aargaii: 1878. 33 Juli. ar t Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhlicité étrangère G. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg, 22 Juli, DFIBTTII-.iLIEJTOIINr. de Schrijfster van „Jennie" enz. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kunstnieuws, Marine en leger, De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat het Molenwater voor liet publiek verkeer zal gesloten zijn: Dinsdag den £3 Juli e. k. van des voormiddags te elf uren tot na het einde van het ringrijden aldaar. Woensdag den 24 juli e. k. van des namiddags te drie uren tot na afloop van het feest. Donderdag den 25 Juli e. k. den geheelen dag. Middelburg, den 22 Juli 1878. De burgemeester voornoemd, SCHOEEE. De agitatie tegen de nieuwe schoolwet wordj en met eenig recht door de clericalen ge dreven, alsof het een strijd op leven en dood gold. Alle wapenen van welk maaksel of allooi schijnen hun goed in dien strijd. De Standaard wekte Vrijdag zijne lezers op om te bidden voor „deze lieden, die u verdrukken", aan het slot van een artikel, dat allerminst van lust tot bid den getuigt, althans zeker niet van de gemoeds stemming, die voor dat ernstig werk vereischt wordt. In zijn volgend nommer wenscht de Standaard ons wat meer „Zeeuwsche rondheid" toe, omdat wij den minister van binnenlandsche zaken enkel over zijne Salomo-grap hard vielen, en zijne andere bijbelsche aanhalingen lieten rus ten. Eene andere grief heeft het blad tegen ons wij noemden „vrouwen en bijwijven," waar Kap- peyne, altijd volgens de Standaardhad gesproken van eene veel afkeurenswaardiger categorie van vrouwen. De instelling van de polygamie, „door den bijbel afgekeurd, omdat die van God aftrok", zouden wij hebben willen doen gelden als bewijs voor onze „van alle godsdienst afgetrokken zedelijkheid." Wij zouden de door de Standaard gewilde verandering gaarne toegeven, daar ze tot onze redeneering niets afdoet, omdat wel niemand eene polygamie, die zich over zoovele honderden echtgenooten uitstrekt, in eenig zedelijk of gods dienstig stelsel zal willen plaatsen. Eene zaak weerhoudt er ons echter van: wij zouden dan het in zijne uitdrukkingen wel eens wat zeer positieve blad moeten volgen in de „tale Ka- naans", die wij, wanneer ze onze tegenwoordige begrippen van welvoegelijkheid kwetst, liever uit onze kolommen weren. Uit een anderen hoek wordt der agitatie op zeer eigenaardige en lang niet onhandige manier vuur en leven ingeblazen. Het Haagsche Dag blad bevat, zeer onschuldig in zijn Residentie- nieuws verscholen, het volgende bericht: „Een gerucht, dat wij uit den aard dèr zaak 17 C&1 dooe HOOFDSTUK XIV. EEN IJS-FEEST. In plaats van den dooi, dien men voorspeld had, was op den 21en de vorst harder dan ooit. De thermometer stond 4 graden onder nul, maar er was geen scherpe, doordringende oostenwind. Het ijs op de Alster was volmaakt, en er heersehte onder de Hamburgsche jeugd groote opgewonden heid over de „party der Steinmanns." Om éen uur had het gezelschap zich vereenigd in de groote vierkante zaal, die in den zomer als eetkamer gebruikt werd, en die nu, met een groote kachel verwarmd, een uitstekende receptiezaal voor zulk een groot aantal genoodigden was. Er stond een welaangerichte tafel in 't midden endeheeren bedienden de dames, die in groepen stonden te praten. De versterkende kop bouillon, die bij dergelijke gelegenheden aan de orde is, werd gretig door allen genuttigd. Om half twee gaf de senator het sein om „op te nogtans slechts onder reserve kunnen mede- deelen, wil dat de regeering voornemens zou zijn, de millioenen, waarop de uitvoering van de her ziening der onder wijzers wet de schatkist te staan zal komen, te vinden door verhooging van de grondbelasting. Als dit gerucht bevestigd mocht worden, dan zou die verhooging nog al iets moeten bedragen ongeveer een vijftig percent van de hoofdsom!" Dat is het wareLaten de clericale bladen op het gemoed werken en de lichtgeloovige kudde naar het petitionnement drijven met de woorden: heerschende kaste, dwang, onrechtvaardigheid en dergelijke.Ze zullen wat uitwerken maar toch niet zooveel als dit onnoozele financieele berichtje. Het Dagblad weet welk vleesch het in de kuip heeft. Vijftig percent verhooging op de grondbelasting! En dat terwijl soms principes wankelen tegenover een enkel opcent. Dat werkt dat is eene wijze van agiteeren, waaraan de Standaard een voorbeeld kan nemen. Bij de verkiezing voor een lid van den raad te Aagtekerke op 19 Juli jl., werden van de 30 stemmen uitgebracht op P. J. Arents 13, en op P. de Visser 8zoodat eene herstemming moet plaats hebben. Wij lezen in het Handelsblad het volgende flink gedachte plan „Terwijl de algemeene commissie zich bezig hield met het ontwerpen en voorbereiden van een huldeblijk aan Z. K. H. prins Hendrik, bij gele" genheid van zijn aanstaand huwelijk, hebben zich naar de Amsterdamsche Ct. meldt eenige vrienden en beoefenaars der schoone kunsten ver eenigd, om prinses Maria van Pruisen, wanneer zij als gemalin van den prins zich in Nederland vestigt, een echt nationaal geschenk aan te bieden Zij hebben namelijk het plan ontworpen en reeds maatregelen genomen tot de samenstelling van een album, bestaande uit bijdragen van de tegen woordige beoefenaars der fraaie letteren en schoone kunsten in Nederland, en dat wel in uitgebreiden zin. Het album zal dus omvatten: handschriften onzer dichters, letterkundigen en komponisten; teekeningen onzer hedendaagsche meesters en bouwkunstenaars; schetsen en studiën van onze beeldhouwers; kunstproeven onzer graveurs. De commissie, samengesteld uit de heeren: L. graaf van Limburg Stirum, voorzitter; W. J. Hofdijk, onder-voorzitterG. F, Westerman, pen ningmeester; P. H. Witkamp, 1ste en N. Redeker Bisdom, 2de secretaris; A. J. de Bull, A. Cara- melli, Willem Gruyter Jr., W. Hekking, J. W. Kaiser, L. Lingeman, C. F. Philippeau, F. Stracké, tmmtÊsaBmBaÊmm&ssat^smamssBssassaaBBsssasmm marcheeren." Hét was een aardig gezicht die vroolijke schare het huis uit, den tuin door, den weg over en de bevroren rivier langs te zien stappen. De dames, die plan hadden schaatsen te rijden, droegen bonte mutsjes, sluitende jakjes met bont afgezet of gevoerd en hadden hare rokken zorgvuldig opgenomen, opdat zij niet in de schaatsen zouden blijven haken. De minder moedigen, die zich liever lieten duwen zonder er zich zeiven bij in te spannen, droegen zijden of satijnen kappen, die dicht om het gelaat sloten, en waaraan lange kragen bevestigd waren met randen van zwanendons of hermelijn, die er iets zeer schilderachtigs aan gaven. Terwijl de onder nemende meisjes zich de schaatsen lieten aanbinden, namen deze dames plaats in een soort van warm gevulde wipstoelen. Die sleden hebben een ach teroverhellenden rug en zijn zoo gebouwd, dat zij bij den minsten duw van den schaatsenrijder vlug over het ijs glijden. Miss Gray, die drie winters in Duitschland had doorgebracht, was een ervaren en bevallige schaatsenrijdster, waarvoor haar uitstekende gezondheid en net figuur haar bijzonder geschikt maakten. Menige bewonderende, misschien ook naijverige blik volgde haar, toen zij aan de hand van Carlton de rivier langs gleed. De verste en meest geschikte aanlegplaats lag tien mijlen stroom-afwaarts en werd tusschen drie en vier uur bereikt. De tocht was vroolijk en opwekkend geweestwangen en lippen gloeiden en het warme bloed tintelde in de handen en voeten der rijders. De dames in J. laanman en Henri Viotta, heeft reeds van vele zijden de toezegging van bijdragen ontvangen." „Naar &en;. ons meldt is er ernstig sprake van het agentschap van Krupp, vroeger van Vlissin- gen naar Rotterdam verplaatst, weder te Vlis- singen te vestigen. De toestand van den nieuwen waterweg moet tot dit plan aanleiding geven. Om dezelfde reden zou ook een voorname Rot- terdamsche rèederij voornemens zijn haar kantoor naar Vlissingen te verplaatsen." Bovenstaand bericht lezen wij in het Handels blad van heden. Of het waar is, weten wij niet; doch zeker is het, dat men de tijding niet on waarschijnlijk kan noemen met het oog op de laatste berichten over den Rotterdamschen waterweg. Het maken der bekende kunstboter is natuur lijk geen bedrog. Iets anders wordt het, wanneer men de kunstboter als b o t e r in den handel brengt. Dan zet men een valsch étiquette op zijne waar, en stopt men den kooper waar in de hand, die met hetgeen hij bedoelt en gelooft te koopen weinig meer gemeen heeft dan de naam en het uiterlijk aanzien. Dit is een misbruik, dat op de Amsterdamsche botermarkt op groote schaal toepassing schijnt te vinden; althans de Meppeler boterhandelaars zijn van plan zich daarover te beklagen bij den Amsterdamschen ge meenteraad en dezen te verzoeken strafbepalingen tegen dit bedrog te willen vaststellen. De afdeeling „Wildervank" van de kiesvereeni- ging De grondwet heeft als gevolg van de discus sie over de twee bekende motiën van de afdeeling Veendam, de volgende zelfstandige motie aange nomen. „Op grond van de jongste Europeesche oorlogen achten wij de handhaving onzer onafhankelijkheid met geweld van wapenen tegenover een groote mogendheid onmogelijk. Wij verlangen alzoo, dat de begrootingen voor oorlog en marine, welke den gezonden staat onzer financiën ernstig bedreigen, zooveel mogelijk worden beperkt". Mogt echter de algemeene vergadering bezwaar maken om deze motie in behandeling te nemen, dan mag de tweede motie niet als verworpen worden beschouwd, maar kan integendeel het centraalbestuur de tweede motie beschouwen als door de afdeeling Wilder vank met algemeene stemmen te zijn aangenomen Van 20 tot 24 Augustus a. zal te Frankfort de Internationale ver eenig ing tot hervorming en co dificatie van het volkenrecht hare vergadering houden. Onder de eere-ondervoorzitters telt men twee Nederlanders, mrs. Coninck Liefsting en E. de sleedjes waren er minder goed aan toe; de kleur van haar gelaat was over het algemeen blauw en hare stemming beneden nul. Te Osterlei werden planken gelegd en daarover stapten de schaatsenrijders weer aan wal. In de lange gelagkamer eener boerenherberg verdrong zich dit fatsoenlijk Hamburgsch gezelschap. De waardin stond aan de deur om hare gasten te verwelkomen en liet zich volstrekt niet uit het veld slaan door deze onverwachte overrompeling. „Wat wij in huis hebben is u van harte gegund," zei zij „maar meer kan ik u niet geven." Met deze bemoedigende opmerking liep zij naar de keuken, van waar weldra een smakelijke geur tot hen doordrong. Na zeer korten tijd werden er twee groote terrines, in welriekende wolken gehuld, op tafel gezet. Chocolade voor de dames en een mengsel van warm bier, citroenen, appelen, eieren, suiker en kruiden voor de heeren. Deze verkwikkende dranken werden terstond in kopjes, glazen en kommetjes geschept en smaakten over heerlijk. Toen de senator, die in triomf door Felix en zijn makkers gesleed was, bevel gaf om terug te keeren, was liet geheel donker. En nu begon het grootste genoegen van het ijsvermaak; want over al verrezen dwaallichtjes, die nu hier dan daar schenen op' te duiken en rechts en links branden de droppels lieten vallen. Dit waren de fakkels, die ontstoken werden en prachtig brandden en meest gedragen werden door fabrieksjongens, wier patroons overgehaald waren om hen voor Cremers; terwijl o. a. mrs. P. J. Bachiene en J. P. Bredius ondervoorzitters zijn. Mr. J. Wert- heim is een der 49 bestuursleden. Het comité voor Nederland bestaat uit de hee ren J. P. Bredius, P. J. Bachiene, jhr. W. M. de Brauw en J. P. van Bosse. universiteiten. Aan J. Hissink Jansen, gewe zen hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Gro ningen, is een pensioen verleend ten laste van den staat, ten bedrage van f 3000 'sjaars. Tengevolge van het te Goes gehouden verge lijkend toelatings-examen is bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken de gewone jaarlijksche rijkstoelage verleend aan de volgende kweekelingen bij de rijkskweekschool voor onder wijzers te Middelburg: L. Meeuse, van Schenkel- dijk A. Limbach, van OudenboschJ. van Tooren, van Dinteloord; A. Verschuur, van Goes; G. Hartmans, van OoltgensplaatA. Haringx, van ZierikzeeB. van Driel, van Nieuwe TongeF. de Graaff, van Lage Zwaluwe; C. P. Visser, van KapelleP. van Loo, van Dirksland; P. van der Hoek, van Heinenoord; J. J, Jiich, van Middel- harnis; J. W. Teepe, van DordrechtI. deBruijne, van Groede; C. J. Cornelis, van Groede; J. E. van der Slikke, van PoortvlietP. L. Engelvaart, van Tholen; W. Carels, van Cadzand; H. van Rugge, van Nieuwerkerk a/d IJsel, en E. H. de Ruiter, van Middelharnis. Bij de eind-examens voor de hoogere burger scholen in de provincie Friesland, is aan al de 8 adspiranten het gevraagde diploma verleend. Ook bij de eind examens der hoogere bur gerscholen in de provincie Noord-Brabant, hebben al de candidaten aan de gestelde eischen voldaan. De heeren W. Stumpff en Louis Roothaan wenden te Amsterdam pogingen aan om tegen het aanstaande seizoen aldaar een Duitsch opera gezelschap op te richten. Het wordt waarlijk tijd voor Amsterdam om eene eigen opera te hebben. Het opperbevel over de troepen, die van 2 tot 12 September a. s. aan de groote veldmanoeuvres. op een gedeelte der kust van Zuid- en Noord deze feestelijke gelegenheid een paar uren vrijaf te geven. Na eenigen tijd kwam de maan op en scheen lachend neder te zien op die woelige, bonte, luidruchtige menigte, die onder kreten en gejuich over het gladde bed van de schoone Alster voortschoof en zweefde. Voor Carlton was dit alles nieuw en hij genoot er ontzaglijk van. Als een gezond sterk jong mensch van vier en twintig jaar geen behagen schept in gezonde lichaamsbeweging, in het bijzijn van het meisje dat hij het liefste en dierbaarste op de wereld vindt, dan heeft hij al heel weinig kans om ooit gelukkig te worden. Pearl had nog nooit zooveel uren van genot doorleefd. Haar voet vloog over het ijs; haar hart klopte ontstuimig van geluk; zij hield van frissche lucht en van beweging; maar bovenal in tegenwoordigheid van Carlton. In zijn dierbare handen had zij haar levenslot nedergelegd; het hing van hem af haar toekomst ten goede of ten kwade te keeren. Lotta was bij deze gelegenheid stiller dan iemand haar ooit te voren gezien had. Zij had in 't geheim aan miss Gray haar leedwezen over de afwezigheid van Morel te kennen gegeven en Pearl had geglimlacht en haar met vriendelijke deelneming gekust. Pearl wist nu dat Lotta in Morel iets meer zag dan den leermeester, die haar beiden had les gegeven en als iets in staat was op dat oogenblik Pearls blijdschap te verhaogen, zou het geweest zijn te weten dat haar vriendin ook gelukkig was in haar eerste liefde.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1