lètmfyUa. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger, Kunstnieuws. Land bouw. Rechtzaken. „Hier kwam hij onder geneeskundige behande ling. De hoogleeraar Dojer opereerde beide oogen en verklaarde bijna nooit zoo goed geslaagd te zijn, dank zij de onverschrokkenheid van den knaap die zich niet wilde laten chloroformiseeren, maar heldhaftig de pijnlijke kunstbewerking aan beide oogen na elkander onderging. Na hersteld te zijn, werd hij geheel goedgekeurd en vertrok later van de inrichting met eene bijzondere aan beveling, wegens zijn uitstekend gedrag en zijne vorderingen. „Op een anderen avond was de commissie juist bijeen, toen een knaap zich aanmeldde, die met 5 Mark als reispenning uit het hart van Beieren te voet naar Botterdam was gekomen, van waar men hem naar Leiden had gestuurd. De arme jongen was zoo uitgeput, dat hij kort na zijne opname ernstig ziek werd. De berichten in zijne geboorteplaats ingewonnen, waren geheel overeen komstig den gunstigen indruk, dien hij op de commissie maakte. De commissie besloot der halve aan den minister van marine te vragen, aan dezen vreemdeling de exceptioneele gunst toe te staan om in 's rijks zeedienst te treden. Dit verzoek werd ingewilligd en deze knaap is thans een van onze beste leerlingen. In korten tijd heeft hij Hollandsch geleerd en hij belooft een sieraad van onzen matrozenstand te worden. Zonder de tusschenkomst der Leidsche instelling zou hij hoogstwaarschijnlijk als vreemdeling niet zijn aangenomenen misschien bezweken zijn aan de gevolgen zijner zware ziekte. „Voor weinige maanden zond een onzer sub- commissiën ons een mager en verwaarloosd ventje, dat hier gebracht werd door zijn vader, een on- verbeterlijken dronkenlap, die zelfs door de poli tie moest verwijderd worden. De uitspraak van den officier van gezondheid, met de keuring be last, was„afgekeurd wegens te geringe lichaams ontwikkeling". Maar het gezonde voedsel, de reinheid, de lichaamsoefeningen brachten reeds in éene maand een zoo verrassende verandering in het uiterlijk van den knaap, dat hij bij de volgende keuring werd toegelaten, terwijl orde en tucht reeds nu een zeer merkbaren invloed op zijne geheele persoonlijkheid hebben uitgeoe fend, zoodat er alle kans is dat er een flink ma troos uit hem zal groeien. Zonder de bemidde ling der philanthropic zou hij nimmer zulk een toekomst kunnen gevonden hebben." Deze voorbeelden zullen, naar wij hopen, vol doende zijn om de Leidsche instelling de voort durende ondersteuning te verzekeren, niet slechts van hen die het hooge belang der instandhouding van een Nederlandschen matrozenstand beseffen, maar ook van hen die door hun moeite en hunne bijdragen wenschen mede te werken tot het mensch- lievende werk der redding van verwaarloosde knapen. In de Ztvolsche courant vindt men het pro gramma van het letterkundig congres, in de voor laatste week van Augustus te Kampen te houden. Daaruit blijkt dat als sprekers in de openbare vergadering o. a. zullen optreden de heeren Pic- cardt, Laurillard, de Beer, Sehaepman, Kollewijn, Donkersloot, Burgersdijk, Brouwers, Hansen. In de afdeelingen zullen vraagpunten worden ingeleid door de heeren Brill, van Wulfften Palthe, Molt- zer, Dercksen, van der Cruyssen, van Vloten; Beckering Vinckers, Nanninga Uiterdijk, Vorster- man van Oijen, Ledeganck, E. van der Ven, Ising, Nolet de Brauwere, Jacobson enz. In de Belgische Zweep komt een artikel voor over het congres, waarin namens vele letterkun digen in Zuid-Nederland het verzoek wordt ge daan de bijeenkomst uit te stellen, daar zij valt in de week waarin het zilveren huwelijksfeest van den koning en de koningin wordt gevierd. Velen zelf geen bijzonder kunstgewrocht; maar Pearl zag er altijd haar voorbeelden inhet stuk was met gevoel geschilderd en bleef voor haar altijd de verpersoonlijking van hetgeen Hubert voor haar voelde en zij voor hem. Het heiligdom van mevrouw Carlton was vol strekt niet enkel atelier; er stond ook een kleine piano, die Dora veel liever hoorde dan de „groote" in het salon. Hier kreeg zij les in de gamma's en de noten en probeerde zij op het gehoor kleine stukjes te spelen. Dan stond er een gebeeldhouwde boekenkast waarin de werken van Shakespeare, Milton, Thackeray, Goethe en Schiller in fraaie banden prijkten. Pearl had een groote liefde voor hare boeken en placht ze gaarne te ver schikken en te doorbladeren, mooie passages over te lezen en van buiten te Ieeren. De „samenleving", die eerste wensch van zoovele jong getrouwden, was tot nog toe een terra in cognita voor haar. Carlton hoorde en zag al wat hij van de heerenwereld verlangde te weten, in de club en bekommerde er zich in het minst niet om wie visites bij hem maakten of van wien de eerste uitnoodiging zou kunnen komen. Tot nog toe had hij zich heel weinig met de „Londensche maatschappij" bemoeid en alle partijen gruwelijk vervelend gevonden. Te Hastings was hij genood zaakt geweest eenige onvermijdelijke visites te maken als hjj bij lady Carolina logeerdemaar in Londen kende hij bijna niemand. Mijnheer Walton was tweemaal 's Zondags naar Fern Lea gekomen, verheugde zich zeer in het van hen zouden dus niet aan het congres kunnen deelnemen. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend, als burgemeester der gemeente Groote broek aan J. Th. Pool. Benoemd tot burgemeester der gemeente Ulestra- ten, J. L. Y. Magnée. Het gemeentebestuur van Zwolle heeft, in over leg met de plaatselijke schoolcommissie, besloten, om op de gesubsidieerde meisjesschool schoolban ken en tafels in te voeren, die volgens een Ameri- kaansch systeem, met het oog op de ontwikkeling van den ruggegraat, meer in het belang der scho lieren zijn dan de dusverre gebruikte. De liberale schoolpenning te Brussel heeft gedurende het afgeloopen jaar, volgens het ver slag van den voorzitter van den bond van het onderwijs, fr. 24,8,400 opgebracht. In Frankrijk begint men ook den schoolpenning in te voeren, die er veel bijval vindt. Door den heer E. M. IJzendijke, candidaat, is het beroep naar Kattendijke aangenomen. De heer M. J. Adriani, predikant bij de Herv. gem. te Brouwershaven, is beroepen te Warmenhuizen. De luitenant ter zee 2e kl. J. Wentholt, die nende aan boord van Zr. Ms. fregat Evertsen, wordt met den 15en dezer op nonactiviteit gesteld en met den 16en daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 2e kl. J. H. Strootman. Naar men verneemt, zal Zr. Ms. stoomschip Atjeh den 20 Augustus buiten dienst gesteld worden. Aan 's konings commissarissen in de pro vinciën is medegedeeld, dat de lotelingen voor de lichting van 1878, die bij de bereden korpsen zijn ingedeeld, den 1 October a. in werkelijken dienst moeten worden gesteld. Aan de gemeente-muziekschool te Bergen op Zoom waar tot nog toe alleen onderwijs in den zang werd gegeven, is thans ook een cursus geopend voor instrumentaal onderwijs tegen een leergeld van f 30 per jaar, waarvoor tweemaal per week onderricht wordt genoten. Aanvanke lijk hebben zich een twintigtal leerlingen opgege ven, voornamelijk voor piano les. De Staats-courant bevat het hier volgend ver slag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland. De wintergranen, tarwe, rogge en gerst, zijn over het algemeen goed ontwikkeld en toonen eene schoone aar. Men meent op eene ruime opbrengst, ook wat stroo betreft, te mogen rekenen. Zomergerst en haver staan in het algemeen zeer gunstig. De paardeboonen, hoewel gul gegroeid, zullen waarschijnlijk slechts een middelmatig of wel een klein beschot opleveren, daar de bladluis zich sedert eenige weken op de planten sterk ontwik keld heeft. geluk zijner lieve Pearl en liet zich de maaltijden die zij hem voorzette zeer goed smaken. Er waren nog meer visites geweest De dominé met zijn vrouw, de oude dokter met zijn dochter en een paar dames uit de buurt. De algemeene indruk, dien de meesteres van Fern-Lea maakte was gunstig. „Zij is jong" zeide men, „erg eenvoudig bepaald al te een voudig in haar kleeding; misschien een weinig particulier, maar een echte dame en over het geheel aardig." Mevrouw Löfthouse vroeg mij of gij uwe zaken in de city hadt" zei mevrouw Carlton toen ze verslag deed van hare morgenbezoeken. „En wat hebt gij gezegd, Pearl?" „Dat ik het niet wist en toen keek ze heel verbaasd en riep uit. „Versta ik u goed dat gij het niet weet, mevrouw Carlton?" „Mevrouw Lofthouse is zeker geen dame Hugh, anders zou ze zoo niet spreken." „Waarschijnlijk niet. Zeg me eens kind hoe hebt ge haar afgescheept?" „Afgescheept! Wat meent ge daarmede?" „Wel maloot! Wat gij haar geantwoord hebt, en hoe ge u van onze zaak afgemaakt hebt „Uwe zaak? Niets. O Hugh wanneer zal ik daar eens iets van te weten komen? Weet ge wel dat gij mij op Kerstavond beloofd hebt dat gij mij dien „ouden boel" eens zoudt laten zien „Natuurlijk weet ik dat en ik zal er u ook heenbrengen. Bepaal van daag over een week, als gij 'wilt. Morgen ga ik naar Hastings en zal De stand der erwten is zeer verschillend. In sommige streken staan zij over het geheel uit muntend elders bleef de plant min of meer kwij nend en wordt, ook tengevolge van insecten en zoogenaamden St. Jansbrand, een klein beschot verwacht. De verwachtingen omtrent de stamboontjes loopen mede zeer uiteenmeent men in Walche ren eene voldoende opbrengst te kunnen verwach ten, elders wordt de uitkomst beneden het middel matige geschat. Het koolzaad was voorspoedig in ontwikkeling en bloei, en de opbrengst, hoewel meestal niet hoog, zeer bevredigend, te meer daar de hoeda nigheid uitmuntend blijkt te zijn. Ook het vlas valt in 't algemeen, door voldoende lengte en zwaarte, goed uit, hoewel de zware regens, omstreeks de helft van Juli gevallen, de waarde van menig stuk belangrijk hebben ver minderd. Wat te velde werd verkocht bracht hooge prijzen op. Yan de suikerbiet is tot dusver de verwachting gunstig, echter zal in sommige streken de op brengst, door min of meer gebrekkige opkomst, niet boven het middelmatige zijn. De thans nog voornamelijk in Schouwen en Duiveland voorkomende twee- en driejarige meekrap staat schoon te velde. Aanplanting ge schiedt weinig meer. Van het aardappelgewas is zoowel qualiteitals quantiteit zeer goed. De latere staan goed in 'tlqof, doch de sporen der gewone ziekte zijn reeds vrij algemeen waargenomen. De klavervelden gaven eene bijzonder zware snede; mangelwortels en paardepeen zijn althans de vroeg gezaaide goed opgekomen en gegroeid De graslanden leverden tot dusver overvloedig voedsel op. Hooi is buitengewoon ruim en van uitstekende hoedanigheid geoogst. Door den kantonrechter te Onderdendam is een belangrijk vonnis gewezen in een geding van kerkvoogden der Ned. herv. gemeente aldaar, eischers, tot betaling van kerkelijken hoofdelijken omslag door den heer M., gedaagde. De gemach tigde van eischers steldedat geboren zijn uit Ned. herv. ouders en gedoopt zijn in de kerk een rechtsband deed ontstaan, ook zonder eenige nadere aansluiting. Gedaagde trachtte aan te toonen, dat die meening in strijd is met ons bur gerlijk recht en dat de wet staat boven, niet onder kerkelijke reglementen. De rechter stelde eischers in 't gelijk en veroordeelde alzoo gedaagde, die denzelfden dag liet insinueeren dat hij niet geacht wilde worden lid of lidmaat te zijn van de Ned. herv. gemeente van Onderdendam, noch van de Ned. herv. kerk in 't algemeen of van eenige kerkgemeente welke ook. Zaterdag middag zijn te Goes de paarden van een rijtuig, waarin vier dame3 gezeten waren, op hol geraakt, doordat een der paarden schrikte van het blaffen van een hond. De leidsels dade lijk gebroken zijnde, kon de koetsier de paarden niet in bedwang houden. Op den dijk vielen paarden en wagen van de hoogte en de dames benevens een der paarden kwamen onder het rijtuig terecht. Twee der dames zijn vrij ernstig, de andere twee minder gekwetst. De koetsier kwam met den schrik vrij. Naar wij vernemen, is op Zondag 4 dezer door den commissaris van politie te Bergen op Zoom aangehoudenI. B., ter zake van moedwil lige verwonding; F. J. W. en W. W., ter zake van rebellie tegen de politie bij die gelegenheid. er wel tot Zaterdag moeten blijven. Kijk niet zoo ongelukkig vrouwtje, het is maar een quaestie van twee of drie dagen." „Lieve Hugh, wilt gij mij niet mede nemen? Laat mij toch beproeven uw moeder zachter voor mij te Stemmen. Toen gij de laatste keer gingt, zeide t gij dat gij mij den weg zoudt bereiden om den volgenden keer mede te gaan. Nu is het de volgende keer, mag ik nu niet mede Zij legde hare handen op zijne schouders en zag hem smeekend aan. „Liefkind het is verschrikkelijk hard om „neen" tegen u te zeggen; maar geloof mij het is voor ons beiden het beste. De tijd doet zooveel en de tijd zal stellig de oude vrouw tot de overtuiging brengen, dat ik goed gehandeld heb en dat zij heel dwaas doet met u op zulk een afstand te houden. Als gij het te hard voor u vindt dat ik mij in het vijandige legerkamp begeef, spreek dan éen woord en ik blijf thuis. Ik kan een klerk zenden met het geld en de rekeningen, moeder is heel accuraat en kijkt alles precies na het is de eenige gelegenheid waarbij zij een bril opzet. Misschien zou het wel heilzaam zijn als ik een klerk zondzij heeft met mij als man van zaken, gaarne te doen en zou misschien tot eenige toenadering komen, teneinde mij een anderen keer weer zelf te spreken. Een goed denkbeeld Pearlvindt ge niet Ik zal maar weigeren te gaan „Neen Hugh, o neen zeker niet! Dat is het laatste wat ik van u vergen zqu. Ik heb u al In den nacht van 4 op 5 Augustus is te Schoondijke uit kwaadwilligheid een paard dood geschoten. Een schippersknecht kreeg gisteren morgen ruzie met zijn baas, wiens vaartuig aan den Zuidwal te 'sHage lag vastgemeerd. De twist liep zoo hoog, dat de knecht den schipper in het water wierp en waarschijnlijk van gevoelen dat de vrouw den man overal moet volgen ook de schippers vrouw in de vaart slingerde. Voorbijgangers gelukte het eerst na veel moeite het echtpaar op het droge te helpen; toen de politie van het gebeurde kennis kreeg, nam zij den knecht in arrest. Te Amsterdam wordt opnieuw de verbou wing van de beurs besproken. De lokalen van den post- en telegraafdienst op de koopmans beurs zijn geheel onvoldoende, de handel onder vindt daar de nadeelige gevolgen van. Thans zijn B. en W. na met verschillende ministers van financiën vruchteloos onderhandeld te hebben, eindelijk met den minister van waterstaat tot overeenstemming gekomen, zoodat zij aan den raad een plan aanbieden om deze localiteiten beter in te richten, terwijl de minister voor het gebruik daarvan f3000 huur 'sjaars belooft. Wordt dit voorstel door den raad aangenomen, dan zal een meer algemeen plan, waarvan het bovengenoemde slechts een onderdeel is, worden ontworpen. De korenbeurs, die thans het Damrak ontsiert, zal verdwijnen en met de groote koop mansbeurs vereenigd worden. Natuurlijk zal de bestaande beurs niet weinig worden uitgebreid en een verbetering ondergaan, waardoor zij niet langer méér aan een mausoleum, dan aan een plaats waar de handel leeft, zal herinneren. De voor korten tijd te Amsterdam opge richte Sociaal-Democratische vereeniging heeft eene huishoudelijke vergadering gehouden tot vast stelling der statuten. De vereeniging wil nl. in tegenstelling van het Alg. Ned. Werklieden-Ver- bond, dat volgens haar te uitsluitend de be langen der ambachtslieden op het oog heeft, en zich niet genoeg op staatkundig gebied beweegt, een genootschap, waarin niet alleen handwerks lieden, maar ook onderwijzers, kantoorbedienden, winkelhouders en ieder die met hare beginselen overeenstemt, lid kan worden. Zij heeft beproeft als afdeeling van het Neder- landsch Werkliedenverbond te worden erkend, hetgeen echter niet gelukt is, wijl het centraal- bestuur van dat verbond van oordeel is, dat de belangen der vakafdeelingen zouden worden be nadeeld, wanneer niet in de statuten de bepaling werd opgenomen, dat ieder die lid wilde worden in de gemengde vereeniging tevens lid moet zijn van zijn vakvereeniging, zoo die althans bestaat. Gisteren morgen wilde een vrouw, die met een koekkraam op de kermis te Zwol staat, een petroleumtoestel aansteken, toen een punt van het zeildoek in brand raakte, wat zoo snel toenam, dat men nog met moeite de vrouw kon redden, die intusschen aan handen en gezicht deerlijk ge brand werd. In weinige oogenblikken was de kraam uitgebrand, die evenmin als de inboedel geassureerd was. Aan het Nederlandsch gasthuis voor oog lijders te Utrecht zijn, blijkens het jaarverslag van prof. Donders, in 1877 behandeld 1939 pa- tienten, waarvan 428 in het gasthuis teven3 ver pleegd werden. Daarvan waren 50, waaronder 39 verpleegden, uit Zeeland. Deze cijfers van behandelden en verpleegden zijn met ieder jaar toenemende. Het getal gegeven consulten steeg tot het cijfer van 19,993. Die consulten worden gratis gegeven aan ieder, die zich aanmeldt. Bewijs van onver mogen wordt van niemand gevorderd, zelfs niet van den keizer en de keizerin van Brazilië, die, zonder zich te voren aan te kondigen, op te veel van uwe moeder gescheiden, het hindert mij altijd als ik er aan denk." „Denk daar niet aan, kind. Dat moet gij u waarlijk niet aantrekken." „Als gij bij haar zijt tracht haar dan duidelijk te maken hoe ik verlang haar te zien; zeg haar dat wij zoo gelukkig samen zijndat gij zoo goed voor mij zijt." Hubert nam hare handen in de zijnen en kuste ze lachend. „Gij zijt toch het liefste, meest romantische vrouwtje dat er bestaat en gij denkt over mij en spreekt tot mij alsof ik de held uit een meisjes roman was. Zeg eens Pearl, zult gij mij altijd zoo liefhebben, altijd? Hare oogen schitterden, maar zij lachte niet en zeide in vollen ernst: „Mijn liefde voor u kan nooit ophouden." (IFerdt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2