N°. 172. 121e Jaargang. W oensdag 24 Juli. ar t Jiirfdr Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/in, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentien; 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,van 1—7 régels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangère G, L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 23 Ju DPE~CTXI^ILiErr03S3"„ de Schrijfster van „Jennie" enz. brn—mm+ÊimÊmmmmimmmmmimmshmm De inrichting der advertentie in ©ns nommer van Zaterdag, die ieder (de advertentie cursi veert) uitnoodigde tot het bijwonen van den gisteren gehouden bidstond, gaf ook ons aanleiding te gaan hooren om welke redenen en op welke wijze de Nederlanders van Christelijke-historische rich ting worden opgewekt tot deelneming' aan het reeds zoo menig maal ook door ons besproken volkspetitionnement. De beschouwing van de hoofdbeginselen der aangenomen onderwijswet, door den voorganger der samenkomst, den heer Geelhuij sen, gegeven, laten wij rusten, evenals de opwekking tot gezamenlijk petitionneeren. Bij de laatste merkten wij met voldoening een goeden raad op, door den heer G. aan zijne hoorders gegeven. Hoe levendig hij ook aanmaande tot onderteekening van het petitionnement, legde hij er den grootsten nadruk op, dat men niet moet teekenen, als men niet ten volle van het heilzame der beweging overtuigd is. „Men moet niet teekenen om iemand pleizier te doen, zeide de spreker ongeveer iedere handteekening moet in werkelijkheid een persoon vertegenwoordigen." In het slot zijner rede stelde spreker de vraag, wat de partij doen moest, als de koning niet vol deed aan het in het petitionnement uitgedrukte verzoek. Ook in dien tegenspoed moet men, volgens den heerG., Gods hand zien, die's konings hand bestuurt. Men moet dan erkennen, dat ook dit feit eene plaats heeft in de opvoedingsplannen der Voorzienigheid voor het Nederlandsche volk. Deze leer, in het openbaar door een der voor gangers der positief christelijke richting verkon digd, kan van belang zijn voor het beoordeelen van de houding der-partij in het vervolg. Wij nemen er akte van. Het zeer eerbiedwaardig godsdienstig stelsel, dat alle goed en kwaad aan neemt, als komende van eene hand, die alles ten beste beschikt, leert ook berusten in tegenspoeden. Volgens dat stelsel zullen ook de tegenstanders der nieuwe wet in hare werking moeten berusten en de meening moeten toegedaan zijn, dat ook het tot stand komen der wetKappeijne van hoogerhand is toegelaten ten beste van de Ne derlandsche natie. De commissie voor het afnemen alhier van de examens voor leerling-apotheker heeft in hare heden gehouden zitting 6 candidaten geëxami neerd en aan 5 eene acte van bevoegdheid uit gereikt, zijnde de heerenW. Birza, geb. te Lop- 18 DOOK HOOFDSTUK XV. „HET HAKT KENT ZIJN EIGEN BITTEBHEID" De kleine Dora kwam miss Gray bij haar thuiskomst van dien verrukkelijken tocht, bevende van koude en van ongeduld, te gemoetloopen. Het arme kind had voor een open raam staan luisteren, en was ongerust geworden nu het laat in den avond werd. Toen zij eindelijk het wel kome geluid van menschenstemmen hoorde, liep zij zoo hard zij kon haar lieveling te gemoet. „O wat zijt gij mooiWat schitteren uwe oogen! hoe gelukkig ziet gij er uit!" fluisterde zij. „Ik ben met Ludwig naar de stad geweest en heb viooltjes voor u gekocht. Die kunt ge toch wel dragendat is geen „opschik," niemand zal ze zien en ik weet dat gij er van houdt". „Kom dan gauw, Dora, dan moogt gij mij belpen kleeden," zei Pearl lachend. „Ik moet mij haasten, want ik moet andere laarzen aantrekken, en mijnheer Carlton houdt niet van wachten." Zij liepen schielijk hand in hand het portaa persuinH. Pekelharing, geb. te ZaandamM. Stam Dz., geb. te ZaandijkA. P. Piron, geb. te Brussel; J. Dekker Jr., geb. te Zaandam. Een candidaat werd afgewezen. Het examen wordt voortgezet. De algemeene vergadering der maatschappij tot bevordering van Landbouw en veeteelt in Zeeland, werd beden morgen door den heer mr. C. J. Pické geopend. In dit nommer beginnen wij het verslag dezer vergadering, dat morgen zal worden voortgezet. In de maand November aanstaande zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van aspi ranten voor de betrekking van surnumerair hij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaat sen ter vervulling worden opengesteld. De Staatscourant van heden bevat de voorwaar den voor het examen. De Staatscourant bevat de goedgekeurde statu ten van de Christelijke Jongelingsvereeniging Timotheüs te Rotterdam. Z. M. de koning heeft zich naar Rippoldsau hegeven, alwaar ook prins Hendrik met zijne aanstaande bruid zich bevinden. Daarna zal Z. M. te Friedrichshaven den koning van Wur- temberg een bezoek brengen. De Standaard heeft zich dus ten onrechte ongerust gemaaktdat dé koning niet zou te vinden zijn voor het petition nement. Gisteren hebben zich uit Middelburg een veer tigtal onderofficieren en manschappen der schutterij, onder bevel van den kapitein mr. van Hoek, en uit Ylissingen ongeveer 35, onder hevel van den len luitenant Provoost naar Zierikzee begeven om mede te dingen in den daar te houden schiet wedstrijd. De Middelburgers werden begeleid door hunne muziek. Er waren drie officiersprijzen, die behaald wer den door de heeren: van Nes van Meerkerk, 2e luit. te Zierikzee, Fokker, 2e luit. te Vlissingen en Boone, le luit. te Middelburg. De prijzen waren in dezelfde volgorde: een Japansch thee blad, eene reisnecessaire en een revolver. De corpsprijs werd behaald door Zierikzee met 169 punten. De uitslag van den wedstrijd der onderofficieren, korporaals en manschappen was als volgt: le prijs: Wiison, 2 karaffen, 2e prijs: van Wachem, een theeservies, heiden van Zierikzee; 3e prijs: Laernoes, van Vlissingen, rooktoestel met zilver4e prijsden Doop, barometer 5e prijs San- derse, rooktoestel met zilverheiden van Middel over waar zij den heer Walton ontmoetten. Pearl stak hem haar blozend gelaat toe, waarop hij een vaderlijken kus drukte. „O, oompje, ik hen het gelukkigste meisje op de heele wereldfluisterde zij„en nu gaan we waarlijk nog dansen ook. Beste oom, de walsen bewaar ik natuurlijk voor hemmaar belooft gij mij de eerste quadrille?" Op dit oogenblik ging de deur der kleedkamer van mijnheer Steinmann open en stapte Claude Morel het portaal op. In hare opgewondenheid greep Pearl blijde de heide, handen, die hij haar toestak. „Hoe aardig dat gij teruggekomen zijt voor het bal!" riep zij. „Wat zal Lotta ik meen wat zal iedereen blij zijn!" Hij lette niet op haar aarzeling, noch op het compliment, dat er in opgesloten lag. Hij zag alleen hare schitterende oogen, hare bevende lippen en ontdekte een heerlijke, blijde opgewon denheid in haar, die hij vroeger nooit bij haar opgemerkt had. Was het hem kwalijk te nemen dat hij dit alles opvatte als een bewijs hoe blij zij was over zijn onverwachten terugkeer? Hij zou geen man geweest zijn, als hij zoo aan zijn persoonlijken invloed getwijfeld had. „Ik kon niet wegblijven," sprak hij ernstig. „Daarenboven hebt gij mij verzocht te komen en ik verlangde zoo naar mijn eerste dans met u „Neem mij niet kwalijk beste oom," zei miss Gray zich plotseling herinnerende dat de heeren elkaar niet kenden, stelde met een kleine buiging burg; 6eprijs: Kruijsse van Vlissingen, wekker,; 7e prijs: Adriaanse,bloemstaander8eprijs Voorloop, beelden, beiden van Zierikzee9e prijsAndriesse Wn Vlissingen, inktstel10e prijs van Schaik van Zierikzee, advocaatbowl; 11e prijs: Koeleman, van Middelburg, rookstel; I2e prijs: Cornelisse, van Vlissingen, kaasstolp 13e prijs C. F. Wiesner, van Middelburg, rooktoestel14e prijsLunen burg, van Zierikzee, Japansche sigarenkist15e prijsKlaassen van Middelburg, omberdoos16e prijsTeune, reistasch; 17e prijsVoorregt, too- neelkijker 18e prijsEnseling, sigarenkist19e prijs: van Ast, inktpot; 20e prijs: Kooman, rook tafel; 21e prijs Aagtenberg, wijnbokaal22e prijs de Looze, rooktafel; 23e prijsKoppens, kistje sigaren, allen van Zierikzee 24e prijs van El- steren, van Vlissingenbierbokaal25e prijs Jongmans, sigarenpijp26e prijs: Tuitel, sigaren- pijp, beiden van Zierikzee. Het was reeds laat, toen eene stoomboot de schutters te Veere terugbracht, waar de stoom- barge gereed lag om de zonpn van Mars na een welbesteden en vroolijken dag in Morpheus' armen te voeren. Het stelsel van dijksbeslag, dat onder de leiding van den heer F. H. H. Borret, lid van de tweede kamer en rentmeester der domeinen van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, op sommige plaatsen in Noord-Brabant wordt toegepast, en waarop de aandacht van betrokken besturen dooi den minister van waterstaat is gevestigd, bestaat uit een gewoon spreidsel van riet, bezet, in plaats van met tuinen, met gegalvaniseerd ijzerdraad, dat door palen, waaraan een draadnagel bevestigd is, wordt neer- en aan den grond gehouden. In de vervanging der tuinen door gegalvani seerd ijzerdraad ligt dus de eigenaardigheid van dit stelsel. Hierdoor zou, naar het gevoelen der ingenieurs, aan wie het onderzoek werd opgedragen, eene besparing van kosten ten bedrage van een derde verkregen wordenook zijn zij van meening, dat het bovenomschreven dijksbeslag met de verschil lende elders gebruikelijke soorten van noodbeslag, voor zooveel het weerstandbiedend vermogen betreft, kan wedijveren. Intusschen zou voor het vestigen van eene bepaalde meening, het nemen van vergelijkende proeven met de verschillende soorten van dijks-> beslag noodig zijn. (U. D.) Men schrijft ons heden uit Vlissingen: Gisteren avond is in de Nieuwe kerk alhier een bedestond gehouden in zake het Volkspetition nement. Nadat de heer ds. J. H. Klomp met een inleidend woord het doel dezer bijeenkomst had mijnheer Morel aan mijnheer Walton voor, en lachte beiden vriendelijk toe. „Ik ben op weg om mij te kleeden, zei zij dus: au revoir Messieurs." „Miss Gray," riep Claud haar naloopende, een oogenblikje. Gij gunt mij toch de eerste wals de eerste - niet waar „Noch de eerste, noch de laatste," antwoordde zij lachend. „Ik heb al mijne walsen weggegeven." De kleine Dora, die met haar schranderen blik van den een naar den ander keek, zag het geluk op Pearls gelaat en de plotselinge verslagenheid op het zijne. „Gij zijt immers niet boos op mij?" riep hij uit. „Boos! Wel neen; ik hen zelve veel te geluk kig om onvriendelijke gedachten jegens iemand te koesteren, en in 't allerminst jegens u, die altijd zoo goed voor mij geweest zijt." Daarop liep zij weg zonder verder een woord te zeggen; en hare oogen, haar stem, hadden aan die welwillende woorden een beteekenis gegeven, waarvan zij zelve niets vermoedde en die het hart van Claud, opnieuw met hoop vervulde. „Zij heeft mij slechts willen plagen; ik heb haar vroeger nooit zoo vroolijk gezien," dacht hij en ging welgemoed op weg naar de danszaal. Het zou beter geweest zijn indien hij in zijn teleurgestelde stemming over die wals gebleven was; dan zou hij er op voorbereid zijn geweest, om den slag te dragen, die hem binnen een pur zou treffen. uiteengezet, werd door den heer Merens, predi kant te Utrecht, een historisch overzicht van het ónderwijs sedert 1795 hier te lande gegeven, waarin dé spreker op bezadigde en eenvoudige wijze, dit. onderwerp zeer duidelijk behandelde en de hoorders wees op de drukkende uitwerking die de bepalingen der nieuwe wet voor het bijzonder onderwijs hebben zou. De heer John, predikant bij de afgescheidene gemeente alhier, sprak ten slotte een hartelijk woord tot zijne hoorders, waarbij bij als zijn gevoelen uitsprak dat men in dezen met niets nieuws te doen had, maar dit slechts eene voortzetting was van den ouden strijd tusschen de wereld en God. Eene zeer talrijke schare van verschillenden stand en godsdienstige richting woonde deze hij- eenkomst hij. Naar ik vernomen heb, was het adres aan den koning heden morgen van ruim 300 handteeke- ningen voorzien. Zij die niet kunnen schrijven worden niet ter teekening toegelaten. Men schrijft ons uit Oostburg, 22 Juli: Gisteren hield de in het kanton Oostburg be staande afdeeling van de vereeniging Volksonder wijs hare jaarlijksche algemeene vergadering. Was het toeval of mocht men het toeschrijven aan vermeerdering van belangstelling, dat de verga dering talrijker dan ooit bezocht was? Wij ge. looven het laatste en tevens dat die groote opkomst, 108 van de 221 leden, bij de meesten voortsproot uit de zucht om daardoor te protes teeren tegen de agitatie, ook in ons kanton tegen de wet Kappeijne in 'tleven geroepen; de toetreding van een tiental nieuwe leden, waar onder hoofden van bestuur, durven wij althans zeker daaraan toeschrijven. Nadat de notulen waren gelezen, de penning meester zijne rekening had overgelegd, waaruit bleek dat op 1 Januari 11. f 52.77 batig saldo in kas was, en de voorzitter, de heer Vorsterman van Oijen, hij gesloten briefjes met algemeene stemmen was herkozen, werd behandeld een voorstel van het bestuur om zich af te scheiden van de algemeene Vereeniging tot bevordering van het Volksonderwijs in Nederland, en weder tot het oorspronkelijk standpunt eener zelfstandige vereeniging terug te keerenals redenen daarvoor gaf het bestuur aan de weinige voordeelen die de aansluiting aan de algemeene Vereeniging voor deze afdeeling afwierp, en welke alleen bestaan in het verstrekken aan ieder lid van een exemplaar van den „bode" der vereeniging, waar tegenover staat het groote financieele bezwaar, dat de helft der contributie in de algemeene kas moet gestort worden; het bestuur stelde voor deze vereeniging voortaan te noemen „Lotta, mijnheer Morel is opzettelijk voor het bal teruggekeerd. Hij is zooeven aangekomen en hij heeft mij veelbeteekenend verteld dat hij niet weg kon blijven. Ik wist wel dat gij u daarover zoudt verheugen." Zoo fluisterde miss Gray tot haar vriendin en lachte toen zij haar zag blozen over deze onverwachte goede tijding. „Vindt gij dat ik deze éene roos in mijn japon kan steken?" vroeg Lotta beschroomd. „Zeker," antwoordde Pearl, „daar zal niemand iets in vinden. Eindelijk bereikte zij haar eigen kamer, verkleedde zich, tooide zich met hare geliefkoosde viooltjes en toen zij beneden in de danszaal kwam, zag zij er uit zooals zij zich voelde, als het gelukkigste meisje van het geheele gezelschap. Het „schaatsen bal" werd geopend met een quadrille, waarin miss Gray met mijnheer Walton danste tegenover Lotta en Carlton. Morel stond tegen een der pilaren die het orkest droegen geleund en had die standplaats gekozen, omdat hij daar, zelf in de schaduw staande, al de bewegingen van Pearl kon volgen. En daar vernam hij, zonder dat iemand een woord tot hem zeide, een waarheid, die voor hem van zóóveel gewicht was, dat zij den geheelen gelukkigen loop van zijn leven wijzigde. In de laatste figuur der quadrille had Pearl in de chaine des damestoen zij voelde dat Carlton dat Carlton haar hand vasthield schielijk haar hoofd gebogen en zijn hand aan hare lippen gebracht. Zij waren aan het einde van de kamer,

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1