Telegraphische berichten. BÏÏITEULAUD. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger. Koloniën. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Gemeenteraad van Vlissingen. Algemeen Overzicht. den minister van waterstaat enz., een adres ge richt, waarin zij verzoekt, dat het wetsvoorstel tot aanleg en verbetering van eenige werken ten behoeve der Nederlandsche scheepvaart bepaal delijk waar een rijkssubsidie van f 900,000 wordt aangewezen voor het aanleggen van een kanaal van Eindhoven naar 't Hollandsche Diep, in dien zin worde gewijzigd, dat het kanaal voor rekening van den staat, met subsidie van de be trokken gemeenten, worde aangelegd en dat, wat de richting betreft, het kanaal worde aangelegd van Tilburg naar Breda over Terheijden en Zwaluwe naar den Amer. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de Staats-courant ter kennis van belanghebben den, dat in den loop der maanden September, October, November en December e. k. gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen der examens, ter verkrijging van eene akte van bevoegdheid als arts en van eene akte van bevoegdheid als tand meester. Dag en plaats dier examens zullen nader wor den bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten vóór 1 November, moeten daarvan vóór 25 Augustus; zij, die het examen na 1 No vember wenschen af te leggen, tusschen 1 en 15 October schriftelijk opgave doen aan den voor zitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. M. Polano te Leiden. Door den minister van binnenlandsche zaken wordt ter algemeene kennis gebracht, dat in de maand September e. k. gelegenheid zal worden gegeven 'tot het afleggen der examens, ter ver-, krijging van diplomata voor het eerste natuur kundig examen en het natuurkundig examen voor hulp-apothekers, het tweede natuurkundig examen, of van akten van bevoegdheid als hulp apotheker en apotheker. Dag en plaats dier examens zullen nader wor- der bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 20 Augustus e. k. schriftelijke opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen: voor het eerste na tuurkundig examen en het natuurkundig examen voor hulp apothekers, den hoogleeraar dr. C. H. D. Buys Ballot, te Utrecht; voor het tweede na tuurkundig examen, den hoogleeraar dr. F. C. Donders, te Utrecht; en voor het practisch exa men van hulp-apotheker en de examens van apotheker, den hoogleeraar dr. J. W. Gunning, te Amsterdam. Heden namiddag, na afloop van de overgangs examens aan de rijks hoogere burgerschool alhier werd door den directeur mr. P. Romeijn afscheid genomen van de commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs, van de leera ren en van zijne leerlingen. De heer Schorer betuigde én als burgemeester èn als voorzitter der commissie van toezicht zijn leedwezen dat door den heer Romeijn zijne be trekking werd nedergelegd, terwijl hij eindigde met hem zijnen dank te brengen voor het vele, dat door den heer Romeijn in 't belang der school is gedaan. Door een der leerlingen, Brevet, werd namens allen, zoo tegenwoordige als vroegere, den direc teur dank gezegd voor de leiding en het onder richt, welke zij van hem mochten genieten. Bij hun vertrek drukte de heer Romeijn diep bewogen de jongelieden de hand en het beste bewijs, dat hij door velen hunner zal worden gemist, was zekér dat velen der jongelui met een traan in 't oog dien handdruk beantwoordden. Tot leeraar aan het gymnasium te Arnhem is benoemd de heer dr. G. J. Dozy, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Deventer. Dr. G. van Gorkom, predikant bij de Remon- strantsche gemeente te Amsterdam, heeft voor de beroeping naar Leiden bedankt. De commissie van oppertoezicht en beheer der kweekschool voor zeevaart te Leiden bericht, dat op Maandag 29 dezer, 's morgens 10 uren, in voornoemde inrichting eene keuring zal plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Den 20en mei jl. is Batavia door een spoor wegramp getroffen. De trein, welke 's namiddags het personeel van de havenwerken van Tandjong Priok naar de stad terugbrengt, is namelijk ge derailleerd met dit treurig gevolg dat de op dft locomotief volgende wagens tegen deze met kracht zijn opgestuwd en van de zich daarin bevindende inlandsche en Chineesche werklieden er acht en twintig zijn verpletterd of gedood en drie en veertig min of meer belangrijk zijn gekwetst. Dit feit bracht eene ware paniek te weeg. Van regeeringswege, met name door den directeur der havenwerken, zijn aanstonds de noodige voor zieningen getroffen om de achtergelaten betrek kingen, alsmede de zwaar gekwetsten althans van finantieele zorg te ontheffen. Aanstonds is eene commissie van onderzoek benoemd tot het con- stateeren der oorzaak van het ongeval. Hare conclusie schijnt te wezen dat den machinist onachtzaamheid is te wijten. UttufyUu. Zaterdag middag hebben twee stokers, werkzaam aan den cilinder op de mailboot Prinses Elizabeth te Vlissingen, door het omvallen van eene lamp ernstige brandwonden bekomen. Het lijk van den onlangs op de Engelsche kust verdronken zeeloods M. Baels, is dezer dagen te Tellingham nabij Harwich opgevischt. De bloemstengel van de bloeiende Agave in de diergaarde te Rotterdam, is thans 3.82 meterlang. Uit Groningen is onlangs melding gemaakt van een vergiftiging door de groene kleurstof van een ulevelpapiertje. Een door de vereeniging van volksgezondheid te Leeuwarden gedaan onderzoek heett doen zien, dat ook daar dergelijk vergiftig groen papier tot het omwikkelen van ulevellen wordt gebezigd. Het licht groene, slechts aan éen kant gekleurde papier is bijzonder gevaarlijk. De Zweedsche oorlogskorvet Saga met prins Oscar aan boord, is Zaterdag via IJmuiden te Amsterdam aangekomen. De burgemeester stoomde de korvet met het bootje Fatime te gemoet en verwelkomde den prins in de hoofdstad. De provinciale staten van Friesland hebben met 1 Jan. 1880 het huurcontract opgezegd van het provinciale gebouw waarin de commissaris des konings woont. Men wil hierdoor het rijk dwingen een geschikter woonplaats voor den vertegenwoordiger des konings te zoeken. Zweden verheugt zich over de terugkomst van een ouden vriend, die zich sedert menig jaar vergeefs heeft doen wachten. De haring is weer verschenen aan de Zweedsche kusten, en men hoopt, dat hij nu geregeld zijne jaarlijksche be zoeken zal hervatten, en dat de visscherij daar door als tak van volkswelvaart zal herleven. In Noorwegen is men daarvan jaloersch, daar de haring door eene onverklaarbare wispelturigheid dit jaar niet op de Noordsche kusten is terugge komen. De koning van Zweden heeft eene speciale commissie benoemd, bestaande uit twee professoren, om over deze verhuizing na gehouden onderzoek een rapport uit te brengen. Het schijnt echter moeilijk de oorzaken dezer verhuizing na te sporen of de haring zou zelf den uitleg moeten geven. - Het is wel eens gebeurd, dat particuliere secretarissen van staatslieden de reputatie van hun chef door eene fout deden dalen; daartegen over stellen wij het volgende geval, waaruit blijkt, dat zulk een secretaris ook wel eens eene reputa tie maakt en een klein man heel groot doet schijnen. Tegen den oud-senator Alcock in de Vereenigde Staten is een proces aanhangig ge maakt, waarmede de eischer, zijn vroegere particu liere secretaris, hem vervolgt wegens contractbreuk en zijne vordering begroot op ruim 8000 dollars. De gedaagde, zoo beweert de eischer, heeft hem vóór zijne (des gedaagden) benoeming tot gou verneur van Missisippi aangenomen tot het ver richten van verschillende diensten, waarvoor hij hem zou uitbetalen de helft van zijn gouverneurs traktement en later, als hij dien wensch zijns harten mocht bereiken, de helft van zijn trakte ment als lid van den senaat. De eischer vervulde de taak die hij op zich had genomen, schreef de inwijdingsrede van den gouverneur en later de staatkundige redevoeringen van den senator, doch kreeg in plaats van de helft, slechts een vierde van het traktement. Vandaar het proces. Wordt de eiseh toegewezen, dan is Alcock bij het gedeelte van zijn staatsmans-salaris ook nog zijn staatsmans-reputatie kwijt. binnenland. Tweede kamer. Bij de discussie over arti kel 46 der schoolwet, de facultatieve sehoolgeld- heffing, drongen de heeren Teding, Vader, Mackay, Heydenrijck en Schimmelpenninck aan op ver plichte heffing, met het oog op de misbruiken van vele gemeentebesturen en in 't belang der finan ciën nu 30 percent zullen vergoed worden en de buitengewone subsidiën dus behooren te vervallen. De heer Moens wilde daarentegen sterker centra lisatie om misbruiken bij het opdrijven van het schoolgeld te voorkomen. De minister verdedigde het beginsel der vrijheid van belastingheffing. De bedoeling is niet de gemeenten te verplichten om schoolgeld te heffen. Tegen het misbruik der verzwaring van lasten voor de minvermogenden kan de controle van het hooger bestuur waken. Het artikel werd zonder stemming goedgekeurd. Bij artikel 49 verklaarde de minister dat de heffing van schoolgeld wel niet de wettelijke voorwaarde is voor buitengewone subsidie, maar dat toch bij het niet heffen van schoolgeld de subsidie kan worden geweigerd. Een amendement van den heer van der Loeft', om in de Staats courant de besluiten tot verleening van subsidie, benevens de adviezen daarover van gedeputeerde staten openbaar te maken, werd aangenomen. De minister bestreed ten sterkste een amende ment van den heer van den Berch om de hulp onderwijzersakte toe te laten voor de hoofden van scholen op het platteland. Dit amendement werd verworpén met 51 tegen 15 stemmen. De volgende artikelen tot art. 54 werden aangenomen. (Yan 714 Juli.)* Middelburg. Ondertrouwd: D. M. Corstanje, jm. 32 j., met S. Pasveer, jd. 35 j. P. van Damme, wed'. 37 j., met H. Hamakers, jd. 43 j. W. J. Zip, jm. 31 j., met E. H. Beunke, jd. 31 j. C. J. Akkerman, jm. 26 j., met J. M. van Sorge, jd. 26 j. J. C. van Vlaanderen, jm. 26 j., met'C. J. Meskeerus, jd. 26 j. D. Flipse, jm. 20 j., met W. Groenenberg, jd. 21 j. M. Robart, jm. 21 j., met H. C. Hendriks, jd. 21 j. Bevallen: E. Joziasse, geb. Schout, z. M. P. van der Harst, geb. van der Harst, z. P. A. van der Pluijm, geb. Schuijs, d. A. Franse, geb. Won- dergem, z. P. H. J. Klercq, geb Bruijns, z. E. Leijnse, geb. Jacobse, z. E. Tange, geb. van Vlaanderen, z. L. de Kruijter, geb. Wisse, d. L. C. Vogel, geb. Maas, d. H. A. H. van den Heuvel, geb. van Regenmorter, z. C. H. Broekema, geb. van der Meer Mohr, d. T. Davidse, geb. Kodde, z. Overleden: M. P. Doorenbos, d. 7 w. J. P. van Lindonk, z. 7 w. P. Silvius, z. 5 w. H. Lefevre, vrouw van A. Douw, 69 j. J. C. Meulmeester, d. 24 d. E. J. Boone, jd. 73 j. (Van 6—13 Juli.) Vlissingen. Gehuwd: J. den Baas, jm. 23 j., met J. C. Edelman, jd. 20 j. J. P. Dutilh, jm. 30 j., met A. H. Schuijlenburg, jd. 28 j. Bevallen: C. M. Nagelkerke, geb. Klaassen, z. M. W. Wezepoel, geb. Lucas, d. M. Vader, geb. Kamermans, z. N. Florisse, geb. Bosschaart, d. L. C. Marchand, geb.' Muller, d. P. Hendrikse, geb. Leinse, z. en d. (tweel.) J. Schotman, geb. de Visser, z. E. M. Woltering, geb. Witte, z. C. Korff, geb. van den Broeke, z. A. J. Devoghel, geb. Blij, d. Overleden: W. P. de Ruijter, z. 3 m. J. H. Dutlin, d. 7 w. J. Burgmeijer, z. 3 m. A. G. Honbaer, z. 3 w. C. H. van der Ploeg, z. 7 m. Goes. BevallenW. C. A. van Dellen, geb. de Lange, d. J. Schrijver, geb. Janse, z. Zierikzee. Bevallen: M. A. Koppens, geb. Tuinman, z. B, C. Verhulst, geb. Hogerheijde, d. Overleden: C. Doeleman, d. 6 w. W. Kister, z. 5 m. E. Lindhout, d. 6 m. 13 Juli.'s av. 11 u. 57 gr. 14 's morg. 8 u. 61 gr. 's midd. 1 u. 62 gr. 's av. 6 u. 58 gr. 's av. 11 u. 57 gr. 15 's morg. 8 u. 64 gr. 's midd. 1 u. 68 gr. 's av. 6 u. 66 gr. Zitting van Zaterdag 13 Juli. Voorzitter de heer Winkelman. Afwezig de heer Kleijnhens. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Daarna komt in behandeling het voorstel tot het met 1 Juli in gebruik stellen van het 6e school lokaal bij den hoofdonderwijzer Sitsen en tot het benoemen van een hulponderwijzer daarvoor, een en ander als gevolg van het vermeerderd aantal leerlingen op die school. De heer Pot, zijne stem, die hij tegen dit voor stel zal uitbrengen, motiveerende acht de benoe ming van een zesden hulponderwijzer niet noodza kelijk, hij meent dat de thans nog vigeerende wet op het onderwijs daartoe niet verplicht; ook met het oog op den financieelen toestand der gemeente zal hij tegen stemmen. Nadat door den heer Schraver eenige inlichtingen zijn gevraagd en door den voorzitter het voorstel is verdedigd, wordt het in stemming gebracht en aangenomen met algemeene stemmen, uitgenomen die van den heer Pot. Alsnu is aan de orde de benoeming van een hulponderwijzer op de school van den hoofdon derwijzer Sitsen, waarvoor is voorgedragen de heer P. C. Gilde van Middelburg, die met alge meene stemmen, een biljet wa3 niet ingevuld, benoemd wordt. Evenzoo wordt tot hulponderwijzer op de school van den hoofdonderwijzer van Kamer benoemd de heer L. C. van de Woestijne van Middelburg. Beide hulponderwijzers worden benoemd met ingang van 15 Juli a. of op zoodanig later tijd stip als door burgemeester en wethouders, in ver band met den gang van het onderwijs, zal worden toegestaan. Daarna worden achtereenvolgens goedgekeurd: het voorstel tot aanvraag tolheffing Middelburg Vlissingschen rijweg; de rekening van dien weg, en de rekening van den Koudekerkschen straat weg. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mede- deeling dat door ged. staten zijn goedgekeurd: het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1878de rekening der schutterij over 1877 het besluit tot beschikking over de onvoorziene uitgaven begrooting 1878 en het besluit tot af- en overschrijvingen van posten op de begrooting over 1877. Eveneens wordt voor kennisgeving aangenomen de mededeeling dat vanwege het departement van oorlog, is ontvangen een exemplaar der nieuwe uitgave van den catalogus der bibliotheek van dat departement, dat onder dankbetuiging is aan vaard en in het gemeente-archief zal worden geplaatst. De overgelegde begrooting voor de brandweer voor 1879, ten bedrage van f 943, wordt gesteld in handen der financieele commissie. Een adres van Lems tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag kan, als zijnde niet ter bekwamer tijd ingediend, niet in behandeling worden genomen. De overgelegde staat tot ontheffing van aan slagen in den hoofdelijken omslag ad f 474.83 wordt goedgekeurd. Gelijk besluit wordt genomen ten aanzien van een voorstel tot af- en overschrijving van eenige posten op de gemeentebegroo ting. Door den voorzitter wordt medegedeeld dat tengevolge van de vermeerderde bevolking, (thans boven de 10,000 inwoners) het getal leden van het college van zetters met twee zal moeten worden vermeerderdde voordracht ter benoeming wordt tot eene volgende vergadering aangehouden. Naar aanleiding van eene missive van gedepu teerde staten, houdende kennisgeving van eene nadere regeling der jaarwedden van de gemeente ontvangers, wordt met algemeene stemmen be sloten het traktement van den gemeente-ontvanger te behouden op f 1600. Eindelijk wordt een voorstel van den heer Callenfels om eene strafbepaling vast te stellen tegen dronkenschap op den openbaren weg, vol doende ondersteund zijnde, gesteld in handen der commissie van strafverordeningen, met uitnoodiging daaromtrent in eene volgende vergadering advies te willen uitbrengen. De zitting wordt gesloten. Zaterdag middag te half drie heeft de onder- teekening van het Berlijner tractaat plaats gehad, dat de Oostersche quaestie voor het oogenblik heet te „regelen". Dat zij er door opgelost is zal niemand beweren, zelfs de vertegenwoordigers en woordvoerders niet der mogendheden, die met gevulde zakken (in figuurlijken zin natuurlijk van de congrestafel opstonden. Met de compli menten, waarmede de vergadering naar gebruik besloten is, behoeven wij ons niet lang op te houden. Graaf Andrassy bedankte prins Bismarck deze bedankte de congresleden voor hun mede werking en hun betoonde welwillendheid en 's avonds, in de witte zaal van het koninklijk paleis, las de kroonprins op zijne beurt een toe spraakje voor, waarin hij de heeren, ook uit naam van zijn vader, goede reis wenschte en be dankte. Op 't oogenblik zijn de lords Beaconsfield en Salisbury waarschijnlijk reeds in Engeland aangekomen en spoort Bismarck naar Kissingen, waar de badkuur zijn geschokt zenuwgestel weder eenige kalmte moet geven, iets rechtstreeks vroeg of voorstelde. Een schie lijke beweging of onverwacht roepen van haar naam kon haar op eens van angst doen beven. Voor Felix, die zeer luidruchtig was en gewoon hard te fluiten en te schreeuwen, was zij vreesdijk bang en niets kon haar overhalen eenige vriende - lijkheid van hem aan te nemen. Zou het tengevolge van dien in 't oogloopenden afkeer geweest zijn, dat Felix met mannelijke volharding trachtte dit kleine tengere wezentje voortdurend zijn bijzondere vereering te betuigen? Hete het zij in het hart van den leelijken roodharigen knaap begon zich die eerste jongens-liefde te openbaren, waarover de toeschouwers altijd geneigd zijn te lachen. Voor een jongen is dit echter een tijd van wan hoop en verrukking, die in zekeren zin invloed op zijn geheele leven heeft, door de gevoelens die hem dan bezielen. Felix die zoo ongedurig en beweeglijk van aard was, kon nu uren lang stil zitten met een boek voor zich, waarin hij niet las, omdat het zachte gelaat van Dora telkens tusschen hem en de letters verrees, met hare lieve verstandige oogen, die hem helaas altijd zoo angstig aankeken. Haar vreemde Engelsche tongval vervolgde hem ook overal en was hem een spoorslag, dien hij tot nu toe steeds gemist had, om zich op die taal toe te leggen. Geen gewoon kind zou zulk een bewondering in het hart van Felix hebben kunnen opwekkenmaar Dora verschilde in alle opzichten van eenig menschelijk wezen dat hij ooit pntmoet had. Hij was een openhartige, flinke, knappe jongen, die zeer de aandacht trok der heeren Professoren van het „Johanneum" waar hij het grootste gedeelte zijner dagen sleet. Bij zekere gelegenheid werd Felix bij een van de oudsten en aanzienlijksten dezer heeren genoo- digd op een soiree, waarop eenige vroegere leerlingen extemporé voordrachten zouden houden en anderen verdienstelijke teekeningen laten zien. Professor Reich beroemde er zich op een kunstkenner te zijn en sprak gaarne zijn oordeel uit over het werk van opkomende talenten of liever van on betwistbare genieus. „Gij moet mijn groete aan uw vader doen, Felix," zei de professor toen de les uit was; „en zeg hem dat als hij lust heeft van avond met u bij mij te komen, hij mij zeer welkom zal wezen." De liberale denkbeelden van den ouden Steinmann en zijn waardeering van talent waren bekend bij de partij der hervormers die hij op zekeren avond in Juli aan Carlton beschreven had en hij voelde zich meer gevleid door een invitatie van den schoolmeester aan zijn zoon, dan wanneer een van de burgemeesters hem in persoon was komen uitnoodigen. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2