N«. 192. 121e Jaargang. 1878, Vrijdag 16 Augustus. art Jutfdf! Dit blad verschijnt dagelijks," met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/rn. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. k Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg, 15 Augustus. FETJILLETOK. de Schrijfster van „Jennie" enz. MIDDELBIRGSCHE CO I Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puMicité étrangère 6, L. Daübe en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Op de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van H Algemeen is een besluit genomen, dat wij met sympathie begroeten. Op voorstel van het departement Nieuwveen is namelijk besloten 1000 beschikbaar te stellen om aan eenige werklieden gelegenheid te geven tot het bezoeken der wereldtentoonstelling te Parijs. Tot leden der commissie, belast met het vast stellen van regelen voor de verdeeling en besteding dezer som, -zijn benoemd de heeren v. d. Made, Willekes Macdonald, Heldt (voorzitter van het Nederlandsch werkliedenverbond), mr. Katz en, van wege het hoofdbestuur Perk. In andere landen worden van regeeringswege sommen aangewezen voor hetzelfde doel. In Engeland zijn door industrieele vereenigingen aanzienlijke bijdragen bijeengebracht, om ook de Engelsche werklieden in de gelegenheid te stellen, door het zien van de te Parijs uitgestalde won deren hun kennis uit te breiden en hun blik te verruimen. Overal wordt de doeltreffendheid van dit middel ter ontwikkeling, zoowel van de persoonlijke bekwaamheid van den werkman als van de nijverheid in 'talgemeen, erkend. Het departement Nieuwveen had eene bijdrage van f 5000 voorgesteld, doch de kas der Maat schappij liet slechts toe een vijfde dier som aan te wijzen. Het zou een werk wezen, meenen wij, waarachtigen vrienden des volks waardig, om door particuliere inschrijvingen deze som tot een veel hooger bedrag op te voeren. Het begin is nu door het Nut gemaakt. Eene commissie is aangewezen en werkzaam. Rondom die kern zouden de pogingen van alle mannen van goeden wil zich kunnen vereenigen, teneinde ook den Nederlandschen werkman, op eenigszins ruime schaal, den toegang te openen tot het feest der nijverheid eB der beschaving, waarvan een bezoek voor hem in vele opzichten zoo nuttig zijn kan. Omstreeks 200 onzer Belgische naburen maakten van den feestdag van Maria Hemelvaart heden gebruik om een pleiziertocht naar Vlissingen te maken. Zij behoorden thuis te Molenbeek St. Jean nabij Brussel en waren meest leden van de sociëteit Apollo aldaar. Per stoomboot Wü- ford II van Antwerpen gekomen, vertrokken zij tegen vier uren om met den laatsten trein van Antwerpen, heden avond weder in Brussel te zijn. Een goed muziekgezelschap, dat bij hen behoorde, 34 Qü\ boor HOOFDSTUK XXVII. I0TTA RIJST IK DE ALGEMEENE ACHTING. Goede God, dat was haar stem en juist hetgeen zij zoo dikwijls tot hem gezegd had onder het werken en daarbij keek zij hem dan zoo hulpbe hoevend aan, dat hij menigmaal in verzoeking was geweest te vragen of hij haar altijd, voorgoed mocht helpen. Toen hij wakker werd schaamde hij zich over zijn dwaasheid en besloot ernstige stappen te doen ten opzichte van die lieve Lotta en zich binnen kort bij haar vader aan te melden om hare hand te vragen. Hij sliep weer in met deze goede voornemens; maar werd opnieuw gewekt door de zachte stem van Pearl. „Wilt gij mij asjeblieft helpen? Ik hen in ver legenheid. speelde bij het inkomen en uitgaan van de stad eenige muziekstukken. Behalve de sociëteit Van Ongenuchten vrij, die reeds eene inteekenlijst heeft rondgezonden, trachten ook andere vereenigingen te Goés bij gelegenheid der aanstaande kermis volksvermaken in 't leven te roepen, van degelijker gehalte dan die welke de kermis zelve aanbiedt. De Koninklijke handboog-sociëteit Jacoba van Beijeren zal op Vrijdag den 30en Augustus een concours met den handboog naar den vasten vogel geven. De sociëteit zelve looft daarbij f 25 uit op den hoofdvogel, een verguld zilveren me daille voor het verstafkomend gezelschap, terwijl een zelfde medaille is uitgeloofd door den heer J. J. Koens voor het gezelschap, door de meeste leden vertegenwoordigd. Het concours zal opge luisterd worden door het muziekgezelschap Acce lerando, uit Middelburg. De rederijkerskamer Aurora zal in de kermis- week twee openbare opvoeringen geven, die beiden door muziek zullen worden opgeluisterd. Bij een dier opvoeringen zullen twee zeer nieuwe stukken gegeven worden, en welVriend Fritz van de gunstig bekende Fransche volksschrijvers Erck- mann-Chatrian, en De dochter van den harbier, een oorspronkelijk blijspel van Gerard Keller. Voor costumeering, zooals deze op het Rotter- damsche tooneel plaats had, zal door den heer Durivou worden gezorgd. Op een anderen avond zal de kamer een volks stuk opvoeren, getiteldDe oude Meêrkooper, een vriend in den nood, dat uit het Duitsch is ver taald, en door zijne goede strekking en alleraar digste coupletten en toestanden uitmuntend ge schikt is voor een gelegenheid als de kermis. Ct.) Tot lid van den gemeenteraad te Zaamslag is, bij herstemming, gekozen de heer C. J. van Ves- sem, met 51 stemmen; de heer A. Riemens Jz. bekwam 47 stemmen. De Berlijnsche dagbladen melden, dat Z. M. de koning der Nederlanden ter bij woning van het huwelijksfeest den 22sten dezer te Berlijn zal aankomen. Voor den tijd van zijn verblijf aldaar zijn aan Z. M. toegevoegd: graaf Stolberg- Wernigerode, generaal der infanterie, bevelhebber van het 7de legerkorps; de luitenant-kolonel graaf van der Gröben, kommandant van het Westfaalsche regiment huzaren no. 11, benevens de ritmeester baron von Nijvenheim. Buitendien is tot nog toe aanzegging ontvangen van de aankomst der volgende vorstelijke personen. De prins van Oranje, prins Frederik der Neder- HOOFDSTUK XXVIII. NOG TE HASTINGS. Warrior Square, 20 April Vrijdag. „Mijn lief vrouwtje. Ik weet dat gij teleur gesteld zult zijn als gij dezen brief krijgt, daar ik u zeggen moet dat ik morgen niet thuis kan komen en gij dus den geheelen Zondag zonder mij zult moeten doorbrengen. Het is heel ver velend voor u lieveling, en ik vind het zelf ook niet prettig; maar ik begin wat te vorderen met mijn onverbiddelijke moeder en ik ben zeker dat gij blij zult zijn dit te hooren. „Ik heb hier een oude kennis, mevrouw Moreton ontmoet, die veel belang in u stelt en in alles wat ik haar van uw aangenomen zusje verteld heb. Zij kent kinderen door en door, daar zij zich geheel aan hun opvoeding wijdt en zij gelooft dat wij ons niet ongerust behoeven te maken over de zenuwachtigheid en verlegenheid van Dora, daar zij die met de jaren stellig te boven zal komen. Mevrouw Moreton is overtuigd dat als wij Dora een jaar aan haar zorg willen toevertrouwen en in de gelegenheid stellen voortdurend met meisjes om te gaan, die lief voor haar zijn, het kind spoedig die akelige beschroomdheid zou afleggen. „Het zal u aangenaam zijn te hooren dat ik al die inlichtingen ten behoeve onzer protegée inge wonnen heb. Wilt ge eens over het voorstel van mevrouw Moreton denken? Ik geloof dat het wel goed zou zijn. „Mevrouw Moreton is ook op de hoogte onzer landeü, de Groothertog en Groothertogin van Saksen-Weimar, benevens de Erfgroothertog met zijne gemalin en prinses Elisabeth, de Erfgroot- bertogen van Mecklenburg-Strelitz en Oldenburg, ieder met zijne gemalin, voorts de hertog van Connaugbt, begeleid door den luitenant-kolonel sir Howard Elphinstone en kapitein Egerton. Den 5den September zullen prins Hendrik en zijne gemalin te 's Gravenhage de verschillende huwelijksgeschenken in ontvangst nemen. Te Amsterdam wordt geen officieel bezoek gebracht. Uit Hellevoetsluis schrijft inen aan de N. Bott. Cf. „Den 12en dezer kwam hier binnen de Caland komende van Amerika, met 80 passagiers aan boord, 't Is een moeielijke manoeuvre om een schip van zulk eene aanmerkelijke lengte met een stij ve bries en sterken stroom goed in de haven te brengen; men wacht daarmede ook gewoonlijk tot zoogenaamd „stil water" (de kentering van het tij bij hoog of laag water). „Zoodra de boert gemeerd ligt, gaan de passa giers over op eene binnenstoomboot, om naar Rotterdam te worden gebracht, want de boot zelve moe/, omdat de schutkolk te klein is, wachten op gelegenheid tot extra-schutting, waarmede voor de beide sluizen van het kanaal een paar dagen gemoeid zijn, „Door extra-schutting wordt verstaan het open zetten van alle deuren der schutsluis, hetgeen bij gunstig weer, tijdens stil water en met inacht neming van de meest mogelijke omzichtigheid mag geschieden. De Staatscourant bevat het programma van het ceremonieel hetwelk zal worden in acht genomen bij de aankomst van H. H. K. K. H. H. prins en prinses Hendrik binnen het koninkrijk en in d e residentie. Wij deelen daarvan het volgende mede Donderdag 29 Augustus zullen de hooge reizi gers zich per specialen trein naar het Loo begeven waar zij door den koning, den groothertog en de groothertogin van Saxen Weimar Eisenach op het koninklijk paleis zullen worden ontvangen. Zaterdag 31 Augustus, de voor de intrede in de residentie bepaalde dag, zullen de prins en de prinses met een specialen trein van de Ooster- spoorwegmaatschappij het Loo verlaten tegen omstreeks half elf uur des morgens, vergezeld door den koning, benevens den groothertog en de groothertogin van Saxen Weimar Eisenach. Aan het stationsgebouw vau den Rijnspoorweg te 's Gravenhage zullen zich tot de ontvangst bevinden De opper-ceremoniemeester en de kamerheer ceremoniemeester, de commissaris des konings in moeielijkheden met moeder en deelt er zeer in. Het schijnt dat Sibylle Moreton, haar dochter, een uitstekend knap meisje, eenigen invloed op lady Carolina heeft. Als gij eens in kennis gebracht kondt worden met miss Moreton, zou zij moeder misschien beter voor u kunnen stemmen. Ik wordt natuurlijk altijd beschouwd als vooringe nomen, en dat is geen wonder, niet waar Pearl? „Wij zullen dit alles Maandag hespreken als ik weer thuis ben. Gij kunt mij met het tweede ontbijt wachten. Wat zal ik mijn lief vrouwtje veel te vertellen hebben na zulk een lange afwe zigheid Zal zij bedroefd zijn als „de baas" weer thuis is? Kusjes op papier zijn niet veel waard maar gij wordt toch in gedachten omhelsd „door uw liefhebbenden man." Pearl las en herlas dezen brief en voor het eerst, zoolang zij Hubert kende, begreep zij niet wat hij met dit schrijven bedoelde. Hij zou zelf ook moeielijk hebben kunnen uitleggen welke verschillende drijfveeren hem dien briefingegeven hadden, het was dus geen wonder dat zijn vrouw er niets van begreep; en het was ook niet te verwonderen dat de tranen haar in de oogen sprongen, toen het haar duidelijk werd dat haar man twee dagen langer weg zou blijven dan zij gedacht had. Carlton had mevrouw Moreton dagelijks gezien en lange vertrouwelijke gesprekken met haar ge voerd. Zij was deelnemend en kalm en had iets zeer aangenaams voor Carlton, die er van hield dat de zaken in orde kwamen zonder dat hij er Zuid-Holland, de waarnemende gouverneur der residentie; de kommandant van de le divisie infanterie; de burgemeester en wethouders met eene commisssie uit den gemeenteraad. De reizigers zullen vervolgens plaats nemen in de rijtuigen van den stoet, die voor het stati onsgebouw is opgesteld en zich zal begeven langs de Prinsessegracht, bet Korte Voorhout, het Tour- nooiveld, den Vijverberg en de Plaats, naar het koninklijk paleis in het Noordeinde. De stoet zal bestaan uit: Een escadron van het 3e reg. huzaren met den standaard, den staf en de muziekden kamerheer ceremoniemeester en den opper-ceremoniemeester, ieder gezeten in eene koets met twee paarden bespannen, gaande naast elk portier een lakei De koning, gezeten met den groothertog van Saxen-Weimar-Eisenach, in eene koets met vier paarden, gaande naast elk portier drie lakeien. De waarnemende gouverneur der residentie rijdende ter rechter- en de kommandant der le divisie infanterie ter linkerzijde van de koets. Prins en prinses Hendrik der Nederlanden met de groothertogin van Saxen-Weimar-Eisenach, gezeten in eene koets met vier paarden, gaande naast elk portier drie lakeien; de grootmeesteres van prinses Hendrik en de grootmeesteres van de groothertogin van Saxen- Weimar-Eisenach, gezeten in eene koets met twee paarden, gaande naast elk portier een lakei; daarna de hofdames, de grootmeester aan het hof en de adjudant van den groothertog van Saxen-Weimar-Eisenach; de kamerheer en de adjudant van dienst van prins en prinses Hendrik, de adjudanten van Z. M. dienstdoende bij den groothertog en de groot hertogin van Saxen Weimar-Eisenach en de adjudant en de ordonnans-officier van dienst van Z. M. gezeten in koetsen met twee paarden bespannen, gaande naast elk portier een lakei. Een escadron huzaren tot sluiting van den stoet. Op het paleis zullen de prins en de prinses ontvangen worden door den koning, prins Alexan der en prins Frederik; alsmede door de groot-officie ren, de overige officieren van het civile en militaire huis des konings en de leden der verschillende hofstaten van hunne koninklijke hooghedenallen in gala gekleed. Na aldaar een korten tijd vertoefd te hebben zal de stoet zich begeven naar het paleis van prins Hendrik, door het Noordeinde, de Oranje straat, de Parkstraat en het Lange Voorhout, in de volgende orde een halt escadron van het 3e regement huzaren tot opening van den stoet; de kamerheer-ceremoniemeester, gezeten in eene veel moeite van had. De eerste maal dat zij plaats hadden genomen in het boudoir, waar wij thee met goeden raad aan de leerlingen hebben zien uitreiken, kreeg mevrouw Moreton een uit voerig relaas van Carlton's verloving. Hij vertelde baar van de beminnelijke hoedanigheden zijner vrouw, weidde uit over zijn huwelijksgeluk, en bekende dat hun hemel alleen bewolkt werd door de misnoegdheid van lady Carolina, waardoor zooals hij zeide, zijn vrouw zich ongelukkig voelde zoodat hij zeer wenschte een verzoening teweeg te brengen. „Gij kent lady Carolina nu zeker wel" zei hij bedrukt, „en zult denk ik, ook inzien dat zij niet gemakkelijk is om mede om te gaan. Kunt gij mij in deze eenigen raad geven?" Mevrouw Moreton zag dat de bezorgdheid voor zijn vrouw wezenlijk zwaar bij hem woog. Het speet haar zoo voor hem, zei zij, en zij ver klaarde zich bereid hem zooveel in haar vermogen was te helpen. „Gij zijt natuurlijk bevooroordeeld ten opzichte uwer vrouw, beste mijnheer Carlton," zei zij, „ten minste dat zullen anderen vinden, ofschoon ik er niet zoo over denk, daar ik uw gevoelens volkomen begrijp. Na alles wat gij mij over mevrouw Carlton verteld hebt, ben ik overtuigd dat uw moeder zich volkomen vergist. Zij gaf mij te kennen dat gij iemand geheel beneden uw stand gehuwd had. Ik verbeeld mij dat de beste manier om lady Carolina hieromtrent beter in te lichten, zou wezen dat een wederzijdsche vriend

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1