BUITECTLANDT Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger, Kunstnieuws. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. hem reeds in zoo menig opzicht, bij zijn strijd voor het onderwijs, na aanvankelijke onver schilligheid en tegenwerking de overwinning had geschonken, liet hij de verwezenlijking zijner denkbeelden met vertrouwen aan de toekomst, aan een volgend geslacht over. De heer van Eek beproefde later nog enkele amendementen van den heer Moens ter tafel te brengen; doch het was te voorzien, ook ongerekend de stemming der kamer, dat van die poging, nu de hoofd-voorsteller zich terug getrokken had, niet veel terecht zou komen. De stroom, die op wijziging van het wetsont werp in meer liberalen geest had kunnen uit- loopen, begon allengs flauwer te vloeien en was weldra in 't geheel niet meer waar te nemen. En ook in ons gevoelen ten aanzien van het wetsontwerp moest eene nieuwe kentering intreden. Wij begonnen te vermoeden dat met deze kamer-meerderheid inderdaad het ontwerp- Kappeyne het juiste punt aanwees, waartoe de barometer van den vooruitgang op 't oogen- blik rijzen kon. Andere overwegingen, op welke wij straks terugkomen, versterkten dien indruk. De commissie voor het afnemen alhier van de examens voor leerling apotheker heeft, in hare heden gehouden zitting, 6 candidaten geëxamineerd en allen toegelaten, zijnde: de heeren P. N. Hen- sen, geb. te Rotterdam; H. E. van Leijden, geb. te Krommenie; J. van der Moer, geb. te Deven ter; F. J. M. van Gert, geb. te 's Gravenhage; W. Bolle, geb. te Zierikzee; S. van Dijk, geb. te Steenwijkerwoud (Overijsel.) Het examen wordt voortgezet. De kamer van koophandel alhier zal a. Zaterdag 20 dezer, des namiddags te 3 uren, eene vergadering houden ter behandeling van het rapport betref fende spoorwegaangelegenheden. In de week van 11 tot 17 dezer zijn met de booten der stoomvaartmaatschappij Zetland ver voerd van Vlissingen naar Queenborough 422 en in omgekeerde richting 720 personen. Zondag a. s. zal, volgens eene circulaire, voor het laatst door de Telegraaf IV weder eene pleizierreis van Antwerpen naar Vlissingen en Middelburg worden gemaakt. Het vertrek van Antwerpen is bepaald op 8.30 's morgens, zoodat men omstreeks 12 uren te Vlissingen en te 1 uur te Middelburg kan aankomen. Van Middelburg zal men te 3 en van Vlissingen te 4 uren ver trekken. Den 17en Juli zijn te Heille tot leden van den gemeenteraad herkozen de heeren J. F. Sallet en J. F. Maenhout; en te St. Anna ter Muiden de heer J. Braadt. Voorts is in laatstgemelde plaats als zoodanig benoemd P. de Bruijne Jr., in plaats van P. de Bruijne Sr., die zijn ontslag had ver zocht, terwijl J. J. van de Putte in plaats van wijlen J. Leijsennaar is gekozen. Door de tweede kamer is als opvolger van haren kamerbewaarder en concierge, den heer Carabain Mourand, die met 1 October zijn ontslag verzocht heeft, voorgedragen den heer Harden - berg, commissaris van politie te Tiel. Als vervolg op het uittreksel uit het verslag van den toestand der gemeente Zierikzee, over 1877, medegedeeld in ons nommer van Woensdag jl-, zendt men ons nog eene opgave van de uit gaven van het Burgerweeshuis, die betrekking „Ik vrees dat ik niet in tijds terug zal wezen voor het ijs-feest," zei hij tot de meisjes, toen zij voor het laatst in het atelier waren. „Wij laten u slechts onder éen voorwaarde los," zei de senator, die de dames juist kwam afhalen: „gij moet den 24en terug komen en den Kersta vond in onzen huislijken kring doorbrengen." „En wat zou mijn goede professor en zijn vrouw van die ontrouw zeggen Ik heb beloofd dat ik de kaarsen aan hun kleine boompje zou komen opsteken." „Dan komt hij ook bij ons om te zien hoe gij onzen grooten boom aansteekt," lachte Steinmann. „Misschien komt zijn vrouw wel mede?" „Wat, tante Jetje? O, neen. Die gaat nooit verder dan de Kippenmarkt, omdat ze bang is dat haar huis anders weg zou loopen. Maar ik zal den professor uit uw naam uitnoodigen. En ik kom misschien toch nog wel vroeger terug dan ik denk. Heb ik goed begrepen dat gij voorne mens zijt den 21en met een bal te besluiten?" „O ja," riep Lotta vol geestdrift uit, „doe uw best dat gij vóór dien tijd terug zijt. Ik zou wij zouden zoo blij zjjn als gij er bij kondt zijn." „Het zal niet aan mij liggen zoo iemand teleur gesteld wordt", zet Morel met een schuinschen blik op miss Gray. Maar zij had het te druk met het aanbrengen der laatste streken aan den zilveren baard van den ouden man, om op het gesprek te letten. Toen zij het atelier verlieten hield Claud haar tand een oogenblik in de zijne. hebben op het onderhoud en de verpleging der kinderen. Herstelling, onderhoud, belastingen en verdere lasten van het gesticht en van de daarin voor handen meubelen en alle kosten van be heer2076.14 Kosten van genees-, heel- en verlos kundige hulp en geneesmiddelen143.80 Voeding, kleeding, ligging, bewas- sching, verwarming, verlichting en alles wat verder tot onderhoud en verzorging strekt4596.58 Verdere uitgaven 360.01 Samen f 7176.53 Het totaal der verpleegden bedroeg 34 en alzoo f 211.07 per hoofd. Onder de uitgaven is uit den aard der zaak niets gerekend voor de waarde, die de gezamen lijke gebouwen, uitmakende het weeshuis, verte genwoordigen. De N. Rott. Ct. meldt thans dat het spraak vermogen van den minister de Roo ongestoord is, dat er geen reden bestaat om voor het verlies daarvan vrees te koesteren en dat de gevolgen der verrichte operatie zich zeer gunstig laten aanzien. De bijvoegsels der Staats-courant bevatten het verslag betreffende den aanleg van staatsspoor wegen van 1 Juli tot 31 December 1877. In de gisteren gehouden zitting der tweede kamer is aan mr. A. D. van Assendelft de Coningh, op verzoek, om redenen van gezondheid, eervol ontslag verleend als commies-griffier der kamer. Bij het hoofdbestuur der Vereeniging tot ver spreiding van kennis aangaande 's lands verdedi ging hebben zich bekend gemaakt als schrijvers der voor een deel van den prijs in aanmerking gebrachte antwoorden op de prijsvraag voor een ontwerp van wet op de nationale militie en schutterij Van n» 1: de kapitein der artillerie W. Hoogen- boom, te 's Hage, en van n° 6: de kapt. van den generalen staf W. Rooseboom, te Breda. bijks hoogere burgerscholen. Dl'. G. van Hennekeler, Ieeraar aan de rijks hoogere burger school te Middelburg, is benoemd tot directeur en Ieeraar aan die school. (Reeds onder tel. ber. gemeld). universiteiten. Bekrachtigd de benoeming van dr. J. H. van 't Hoff, thans lector in de scheikunde, de geologie en de mineralogie aan de universiteit te Amsterdam, tot gewoon hoogleeraar in die vakken aldaar; en dr. Hugo de Vries, thans lector in de experimenteele planten physiologic aan' de universiteit te Amsterdam, tot buitengewoon hoogleeraar in de botanie aldaar. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Hoogeloon c. a., A. J. van Eyk. onderscheidingen. Als blijk van erkentelijkheid en goedkeuring wegens de door hen betoonde be langstelling in de rijksverzamelingen van weten schap en kunst, is toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij kon. besluit van 5 Mei 1877, no. 32, aan de heerenJ. F. C. Princete Gouda, P. Swaan, te Amsterdam; J. Semmelink, te Leiden; J. J. Korndörffer, te Amsterdam; C. H. B. baron van Rosenberg, te 's Gravenhage; v. Schmidt, te Kopenhagen; R. J. van Lennep, te Smyrna; mr. C. A. Nairac, te Barneveld; T. du Moulin, te Antwerpen; S. Farncombe Sanders, te Breda; en C. J. Hering, te Paramaribo. „Zoudt gij wenschen, dat ik Dinsdag in tijds terugkwam voor het bal?" vroeg hij. „Natuurlijk," zei zij haar hand terugtrekkende, „natuurlijk zal het mij zeer aangenaam zijn en dan hoop ik u aan een paar lieve vrienden van mq te kunnen voorstellen. Dag mijnheer Morel; ik wensch u een aangename reis. Tot den 21en, dan verwacht ik u." „Vrienden" van haar, dat woord gaf hem verder niets te denken. Als men hem gevraagd had wie zij verwachtte te zien, zou hij gezegd hebben, „schoolkennisjes." Maar haar laatsten, lachend uitgesproken volzin vatte hij op als een bevel. „Zij verwacht mij" zei hij zacht tot zich zelf terwijl hij zijn reistasch pakte. „Zij verwacht mij, en ik zal er zijn," herhaalde hij, toen hij zich in zijn pels gewikkeld in een hoek van het spoor wegrijtuig nestelde. financien. Benoemd tot referendaris bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam, J. Geesink, thans hoofdcommies bij dat agentschap. waarborg. Aan G. G. C. van Hoboken, is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van commies stempelaar bij den waar borg op de gouden en zilveren werken te Arnhem en A. M. J. Moussault, aide essayeur, thans werk zaam aan het kantoor van waarborg op de gouden en zilveren werken te Arnhem, benoemd tot commies stempelaar aan dat kantoor. pensioenen. Op pensioen gesteld de luit.-kol. G. J. ten Raa, van het 3e reg inf., en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1600 'sjaars. leger. Benoemd bij het wapen der infanterie tot kap. van de 2e kl. de le luit. B. J. J. Magnin, gedetacheerd bij het leger in Nederl.-Indiebij het 2e reg., tot kap. van de 2e kl. de le luit. A. Stokhuyzen, van het 7e reg.; bij het 3e reg., tot luit.-kol., de majoor W. G. Weier, van het 4e reg. bij het 4e reg., tot majoor, de kap. F. baron van Aerssen Beijeren van Voshol, van het reg. grena diers en jagers; bij het reg. grenadiers en jagers, tot kap. van de 2e kl., de le luit.-adj. E. D. H. Mac Leod, van het corpstot le luit. der infanterie de 2e luit. H. W. van Wijk, ge detacheerd bij het leger in Nederl.-Indie, en J. J. E. Francken, thans op nonactiviteit; bij het 3e reg., tot le luit., de 2e luit. H. A. J. A. Timmer man, van het corps; bij het 5e reg., tot le luit. de 2e luit. M. J. de Jongh, van het corps; bij het 6e reg., tot kap. van de 2e kl., de le luit. F. H. A. A. Wagner en C. C. Krieger, beiden van het reg. grenadiers en jagers bij het 7e reg., tot le luit., de 2e luit. J. B. van Damme Jalink, van het corps. In ons nommer van Donderdag vermeldden wij dat het Evang. Zondagsbladbjj de mededeeling van het bericht dat in de Beemster eene nieuwe R. K. kerk zal worden gebouwd en daartoe door twee parochianen ƒ20,000 is gegeven, de Amster- damsehe hervormde gemeente toeroept, zich te schamen dat zy voor hare nieuw op te richten kerk slechts f 1133.45 heeft kunnen bijeenbrengen. Een inzender in het Handelsblad schrijft nu dat die opgave van het Zondagsblad niet juist is daar voor laatstgemeld doel volgens officieele opgaven de totale ontvangst op 11 Juli 11. be droeg f 19,738.39§. Met ingang van den len September a. zijn door den minister van marine, in alphabetische orde gerangschikt, benoemd: tot adelborst 3e kl. bij het instituut voor de marine te Willemsoord a voor de zeedienst: J. W. van Aalst, J. Al- barda, F. Bauduin, C. Beels, G. J. Blüm, J. A. L. van den Bosch, C. W. Broers, J. A. M. Bron, J. van der Eist, M. J. Gilhuys, L. J. van Heioma, W. Houwing, N. M. Japikse, H. W. de Joncheere, J. T. Jullien, A. L. de Kruyff, G. L. H. Luyten, A. J. van der Paauw, J. M. Zwanenbeek Pauw, J. J. Romein, C. C. Zegers Rijser, P. J. Serlé, W. de Ruyter van Steveninck, jhr. E. G. Wichers, L. J. H. Willinge en A. E. Zimmermanb voor de mariniers: C. H. de Boer, J. A. P. Fabius, F. K. F. ter Haar en H. A. Mos. De kap. E. P. A. van Heekeren, van het 2e reg. inf., is, in afwachting van nadere beschik king, op nonactiviteit gesteld. Aan den op 23 Juli te Parijs in het Palais du Trocadéro te houden internationalen zangwed strijd zal worden deelgenomen door de volgende Nederlandsche zangvereenigingen Roue's mannen koor van RotterdamCaecilia van 's Hage; Oefe ning baart kunst en Zanglust beiden van Amster dam. Voor de fraaie kunsten zullen op de tentoon stelling te Parijs worden uitgereikt 14 eere di ploma's, 24 medailles le kl., 30 2e kl., 36 3e kl. en 36 eervolle vermeldingen; totaal 140 onder scheidingen. Van deze zullen hoogstwaarschijnlijk worden toegewezen aan Nederland éen eerste medaille, twee tweede, éen derde en éen eervolle vermelding. Buitendien zal men aan ieder land, ter eere van de nagedachtenis van overleden kunstenaars, getuigschriften uitreiken. Daarvan krijgt Neder land er hoogstwaarschijnlijk drie. Vermoedelijk zal de schilder Israels de eerste me daille bekomen. Deze medailles zijn niet begrepen onder het aantal, dat voor de nijverheid beschikbaar ge steld is. Wordt vervolgd. Den 16, 17 en 18 Juli zijn te Winterswijk fees ten gevierd ter gelegenheid van de opening der lijn ZutphenWinterswijk. Optochten, feestcon- certen enz. bewyzen dat de nijvere „achterhoekers" de beteekenis gevoelen van het feit, dat ook zij onmiddellijk met de brandpunten van bescha ving in aanraking worden gebracht. Den 26en Aug., de verjaardag der bevrijding van de stad Groningen van de Franschen in 1672, zal aldaar een volksfeest plaats hebben, bestaande in eene harddraverij, een wedstrijd voor vélooipè des, een vuurwerk enz. De gemeenteraad heeft voor een en ander een subsidie van 600 aan de Vereeniging voor volksvermaken geschonken. In strijd met hetgeen ons uit Amsterdam werd gemeld, deelt het Handelsblad omtrent het door een notaris in rekening brengen van 18,000 voor kosten van verkoop van een huis, nu mede dat het bewuste huis het hotel des Pays Bas in de Doelenstraat is, dat door den heer Collin is gekocht. Tegen den notaris is een aanklacht ingediend, nadat een makelaar had verklaard dat de kosten van overdracht, registratie, loon, enz. slechts 8 pet. moesten bedragen. De bedoelde notaris had f 20,000 van den heer C. onder zijne berusting. Hy zond zyn cliënt de rekening van f 18,000 en twee bankbiljetten van f 1000 en dacht dat de afrekening zoo al heel mooi was. Te Kralingen is gisteren een rund, toebe- hoorende aan M. Neleman, onteigend en afgemaakt als lijdende aan besmettelijke longziekte, terwyl 9 andere runderen als verdacht zijn onteigend. De Amst. cour. verneemt, dat eenige lief hebbers van antiquiteiten het voornemen hebben in Arti te Amsterdam een tentoonstelling van gebakken aardewerk te openen. De Banque de France heeft grooten schrik verspreid onder de Fransche bevolking door de bekendmaking, dat zij geene nagemaakte bank biljetten meer zal inwisselen. Eigenlijk is de maatregel niet nieuwwant deze bank heeft nimmer het beginsel gehuldigd om valsche bil jetten aan te nemen, indien iemand maar beweerde, dat hij ze zelf te goeder trouw had ontvangen. Het gebruik was bij de bank, om zoodia een valsch biljet was ontdekt, dit te confisqueeren en aan hem, die het gepresenteerd had, het bewijs op te leggen, dat hij er eerlijk was aangekomen. Aan dit bewijs werd echter niet veel moeilijkheid in den weg gelegdzoodat algemeen de meening ingang had gevonden by het publiek, dat valsch papier in handen van een eerlijk man zoo goed was als geld. Er is nu echter door toedoen eener thans gevatte bende valsche munters zulk een enorme voorraad valsch papier in omloop gebracht, dat honderden en duizenden het in handen hebben. De bekendmaking, dat er voor taan scherper op de biljetten aan de bank zal gelet worden, veroorzaakte een groote paniek. Een Franschman was steeds gewoon het papier van hand tot hand te laten gaan evenals geld, zonder dat ooit wantrouwen had bestaan, doch men is zoo bang geworden, dat in winkels en op markten reeds menige moeilijkheid is ontstaan. Het verschil tusschen valsche en goede bankbil jetten bestaat alleen in de kleur. De lichtblauwe kleur is iets donkerder getint in de valsche. Het onderscheid is echter moeilyk waar te nemen, vooral wanneer men bedenkt, dat zoo velen in zekere mate kleurenblind zijn. Heden werd aan het gebouw van het geweste lijk bestuur alhier aanbesteed 1° het uit- en inhangen en het maken en her stellen van houten deuren aan de kleine sluis te Hansweert. Minste inschrijver de heer B. Janse, te Amsterdam, voor 11,995, en 2° het leveren en storten van steen tot voort zetting van de oeververdediging vóór Ter Neuzen. Minste inschrijver de heer I. van Male Dz., te Breskens, voor f 18,948. Door burgemeester en wethouders van Zie rikzee zijn op 18 dezer in het openbaar verhuurd de tienden aan die gemeente in eigendom toe- behoorende, welke met inbegrip van op en blok- geld hebben opgebracht de som van f 3069.14 18 Juli. 's av. 11 u. 64 gr. 19 's morg. 8 u. 68 gr. 's midd. 1 u. 73 gr. 's av. 6 u. 71 gr. De algemeene achterdocht tegen al wat diplo maat is, de overtuiging, welke zich langzamer hand gevestigd heeft, dat op de groote schacher- partij te Berlijn niemand er buiten is kunnen blijven, om ook eens een koopje te doen, hebben in en buiten Frankrijk geruchten doen ontstaan, volgens welke ook de heer Waddington niet met ledige zakken huiswaarts zou gekeerd zijn. Men dacht reeds aan eene uitbreiding van de Fransche koloniën aan Afrika's noordkust. Be halve dat men mag aannemen, dat indien zoo iets was overeengekomen, het nu reeds geen ge heim meer zou zijn, pleiten ook nog andere redenen tegen de geloofwaardigheid dezer geruch ten. De Fransche regeering, die eerlijkheid en openbaarheid in haar wapen voert, en die dat wapen sedert het vorig najaar, toen de mannen van 16 Mei van het tooneel verdwenen waren, onbezoedeld heeft gehouden, zou haar eigen von nis geteekend hebben door dergelijke clandestine transactiën ten nadeele van weerlooze derden. Het ministerie Dufaure, dat Frankrijk wil voor gaan en leiden op den weg van verheffing uit den diepen val, door het bonapartisme veroorzaakt, kan het systeem niet huldigen van gratuite annexatie, waaraan de Fransche natie zulke droevige herinneringen heeft. Waddington, lid van een zeer homogeen ministerie, dat zich bij menige gelegenheid zeer beslist heeft uitgelaten over zijn vast voornemen om in de eerste plaats

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2