BUITENLAND. émwtfsi T&m<§Uu. Handelsberichten. lelegraphische berichten. Zeet ij dingen. 0 n d e r w ij s, Kunstnieuws, Marine en leger, Landbouw. Rechtszaken. Thermometerstand, Algemeen Overzicht, Belgische brieven. Graanmarkten enz. Prijzen van Effecten. Door het onheil, der fabriek van Hendrickx overkomen, kan het tegen aanstaanden Donderdag door de Maatschappij tot bevordering van land- boute en veeteelt aangekondigde vuurwerk geen voortgang hebben. In plaats daarvan zullen dien avond te tien uren prachtige Dissolving views in de open lucht op het Molenwater worden ver toond, afgewisseld door Bengaalsche en Congre- vische verlichting. Door curatoren der Lat. school te Dockum is reeds een volledig leerplan ontworpen van een gymnasium met zesjarigen cursus, op den voet van het nieuwe leerplan der regeering. Met den meesten spoed worden de voorbereidende maat regelen genomen, om zoo spoedig mogelijk 'sraads beslissing in te roepen. Daar alle omliggende gemeenten adhaesie geschonken hebben aan het plan, om daar een gymnasium met zesjarigen cursus op te richten, verwachten we, zegt „Oos- tergoodat de aan te wenden pogingen ook bij de hooge regeering een gunstig onthaal zullen vinden. Den 26en Juli a. zal te 's Gravenpolder de algemeene vergadering der Zuid-Bevelandsche onderwijzers-vereeniging gehouden worden. De punten van bespreking op deze vergadering zijn: 1. Welke is de beste methode voor het taal onderwijs op de lagere school. 2. Wanneer kan men zeggen, dat er op de lagere school te veel tijd besteed wordt aan het rekenonderwijs. Bovendien zal er een wedstrijd in het spreken voor de vuist gehouden worden door hulponder wijzers met hoofdakte en zonder die akte. Voor de eerste categorie zijn de onderwerpen 1. Suiker; 2. Vergelijking tusschen Lodewijk XVI en Willem V3. Bespreking van 't Pauweveêrke, van Cremer. Voor de andere categorie: 1. Herkauwende dieren; 2. Zeestroomingen3. De inrichting van 't Nederlandseh staatsbestuur. In de Staats courant van heden wordt medege deeld het verslag van den directeur en de leera ren van 's rijks veeartsenijschool omtrent het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen. Daaraan ontleenen wij, dat van de 13 candi dates die zich aangemeld hadden, aan twaalf het diploma voor met goed gevolg afgelegd natuur kundig examen is uitgereikt. Aan den overblij- venden candidaat moest het onthouden worden, daar hij in eenige vakken beneden de gestelde eischen was gebleven. Tot 2en onderwijzer aan de tooneel,school te Amsterdam (op eene jaarwedde van f 1300) is benoemd de heer C. H. Jacquemet, van Wage- ningen. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen officier van gezondheid 2e kl. van de landmacht in lyest Jndië, M. Vis, is als zoodanig eervol ontslag verleend, terwijl hij met ingang van primo Augustus daaraanvolgende benoemd is tot off van gez. 2e kl. bij het leger in Ned. Indië. Uit het noorden des lands meldt men, dat de veldvruchten zich aldaar uitmuntend laten aan zien. Rogge, boekweit, tarwe gerst en haver, alles staat zeer voordeelig. Tot nogtoe ontdekt men geen spoor van de zoo gevreesde aardappel ziekte. Met de vroege soorten is men druk aan 't delvende qualiteit is uitmuntend. Ook aan boomvruchten schijnt aldaar geen gebrek te zullen komen. De hooioogst is aanmerkelijk voordeeliger dan 't vorig jaar. Vele boeren hebben ruim ééns zooveel ingehaald. De prijzen zijn dan ook on gekend laag. Bij zekeren landbouwer te Noordbroek, worden telkens, wanneer zich het geringste spoor der varkensziekte doet kennen, de varkens geheel en al met mostaard ingewreven met het gevolg, dat ze alsdan zonder uitzondering weder genezen en ook later even goed groeien. In de provincie Mantua is het gebruikelijk, aan den voet van eiken olijfboom een „mieren kolonie" te vestigen. Men is daar overtuigd, dat reeds in hetzelfde jaar de boom vrij zal zijn en blijven van insekten. Dat het dwaasheid is te meenen, dat mieren zieke vruchten en zieke boomen teweeg brengen, is zeker, sinds Ratze- burg bewees (en dat is al lang geleden), dat de mieren de ophissoorten, larven en poppen, ver nielen en alleen dat ooft aantasten, dat reeds gebarsten of door de vogels bedorven is. Voor eenige maanden verscheen iemand uit Zalt-Bommel te Oss bij een gezin aldaar en won informatiën in omtrent een dochter des huizes, die zich te Bommel als dienstmeid verhuurd had. Hij gaf daarbij valschelijk voor te zijn commis saris van politie te Bommel. Deswege werd hij yprvolgd VQor de rechtbank te 's Bosch wegens overtreding van art. 258 van den Codé Pénal, name lijk „het zich mengen of steken sHmmiscerin openbare functiën of plegen van daden tot die functie behoorende." Hij werd echter ontslagen van rechtsvervolging, omdat de rechtbank aannam, dat voor de toepasselijkheid van dit artikel niet alleen vereischt wordt, dat men zich valschelijk voor een ambtenaar uitgeeft, maar ook, dat men daden doet tot dat ambt behoorende. Dit nu was hier niet het geval, daar Oss niet behoort tot het rechtsgebied van den commissaris van politie te Zalt-Bommel, welke ambtenaar buiten zijn gebied met ieder ander gelijk staat, terwijl bovendien vragen omtrent eene dienstbode ieder vrij staan en niet behooren tot het ambt van een politie commissaris. In de hervormde kerk te 's Gravenpolder is men druk bezig met het stellen van het orgel. Het tijdstip der plechtige inwijding is nog niet vastgesteld, maar wel kan als zeker gemeld wor den, dat de eerste bespeling zal geschieden door den algemeen bekenden en zoo bekwamen musi cus, den heer Richard Hol uit Utrecht. GCt.) Het bericht omtrent den Amsterdamschen notaris, die eene buitensporige som had gerekend voor de kosten van verkoop van een huis, giste ren door ons uit het Handelsblad overgenomen, vindt heden in hetzelfde blad de volgende tegen spraak „Gisteren kwam in ons blad een mededeeling voor omtrent een geding tegen een notaris hier ter stede. Wij vernemen daaromtrent nader, dat de voorstelling aldaar van de zaak gegeven, ge heel onjuist is. De zaak is thans bij den rechter hangende, zoodat elk oordeel er over voorbarig moet wor den geacht." De burgemeester van Rotterdam heeft de aanplakking verboden van een biljet, waarin tot deelneming aan het „volkspetitionnement" wordt opgewekt, wegens eene daarin voorkomende uit drukking, die als opruiing van den eenen burger tegen den anderen wordt aangemerkt. Bij de Zaterdag avond door ingezetenen van Delft aan het Delftscfte studentenkorps aangebo den partij was het volgende manifest, door mr. J. Soutendam gesteld, in de feestzaal aangeplakt Die poorters der stede van Delf ende die ge bueren van Hof van Delf ende vanden Vrijenban wenschen haren geduchten ende genadigen lants- heer hertoch Willem van Beyeren palgraue des heyligen roemschen rijeks opten Rijn grave ende heer der landen van Hollant van Zeelant ende van Vrieslant haren onderdanigen dienstgroete zeeghe ende salielieyt mit verstandenisse der waerheyt. Ende deze warscap hebben sy den edelen prince toebereyt ende hem te gast gebeden om tijtcor- tinge dairinne te nemen, zoe wanneer dat hy ge- noechte heeft in die jonste van sijne getruwe poorters ende kerlen 'tSwaerste moet meest weghen. Eene Engehcke dame, die te Berlijn woont, heeft uit Alexandrië een pot ingemaakte rozen bladeren laten komen. Deze schijnen eene buiten gewone délicatesse te zijn en zijn dan ook voor een vorstelijken mond bestemd. Op eene audiën tie namelijk bij de groothertogin van Baden, kei zer Wilkelm's dochter, verkreeg de Engelsche dame de belofte, dat het buitengewone gerecht op des keizers tafel zou prijken. Nobeling heeft Zondag op zijn verzoek de godsdienstoefening bijgewoond. Of hij, zooals men wel eens van oude zondaars beweert, „onder den preekstoel" heeft gezeten, wordt niet bericht. Men beweert, dat de bewoners der omstre ken van het krankzinnigengesticht Bicêtre het weder voorspellen uit het meer of minder leven, dat de krankzinnigen 's nachts maken. Doet het treurige gehuil of het snijdende lachen zich ster ker dan gewoonlijk hooren, dan zeggen de buren „het weer gaat omslaan." binnenland. 's Gravenltage. De eerste kamer is bijeen geroepen tegen den 30en Juli a. des avonds te acht uren. buitenland. Konstantlnopel. De Engelsche consul te Trebizonde, telegrafeert dat de Russen op Batoum aanrukken. 3000 Lazen die zich daar geconcen treerd hebben zullen weerstand bieden. 19 Juli.'s av. 11 u. 64 gr. 20 's morg. 8 u. gr. 's av. 6 u. 73 gr. 's midd. 1 u. 75 gr. De joyeuse entree van lord Beaconsfield in het Engelsche hoogerhuis heeft eergisteren plaats gehad. De tribunes waren stampvol. De prinses van Wales en andere leden der vorstelijke familie waren gekomen om uit Beaconsfield's mond de verklaring sommigen zullen liever willen zeggen de apologie te hooren van de Engelsche politiek op het congres. Onder luide toejuichingen binnengetreden was het eerste werk des kanseliers het ter tafel leggen van het protocol van het Berlijnsche congres. Daarop nam hij het woord ter rechtvaardiging van zijn werk. De stellingen, die hij met groot oratorisch talent ontwikkelde in eene rede die een uur en vijf en dertig minuten duurde, kunnen wij in korte woorden aldus samenvatten De gevaren door het tractaat van San Stephano ontstaan voor het bestaan van een Europeesch Turkije, voor de onafhankelijkheid van Europa, voor de veiligheid der Britsche belangen, zijn uit den weg geruimdde Porte heeft twee derden van het in Europa verloren gebied weer terugge kregen; zij bezit in den Balkan eene verdedigings linie; de bezetting door Oostenrijk van Bosnië strekt tot verbetering van den toestand der Porte, daar deze nu, mocht er weer eens een oorlog met Rusland uitbarsten, vrije beschikking over hare krachten zou hebben, zonder vrees te moeten koesteren voor binnenlandsche onlusten. De be zetting van Cyprus eindelijk, die geen enkel volk wantrouwen kau inboezemen, zal een dubbel voordeel teweegbrengen: de handhaving van den vrede in Azië en het openstellen van dat land voor den Europeeschen ondernemingsgeest. De geraaktheid, die zich bij het Italiaansche volk zoo levendig vertoont, wordt niet aangeroerd. Eene uitdrukking aan het slot der redevoering willen wij nog in het licht stellenzij kan het wachtwoord worden der Engelsche politiek in Azië. De kanselier van Groot Brittannië zeide ongeveerToen wij aan Rusland lieten, wat het verkregen heeft, hebben wij tevens gezegdtot hiertoe en niet verder. Elders heb ik eens gezegd, dat er in Azië genoeg plaats was voor beiden, voor Engeland en Rusland. Dat wil ik herhalen, maar de ruimte, die Engeland noodig heeft, moet onwrikbaar behouden blijven. Toen Beaconsfield had uitgesproken, heeft lord Granville uit naam der oppositie het woord ge nomen. Terwijl hij toegaf, dat wat Europa be treft, de getroffen schikkingen voldoende waren, critiseerde hij op scherpen toon de beslissingen omtrent Azië. Het Britsche protectoraat is volgens hem de drager van gevaarlijke verwikkelingen in de toekomst, en de edele lord meende met zekerheid weer een oorlog te kunnen voorspellen binnen 30, ja binnen 10 jaar. Die waarschijnlijk heidsrekening is niet nieuw; er zijn ook nog anderen geweest, die dat meenden te kunnen voorspellen, en waarschijnlijk maken ook de diplomaten zelve zich daarover geene illusie. Daarop leverde het deftige hoogerhuis een niet onaardig familietafereel op. De hertog van Derby, naar men zich herinnert afgetreden minister van buitenlandsche zaken, wenschte de regeering ge luk, dat zij den vrede had bewaard. Iedere schikking, die men verkrijgen kon, was den dap peren lord liever dan oorlog. Daarop kwam hij nog eens terug op de redenen, die hem geleid hadden tot het nemen van zijn ontslag. Eene daarvan was, zeide hij, dat zijne collega's een besluit hadden genomen om eene geheime expe ditie uit Indië uit te zenden ter bemachtiging van Cyprus en van eene stelling op de Syrische kust, om vandaar in geval van oorlog met Rusland de operaties te doen uitgaan, met of zonder toe stemming van den sultan. Dit was eene mededeeling, die veel sensatie wekte, en daarop wellicht wel berekend was. Een belangrijk licht immers valt er op de Engelsche politiek, als het oogenblik juist bekend wordt, waarop de regeering het besluit heeft genomen, dat Cyprus Engelsch moest worden. Het ministerie kon daarop niet zwijgen, en de markies van Sa lisbury antwoordde zeer eenvoudig dat de bewe ring niet waar was. Dit is altijd een leelijk zeggen tegen iemand, en het wordt er niet zachter om, wanneer een minister zijn voorganger zoo onbe wimpeld logenstraft, als deze uit den ministerraad klapt en tevens zijn stiefvader is. Immers men weet, dat lord Derby in 1870 de moeder van Salisbury gehuwd heeft. Op eene opmerking van lord Granville veranderde Salisbury zijne uit drukking in het meer parlementaire „onjuist"; terwijl hij er bij voegde, dat zijne medeleden van de regeering hetzelfde konden verklaren. Derby kon zich daartegen slechts op eigen schriftuur beroepen, op eene aanteekening namelijk, door hem gemaakt binnen de twee uur na het sluiten van den bewusten kabinetsraad. Het kan op de hooghartige Engelsche aristo cratie geen gunstigen indruk maken, dat éen van beide ministers onwaarheid moet gesproken hebben. Zeker zal dit incident niet zonder gevolgen blijven. De regeering der vereenigde staten ziet blijk baar eene zaak van groot gewicht in de bezetting van Cyprus door de Engelschen. Zij heeft het in 1876 opgeheven Amerikaansche consulaat te Malta hersteld, daar ze het waarschijnlijk niet onnoodig acht een oog in 't zeil te houden in de Middellandsche zee, die nu naar de uitdrukking van een Fransch blad un lac Anglais geworden is. Tusschen Oostenrijk en Turkije hebben nog onderhandelingen plaats over de bezetting van Bosnië. Er is nog geen datum overeengekomendoch de Oostenrijksche regeering heeft thans een datum aan de Porte aangegeven, na welken zij niet meer onderhandelen, doch slechts handelen zal. Brussel, 19 Juli. Aanstaanden Dinsdag zal rustig en kalm de bui tengewone zitting geopend worden. Welk eene verandering in korten tijd 1 De liberalen komen in meerderheid terug, waar ze sedert 1870 min derheid waren. De clericalen, die zich onkwets baar achtten en meenden zoo maar eenvoudig weg, als hun tijd gekomen was, den syllabus in de plaats der constitutie te kunnen stellen, zijn in éen dag door de stembus omvergeworpen. Welk een verrassend effectMen heeft in het Vatikaan dezen onverwachten slag zoo goed gevoeld, dat Leo XIII het geraden achtte om een satis/ecit te zenden aan het Journal de Bruxelles vroeger het orgaan van Malou en de vertegen woordiger van de kleine groep politieke katho lieken, die niet toegeven, dat de handhaving der constitutie onvereenigbaar is met de kerk. Men gevoelt in het Vatikaan, dat men van koers moet veranderen en rekening houden moet met zijn tijd. Alles is dus veranderd. Men kan onderstellen, dat de doctrinairen dit ook zijn, en dat zij niet dadelijk na de opening der zitting eene scheuring zullen teweegbrengen in de liberale partij, wier eenheid zij roemende van de daken verkondigen. De geavanceerde linkerzijde wil de eer van den- presidentszetel toegekend zien aan een der haren, den heer Guillery, afgevaardigde van Brussel. De doctrinairen stellen den heer Orts tegenover hem, eveneens afgevaardigde van Brusselvroeger hoofdman der liberale scheuring te Brussel. Een oogenblik heeft men gedacht, dat het ministerie in de verkiezing van den heer Orts eene quaestie van vertrouwen zou zien. De partij gangers van dezen hebben dat gerucht verspreid. De geavanceerde linkerzijde was er over veront rust echter heeft zij deze week eene vergadering gehouden, waarin beslist is, dat men tegen den heer Orts zou stemmen, ook al moest dat eene ministerieele crisis tengevolge hebben. Die krachtige houding is niet zonder uitwerking gebleven. Men beweert, dat de heer Frère-Orban niet meer op de benoeming van Orts aandringtter wijl sommigen zelfs zeggen, dat hij dezen nooit tot president verlangd heeft. Wat daarvan zij, laat ik daar. Waar het op aankomt is, dat ei' in de liberale partij niet dade lijk, nadat zij de regeering in.handen heeft geno men, tweedracht ontsta. Op den langen duur moet die toch ontstaan, tenzij het ministerie er in toestemme te regeeren niet naar de begrippen, die bij zijne leden vaststaan, maar naar den zin van de meerderheid der natie. De liberalen in het land verlangen daden en geene redevoeringen, al zijn deze zoo welsprekend als die van Cicero of Demosthenes. Naschrift. De geavanceerde linkerzijde is tegen Dinsdag avond samengeroepen om eene defi nitieve beslissing te nemen in de quaestie van de benoeming van een president der kamer. Vertrokken naar Brouwershaven Zr. Ms. stoom- kanonneerboot Hydra, kommandant Ditlof Tjas- sens. Bergen op Zoom, 20 Juli. Boter per stuk f 0.90, per kilo f 0.60. Eieren per 26 f 0.90. Amsterdam, 19 Juli. 20 Juli. STAATSIEENINGEN. fSederl. Cert. N. W. Sch. 2} pet. 63 63 dito dito dito. 3 75} dito dito dito. 4 98} 98j üSelgië. Certificaten2} 60/^ 60} Frankrijk. Origin. Insclir. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 60 59} Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 73 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 55^ 55$ dito Febr.-Aug. 5 54f| 54} dito Jan.-Juli.5 57 56$} dito April-Oct. 5 56 56} dito dito Goud. 4 64 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 50£ 50f dito dito 1876. 6 96} 96} Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 95} 96 Cert. Inschr. 5e Serie 1854 5 63} 63} dito dito 6" 1855 5 77} 77} Obligatiën 1862 5 82 81} dito 1864 f 1000 5 89} 90} dito 1864 1005 86} dito 1877 dito5 85}} 86 dito 1872 gecons. dito. 5 83} 83} dito 1873 gecons. dito5 85} 85^r dito 1850 1' Leening dito. 4} 84 83} dito 1860 2' Leening dito. 4} 82} 82 dito 1875 gecons. dito. 4} 75} 76} Cert. Hope C" 1840. 4 64} dito 2% 3e, 4e Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 73} 74 dito dito 1859 3 63 Cert. van Bank-Assign 6 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 14} 14} dito dito 1876 2 31} 31}} dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 12}. 12} dito dito 1876 2 27 27} Turkye. Obl. Alg. Sch. 1865 5 16} 16} dito dito 1869 6 19} 19}

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2