Telegraphische berichten. Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen. middag aan de hoefijzervormig geplaatste tafels in de groote zaal van het Schuttershof alhier, ter deelneming aan het gastmaal, dat tot de feesten der Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland behoorde. In het midden van den boog en dus aan 't hoofd der tafel zat de voorzitter, mr. C. J. Pické, met den commis saris des konings aan zijne rechterzijde. Aan het hoofd van den rechter binnenkant van het hoef ijzer bemerkte men, een ongewoon gezicht bij onze ongezellige maatschappelijke gewoonte van uitsluiting der schoone sekse bij openbare samen komsten, een paar vrouwenfiguren. Het waren twee der keurmeesteressen voor de boter, uiej. Suurmond, van Souburg, en mej. Davidse, van St. Laurens, die met hare echtgenooten de uit- noodiging om aan den feestdisch deel te nemen gracieuselijk hadden aangenomen. Te oordeelen naar de ongedwongen wijze, waarop zij van de haar aangeboden gastvrijheid gebruik gemaakt hebben, zal haar dit besluit niet berouwd hebben. Van 5 tot 9 uren bleef men gezellig bijeen. Voor de zeer ordelijke regeling en het uitmun tend gehalte der gerechten, die, naar land- bouwfeestelijk gebruik, zich meer door solidi teit dan door uitgezochtheid kenmerkten, verdient de kastelein van het Schuttershof, de heer Oost hout, een woord van waardeering. Minder om de belangrijkheid van het gesprokene, dan wel omdat het een der trekken in de phy- sionomie van het feest uitmaakt, willen wij ook met een woord van de 18 uitgebrachte feestdron ken gewag maken. Nadat de eerste toost plichtmatig door den voorzitter was uitgebracht op Z. M. den ko ning, beschermheer der Maatschappij, richtte de heer Pické zijn tweeden dronk tot den commis saris des konings, met twee leden van het gede puteerd college vertegenwoordigers van het ge westelijk bestuur aan dezen disch. De Maatschappij, die zich ten allen tijde in de belangstelling en den steun van het gewestelijk bestuur had mogen verheugen, beval hij daarvoor ook in het vervolg aan. Beide werden haar toegezegd in den tegendronk van den commissaris des konings, die tevens be tuigde met te meer genoegen hier het gewestelijk bestuur te vertegenwoordigen, nu hij zich in gezelschap zag van twee leden van gedeputeerde staten, wier tegenwoordigheid hij, bij den rijtoer van den vorigen dag, had moeten missen. Voor den landbouw, aan wiens bloei mannen als dr. Wttewaal, dr. Staring en de heeren Vis, zoowel de mede oprichter dezer Maatschappij als de tegen woordige voorzitter der afdeeling Walcheren, met zoo onverdroten ijver gearbeid hebben, betuigde de heer Six persoonlijk zijne warmste sympathie, terwijl hij de hoop uitsprak, dat het toenemend besef der behoefte aan wetenschappelijke beoefe ning van hun bedrijf zich moge openbaren in het verschijnen der zonen, ook van Zeeuwsche landbouwers, op de rijks landbouwschool te Wageningen. Een dronk van den voorzitter op de gemeente Middelburg, werd door den burgemeester, mr. Schorer, beantwoord met op het nauw verband te wijzen dat tusschen den landbouw, de nijverheid en de scheepvaart van ons land bestaat, zoodat geen handelsstad of zeehaven op duurzamen bloei hopen mag, wanneer het den landbouwer niet goed gaat. De heer Snijders, algemeen secretaris der Maat schappij, las daarna de bekroningen voor en kruidde die voorlezing door opmerkingen van verschillenden aard. Door den voorzitter werd een dronk gewijd aan den heer Vis, kleinzoon en zoon van mannen, wier verdiensten voor den Zeeuwschen landbouw hier geen herinnering be hoefden, welke toost naar behooren gerecipro ceerd werd. De heer Schorer herdacht de staten- generaal, door twee leden der eerste kamer hier vertegenwoordigd. De heer Borsius antwoordde daarop met de betuiging dat, moge de volksver tegenwoordiger zich ten plicht gesteld zien om de belangen van het geheele volk te behartL gen, dit niet wegneemt dat zijn hart ook blijft kloppen voor den engeren kring, voor het gewest, uit wier midden hij wordt afgevaardigd en dat, wat hem persoonlijk betreft, zijn warmste gehecht heid verzekerd blijft aan die Zeeuwsche bevolking, welke zich ten allen tijde door hare gehechtheid aan orde en wet onderscheiden heeft. Een toost van den heer Risseeuw, uit Goes, op de heeren Kakebeeke, onder-voorzitter der Maat schappij en E. van den Bosch, secretaris der af deeling Goes, werd beantwoord door eerstge noemde met een woord aan het adres van het bestuur der afdeeling Walcheren en den onder voorzitter daarvan, den beer A. den Boer, en door den heer van den Bosch met eene herinnering aan het proefstation te Wageningen en aan den heer Nobbe, die als de vader dezer nuttige inrichtingen voor den landbouw te be schouwen is. Den ijverigen algemeenen secretaris der Maatschappij werd welverdiende hulde gebracht door den voorzitter, en den algemeenen penning meester, den heer Liebert, door den heer Snijders zeiven. Een toost van den heer v. d. Pauwert op het lager onderwijs werd op enkele punten het hoefijzer met den roep „geen politiek!" begroet, doch niettemin met instemming gedron ken. Nadat nog de heer den Boer, in antwoord op den hem toegebrachten dronk, de goede zaak van den landbouw in de algemeene belangstelling ygn het publiek had aanbevolen, werd aan het gezellig samenzijn een einde gemaakt door eene opwekking van den voorzitter, om in de opge vatte taak te blijven volharden en zoodoende ook de Zeeuwsche maatschappij meer en meer aan het algemeen belang dienstbaar te maken. Reeds lang was op dat oogenblik in den tuin op het Noordbolwerk de uitvoering door het muziekkorps der schutterij aangevangen, welke door ontelbare toehoorders, zoo op als buiten het terrein, werd bijgewoond. Te tien uren stroomde men naar het Molenwater, waar de tooverlantaren- toestellen van den heer Maju gereed stonden om zijne dissolving views, door de Duitschers „nevelbeelden" genoemd en nauwkeuriger misschien door „oplossende beelden" vertaald, te ver- toonen. Aan de dichte menigte, die op het ruime plein verzameld stond, gaf dit schouwspel, dat met muziek afgewisseld en door ieder koste loos bijgewoond werd, groot genoegen. De rege laars der feesten verdienen voor deze loffelijke zorg voor het volksvermaak, waardoor de feest viering op waardige wijze besloten werd, van ons, als tolken van het publiek, een woord van erkentelijkheid. Eergisteren morgen zijn voor de arrondisse- ments-rechtbank te Maastricht de verhandelingen begonnen in zake het openbaar ministerie tegen den heer Corten Stapelaar, aangeklaagd wegens het geleiden eener bedevaart op 10 Juni 11. Be halve het hooren van een zestal getuigen over het al dan niet bestaan hebben van processiën en bedevaarten vóór 1848, was deze geheele zitting gewijd aan 't requisitoir van het O. M., waarge nomen door mr. Hanlo. Deze trachtte aan te toonen, dat, al moge deze bedevaart vóór 1848 gebruikelijk zijn geweest, zij nog niet op „wetten en reglementen" berustte, wat toch volgens art. 167 der grondwet een vereischte voor hare wettigheid is. Hij eischte, dat de beklaagde zou verklaard worden „in strijd met de wet te hebben gehandeld" en dus worden veroordeeld in de kosten van het geding. Als verdediger trad mr. Eug. van Oppen op. Door de heeren W. te Amsterdam was in Maart van dit jaar een aankondiging gedaan betreffende den verkoop van verschillende soort van hout- delen, in welker notitie de afmetingen der hout- delen door cijfers werden aangeduid, zonder dat de wettelijke maten zelf er bij genoemd werden; integendeel werden door die cijfers de afmetingen aangeduid in Amsterdamsche voeten en alzoo in andere dan wettelijke maten, gelijk door getui gen en door éen der beklaagden erkend werd. Dientengevolge werden de heeren W. gedag vaard, en requieerde het O. M. veroordeeling tot een geldboete. De kantonrechter daarentegen was een ander gevoelen toegedaan. Deze nam de ten laste ge legde feiten als bewezen aan, doch overwoog, dat art. 10 der bedoelde wet alleen dan overtreden was, wanneer de onwettige maten met name wer den genoemd, waarom hij concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Het O. M. heeft zich tegen dit vonnis in cas satie voorzien. S. J. en D. J., een paar jeugdige knapen uit Brninisse, hadden, in vereeniging met den kleinzoon van vrouw V. uit een kabinet van deze een bankbiljet van f 100, een tienguldenstuk en 8 gulden weggenomen. Aanvankelijk hadden zij hun misdrijf bekend, maar voor den rechter geroepen, ontkenden zij alles. Men had hen echter in het bezit van veel geld gezien, zij hadden groote verteringen gemaakt en zelfs een paar rij tuigen gehuurd. Deze en nog meerdere aanwij zingen brachten de rechtbank te Zierikzee er toe om, bij vonnis van 14 Juni, hen ieder tot een gevangenisstraf van 2 jaren te veroordeelen. Hun zaak werd bepleit door den advocaat mr. v. Gigch, die de kracht der aanwijzingen ontkende en tot vrijspraak zijner cliënten concludeerde. Mr. Gre gory hield echter de aanklacht vol en requireerde alleen de vernietiging van het vonnis ter zake van eenige verzuimen in den vorm. Uitspraak Zaterdagmiddag 3 uur. Men schrijft ons uit Vlissingen: De onderwijzer der Christelijke school alhier gaf dezer dagen, als huiswerk, aan zijne leerlingen de vraag op: „Wie was demoeder van Simson"? Nadat de kleinen met ongeloofelijke volharding, alle mogelijke Bijbelsche geslachtsregisters zonder eenig resultaat hadden nagezocht, werd hun door den meester de ontdekking gedaan dathij het zelf ook niet wistSommige leerlingen hebben hierdoor den indruk meegenomen dat de merk waardige Simson geene moeder gehad heeft Het 25jarig feest der ambtsvervulling van den heer J. Yereecken, burgemeester van Stop peldijk, is den 23en dezer onder de gebruikelijke festiviteiten, waaraan zich ook eene mis in de kerk paarde, gevierd. De jubilaris ontving, be halve een geschenk van de schoolkinderen, van den gemeenteraad eene vergulde pendule met candelabres. Te Amsterdam is eene kennisgeving van B. en W. verschenen, betreffende de handhaving der orde bij gelegenheid van het feest der Roei en Zeilvereeniging op aanstaanden Zaterdag. Daarin wordt ook aan de koetsiers verboden door de Weesperpoort en de Utrechtschepoort te rijden. De Tijd merkt op dat zelfs de meest kwaadwillige koetsier dit verbod niet overschrij den kan, daar sinds jaren die poorten zijn afge broken De vereeniging ter bevordering van volks gezondheid te Leeuwarden heeft dezer dagen bekend gemaakt, dat bij onderzoek gebleken is, dat het gebruikte regenwater dikwijls opgelost lood bevat. De vereeniging heeft daarom den raad gegeven, in geen geval lood te gebruiken voor de bekleeding van dakgoten of voor de buis, welke het water van het dak naar den re genbak voert, evenmin voor de binnenbekleeding van de pomp en voor de buis, welke het water naar deze toevoert. Zoo het gebruik van lood niet vermeden kan worden, raadt zij aan, het water niet uit den regenbak te pompen, maar daaruit te putten of te scheppen. Verder heeft de vereeniging medegedeeld, dat, men het water van het vergiftige metaal kan bevrijden door den filtereertoestel van Cheavin. De ziektetoestand van den oudste der ver minkte Zweedsché adelborsten, Schutz, heeft plotseling een zeer ongunstige wending genomen. Men vreest voor het behoud van zijn leven. De jongste, von Arbin, is reeds zooverre her steld, dat hij eene wandeling heeft gemaakt. Hij zal spoedig vertrekken, en met een kunsthand in de Zweedsche marine blijven dienen. In den laatsten tijd is de stank der grach ten te Amsterdam zoo ondragelijk dat de toestand onhoudbaar geacht wordt. Voor de pliysieke en materieele welvaart der ingezetenen is verandering dringend noodzakelijk, hnnne gezondheid wordt ernstig bedreigd, en landgenoot en vreemdeling zullen de hoofdstad, ondanks hare aantrekkelijk heid, gaan schuwen, De Amsterdamsche politie-agenten krijgen nieuwe hartsvangers, waarbij aan het gevest een veer aangebracht is, die moet verhinderen, dat een ander dan de eigenaar de sabel kan trekken. De ondervinding bij vechtpartijen soms opgedaan, dat de rustverstoorders reeds de sabel uit de schede getrokken hadden, voordat de agenten er gebruik van konden maken, heeft het nuttige dezer verandering doen inzien. Gelijk ons gisteren reeds kortelijk per tele graaf bericht werd, brak gisteren namiddag te ongeveer twee uren een geweldige brand uit in het dubbele pakhuis, behoorende aan de firma Hoynck van Papendrecht aan den hoek van de .Scheepmakershaven zuidzijde en dePottebakkers- steeg te Rotterdam, waarin zich voornamelijk graan en vlas bevond. Het drie verdiepingen hooge gebouw stond in korten tijd geheel in lichtelaaie, en hoewel de wind van dien kant af was, kon men het toch aan de overzijde der Scheepmakershaven van den hevigen gloed bijna niet houden. Herhaaldelijk stegen de vlammen hoog boven de hoogste gebouwen uit. Aan het spoedig en krachtig optreden van de brandweer is het te danken dat, in weerwil van de hevigheid van het vuur, de belendende perceelen behouden bleven- Het pakhuis zelf brandde geheel uit. De stoombrandspuit, de spuiten van de gemeentewer ken en van den havendienst en een aantal brand spuiten deden dienst. Aan het strand te Terschelling is een vuur pijltoestel geplaatst door de Noord- en Zuid- Hollandsche maatschappij tot redding van schip breukelingen. De geneeskundige raad van Groningen en Friesland heeft o. a. besproken de wenschelijkheid der oprichting van een geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Groningen, wat in het belang geacht wordt o. a. van de opleiding van genees kundigen aan de universiteit aldaar. Met het te Assen op te richten gezondheidsoord staat het blijkens ter vergadering gedane mede- deelingen gunstig. De jaarlijksche algemeene vergadering der Nederlandsche dansonderwijzersvereeniging heeft van Dinsdag tot Donderdag te Utrecht plaats gehad in het gebouw Tivoli. De heer Bekker, president, die volgens de wet als zoodanig moest aftreden, is met algemeene stemmen herkozenin 't zelfde geval verkeerde de heer Content als com missaris, die mede is herkozen. De vereeniging had het genoegen weder een nieuw lid, na proeve van bekwaamheid te hebben afgelegd, aan te nemen. Het diploma, dat aan de bekroonden, op de Parijsche tentoonstelling zal uitgereikt worden, is geteekend door Paul Baudry. Het steit eene vlerkante lijst voor, waarin van boven het beeld van Frankrijk is aangebracht, steunende op den vrede en de hand reikende aan den arbeid. Daar onder leest men het deviesGallia pacis artibus rediviva (Gallië herlevend door de kunsten des vredes). In de zijwanden der lijst ziet men aan eene zijde den genius van handel en nijverheid, leunende op een wapenschild, waarop de platte grond der tenstoonstelling is aangebrachtterwijl aan de andere zijde een genius met een palmtak in de hand de schoone kunsten moet voor stellen, die inspiratie putten uit de groep in de kroon der lijst. Hödel heeft den termijn binnen welken hij cassatie van zijn vonnis kon aanvragen, laten voorbijgaan zonder van dat rechtsmiddel gebruik te maken. Zondag heeft zich te Brussel een vreemd verschijnsel voorgedaan. Terwijl eene onweersbui over de stad trok, is eene wolk insecten uit de lucht gevallen, eenigszins gelijkende op mieren, doch grooter en met vleugels voorzien. De raad van onderzoek, belast met het nasporen van de oorzaak der aanvaring van den Grosser Kurfürst heeft alle officieren vrijgesproken van schuld, en het ongeluk toegeschreven aan eenige niet opgehelderde verwarring of vergissing bij de mannen, die op den König Wilhelm aan het roer i stonden. De jury, aan welke de toekenning was op gedragen van den door den Belgischen koning uitgeloofden prijs voor het beste werk over de geschiedenis van België, heeft den arbeid van den heer Wauters, archivaris van Brussel, getiteld: Les libertés communales en Belgique, de eer der bekrooning waardig gekeurd. Een zeer interessant reisgezelschap geniet thans van de schoone natuur aan den Rijn. Het zijn twaalf Amerikaansche jonge dames van 16 tot 23 jaren, die zonder verder geleide uit hun vaderland zijn overgekomen om de schoonheden van Duitschland te bezien. Twee der vrijmoe- digsten onder deze niet beschroomde dochters van de nieuwe wereld nemen het ambt van koerier waar en reizen telkens vooruit om kwartier te maken. Het volgende staaltje van Russisch bestuur strekke ten bewijze hoe noodig het is, dat des noods gansch Europa zich vereenige om zich te verzetten tegen de uitbreiding van den invloed van dit in werkelijkheid geheel Aziatische rijk. De bewoners van de Ukraine spreken en schrij ven eene taal, die hoezeer nauw verwant met de Russische, er toch wezenlijk van onderscheiden is. Men kan de verhouding dier talen eenigszins vergelijken bij die tusschen de Fransche en Ita- liaansche talen. Nu is bij decreet van den direc teur der pers in Rusland verbodenlo. om in Rusland boeken in het Klein Russisch (zoo heet de taal der Ukraine) in te voeren, die buitenslands gedrukt zijn2o. om in Rusland iets in die taal te drukken, en 3o. om met of zonder muziek in die taal eenige voorstelling van wat ook te geven. Volgens dit decreet is in 1876 o. a. de verkoop verboden van het Nieuwe Testament in de eenige taal die de Kozakken verstaan. Door deze maatregelen worden veertien millioen men- schen getroffen, die eene oppervlakte bewonen, grooter dan Frankrijk. Aan deze is verboden iets in hunne eigen taal te lezen, d. w. z. om in het geheel iets te lezenwant eeue andere taal verstaan zij niet. Het doel van dit streven is om het Zuid-Russi sche volk geheel en al te denationaliseeren ten behoeve van het Panslavisme. Ook wie het doel goedkeurt, zal geene achting kunnen hebben voor de middelen. Zulk een régime behoort niet thuis in het westen van Europa en moet er zoo lang mogelijk geweerd Worden. Dr. Munro uit Manchester geeft naar aanlei ding van de laatste warme dagen de volgenden raad: Ouders moeten zorgen, dat zij hunne kin deren niet te warm kleeden. Te dikke kleeding is een der hoofdoorzaken van diarrhee en alge meene malaise in warme dagen als de laatste. De Engelschen hebben weer een eiland bezet. Op Socotra, een eiland aan den ingang van de golf van Aden is vóór eenige weken de Engelsche vlag geheschen. In het Clearing House te Londen is in de week, die den 24 Juli geëindigd is, de niet onbe langrijke som van ruim negentig millioen ponden sterling omgegaan. De verkiezing van verleden Zondag heeft de laatste nog open plaatsen aangevuld in de Fran sche kamer. De republiekeinsche meerderheid telt nu 380 leden, de minderheid 153, waarvan 88 Bonapartisten zijn en 65 koningsgezinden. Van de minderheid zal waarschijnlijk aan nog eenigen hun zetel opgezegd worden wegens knoeierij bij de verkiezingen, daar nog van 12 leden de geloofsbrieven van 14 October moeten onderzocht worden, o. a. van Decazes en Paul de Cassagnac. De standbeelden ziekte van onzen tijd, die in ons land op zoo onrustbarende wijze heerscht, begint ook in Frankrijk te woeden. Het ge meentebestuur van Tours wil een standbeeld op richten voor Francois Rabelais, den beroemden, in 1553 gestorven schrijver der geschiedenis van Gargantua en Pantagruel. Als schrijver en denker moge Rabelais onver gankelijke verdiensten hebben, het zal zijnvurig- sten bewonderaar moeilijk vallen aan te toonen wat bet volk leeren kan uit zijn, op een markt plein opgericht en uit de gemeentekas betaald standbeeld. BUTNENLASD. Amsterdam. Bij koninklijk besluit is be noemd tot secretaris der Nederlandsche handel maatschappij, J. Hudig te Rotterdam, laatst koffieplanter op Java. Heden werd aan het gebouw van het geweste lijk bestuur alhier aanbesteed lo. het jagen der schepen, enz. door het kanaal

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2