0 n d e r w ij s. Landbouw. Marine en leger. Kunstnieu ws. Een geacht lid der staten-generaal, mr. G. Dumbar, is gisteren middag, na reeds geruimen tijd ongesteld te zijn geweest, te Deventer overleden. Hij had sedert 21 November 1873 voor de pro vincie Overijsel zitting in de eerste kamer, na alvorens van den 8en Mei 1862 af, als opvolger van Thorbecke bij diens tweede optreden als minister, het district Deventer in de tweede kamer vertegenwoordigd te hebben. Men schrijft nit Weimar aan het Haagsche Dagblad „Ter gelegenheid van zijn 25jarig jubileum heeft de groothertog van Saksen-Weimar van verschillende vorsten bewijzen van deelneming ontvangen. De keizer en de keizerin van Duitschland schonken den jubilaris een smaak vol bewerkte kastin Romeinschen stijl. Z. M. koning Willem III zond de photografische afbeelding van een thans te Parijs geëxposeerde kast, welke het eigendom is geweest van Willem den Zwijger en die na afloop der tentoonstelling terstond herwaarts zal gezonden worden. Prins Hendrik verraste den jubilaris met een antieke vaas, op een voetstuk van geoxydeerd zilver". Heden namiddag wordt Z. M. de koning op het Loo terug verwacht. Opnieuw treedt een orthodox protestant, de schoolopziener in Noord-Brabant jhr. W. H. E. baron v. d. Borch, op tegen de drijvers in de schoolquaestie. Op kerkelijk gebied zegt de schrij - ver geheel aan de zijde der anti-revolutionairen te staan, maar de gronden, voor het petitionne ment aangevoerd, noemt hij „lasterlijk", de ge- heele beweging „een misbruik maken van 't recht van petitie." Zooals hij de scholen kent, wordt door geen enkel onderwijzer met den godsdienst of den bijbel gespot, gelijk wordt beweerd; overal wordt met eerbied en ernst van God gesproken en 't godsdienstig gevoel opgewekt en aange kweekt. En wat het adres der katholieken in Noord Brabant betreft, hij, die er thuis is, weet, dat het niets is dan machtsbeproeving en agitatie. De geestelijkheid heerscht onbeperkt. En moet deze nu den haat aankweeken, die alleen 't gevolg kan wezen der agitatie? Is dat vraagt de heer v. d. Borch ten slotte, de toepassing van de schoone spreuk„Heb God lief boven alles, en uw. naaste gelijk uzelven?" De Amst. ct. meldt, dat de namen der 304,179 onderteekenaren der anti-revolutionaire petitie tegen de schoolwet in 15 dikke deelen zijn ge bonden en in even zoovele portefeuilles gelegd, die keurig bewerkt zijn, en waarop met vergulde letters staat: „Smeekschrift om een school met den Bijbel". Yoorts zijn hieraan toegevoegd: een smeek schrift van de kerkeraden der Ned. her vormde gemeente, der christelijke gereformeerde gemeente, van het hersteld evangelisch luthersch berkgenootschap en van corporation, alsmede een register van de namen der steden en dorpen. Bij dit alles is gevoegd eene memorie, waarin uitvoerig gewezen wordt op de geschiedenis van het onderwijs in Nederland in de laatste tijden, en op het recht dat Z. M. heeft om aan het ver zoek van adressanten te gemoet te komen. Het adres zelf is gecalligrapheerd door den heer A. Grevenstuk, met zijden linten, bestaande uit de nationale kleuren, doorregen, en vervat in een groenen koker, in overeenstemming met de banden der boekdeelen. Gisteren namiddag zou het petitionnement naar Apeldoorn worden opgezonden, om het waar schijnlijk reeds morgen aan Z. M. aan te bieden. De commissie, hiermede belast, bestaat uit 22 personen, twee afgevaardigden uit elke provincie, „Ik heb u nog nooit zoo volmaakt gekleed gezien." „Hoe jammer dat ik ooit iets anders moet dragen!" zei zij met haar karwats spelende. „Ik heb zoo graag dat gij tevreden over mij zijt, Hugh." „Ik ben immers altijd in verrukking over u lieveling? Dat kan niet anders!"" Weldra draaft Kitty over den heuvel te Rich mond; zij is even luchthartig als haar meesteres en kan nog niet langzaam loopen. Carlton rijdt op Belshazzar, een flink doch niet bijzonder mooi paard, waarin een kenner terstond een goed jacht paard ziet. De paarden dansen vriendschappelijk naast elkander het hek van het Park in en zoodra hunne voeten het zachte gras betreden beginnen zij op eens te galoppeeren. „Hoe gaat het, Pearl?" vraagt haar man. „O, het is verrukkelijk! Ik heb nog nooit zoo iets heerlijks gekendroept zij uit en klopt het paardje op den nek, waardoor Kitty een sprong doet, met het hoofd schudt en op eens in vlie genden draf voortrent; het blijft nog bij draven, maar zij rent door tot aan het einde van het eerste grasveld en maakt Pearl geheel buiten adem. Toen ze eindelijk tot staan kwam vielen er op eens uit den zonnigen hemel eenige regen droppels, waarvoor de ruiters een schuilplaats zochten onder een grooten, hoewel bladerloozen eikenboom. „Gij doet uw meester eer aan, vrouwtje," zegt aan wier hoofd staat jhr. mr. Elout van Soeter- woude, voormalig lid van den raad van state, die ook tot Z. M. het woord zal richten Door de commissie van zeven industrieelen benoemd tot het voorbereiden eener tentoon stelling van nijverheid te Arnhem in 1879, is eene oproeping tot deelneming in het waarborg fonds verspreid. Voor twee derde van het mini mum is reeds ingeschreven, terwijl nog f 50.000 vereischt wordt. Dit geld behoeft echter niet gestort te worden en is alleen bestemd tot dekking van het mogelijk te kort. Zelfs bestaat er moge lijkheid dat de borgen van het ingeschreven bedrag rente ontvangen. Bij de tentoonstelling in 1868 i3 dit het geval geweest. De Staats-courant van heden bevat de statuten van het comité te 'sGravenhage, tot hulp aan gekwetste en zieke krijgslieden in tijd van oorlog. In de Staats-courant worden vermeld de statuten der vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord Beveland. Op den 26 dezer hield het departement Noord Beveland der Maatschappij tot Nut van 't alge meen zijne gewone zomervergadering. De secretaris-kassier der spaarbank bracht verslag uit van den staat en de werking dei- inrichting over 't dienstjaar 1877. Daaruit bleek, dat in dat jaar door 60 nieuwe leden was ingebrachtf 4061.53 en dat 80 deelhebbers van vorige jaren hunnen inleg hadden verhoogd met 3500 84 zoodat 140 personen en instellingen inbrachtenf 7571.37 Aan 65 deelhebbers werd op hun verzoek terug betaald 5679.39$. Bij het einde des jaars telde de spaarbank 20) deelhebbers, die te zamen eene som te goed hadden van i 16,181.77. In dit jaar was het getal deelnemers met 33 vermeerderd, en hun tegoed bij de spaarbank met 1971.611, terwijl het reserve fonds de som van 2455.89 had bereikt. - De secretaris-kassier gaf ook nog een kort overzicht van de werking der spaarbank gedu rende haar tienjarig bestaan. Daaruit bleek, dat gedurende dit tijdvak was ingebracht f 50,915.76 en terugbetaald f 36,666.15$dat van het eerste be stuur nog in functie waren de heeren J. H. Bybau, J. Vink, M. Hooze, Q. J. M. Janssen, J. Sturm en de secretaris-kassier J. H. van Lis; dat de heeren Geert- sema Beckeringh en J. A. van der Scheer door ver trek naar elders, de heer E. J. van de Linde door overlijden, vervangen waren door de heeren P. van Weel, P. de Keijzer en Jac. de Keijzer. Dit verslag werd algemeen met genoegen aan gehoord en den secretaris-kassier, bij monde van den voorzitterde dank der vergadering ge bracht voor zijn gegeven overzicht en het belang der spaarbank aan zijne goede zorgen én die van het bestuur verder ten zeerste aanbevolen. Door den burgemeester van Amsterdam zijn in de gemeenteraadszitting van gisteren, in antwoord op eene vraag van den heer Heinecken, belang rijke inlichtingen gegeven omtrent de aanleiding tot de circulaire betreffende de inkomstenbelasting, in ons nomrner van eergisteren besproken. Ongeveer de helft dergenen, die eigen aangifte hadden gedaan, hadden, volgens het oordeel van B. en W., hun inkomen te laag opgegeven. Al trekt men nu van dat belangrijk cijfer het aantal af van diegenen, wier juiste opgaaf niet wordt geloofd ook zulke gevallen zijn voorgekomen dan blijven er toch zeker vele duizenden over, wier aanslag moest worden verhoogd. Zeer groot was ook het aantal dergenen, die volgens B. en Hubert, die haar met een critisch oog heeft gade geslagen. „Ik wensch u en hem geluk. Gij bestuurt uw paard voortreffelijken het heeft toch een beetje kuren. Gij zijt volmaakt volmaakt thuis in het zadel. Het eenige wat gij en uw paard noodig hebt is nog een weinig oefening. Gij hebt in de manege nooit beproefd te springen wel? Dat is ook eigenlijk beter; want dan zouden ze u verkeerde bewegingen geleerd hebben en dat hebben we in het veld niet noodig. Ik zal u hier van daag uw eerste les geven. Wilt gij mij volgen? „Tot aan het einde der wereld," zei zij lachend; maar al lachte zij, meende ze toch wat zij zeide. De regen heeft opgehouden. Een groote gras vlakte strekt zich uitlokkend links van den weg uit. Carlton zegt aan Belshazzar dat hij „zijn best moet doen, want dat de dames volgen," waarop deze de ooren opsteekt en in een lichten, grooten stap overgaat. Kitty, geen kinketting voelende, is ook heel verstandig en „doet haar best." En zoo komen zij aan de beek. Kitty, ziende dat er iets bijzon ders van haar gevergd zal worden, schudt met haar hoofd en springt en trappelt op een bespot telijke manier rond, terwijl Belshazzar, die kalm doorgaat, maakt dat de beek juist in zijn stap overschreden kan worden. Maar Kitty doet dat niet. Dit ia blijkbaar iets van gewicht; en het strookt met haar karakter hier veel drukte te maken en zich te laten vleien en strcelen. Daarom weigert zij haar loop voort te zetten, zet hare W. binnen de grenzen der belastbaarheid vallen 1 en dus een inschrijvingsbiljet ontvingen, maar verklaarden minder dan f 600 inkomen te hebben. Deze ontduikingen zijn zeker van ernstigen aard, doch ze worden bij de invoering der inkomsten belasting overal ondervonden en waren in eene groote stad als Amsterdam zeker in grooter mate dan elders te wachten. Eene inkomsten-belasting moet, het is herhaaldelijk gezegd en betoogd, geleerd worden, zoowel door de heffersals door de belastingschuldigen. Mettertijd worden de moeilijkheden gaandeweg minder. Een belangrijk middel van controle der opgaven is echter de openbaarheid der kohieren, welke zoo hier te Middelburg als te Arnhem en in andere gemeenten met goed gevolg wordt toegepast. Maar juist van dit middel wil het dagelijksch bestuur der hoofdstad niet gediend zijn! Geen wonder dan ook dat het Handelsblad daarop aandringt, als op een beter middel dan alle „ver trouwelijke" circulaires. De adressen der katholieken aan de eerste kamer, tegen de onderwijswet, dragen volgens de Maasbode 122,575 handteekeningen. De 62e jaarlijksche algemeene vergadering van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dtenst in de Nederlanden is te Amsterdam gehouden. De inkomsten over 1877 hebben bedragen f 98,528.52$. Behalve de renten van het kapitaal f 52,140.17 en de opbrengst der collecte 30,845,261, zijn onder de inkomsten begrepen de renten van het nationaal huldeblijk ter gelegenheid van 's konings 2 jarige regeering ad f 9,070.33 voorts een legaat groot 200 van wijlen mevr. de wed. W. T. Baaretwee schenkingen van saldo's een van de commissie tot regeling der feestviering te Amsterdam bij gelegenheid van het 25jarig jubi leum van Z. M. den koning, groot 1,017 30 en een van de militaire cantine van het koloniaal werfdepot te Harderwijk, bestaande uit 9 Russ. certificaten, ieder groot 5 0 roebels en 1 Certific. Nat. Schuld 4 pet., groot f 100. De uitgaven hebben het bedrag der inkomsten over 1877 met 15,228.70 overschreden. Aan 2282 deelgerechtigden keerde het fonds f 81,144.92$ gratificatie uit. Hieronder waren 28 verminkten en 6 nageblevenen van gesneuvelden in den veldtocht van 1815, 2 verminkten van 1814, 6 verminkten uit oorlogen vóór November 1813, 189 verminkten uit Oost-Indië, 104 vermink ten en 11 nageblevenen van gesneuvelden in den strijd met België; voorts 1655 infirmen, blinden en veteranen en nog 281 oud strijders (niet- gepensioneerden) van Waterloo. Als verhooging uit de renten van 's konings geschenk werd f 4887.50 aan 97 verminkten in den strijd met Atjeh uitgekeerd. Het invalidenhuis te Leiden eene stichting van dit fonds verkeert in goeden staat. Tegen afstand van hun pensioen en hunne gratificatie, genoten 83 deelgerechtigden daarin doelmatige huisvesting en goede verzorging. Eene goed ingerichte récréatiezaal en kleine bibliotheek droe gen niet weinig bij om den invaliden het verblijf in het gesticht aangenaam te maken. Van het bestaan dier bibliotheek schijnt het publiek geen kenms te dragen, daar zij hoogst zelden met eene schenking wordt verrijkt. De uitgaven ten behoeve van het invaliedenhuis hebben over 1877 de som van f 26,399.78 beloopen. Gedurende het algeloopen jaar werdeq 197 nieuwe deelgerechtigden^in het fonds opgenomen, waaronder 45 verminkten in Oost-Indië. Geschorst werden 4 deelgerechtigden wegens mindere hulp behoevendheid en 4 wegens slecht gedragterwijl van de vroeger geschorsten er 4 in het genot hunner gratificatie hersteld werden. voeten vast tegen den rand van de sloot, schudt het hoofd en werpt haar meesteres een groote vlok schuim in het gelaat. „Geef haar een flinken slag in de zijde Pearl roept Hubert van den overkant. „Moet dat, Hugh? Waarom mag ik haar niet zachtkens er toe overhalen om het te doen ze za 1 het dadelijk doen, het lieve dier," smeekt Pearl. „Doe wat ik zeg, kind en moedig niet zulke dwaze kuren bij het beest aan." Pearl gehoorzaamt tegen haar zin en slaat bedeesd genoeg, maar Kitty merkt toch de bedoe ling om te straffen en voelt zich daardoor diep gekrenkt. Zij doet een zijsprong, steigert, slaat achteruit, draait op eens in de rondte, met haar hoofd naar omlaag en gaat ditmaal werkelijk op den hol en rent veel verder dan de geheele lengte van het grasveld. Carlton, niet in het minst ontsteld, slaat kalm dit geheele schouwspel gade. Hij ziet dat Pearl vast en stevig zit en wil haar liever den strijd zonder hulp ten einde laten brengen. Hij stelt vast vertrouwen in haar moed en twijfelt er niet aan of zij zal haar paard ten slotte de baas blij ven, ofschoon het dier op dit oogenblik zijn meesteres geheel aan zijn oog onttrokken heeft. Wordt vervolgd.) Het aantal ingeschrevene sollicitanten (infirmen in en door den dienst en veteranen) bedraagt 1190. Verminkten voor den vijand komen niet op de sollicitantenlij st voor, daar deze categorie immer aanspraak op dadelijke opname heeft. Het feit, dat de aanzienlijke tekorten over de beide voorgaande jaren tot verkoop van f 20,000 4 pet. kapitaal hebben geleid, werd der vergade ring voorgehouden, om, bij de beslissing tot opname van nieuwe deelgerechtigden, met de meeste omzichtigheid te werk te gaan. (Hbl.) De minister van waterstaat, handel en nijver heid maakt in de Staats-courant bekend dat de verzending der brievenmalen voor Padang en Batavia met het stoomschip Kingston van de Rotterdamsche Lloyd, aanvankelijk op den 31en Juli bepaald, tot 7 Augustus a. uitgesteld. De gedrukte stukken en monsters van koop waren behooren uiterlijk in den avond van den 6en Augustus, en de brieven den daarop volgen den dag des morgen3 vóór 12 uren, te Rotterdam aangekomen te zijn. Door den gemeenteraad van Amsterdam is aan den heer J. C. van Druten op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar in de Nederlandsche en Hoogduitsche taal aan de hoogere burgerschool met 3jarigen cursus voor jongens. Benoemd werdenvoor die schooltot a leeraar in de wiskunde en het boekhouden P. Weltevreede, thans aan het instituut Noorthey, bij Voorscho ten b leeraar in de geschiedenis en aaidrijkskunde J. D. van Noppen, thans aan de hoogere burger school te Appeldoorn; c leeraar in de Fransche taal L. M. Baale, thans aan de hoogere burger school te Groningend leeraar in het handteeke- nen K. Bes, leeraar aan de hoogere burgerschool te Almelo en tot leeraar in de wis-, plant- en dierkunde aan de hoogere burgerschool met 5j. cursus voor jongens J G. Ringeling, leeraar aan de hoogere burgerschool te Goes. De minister van binnenlandsche zaken heeft bezwaar gemaakt om op het besluit van den raad der gemeente Wijmbritseradeel, tot heffing van een jaarlijksch schoolgeld op de openbare lagere scholen, ten bedrage van 10, zonder onderscheid van klassen, s konings goedkeuring te vragen. Het rijks-proefstation te Wageningen bracht van Juni 1877 tot Juni 1878 voor den staat ongeveer f 2700 op. In 't geheel werden gedu rende dien tijd 659 onderzoekingen gedaan. Aan het oefeningsvaartuig, dat ten behoeve van de Ned. marine bij de maatschappij de Schelde te Vlissingen wordt aangebouwd, om later voor de jongens van de Anna Paulowna te Rotter dam dienst te doen, zal de naam worden gegeven van Castor. De nieuwbenoemde officieren bij het 3e regi ment infanterie zijn ingedeeld als volgtW. Ver voorn, le comp. Ie bat. en C. J. van Dort, 4e comp., le bat. te VlissingenW- J. A. Roijen, 2e comp. 2e bat. Ter NeuzenJ. H. E. Wilmar, 4e comp. 2e bat. Bergen op Zoom. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh, ouder bevel van den kapitein ter zee K. C. Bunnik, den len dezer, van een oefenings- tocht in de Noordzee, ter reede van Texel te ruggekeerd. De Koninklijke Liedertafel Kunsten Vriendschap te Amsterdam geeft ter gelegenheid van haar 20jarig bestaan op 14, 15 en 16 Septemb er e. k., een „Nationaal concours voor mannengezang". Er zullen 2 afdeelingën zijnvoor de eerste (getal zangers van 2050) worden uitgeloofd: le prijs een gouden medaille, met een toelage van f 75; 2e prijs een verguld zilveren medaille, met een toelage van f 503e prijs een verguld zilve ren medaille. Voor de 2e afdeeling (getal zangers van 50 en daarboven)le prijs een gouden medaille, met een toelage van 1002e prijs een verguld zil veren medaille, met een toelage van f 753e prijs een verguld zilveren medaille. Voorts eereprijzen voor de vereenigingen, in de le en 2e afdeeling met den eersten en twee den prijs bekroond, le prijs een zilveren lauwer krans 2e prijs een verguld zilveren medaille. Aanmelding vóór 15 Augustus bij den heer Ph. Velleman, secretaris der feestcommissie. Bij de examens van het Parijsche conserva toire heeft de heer Anton Hekking, zoon van den heer G. Hekking te 's Hage, in de violoncel-klasse den eersten prijs behaald. Door de jury der wereldtentoonstelling te Parijs zijn de volgende belooningen aan Neder, landsche schilders toegekend: eerste medaille aan den heer Israels; tweede do. aan de heeren van Ilaanen en Bisschop; derde do. aan den heer Mesdag; loffelijke vermelding aan den heer J- Maris; getuigschriften aan de heeren Waldorp

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2