Algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Kunst nieuws. Koloniën, koets met twee paarden bespannen, gaande naast elk portier een lakei Prins en prinses Hendrik der Nederlanden, in eene koets met vier paarden, gaande naast elk portier drie lakeien; de grootmeesteres, de hofdames en de adjudanten allen in koetsen gezeten bespannen met twee paarden en naast elk portier een lakei een half escadron huzaren sluit den trein. Aan het paleis waar het korps koninklijke scherpschutters als eerewacht zal geplaatst worden zullen de hofmaarschalk en de kamerheeren den prins en de prinses ontvangen. De dienstdoende schutterij de koninklijke scherpschutters en het geheele garnizoen der resi dentie zullen onder de wapenen komen. De infanterie zal opgesteld worden en haie van de koningsbrug af tot aan 's konings paleis en langs den weg bij het verlaten van 's konings paleis de cavalerie en artillerie in het Korte Voorhout. Bij het binnenkomen in de residentie zullen 21 kanonschoten worden gelost en de klokken worden geluid, tot dat het paleis in het Voor hout zal zijn bereikt. De oilicieele feestelijkheden die in de residentie zullen plaats hebben bij deze gelegenheid zijn de volgende Zaterdag 31 Augustus. Plechtige intocht. Des avonds illuminatie vanwege het gemeente bestuur en de ingezetenen. Zondag 1 September, Gala-diner in het paleis des konings. Maandag 2 September. Groote parade van het garnizoen in het Malie veld. Dinsdag 3 September. Cour van voorstelling en gelukwensching in het paleis van hunne koninklijke hoogheden. (Vervolg.) Door het departement Amsterdam is voorgesteld aan de industrieschool voor vrouwelijke jeugd die, na bijna 13 jaren bestaan te hebben, tot uitbreiding van onderwijs een eigen gebouw behoeft, uit de kas der maatschappij eene som van f 6000 bij te dragen. Hiertoe wordt na discussie besloten, nadat door het hoofdbestuur aan het voorstel was toegevoegd dat de ondersteuning niet verleend zal worden vóór dat de uitbreiding verzekerd is en dat het departement verplicht zal zijn rekening en ver antwoording aan het hoofdbestuur te doen. Voorstellen van Botterdam om den volksalmanak bij den boekhandel niet verkrijgbaar te stellen vóór dat het vereischte getal exemplaren aan de departementen is gezonden en van Bellingwolde om de algemeene vergadering een maand vroeger te doen plaats hebben, worden verworpen. Een voorstel van het departement Hasselt, waarop door Franeker een amendement wordt voorgesteld, om bij voordrachten voor onder scheidingen het hoofdbestuur op te dragen het departement, waar de voorgedragen metterwoon gevestigd is, te vragen of het ook bezwaar tegen die onderscheiding heeft, wordt aangenomen. Door Arnhem wordt het voorstel gedaan, het hoofdbestuur te machtigen tot den aankoop van 20,000 exemplaren van cle Duivehketen voor 2700. Na discussie, waarbij het hoofdbestuur zijn gevoelen uiteenzet dat dit boekje, ter bestrijding van het misbruik van sterken drank, geen aan beveling verdient, wordt het voorstel met 503 tegen 225 stemmen verworpen. Een voorstel van Boskoop om zich tot de regeering te wenden, ten einde te verkrijgen, dat onpartijdig met haar sprakiemand die in staat was uwe vrouw vriendelijk en eerlijk te beoordeelen en die haar eenvoud en reinheid, waarover gij mij zoo roerend gesproken hebt, kan begrijpen." Hier zweeg mevrouw Moreton; zij zag aan den dankbaren blik van Carlton, dat zij de juiste snaar getroffen had en vervolgde met nadruk „Ik wenschte slechts dat ik het in mijn macht had u dien kleine dienst te bewijzen, ik zou het zoo van harte gaarne doen, maar ik ben gebonden zooals gij weet. Hoe aangenaam mijne plichten ook zijn, zij zijn gebiedend. Niemand kan mijn plaats bij mijne leerlingen innemen. Zij hebben mij voortdurend noodig. Ik heb er over gedacht mevrouw Carlton hier bij mij te vragen, als zij er niet tegen heeft in een school te komen wel te verstaan hier hield zij even op om Carlton de gelegenheid te geveu haar nederigheid te waar- deeren, hetgeen hij door een afwerend gebaar te kennen gaf. Daarop vervolgde zij. „Maar dat plan zou toch niet zeer uitvoerbaar zijn want lady Carolina zou terstond merken dat wij het eens waren en dat zou haar tegen ons innemen. Wij moeten iemand anders vinden, en we zullen nog wel op een goed denkbeeld komen. Wilt gij de zaak eens van mijn standpunt beschouwen en gelooven dat ik zeer blij zal zijn u zooveel moge lijk te kunnen bijstaan?" Carltou bedankte haar met ongeveinsde erken telijkheid voor haar goedheid. Sibylle verscheen niet bij dit eerste onderhoud, maar Carlton was te veel vervuld van de woorden van wijsheid die de departementsscholen vrijgesteld worden van het betalen van grondbelasting, wordt aangenomen. Eindelijk wordt behandeld het voorstel van het departement Nieuwveen, om f 5000 beschik baar te stellen ten einde eenige werklieden de Parijsche tentoonstelling te doen bezoeken. Het hoofdbestuur stelt bij amendement voor: 1000, te verdeelen naar de regelen, vastgesteld dooreen commissie van vijf leden, aan te wijzen door het hoofdbestuur." Het voorstel wordt hierop bij acclamatie aan genomen. Gorredijk brengt als tolk der medeafgevaardig den een woord van dank aan den voorzitter, waarna de vergadering wordf! gesloten. huis des konings. Benoemd tot Zr. Ms. adju dant in buitengewonen dienst, de gepensioneerde generaal-majoor C. L. Loder. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van de gemeente Grootebroek, K. Prins, lid van den raad dier gemeente. De luitenant ter zee 2e klasse W. G. van Nes,> dienende aan boord van Zr. Ms. artillerie-instruc tieschip het Loo, wordt met den 20en dezer op nonactiviteit gesteld, en met den 16en Septembei- aanstaande geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis, ter vervanging van den luitenant ter zee 2e klasse H. L. C. Wolterbeek Muller, die, in stede van met den laatsten dezer, met den löen September aanstaande op nonactiviteit wordt gesteld; terwijl, almede met den 16en September aanstaande, wordt ge plaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip van Galen, de luitenant ter zee 2e klasse jhr. J. C. F. Westpalm van Hoorn. Voorts wordt de plaatsing van den luitenant ter zee 2e klasse R. C. L. A. Jansen van Afferden, met den len September aanstaande, aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis ingetrokken en hij met den eersten dezer op honactiviteit gesteld. Met den eersten September aanstaande worden geplaatst: aan boord van Zr. Mp. schroef stoomschip van Galen, de adelborsten je klasse G. P. van Hecking Colenbrander, H. O. W- Plan ten, J. Hartog, H. J. F. Mich -lhoff, E. A, Stein- metz, H. M. E. van den Brandeler, L. van Diggelen, A. Leyh, H. J. Wichers en G. Fabius Jr. aan boord van Zr. Ms. schoefstoomschip Zilveren Kruis, de adelborsten le klasse F. Pinke, A. C. A. Eschauzier, G. S. H. Burgerhout, G. D. Sangster, W. H. Wichers, J. W. Doijer, P. van den Broeke, H. E. Bunnik, W. van Voss en A. M. P. C. van de Laar. Men verzoekt ons mede te deelen dat het aan staande zomer concert in het Schuttershof, dat wegens het ongunstige weder is uitgesteld tot aanstaanden Maandag, niet op dien dag, maar Dinsdag den 20en dezer gegeven zal worden. Bij den prijskamp van tooneel-letterkunde, uitgeschreven door het gemeentebestuur van Ant werpen, ter gelegenheid van het 25jarig bestaan van het Nederlandsch tooneel aldaar, zijn alle prijzen door de uit 12 Belgen bestaande jury aan Noord-Nederlanders toegekend. Categorie A, stukken van drie en meer bedrijven: lste prijs, 1000 frAnnemie, tooneelspel in 4 bedrijven, door Rosier Faassen 2de prijs, Bertha, comedie/ door J. C. Kreukniet van Amsterdam; 3de prijs, verdeeld tusschen Toch gebogen door hij vernomen had, en van de belangstelling welke de moeder hem betoonde, om veel aan de dochter te denken. Hij stond op om heen te gaan. „Het spijt mij dat gij niet wachten kunt tot Sibylle komt," zei mevrouw Moreton, zij zal het zoo betreuren dat ze u niet gezien heeft; maar zij is bezig meteen eenigszins weerspannige leerling. Die lieve Sibylle heeft een verwonderlijken invloed op iedereen als zij goedvindt hem te gebruiken. Ik kan zulk een lieftallig meisje niet kwalijk nemen dat ze geen lust heeft zich te wijden aan het geregelde school werk; maar bij bijzondere gelegenheden is zij altijd bereid mij te helpen; en ik vind dat het altijd goed is dat moeders er aan denken, dat zij ook eens jong geweest zijn „Iets waarvoor gij slechts in den spiegel behoeft te kijken, mevrouw Moreton." Bij deze galante toespraak glimlachte mevrouw Moreton goedkeurend. „Wees zoo goed miss Sibylle voor mij te groe ten" zei Carlton „en zeg haar dat ik hoop te vernemen dat zij het weerspannige katje tot onderwerping gebracht heeft. Van katten ge sproken het zou niet kwaad zijn uwe dochter te zeggen dat, als dat wilde dier Alckenzie eenigs zins getemd kon worden, het zeer aangenaam zou zijn voor een ieder die met hem in aanraking komt.'' „Ach die arme man, men moet medelijden met hem hebben," zei de weduwe goedig. „Hij is zoo wanhopig verliefd op Sibylle dat hij somtijds het hoofd schijnt te verliezen." Jansen, te Harlingen en Op 'f spél genet, door Margadant en Slingervoet Ramondt. Catagorie B, stukken van een en twee bedrijven: lste prijs: Behouden, comedie, door Arnold Ising, te 's Gravenhage; 2de prijs: Mijn vrouws tante, comedie in twee bedrijven. 3de prijs: Mijne Torteljes, door Maas Geeste- ranus, redacteur van de Staatscourant, te 's Gra venhage. Er werden verder aanbevelingen toegekend voor het drama Ada van Holland en de tooneelschets De Kerstboom. N. Ii. ct. In de Locomotief leest men het volgende: Uit den mond van een der kapiteins van ons dapper leger mochten wij onlangs op onze vraag of het gerucht waar was, dat er Hollanders aan het hoofd der Atjehers staan, het volgende ver haal hooren. „De geschiedenis van Willem Krijgsman is alge meen bekend. Dat er dus althans éen Hollander bij de Atjehers geweest is, is zeker, maar de ver schijning waarvan ik u de bijzonderheden zal vertellen, is minder algemeen hekend. „Het was na een verkenning aan den boschrand in de kampong S., niet ver van het riviertje PMijn dappere Boegineesehe companie, aan wie ik gehecht was en die meermalen de treffendste bewijzen gaf van liefde mijwaart3, had den vijand niet zonder gevoelig verlies uit het kreupelhout verjaagd. „Achter menigen boom had een schot verschei dene mijner dapperen buiten gevecht gesteld, toen eindelijk het schieten ophield. Wel hadden we lust den vijand achterna te zetten, doch aan de opdracht was voldaanverder gaan mochten we niet. „Daar komt de generaal bij ons en wenscht me geluk met den goeden afloopde noodige gegevens omtrent terrein enz. werden opgeteekend, toen opeens een der officieren de rechterhand uitstrekt eu sprakeloos in éen richting staart. Onwillekeurig zien we dien kant uit en ontwaren een heer, deftig in 't zwart gekleed, de armen over de borst gekruist, tegen een boomstam leunende. Hij was op een afstand van drie honderd pas en zag naar ons. Toen bespeurde hij waarschijnlijk dat wij op hem letten, althans hij verwijderde zich en wij getuigden eenstemmig dat het een Europeaan was geweest. „Terwijl de werkzaamheden werden voortgezet, en tot lafenis na de hevige vermoeienis een glas wijn werd gedronken, vliegt opeens een kogel langs onze ooren en neemt den neus van het paard weg, waarop de kommandant zat, juist op de plaats waar 5 minuten vroeger de generaal had gestaan. We zien in de richting van waar de kogel gekomen moest zijn en bespeuren op dezelfde plaats, waar de geheimzinnige figuur tegen den boom had geleund, eenige Atjehers, die opnieuw aanlegden. „Met een deel mijner troepen marcheerde ik er oogenblikkelijk op af, doch op de plaats gekomen, kon ik niemand vinden. Op eigen veiligheid bedacht, zette ik het onderzoek niet verder voort, te meer daar er geen order toe gegeven was. „Eenige maanden waren sedert die gebeurtenis verloopen en niemand dacht meer aan dien heer in 't zwart; toen bij een andere expeditie, na een hevig gevecht, waarbij mijn Boegineesjes als gewoonlijk den vijand hadden verjaagd en niet weinig geraakt, een mijner soldaten mij verzocht in de richting te zien, die hij aanwijst. Ik voldoe aan zijn verzoek en daar staat dezelfde figuur, deftig in 't zwart, met witte handschoenen aan, de armen over de borst gekruist, tegen een boom stam geleund, nu op korter afstand. „Zal ik op hem „Zijn zelfbeheersching verliest hij zeker," ant woordde Carlton lachend, maakte een buiging en ging heen. Sibylle, die steeds over hare belangen waakte, had Carlton zien komen, zich verwonderd over zijn lang bezoek, en hem nu eindelijk zien heen gaan. Zij zat aan het venster naar de zeezijde zorgvuldig verborgen door de neergelaten jalou-' zieën. Misschien werd die weerspannige leerling vertegenwoordigd door Gabriël, die tegenover Glenville House had postgevat en zich vergeefsche moeite gaf om er uit te zien als iemand die gewoon langs het strand slentert, maar zijne gebalde vuisten, zijne snelle bewegingen, en zijn woedende manier van op eens te gaan rooken en den sigaar weer weg te werpen zoodra hij hem aangestoken had, paste weinig bij die aangenomen rol. Hij was daar reeds vroeg gekomen, had Carlton zien binnengaan en zijn ontsteltenis daar over zoo duidelijk te kennen gegeven, dat Sibylle er behagen in schepte hem uit haar schuilhoek gade te slaan. Zij glimlachte zelfs toen ze hem, bleek van slecht verborgen woede, den weg zag oversteken, zoodra Carlton uit het gezicht was. Daarop hoorde ze hem driftig aan de schel trek ken en sloop naar beneden om iets aan de meid te zeggen eer die opendeed. „Ik moet mevrouw Moreton over zaken van bijzonder gewicht spreken," zei de majoor terwijl hij zijn kaartje aan de meid gaf. „Mevrouw is op het oogenblik met de jonge dames bezig, mynheer." (Wordt vervolgd.) schieten?" vraagt mijn Boeginees. „Wacht even,'' zeg ik, „misschien heeft hjj ons iets te vertellen." Daarop geef ik hem een weak te naderen en inder daad zien we hem naar ons toekomen, toen hij op eens in een hoschje verdwijnt en eenige gewapende Atjehers verschijnen op de plaats, die hij zoo pas verlaten had. Later heb ik nooit meer van die zaak gehoord." Te Bruinisse had gisteren namiddag een treurig ongeval plaats. Twee kinderen waren aan de haven spelende toen een hunner, een knaapje van ruim 4 jaren, in het water viel. Het andere kind, een meisje, ging, in plaats van om hulp te roepen bij de aanwezige schippers, naar huis om het ongeval aan de ouders te vertellen. Hoe spoedig men daarna ook naar de plaats ging waar het ongeluk was geschied, kon men slechts het lijkje ophalen. Dinsdag namiddag kreeg de burgemeester van Borssele, de heer J. Rottier, op zijne terug reis van de markt te Goe3 eene plotselinge onge steldheid, die zoo hevig toenam, dat hij zeer spoedig zijn bewustzijn verloor. Zijn zoon, die zich met hem in de chais bevond, kon hem met moeite tot Heinkenszand vervoeren, waar hij Woensdag morgen te 6 uren is gestorven. De overledene was 72 jaren oud, dijkgraaf van den Koningspolder en lid van het waterschap Elle- woutsdijkBorssele. (ff. Ct.) Te Haarlem heeft eene verkooping plaats van den boedel van wijlen den heer J. W. van Mussehenbroek. Het daartoe behoorende porse lein, de antiquiteiten en zeldzame voorwerpen brachten vooral zeer hooge prijzen op. Zoo werd eergisteren o. a. besteed, voor een Delftsehe bierkan f 115, 1 bokaal f 40, 7 kopjes en scho teltjes f 110, een teekening in kleuren f 465. In Artis te Amsterdam is thans een witte raaf te zien, die door het bestuur voor f 150 gekocht is van iemand, die hem kort te voren voor 25 cent van een ander gekregen had. Op het Rokin te Amsterdam vroeg Maan dagavond een wandelaar aan een voorbijganger om juiste inlichtingen aangaande den tijd toen hem die werden gegeven nam de vrager de vrij heid, waarschijnlijk om zelf den tijd te kunnen zien, of om te weten hoe het horloge er uitzag, het uurwerk met gouden ketting van den eigenaar af en ging er mede op de vlucht Op het Damrak hield de nieuwsgierige vrager met een paar kameraden stand, onder het aanbod den eigenaar in het water te werpen. Deze had daarin weinig lust, staakte zijn vervolging en deed bij de politie aangifte van een en ander. (Hbl.) Voor de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is in het vorige jaar een salon rijtuig in de werkplaats te Tilburg gemaakt. Het heeft twee afdeelingeneene met twee banken voor zes personen, de andere met tien leuning stoelen. Het heeft geen portieren in de zijden, noch loopplanken, maar is voorzien van een doorgang in het midden met deuren, die uitkomen op de overdekte platformen ter wederzijde. Als bestemd om met dit rijtuig gebruikt te worden, werd een bagagewagen van eene deur in het midden van den korten wand, alsmede van een privaat voorzien. Beneden die deur is een uitscliuifbare vloer aangebracht, die op het platform van het salonrijtuig komt te rusten, zoodat eene gemakkelyke gemeenschap verkregen, wordt. De veertig jongelieden van het Collége Colbert te Parijs, van wier voorgenomen bezoek aan de groote openbare werken van ons land wij onlangs gewaagden, zullen Dinsdagavond e. k. te Am sterdam aankomen en in het militair logement worden gehuisvest. Van daar uit zullen zij uitstapjes maken naar verschillende gemeenten. De groote marine-revue, die eergisteren te Spithead gehouden is, mislukte grootendeels door het ongunstige weder. De koningin is even door de pantserschepen heengestoomd en daarop dade lijk naar Osborne vertrokken. Wegens den regen en de mist en ook om het groot aantal jachten en andere schepen, die buiten de liniën der revue lagen, heeft bet voorgenomen défilé der pantser schepen voor de koningin geen plaats gehad, De heeren Krüger en Joubert, die als gede legeerden van de Transvaal te Londen tegen de annexatie hebben geprotesteerd, hebben een ant woord van sir Michael Hicks-Beach gekregen, dat gisteren gepubliceerd is. Na eene uitvoerige weerlegging van de bezwaren der gedelegeerden, releveert de Engelsehe minister eene uitdrukking in het protest, „dat dit de laatste poging is om hun doel op vreedzame wijze te bereiken." Na met onmiskenbare ironie gezegd te hebben, dat hij aan de in die woorden vervatte bedreiging haast geen geloof kon hechten, wees de heer Hicks-Beach op de verantwoordelijkheid, die lieden, als de stellers van de memorie van protest, op zich zouden laden, wanneer zij niet al het moge lijke deden om hun volk van zulk een heilloozen weg terug te houden. De minister eindigt met de heeren Krüger en Joubert en allen, die zich door hen hebben laten vertegenwoordigen, uit te noodigen hunne oogen af te wenden van wat onmogelijk geworden is en liever met .het Engel sehe gouvernement samen te werken, om van de Transvaal een welvarend, tevreden land te maken

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2