden heeft de National-Zei- turiff bericht, dat de kroonprins zich van bijwo ning Van het huwelijksfeest zijns ooms heeft laten verschoonen. Prin3 Hendrik zal, na de voltrekking van zijn huwelijk, eenigen tijd op de villa Weisshaus bij Triest vertoeven, van welke stad hij het eere burgerschap bekleedt. In de Bijdragen tot de kennis van het staats-, provinciaal en gemeentebestuur komt een artikel voor van den heer J. P. L. T., over de regeling van het kiesrecht. De schrijver begeeft zich niet in beschouwingen, maar levert eenvoudig cijfers. Hij toont aan, hoe de verhouding is van het aantal kiezers voor de tweede kamer en voor den gemeenteraad tot het aantal inwoners; hoe door de verschillende regeling van den census in de verschillende steden in die verhouding de grootste onregelmatigheden zijn ontstaanin welke evenredigheid in het tijdsverloop van 1860 tot 1877 het aantal inwoners en het aantal kiezers zijn toegenomen, enz. Zoo ziet men o. a. dat naar evenredigheid Noord Brabant de meeste kiezers telt voor gemeenteraden en tweede kamer, Noord Holland de minste, althans voor de tweede kamer, terwijl voor de gemeenteraden Limburg nog lager staat. De gemeenten met den hoogsten eensus hebben betrekkelijk de minste kiezers, en daar neemt ook bij het toenemen der bevolking het aantal kiezers niet in evenredige mate toe. Zoo is het aantal kiezers voor de staten te Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Dordrecht en Haarlem betrekkelijk verminderd. Er is éen gemeente, waar het getal kiezers voor den gemeenteraad ruim 1 pet., éen waar het bijna 18 pet. bedraagt; bij de meeste gemeenten verschilt het tusschen 4 en 7 pet. Morgen middag zal te Utrecht de algemeene vergadering plaats hebben van de Vereeniging tot verspreiding van kennis aangaande 's Lands verdediging. Die vergadering belooft belangrijk te worden, dewijl tot bijwoning zijn uitgenoo digd de beide schrijvers der antwoorden op de prijsvraag der Vereeniging, aan wie elk de helft van den uitgeloofden prijs is toegekend, zijnde de kapitein der artillerie W. Hoogeboom en de kapt. van den generalen staf W. Eoozeboom. Het Vaderland meldt dat de minister van waterstaat bij zijn voornemen blijft om eenige bekwame werklieden in de gelegenheid te stellen op 's rijks kosten de Parijsche tentoonstelling te over het gevoelsleven van mijn kind. De wereld zou haar wreed beoordeelen, zelfs gij die een vriend schijnt, hebt haar zoo verkeerd begrepen. Laat ons niet meer over dit onderwerp spreken." Dit zeggende bracht zij haar zakdoek met zwarte randen aan hare oogen. Gabriël was ook aangedaan. Hij trad op me vrouw Moreton toe, drukte haar hand aan zijne lippen en zou zich bij de minste aanmoediging aan hare voeten geworpen en de moeder gesmeekt hebben zijn bemiddelaarster te zijn bij die teer hartige dochter, die zoo goed geleerd had hare aandoeningen te verbergen. Op dit oogenblik klonk er echter een schel geluid door het geheele huis, welke mevrouw More ton met een gevoel van verlichting en dankbaar heid hoorde, daar zij op eens een einde maakte aan dit gerekt gesprek. „Dat is de schel die een verandering van klasse aankondigt." zei zij gejaagd. „Nu moet ik gaan, zij wachten mij. Onder zulke omstandigheden zult gij mij vergeven. Het is mij een eer en een genoegen geweest u in mijn nederig huis te zien. Adieu, ik zal u Maandag wachten en Sibylle ook." Hij verliet het huis, verzoend met de wereld in het algemeen en met zichzelf in het bijzonder. Dien zelfden middag kwam colonel Marsden zijn respect betuigen aan mevrouw Moreton, die hem zóo vriendelijk ontving dat het waarlijk vleiend was voor den ouden soldaat. Daar zij 's morgens zoo haar best gedaan had ten behoeve harer bezoeken en op een verzoek daartoe reeds gunstig heeft beschikt. De personen, die verzocht hebben als leerling- telegrafist in aanmerking te komen, zijn aange schreven om zich voor het vergelijkend onderzoek aan te melden aan het gebouw op denFluweelen Burgwal no. 22, te 's Gravenhage, op Dinsdag 3 September e. k., des roormiddags te 9 uren. Volgens het Haagsche Dagblad is te Badenweiler overleden mr. J. H. Telders, sedert 1868 voor zitter en sedert 1859 lid van het hoog militair gerechtshof. onderscheidingen. Verlof verleend aan den heer L. Lippmann, bankier en consul-generaal van Luxemburg, te Amsterdam, tot het aannemen van de versierselen der orde van St. Anna, 2e klasse, hem door keizer aller Russen geschonken, en aan den heer G. Rosenthal, bankier en consul- generaal van Portugal, te Amsterdam, tot het aannemen van de versierselen der orde van St. Stanislaus, 2e klasse met de ster, hem door den keizer aller Russen geschonken. pensioenen. Op pensioen gesteld de majoor- kwartiermeester jhr. A. W. F. van Spengler, van het regiment grenadiers en jagers, en het bedrag van dat pensioen bepaald op /T600 's jaars. legek. In zijnen rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers, de kapitein-kwar tiermeester H. C. van Erp Taalman Kip, van het 7e regiment infanterie. marine. Eervol ontslagen, met den 30en Sep tember a., op zijn verzoek, de klerk bij de directie der marine te Amsterdam, W. J. Ternooy Apel. De heer H. W. Geselschap, beroepen predikant bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te Vlissingen, werd gisteren bevestigd door zijnen ambtgenoot, den heer J. H. Klomp, met eene rede naar aanleiding van Matth. 28 vs. 20. De bevestigde leeraar hield des avonds zijne intree rede, tot tekst gekozen hebbende 1 Cor. 2 vs. 2. Bij deze gelegenheid werd voor het eerst ge bruik gemaakt van de toga, en heeft de gemeente Vlissingen dus opgehouden een uitzondering te zijn tegenover het grootste deel der gemeenten ia ons vaderland. Bedankt voor het beroep naar Westkapelle door den heer C. M. van Oosterzee, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Zeeland. dochter, voelde de weduwe zich gerechtigd zich nu eenige ontspanning te geven en die vond ze in dit bezoek van den colonel. Zij hield er van altijd eenige materieele belangen aan hare ge noegens te verbinden en daartoe vond zij hier een geschikte gelegenheid; maar het verleide lijke onderwerp van de dochters van den colonel werd van daag slechts ter loops aangeroerd; hij moest niet vermoeden dat zij zich voorge nomen had die meisjes „als betalende pupillen" in huis te nemen. Maar iemand die er een weddingschap op aangegaan had dat ze dit zou doorzetten, zou het stellig gewonnen hebben. Er was echter een veel gewichtiger zaak waarin zij zijn hulp noodig had. Sibylle had bij lady Carlton geboord van een groot bal, dat de volgende week zou gegeven worden bij lady Graan Basilisk, de toongeefster in de eerste kringen van Hastings en zij had er hare zinnen op gezet naar dit bal te gaan. Mevrouw Moreton verlangde niet een invitatiekaart te krijgen door bemiddeling van lady Carolina, als zij op een andere manier te krijgen was. De colonel en zijn getrouwde dochter, mevrouw Winter, kwamen bij mevrouw Basilisk aan huis en mevrouw Moreton besloot door haren nieuwen aanbidder de uitnoodiging te krijgen, die Sibylle begeerde. Zij bereikte haar doel door vriendelijke woorden en vleiende gezegden en kreeg nog dienzelfden avond de verlangde kaart. „Ik zal Alckenzie naar Londen sturen om bloemen die ik voor mijn toilet noodig heb," zeï Sibylle, bijna glimlachend van blijdschap.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1