N°. 173. 121e Jaargang. 1878. Donderdag 25 Winn fu#>! - Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel ineer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére G, L. Daube en Gie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach én Jones. Middelburg, 24 Juli, ZFETTII-XAlBTOISr. de Schrijfster van „Jennie" enz. Benoemingen en besluiten, C :j I. C 7 Niettegenstaande de adressen der katholieken aan de eerste kamer en den koning, betrekking hebbende op de schoolwet, schijnbaar huiten de bemoeiing der geestelijkheid omgaan, blijkt nit de volgende geheime aanschrijving van den aartsbisschop van Utrecht, welke door de N. Bott. Ct. wordt medegedeeld, dat de opperste kerkelijke hiërarchie zich wel degelijk met de zaak bemoeit. „Circulaire. „Utrecht, 9 Juli 1878. „Geheim. „WelEerw. Heer „Ten opzichte van het tweede en derde petiti onnement aan de eerste kamer en aan Z. M. den koning verlangen wij, dat door u geheel dezelfde gedragslijn worde gevolgd als werd voor geschreven in onze circulaire, geheim, dd. 14 Juli 1878. „De ijver en de werkzaamheid, door u bij het adres aan de tweede kamer betoond, doen ons ook nu vast vertrouwen op uwe zeer noodzake lijke en zeer gewaardeerde medewerking. „De Aartsbisschop van Utrecht, „f A. I. schaepman." De dominé's dus aan den éenen en de bisschop pen aan den anderen kant! Men durve nu nog eens beweren dat kerk en staat in Nederland lang van elkander gescheiden zouden blijven, wanneer wij leeken ons het heft uit de handen lieten rukken Wij stemmen geheel in met hetgeen door het Vaderland gezegd wordt over het verbod, dat van de burgemeesters van Amsterdam en Botter dam is uitgegaan om de circulaires betreffende het volkspetitionnement aldaar aan te plakken. „Van 't aan banden leggen der vrijheid van drukpers, zegt het Vaderland, kan hier geen sprake zijn. De circulaire, welker aanplakking verboden is, is reeds herhaaldelijk in de Standaard gedrukt, in een menigte bladen van allerlei kleur overgenomen en wordt bovendien in tal van ex emplaren verspreid, zonder dat iemand er aan dacht of denkt dit tegen te gaan. Maar een burgemeester is als hoofd der politie gerechtigd de openbare aanplakking te verbieden van een geschrift, waarvan hij wegens den opruienden toon gevolgen vreest, die de openbare orde en rust in gevaar kunnen brengen. „Wij willen hiermee volstrekt niet zeggen, dat wij de handelwijze der beide burgemeesters in deze zaak in bescherming nemen. Wij voor ons gelooven, dat het wel zoo politiek ware geweest dooe HOOFDSTUK XV. „HET HART KENT ZIJN EIGEN BITTERHEID" „Ja, ik kan niet anders," zeï bij, en trachtte de deur te naderen, daar zij hardnekkig tegenover hem bleef staan. „Ik heb geen gelegenheid uw goeden vader nu iets daarover te zeggen; wilt gij het voor mij doen lieve, goede juffrouw Lotta „Maar gij zult toch op den 28en wel hier zijn?" „Wat is er dan?" „Dat is de trouwdag van miss Gray. Wist gij dat niet? O, ik was vergeten, dat gij op reis waart gegaan voordat mijnheer Carlton terug kwam; eerst was het op den 23en. O, mijnheer Morel dan moogt gij niet ontbrekenMiss Gray houdt zooveel van uzij zou u zoo erg missen „Ongetwijfeld," zet hij met een bitteren lach. „Breng haar asjeblieft mijne complimenten, en gelukwenschen over. En laat mij nu gaan kind, vaarwel £ij hield zijn heide handenindehare, en zag hem de aanplakking te vergunnen. Het stuk was toch al genoegzaam bekend en wordt op deze wijze nog meer bekend, maar of ons volk zich door iets dergelijks zou laten opruien, mag met reden betwijfeld worden. Naar ons voorkomt, had men niet door dezen schijn van onderdruk king voedsel moeten geven aan de gedachte, dat men werkelijk in het geschrijf van eenige drijvers een ernstig gevaar ziet." De commissie voor het afnemen van de examens van leerling-apotheker, heeft in hare heden ge- honden zitting zes candidaten geëxamineerd en aan vier eene akte van bevoegdheid uitgereikt, zijnde de heerenW. van Eeden jr.. geboren te AmersfoortJ. J. Bots, geb. te HoornT. Plet, geb. te Leeuwarden, en P. J. L. Metz, geb. te Amsterdam. Twee candidaten werden afgewezen. Het examen wordt voortgezet. Heden werd door de leden der Maatschappij van landbouw en veeteelt benevens verschillende genoodigden, waaronder wij ook den commissaris des konings opmerkten, de aangekondigde rijtoer gemaakt. Te tien uren reed men in een 45tal rijtuigen gezeten, van het Molenwater af en na eenige straten te zijn doorgereden, door de Seisbarrière de stad uit. De tocht ging over Grijpskerke langs den Kloosterweg naar Aagtekerke, waar een korten tijd halt werd gehouden en men door den burge meester werd ontvangen; vandaar naar Domburg en over Oostkapelle, Serooskerke en St. Laurens te half 5 uur alhier terug. Men schrijft ons uit Vlissingen: De ijlgoederentrein, die gisteren avond half zes alhier aangekomen is en onder de halt gestopt had, zou op verzoek nog een weinig doorrijden om recht voor het werk te komen. De beweging, aan den trein gegeven, was echter zoo krachtig, dat hij doorliep tot dicht bij bet wachthuisje der rijks ambtenaren en tegen drie daarstaande waggons aanstoomde, waardoor een dezer waggons derail leerde en in het wachthuisje terechtkwam. De wachthebbende persoon in het huisje, door dit onverwacht bezoek verschrikt, vlood door het raam aan de tegenovergestelde zijde en bekwam gelukkig geen letsel. Het wachthuisje is nog al beschadigd. Uit bet gisteren door ons medegedeelde tele gram van de Willem, Barents blijkt dat de reizi gers Europa's Noordelijkste punt, de Noordkaap, reeds voorbijgestevend zijn en van daar in Oos telijke richting hun reis voortzettendede haven aan, met tranen in deoogen. „O, wat beteekentdit alles toch?" riep zij uit, wezenlijk ontsteld over zijn ontdaan gelaat en vreemde manier van zijn. „Het beteekent: vaarwel, anders niet, en het beteekent ook, dat ik ach misschien geen grooter dwaas ben dan andere mannenmaar toch nn, vaarwel dan „Niet au revoirl vroeg ze hem nog weerhoudende. „Neen, niet au revoirriep hij en drukte haar de hand. Daarop rukte hij zich los, opende de deur en ging naar buiten in den kouden Decem- herpacht. Daar trachtte hij zijn leed zoo goed hij kon te dragen en te smoren. HOOFDSTUK XVI. VERONDERSTELLINGEN. In iedere echt-Duitsche familie heerscht tegen den 24en December een geest van samenspanning, van eeuwigdurend gefluister, van algemeene ge heimzinnigheid en een zorgvuldig streven om slechts éen persoon uit den geheelen kring van bloedverwanten in het vertrouwen te nemen over de geschenken waarmede men de anderen wil verrassen. Welk een weggemoffel van handwerkjes als een van de personen die erg verrast moesten worden, onverwachts de kamer inkomt! Iedereen is er op uit de bijzondere verlangens van ieder ander te leeren kennen en deelt die, in het geheim natuurlijk mede, aan degenen die ze het waar schijnlijkst zullen vervullen. In goed ingerichte Vardoë bereikt hebben. Deze ligt aan de Noord kust van Noorwegen, in de provincie Finmarken, op 70° 20' 3K' NB. en 31° 10' UL. van Green wich (volgens Kramers GeographiscJi woordenboek) of, volgens het Handelsblad, op 70° 22' 35" NB. en 48° 50' OL. Beide lengten komen overeen wanneer men, door bijtelling van 17° 40', de eerste tot OL. van Ferro herleidt. Vardoë is de Noorde lijkste baven van Europa. Omtrent eene herhaaldelijk, ook door ons, ver melde zaak van een Amsterdamschen notaris, die wegens het doen eener overdreven vordering voor het koopen van een huis vervolgd zou worden, deelt de heer J. J. Claasen Hzn., notaris te Am sterdam, thans in het Handelblad mede dat hij zelf, met den notaris mr. S. W. van der Gronden te Zwolle, in deze quaestie betrokken is. De plainte, door den heer Collin tegen hem ingesteld, is door den officier van justitie, bij beschikking van 22 dezer, afgewezen. Overigens zal men vernemen wie eigenlijk in deze reden van beklag heeft, zoodra de te Zwolle aangevangen proce dure afgeloopen zal zijn. In het tijdperk van 16 Juni tot 13 Juli zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door de long ziekte aangetast, in Gelderland 4, Zuid-Holland 31 en Friesland 2 runderen, dus te zamen 37. In het vorig tijdperk van vier weken waren 64 runderen door die ziekte aangetast. De commissie, die zich te Amsterdam gevormd heeft om op 24 Augustus feestelijkheden te hou den, bij gelegenheid van het huwelijk van prins Hendrik, heeft van dit voornemen afgezien. Op dien dag zal echter in het Paleis voor Volksvlijt een groot feest plaats hebben. Als de prins met zijne gade Amsterdam bezoekt, zullen de open bare feestelijkheden geschieden, die oorspronkelijk door de commissie op 24 Aug. waren bepaald. De commissie bestaat nit bestuursleden va» werk liedenverenigingen, liedertafels, enz., bijgestaan dooi' eenige apdere heeren, die voor de zaak hun ingenomenheid betoonen. Z. K. H. prins Hendrik heeft eene keuze gedaan uit de aangeboden ontwerpen voor het nationaal huldeblijk bij gelegenheid van zijn huwelijk De prins heeft eene monumentale fontein gekozen op het lustslot Suestdijk. Aan het slot wordt naar wij vernemen een nieuw gedeelte bijgebouwd door den heer Eedeker Bisdom, architect van den prins. Dit nieuwe gedeelte is bestemd voor de jonge gade, die weldra op Soestdijk de meesteresse zal zijn. Voor dezen vleugel, terzijde van de serres huishoudens, zooals dat der familie Steinmann, werd dit gedeelte van het genoegen zeer practisch behandeld. De „behoeften" werden, als zij eens in vertrouwen waren medegedeeld, terstond opgeteekend in een hoekje, dat mevrouw Steinmann daar uitsluitend voor hield. En als het gewichtige tijdstip nabij ,was, zette zij een rooden streep bij elk voorwerp dat zij voornemens was te geven. Het versieren van den boom was ook een geheimzinnig werk, waarbij niemand van de kin deren mocht helpen. Bp deze gelegenheid werd zelfs miss Gray ook niet toegelaten. Mijnheer en mevrouw, bijgestaan door een paar tantes, maakten alles met gesloten deuren in orde. Morel had den senator geschreven dat hij alleen uit Berlijn teruggekomen was om zich te veront schuldigen dat hij op Kerstavond onmogelijk bon komen, en had er bijgevoegd, dat hij terstond naar Parijs vertrok waar hij door een invloed rijken vriend een groote bestelling had gekregen. Dit klonk wel aannemelijk, maar niet bevre digend. „Waarom heeft hij dien avond van het hal niet gewacht tot hij mij dit alles zelf kon ver tellen?" bromde de heer Steinmann, nadat hij dien brief aan de ontbijttafel had voorgelezen. „Hij had wel tijd om met de meisjes te praten, en ik geloof stellig dat hij van plan was om te blijven want hij is regelrecht van het station hierheen gekomen en heeft zich in mijn kamer verkleed, om tijd uit te winnen. Dat heeft Ludwig mij verteld, die den volgenden, morgen zij» goed inge- gelegen, wordt een terras aangelegd Van zeldzame schoonheid, in het midden waarvan het nationaal huldeblijk in een bevallig waterwerk zal geplaatst worden. Zijn wij wel ingelicht, dan is het ontwerp van deze fontein van den talentvollen beeldhouwer Collinet van Amsterdam. (N v d. D.) Uit Vlaardingen schrijft men aan het Nieuws van den Dag Met den nieuwen Kotterdamsche waterweg naar zee schijnt het niet gunstig gesteld te zijn. Gaan deweg neemt de verondieping van den Maasmond toe. Niettegenstaande alle inspanning blijkt men niet bij machte met de natuurkrachten te wed ijveren door wegbaggering van bet zand, dat de rustelooze zee voortdurend in de monding voert. Schepen van eenigen diepgang of stoombooten wagen bet niet licht meer daar uit te gaan of binnen te vallen, en de kloeke varenslui van onze haring- en visscherijvloot beginnen ook al huiverig te worden voor dit vaarwater. Deze zeelieden, zoo goed als de beste loodsen op onze kusten bekend, sedert hun vroegste jeugd genoopt met de vele stroomverlegging aldaar rekening te houden en haar zoo nauwkeurig mogelijk gade te slaan, voorspellen van den nieuwen Maasmond op den duur weinig goeds. Den tegenwoordigen toestand van de geul schrij ven zij toe aan de verlenging van het Zuiderhaven hoofd, waarvan de theorie een tegenovergesteld gevolg aanwees. burgeheesters. Eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, aan M. a Campo, als burgemeester van Hulsberg, en in diens plaats benoemd H. H. a Campo. universiteiten. Goedgekeurd, dat aan de na te noemen gewone hoogleeraren aan de universi teit te Amsterdam, bovendien is opgedragen het onderwijs in: de encyclopaedie der rechtsweten schap, aan mr. L. de Hartog, gewoon hoogleeraar in het staatsrecht, het administratief recht en het volkenrecht; de artsenijbereidkunde, aan dr. J. W. Gunning, gewoon hoogleeraar in de scheikunde, tevens belast met het onderwijs in de toxicologie. examencommissiën. Op verzoek ingetrokken de benoeming van dr. D. Huizinga, hoogleeraar te Groningen, tot plaatsvervangend lid der commis sie die, gedurende éen jaar, ingaande 1 Augustus 1878, belast zal zijn met het afnemen van het tweede natuurkundig examen, en dr. Tb. W. Engelmann, hoogleeraar te Utrecht, benoemd tot plaatsvervangend lid dier commissie. pensioenen, Pensioen verleend aan den eervol ontslagen commies bij bet bureau van den inspec- pakt en naar het atelier gebracht heeft. En die zieke man, die 's avond3 de hitte niet kon ver dragen, was niet eens naar bed geweest, maar bij het aanbreken van den dag per post vertrokken „Hij was toch waarlijk erg ziek, papa," riep Lotta uit. „Hij scheen pijn te hebben, zijne lippen waren op elkaar geklemd, en zijn gelaat was bleek zoo bleek als dat van Dora." „Het moet heel plotseling gekomen zijn," zei miss Gray„hij scheen zoo wel en tevreden toen ik hem op het portaal sprak. Het spijt mij, dat hij weg is. Hij is zoo knap en zoo goed en o, Hubert, ik verlangde zoo dat gij elkaar zondt leeren kennen! Gij zoudt elkaar verstaan hebben." „Het genoegen is slechts uitgesteld, Pearl, gij zegt immers dat mijnheer Morel in Londen woont daar zal hij ons zeker wel opzoeken." „En nu zult gij misschien nooit in de gelegen heid zijn de schoonste schilderij, die er ooit gemaakt is, te zien. Ach, mijnheer Steinmann, als mijnheer Morel haar niet medegenomen heeft, zou er dan j^een kans zijn dat Carlton vergunning kreeg haar te zien?" „Wij zullen zien, mijn kind," zeï mijnheer Stein- naann, en zag zijn vrouw, die ook begon te lachen veelbeteekenend aan. (wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1