Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Marine en leger. Rechtszaken» de Nederlandsche Staatscourant, valt de opmerking wel eenigszins in 't water. Zij schijnt overigens alt ptrsifflage te moeten dienen op zekere ouder- wetschheid en achterlijkheid der Arnh. courant. Maar om deze beet te krijgen, moet men vroeger opstaan dan de Haagsche briefschrijver gewoon schijnt. Mr. Gr. Dumbar, oudburgemeester van Deventer, lid van de eerste kamer der Sta ten-Generaal, is sedert eenige dagen ernstig ziek. „Zoo is dan, zoo schrijft de Haagsche cor respondent der Zut/ensche courant,het grootste struikelblok voor het tot stand komen eener nieuwe schoolwet uit den weg geruimd. Met 45 tegen 36 stemmen heeft de tweede kamer hare goedkeuring gehecht aan het beginsel, dat het rijk aan alle gemeenten dertig percent van de kosten aan het lager onderwijs vergoeden zal. De betrekkelijk kleine meerderheid is bewijs ge noeg dat de liberalen reden hadden om zich over dit deel der wets voordracht ongerust te maken. Immers terwijl de rechterzijde eenstemmig besloten scheen om op dit inderdaad nog al zwakke punt alle krachten te concentreeren en alleen de heer Begram weigerde met de oppositie mee te doen, waren er daarentegen aan de linkerzijde ver scheiden leden, die zelfs door het scherpzinnige betoog van den minister van binnenlandsche zaken niet overtuigd werden, zoodat dan ook de heeren v. d. Putte, v. Houten en van Delden tegen het artikel hebben gestemd, ofschoon toch zonder eenigcn twijfel de voordracht ingetrokken zou zijn indien het artikel verworpen was. Bedenkt men nu, dat ditmaal ook de heeren Roëll en van Naamen zich bij de anti liberale fractiën aansloten en dat niemand van hen, die door amendementen het artikel wilden verdedigen, bevredigd was ge worden, dan is er weinig berekening voor noodig om in te zien, dat Vrijdag 11. de school wetsherziening aan een groot gevaar is ontsnapt. Men moet overigens voor het oogenblik ook letten op de financieele omstandigheden, en te ontkennen valt het niet, dat de grootst mogelijke zuinigheid plicht i3. Het was dan ook voor den minister van financiën geen aangename taak, gisteren in de Staats-courant te moeten mededeelen dat onze gewone middelen in Juni 1878, circa een millioen zeven ton minder hebben opgebracht dan in Juni 1877. Dat verschil is zoo groot, dat het werkelijk reden tot groote bezorgdheid zou geven, indien gelukkig niet uit de detail-opgaven bleek, dat voor verreweg het grootste gedeelte de ach teruitgang is toe te schrijven aan vermindering van de opbrengst van buiten- en binnenlandsch gedistilleerd. Terwijl die post in Juni van het vorige jaar het kolossale cijfer van f 3,335,555 bedroeg, moet de fiscus zich in dezelfde maand van dit jaar met f 1,830,720 te vreden stellen. „Maar is dan zal men vragen het gebruik van gedistilleerd zoo verbazend afgenomen? Wie zou niet willen, dat op die vraag een ontkennend antwoord kon worden gegevenmaar de tegen standers van de spiritus zouden zich al te schielijk verheugen, indien zij op grond van bovenge noemde cijfers vermindering van het drankmis bruik meenden te kunnen constateéren. Er is een geheel andere reden, waaruit het verschil in opbrengst verklaard wordt. Met 1 Juli 1877 is de wet tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd ingevoerd, en vóór dat tijdstip hebben alle drankverkoopers nog zooveel mogelijk inge slagen om den hoogeren accijns te ontgaan. Yan daar dat buitengewoon hooge bedrag in Juni 1877, welk bedrag nu natuurlijk niet kon terugkeeren. Voor volgende maanden zal waarschijnlijk wel blijken, dat voortdurende vermindering van con- sumtie, zelfs bij den hoogeren accijns, nog niet valt waar te nemen." j Er is voor de aanstaande verkiezing van een lid voor den Haarlemschen gemeenteraad geen gebrek aan candidaten. Haarlem telt thans vier kiesvereenigingen. Eendracht, de oudste, liberale, gedurende vele jaren de eenige, heeft den inspec teur van het lager onderwijs dr. W. B. J. van Eijk, candidaat gesteld. De dezer dagen opge richte liberale vereeniging Haarlem stelt mr. J. de Clercq van Weel, kantonrechter; de nog nieuwere antirevolutionaire Nederland en Oranje noemt den heer W. J. Hanewijk,particulier; en de Roomsch- katholieke Hecht voor allen beveelt den makelaar H. C. Tombergh aan. Een hevige strijd bij de stembus op 16 dezer wordt dus in het stille Haarlem voorbereid. pensioenen. Aan mr. P. C. baron Nabuys, gewezen commissaris des konings in Overijssel, is een pensioen verleend ten laste van den staat, ten bedrage van f 4000 's jaars. universiteiten. Dr. P. L. Muller, tijdelijk ambtenaar bij het rijksarchief, is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de rijks universiteit te Groningen, tot het geven van onderwijs in de vaderlandsche ge schiedenis, benevens in de algemeene geschiedenis der middeleeuwen en van den nieuweren tijd. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Laren, mr. A. J. baron van Nagell, en tot burgemeester der gemeente Hardinxveld, mr. P. Dozy. PNderschejpingen, Vergunning verleend aan A. Roland Holst, te Amsterdam, tot het aanne men en dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. schoolopzieners. Benoemd met ingang van 1 Augustus a. P. S. Bakels, te Texel, tot school opziener in het 9e schooldistrict der provincie Noord Holland. polytechnische school. Met ingang van 1 September a., is aan dr. F. J. Stamkart, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de polytechnische school, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem, gedurende een ruim 50jarig tijdvak, in verschil lende betrekkingen den lande bewezen; en zijn, met ingang van dien datum, bij de polytechnische school benoemd, tot hoogleeraar, C. M. Schols, leeraar aan de Kon. militaire academie te Breda, en J. A. Snijders C.Jz., leeraar aan die school, en tot leeraar A. Ie Comte, tijdelijk assistent aan die school. grootboeken nationale schuld. Benoemd bij de directie van de grootboeken der nationale schuld te Amsterdam: tot opperboekhouder met rang van hoofdcom mies, F. A. van West, thans commies; tot commies, I. F. W. Smits Verburg, thans boekhouder met rang van adjunct-commies; tot boekhouder met rang van adjunct-commies, C. H. Smit, thans assistent-boekhouder, met rang van adjunct-commies; tot adjunct-commies, E. A. Evers en J. M. Domela Nieuwenhuis, thans le klerken. Na een driedaagsch examen van de leerlingen der rijks hoogere burgerschool alhier, zijn bevor derd van de le tot de 2e klasseP. MesuJ. J. Kotte, M. D. A. Forbes Wels, C. R Koning, P. J. van der Leijé, J. van der Leijé, E. D. Geu- kama Bakker, J. M. Doorenbos, F. C. L. van Doorn, P. E. Pichal, J. Rienstra, J. A. Altorffer, C. A. Termaat, J. J. Berdenis van Berlekom, P. J. Rienstra, A. Gravestein, *M. J. Martijn, *A. M. van der Hell en *J. J. van Pufielen van de 2e tot de 3e klasse: J. W. van Visvliet, J. H. Evers, F. W. Kotte, J. J. Verbrugh, E. J. Engelbert van Andel, M. W. de Jonge, C. H. Tielenius Kruijthoff, D. Quakkelaar, T. A. Lam- brechtsen, G. A. Fokker, P. Loeff, J. A. F. van den Houte Willeins, *P. C. Götzke en *J. F. Hondiusvan de 3e tot de 4e klasseC. D. Nagtglas Versteeg, E. M. van der Maas, J. J. L. Bourdrez, J. C. Schraver, B. H. P. Janssen, A. J. Vermeulen, G. A. van der Leijé, M. J. I. Sprenger, H. van Breen, W. Pelle, *C. van Puffe- len, *J. A. Vertregt en *J. Worrell, en van de 4e tot 5e klasseC. Welleman, C. Kodde, H. C. Stuart, J. Brevet, H. W. J. Callenfels, O. An- driesse, *M. C. Berdenis van Berlekom, *M. J. Verbrugh en *D. Wondergem. Met een geteekend zijn de namen der leerlin gen, die maar enkele lessen bijwonen. Door den minister van koloniën wordt in de Staats-courant medegedeeld dat ten behoeve van de afdeeling „hoogere burgerschool met 5jarigen cursus" van het gymnasium Willem III te Bata via, wordt verlangd een leeraar in de Engelsche en Hoogduitsche talen en letterkunde, bevoegd tot het geven van middelbaar onderwijs in die vakken. Aan de bedoelde betrekking is, behalve het genot van vrije geneeskundige behandeling (mits de belanghebbende niet verder dan een halve paal zuidwaarts van het gymnasium metterwoon zij gevestigd) en van geneesmiddelen, casu quo ook voor het wettige gezin, verbonden lo. een minimum-traktement van f 375 'smaands, met drie vierjaarlijksche verhoogingen, elke van f 75 's maands, tot zal zijn bereikt een maximum traktement van 1600 'smaands; 2o. een voorloopig traktement van f 100 'smaands, ingaande met den dag van inscheping tot den dag waarop het activiteits-traktement, volgens de deswege bestaande bepalingen, gerekend wordt in te gaan, waarop, vóór het vertrek, een voor schot van twee maanden wordt uitgekeerd; 3o. eene gratificatie voor uitrusting, ten bedrage van 1000 4o. overtocht naar Batavia als gouvernements passagier le kl., op een der via Suez vertrekkende stoomschepen, casu quo ook voor het wettig ge zin. Voor verdere inlichtingen verwijzen wij naar de Staats-courant no. 165. De uitslag van de jl. Vrijdag en Zaterdag aan de H. B. S. te Zierikzee gehouden overgangs-exa- mens is als volgt: le klasse 7 bevorderd, 9 herexamens, 3 afgew. 2e 8 5 3 3e 2 1 5 3 'Totaal 22 bevorderd, 17 herexamen, 7 afgewezen. Van de toehoorders zijn 5 bevorderd voor alle vakken, 4 gedeeltelijk bevorderd en 1 Diet be vorderd. Bij het op gisteren plaats gehad hebbende admissie-examen zijn van de 20 candidaten 5 toe gelaten, 13 herexamens en 2 afwezen. (Zier. Nieuwsb.) Het eindexamen aan de veeartsenijschool is met goed gevolg afgelegd door de heeren H. A. P. Brunt, van Bodegraven M. Flohil, van Brouwers haven; C. van Heelsbergen, van Dordrecht, en J. de Man, van Middelburg. Te Oud Sabbinge reeds sedert eenigen tijd eene vacature van hoofdonderwijzer bestaande, heeft het gemeentebestuur besloten Maandag een begin te maken met de schoolkinderen tijdelijk toe te laten op de school te Wolfaartsdijk. De heer D. van de Linde, sinds 1821 aan het hoofd der school aldaar staande, heeft gisteren op bijna 80jarigen leeftijd, zijne betrekking neder- gelegd. Met het oog op het groot gebrek aan dienst doende officieren van gezondheid der marine en den betrekkelijken overvloed van dirigeerende officieren bij dat wapen er zijn bijv. aan het marinehospitaal te Nieuwediep twee hoofdofficieren van gezondheid is door het departement van marine besloten, dat bij de aanstaande oefenings divisie éen dirigeerend officier van gezondheid op het vlaggeschip zal zijn, die, behalve den genees kundigen dienst van dien bodem, tevens het oppertoezicht zal houden over dien van de andere schepen, en ten allen tijde, ingeval van ziekte of belangrijke verwondingen en operatiën, door de andere officieren van gezondheid moet geconsul teerd worden. Door dezen maatregel wordt en de zieke sche peling gebaat, èn een einde gemaakt aan het prerogatief der dirigeerende officieren die, ondanks het groot gebrek aan geneeskundigen bij de marine, toch nimmer aan boord buitengaats dienst deden. Zijn wij wel inlicht, dan zal de jongste diri geerende officier van gezondheid bij het hospitaal te Nieuwediep de aanstaande reis met het eskader naar O.-I. medemaken. (N. H. Ct.) De luit. ter zee le kl. L. H. Walaardt Sacré wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van het hem tijdelijk opgedragen bevel over het schroefstoomschip Zilveren Kruis; en het bevel over voornoemd schroefstoomschip met 1 Augus tus a., opgedragen aan den met dien datum be vorderden kap.-luit. ter zee J. B. A. de Josselin de Jong, en zulks onder eervolle ontheffing van het thans door hem gevoerde bevel over het opleidingschip Anna Pauloicnazijnde het bevel over genoemd opleidingschip, met laatstgemelden datum, opgedragen aan den kap.-luit. ter zee P. Swaam. Den 31en Juli a. zal bij het instructie- bataljon het voorloopig examen ter verkrijging van den rang van 2e luitenant kwartiermeester, hetzij bij het leger hier te lande, hetzij in Oost- Indië, een aanvang nemen. Dit is het laatste examen van dien aard, aan gezien in het vervolg zoowel de kwartiermeesters als de andere officieren van de militaire scholen zullen komen. De Staats-courant bevat het verslag omtrent het examen van de 2e luitenants der artillerie en genie, gedetacheerd aan de applicatie-school, en het eind-examen van de kadetten van het 4e studiejaar aan de Koninklijke militaire academie. Op 24 en 25 Juli e. k. zijn voor de arrondis sementsrechtbank te Maastricht gedagvaard, de kapellaan van de St. Servatiusparochie Oorten, wegens tegen de bestaande verordeningen met een openbare processie naar Scherpenzeel tè zijn uitgetrokken, en de pastoor van de St. Mathias- parochie Syben, eveneens als geleider eener pro cessie, gehouden binnen Maastricht. De gewezen ambtenaar van den burgerlijken stand te Born (Limburg), die dezer dagen voor de arrondissementsrechtbank te Maastricht te- recht stond, beschuldigd van verzuim en onnauw keurigheid in het opmaken van aangiften, en waarvoor het 0. M. geldboeten geëischt had ten gezamenlijkeu bedrage van 490, is veroor deeld tot 9 boeten elk van f 2. De burgerweezen alhier zullen morgen over Vlis- singen en Westkapelle een bezoek brengen aan Domburg. Door een inilden gever, die echter niet genoemd wenscht te worden, is daartoe eene gift verstrekt. Aan de Goesche schutterij werd Zaterdag bij de gewone oefening eene aangename verrassing bereid. In plaats van zich naar de exercitieplaats te begeven, marcheerde men naar eene aan den kommandant, den heer M. J. Soutendam, toebe* hoorende weide, waar, na eenige oefeningen te hebben gemaakt, rust werd gehouden en de man schappen door den kommandant werden uitge- noodigd om, ter herinnering aan zijn kortgeleden herdachte 25jarige vervulling dier betrekking, een glas wijn te ledigen. Onder het wisselen van eenige toespraken en het genot van wijn en siga- ren werd de verdere exercitietijd aldaar op aan gename wijze doorgebracht. De verpachting van 49 perceelen visschèrij in de Ooster-Schelde, 11. Vrijdag te Bergen op Zoom gehouden, heeft f 3,939 opgebracht. Men is op 's rijks marinewerf te Nieuwediep tot de ontdekking gekomen van niét onbelangrijke ontvreemdingen ten nadeele van het rijk. De opperbootsman is in verzekerde bewaring geno men, en er ontsluieren zich vrij wat zaken, die een tijd lang ongestraft bedreven werden. De gezagvoerder van een schip, dat in het marinedok gelegen heeft, schij ut ook bij de zaak betrokken te zijn. De heer Hups, sinds weinige jaren eigenaar van het bekende landgoed Beekhuizen, bij Velp, heeft aan het publiek de sinds onheugelijke tijden toegestane vrije wandeling op zijne uitgestrekte, niet afgesloten goederen ontzegd. Een aantal wachters moeten de wandelaars weren. Hij hoopt langs dien weg het gemeentebestuur van Rheden, tegen hetwelk hij een proces verloren heeft, tot toegeven te dwingen, Wanneer de deelneming voldoenden waar borg van slagen geeft, zal in 1879 te Arnhem een nationale (geen internationale, zooals in som mige bladen gezegd werd) tentoonstelling van nijverheid en kunst gehouden worden. De voor- loopige commissie is met haar ontwerp bijna gereed. Als tentoonstellingsterrein is bestemd en het gemeentebestuur heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan de gedempte Jansgracht en het Velperplein, terwijl, indien de besprekingen met den pachter van Musis Sacrum gunstig zijn, ook dit gebouw en het geheele Park daarbij zullen betrokken worden. Daar het Velperplein door den grooten weg van Arnhem naar Velp in twee deelen gesplitst wordt, is voorgesteld die beide deelen voor de bezoekers van de tentoon stelling te verbinden door een brug over den weg heen. Desnoods kan ook het Willems- en het Nieuwe Plein gevoegd worden bij de benoodigde terreinen. Of zooveel oppervlakte noodig zal zijn, mag echter betwijfeld worden, daar het nu aangewezen terrein, of liever de geprojecteerde gebouwen, reeds drie- of viermaal meer ruimte beslaan dan het tentoonstellingslokaal in 1868. Het waarborgfonds is uog niet volteekend, maar ondervindt toch reeds goede deelneming. Men berekent dat 159,000 benoodigd zijn. Tegen 1 Mei, wanneer de opening zou plaats hebben, kan bovendien de openstelling der spoorweglijn ArnhemNijmegen worden tegemoet gezien. Te Someren wilde de kapitein van de schroef - boot Telegraaf II op zijn jong3te reis de 5 cent sluisgeld betalen met 3 Hollandsehe en 2 Belgi sche centen, wat niet naar den zin was van den sluiswachter. Toen de kapitein niets anders ver koos te betalen, hield de sluiswachter de sluis deuren 2 uren gesloten. Toen kwamen de Hol landsehe centen voor' den dag en de kapitein kon wegvaren. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen den kapitein, omdat hij, in strijd met de wet, Belgische centen in omloop trachtte te brengen. Als een merkwaardig voorbeeld van de poreusheid van eierschalen kan het volgende worden medegedeeld. Eenigen tijd geleden werden in den Haag eieren verkocht, waaraan in gaven toestand niets bijzonders viel te bespeuren. Werden zij echter geopend, dan ontwikkelde zich, zoowel uit ranwe als uit gekookte, een sterke reuk van Hofman's droppels, die de eieren oneetbaar maakte, daar zij ook den smaak daarvan hadden aange nomen. Bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de bezending eieren, per schip aangevoerd, de reis had gemaakt in gezelschap van sinaas appelen, die reeds in staat van ontbinding ver keerden (het was einde Mei), en gelijk bekend is, ontwikkelt zich bij die ontbinding de genoemde reuk in zeer sterke mate. Hbl Een der beide adelborsten van de Zweedsche oorlogskorvet Saga, die door een kanonschot bij het salueeren verwond werden, is nog niet buiten gevaar. Dat is zeker niet te verwonderen, als men in aanmerking neemt, dat hem de bovenarm gebroken, de onderarm afgeschoten, het kraak been van de achtste rib verscheurd is en mogelijk een zijner oogen door het kruit verloren zal zijn, terwijl de schok, door den val in zee teweegge bracht, ook zeer zijn toestand verergerd moet hebben. De ander, wien een zijner handen werd afgeschoten, bevindt zich vrij wel. Dat bij velen het verzoek om wettelijke beperking van het misbruik van bedwelmende dranken, door het hoofdbestuur van Multapati- orsbond tot den Koning gericht, instemming vindt kan hieruit blijken, dat ook nu weer verschillende adhaesie-adressen aan Z. M. zijn aangeboden. Op deze adressen teekenden 140 inwoners uit Assen, 240 uit Sneek, 55 uit Beverwijk, 22 uit Wijhe en de heer mr. E. J. Kien Eltsman, burgemeester van Stoutenburg met 13 anderen. De gezondheidscommissie te Kampen hêeft, op verzoek van het gemeente bestuur, een onder zoek ingesteld naar de aldaar verkocht wordende melk, meel en brood. De slotsom luidde: Van zes monsters meel, bevatten er drie booncn en aardappelmeel, bij een was p. m. 10 pCt. krijt gevoegd; allen droegen kenmerk van onzindelijke en ondoelmatige be handeling. Een der monsters brood bevatte sporen van gips en krijt, een ander van aardappelmeel; bij de meesten was het watergehalte te groot. Het aan de melk toegevoegde water was bij vier monsters 20.73, 7.27, 6.74, 4.30; het soortelijk ge wicht wisselde door vermindering van room en het toevoegen van water tusschen 1,024 en 1,035. Het gemeentebestuur zal ook kruidenierswaren doen onderzoeken en, nogmaals vervalschingen ontdekkende, openbare kennis geven, bij wie dié vervalschte goederen werden aangetroffen.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2