Handelsberichten Be koetsiers te Parijs. Zeet ij dingen. Beperkte dagdienst voor den winkelier. Onze landbouw te Parijs. Graanmarkten enz. Prezen ran Effecten. het vast besluit genomen om de zaak met ernst en waardigheid te behandelen. Over de grieven zelve oordeelen wij niet; alleen de wijze, waarop de werkstaking tot nu wordt bestuurd, trekt onze aandacht als een kenmerkend teeken van den rustigen geest der Parijsche bevolking. De minister van binnenlandsche zaken in Frank rijk, de heer de Mareèreheeft aan de prefecten eene circulaire gericht, waarin een paar voor schriften zijn gegeven hoe deze moeten omgaan met departementale raden, die in hunne beraad slagingen van de wetten der republiek afwijken. Zoodra deze beraadslagingen besluiten tengevolge hebben, moet natuurlijk de uitvoering daarvan geschorst worden en de beslissing aan den raad van state worden overgelaten. Strekken de discussiën echter slechts tot het uitspreken van een met de wetten strijdigen wensch, dan moet de prefect van dien wensch, na op de onwettig heid er van gewezen te hebbenverder geen notitie nemen, daar het overtollig is al die feiten aan den raad van state te onderwerpen. Deze circulaire, die oppervlakkig vreemd schijnt, wordt verklaard door den toestand van verscheidene departementen, waar eene besliste antirepublikein sche meerderheid in den algemeenen raad zitting heeftdie er op uit kan zijn om op haar gebied zooveel mogelijk de werking der republikeinsche instellingen tegen te houden. Er is in den laatsten tijd meer dan eens ge sproken van trouwplannen van den 22 jarigen zoon van Napoleon III. Zijne moeder zou voor hem plan gemaakt hebben op de Deensche prinses Thyra, de bijna 25jarige dochter van koning Christiaan IX. De Constitutionnel ver zekerde vóór een paar dagen op bijna offi- cieelen toondat dit plan eerlang werkelijk heid zou worden. Het bericht heeft niet veel aandacht getrokkenomdat bekend wasdat de betrekkingen tusscben de familie Bonaparte en dat blad sedert geruimen tijd zijn afgebroken. Toch heeft het een démenti uitgelokt van de Morning Postdie met de ex-keizerin in relatie schijnt te zijn. Het laat zich ook best begrijpen, dat de Deensche prinses geen lust heeft om zich te stellen voor het alternatief van het hybridisch leven van een lid van een ex-regeerend geslacht aan de éene zijde, en de kans om deelgenoote te zijn van eene avontuur-politiek aan de andere. De telegrammen uit Weenen omtrent de troepen beweging in Bosnië en Herzegowina en de aldaar bereikte resultaten zijn niet zoo vol'edig, als men wel zou wenschen. Er zijn drie verschillende groepen van opstandelingen: éene in de buurt van Serajewo, onder Hadji Lodjaéene bij Trawnik, ook in Bosnië, onder Hadji Koulinovi, en éene in Herzegowina te Livno, onder zekeren Aziz Stoupe. Eveneens zijn er drie legercorpsen van de Oosten rijkers éen onder Jowanowitseh, uit Dalmatië oostwaarts trekkende, thans tusscben Mostar en Serajewo; het tweede onder Philippowitsch, bij Brod over de Save getrokken, om zoo in zuide lijke richting Serajewo te bereiken, en het derde onder aartshertog Johan Salvator, meer west waarts de Save overgetrokken, dat zich nu tusschen Banjaloeka en Trawnik bevindt. De corpsen naderen elkander dus, hoewel vooral het laatste veel last heeft van de opstandelingen. Men wil te Weenen weten, dat krachtige maat regelen tegen deze laatsten niet zullen genomen worden vóór de communicatie tusschen de ver schillende deelen der legermacht zal zijn verzekerd. Heel licht telt men dus de macht der insurgenten niet. De Parijsche koetsiers hebben eergisteren eene vergadering gehouden, die door duizenden werd bijgewoond. Toch werden behalve de verslaggevers der pers, enkel koetsiers toegelaten. De vergadering had van het begin tot het einde in de beste orde plaats en eindigde met de aanneming der volgende conclusiën: 1. De paarden zullen behoorlijk voedsel en behoorlijke ligging bekomen. 2. De onderstandskas der vereeniging van koet siers zal aan de deelnemers worden overgegeven. Niemand zal gedwongen worden er aan deel te nemen, en ieder koetsier, zal, wanneer hij ook na de compagnie des petites voitures) verlaten te hebben, voortgaat met storten, in het volle genot zijner rechten blijven. 3. Er zal alleen gewerkt worden d la planche Dat wil zeggen: een koetsier zal paard en rijtuig van den eigenaar huren tegen een voor iedere maand, naar vaste gegevens, door eene gemengde commissie van patroons en koetsiers vast te stellen prijs per dag. Het eerste gegeven voor dezen prijs zal gevonden worden in tie boeken van den patroon van het vorige jaar. 4. De duur van den arbeid wordt op 14 uren gebracht. 5. Ieder koetsier zal maandelijks recht hebben op twee rustdagen. 6. Er zullen vertegenwoordigers benoemd worden om de belangen der koetsiers te behartigen. liers, om de werkuren te beperken, ook door den Middelburgschen handel niet onopgemerkt is voorbijgegaan, mogen wij gerust aannemen. Het is dan ook naar aanleiding daarvan, dat ondergeteekende, zeer ingenomen met de denk beelden van de ontwerpers, de heeren Jan D. Brouwer c. s., om de openings-uren van maga zijnen en winkels te bepalen van des morgens 8 tot 's avonds 8 uren, de vraag wenscht te stellen in hoeverre zulks ook in onze stad zou te be reiken zijn? Het is waar, de bewoners van de Kalverstraat hebben hun poging om daartoe te geraken, met geen gunstigen uitslag bekroond gezien, maa wanneer wij de oorzaak van die mislukking na gaan, dan mogen wij niet ontkennen dat de ongun stige uitslag geen motief oplevert, als zou dat doel voorgoed onbereikbaar zijn; De voorstanders van den beperkten dagdienst voor den winkelier zeggen, en zeer terecht, daar door zal bevorderd worden: de individueele vrij heid van den winkelier, het familieleven en be sparing van geld. Ten volle moeten wij dat beamen, want het is ontegenzeggelijk waar, dat een winkelier, hoewel zijne werkzaamheden over het algemeen niet tot de zwaarste behooren, wil hij zijne zaken behar tigen, een verbonden, ja in den kleinhandel een slaafschen werkkring heeft. En wanneer nu daar tegenover stond, dat de langdurige dagtaak tijd en moeite door voordeel in zaken ruimschoots beloonde, dan had zulks nog éene goede zijde, maar juist het tegendeel is waar. Hoe langer men zich, 't zij door gedwongen concurrentie, 't zij door zucht naar meer verdiensten, voor zijne begunstigers beschikbaar stelt, hoe langer, zeggen wij, zal, en dat is alleen door ons toedoen, door het publiek daarvan gebruik, wij zouden bijna schrijven misbruik gemaakt worden. Waarom zou de winkelier zijne werkzaamheden niet, evenals die op fabrieken, kantoren, werk inrichtingen enz. tot een meer beperkten tijd kunnen uitoefenen? Dat zou, vooral wat de avonduren betreft, natuurlijk altijd met uitzon deringen, over het algemeen niet dan gunstig moeten werken. De tegenstanders van dat denkbeeld voerden aan, dat het openhouden der winkels bij avond voordeel opleverde om des daags koopers te krijgen. Dat mag misschien bij enkele uitzonde ringen gelden, hoewel wij ons ook daarmede nog volstrekt niet geheel vereenigen, maar in 't alge meen is dat motiet te zwak, om in aanmerking te komen als zou de sluiting om 8 uren des avonds onmogelijk zijn. Wat de meer indivi dueele vrijheid van den patroon en de bedienden betreft, dat kan'best gevonden worden, zeggen zij, indien beurtelings het werk van elkander wordt overgenomen Onzinniger redeneering kan wel niet opgedischt worden. Kan dat misschien in enkele zaken gel den, in de meerderheid zijn de werkzaamheden van patroons en bedienden van zeer verschillenden aard, ja er zouden tal van voorbeelden tot sta ving te leveren zijn, dat wel patroon en bedienden kunnen samenwerken, maar beiden onmogelijk elkanders werkkring kunnen overnemen. Laten wij echter eens aannemen dat het kon plaats hebben, hoevele winkeliers zijn er niet die óf door hunne zaken, die geen bedienden vereischen, óf door hun minder uitgebreiden handel, geen bedienden hebben. Dezen kunnen en mogen dan toch voorzeker daartoe niet gerekend worden. De poging, hoewel voor het oogenblik mislukt, is echter niet van levensvatbaarheid ontbloot. Wij hopen dat de plant wortel zal schieten en dat het initiatief van onze Amsterdamsche colle ga's weerklank in meer plaatsen van ons vader land zal vinden, opdat de vele en dikwijls zeer geestdoodende arbeid van den winkelier, door meer persoonlijke vrijheid hem en zijnen bedien den verlicht en zij in staat gesteld mogen worden, om na afloop van een welvolbrachte dagtaak, zich ook aan andere nuttige en veredelende werk zaamheden te kunnen wijden Middelburg, 7 Augustus 1878. M. van Boven. Dat de poging van de Amsterdamsche winke- Veere den 7 Augustus 1878. Mijnheer de redacteur! Op het voorbeeld der N. Eotterdamsche cou rant, maken verschillende nieuwspapieren gewag van een voorstel der commissie van rijksadviseurs aan de regeering, om van rijkswege subsidie te verleenen tot herstel van den afgewaaiden wind wijzer op den stadhuistoren alhier; de N. R. C. echter laat op de mededeeling van dat bericht nog iets volgen dat, naar mijne bescheiden meening, niet door u onopgemerkt mag worden gelaten, t. w.: de behoefte der Veerenaren aan uitgebreider onderwijs. Het feit dat de jeugdige inwoners (spes civitatis dezer stad zich behelpen moeten met het strikt noodzakelijke onderwijs, dat art. 194 der grondwet aan ieder Nederlandertje waarborgt, d. i. g e w o o n lager onderwijs, verdient m. i. uwe aandacht. Wanneer ik< bedoeld artikel der grondwet lees, springt mij vooral in 't oog „Het openbaar onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering; en verder: „Er wordt overal in het rijk van overheidswege voldoend openbaar onderwijs gegeven." Terwijl die grondwet zwijgt over kunst, veel minder aan de regeering opdraagt om zorg te ragen voor het herstel van afgewaaide wind wijzers. Doch, daargelaten de quaestie of kunst regeeringszaak is, meen ik te mogen vragenof gewoon lager onderwijs, het moge dan goed gegeven worden, zoo als in Yeere voldoende kan geacht worden voor de bewoners eener stad en of men niet met meer recht een voorstel mag verlangen tot het verleenen van subsidie voor voldoend lager, in casu, meer uitgebreid lager onderwijs Met de opname dezer zult gij verplichten Uw Dwd. van Rijsoort van Meüus. (Van het bericht in de N. Rott. ct. is door ons geen melding gemaakt omdat het verband tus schen den windwijzer, of liever den toren, van het stadhuis te Veere en het onderwijs aldaar, ons inderdaad niet duidelijk is. Goed onderwijs wenschi n wij, het behoeft niet gezegd te wor den, met al onze macht, zoowel in steden als in dorpen, en elke poging om daartoe te geraken zal bij ons steeds ondersteuning vinden. Maar de restauratie van den stadhuistoren te Veere is eene zaak, welke even goed onze sympathie wegdraagt. Het stadhuis is onbetwistbaar een der fraaiste en best geconserveerde gebouwen uit vroeger tijd in ons land, dat bovendien nog in gebruik is en, liet men het vervallen, door een ander gebouw vervangen zou moeten worden. Uit het drie dubbele oogpunt van smaak, nut en eerbied voor merkwaardige oude gebouwen achten wij het daarom eene restauratie, zoo noodig op 's lands kosten, alleszins waardig. Red.) Goes, 9 Aug. 1878. Mynheer de Redacteur! Vergun mij eene verkeerde mededeeling in uw bericht aangaande de „Zeeuwsche landbouw- inzendingen op de wereldtentoonstelling te Parijs", voorkomende in uw blad van Donderdag 8 Au gustus no 185, te rectificeeren. De lof, die uw correspondent in dat artikel voor de smaakvolle rangschikking toezwaait aan dr. Mulder, komt niet dien heer, maar aan den heer T. F. C. Waldeck, algemeen secretaris der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, toe. Dat die rangschikking geene gemakkelijke was, laat zich begrijpen wanneer men weet dat de meer, dan 100 kisten, waaruit de collectieve landbouw-inzending bestaat, eerst in een expres daarvoor gehuurd lokaal te 's Hage zijn geopend en uitgepakt, voor zoover niet bij alle collis een behoorlijke inhoudsopgave was gevoegd. Toen het gebouw in Parijs gereed was, is de heer Waldeck aan het werk gegaan met behulp van den heer Hartman, mr. timmerman, te Loos duinen, met 2 knechts en daaraan is het toe te schrijven dat de inzending bij de opening gereed was. De meeste inzenders, die nog werkzaamheden aan hunne étalages te verrichten hadden en dit door de Fransche handwerkslieden moesten laten doen, werden dagen achtereen teleurgesteld; er was geen werkvolk te krijgen. De heer Waldeck had zijn eigene werklieden bij de hand en had voorts alles medegenomen uit Nederland, wat hij behoefde voor zijne veel omvattende taak, zoodat hij mij als curiosum mededeelde, slechts 100 koperen spijkertjes te Parijs te hebben moeten koopen, omdat de tafel met de producten der vlasbouw en vlasbereiding, door latere aanvulling, grooter geworden was dan oorspronkelijk bepaald was. Het geheele paviljoen of gebouw is met grijs doek bespannen tot aan de kap, de langs de zijwanden loopende tafels zijn van boven met wit katoen bekleed, terwijl van de tafelhoogte tot op den grond een groene lambriseering is aan gebracht. Alle fle3schen, met graanmonsters en aardsoorten, schoven, houtmonsters enz. zijn ge- nommerd en met etiquetten voorzien, nette ver sieringen met vlaggen enz. zijn aangebracht en voor alles was vooruit gezorgd, alles was uit Nederland medegebracht, grijs katoen, wit katoen, groen katoen, touw, gom, inkt, spijkers, in éen woord alles. Zeer zeker heeft de heer Waldeck aanspraak op onzer aller erkentelijkheid en door alle maat schappijen, die in het landbouwpaviljoen verte genwoordigd zijn, wordt dan ook een welverdiende hulde gebracht aan den man, die maanden vooruit te 'sHage alles voorbereidde, en later weken lang te Parijs dat uitvoerde en samenstelde, wat in waarheid een eervolle plaats op de wereldten toonstelling inneemt. Zeer zeker zult u, door opname dezer regelen, ook uwerzijds gaarne medewerken om aan hem eer te geven, wien ze zoo ruimschoots toekomt. B. Van hier vertrokken het barkschip Luctor et Emergogezagv. Haasnoot, in ballast naar Shields. Van Vlissingen vertrokken het driemast- schoenerschip Einar, gezagv. Gabriëlsen, naar Brevick en de brik Ossian, gezagv. Torresen, naar Noorwegen. Nog vertrokken naar zee het Duitsche schip Ludwig Heijn, gezagv. Schupp, naar Mobile en de Ned. bark Walcherengezagv. Lindblad, naar Sundswal, Berqen op Zoom, 10 Augustus. Boter per stuk 1.per kilo 0.63. Eieren per 26 0.95. Amsterdam, 9 Aug. 10 Aug. STAATSLEENINGEN. Nederl. Cert. N. W. Sch. 2* pet. 63} 63^ dito dito dito. 3 75fs 75| dito dito dito. 4 99 98|f België. Certificaten2) 60} Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 58} 58} Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 72} Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 54^ 54 dito Febr.-Aug. 5 54} dito Jan.-Juli.5 56} 56! dito April-Oct.5 56 dito dito Goud 4 63! Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 50} 50} dito dito 1876. 6 96 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 95f 95! Cert. Inschr. 5e Serie 1854., 5 62 dito dito 6e 1855. 5 76 76! Obligatiën 18625 82 81! dito 1864 1000 5 90 90 dito 1864 1005 86 dito 1877 dito5 86 85f dito 1872 gecons. dito. 5 83 J 83} dito 1873 gecons. dito. 5 85^ 85f dito 1850 le Leening dito. 4} 85} dito 1860 2«' Leening dito. 4} 82 82 dito 1875 gecons. dito 4! 75} 75} Cert. Hope C" 1840 4 dito 2e, 3 4e Leen. 1842/44. 4 63} 63} Obligatie-Leening 1867/69. 4 73/} 73 jf dito dito 1859 3 Cert. van Bank-Assign. 6 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 14! 14f dito dito 1876 2 31^ dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 12} 12} dito dito 1876 2 28 28 Furkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 14ft 14^ dito dito 1869 6 16} Egypte. Obl. Leening 1876 6 50 49 Spoorw. dito 1876 5 Vereen. Staten. Obl. 1876 4! i^lf dito dito 1871 5 f04 dito dito 1861 6 Brazilië. Obl. Londen 1865 5 92f 92! dito Leening 1875 5 INDUSTRIEEL E EN FINANCIEELS ONDERNEMINGEN. Nederl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pet. Ned Hand -Maatsch. aand. rescontre5 Ned. Ind. Handelsb. Aand. Stoomvaartm. Java Obl. 5 dito Zeeland Obl5 dito gegarand. dito4! Itultschlancl. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. Oostenrijk. Aand. Nat. B. 118} SPOORWEG-LEENINGEN. Nederland. Maats. t. Expl. St.'-Spw. Aandpet. 108} Ned. Ind. Spoorw. Aand. Ned. Rijn-spw.volgef. Aand. 138f N -Brab. Boxt. Obl. 1875. 5 81 dito dito 2b Hypoth. Hongarije. Theiss.Sp. Obl. 5 Italië. Zuid-Ital. Spw. Obl. 3 43f£ iPolen. Wars.-Bromb. Aand. 4 Warschau-Weenen dito. 55 Rusland. Gr. Sp.-Maats. Aand5 115} dito Hypoth. Obligatiën. 4} 86} dito dito dito 4 79| Baltische Spoorweg. Aand. 3 48! Chark.-Azow Oblig. 100. 5 83} Jelez-Griasi dito5 84} Jelez-Orel dito 1000. 5 85! Kiew-Brest Aand5 66 Losowo-Sewastopol 1000. 5 79} Morscbansk-Sysran. Aand. 5 r 65! Mosk.-Jaroslaw Obl. 100. 5 Mosk.-Kursk dito dito .6 Mosk.-Smol. dito dito .5 Orel-Vitebsk Obl. dito .5 83 ft 106 89! 102 106 122! 89! 101} 81 72f 44! 55} 55} 115} 86} 48} 83! 65 92 Poti-Tiflis dito 1000. 5 85! Riaschk-Wiasma Aand. 5 63! Amerika. Cent. Pac. Obl. 6 103} dito California Oregon dito. 6 Chic. N.-W. Cert. Aand. ,66} dito Mad. Ext. Obl7 dito N.-W. Union, dito 7 89 dito Winona St. Peter dito. 7 91! Illinois Cert. v. Aand. 83! dito Redempt. Obl. 6 Union Pac. Hoofdl. dito. 6 103} PRE MIE-LEENINGEN. Nederland. Stad Amst. 3 pet. 105 Stad Rotterdam3 102^ Gemeente-Crediet3 88| België. Stad Antwerp. 1874 3 Hongarije. Staatsl. 1870 72} Oostenrijk. Staatsl. 1860 5 dito 1864 123 Rusland. Staatsl. 1864 5 146! dito 1866 5 146 83| 85! 63| 104 90} 65} 89 82} 104 105} 103 88 93£ 149 149} Prijzen van coupons. Amsterdam, 10 Augustus. Metall. 21.55; dito zilver 21.70; Div. Engelsche per f 11.70; Engelsche Portugal per I 12.02}Spaansche buitenlandsch 47.65; idem Binnenland 2.33; Amerikaansche dollars in goud 2.46. Amsterdam, 9 Augustus. Metall. 21.55; dito zilver 21.70Div. Eng. per 11.70Eng. met affidavit per 11.95; Eng. Portugal per tö nciAOi. fA 7 Polo- f 4.7 Prill». zilver i.iu, j^iv. x, met affidavit per 11.95; Eng. Pc0- - 12.02}; Frans, ƒ47.65; Belg 47.65; Pruis 58.70 Hamb. Russ. Russen in Z. R 1.23}; Poolsche per fl.—Poolsche per Z. R Spaansche buitenlandscbe 47.65; Spaan sche binnenlandsche 2.33Amerikaansche dol lars in goud f 2.46; papier 2.43.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3