Telegraphische berichten. BUITENLAND. Thermometerstand. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. Belgische brieven, de banken der policliniacke patiënten hadden plaats genomen, om hunne oogen te laten onder zoeken en de noodige voorschriften te ontvangen. Kostelooze verpleging werd weinig toegepast, omdat zij niet verlangd werd. Waar eigen mid delen ontoereikend waren en besturen of gestich ten niet bereid werden gevonden om met f 0.60 per dag te gemoet te komen, sprongen particu lieren in de bres. Voor hen, die aan een ernstige oogziekte lijden vindt men gereede- lijk de beurzen geopend. Het verpleeggeld is zoo laag gesteld, omdat het bestuur wenschte de verpleging zoo ver te zien uitgebreid als de ge legenheid strekt en de middelen toelaten. Inderdaad worden die grenzen nagenoeg bereikt. Er zijn 40 bedden beschikbaar, en gemiddeld, door alle jaar- getijden heen, waren 32 bedden bezet, bijna meer dan men mogelijk zou achten, wanneer men in aanmerking neemt, dat de aandrang des zomers sterker is dan des winters en dat de noodzake lijke scheiding der ziekenkamers, voor mannen en vrouwen, de vrije beschikking over bedden vaak beperkt. In verband met het grooter aantal verpleeg- dagen steeg het cijfer der belangrijke kunstbe werkingen van 251 tot 269. In het paardenspel van den heer Carré wordt eindelijk door een goed voorbeeld gehoor gegeven aan hetgeen sinds jaren door alle wei denkenden, door de pers, en in Engeland door koningin Victoria herhaaldelijk verlangd en uit gesproken is. De Arnhemsche courant toch schrijft „Wij hebben met groote voldoening opgemerkt, dat dit jaar geen halsbrekende toeren aan hemel- hooge trapezen enz. meer worden verricht. De gebroeders Avolo munten uit in hun gymnastische toeren aan den rekstok, maar gelukkig blijven ze zóo laag bij den grond, dat er niet het minste gevaar bestaat: en zij genieten er niet minderde algemeene waardeering om." Op 8 Augustus zal te Rotterdam, op de Rechter Rottekade no. lb, eene inrichting voor onvervalschte melk worden geopend, onder toe zicht van de heeren Schalkwijk en Pennink, als scheikundigen en W. Snijders als plaatsvervangend districts-veearts. Het Utrechtsche systeem zal zooveel mogelijk worden gevolgd. De melk zal in gesloten vaten verkrijgbaar zijn en rondge bracht worden tegen 9 centen per liter; wenscht men die in gesloten bussen te ontvangen, dan is de prijs 1 cent per liter hooger. Dat er dikwijls met kermisvertooningen misleiding plaats heeft, is opnieuw gebleken op de kermis te Zwolle, alwaar twee Noord-Holland- sche boerinnetjes, klein van persoon, te bezichtigen zijn, die gezegd worden 17 jaren oud te zijn. Naar aanleiding daarvan is een onderzoek inge steld bij het gemeentebestuur van Edam, waaruit blijkt, dat eene gehuwde vrouw aldaar, in 1862 is bevallen van twee meisjes, van welke het eene 11 weken leefde en het andere nog leeft, dat diezelfde vrouw in 1866 andermaal is bevallen van twee meisjes. Deze meisjes nu worden als de in 1862 geboren voorgesteld, terwijl men tracht door de geboorteakten van dezen, de indentiteit Van genen te bewijzen. De commissarissen der spoorwegmaatschappij LeidenWoerden hebben onlangs eene inspectie reis op die nog niet voltooide lijn gemaakt welke, naar hetgeen daarvan aan het Rott. Nbl. gemeld wordt, met recht een tocht met hindernissen ge noemd mag worden. Daar niemand op de komst van die extra-locomotief gerekend had, liep er nog een met houtwerk beladen wagen over de rails. Wat verder op waren door een landbouwer hekken over den niet afgesloten weg geplaatst, teneinde zijn vee daarvan af te houden. De inspectie- locomotief reed een en ander onderste boven, met zooveel geweld dat de personen, met de bediening der machine belast, er afsprongen, waarbij een zich vrij ernstig bezeerde. Op eene andere plaats moest men eene niet al te secure noodbrug pas- seeren. Dit alles maakte de reis zoo weinig gezel lig, dat de commissarissen den terugtocht bij voor keur niet over de rails, maar per stoomboot gedaan hebben. Uit Coblenz wordt aan de Kölnische Zeitung geschrevenToen Vrijdag ochtend de groote salonboot Wilhelm, Kaiser und K'ónig, de rivier opvarende, bij Plittersdorf was gekomen, brak door eene nog onbekende reden de bodem van een der cylinders. Ten gevolge hiervan drong de stoom van een der ketels de machinekamer binnen. Onder de talrijke passagiers ontstond groote schrik, daar men meende, dat er een ketel ge sprongen was. Spoedig echter bleek, dat er geen reden tot angst bestond. De kapitein liet dadelijk een anker uitbrengen en den nog aanwezigen stoom vliegen, waarna met de dadelijk ontboden salonboot Rohenzollern de reis naar Coblenz werd voortgezet. In Engeland hebben van Zaterdag tot Maan dag ochtend zware buien gewoed, waardoor aan menschen, aan huizen, aan telegraafdraden en schepen hier en daar belangrijke schade is toege bracht. De wind woei uit het Oosten. In Spanje is onlangs een voorstel tot invoe ring van algemeenen, verplichten krijgsdienst ver worpen, voornamelijk op grond, dat de maatregel te duur zou kosten, en ook omdat de thans gevolgde manier van samenstelling des legers was vastgeworteld in de zeden des lands. Thans ook is in naam ieder dienstplichtigdoch men kan zich vrij koopen voor eene som, die ongeveer gelijk staat met f 1000 van onze munt. De los prijs komt den staat ten goede. De Berlijnsche correspondent van de Pall Mall Gazette telegrafeerde gisteren aan zijn blad: Nobiling heeft Vrijdag avond eene poging gedaan om zich het leven te benemen. Een der assistent artsen had door slordigheid eene schaar in zijne cel laten liggen, welke hij gebruikt had bij het verbinden van de wonden van den gevangene. Nobiling nam deze gelegenheid te baat om zich een slagader door te snijden om zoo dood te bloe den. De daad werd echter tijdig genoeg ontdekt om zulke gevolgen te voorkomen. Om voor het vervolg pogingen als deze te verhinderen zijn Nobiling nu de handen geboeid. - Een Engelsch rechter wees er onlangs de jury op, dat wanneer heden gevangen genomen worden, ze altijd door de politie over zeer onnoo- dige dingen op scherpe wijze ondervraagd worden. In een gerechtshof zouden noch rechters, noch openbaar ministerie er ooit aan denken om strik vragen te doen aan de beschuldigden. Doch buiten het toezicht van den rechter denken sommige leden van de politie, dat zij, als zij een gevangene in handen krijgen, maar het recht hebben hem met strikvragen te yerhooren over alles en nog wat. De rechter besloot zijne woorden tot de jury met de verklaring, dat hij op die wijze ver kregen inlichtingen altijd zeer wantrouwde. Onder voorzitterschap van den heer Littré zal van 25 Augustus tot 5 September te Parijs een congres plaats hebben, tot bespreking der onder wij s-quaestie. Een dokter van de Engelsche marine schrijft in de volgende termen over de Bulgaren: Bij het behandelen van Bulgaarsche Christenen het meest leugenachtige, oneerlijke en bloed dorstige ras onder de zon kan men niets doen dan voorzien in hunne onmiddellijke behoefte. Ik kon ze zelfs geen gewoon voedsel toevertrou wen want als ik uit het gezicht was, verkochten zij het voor grog; en, door dien opwekkenden drank dapper geworden, stalen zij er dan nog wat bij. Deze schijnvromen zijn zoo door en door slecht in ieder opzicht, dat men groote sympathie gevoelt met den afkeer, dien de Mohamedanen van hen hebben. Deze dokter kan op de hoogte zijn, daar hij zeven jaren in Turkije geleefd heeft. BIKHESX.AHD. Eerste kamer. In de zitting van heden werden de suppletoire spoorwegbegrooting en die tot verhooging van hoofdstuk X (waterstaat) der staatsbegrooting aangenomenalsmede het wetsontwerp betreffende de locaal spoorwegen. Volgens mededeeling van den minister van water staat is het rapport der gemengde commissie voor den spoorweg AntwerpenWoensdrecht, betreffende het snijdingspunt, thans aan de Bel gische regeering onderworpen en zal, na goed keuring dier regeering, de algemeene richting vastgesteld en met het werk aangevangen worden. De heer Viruly verdedigde de Nederlandsche nijverheid en onze afdeeling op de tentoonstelling te Parijs. De minister van waterstaat behoudt zich zijn oordeel voor tot na de ontvangst der daarop betrekking hebbende rapporten. Het daarvoor thans aangevraagde crediet zal waar schijnlijk voldoende wezen. 's Gravenhage. Benoemd zijn in de orde van de Eikenkroon: tot ridders grootkruis, von Scheler, militair gouverneur van Stuttgart, von Adeling, secretaris van H. M. de koningin van Wurtemberg; tot kommandeurs: de adjudanten von Groll, von Baldinger en Grasfeld, de kamer- heeren Beroldingen en von Radzenriedtot officier de adjudant von Schott, tot ridders eenige Wur- tembergsche ambtenaren. BUITEKLAND. Konstantlnopel. Alle gezanten raden de Porte aan, de Grieksche quaestie overeenkomstig de wenschen van het congres te regelen. Weenen. De Oostenrijksche troepen zijn zonder tegenstand te ontmoeten Mostar binnen gerukt. Ragusa. De opstandelingen in Bosnië heb ben alle hoogten tot Trebinje bezet. 5 Aug. 's av. 11 u. 66 gr. 6 's morg. 8 u. 63 gr. 's midd. 1 u. 74 gr. 's av. 6 u. 73 gr. EERSTE KAMER. Lager onderwijs. Memorie van antwoord Het kan niet worden betwist, zegt de minister, dat men in 1848, het geven van onderwijs vrij verklarende, gewenscht heeft hierdoor te gemoet te komen aan de bezwaren der ouders, wier recht op vrije keuze der school behoort te worden geëerbiedigd. Doch men heeft toen de zaak zich voorgesteld in rechtstreeksch verband met hetgeen destijds de grond van beklag was, de belemme ring, welke de oprichters van bijzondere scholen, tengevolge van de toepassing aan de wet van 1806 gegeven, van de zijde van het administratief gezag ondervonden hadden. Doch men verkracht de historische waarheid en legt de grondwet averechts uit, als men in hare duidelijke bewoordingen meer poogt te lezen dan er in staat. De regeering moet zorgen voor de instandhouding, de voldoende inrichting en den bloei van het openbaar onderwijs. Tegen over het bijzondere heeft zij enkel politie-toezicht uit te oefenen. Dit moet geheel op eigen krach ten steunen. Aan de vrijheid, in 1848 gewaarborgd, wordt noch door de wet van 1857, noch door het tegen woordig voorstel in het minst te kort gedaan. De minister verklaart ten stelligste, dat geener lei vijandschap tegen het bijzonder of kerkelijk onderwijs de regeering bij de samenstelling van haar ontwerp heeft geleid en zij kan zich ter nauwernood begrijpen, hoe men, zelfs door voor oordeel verblind, hare bedoelingen zoo zeer heeft kunnen miskennen. De minister beantwoordt vervolgens de verschil lende punten, aangevoerd als gericht tegen het bijzonder onderwijs en vraagt waar van daan men het recht ontleent de richting der voordracht af te schilderen als anti-kerkelijk en onchristelijk, bijgevolg exclusief. De vrijheid van den gemeenteraad wordt, waar het beschikkingen betreft die de financieele huis houding der gemeente raken, in het regeerings- voorstel stelselmatig en zelfs angstvallig geëer biedigd. Voor zooveel intusschen het plaatselijk bestuur de autoriteit is, aan welke de wet de uitvoering harer voorschriften opdraagt, kan van autonomie, in den zin van art. 140 der grondwet, geen sprake zijn. De minister zegt verder, dat de regeering ge poogd heeft zich van de taak tot herziening der wet van 1857 op zoodanige wijze te kwijten, dat bij milde uitvoering der door haar voorgestelde bepalingen, met reden mag worden verwacht, dat de ingenomenheid met de openbare school zal vermeerderen en tevens aan rechtmatige klachten van den kant der vrienden van het bijzonder onderwijs behoorlijk gevolg zal worden gegeven. Omtrent de financieele quaestie zegt de minis ter, dat geen aanwijzing van een bijzondere bron van inkomst kan gedaan worden waar het de bestrijding geldt der uitgaven, uit de wet op het lager onderwijs voortvloeiende. De discussie over de financieele aangelegenheden acht de minister beter te passen bij de staatsbegrooting. Vervolgens beantwoordt hij de technische be schouwingen en geeft daarbij o. a. te kennen, dat het in de bedoeling ligt zooveel mogelijk de zoogenaamde opleidingsklassenwaar zij als rijksinstellingen bestaan, in normaallessen te her scheppen. In Januari moet een deel van den Franschen senaat vernieuwd worden. Vijf en zeventig plaat sen zijn open door periodieke aftreding, terwijl acht zetels bezet moeten worden van overledene senatoren. De republikeinen zullen natuurlijk ernstig beproeven om de kroon op Frankrijks organisatie te zetten door zich ook in den senaat eene meerderheid te verschaffen. De verkiezingen voor een deel van den senaat zijn indirect; zij geschieden door een vergadering, samengesteld uit den algemeenen raad en de arrondissementsraden met de afgevaardigden in de kamer van elk departement. Aan deze allen zijn twee manifesten gericht, een door de besturen der groepen van de linkerzijde van den senaat en een door dezelfde besturen in de kamer. De geheele linkerzijde, dat is allen, die den republikeinschen regeerings- vorm voor het oogenblik voor Frankrijk den besten achten, hebben aan deze beweging deel genomen, van het linker-centrum tot de uiterste linkerzijde toe, van Léon Renault tot Louis Blanc. De beide manifesten wijzen in korte, welgekozen woorden op de beteekenis der aanstaande verkie zingen, in zoover zij, als zij goed uitvallen, een einde kunnen maken aan de voortdurende con flicten tusschen den senaat en de kamer. Zij sporen aan om reeds dadelijk te beginnen met ijverig de verkiezing voor te bereiden en zich eendrachtig te verstaan over de te kiezen personen. Vooral is deze verkiezing van groot gewicht, omdat wellicht blijken zal, dat in 1880, als het mandaat van den maarschalk is afgeloopen, eenige wijziging in de constitutioneele wetten zal noodig zijn. Dan zou een senaat met monarchale meerderheid zooals thans, een remschoen zijn voor de vooruit strevende kamermeerderheid. Ook de rechterzijde heeft een comité, dat echter nog in een waas van geheimzinnigheid gehuld is. Wel is er in de bladen van de rechterzijde een brief van dat comité verspreid, doch die was niet geteekend, zoodat men nog niet juist weet met wie men te doen heeft. Dit bevalt de bladen van monarchale richting ook niet, zoodat de Décentralisation hare eigene partijgenooten hard valt, wijl ze niet ronduit met hun namen voor den dag komen. Het wekt in den tegenwoordigen toestand van de politiek des Vatikaans veel belangstelling wie de opvolger worden zal van den overleden staats secretaris van den paus, kardinaal Franchi. Kar dinaal Luca, die genoemd is, zou aarzelen de betrekking te aanvaarden, omdat hij het niet eens is met de politiek van Franchi, welke de paus wil, dat ook verder zal gevolgd worden. Hetzelfde telegram, dat ons dit bericht bracht en door de onduidelijke termen, waarin het ons geworden is, gisteren avond eenigszins verminkt in ons blad opgenomen, bevatte nog het belang rijke nieuws, dat de bijeenkomst van Bismarck en Masella te Kissingen dit gevolg zou gehad hebben, dat er op het Vatikaan nieuwe instructies worden gemaakt voor de Duitsche katholieke geestelijkheid, terwijl de onderhandelingen tusschen het Vatikaan en Engeland om de betrekkingen weer aan te knoopen, zouden mislukt zijn. Zeer zeker eischen deze berichten beiden bevestiging. Zou Bismarck naar Canossa gaan? Of zou hij, zooals dezer dagen een Duitsch blad zeide, slechts halverweg gaan, en zou de paus hem de andere helft tegemoetkomen? De depêches uit Weenen berichten, dat de Oostenrijksche bezettingsarmee voortdurend vor dert. Er hebben een paar onbeteekenende ge vechten met de opstandelingen plaats gehad, die evenzeer tegen het Turksche régime zijn gekant als tegen de Oostenrijksche bezetting en nu tegen de Oostenrijkers vechten na de Turksche ambte naren verdreven te hebben. Dit verzet is voor namelijk opgekomen te Serajewo en Mostar, de beide hoofdsteden dier landstreken. Hoewel deze opstand de Oostenrijksche regeering geen moei lijkheden van ernstigen aard zal kunnen berok kenen, valt het toch niet te ontkennen, dat zulk eene guerrilla lang kan duren in deze bergachtige streken en veel menschen en geld kan kosten. En van dat laatste is Oostenrijk niet zoo ruim voorzien. Doch dat is minder; er zijn dan weer wel eenige duizenden lieden te vinden, die uit hunne spaarduitjes tegen hoogen interest ettelijke millioenen zonder waarborg willen voorschieten. De uitwisseling der ratificatie van het Berlijner verdrag heeft Zaterdag te Berlijn plaats gehad. Alleen die van den sultan ontbrak nog; zij was nog onder wegvoorloopig heeft men zich moeten vergenoegen met de verklaring van den Turkschen gezant, dat de ratificatie door zijn meester was geschied en dat deze de rechtskracht van het tractaat erkende. Later zal dan de formeele uitwisseling der documenten plaats hebben. Den zelfden dag heeft lord Beaconsfield, op een diner een toast van den lord mayor beantwoordende, nog eene apologie zijner congresreis gegeven, die nu wel de laatste zal zijn. De debatten over het tot stand komen van den nieuwen politieken toestand zijn thans gesloten: men kan zich nu wijden aan het waarnemen der gevolgen. Brussel, 5 Augustus. De rechterzijde is woedendzij dreigt zich achter hare laatste verschansingen te zullen terug trekken, in andere woorden gtève te maken. En waarom? Vooral omdat het ontwerp van wet, waarover heden het rapport van de centraio sectie zal worden rondgedeeld, en dat wijziging brengt in enkele bepalingen der wet van 1822 op de personeele belasting en in de kieswet, voortaan den weg verspert voor bedriegers, dat wil zeggen voor hen die er eene kunstmatige kiezersteelt op nahielden. Door de afschaffing van de belasting op de paarden voor gemengden dienst ontneemt het ministerie aan de katholieken een hunner liefste middelen om kiezers te maken, die in werkelijk heid niet genoeg bezaten om den vereischten census te betalen. Door het wijzigen der bepa ling, die de vervijfdubbeling van de huurwaarde toeliet, om tot de bepaling der personeele belasting te komen, treft de regeering èn hare eigen partij èn de katholieken; want beiden hebben zich van de bepaling bediend om binnengesmokkelde kie zers te maken. Dan blijft nog de laatste bepaling over, die van woningbelasting alle ambtenaren en bedienaars van den godsdienst vrijstelt, die in huizen wonen, door den staat verstrekt. Door dezen maatregel verliezen eene menigte geestelijken het kiesrecht, dat zij onrechtmatig uitoèfenden; doch ook eene menigte liberale onderwijzers zullen door denzelf den slag getroffen worden. Men kan dus het ministerie niet beschuldigen van zich van twee gewichten of van twee maten te bedienen. Het treft het bedrog overal, waar het te vinden is, zoowel in het liberale als in het clericale kamp. De woedende oppositie, door de katholieken tegen deze maatregelen van politieke moraliteit gevoerd, bevat eene verpletterende bekenteniszij bekennen daardoor niet te kunnen bestaan dan door bedrog.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3