BUITENLAND. Telegraphische berieden. Kunstnieuws. Landbouw. Rechtszaken Verkoopingen en aanbestedingen. Staten-Generaal. Algi ;emeen Overzicht. F. C. Hering, 2e luitenant bij het O. I. leger in garnizoen te Batavia, is met goed gevolg examen afgelegd voor de militaire verkenningen aldaar, en hem is als standplaats aangewezen Bandong. Gisteren namiddag hebben de heeren Ver- voorn en van Dort, benoemd tot 2en luitenant bij het 3e regiment infanterie in garnizoen te Vlis- singen, den eed van trouw voor het front der troepen op de gewone wijze afgelegd. Wanneer Antwerpen in den loop der maand October aanstaande het 25jarig bestaan van zijn nationaal tooneel herdenkt, is de rederijkerskamer de Olijftak aldaar voornemens een tooneel-congres te houden. Het gemeentebestuur van Antwerpen en de Olijftak zullen buitengewone feesten geven, waar onder gala-voorstellingen, muziekuitvoeringen enz., terwijl een banket het feest zal be.sluiten. De regelingscommissie zal bij de besturen der spoorwegmaatschappijen de noodige stappen doen om voor de congresleden vermindering van reiskosten te bekomen. De kosten van het lid maatschap zijn voor Nederland 1,50. Nadat gisteren en eergisteren op de hofstede Molenbaix onder Grijpskerke de wedstrijd had plaats gehad, uitgeschreven door de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland van zelf harkende, schovenmakende en zelf bindende graanmaaiwerktuigen, had heden morgen de be kroning der werktuigen plaats. Tot bijwoning daarvan hadden heden morgen weder een aantal leden der Maatschappij en genoodigdenzoo van hier als elders, in eene lange reeks vau rijtuigen plaats genomen, welke, van het Molenwater afge reden, eerst aan de Rotterdamsche kade de per Zierikzeesche stoomboot aangekomen gasten op namen en vervolgens langs den Seisweg naar Molenbaix reden, waar mede een groot aantal bezoekers uit de omstreken vereenigd waren. Te 12 uren werden de bekrooningen bekend gemaakt, als volgt: Eerste afdeeling. Een graanmaaiwerk- tuig, dat de gemaakte schoven tevens bindt: Eerste prijs van f 600 aan J. Peignat en Co. te Amsterdam, voor A. Wood's graanmaaimachine met zelfbinder (koopprijs f 900). Tweede p r ij s van f 180 aan de wed. J. C. Massee en zoon te Goes, voor Mac Cormick's Har ver ster and self binder (koopprijs f 900). Tweede afdeeling. Een graanmaaiwerk tuig dat de gemaakte schoven niet bindt. Eerste prijs f 360 aan Krom en comp. te Amsterdam, voor Johnston's Harvester (koopprijs f 460). Tweede prijs van f 120 aan J. C. van de Blocquery Jr. te Haarlem, voor den Victoria- graanmaaier voor 2 paarden, van R. Hornsby and Sons te Grantham, (koopprijs f 400). Deze prijs werd toegekend bij loting tegen Samuel- son comp. te Banbury, voor hun Omnium- roeper with 4 rakes(koopprijs f 360), aan welk werktuig eene verguld zilveren medaille werd toegekend. Voorts werden toegekend: Een bestuursprijs, zijnde eene zilveren medaille, aan Krom en Co. te Amsterdam, voor Johnston's Continental reaper voor éen paard (koopprijs f 375.) Een bestuursprijs, zijnde eene verguld zilveren medaille, aan Krom en Co. te Amsterdam, voor Johnston's grasmaaiwerktuig, Combinet reaper and mower no. 3 (koopprijs f 500.) Terwijl eindelijk de uitgeloofde prijs van f 300, voor datgene der bekroonde werktuigendat haar te mogen aanschouwen. Had Sibylle dit geweten zij zou zeker op haar onverschillige manier nog een poos zijn blijven zitten. Toen zij weg was barstte de majoor in loftuitingen los en weidde uit over hare schoonheden alsof hij over een paard sprak. Lady Carolina stuitte die loftuitingen verder nietzij was verdiept in een overpeinzing waarvan het onmiddellijk gevolg was dat zij den majoor voor Woensdag ten eten vroeg. „De dame die zoo gelukkig is geweest zulk een diepen indruk op u te maken, komt ook. Gij zult haar nog wel eens willen ontmoeten. Mijn zoon komt insgelijks en gij moet elkaar toch ook leeren kennen. Hij heeft mij dikwijls van uw vader hooren spreken. Het is werkelijk jammer dat mijnheer Alckenzie zoo op eens weg gegaan is; en zoover weg ook!" WeggegaanWaarheen „O hoe bespottelijk! Ik dacht hardop, mijn goede Gabriël ik dacht aan lang vervlogen dagen, voordat hij getrouwd was met uw moe der!" „Bij God ik vraag u excuusze! de majoor zich op eens inhoudende en den opgeheven vinger der dame gehoorzamende. „Maar wezenlijk wie kan verwachten van iemand dat hij dertig jaar terug gaat voordat hij nog geboren was?" „Ik had ook waarlijk niet zulk een bovenmen- schelijke inspanning van het geheugen van u yerwacht, beste majoor," ze! lady Carolina met blijken mocht volkomen geschikt en bestand te zijn om tevens als grasmaaiwerktuig te wor den gebruikt, niet kon worden toegekend, dewijl geen der bekroonde werktuigen daartoe was ingericht. Na de bekendmaking der bekroningen werden door de bekroonde werktuigen proeven afgelegd, die, onder begunstiging van het schoone weder, door de vele belangstellenden met aandacht ge volgd werden. Het is hier de plaats niet om een in haast geveld oordeel over deze fraaie werk tuigen neder te schrijven, welker inrichting van zoo groote vindingrijkheid getuigt en voor den landbouw van zoo groot gewicht is. Dit kunnen wij slechts mededeelen dat door nagenoeg alle deskundigen de beide zelf bindende maai- werktuigen, ofschoon bewonderenswaardig van vin ding, echter geacht werden nog menige verbetering te behoeven. Men oordeelde het van groot gewicht dat door deze werktuigen het beginsel was uit gemaakt dat de handen-arbeid bij het schoven- binden door machinaal werk vervangen kan worden; doch meende dat voor alsnog bij het werk nog te veel van de vrucht verloren gaat, om de werktuigen met voordeel op onze akkers te kunnen aanwenden. Van de toekomst is echter in dit opzicht met grond verbetering te verwachten. Ten opzichte der bekroonde werktuigen, die de schoven niet binden, waren vele deskundigen van oordeel dat de Victoria graanmaaier, van Hornsby, ofschoon met den 2e prijs (bij loting) bekroond, echter, wat regelmatigheid en netheid in het werk betreft, de voorkeur verdiende boven den met den eersten prijs bekroonden Johnston's Harvester. Het hoofdbestuur der Nederlandse he maat schappij voor tuinbouw en plantkunde heeft, na daartoe door de afdeelingen gemachtigd te zijn, besloten tot eene collectieve inzending van in Nederland gekweekte appelen en peren naar de internationale tentoonstelling te Parijs. Tot behoorlijke voorbereiding en uitvoering is door het hooofd bestuur eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren W. C. Boer, J. J. Jur- rissen, dr. G. F. Westerman en Jac. P. R Gale- sloot, bijgestaan door den algemeenen secretaris der maatschappij, den heer H. C. Zwart. Ieder, of hij lid zij der maatschappij of niet, wordt uitgenoodigd het zijne bij te dragen om de belangrijkheid der inzending te verhoogen. Elke inzending, hoe klein ook, zal door de commissie worden aangenomen. De vruchten moeten den 25 September a. s, vóór drie uren bezorgd zijn in Artis te Amster dam, waar de schoonsten zullen worden uitgezocht, om te dienen voor de inzending te Parijs, die ten name der Maatschappij zal geschieden Echter zullen de namen der kweekers te Parijs op doel treffende wijze worden bekend gemaakt. Volgens de Straits Times is door de P. O. company beslag gelegd op schip en ladjng der Voorwaartsgedurende den loop van een proces om vergoeding tegen de maatschappij Nederland voor de schade door de Khedive bij de aanvaring geleden, waarmede de P. en O. comp. het proces om schadevergoeding van de zijde der maatschappij Nederland heeft beantwoord. T&m<§Un. Vrijdag 11. kregen twee militairen in garnizoen alhier, die in de keuken van de kazerne geëm- ploieerd waren over eene onbeduidende zaak onaangenaamhedenna het wisselen van enkele minder vleiende woorden kwam het tot een vecht- een kouden glimlach. „Zal ik het genoegen hebben u Woensdag te zien?" „Zeer gaarne, zeer gaarne!riep hij uit. „Denkt gij, lady Carolina, dat ik intusschen mevrouw Moreton een bezoek kan brengen of een kaartje bij haar afgeven of de jonge dame wat bloemen zenden, of eenige beleefdheid van dien aard bewijzen?" „Tegen het kaartje heb ik niets, majoor, daar ik u aan elkaar voorgesteld heb; maar geen bloemen en geen beleèfdheden, als je blieft, voor dat gij elkaar weer ontmoet hebt. Ik geloof dat gij uwe zaak, als het werkelijk een zaak is, gerust aan mij kunt overlaten." „Wel bij den wel, bij Jehova dan, ik heb mij nog nooit zoo uit mijn centrum gevoeld (dat anders nog al vrij stevig staat) nog nooit! Dat meisje heeft mij hals over kop ingepakt. Er is een gecon gecon een soort van macht in haar." „Geconcentreerde „Gij slaat altoos den spijker op den kop, lady Carolina. Gij zijt een merkwaardige vrouw voor uwe jaren, juist zooals de oude ze! dat ik u zou vinden." Op dit compliment gaf de lady geen antwoord. „Ja, zooals gij zegt," vervolgde hij, „er is een geconcentreerde macht in dat bevallige, kalme schepsel, dat mij meer aantrekt dan iets mij ooit te voren heeft aangetrokken. Het heeft iets van de macht van den toovenaar over de slang. Zij is natuurlijk de toovenaar. Nog al hard voor partij, waardoor een pot met kokend water, op een fornuis staande, omviel en beiden ernstige brandwonden veroorzaakte. Beiden werden naar de garnizoens infirmerie vervoerd, en gisteren avond is een hunner, I. geheeten, een oppassend vrijwilliger, omstreeks 27 jaar oud, ten gevolge der bekomen brandwonden overleden. De sneltrein van Berlijn naar Amsterdam, welke Zondag morgen, ten gevolge van een dérail lement te Buckenburg bij Minden ruim een half uur te laat te Hengelo aankwam, is tusschen Markelo en Lochem weer ontspoord. De locomo tief derailleerde vermoedelijk door te snelle vaart, om den verloren tijd in te halen en de aanslui ting te Zutfen niet te missen; vóór de trein tot staan was gebracht, had hij een afstand van ruim 200 meters gedeeltelijk buiten de rails afgelegd, gelukkig zonder persoonlijke onheilen te veroor zaken. Na den trein uit Zutfen te Markelo te hebben afgewacht, kwam de sneltrein in plaats van ruim 7 uur, tegen 10 uren te Zutfen. (Arnh. Ct.) Door den commissaris van politie te 'sGra- venhage is aldaar gearresteerd een persoon, die verdacht wordt van het vervaardigen en uitgeven van valsche munt. Uit Haarlem schrijft men aan het Dagblad: Hier ter stede loopt een man door de straten, op wiens hoed staat geschilderd „G. Kluft, schuit innert". Hij heeft natuurlijk steeds een aantal nieuwsgierigen om zich heen. Of deze wijze om kwade betalers te dwingen veel succes zal hebben, zal de toekomst moeten leeren. Op dit oogenblik lacht elkeen er meê. Naar men verneemt is te Nieuwediep de Zweedsche adelborst J. F. Schütz, die in het marinehospitaal verpleegd wordt, zóo gevaarlijk ziek, dat men voor zijn leven beducht is; zijn vader wordt heden avond hier verwacht. De andere adelborst C. H. O. von Arbin gaat zeer in beterschap vooruit en zal spoedig naar zijn geboortestad Tangstad kannen wederkeeren. Daar hij gelukkig zijn rechterhand behouden heeft, zal hij bij de administratie der Zweedsche marine in dienst blijven. Garibaldi heeft in zijn eigenaardigen korten en zaakrijken stijl zijne denkbeelden medegedeeld omtrent den toestand in Italië. De Capitale deelt den volgenden brief van hem mede. „Italië heeft eene prachtige manifestatie gehouden ten voordeele onzer broeders, die nog in boeien geketend zijn. Het is echter noodzakelijk het ministerie Cairoli niet te ondermijnen. Ik raad schietoefeningen aan in alle Italiaansche provinciën, daar men nog wel eens van woorden tot daden zal moeten komen. Een Engelsch blad wijst er op hoe de En- gelsche ijzer- en staal-fabricatie te lijden hebben van vreemde mededingers. Bij eene aanbesteding van stalen rails, onlangs in Engeland gehouden, was de minste inschrijver een Duitscher, aanwien de levering werd gegund. Deze kocht in Enge land ijzer, vervoerde dit naar zijne fabriek, be werkte het daar en voerde het weer terug naar Engeland. Langs dezen omweg was hij nog goed kooper dan Engelsche fabrikanten. Dit onrust barend verschijnsel wordt toegeschreven aan de lagere werkloonen en den langeren arbeidsdag in Duitschland. Het goedkoope vervoer te water- zal hier zeker ook het zijne aan toebrengen. BmNEHlAlfD. Amsterdam. In zijne zitting van heden heeft de gemeenteraad benoemd tot leeraar in de wiskunde, aau de hoogere burgerschool met vijf mij om de slang te zijn, vindt gij niet?" voegde hij er grinnikend bij. „Mijn goede majoor, hoe kunt gij zulk een ver gelijking maken?" ze! de dame goedaardig, maar zij dacht intusschen: „Een prachtige vergelijking, vettig, kruipend, hebzuchtig gedierte dat gij zijt." Is het niet gelukkig dat de spraak den knap- sten onder ons gegeven is om onze gedachten te verbergen Ja, vooral voor hen, wien die gedachten gelden. „Bij mijn ziel, ik zou er niet tegen hebben door een wassenbeeld betooverd te worden," vervolgde de majoor zalvend„op mijn woord, ik zou niets liever willen dan aan dien sneeuwwitten boezem gedrukt te worden." jarigen cursus alhier, de heer J. G. Ringeling leeraar aan de hoogere burgerschool te Goes. 's Cfravenhage. Benoemd tot kantonrech- ter-plaatsvervanger te Middelburg mr. W. Polman Kruseman, advocaat aldaar. Blijkens een telegram van den gouv.-gen. van N. I., dd. 30 Juli zijn de, op 23 dezer begonnen militaire operatiën in XXII moekim de twee volgende dagen met succes voortgezet. De twee beoosten de Atchinrivier agerende kolonnes, bereikten den 24en Lamdmjaoe, en namen den 25en stormenderhand de versterking Senelope bij Moentasi, de woonplaats van Habied Abdul Rachman. Eene derde kolonne rukte den 24en en 25en langs den linkeroever der Atchinrivier tot Anak Batoe op en nam die versterking. Gedurende die drie dagen zijn onzerzijds gedood lt mangewond 119waaronder lich t de genie-luitenant Vohl. Senelope wordt voor depot ingericht. Den 26en vermeesterden wij de kam - pongs Tjot Lepong, en Tjot Gloempang in VII moekim. Koerong en Ryah zijn den 22en en 23en door de marine getuchtigd, omdat zij zich schuldig ge maakt hadden aan zeeroof en den vijandelij ken aanval op Toeloe Way. BUITEHLAND. Londen.j Door het lagerhuis is de discussie over lord Harrington's motie tot Donderdag ver daagd. De heer Gladstone bestreed de politiek der regeering hevig. De zoon van den koning van Hanover is tot ridder van den Kouseband benoemd. SSerlijn Omtrent den uitslag der verkiezingen is nog geen definitief resultaat bekend. Het aanleggen, herstellen enz. der rijks-telegraaf lijnen in de eilanden Schouwen, Duiveland en Tholen is aangenomen door C. J. Tierolff te Roosendaal, voor 1561,72. Post-statistiek. Uit het statistisch verslag betrekkelijk den dienst der post administratie, over het jaar 1877, blijkt het volgende: Gedurende genoemd jaar werden verzonden 50,081,939 binnen- en buitenlandsche brieven te gen 48,534,579 in 1876 In 1877 werden verzonden 5,052,166 binnen- landsche dienstbrieven tegen 4,626,174 in 1876. In buitenlandsch verkeer werden verzonden en ontvangen 4*34 dienstbrieven. Binnenlandsche briefkaarten werden in 1877 verzonden tot een getal van 10,483,775, en 97,869 met betaald antwoord. Tevens werden verzonden 527,845 buitenlandsche briefkaarten en 1356 met betaald antwoord. Expresse-brieven werden verzonden tot een ge tal van 6029 binnenlandsche en 7705 buitenlandsche. In 1877 werden verzonden 757,854 binnenlandsche gewone aangeteekende brieven en verdere stukken en 382,205 idem buitenlandsche. Tevens werden verzonden 27,612 binnenlandsche aanget. brieven met een aangegeven waarde bedrag van f 15,252,865.59 en 41,941 buitenlandsche met een bedrag van t 22,052,233.86". Berichten van ontvang werden verzonden tot een getal van 2562 binnenlandsche en 1300 bui tenlandsche. Voorts werden verzonden 36,157,911 binnen landsche gedrukte stukken (dag- en weekbladen enz.) en 5,420,312 buitenlandsche. Het aantal verzonden binnenlandsche stalen en monsters bedrjeg 582,688 en 860,662 buitenlandsche. In 1877 werden verzonden 853,247 binnenland sche en 88,136 buitenlandsche postwissels, tot een respectief bedrag van 14,681,511.79 en 2,919,195.22. Ook werd in October '77 de dienst van tele grafische postwissels tusschen Nederland en België in 't leven geroepen. Over een gedeelte van den afstand werden voorts door tusschenkomst der Post administratie 3978 telegrammen verzonden. Voorts werden aan de verschillende postkan toren verstrekt 76,811,540 frankeer zegels tot een waarde-bedrag van/3,090,916, benevens 77,060,890 briefomslagen tot een waarde-bedrag van f 3,104,960.375. Vergeleken met 1876 geeft dit een vermeerdering in getal met 6,856,075 en in geld van f 147,024.37'. De ontvangsten bedroegen in 1877 /3,400,458.62. De uitgaven, ofschoon nog voor eenige wijziging vatbaar, bedroegen 2,361,815.211, dus een batig saldo van f 1,038,613.40). Einde 1876 waren in dienst 3375 ambtenaren, welk getal in '77 met 150 is vermeerderd. Het getal postkantoren werd met 7 vermeer derd, zoodat er op ultimo Dec. '77 166 waren. Het aantal hulpkantoren werd met 19 vermeerderd en was dus op 31 Dec. gestegen tot 1112. De hulp-brievenbussen te platten lande werden met 67 vermeerderd; op ultimo Dec. telde men er dus 1246. De „vereenigde post- én telegraafdienst" kwam in 1877 tot stand in zes gemeenten, nl. Aalten, Baarn, Geldrop, Klundert, Stadskanaal en Yerseke. Wordt vervolgd.) Eergisteren is in het Engelsche lagerhuis het debat aangevangen over de motie tot afkeuring vau het buitenlandsch regeeringsbeleid van het kabinet Disraeli, welker inhoud wij in ons nom- mer van 23 dezer in zijn geheel mededeelden. Deze eerste zitting leverde niet veel nieuws op; zij was volgens een door de Pall Mali Qazette afgeluisterd oordeel van een oprecht criticus: the dullest he ever rememberedeen oordeel, waarmede dit blad verklaart volkomen in te stemmen. Lord Harrington opende bet debat

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2