BUITENLAND. Telegraphische berichten. Verplichte koepok-inenting. Ingezonden Stukken. Zeet ij dingen. Handelsberichten. Thermometerstand. Gemeenteraad van Goes, Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz, Erij zen van Effecten. en de kracht bij haar aan te kweeken om zich zelve te onderhouden. Te Parij3 moeten voortaan alle hondën een halsband dragen, waarop de naam van hun eige naar staat. Honden die geen herkenningsteeken dragen, worden zonder vorm van proces afge maakt. buitenland. Londen. Definitief is besloten dat het parle ment niet zal ontbonden worden. De Times ver neemt dat de Porte kennis gekregen heeft dat de inscheping van het Russische leger in de volgende week zal aanvangen. Berlijn. Alle nieuwe berichten omtrent de onderhandelingen te Kissingen, moeten als ver zinsels zonder grond worden beschouwd. 14 Aug.'s av. 11 u. 65 gr. 15 's morg. 8 u. 66 gr. 's midd. 1 n. 69 gr. 's av. 6 u. 66 gr. Vergadering van Woensdag 14 Augustas. Voorzitter de heer Blauwbeen. Tegenwoordig 8 leden. Afwezig de heeren v. d. Feltz, van Renterghem, van Aspeven Vervenne, G. F. Cal- lenfels en den Boer. De notulen der vorige vergadering worden, na eene kleine wijziging, goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat J. A. Stokmans het onderhoud der uurwerken van de gemeente voor 8 jaren heeft aangenomen voor 212 50, dat burg. en weth. zulk3 onder nadere goedkeu ring van den raad hebben gegund en alsnu ver zoeken de machtiging van den raad, die zonder hoofdelijke stemming wordt verleend. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht; Van gedeputeerde staten van zeeland a bericht van ontvangst der verordeningen lo bedoeld bij art. 178 der gemeentewet, 2o op het losloopen en schutten van vee enz. en 3o op het gebruik der kaden; b bericht dat zij de verordeningen: lo op de mestvaalten en 2o op het brandwezen, door tus- sehenkomst van den minister, aan den koning ter vernietiging hebben voorgedragen c hunne goedkeuring tot afstand van grond aan P. Hilleboer, en d hunne goedkeuring van de rekening en ver antwoording der dienstdoende schutterij. Van de heeren mr. W. Polman Kruseman en D Stigter bericht dat zij hunne benoeming tot leeraar aan de inrichtingen van middelbaar on derwijs alhier aaunemen. Van mevrouw A. A. van der Hoek-Moll bericht dat zij hare benoeming tot regentes van het gasthuis aanneemt. Al deze stukken worden voor notificatie aan genomen. Het van den heer Fransen van de Putte inge komen verzoek om den grond van het perceel wijk E 128 tegen penning XX te koopen, wordt gezonden naar de financieele commissie. Naar aanleiding van het rapport der financieele commissie omtrent den atstaud van grond aan de Vereeniging Help u zeiven, inhoudende dat zij alvorens eene beslissing te nemen, gaarne eene kaart zoude overgelegd zien, wordt door den voorzitter medegedeeld dat hieraan reeds gevolg is gegeven. De van mr. Ledeboer te Rotterdam ingekomen catalogus zijner bibliotheek en van de koninklijke bibliotheek harer aanwinst over 1877, worden onder dankbetuiging aanvaard. Van de commissie uit den raad, belast tot assistentie bij het doen der rekening van de oeconomische spijsuitdeeling is ingekomen het rapport, waaruit blijkt dat bij zuivere bedeeling een batig saldo was van ƒ128.93; het bestuur der oeconomische spijsuitdeeling wordt dank be tuigd voor haar beheer. De rekening van het burgerlijk armbestuur over 1877, sluitende met een batig saldo van ƒ8852.14}, wordt verzonden naar de financieele commissie. Daarna is aan de orde: Het verzoek van het gasthuisbestuur om mach tiging tot af en overschrijving op de begrooting voor 1877, welke machtiging wordt verleend. Eene missive van gedep staten om de jaarwedde van den gemeente ontvanger op 1100 te brengen, waartoe besloten wordt. Op verzoek van dr. N. J. F. Verschoor hem opnieuw voor 3 jaren als gemeente geneesheer te benoemen, wordt daartoe met algemeene stem men besloten. Voor de benoeming van twee zetters, wegens periodieke aftreding der heeren G. J. Besseling en D. Hildernisse worden ter benoeming aan ged. staten voorgedragen behalve genoemde heeren de heeren J. H. Janssens en I. J. Paardekooper. Vervolgens komt in behandeling de nadere vaststelling der verordeningen in het belang der openbare gezondheid en betrekkelijk de straten. Volgens bericht van ged. staten was art. 23 der eerstgenoemde verordening te algemeen en werd tegen art. 39 der verordening betrekkelijk de straten tweemaal straf bedreigdop voorstel van burg. en weth. wordt aan deze bezwaren tege moet gekomen en de verordeningen opnieuw vastgesteld. Met betrekking tot het nn aan de orde zijnde adres van J. Steketee om afstand van grond nabij de Karremans mestput, stellen burg. en weth. voor, adressant 1 are 20 centiaren ad 60 af te staan en afwijzend te beschikken op het verzoek om nog 2 meters gronds naar de zijde der Kar remans mestput in eigendom te verkrijgen. Het eerste voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, terwijl bij het behandelen van het tweede gedeelte de stemmen staakten. Het verzoek van P. Buitendijk om afstand van grond aan de Boudewijn de Witte en Laurens Pieter van de Spiegelstraten wordt alsnu ter tafel gebracht na eenige discussie wordt het voorstel van burge meester en wethouders om genoemden grond voor 100 aan P. Buitendijk af te staan, onder voor waarde dat de plaatsing, vorm enz. van het hek aan de goedkeuring van burgemeester en wet houders zou zijn onderworpen, met zeven tegen 1 stem (de heer Busing) aangenomen. Eindelijk werd aan den heer G. J. Ringeling, eervol ontslag verleend als leeraar aan de inrichtingen van middelbaar onderwijs voor jongens tegen 1 Octo ber a. s. of zooveel vroeger als zijne vacature zal zijn vervuld. De vergadering is daarna gesloten. Bij den gisteren bijeengekomen Duitschen bonds raad is het ontwerp van' de wet tegen de socialis ten ingekomen. Volgens een telegram aan de Indépendance Beige zijn de hoofdbepalingen van het in 24 artikelen vervatte ontwerp de volgende. Vereenigingen, vergaderingen, brochures van sociaal-democratische, socialistische of communis tische strekking, of die gericht zijn tegen de maatschappelijke orde en de veiligheid van den staat, zijn verboden. Het recht om dit verbod uit te spreken behoort aan de autoriteiten van den Bond, en het verbod is geldig voor het geheele gebied van den Bond. Er zal een rijksbureel worden opgericht voor de uitoefening van het recht van vereeniging en van de vrijheid van drukpers. Dit bureel zal uit negen leden bestaan, waarvan minstens vijf uit de rechterlijke macht zullen gekozen worden. Het zal in laatste instantie uitspraak doen over klachten wegens de toepassing van bovengenoemd verbod. De wet bepaalt boete tegen de lichtere overtredingende hoogste straf is éen jaar gevangenis. Aan per sonen, die er een vak van maken hunne diensten aan socialistische bewegingen te leenen, kan het verblijf in zekere districten worden ontzegd. Vreemdelingen kunnen in dat geval het land worden uitgezet. Om dezelfde redenen kan aan boekdrukkers, boekhandelaars, logementhouders en eigenaars van koffiehuizen de uitoefening van hun bedrijf worden verboden. In districten of plaat sen, waar de openbare veiligheid door socialistische woelingen bedreigd wordt, kan het rijksbestuur met goedkeuring van den bondsraad gedurende éen jaar de uitoefening van het recht van verga dering afhankelijk stellen van de toestemming der politie, De verkoop van brochures op den openbaren weg is verbodenpersonen zonder mid delen van bestaan en die geene vaste woonplaats hebben, zullen het land uitgezet worden. Het recht van bezitten, dragen en verkoopen van wapenen zal beperkt worden. Hier hebben wij nu de hoofdtrekken voor ons van een ontwerp, waardoor een deel van het Duitsche volk buiten het gemeene recht wordt gesteld, waardoor eene zekere categorie van over tredingen onderworpen wordt aan de administra tieve macht, van welke alleen hooger beroep is bij eene speciale rechtbank, d.e slechts voor een deel uit de magistratuur behoelt gekozen te wor den. De andere plaatsen kan men aanvullen met allerlei op zich zelf wellicht zeer achtenswaardige personen, doch die geen begrip hebben van de eerste beginselen van rechtspraak en slechts werk tuigen zullen blijken van de regeering, aan welke zij hun ambt te danken hebben. Ook de vijf rechterlijke ambtenaren, die in dat college zitting hebben, geven geenerlei waarborg voor eene onpartijdige rechtspraak. Zij worden toch benoemd met eene speciale opdracht en zullen wel gekozen worden uit hen, die aangaande de socialisten- quaestie geheel de inzichten der regeering zijn toegedaan. De waarborg, die het toezicht van dat college van appel geven kan, moet illusoir blijken. De toepassing der wet blijft aan de politie, die zoo licht het werktuig worden kan der administratieve macht. Hoe wij denken over het resultaat, dat derge lijke uitzonderingsmaatregelen kunnen hebben in de bestrijding van het socialisme, waren wij reeds menigmaal in de gelegenheid te doen uitkomen. Al waren zij echter ook nog zoo wel gekozen tot afwending van het werkelijk groote gevaar, dat der maatschappij van het socialisme dreigt, dan zou toch ieder, die prijs stelt op het genot van constitutioneele rechten, ze onvoorwaardelijk moeten af keuren. Reeds uit het resumé toch, ons door den telegraaf gebracht, springt ontegenzegge lijk in het oog, dat deze bepalingen, wet gewor den, ook zeer bruikbaar kunnen blijken tegen andere richtingen, die hoezeer ook gekant tegen het socialisme, ook in hooge mate vorst Bismarck een doorn in het oog zijn. Wanneer ergens socialis tische woelingen dreigen, kan met toestemming van den bondsraad alleen dus van slechts éen deel der wetgevende macht de grondwettige vrijheid van vergadering voor een jaar worden geschorst. De voorwaarde van dezen maatregelde socialistische woelingen, bestaan in iedere maar eenigszins be langrijke stad in het Duitsche rijk. Voor iedere vergadering zal dan de toestemming van de poli tie moeten gevraagd worden zal deze die dan alleen aan socialisten weigeren Zal met dat artikel in de hand niet iedere vrije discussie kunnen geweerd worden over theorieën van staatsrecht en economie? Zullen bij vacatures in dan rijksdag de kiezersvergaderingen der liberale oppositie genade kunnen vinden in de oogen der Duitsche politie? Zullen werklieden de vrijheid behouden om te raadplegen over de eischen aan de patroons te stellen? Dit zijn allen vragen, die zieh reeds bij de lezing der hoofdtrekken van het ontwerp opdoen, en die bij nadere beschouwing nog met vele anderen zullen aan te vullen zijn. De moeilijkheden, die de bezetting van Bosnië en Herzegowina aan de Oostenrijksche troepen baart, hebben eerst in Weenen eene groote verbazing gewekt, gepaard met levendige onrast. Men had gedacht, dat die bezetting zonder slag of stoot zou plaats hebben, ja, dat men met open armen zou worden ingehaald. De verrassing heeft nu echter plaats gemaakt voor een ernstig verlangen dat de regeering door krachtige maatregelen een spoedig einde aan den tegenstand moge maken. Eene zaak, die op zich zelve wellicht nimmer populair zou worden, kan in de meeste staten zieh zeer spoedig de algemeene sympathie verwer ven, wanneer de eer der nationale wapenen er mede gemoeid is. Wanneer er eens gestreden is, treedt de aanleiding tot den strijd op den achter grond, en wenscht eene bevolking, die zich solidair met haar vaderland voelt, slechts de overwinning, de bereiking van het doel, dat dan niet meer kan worden opgegeven zonder krenking van den nationalen trots. Zoo is ook in Oostenrijk de critiek over de op het congres aangegane verplichtingen tot zwijgen gebracht door het nationaal gevoel. Belangrijk nieuws van het tooneel van dien strijd hebben wij heden niet te melden. De Oostenrijkers vorderen op alle liniën, behalve in het Oosten, waar zij de stellingen om Zwornick nog niet hebben kunnen bemachtigen. Men verwacht dat Zaterdag of Zondag Serajewo zal bezet worden. Zoo moge lijk zal dat Zondag plaats hebben, om het feit te doen samenvallen met den jaardag van keizer Franz Joseph. De koepok-inenting blijft nog steeds voor de medische wetenschap eene vraag van den dag. De stelling, dat de inenting, bij vermindering van gevaar voor pokziekte, een werkelijk nadéel heb ben kan door het voortplanten van constitutio neele ziekten van den persoon, aan wien de pok stof ontnomen is, op hem die ingeënt wordt, vindt even warme voorstanders als bestrijders. De quaestie der gemoedsbezwaren blijft natuurlijk verre beneden het peil van dezen wetenschappe lijken strijd. In Duitschland zijn zoowel bij den bondsraad als bij den rijksdag vele verzoekschriften ingeko men tot atschaffing van de verplichte inenting op grond van medische bezwaren. Volgens de Kol nische Zeüung ontveinst de regeering zich niet, dat vele van deze adressen afkomstig zijn van lieden, die andere bezwaren tegen de inenting hebben, dan die, welke zij thans als wapen gebrui ken. Hoezeer de regeering vast besloten is op geenerlei wijze mede te werken tot verandering der inentingswet, in zooverre men de verplichting tot inenting zou willen afschaffen, is zij echter bereid de klachten tegen de toepassing der wet aan een zeer nauwkeurig onderzoek te onderwer pen, en voor zoover mogelijk, de oorzaken dier klachten weg te nemen. Deze gezindheid der regeering doet eene gunstige beschikking wachten op een verzoek van den Duitschen „artsendag", die bij de regeering heeft aangedrongen op de instelling eener commissie van enquête tot grondig onderzoek van de wetenschappelijke vraag der inenting. Het is zeker te betreuren, dat zoowel in Duitsch land als elders velen, die de inenting uit gemoeds bezwaren bestrijden, met tijdelijke verberging dier bezwaren, den wetensehappelijken twijfel van enkelen met beide handen aangrijpen, en alzoo strijden met wapenen, die hun niet toekomen en waarvan zij de portée niet kunnen hegrijpen. Veere, 13 Augustus 1878. Mijnheer de Redacteur Onder dankzegging voor de aandacht verleend aan mijn schrijven van 7 dezer, zij het mij ver gund te trachten u mijne meening duidelijk te maken. Wat het Veersche stadhuis betreft, geef ik gaarne toe „dat het een der fraaiste en best ge conserveerde gebouwen is, uit vroeger tijd', doch de door het gemeentebestuur aangevraagde (of haar verleende subsidie geldt den toren, en m. i. behoeft men geen kunstkenner te zijn om, bij den eersten aanblik, te bemerken dat deze in een geheel anderen stijl is gebouwd, weinig over eenstemmende met de sierlijke bouworde van het stadhuis. Dat de toren goed geconserveerd zoude zijn, hiervan bewijst het uitgebroken houtwerk het tegendeel. Doch dit daargelatenmijn hoofd bezwaar is iets anders, nl. indien de gemeente Veere den geldelijken steun van het rijk of de provincie behoeft, kan die steun voor nuttiger dingen gevraagd worden. Ik herinner u slechts dat, op verzoek van het gemeentebestuur, het rijkstelegraafkantoor vóór eenige jaren werd op gegeven, dewijl de verplichte bijdrage, tot aan vulling van het minimum, de krachten der ge meente te boven ging. Had men toch niet met meer grond eene geldelijke opoffering van rijks wege tot instandhouding daarvan kunnen vragen? Het heugt mij, dat de toenmalige vertegenwoor diger te Vlissingen van de firma Krupp het zeer betreurde, tengevolge dier opheffing, buiten staat te zijn om terstond bericht te ontvangen van de schepen dier firma, welke destijds het kanaal te Veere binnenliepen. Zoude er ook niet in de vacature van een hulponderwijzer aan de open bare school kunnen worden voorzien, wanneer het gemeentebestuur de hulp van het rijk en de provincie inriep, overeenkomstig art. 36 der wet van 13 Augustus 1857 Voor dergelijke practi- sche uitgaven zouden velen liever zien dat sub sidie werd aangevraagd. Wellicht zoude dan de gemeente, boven de inkomstenbelasting, geen ge bruik behoeven te maken van de uitzonderings wet van 30 December 1876, Stbl. no. 282. Inmiddels blijf ik enz. van Rijsoort van Meurs. (Wij laten den geachten schrijver het laatste woord. Slechts teekenen wij aan dat het hem niet gelukt is ons het verband duidelijk te maken, dat tusschen het van rijkswege herstellen van den toren en de andere door hem genoemde zaken bestaat. Red.) De Duitsche bark Richardgezagv. Carlsen, van Antwerpen naar Valparaiso, is met defecte kluizen in het droge dok te Vlissingen gekomen. Oostburg, 14 Augustus. De aanvoer van gra- Den was heden weder uiterst gering, terwijl de vraag zich weinig verder uitstrekte dau tot klusjes voor dadelijk gebruik. Jarige tarwe kan in beste soort voor bakkerij opbrengen 10.50 a ƒ10, het meerendeel echter, is afwijkend en gering en gold maar 9, 8.50 a 7.50; jarige en nieuwe rogge voor dadelijk gebruik te plaatsen tegen 7 a 7.50jarige wintergerst f 8 verkocht, dito zomergerst zonder vraag en nieuwe dito niet ge toond, nieuwe wintergerst was in goede qualiteiten voor 6.50 a ƒ6.65 te verkoopen, doch zoowel zware als lichte werd 6.75 tot 7.25 opgehou den, de aanvoer bedroeg hoogstens zes monsters haver, paardenboonen en erwten bijna niet ge toond van kanariezaad werden eenige klusjes op 13 per 100 kilogram gehouden en naar qua- liteit 11 a 12 geboden. Middelburg 15 Augustus. Jarige nieuwe tarwe eu groene erwten waren de hoofdzakelijke aanbiedingen van den aanvoer uit Walcheren. Van buiten was niets aan. Jarige goede Wal- chersche tarwe werd meest voor verbruik lang zaam aangekocht tot 15 cent lager, nieuwe Wal- chersche tarwe werd in de blankste soorten voor zaaiing als genoteerd gekocht; nieuwe puike zaairogge prijshoudend; dito Waleherschewinter en zomergerst volgens noteering verkocht; Wal ehersche witteboonen zonder vraag worden nomi naal onveranderd genoteerd, dito bruine- en paardenboonen niet voorhandenvan nieuwe Walehersche groene kookerwten waren de aan biedingen ruimer en zijn tot de noteering meest allen verkochtnieuw winterkoolzaad met afne- menden aanvoer en weinig vraag 25 cent lager. Goede jarige Walehersche tarwe 10.50 a 10.75 betaald, mindere soort 9.15 a 9 35, de nieuwe blankste Walehersche zaaitarwe is 11 gekocht nieuwe zaairogge 8nieuwe wintergerst 7.25, dito zomergerst 6.50Walehersche witteboonen f 12 nominaalnieuwe dito groene kookerwten 10.50 a 10.75 besteeddito winterkoolzaad ƒ13. gemiddelde marktprijzen. Versebe boter 1.16 a 1.24; eieren per 100 stuks 3.50. Bergen op Zoom, 15 Augustus. Suiker onver anderd nominaal f 25.50 op 88 graden. Meiassen onveranderd. Amsterdam, 14 Aug. 15 Aug. STAATSLEENINGEN. Nederl. Cert. N. W. Sch, 2} pet. 63} 63§ dito dito dito. 3 75} dito dito dito. 4 98$ 98f België. Certificaten2 Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 58} 59 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 54$ o4} dito Febr.-Ang. 5 54$ dito Jan.-Juli.5 56 55} dito April Oct.5 5o$ 55} dito dito Goud 4 63} Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 77} - Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 49} 49} dito dito 18766 96} 96$ Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 -g} Cert. Inschr. 5e Serie 1854. 5 62} 62} dito dito 6e 1855. 5 16$ 1 Obligatiën 18625 90| dito 1864 /1000 dito 1864 1005 gKÏ dito 1877 dito dito 1872 gecons, dito. 5 est

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3