Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Marine en leger. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Staten-Generaal. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal voortaan, in plaats van des Woens dags, worden gehouden des Dinsdags van elke week, des middags te twaalf uren. Bij beschikking van den minister van water staat, handel en nijverheid is bepaald dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, te weten: De commies 2e klasse H. Helling op het bureau van den inspecteur der posterijen te Utrecht, en de commies 4e klasse H. W. Tijdeman ten postkantore te Meppel. pensioenen. Pensioen verleend aan den luite nant ter zee le klasse J. W. Visser, op zijn verzoek ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, onder toekenning: van een jaarlijksch pensioen van 1100; en eene ver hooging van dat pensioen, ter somma van f 600 'sjaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. marine. Bevorderd tot luitenant ter zee le klasse de luitenant ter zee 2e klasse P. Heyning. waterstaat. Benoemd, met ingang van 1 Au gustus 1878tot sluismeester aan het kanaal van Walcheren, M. Kramer, thans sluismeester van het kanaal van Zuid-Beveland; tot sluismeester bij het kanaal van Zuid BevelandG. J. Bruker, thans hulpsluismeester aan het kanaal van Wal cheren; tot hulpsluismeester aan het kanaal van Walcheren, D. Ouwehand, scheepsgezagvoerder te Middelburg. [Reeds onder de tel. ber. medegedeeld.] leger. Eervol ontslag verleend uit den mili tairen dienst met toekenning van pensioen aan den met verlof in Europa aanwezigen kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië G. A. Diederich, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van de werkelijke dienst, tenge volge van lichaamsgebreken, koloniën. Op verzoekeervol ontslag ver leend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, bijaldien hij, volgens de bestaande bepalingen, daarop aanspraak heeft, aan den Oost-Indischen ambtenaar R. Rotzoll, laatstelijk burgerlijk opnemer in het gouvernement Celebes en onderhoorigheden, thans met verlof hier te lande. Vrijdag 11. had te Aardenburg de prijsuit- deeling tot belooning van getrouw schoolbezoek plaats. Vijf en twintig leerlingen werden beloond met spaarbankboekjes, prijzen in geld en getuig schriften. Onder dezen waren er geen die meer dan twee schoolverzuimen hadden. De betrekking van onderwijzer aan de geraeente-teekenschool te Bergen op Zoom is steeds vacant, daar de heer Steenbeek te 's Gra- venhage, die als zoodanig benoemd werd, heeft bedankt. Met 16 Augustus a. worden geplaatst a aan boord van Zr. Ms. ramschip Stier, de luitenant ter zee le klasse J. F. M. Lange, als le officier, de luitenants ter zee 2e klasse J. Luyt jes, K. J. Bal, J. M. M. Pfeill, de officier van gezondheid le klasse M. Steensma en de officier van administratie 2e klasse L. C. Duhne; b aan boord van Zr. Ms. monitor Krokodil, de luitenants ter zee 2e klasse W. E. Hazenberg, J. H. Wouters, J. van Scheers enP. F. H.Volcke, de officier van gezondheid le klasse K. G. F. Sloos en de officier van administratie 3e klasse F. J. Olivier, eerstgenoemde als le officier; zij was nu veel te jong en veel te bescheiden om zich over iets een opinie aan te matigen. Hij was ook veel te jong om den ernst van haar karakter te doorgronden en het blijvend geluk te beseffen dat er voor hem was weggelegd, indien zij het leven met zijne plichten en genoegens wilden opvatten in dien hoogeren zin, waarvoor zij beide door de natuur in staat gesteld waren. Pearl die geen enkele vriendin ot bloedverwant had die aanspraak maakte op haar tijd of haar genegenheid, wijdde zich onverdeeld aan haar man, in wien zij het volste vertrouwen stelde. En Hubert die haar zulk een lief vrouwtje, zulk prettig gezelschap vond, was blij als zij in alles deelde waar hij behagen in schepte. Het was nu de tijd om jonge paarden te dresseeren. Als zijn vrouw 's avonds speelde of zong en dat deed zij beide goed, luisterde hij met genoegen, rookte een sigaar en dommelde er somtijds bij in. Als hij haar, thuiskomende van dat geheimzinnig kantoor", bezig vond met schetsen of schilderen, verzocht hij haar gewoonlijk dat „op te redderen" en met hem in den stal te komen. Met haar aangeboren behoefte aan kennis had zij herhaal delijk getracht hem belang te doen stellen in een degelijk boek. Zij placht wel eens een deel met opstellen, of het leven en de gedachten van een groot man te berde te brengen, in de hoop van hardop te mogen lezen en Hubert er toe te brengen over het gelezene te spreken. Maar hij wilde er niet naar luisteren en stelde liever een spelletje i/esiyue, écarté of iets anders voor. En als bij, c aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord, de kapitein-luitenant ter zee D. G. E. Wolterbeek Muller, als le officier d aan boord van Zr. Ms. fregat Evertsen, de luitenant ter zee 2e klasse J. H. Calmeier; en e in de rol van laatstgenoemden bodem, de luitenants ter zee le klasse W. M. E. Bervoets en C. L. de Jong, teneinde respectivelijk belast te worden met het bevel over Zr. Ms. stoomka- nonneerbooten Gier en Dog. Gedurende zes weken zal door een gedeelte van het garnizoen te Bergen op Zoom gekam peerd worden in de nabijheid van het wachthuisje no. 13. Gebrek aan kazerneering is daarvan oorzaak. De miliciens van de lichting 1875 worden 7 Augustus in hunne respectieve garnizoens plaatsen verwacht tot het houden van najaars oefeningen. De sergeant der inf. J. Blokzijl, van het 3e regiment 2e bataillon, le compagnie, heeft met goed gevolg het voorloopig officiersexamen afgelegd. Gisteren morgen omstreeks 6 uren heeft een k persoon die te veel aan Bacchus had geofferd, een ongewenscht bad in de Houtkaai genomen; ge lukkig was een boot in de nabijheid waarmede hij werd gered. De politie heeft, door hem een paar uur in bewaring te houden, hem voor verdere ongevallen behoed. Het concert gisteren avond door het Harmonie gezelschap Accelerando, in het Schuttershof alhier gegeven, werd door ruim 500 bezoekers bijgewoond, Het aangekondigde vuurwerk liet, waarschijnlijk dewijl het vochtig geworden was, veel te wenschen over. Beter echter slaagde het bal dat, onder de leiding van den heer Liesoy, in de groote zaal plaats had en druk bezocht werd. In de afgeloopen week vierde Maria Schrijver, verpleegde in het Protestantsche Armenhuis te IJzendijke, haar 90sten jaardag. De gansche be volking nam aan dit feest deel. Eene eerepoort werd voor den ingang harer woning opgericht, geschenken haar gezonden, terwijl de hoornmuziek haar een serenade bracht. Dit laatste beviel de jarige zoo goed dat zij, gezond en opgeruimd als zij is, toen er eene polka gespeeld werd, oprees en ferm mede danste. De heer E. Schmidt, directeur der muziek sociëteit De Nieuwe Harmonie te Bergen op Zoom heeft zijn ontslag aangevraagd. Aan die betrekking is een salaris van f 250 verbonden. Het wrak van het Duitsche schoonerschip Maria, bij Zand voort gestrand was in 't begin dezes jaars voor f 20 verkocht. Na eenige maanden geduldig wachtens en na het slechte weer te hebben laten voorbijgaan, is de eige naar nu met behulp van een duiker aan 't werk getogen en heeft hij reeds o. a. een kerk klok, een brandkast, een anker met kettingen, een aantal flesschen champagne, kisten met glaswerk en kristal, eenige fusten enz. omhoog gebracht, genoeg dus om hem voor den koop prijs ruim schadeloos te stellen. Leden van Eigen Hulp, die in aanmerking willen komen voor de betrekking van secretaris, waaraan f 1500 salaris verbonden is, moeten zich bij het hoofdbestuur te 's Gravenhage aanmelden. Ook wenscht men spoedig te voorzien in de be trekking van administrateur der Onderlinge levens verzekering. Ook daarvoor moet men zich bij het hoofdbestuur aanmelden. Te Holle in Holstein zijn met goed gevolg boringen gedaan om te onderzoeken of de grond petroleum bevat. De boorgrond heeft een gehalte van ongeveer 12 percent petroleum, die in kleur ziende hoe gaarne zij het deed, zich bereid ver klaarde om te luisteren, dwaalden zijne gedachten altijd af. Die onverschilligheid sproot niet voort uit onvatbaarheid, maar eenvoudig uit luiheid en gebrek aan iets dat zijne geestvermogens opwekte, en den wensch in hem deed ontstaan ze te ont wikkelen en hem geschikt maakte belang te stellen in iets hoogers. Het duurde niet lang of mevrouw Carlton merkte dat haar smaak en die van haar man zeer uiteen liepen en zij aarzelde geen oogen- blik om te trachten in alles zijn leiding te volgen. Nu en dan stelde hij haar beleefd voor hem de hoofd artikels over politiek uit de verschillende couranten voor te lezen en hij versmaadde het ook niet te luisteren naar de gemengde berichten uit enkele weekblaadjes. Het „jachtnieuws" of „laatste berichten van New-market," of over de „wedren nen," wilde hij altijd gaarne hooren en dan luis terde hij met den glimlach van iemand die alles toch beter weet. En die glimlach bracht zijn vrouw in verrukking, daar zij er nooit aan twij felde dat hij boven de heele wereld verheven was. Is de liefde blind? Ziet zij niet veeleer al de deugden door zulke vergrootglazen Zoo was het stellig met dit vrouwtje, dat zich in alles naar haar heer en meester schikte. Wordt vervolgd.) en lichtkracht met de beste Amerikaansche gelijk te stellen is. De uitvoer van paarden uit Oostenrijk, die met het oog op een mogelijken oorlog verboden is geweest, is dezer dagen weder vrijgesteld. De Duitsche keizer gaat goed vooruit te Teplitz. Hij kan thans dagelijks eeDe wandeling maken, zonder dat dit hem te veel vermoeit. De Teplitzer burgers hebben uit hun midden eene vrijwillige eerewacht gevormd, die den dienst bij den persoon des keizers waarneemt. Kapitein Webb, de bekende zwemmer, is dezer dagen te water gegaan in de Theems, met het plan om te beproeven of hij 36 uren zou kunnen blijven zwemmen. De harde wind en het sterke tij verhinderden hem in zijn voornemen. Hij gaf het echter niet op dan na ruim negen uren gezwommen te hebben, waarin hij twee en twintig Engelsche mijlen aflegde. Met naam en toenaam verhaalt de ligaro eene geschiedenis, die in Frankrijk veel opzien zal wekken. De rechter Jacotin, lid van den senaat voor Haute Loire, is te Yichy betrapt op valsch spelen. Reeds twee zomers had men achter docht en nu is het feit geconstateerd. De man is, behalve rechterlijk ambtenaar en lid van de volksvertegenwoordiging, ook nog huisvader. Voor 175 francs is te Parijs de hoed ver kocht, dien Napoleon I op den veldtocht naar Rusland heeft gedragen. De dood van den zoon van den kamerdienaar des keizei'3 deed deze curiositeit onder den hamer komen. Onder voorzitterschap van den heer Littré zal van 25 Augustus tot 5 September, te Parijs een congres plaats hebben, tot bespreking der onder- wijs-quaestie. Een dokter van de Engelsche marine schrijft in de volgende termen over de Bulgaren: Bij het behandelen van Bulgaarsche Christenen het meest leugenachtige, oneerlijke en bloed dorstige ras onder de zon kan men niets doen dan voorzien in hunne onmiddellijke behoefte. Ik kon ze zelfs geen gewoon voedsel toevertrou wen want als ik uit het gezicht was, verkochten zij het voor grog; en, door dien opwekkenden drank dapper geworden, stalen zij er dan nog wat bij. Deze schijnvromen zijn zoo door en door slecht in ieder opzicht, dat men groote sympathie gevoelt met den afkeer, dien de Mohamedanen van hen hebben. Deze dokter kan op de hoogte zijn, daar hij zeven jaren in Turkije geleefd heeft. Veritas geeft de volgende opgave van in de maand Juni verongelukte schepen. Het aantal zeilschepen, die vergaan zijn, bedraagt 65, onder welk aantal zeven medegerekend zijn, die bij gebrek aan berichten ondersteld worden verloren te zijn. Engeland telt hieronder 30 schepen, Frankrijk 10, Amerika 6, Duitschland 4, Italië 4, Zweden 3, Noorwegen 1, Nederland 1, Portugal 1, terwijl van 5 schepen de vlag onbekend was. Vier stoomschepen vergingen, twee Amerikaan sche en 2 Engelsche. binnenland. Eerste kamer. In de zitting van heden werden verschillende wetsontwerpen aangenomen, waaronder dat betreffende de longziekte onder het vee. Woensdag te 11 uren is de schoolwet aan de orde. 's Gravenhage. In zijne memorie van ant woord op het afdeelingsverslag der eerste kamer betreffende de schoolwet, betoogt de minister van binnenl. zaken dat de grondwettige vrijheid van onderwijs behouden blijft. Ten stelligste ver klaart de minister dat geenerlei vijandschap tegen het bijzonder of kerkelijk onderwijs de regeering bezielt. Van haar is dus geen vexatoire toepassing der wet te verwachten. Bij eene milde uitvoering der voorgestelde bepalingen, mag met reden verwacht worden dat de ingenomenheid met de openbare school vermeerderen en aan de klachten der vrienden van het bijzonder onderwijs tegemoet gekomen worden zal. Voor zooveel de hoogere kosten van het lager onderwijs ten laste der eerstvolgende begrooting komen, zullen zij zich met de gewone staatsuit gaven vermengen en door dezelfde middelen ge dekt worden. Aanwijzing eener bijzondere bron van inkomst tot dekking der onderwijskosten, kan niet gedaan worden. Overigens zal het finan cieel debat het best bij de staatsbegrooting, in verband tot den algemeenen toestand, behandeld kunnen worden. (Van 28 Juli tot 4 Augustus.) Middelburg. Ondertrouwd: L. D. van der Does, jm. 26 j., met H. P. Weijnman, wed'. 37 j. Bevallen: H. C- Grem, geb. Louwers, z. S. J. P. C. den Bouwmeester, geb. Haman, z. F. de Kat, geb. Gilde, z. M. Flipse, geb. Maas, d. J. A. de Wagemaker, geb. Snijders, d. J. D. Verhage, geb. Dronkers, d. J. C. Faase, geb. Moens, d. C. C. Dierikx, geb. Hertogh, d. A. A. Kuipers, geb. Soomer, z. R. H. IJssel, geb. Siegers, z. M. E. Huvers, geb. de With, d. M. W. Heeröldt, geb. Pelle, z. Overleden: G. J. P. van der Sluijs, d. 7 d. C. G. J. Bal Snijders, wed. van J. C. le Nobel, 71 j. W. Willemse, man van P. Polderman, 75 j. J. P. Soute, man van A. P. Kettenis, 28 j. P. Franse, z. 21 d. J. R. Igelhorst, jm. 30 j. W. Net, man van L. Marijs, 80 j. (Van 27 Juli tot 3 Augustus.) Vlissingen. Gehuwd: A. L. M. Klaassen, jm. 28 j., met A. C. Raff, jd. 24 j. M. van Dis, wedr. van N. Steenland, 38 j., met P. Hendrikse, wede. van A. van der Sluijs, 35 j. C. L. Aernouts, jm. 23 j., met A. V. Aspeslagh, jd. 21 j. Bevallen: S. D. Synja, geb. Oortman, z. D. S. van der Linden, geb Hageman, z. C. Vermeulen, geb. Bastiaanse, z. A. M. H. Hoeijmans, geb. van Dun, z. Overleden C. J. Gunter, z. 5 m. G. A. Gunter, d. 5 w. J. C. Badart, wede. van I. Senij, 38 j. A. B. Claassen, d. 13 j. E. Stegers, z. 6 w. J. P. van Bale, d. 4 m. R. H. de Boo van Uije, z. 2 m. P. Mommaas, d. 12 d. J. F. E. Hameij, z. 4 j. Goes. Gehuwd: H. Japikse, jm. 29 j., met M. Th. Liebert, jd 25 j. J. Lankester, jm. 37 j., met J. Kuijper, jd. 16 j. D. J. Janssen, jm. 29 j., met R. Leuenberger, jd. 38 j. Bevallen: J. de Pree, geb. Glerum, z. P. W. F. van Eikeren, geb. van de Weghe, z. F. van der Bliek, geb. Bal, z. A. Rottier, geb. Kole, d. OverledenJ. J. Hartman, gehuwd met M. Wijnands, 57 j. Zierikzee. Bevallen: N. Bolle, geb. Berkhoudt, z. A. Coumou, geb. van der Kouwe, z. J. C. Moonen, geb. van den Bergen, z. L. Bakker, geb. van der Valk, z. C. P. Dijkgraaf, geb. Rensen, d. (levenl.) OverledenL. Lochmans, z. 5 m. 3 Aug. 's av. 11 u. 62 gr. 4 's morg. 8 u. 63 gr. 's midd. 1 u. - gr. 's av. 6 u. 64 gr. 's av. 11 u. 59 gr. 5 's morg. 8 u. 66 gr. 's midd. 1 u. 71 gr. '3 av. 6 u. 72 gr. eerste kamer. Lager oncleirwijs. Verslag. Bij het onderzoek in de afdeelingen, waaraan door 29 leden werd deelgenomen, bleek, dat ook in de eerste kamer het op reeds bekende gronden rustend verschil van gevoelen bestaat. Aan de eene zijde eene aanzienlijke meerderheid, welke grootendeels met ingenomenheid zich ten gunste dezer voordracht, aan de andere zijde eene min derheid, welke zich beslist, daar tegen verklaarde. Door verschillende leden werd opnieuw het oordeel uitgesproken, dat dit wetsontwerp, ook zelfs bij eene vrijgevige opvatting er van, niet kan geacht worden in overeenstemming te zijn met den geest onzer grondwet. Uit de grond wetsgeschiedenis blijkt, dat met de vrijheid van onderwijs niet alleen bedoeld is eene beroeps vrijheid, maar ook en inzonderheid de vrijheid der ouders om hunne kinderen naar eigen begeerte en behoefte van het gemoed te doen onderwijzen. De grondwet wilde tweeërlei school: de open bare en de bijzondere, en op dien grond is in 1848 eene transactie gesloten, waartoe katholie ken en confessioneelen toetraden, in de stellige ver wachting, dat daaruit ook een bloeiend bijzonder onderwijs zou voortspruiten. In deze zelfde ver wachting, nog in 1857, berustten ook toen vele katholieken in de in dat jaar vastgestelde wet tot regeling van het lager onderwijs. Doch in die verwachting zijn zij bitter teleurgesteld. De wet van 13 Aug. 1857 heeft door de wijze waarop zij is ingevoerd, de openbare school beschermd, de bijzondere school doen kwijnen. Wel verre nu, dat het thans aangeboden ont werp verbetering aanbrengt, zal het, tot wet verheven, den toestand der bijzondere scholen nog ongunstiger maken. De verhooging der minima van de traktementen, het facultatief stellen der schoolgeldheffing, de beperking van het kweekelingenstelsel, de hoogere eischen voor taan bij het afleggen der examina gesteld, de bepaling van art. 4 en de wijze waarop dit artikel kan worden uitgelegd en nog zoovele andere bepalingen, bedreigen het voortbestaan der bijzondere school in nog veel hoogere mate dan de wet van 1857 reeds deed. Bovendien zou de richting van dit ontwerp, volgens het gevoelen van sommigen anti-kerkelijk en anti christelijk, bij gevolg exclusief zijn en dus krenkend voor lien, die eene meer kerkelijke of christelijke richting zijn toegedaan en die richting ook aan het onderwijs wenschen te zien geven. Nog werd er op gewezen, dat bij dit ontwerp inbreuk gemaakt wordt op de autonomie der ge meenten. Al deze bezwaren, door de minderheid aange voerd, bleven van de zijde der meerderheid niet onbeantwoord. De grondwettige quaestie, die men opwerpt, was, naar het oordeel van deze leden, geen quaestie. Niemand ontkent, dat de grondwet van 1848 het geven van onderwijs heeft vrijgesteld, niet alleen als eene vrijheid van be roep, maar ook als eene vrijheid voor de ouders. Maar het voorschrift van art. 194 is gebiedend, waar gezegd wordt, dat overal in het rijk van regeeringswege voldoend openbaar lager onderwijs moet worden gegeven. Wanneer aan dat voor schrift uitvoering wordt gegeven, dan vervult de staat daarmede niet een beroep, maar een plicht dan komt- de staat daardoor niet als bijzonder persoon in concurrentie met wien ook, maar dan voldoet hij aan een gebiedend voorschrift. Nu het blijkt, dat het openbaar lager onderwijs niet zóo is geregeld, dat het aanspraak meer kan maken op voldoend, zooals de grondwet voorschrijft, is het de plicht van de overheid, verbetering aan te brengen en mag deze verbete ring niet achterwege blijven, omdat het bijzonder onderwijs, door de verbetering van het openbaar onderwijs, in meerdere of mindere mate zou worden bemoeilijkt. Velen zien dan ook in deze wet niet meer dan eene verbetering der wet van 1857 ter voldoening aan eeue sedert lang gevoelde behoefte; door

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2