Spoorwegdieverijen. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws, Kunst nieuws. Marine en leger. Rechtzaken. In het Rott. Nieuwsblad leest men het volgende „Wij vernemen met levendige belangstelling, dat alle voorbereidende maatregelen en formali. teiten voor den aanleg van een tramweg van Utrecht naar Zeist eindelijk zoo ver zijn gevor derd, dat het publiek zich thans verzekerd mag houden, dat die weg nog gedurende dit zomer seizoen zal worden afgewerkt en in exploitatie gebracht. „Dat deze nuttige onderneming geen langer oponthoud heeft moeten ondervinden, is voorna melijk, zoo niet uitsluitend, te danken aan den geest van welwillendheid en medewerking, die aan het nieuwe departement van waterstaat, han del en nijverheid heerscht. „Terwijl aan de meeste andere departementen de oude bureaucratische sleur nog haar ontmoe- digenden, en, in enkele gevallen, zelfs noodlotti- gen invloed doet gevoelen, wordt aan het dep. van W. H. en N. met zeldzame voortvarendheid gewerkt en aan de mannen van het bij de echte bureaucraten zoo geliefd „om consideratie en advies" niet langer het woord gegund, dan strikt noodig is. Het dep. W. H. en N. verdient daar voor den dank van allen, die onze nijverheid liefhebben en begrijpen, dat vooral voor haar „tijd geld is." De mythologische godenlijst der Ned. zeemacht is weder met twee nommcrs vermeerderd. Vidar en Valt zijn de namen van twee groote stoomkanonneerbooten die te Fijenoord op stapel gezet zijn. In den 80jarigen oorlog staken de Geuzen dik wijls den draak met de heiligen-namen, welke de Spaansche galjoenen droegen. Sancta Inquisitia heette er zelfs een. Maar veilig mag men aan nemen dat een Spanjaard uit de 16e eeuw toch beter bekend was met den heiligen Petrus of Dominicus, en zeker ook met de „heilige" inquisi tie, dan een Nederlandsch zeeman van onzen tijd met de Noordsche godenwereld. In domme, zinlooze namengeverij winnen wij het dus verre van hen, op wie onze voorvaderen hun spot lucht gaven. De Staats-courant bevat de wet van den 8en Augustus 18T8, houdende vaststelling van bijzon dere bepalingen tot beteugeling der longziekte onder het rundvee in bepaalde deelen des lands. In de Staats-courant is opgenomen, een uit treksel uit het jaarverslag over 1877 van den Nederlandschen consul te Chicago (staten Illinois Michigan), waaraan wij het volgende ontleenen Landverhuizing. In tegenstelling met den vroegeren staat van zaken i3 Chicago voor het oogenblik meer als een punt van emigratie dan wel van immigratie te beschouwen. Er is hier nog steeds eene overbevolking, in dien zin, dat eene talrijke menigte hier zonder werk is. Aan de landverhuizers naar de Vereenigde Staten moet voor het tegenwoordige deze stad als bestemmingsplaats ten stelligste worden ontraden, zonder onder scheid van ambacht of beroep. De reden is, dat alhier in 1871, toen meer dan een derde gedeelte der stad in de asch gelegd was, ter opbouw daarvan een onbepaald getal arbeiders tegen goede dagloonen gebruikt konden worden. In dien tijd trok een stroom van landverhuizers herwaarts. Nadat echter die opbouw voltooid was moest er natuurlijk eene reactie volgen, die op hare beurt de emigratie van hier raadzaam maakte. Thans hebben zich hier emigratie-maatschappijen gevormd tot bevordering der landverhuizing naar de Zui delijke staten, laatstelijk naar Alabama, en velen vertrekken van hier met de hoop om daar of elders hun lot te zullen verbeteren. maakte, dat zelfs het barbaarsche Duitsch Delroy als muziek in de ooren klonk. „Ik ben eerst sedert een week terug," zei Morel verontschuldigend „en heb nog geen visites gemaakt. Ik heb nog niemand gezien dan mijn goeden ouden professor, bij wien ik logeer. Dit is eigenlijk mijn eerste wandeling en ik beschouw het als een groot geluk dat ik u ontmoet heb, mijn Fraulein. Tien minnten geleden liep ik tegen een anderen kennis aan, den laatsten dien ik te Hamburg zou verwacht hebben. Veroorloof mij dat ik u een oud medestudent, Louis Delroy voorstel, mejuf frouw Steinmann. „Ik ben overtuigd dat mejuffrouw, die zulk een schranderen blik heeft, Fransch spreekt, en mij daardoor gelukkig zal maken," merkte deze aan en zag haar vol bewondering aan. Lotta vond het heel aardig bewonderd te worden en zij had dikwijls gehoord dat de Franschen bekend zijn voor hunne galanterie jegens de schoone sekse. Dus nam zij den blik van Delroy op als een hulde aan haar lief gelaat, welks schoonheid zij zich volkomen bewust was. Zij antwoordde hem met een vriendelijken lach en sprak zijn moedertaal vloeiend, hoewel niet zonder accent. Hij maakte natuurlijk de opmerking dat zij te Parijs moest geweest zijn, want nergens kon zij die gemakkelijkheid gekregen hebben, hetgeen haar, even natuurlijk, zeer aangenaam was. Zij gingen met hun vieren verder. Lina had met beide handen den arm van Morel gegrepen en nam hem geheel in beslag. Zij hadden den Heden morgen is de commissaris des koning» in deze provincie per stoomboot van Vlissingen te Ter Neuzen gearriveerd, teneinde de gemeenten in het voormalig 5e district te bezoeken. Den dag nadat de nieuwe schoolwet door de eerste kamer aangenomen was, ontvingen wij die reeds van den uitgever W. J. E. Tjeenk Willink te Zwolle, met aanteekeningen en een alphabetisch register, bewerkt door den heer L. N. Schuurman. Vlugger kan 't wel niet. De uitgave komt, wat formaat en bewerking betreft, geheel overeen met de andere Schuurman uitgaven van staatswetten, bij denzelfden uitgever verschenen. Zij zal, wijl het eene zoo belangrijke en druk besprokene wet betreft, haar weg zeker gemakkelijk onder 't publiek vinden. Weder zijn Rewter-telegrammen ontvangen be treffende de krijgsverrichtingen in Atjeh, welke betrekking hebben op hetgeen, door rechtstreek - sche berichten uit Indië, hier te lande reeds be kend is. Den 7en dezer is door de rijkspolitie te Moer dijk aangehouden en gevankelijk te Breda binnen gebracht Frangöis H., conducteur van de Grand Central Beige- maatschappij, verdacht van een deel der voortdurende diefstallen op spoorwegen. pensioenen. Pensioen verleend aan mr. J. E. baron van Panhuys, gewezen commissaris des konings in de provincie Friesland, ten bedrage van f 4000 's jaars. posterijen. Uit 's rijks dienst ontslagen de commies der posterijen van de 2e klasse A. G. Westerouen van Meeteren. Op voorstel van B. en W. heeft de gemeente raad van Doetinchem besloten aldaar een progym nasium in 't leven te roepen. Beroepen bij de Ned. herv. gemeente te West- kapelle de heer C. M. van Oosterzee, candidaat bij het prov. kerkbestuur van Zeeland. Mej. Estella de la Mar, pensionnaire van Z. M. den koning, die onder den naam van Stella Faustina met Strakosch en Ole Buil een kunstreis gemaakt heeft door Noorwegen, is daar overal met het meeste succes opgetreden. De bladen zijn vol lof over de talenten van deze jeugdige Nederlandsche kunstenares, die o. a. door de voordracht van aria's uit de BarbierRigoletto, Faust enz. en van een lied in de taal van het land de algemeene geestdrift opwekte. Men zal zich herinneren dat aan deze jeugdige zangeres, bij haar eerste optreden in België, in ons blad een uitvoerig opstel werd gewild. Tengevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen der aspiranten naar eene plaatsing als kadet aan de Koninklijke Militaire Academiezullen, voor zooverre zij voor den dienst hier te lande worden aangesteld, met 2 September, en voor zooverre zij voor den dienst in de koloniën zijn bestemd, met 3 September a. aan die inrichting als kadet worden geplaatst Ausser Alster bereikt en zagen in de verte de breede gestalte van den heer Steinmann aankomen. „Daar is papa; ga dadelijk naar hem toe. Wat zal hij blij zijn!" riep Lina en trok Morel mede. Mijnheer Steinmann was aangenaam verrast toen hij den schilder weer zag en alle gevoel van ergernis over zijn plotseling vertrek van den winter was door deze onverwachte ontmoeting vergeten. „Maar Parijs heeft u geen goed gedaan, mijn vriend," zei hij, „gij ziet er vermoeid en volstrekt niet zoo vroolijk uit als vroeger." „Ik ben toch heel wel," zei Morel en verschoot van kleur, een teeken van geschokte zenuwen, „maar ik beken dat ik mij overwerkt heb. Het is waar ik heb het al te druk gehad en daarom ben ik bij mijn ouden professor gekomen om uit te rusten." „Is dat wel een rustig verblijf voor iemand die overspannen is?" vroeg de senator met een komieken glimlach. „Ik heb nog zulk een on aangename herinnering aan een visite, welke ik hem kort na Kerstmis gemaakt heb." Lotta kwam op dit oogenblik met haar galanten ridder naar hem toe en daar Morel gaarne alle verdere toespelingen op het Kerstfeest wilde ver mijden, stelde hij Delroy voor. Steinmann ver welkomde den Franschman met de hem eigen hartelijkheid, daar hij een cosmopoliet in zijn denkbeelden was en vasthield aan het geloof dat iedereen iets goeds in zich heeft tot welke natie of overtuiging hij ook behoore, en hij noodigde Voor de infanterie hier te lande: J.C.L.Ober- holzer, A. Sieburgh, jhr. A. F. van Sprengler, J. G. Seelig, J- P. Michielsen, J. Burger, J. Staats Boonen, W. D. A. Ophorst, K. van der Maaten, J. C. Gilquin, A. H. Hoijer, J. A. J. Smit, J. A. Franken, C. D. Schlosser, W. Swart, J. J. van Pellecom, M. Schultz, J. H. L. van Hasselt, W. B. S. Eeede, J. P. Weitzel, E. Dufour, P. J. Frederiks, A. F. W. Stroo, L. E. Hinrichs, J. F. W. Cassa. Voor de cavalerie hier te lande: E. G. B. van Overveldt, W. C. Völcker. Voor de artillerie hier te lande: T. W. baron van Boetzelaer, A. van Toornenburgh, A. L. Hesta, G. A. van Haeften, P. G. Verhaart, J. C. Ten Noever de Brauw, W. Verhey, K C. Ketner, J. C. M. Pompe, jhr. E. H. J. Storm van 's Gra- vesande, C. H. de Boer, G. P. Bouten, P. G. A. van der Hoflf, A. van Sliedregt, J. J. Hector, S. C. Meerdink, F. A. J. Pippenghegea, A. J. P. Pfeiffer, J. A. N. Kraat, J. P. Smeets. Voor de genie hier te lande: jhr. J. van Heemskerk van Beest, H. M. van Weel, C. C. Petri. Voor de infanterie in Oost-Ipdië: J. van Swie- ten, J. H. M. E. Kohier, J. C. Lindgreen, J. M. Tummers, C. M. H. Kroesen. Voor de artillerie in Oost-Indië: F. F. W. Kat- tenbusch, G. J. E. .Nauta, J. W. Hissink, G. H. Knoop, M. W. E. van Bloemen Waanders, J. H. A. P. Overman, A. L. Maas, G. J. Roose- gaarde, H. van Lokhorst, II. A. Termijtelen, J. M. van Gogh, jhr. W. H. van Neukirchen genaamd Nijvenheim, H. C. Kronouer, A. F. Geill, J. J. D. Milder, J. A. P. Fabius, H. Spree, G. Engelberts, C. J. Beukers, E. A. A. Triebart, F. F. W. van der Zande, G. K. Jochems. Voor de genie in Oost-Indie: A. Nieuwenhuyzen, W. F. Batenburg, J. Frenkel, L. H. F. Wackers, J. D. Berkhout, J. J. Proost, J. S. Eedeker, C. G. Vuyk, C. de Vries, G. M. van Renesse van Duivenbode, F. Raaymaakers, P. H. Willemstijn, W. A. F. Casperz, M. C. Fauel, G. B. H. F. Alpherts. Het Vaderland verneemt omtrent het over brengen van het depot van discipline het volgende „Er moet plan bestaan om de Westerkazerne te Vlissingen tot wapenkamer en kleedingmagazijn, en het arsenaal aldaar tot kazerne voor het algemeen depot van discipline in te richten. Het departement van oorlog zou zich daarover met de Kon. Maatschappij de Scheldedie deze ge bouwen in erfpacht heeft, moeten verstaan." Naar de N. R. Ct. meldt, zullen de 3e en 4e komp. 3. bat. 3. reg. inf.thans te Vlissingen, gedurende de zomeroefeningen, die aan de west kust van Nederland zullen plaats hebben, respec tievelijk te Leiden en Delft garnizoen houden, en zal het wachtschip Hydrathans te Vlissingen, aan de oefeningen deel nemen en gedurende dien tijd niet vervangen worden. De luit. ter zee le kl. J. P. Mercier, de luit. ter zee 2e kl. J. J. de Bruyne, H. Velthuyzen en J. P. van Rossum, de off. van gez. le kl. M. C. Buyze, de off. van adm. le kl. J. C. de Vriese, en de scheepsklerk P. G. J. van Wijhe, allen dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh eerstgenoemde als le off, worden met den 15en dezer op nonactiviteit gesteld. Naar aanleiding van 's konings besluit van den 8en dezer, wordt Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh den 15en daaraanvolgende buiten dienst gesteld en de kapitein ter zee K. C. Bunnik eervol van het bevel over dien bodem ontheven. Voor de rechtbank te Utrecht is Donderdag de vervolging behandeld tegen drie stucadoors wegens den dood van het kind, dat door het vallen van een steigerpaal op het Domplein werd gekwetst. de beide kunstenaars terstond uit mede naar huis te komen en bij hem te eten. „Wij eten om vier uur." zet hij „en mevrouw Steinmann zal zeer gelukkig zijn als zij u beiden kan ontvangen. Waarlijk zij zal big zijn onzen braven Morel weder te zien. Claud betuigde echter dat hij in de Gansegasse gewacht werd en niet weg kon blijven. Delroy wilde blijkbaar niets liever dan de uitnoodiging aannemen, maar hij voelde dat hij niet zonder zijn vriend kon gaan. Steinmann begreep hem terstond en hielp hem uit den nood. „Plichtplegingen zijn onzin," zet hij. „Als gij mij de eer wilt aandoen zonder complimenten te komen, mijnheer Delroy, zal niets mij aangenamer zijn." „Ga toch gerust, Delroy; gij zult het u niet beklagen, dat verzeker ik u," zet Morel lachend. „En morgen ochtend zal ik u komen zeggen hoe ik over het hotel denk." „En komt gij van daag werkelijk niet mede mijnheer Morel? vroeg Lotta, hem bezorgd aan ziende. Zij vond dat zijne oogen zoo droevig stonden, terwijl zij vroeger altijd begonnen te lachen voordat hij zijne lippen nog bewoog. „'t Is mij onmogelijk mejuffrouw. Maar over een paar dagen zal ik, ajs uw papa het mij toe staat, uwe teekeningen komen zien. Ik hoop dat gij vlijtig geweest zijt en veel vorderingen gemaakt hebt?" Wordt vervolgd.) De rechtbank heeft opgraving van het lijkje en dagvaarding van nieuwe getuigen bevolen. De drie werklieden worden bijgestaan door mr. L. van Lier, advocaat te Utrecht. Het gerechtshof te 's Grave nhage deed Zater dag uitspraak in eenige op Woensdag en Donder dag behandelde zaken. M. B. en P. T., beide laatst wonende te Schoondijke, beschuldigd van: diefstal bij nacht door meer dan éen persoon op de aanhoorigheid van een bewoond huis, met behulp van overklimming, werden elk tot 3 maan den celstraf veroordeeld. Het vonnis, door de rechtbank te Zierikzee uitgesproken tegen G. W. en J. G., beide te Bouwershaven woonachtig en beschuldigd van moedwillige mishandeling, waarbij de eerste tot f I boete en de tweede tot 6 maanden celstraf was veroordeeld, werd vernietigd, wegens gebrek in den vorm. Het hof, opnieuw rechtdoende, veroordeelde den eerste tot twee geldboeten éen van f 10 en éen van 15, en den tweede tot 6 maanden eenzame opsluiting en een geldboete van f 8. Voor den te Hontenisse gisteren en heden gehouden schietwedstrijd van de scherpschutters- vereeniging Prins Frederik Hendrik aldaar, zijn door Z. K. H. prins Hendrik twee fraaie prijzen geschonken. De heer Dolfijn, smid te Halwierde (prov. Groningen) heeft een verbetering aangebracht bij de vélocipèdes, waardoor deze, bij aanwending van dezelfde kracht, een zevenmaal grootere snel heid verkrijgen. In De Gezondheid komt van de hand van dr. Lubach een belangrijk opstel voor over „dolheid en watervrees." Daaruit blijkt, hoe gevaarlijk het woedend maken van gezonde dieren is. Immers door de beten van eene kat, wier jongen men had verdronken in weerwil van hare pogingen om die te redden, werden een vader en zijn zoon te Kampen door dolheid aangetast, waaraan zij spoedig bezweken. Het geval is ook zeer leerzaam uit het oogpunt van dieren-mis- handeling. Naar men verneemt zal het geschenk, dat door het personeel der Nederlandsche marine aan prins Hendrik zal worden aangeboden, bestaan in eene schilderij, te vervaardigen door den heer Heemskerk van Beest, oud-zeeofficier, voorstel lende een voorval op een der vaartuigen, waarop de prins indertijd het bevel gevoerd heeft. Volgens de Amst. Ct. is het bestuur der stoomvaartmaatschappij Nederland voornemens prinses Maria van Pruisen een bouquet aan te bieden van zeer kostbare en zeldzaam voor komende witte bloemen uit Indië, die met de meest mogelijke zorg en met alle middelen, die der kunst ten dienste staan, op den stengel levend gehouden, naar Europa overgebracht en aldaar tot op den dag van het huwelijk zorgvuldig ge conserveerd zullen worden, om ze dan te plukken en door eene bekwame hand tot een sierlijk bouquet te doen vereenigen en aan de gemalin van den beschermheer en eere-voorzitter der Maatschappij in een zilveren standaard aan te bieden, als een hulde voor hetgeen Z. K. H. prins Hendrik voor den bloei van den Nederlandschen handel en de scheepvaart in het algemeen, maar voor die van de maatschappij Nederland in het bijzonder, heeft gedaan en nog steeds voortgaat te doen. De werkstakende koetsiers te Parijs hebben tegen gisteren avond weder eene vergadering belegd, waarin de benoemde delegatie rapport zou uitbrengen over hare bijeenkomst met het bestuur der Compagnie des petites voitures en met den prefect van politie. Tot bijwoning dezer verga dering zijn ook de patroons uitgenoodigd. De Parijsche koetsiers hebben van hunne Londensche collega's een telegram ontvangen om hen geluk te wenschen met hunne flinke üouding. Het Hotel de Flandre te Brussel is overge gaan in handen van den heer Dremel, reeds eigenaar van het Hótel de Bellevue aldaar. De heer Dremel zal voortaan beide groote logemen ten exploiteeren. De Vega, het schip, waarmede prof. Norden- skiold thans naar de Noordelijke zeeën vertrok ken is, is eene stoomboot van 500 ton. De machine, 60 paardenkrachten sterk en gebouwd naar het zoogenaamde systeem Wolff, verbruikt 10 kubieke voet kolen in een uur. Daar er 12,000 kubieke voet kolen aan boord zijn, kan het schip 5,000 a 6,000 mijlen achtereen stoomen. Nu is van Tromsö, vanwaar de tocht uitgaat, naar de Behring-straat de afstand 4,000 mijlen, terwijl aan het station aan de Jenisseï nieuwe voorraad kolen kan worden ingenomenvoor gebrek aan brandstof is dus geene vrees. De wanden van het schip zijn 23 Eng. duimen dik, en de groote mast is 100 voet hoog. De beman ning heeft het schip bijgenaamd: „de drijvende toren van Babel", daar er aan boord niet minder dan negen talen worden gesproken. Alles mede- gerekend zijn er 37 man aan boord met voorraad voor twee jaren, waaronder 7,000 pond gezouten vleesch, 4,000 pond gezouten spek, 3,000 pond gerookte ham, 3,000 domineesstukken in blikje») 9,500 andere blikjes en ontzachlijke hoeveelheden uien, aardappelen, groenten, koffie, thee en geest-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2