EUTTlULAfDr TStrkljfM. Telegraphische berichten. Marine en leger, Kunstnieuws, Land bouw. Algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, op Dinsdag 23 Juli 1878, Thermometerstand, Algemeen Overzicht. teur van den geneeskundigen dienst der landmacht, L. J. L. Dey, tot een bedrag van f 1304's jaars, en aan den eervol ontslagen commies bij het departement van oorlog, W. M. van Heun, tot een bedrag van /1336 's jaars. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh, onder bevel van den kapitein ter zee K, C. Bunnik, den 22en dezer te Leith aangekomen. Aan boord was alles wel. Even als iedere nationale gebeurtenis van eenig belang, is ook de verloving van Z. K. H. prins Hendrik een vruchtbare bodem, waarop poeetische en muzikale vruchten van verschillenden aard welig tieren. Een gevoel van plaatselijke ver wantschap noopt ons, onder al deze bloemen van Oranje-lievende lyriek, een woord van aan kondiging te wijden aan den Alliance-tnarsch, bij den uitgever F. B. den Boer alhier uitgegeven, welk werk reeds een blijk van vorstelijke sym pathie heeft mogen ontvangen in den vorm eener inteekening door H. K. H. prinses Marianne, voor tien exemplaren. Componist er van is de heer Edzard Grefe, als gewezen muziek directeur te Goes hier en elders gunstig bekend. De nette uitgave is versierd met een zeer goed gelijkend portret van prins Hendrik en zijne bruid, benevens met de wapens van het vorstelijk bruids- paar. ydfln, i Bij den op den 7en Juli te Parijs gehouden wedstrijd heeft het zanggezelschap Union Neerlan- daise, dat aldaar gevestigd is, den eersten prijs (medaille met diploma) behaald. {Vervólg.) Het gisteren reeds medegedeelde uit de rede, met welke de heer Pické de vergadering opende, vullen wij thans nog als volgt aan De sombere voorspellingen, bij het overlijden van den heer Vis omtrent de toekomst der Maat schappij gekoesterd, werden echter niet bewaar heid. Toen de nood drong, verklaarde de heer van der Lek de Clercq zich bereid de betrekking van voorzitter op zich te nemen, en bleef hij van 18521859 aan het hoofd der Maatschappij. Het leven der Maatschappij was gered; doch niet zonder inspanning en slechts onder velerlei tegenspoed gelukte het, haar in stand en werk zaamheid te houden. Heeft onze Maatschappij in al die jaren echter geen zeer bloeienden toestand gekend, wij mogen niet over het hoofd zien wat zij heeft gewrocht. Onze tijd is beperkt en daarom wensch ik slechts zeer kortelijk te wijzen op hetgeen, zoo door de Commissie van Landbouw als later door onze Maatschappij werd tot stand gebracht. Geen zaak waar meer op aangedrongen en, ook door de ijverige bemoeiingen van den heer Vis, voor gewerkt werd dan een voldoende veestapel. Terwijl onze Maatschappij en de Commissie van Landbouw gezorgd hebben voor betere fokdieren, werd er ook niet minder aangedrongen op het zich toeleggen op het kweeken van voedergewassen, en ik vrees geen tegenspraak wanneer ik zeg dat de veestapel in Zeeland eene vrij goede hoogte heeft bereikt door hetgeen door Maatschappij en Commissie is gedaan, en dat de bouw van voeder gewassen eene geheele revolutie heeft gebracht in het cultuurstelsel in Zeeland. Voortdurend werd aangedrongen op verbeterde meekrap-cultuur. Commissiën werden benoemd die veel wetenswaardigs hebben medegedeeld vereenigingen tot meebereiding verrezen; in 1850 werd de garancine-fabriek te Middelburg opge richt, en hoewel het waar is dat er heel wat Zeeuwsch kapitaal verloren is gegaan in de garancine-cultuur, is de financieele toestand van de landbouwers in Zeeland niettemin vooruitgegaan, door hetgeen de Zeeuwsche Maatschappij ten dezen opzichte heeft gedaan. Menigmaal ook werd de af koopbaarstelling dei- tienden besproken, Bovendien, zonder te willen beweren dat de hypotheekbanken in Nederland haar ontstaan te danken hebben aan de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt, is in langdurige besprekingen dit onderwerp dikwijls aangeroerd en kon men in 1850 haar reeds als in 't verschiet noemen. Ook in andere opzichten heeft de Maatschappij van landbouw zich verdienstelijk gemaakt. Groote bezorgdheid wekte bij de Maatschappij het toenemend pauperisme onder den arbeidenden stand en verschillende stappen werden door de Maatschappij gedaan bij de gemeentebesturen die pogingen stuitten echter af op den onwil van vele gemeentebesturen ten platte lande. De arbeidende stand is door andere omstandig heden echter, in 'plaats van achteruit te gaan, welvarend geworden. In 1850 werd alhier het eerst het denkbeeld 1 geopperd om ook de bloemencultuur te verbeteren en eene tentoonstelling van bloemen te houden. Van datzelfde jaar dagteekentde vereeniging van tuinbouw, welke in 1875 haar zilveren feest heeft gevierd. Toen ook door Z. M. Willem III pogingen werden aangewend om den toestand van den landbouw te verbeteren, is de Zeeuwsche Maat schappij niet ten achteren gebleven. De Konink lijke maatschappij van landbouw is het resultaat dier pogingen geweest en wij rekenen het ons tot eene eer daartoe te hebben medegewerkt. Ook met het landbouwonderwijs heeft de Maat schappij zich op vruchtdragende wijze bemoeid. In 1845 werd reeds het besluit genomen zich tot het provinciaal bestuur te wenden en aan te dringen dat bij het onderwijs ten platten lande een voorbereidend landbouwkundig onderwijs in gevoerd en in elk district onderwijzers benoemd zouden worden, die zich op de landbouwkunde zouden toeleggen. Daarna werd door het provinciaal bestuur f 300 tot dat doel beschikbaar gesteld. Den heeren Dresselhuis, schoolopziener in Zuid-Beveland, van den Bosch te Goes en van Kerkwijk te Goes werd de behartiging dezer zaak opgedragen. Waren deze pogingen niet, evemals tot heden toe maar al te vaak het geval blijft, afgestuit op het gebrek aan medewerking bij de landbou wers zeiven, de resultaten zouden tot meer vol doening aanleiding geven. Dit mag ons echter niet weerhouden de werkzaamheden te waardee- ren van hen, die den eersten stoot gegeven heb ben en waarbij zich nog voegde de verspreiding van allerlei nuttige geschriften, op den landbouw betrekking hebbende. Het groote nut dient hier ook vermeld der ge houden tentoonstellingen van vee en landbouw werktuigen. Werktuigen toch, vroeger geheel on bekend en die thans nergens ontbreken, zijn dooi de tentoonstellingen in ruimer kring bekendgemaakt terwijl ook de prijzen de inzenders aanmoedigden. Reeds in 1853 heeft men in Oostburg een door de Maatschappij aangekocht maaiwerktuig be proefd en waar men nu de zelfharkende, schoven- makendé en zelfbindende graanmaaiwerktuigen bezit, wordt er met een blik van medelijden op dergelijke verouderde toestellen neêrgezien. Misschien zal nu bij dezen en genen de vraag rijzen of het bestaan der Maatschappij nog noo- dig is Sedert 15 jaren in zeer nauw verband met de Maatschappij staande, wil ik daarover mijne meening mededeelen. De behoefte is den mensch ingeschapen om zijn toestand te verbeteren en waar hem, op zich zelf staande, daartoe de middelen ontbreken, tracht hij zich met anderen te vereenigen. Zoolang nu eene maatschappij tot stand brengt wat door éen individu niet kan tot stand gebracht worden, heeft zij reden van bestaan. Men wachte zich echter voor overdrijving. Bovendien is elke maat schappij, als menschelijke instelling, ook behebt met menschelijke gebreken, en wanneer alles niet zoo snel vooruit gaat als men wel zou wenschen, dan is er veel geduld noodig. Wat doet nu onze Maatschappij? Door jaar- lijksche bijeenkomsten den zoo noodigen band nauwer toehalen; door een rijtoer, door een ten toonstelling de leden in de gelegenheid stellen te leeren en te zien, want ieder zal toegeven dat de beste beschrijving niet zulke vruchten kan dragen als zelf zieD. De veetentoonstellingen en de tentoonstellingen van werktuigen wakkeren den lust naar verbete ring, tegelijk met de kennis en de leergierigheid aan, terwijl ze ook het geduld en de zucht naar vooruitgang der industrieelen op de proef stellen. Eindelijk is de Maatschappij het orgaan der pu blieke opinie van den landbouw in Zeeland; wan neer eene stem noodig was, is zij nooit achter gebleven en al heeft zij soms te vergeefs gesproken, toch is het bewijs geleverd dat een gemeenschap pelijke mond de grieven en wenschen van den landbouw bij de regeering kon brengen en dit overtreft reeds de macht van menig individu. In deze richting kan de Maatschappij van land bouw werkzaam zijn en blijvenik ben er dus van overtuigd dat zij nog veel nut kan stichten-, vooral wanneer hare leden krachtig medewerken, wat zij te meer kunnen doendaar ook in hunne handen het kiezen van een bestuur berust. - - - Na deze toespraak, van welke wij, volgens onze aanteekeningen, een overzicht gegeven heb ben dat noch op volledigheid, noch op geregelden samenhang aanspraak maken kan, werden de werkzaamheden aangevangen. Na mededeeling van den voorzitter, dat het driejarig verslag der Maatschappij, over 1874'77 binnen weinige dagen aan de leden zal worden rondgedeeld, wordt de rekening over 1877, slui tende met een batig saldo van f 1736.63 j, goed gekeurd. Door den voorzitter wordt medegedeeld dat de wedstrijd, tengevolge van het niet rijp worden van het graan, eerst in de volgende week kan plaats hebben, waarbij hij voorstelt den heer mr. W. Ph. Vis, die tot algemeen leedwezen door ongesteldheid verhinderd is tegenwoordig te zijn, hulde te brengen voor de bereidwilligheid om den geheelen tarwe oogst op de hofstede Molenlaix voor den wedstrijd beschikbaar te stellen. Door luide toejuiching betuigt de vergadering hiermede hare instemming. Tot beoordeelaars voor den wedstrijd en de op de tentoonstelling in te zenden voorwerpen zijn benoemd: Werktuigen: de heeren G. J. v. d. Bosch, te WilhelminadorpC. G. Harrisson, te Bath- RillandJ. Breebaart Kz., te WinkelenJ. Hul- leman, te Twist, en N. Loder, te Winkelen. Paarden: de heeren G. A. Blindenbach, Cort- gene; P. Duijvekot, Middelburg en C. M. Verhulst, N. en St. Joosland. Rundvee: de heeren E. L. van Mervennee, te GoesJ. Peper, Aagtekerke en P. Pouwer Az., Middelburg. Schapen, varkens en pluimgedierte: de heeren G. Borne, Arnemuiden en J. Krijger, Grijpskerke. Akkerbou w-voortbrengselen: de heeren J. de Kroo, Vrouwepolder en J. Besuijen, Koudekerke. Boter: de heer Tevel, Middelburg; mej. de Boer, Middelburgmej. Suurmond, 0. en W. Souburg en mej. Davidse, St. Laurens. Daar de heer Loder aan het bestuur schriftelijk heeft medegedeeld dat hij door familie-omstandig heden belet wordt de hem gedane opdracht aan te nemen, zal door het bestuur het noodige ver richt worden om diens plaats te doen vervullen. Als afdeeling, waar de algemeene vergadering in 1879 gehouden zal worden, wordt Hulst aan gewezen, waarbij de voorzitter mededeelt dat het voornemen bestaat om bij die gelegenheid tevens eene tentoonstelling van vee te doen plaats hebben. Na het afdoen dezer zaken werd eene uitvoe rige gedachtenwisseling gehouden over de beide volgende vraagpunten. lo Is de oprichting van beetwortelsuikerfabrie ken in Zeeland aan te raden? 2o Verkreeg men door kruising van het Zeeuwsche ras met het Noord-Duitsche paardenras ook betere bouwpaarden, of waren de voordeelen daarvan alleen te zoeken in de meerdere han delswaarde dezer kruiselingen voor het gebruik buiten den landbouw? Omtrent de eerste vraag voerden de bespre kingen tot geen bepaalde slotsomde tweede werd eehter in toestemmenden zin beantwoord. Het uur voor het sluiten der vergadering reeds geruimen tijd verstreken zijnde, werd het derde punt van de agenda voor eene volgende bijeen komst aangehouden en de vergadering, nadat nog eene korte bespreking gevoerd was over de vraag of het draineerwater al dan niet voedende stof fen uit het land medevoert, door den voorzitter gesloten. Na afloop der algemeene vergadering begaven zich de meeste der leden naar het Molenwater, waar haar den ring werd gereden en een talrijk publiek aanwezig was. Niet minder dan 38 leden der Maatschappij hadden zich voor den rit aan gemeld, en genoten in ruime mate van dit bij landbouwers nog altijd gewilde volksvermaak. Vele bezoekers hadden rondom de muziektent plaats genomen, waar door het muziekgezelschap Accelerando eene uitvoering werd gegeven. Na den afloop van het ringrijden werden aan onderstaande rijders de volgende prijzen uitge reikt: L. Geschiere een zilv.eren tabaksdoos, L. Reinierse een met zilver gemonteerde sigaren koker, P. Walraven een gouden ring, M. de Kroo een zilveren snuifdoos, M. Arense een met zilver gemonteerde portemonnaie, L. Pieterse een hoofd stel, P. Blok een zweep en G. Krijger een kistje sigaren. Ondertusschen had de bekendmaking plaats welke der 60 ingezonden partijen boter bekroond was. De eerste prijs, een zilveren beugeltasch, benevens de derde prijs, van f 25 werd toegekend aan A. Janse, geb. Blok, de tweede, een zilveren knipje, alsmede de vierde prijs, een zilveren medaille, aan J. Riemens, geb. Allaard. 's Avonds vereenigden de leden en verdere genoo- digden zich in den tuin van het Schuttershof die geheel verlicht en gedeeltelijk versierd was en waar door het muziekkorps der schutterij een concert werd gegeven. Te Nieuwediep is aangekomen graaf von Ar bin, officier in Zweedschen dienst en broeder van een der onlangs bij het doen van een saluut schot verminkte Zweedsche adelborsten, die voor de ongelukkige gekwetsten, die intusschen in beterschap toenemen, de tijding medebracht dat de koning van Zweden voor hunne toekomst zorg zal dragen. Het ontwerp voor de begrooting der stad Parijs voor 1879 is bij den gemeenteraad inge diend. In ontvang en uitgaaf beloopt de begroo ting eene som van fr. 222,714,172.97. Bij een eergisteren bij Parijs gehouden wedstrijd van graanmaaiwei'ktuigen is de eerste prijs toegekend aan de machine van de Ameri- kaansche firma Mac Cormick. De tweede en derde prijzen vielen te beurt aan de firma's Osborne en Walter Wood, beiden in Engeland gevestigd. Te Rheden is in den ouderdom van 90 jaren overleden Engel Hagen, een der weinige overge bleven krijgers van het Fransche leger, die met Napoleon den veldtocht naar Rusland medemaak- ten en behouden terugkeerden. Berlijnsche bladen denken dat de vier weken, die de Êngelsche gevolmachtigden met hun stoet in Berlijn doorbrachten, wel met gouden letters in de boeken van het hotel Kaiserhof zullen ge schreven zijn. Het personeel van ongeveer 50 man bewoonde 63 kamers en maakte eene reke ning van 40,000 mark, dus ongeveer 1120 mark daags. Lord Beaconsfield zelf had eene geheele reeks kamers en had 28,000 mark verteerd. Hij gaf 1000 mark fooi aan de bedienden bij zijn vertrek. Herhaaldelijk gaf hij. aan den directeur van het Kaiserhof zijne tevredenheid te kennen over tafel en bediening. En over de tafel is hij bevoegd te oordeelen; want hoe eenvoudig hij ook overigens in zijne levenswijze is, kan in dat opzicht slechts het beste en fijnste hem voldoen. Tot zijne lievelingsspijzen behoort Champagne gelei, die iederen dag eenige malen versch moest gemaakt worden. Den correspondent van de Times heeft zijn verblijf te Berlijn 17,200 francs gekost. Hij had eene som van 18,000 francs tot zijne beschikking en hield na het betalen van zijn spoorwegbillet om terug te keeren juist fr. 800 over. Ruim 11,000 francs hiervan zijn telegraafkosten. Het honorarium van den correspondent is hieronder natuurlijk niet begrepen. Adèle Spitzeder, de beruchte vrouw, die zoo veel van zich heeft doen spreken, schijnt velerlei talenten te bezitten. Thans reist zij o. a. in Zwitserland met een orkest rond, dat zij zelf dirigeert. Het zoo prachtig iu het Rhönedal gelegen dorp Leuk (Locche), goed bekend aan de meesten, die het voorrecht hadden Zwitserland te bezoeken, is door brand vernield. Dinsdag middag is er een hevige brand uitgebarsten, die met zulk eene snelheid voortwoedde, dat men bijna niets kon redden. Twee hotels, de kerk, het gemeentehuis en bijna alle particuliere woningen zijn verbrand. Er staat niets meer overeind dan een badhuis, de school, de pastorie en eenige kleine bijgebouw tjes. De geheele bevolking is geruïneerd, daar Dijna ai het roerend goed mede verbrand is. Ook reizigers zijn er, die geen stuk van hunne bagage hebben kunnen redden. BINNENLAND. Amsterdam. Bij de verkiezing van een lid der tweede kamer in de plaats van wijlen dr. T. J. Stieltjes, zijn uitgebracht 1031 stemmen, waar van 19 van onwaarde. De heer W. A. Froger (ingenieur) bekwam 857, de heer de Savornin Lohman 144 stemmen, zoodat eerstgenoemde ge kozen is. Tot lid van den gemeenteraad werd met 1060 van de 1100 uitgebrachte geldige stemmen ver kozen de heer J. Regtdoorzee. 's Crravenhajje. Alhier overleden de heer jhr. J. P. Cornets de Groot van Kraaijenburg, lid van den raad van state, oud-minister van koloniën. Benoemd tot ridders le klasse van den Gouden Leeuw van Nassau, graaf von Beust, opperhof maarschalk van den groothertog van Saksen- Weimar en den heer Thon, minister van financiën te Weimar. 's Gravenliage. De heer J. D. Houtman, controleur van den wanrborg der gouden en zil veren werken te Middelburg, is verplaatst naar Groningen. BUITENLAND. Londen. Volgens eene correspondentie in de Times heeft Gambetta verklaard het tractaat van Berlijn in het algemeen te kunnen goedkeuren, daar het tot ontbinding van den drie keizers- bond leiden, en de identiteit van Engeland3 en Frankrijks belangen duidelijker in het licht stellen zal. 23 Juli. 's av. 11 u. 68 gr. 24 's morg. 8 u. 67 gr. 's midd. 1 u. 74 gr. 's av. 6 u. 69 gr. Men begint in het oosten de hand te slaan aan de uitvoering van de te Berlijn vastgestelde be palingen. De Turken hebben Schumla ontruimd en maken aanstalten om ook Varna te verlaten. Onmiddellijk na hun vertrek zullen de Russen, aan wie, zooals men zich herinnert, een termijn van negen maanden is toegestaan om het oog te hou den op de organisatie van Bulgarije, de door de Porte verlaten plaatsen innemen. Het zijn nog harde dagen voor de Turksche regeering en voor het Turksche volk, nu men gaat volvoeren wat de nood heeft afgedwongen. Menig vaderlands lievend Turk zal een weemoedigen blik achter zich slaan, als hij de plaatsen verlaat, die sinds onheugelijke jaren deel uitmaakten van zijn land, en thans voor goed daarvan zijn afgescheurd. Al heeft men zich te Konstantinopel reeds sedert maanden kunnen voorbereiden op hetgeen volgen zou, laat het zich toch lichtelijk begrijpen, dat de toestemming der Porte in de bepalingen van het congres niet gegeven is, zonder dat bij sommigen het denkbeeld van verzet is opgekomen. Een correspondent van de Börsenzeitung wil weten, dat de sultan, alvorens de eindbeslissing te nemen en zijne gevolmachtigden tot toetreding te mach-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2