Telegraphische berichten. BtlITSCTLAND. Het uitzet van prinses Marie Yau Pruisen. Zeet ij dingen. Handelsberichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. B uigaren. Graanmarkten enz Waasenaarvervangen wordt door den luit. ter zee 2e kl. H. van den Pauwert. Zr. Ms. ramschip Stier, liggende te Willems oord, en monitor Krokodil, liggende te Hellevoet- sluis, worden met den 16en Augustus a. in dienst gesteld en het bevel daarover respectievelijk op gedragen aan den kap.-luit. ter zee N. Mac Leod en den luit. ter zee le kl. J. H. Commijs. „ii. wypassB»»"»"'" De Zweedsche adelborst Schutz is, naar uit Nieuwediep gemeld wordt, eergisteren nacht in het hospitaal aldaar overleden aan de gevolgen der verwondingen, welke hij bij het doen van een saluut aan boord van het instructie-vaartuig Saga bekomen heeft. Te Rotterdam heeft Maandag nacht het volgend ongeluk plaats gehad. De gebroeders Los, met hun schuit van Aals meer komende, maakten dat, niet augurken in okshoofden zwaar beladen, vaartuig aan de duc- dalven vast en begaven zich ter ruste, zonder rekening te houden met eb en vloed. Het water wassende, schijnt het, dat de trossen waarmede de schuit aan de ducdalven gemeerd was, niet opschoven, en te sterk waren om door de steeds rijzende schuit te kunnen breken, zoodat het vaartuig al schuiner en schuiner werd gebracht, tot het eindelijk water schepte en zonk. De twee opvarenden, zóo in hun slaap overvallen, moesten het met den dood bekoopen, daar het ongeluk te laat bemerkt werd om hulp aan te brengen. Maandag heeft men de lijken er uit gehaald. Te Haarlem is bij herstemming gekozen tot lid van den gemeenteraad, de heer dr. W. B. J. van Eijk, (lib.) met 624 stemmen. Op den heer W. C. Tombergh, (cleric.) werden 334 stemmen uitgebracht. De Locomotief bevat onder den titel „Mijn Pinkstergave aan Ned.-Indië" eenige opmerkingen van den heer O. P. Hondius te Rembes. L'e schi p ver richt zich ten slotte tot den prins van Oranje. Het aanhoudend verwisselen van gou verneur generaal is een kwaad, dat in zijn oog misschien te vermijden is, „als wij Indo Europeanen tot onzen beminden koning naderen met de alge- meene bede, om tot zijn vertegenwoordiger alhier zijn oudsten zoon, den prins van Oranje, te be noemen." Cicero heeft gezegdwij zijn slaven der wet om vrij te kunnen zijn. Men moet echter op passen deze in zekeren zin ware uitdrukking niet zoo uit te leggen, dat wij des te vrijer zijn, naarmate de wet ons enger in hare banden knelt. Zoo zullen de bewoners van den Noord Ameri- kaanschen staat New Hampshire van eene onlangs aldaar aangenomen wet niet denken, dat zij strekt om de vrijheid te waarborgen. De senaat van dezen staat heeft namelijk den lOen Juli jl. eene wet aangenomen, waarbij de verkoop van bier wordt verboden! Een Engelsch rechter zeide dezer dagen bij het uitspreken van een vonnis, waarbij een man veroordeeld werd wegens manslag, begaan bij een standje, dat door eene godsdienstige mani festatie was uitgelokt, dat hij wenscjite, dat de wet hem macht gaf om al die processies te ver bieden; want het waren vertooningen van gods- dienstigen overmoed aan de eene, en van gods- dienstigen wrok aan de andere zijde. Zulke dingen moesten niet plaats hebben Al die partij- vertooningen waren eene ergernis en waren be rekend om de hartstochten op te wekken bij hen, wien hun Christendom moest leeren in vrede met elkander te leven. In Frederiksberg bij Kopenhagen is onlangs op denzelfden dag bij 40 boterkoopers de boter onderzocht, en bij geen enkelen werd vervalschte waar gevonden. Op denzelfden morgen werd de melk onderzocht, die door 75 boeren naar de stad werd gebracht. Ook daarin geen spoor van vervalsching. Is dat de gouden eeuw, die terug komt, toen de menschen geen kwaad kenden, of zou het ook het gevolg zijn van goed gedachte en flink gehandhaafde wettelijke bepalingen? Een Duitschen Fortschritts-lAsid maakt de ondeugende opmerking, dat eene conservatieve kiesvereeniging aan hare agenten pakjes circulaires en vliegende blaadjes over de post heeft gezon den met het opschrift „stalen zonder waarde". De onderscheiding van het burgerschap der City van Londen, dezer dagen wederom aan Beaconsfield en Salisbury toegekend, werd in deze eeuw 68 maal gegeven. Onder de bevoorrechten waren 12 regeerende vorsten, 26 officieren van land- of zeemacht en 30 die in burgerlijke be trekkingen zich die hooge eer hadden waardig gemaakt. Onder de laatsten telt men Livingstone, de Lesseps, Brougham, Russel, Grey, Lushington, Joseph Hume, Elgin, Richard Cobden enz. Voor de receptie der nieuwe burgers en het dan te houden diner is 2500 pond sterling uitge trokken. Eene onrustbarende tijding, reeds lang als gerucht verspreid, zal spoedig, naar de Köln. Zg meent, bewaarheid worden. De crinoline zal weer ia de mode komen. Huisvaders met veel dochters, die nu reeds zucht onder de bespottelijke eischen voor de kleeding uwer telgen, bereidt u voor om voor iedere jurk een paar el meer stof te koopen en gij allen, die gaarne eene mooie vrouw, dat pronkjuweel der schepping bewondert, houdt uw ergernis in, wanneer gij uwe vrouw, uwe beminde weerziet in de gedaante eener ouderwetsche tafel schel. Want of het elegante voorkomen van de dames onder de door de mode voorgeschreven vormen lijdt, of het onverbiddelijk bevel der mode haar tot caricaturen maakt altijd zal de vrouw zich buigen voor hare wetten en zich alles laten welgevallen, als het maar mode is Goede smaak, schoonheidszin, alle individualiteit wordt opgeofferd, als maar de alleenheerscheres, die haren troon te Parijs heeft opgeslagen, het gebiedt, en zoo zal ook weder de crinoline dezen herfst haren intocht houden. Zoo er in onze Nederlandsche vrouwen eenigen vrijheidszin huist, moeten ze het ditmaal toonen door revolutie te maken tegen de tirannie, en het wanstaltig klee- dingstuk te versmaden, dat hoogst onpractisch gelijkt en in ieder geval de schoone lijnen van het lichaam niet tot haar recht doet komen. BINNENLAND. 's Ctravenhage. De volgende dignitarissen van het groothertogdom Baden zijn benoemd tot grootkruis der orde van de Eikenkroon, de opperstalmeester von Tolzingtot grootofficier dier orde, de kolonel von Rauch; tot komman- deur de kamerheeren von Kleiser en von Ungern Sternberg, chef van het kabinet van den groot hertog; tot officier de adjudant-kapitein von Bodman. Tot ridder le kl. van den Gouden Leeuw van Nassau de adjudant-generaal van den groothertog, von Neabronn. 's Cfravenh ge. In de zitting der eerste kamer van heden werd mededeeliug gedaan, dat tot rapporteurs over de wet op het lager onder wijs benoemd zijn de heeren van Eysinga, Pické, van Akerlaken en van Voorthnijzen. Morgen zijn enkele wetsontwerpen van ondergeschikten aard aan de orde. Eergisteren is te Brigdamine publiek verkocht een huis, erf en tuin op Brigdamme, gemeente Sint Laurens, groot 6 aren 20 centiaren, voor 700. De gepresenteerde perceelen wei- en bouwland zijn opgehouden. 31 Juli. 's av. 11 u. 61 gr. lAug.'s morg. 8 u. 63 gr. 's midd. 1 ir. 68 gr. 's av. 6 u. 63 gr. De uitslag van een honderdtal verkiezingen in Duitschland is thans bekend. Daar het aantal leden van den rijksdag ruim vierhonderd bedraagt valt uit de verhoudingen van de cijfers voor het oogenblik geene gevolgtrekking te maken. 'En kele feiten zijn echter nu reeds de aandacht waardig. De socialisten hebben van de 12 zetels, die zij bekleedden, er reeds nu vier definitief verloren, terwijl voor drie door hen bezette plaatsen herstemming moet plaats hebben, waar onder in éen district van Berlijn. In de vijf andere districten der hoofdstad viel de keuze op Fortschrittsmannervoor éene plaats zal echter nieuwe stemming noodig zijn, daar de heer Klotz in twee districten aldaar gekozen is. Hoewel dus te Berlijn de sociaal democraten geslagen zijn, is het toch gebleken, dat zij over een groot aantal stemmen beschikken. Op hunne candidaten wer den in de hoofdstad 55,000 stemmen uitgebracht, minstens 20,000 meer dan bij de vorige verkie zingen. Van dat resultaat kunnen de scherpe politiemaatregelen van de regeering zich zeker een groot deel van de eer toeeigenen. Eene be weging, die met zulke cijfers voor den dag kan komen, is niet door gevangenisstraf te onder drukken en zal voor hare beginselen blijven ijveren, al sluit men hare publieke vergaderingen. De drijvers, die haar uit minder of meer eerlijke motieven exploiteeren, zullen juist in die onver standige repressie den tekst vinden voor hunne uitweidingen tegen de regeering en tegen de bestaande inrichting der maatschappij. Het loopt toch in het oog, dat de voorstanders eener sociale inrichting het goed recht en het onvermij delijke van hun systeem niet volledig bewijzen, wanneer ze allen laten oppakken of bet spreken verbieden, die anders over de zaken denken. Men wacht in Pruisen, dat de nationaal-liberalen een twintigtal zetels zullen verliezen, die der regeeringspartijen zullen ten goede komen. Dit voordeel zal echter der regeeriDg nog geene meerderheid bezorgen, en de liberale fraction zullen zoolang ze vereenigd blijven de overhand houden boven de voorstanders der reactie. Welke conflicten die uitkomst zal baren, zal de naaste toekomst moeten leeren. Waarschijnlijk zal het ministerie weer komen met eene uitzonderingswet tegen de sociaaldemocraten, die de nationaal libe ralen als zij aan hunne beginselen getrouw blijven, weer moeten afstemmen. Von Bennigsen heeft het uit naam zijner partij verklaard: de liberalen willen wel de regeering bijstaan in den strijd tegen de vijanden der gansche maatschappij, door in het gemeene strafrecht daartoe strekkende bepalingen op te nemen. Zij willen echter niet door eene wet als de laatst verworpene de recht spraak feitelijk bij het administratief bestuur overbrengen en der regeering een wapen in de hand geven, waarmede zij niet alleen de socialis ten, maar ook iedere richting, die niet de hare is, het zwijgen kan opleggen en hare uitingen kan straffen. De liberale partij in Duitschland dient nu consequent t-- blijven. Zeker is geene richting sterker tegen het socialisme gekant dan de hare; doch zij moet haar recht handhaven om als parlementaire meerderheid middelen te kiezen tot bestrijding dier maatschappelijke kwaal, die haar eigen vrijheid niet bedreigen. In het debat in het Engelsche huis der ge meenten is eenige levendigheid gebracht door eene speech van den heer Gladstone, die twee en een half uur duurde en zes kolommen in de Times beslaat. Behalve eene scherpe critiek op de Oostersche politiek bestreed de ex-premier met kraCmt het geen hij noemde het misbruik maken van de treaty-making power door de uitvoerende macht. Dit prerogatief kan, volgens den heer Gladstone, alleen dan dragelijk zijn, als er met. gematigdheid gebruik van wordt gemaakt en met inachtneming van precedenten en van de opinie van het volk. Verdragen echter als het pas geslotene, die Enge land den weg eener geheel nieuwe politiek doen inslaan zouden het gevolg hebben, dat eene her haling van dergelijke praktijken het geheele prerogatief in gevaar brengen zouzoodat de stem des volks aan die nieuwigheden een einde zou maken. De spreker eindigde zijne redevoering met de regcering-politiek te kenschet sen als vermeerdering van verantwoordelijkheid zonder toeneming in kracht, als een verlies voor het nationaal karakter, eene inbieuk op de consti- tutioneele gebruiken en eene betreurenswaardige Vermeerdering der lasten van een volk, dat te goed van vertrouwen is. Niettegenstaande deze akte van beschuldiging verwacht men de verwer ping van Harrington's motie met groote meer derheid In de Belgische kamer is een vrij langdurig debat gevoerd over de geloofsbrieven van den heer de -Wael, den nieuwen afgevaardigde voor Antwerpen. De clericalen beweerden, dat misbrui ken en onregelmatigheden bij die verkiezing had den plaats gehadde meerderheid bewees, dat zoo dat al waar was, deze fouten toch nimmer op het resultaat van invloed hadden kunnen zijn. De nekslag werd gegeven aan de minderheid door eene redevoering gisteren door den heer Bara gehouden. In eene schitterende improvisatie vernietigde hij de beweringen der tegenstanders stuk voor stuk. Hij bereikte volkomen zijn doe; uitgedrukt in de woorden: il faut en faire une bonne fois justice Uit de stukken die omtrent de Oostersche quaestie aan het Engelsche parlement zijn over gelegd, blijken nog nadere, interessante bijzonder heden aangaande de, Bulgaren, de C hristenen ter wier bescherming Rusland zich ten kruistocht heeft aangegord. Uit die officieele stukken nemen wij ëen paar plaatsen over. De eerste is uit een rapport van den vice consul te Philippopel. Deze schrijft: „Zooals ik reeds de eer had aan Hr Ms gezant te Konstantinopel te rapporteeren, was de aankomst van de Russische troepen voor de Bulgaarsche bevolking het sein om bot te vieren aan alle soorten van buitensporigheid, niet alleen ten nadeele van de weerlooze Muzelmansche bevolking, die vertrouwende op de bescherming van de Russische autoriteiten waren thuis geble ven, maar van ieder, die geen Bulgaar was. Ieder Turksch huis in deze stad werd volledig geplunderd, tot deuren en kozijnen toe werden er uitgehaald; de moskeeën werden gebruikt als publieke latrines; eene bibliotheek bij eene der moskeeën werd geheel vernield, de boeken ver scheurd en bezoedeld; troepen dronken soldaten en Bulgaren klimmen nog dagelijks op de toren tjes der heilige gebouwen en bootsen den roep na, die de geloovigen ten gebede placht op te roe pen. De groote moskee was verscheiuene dagen bezet door een Walachijer, die sterken drank ver kocht Eindelijk had ik van den Russi- schen kommandant verkregen, dat de Muzelman nen althans in een deel der moskeeën hunnen godsdienst zouden mogen uitoefenen. Doch toen een priester voor eenige dagen, op deze toestem ming vertrouwende, als naar gewoonte de gemeente opriep voor het gebed, liep een troep Bulgaren de moskee binnen, ranselde den priester af en dreigde hem te dooden, als hij nog ooit daar zijne stem liet hooren." Een ander officieel rapport meldt nog het vol gende ototrent de Bulgaren, zooals ze zich hielden onder den beschavenden invloed der Russische troepen. „Te Tatar-Bazardjik klaagden de Turken, dat hunne vrouwen en dochters aanhoudend door Bulgaren werden ontvoerd. Deze hielden ze echter slechts een .paar dagen en zonden ze dan terug om weer elders nieuwen buit te halen. Ik hoorde Russische officieren bluffen op de Turk- sche meisjes, met welke zij zich geamuseerd had den, en op de slimheid van de Bulgaren om hun zulke meisjes te vinden en te vangen Te Sophia werden vijftig Turken gedwongen den ganschen dag te werken zonder betaling of voed sel ook Joden werden daartoe geprest. Zij pro testeerden hiertegen, doch vergeefs. De Turken durfden niet protesteeren uit vrees voor erger. Bulgaarsche opzichters hielden toezicht over deze huns ondanks aan 't werk gezette lieden. Zij sloegen ze voortdurend en mishandelden ze zooveel zij konden. Ik zag een armen man aan een op zichter een teug water vragen; doch de woest- aard weigerde dit verzoek, hoewel er eene bron was op geen twintig ellen afstand. Het was zeer heet, en de oude grijze man zag er uitgeput uit; doch dat had geen invloed op den hardvoch- tigen Bulgaar." Deze aanhalingen zijn met vele anderen te vermeerderen. Wat er beschreven wordt is alles gebeurd onder het oog der Russische troepen. Het strekke als eene bijdrage tot de meermalen hier verdedigde stelling, dat i< der, die hecht aan Westersche beschaving, wenschen moet, dat het Russische rijk blijve in het Oosten en zoo min mogelijk invloed verkrijge in Europa. Het uitzet van prinses Marie, de aanstaande eehtgenoote van prins Hendrik, zal niet, zooals vroeger bij huwelijken van Pruisische prinsessen wel plaats had, voor het publiek tentoongesteld worden. Echter is er reeds het een en ander van bekend, dat vooral onze dames ook gaarne zullen willen weten. De keizer en de keizerin geven hunne nicht een prachtigen diamanten diadeem, die nog bij den hofjuwelier in bewerking is. Het bruidskleed zal van witte zijde zijn met zil ver doorwerkt en met een sleep van vier meter voorzien. Het ganSche bruidstoilet zal enkel de kleuren van wit en zilver toonen. Bij het uitzet behooren twaalf dozijn paar handschoenen, voor de helft glacé, voor de andere helft Zweedsch lederen, in alle kleuren met vier en zes knoopen. Juffrouw Cahnbley te Berlijn, die de haDd,sclioe- nen geleverd heeft, heeft er als cadeau een paar bruidshandschoenen bij gedaan, naar Spaansch model geborduurd, met zilveren rozen en myrten( in hunne soort eene prachtwerk. Het geheele uitzet, waarvoor de civiele lijst 90,000 mark voor iedere Duitsche prinses bestemt, is bij Berlijnsche leveranciers besteld. De Kölnische Zeitung, aan welke wij deze bijzonderheden ontleenen, voegt er bij, dat de bruidegom zorgt, dat zijne bruid iederen ochtend versche bloemen vindt, die uit Parijs komen. Dit laatste zal wellicht eene ver gissing zijn. Immers zal ook Berlijn in dezen tijd wel bloemen opleveren, geschikt voor dit doel- Het op den Ooster gestrande brikschip Harmö- nienis gister met hoogwater daar afgeslagen en zit thans op de Paardeplaat; onderscheidene deelen drijven op de reede van Brouwershaven, vermoedelijk is het schip geheel wrak. Oostburg, 31 Juli. De aanvoer bestond heden bijna alleen uit tarwe, waarvan de beste monsters voor dagelijks gebruik in aanmerking kwamen, maar alle minder qualiteiten zelf tegen lager prijzen waren niet te verkoopen. Jarige gerst, haver, erwten enz. mede weinig gevraagd, maar door schaarschte bij grieven omtrent alsvoren verkocht. Van nieuwe gerst waren p. m. 10 klusjes aan, van nieuwe rogge twee en van kool zaad 3 a 4. De gerst werd te vergeefs op 7 en 7.25 gehoudenze is droog doch klei ner van stuk dan het vorige gewas en schijnt niet veel meer dan 62 ko. per heet. te zullen wegen. De rogge is mede smal van stuk. Deze eigenschappen zullen dus ongetwijfeld nadeelig werken op het beschot. Er werd bijna niets verkocht, doch de prijzen zijn te noteeren voor: tarwe f 10.50, f 10 a 'f 8.50; rogge 7.50; jarige wintergerst t 7.75; nieuwe 6.75, f 6.50 a I 6.25; jarige erwten 8.50koolzaad 13 50, 13.25 a 13van kanariezaad werden maar 2 monsters, van boonen niets aangeboden, terwijl haver is verkocht, éen partijtje 9.50 en éen ander f 8 per 100 kilogram. Middelburg, 1 Augustus. Tarwe en enkele partijtjes witte boonen waren met nieuwe kool zaad het voornaamste gedeelte van den eenigen aanvoer uit Walcheren. De beste Walcherscke tarwe werd voor verbruik langzaam prijshoudend gekocht. Nieuwe rogge als genoteerd verkocht. Dito Walcbersche wintergerst onveranderd. Dito zomergerst als genoteerd afgegeven. Walchersche witte boonen werden niet veel gevraagd en f 0.50 lager afgedaan; dito bruine boonen niet voor handen. Dito paardenboonen eender gebleven. Van nieuwe Walchersche groene erwten was weder maar een enkel partijtje ter veil van goede qua- liteit, de verkoopprijs bleef onbekend, den vol-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3