BUITENLAND. Telegraphische berichten. Zee t ij dingen. Handelsberichten. Landbouw, Thermometerstand, Algemeen Overzicht. Belgische brieven, Graanmarkten enz. Pryzen van Effecten. telijks het gevolg van deze methode. Behalve verschillende stukkeu voor piano a deux en a quatre mains, werden nog duo's, trio's en een kwartet voor viool, bas en piano uitgevoerd, die zeer de aandacht trokken. Heden avond heeft in het Paleis voor volks vlijt te Amsterdam een wedstrijd van zangver- eenigingen plaats, uitgeschreven door AmsteVs Mannenkoor. De jury bestaat uit de heeren Hol, Heinze, Joh. M. Coenen, Collin en Brandts Buys. De uitvoering wordt door een vauxhall en vuur werk besloten. Met groot genoegen hebben wij gisteren avond kennis gemaakt met het muziekkorps van het 8e regiment infanterie, en aan de ongewoon levendige toejuichingen, met welke het publiek de uitvoering in het Schuttershof begeleidde, bleek dat het onzen indruk in dit opzicht deelde. Het korps bezit niet alleen goede solisten, getuige de uitmuntende uitvoering van het trombone obligaat en de verschillende solo-partpen in het laatste nommer van de eerste afdeelingmaar zijne krachten weten ook uitnemend samen te werken, wat aan de leiding van den jeugdigen kapelmeester, den heer J. A. Kwast jr., en aan de geoefendheid zijner onderhoorigen gelijkelijk eer doet. Door die gojjde samenwerking, de hoogste triomf voor een muziekgezelschap, werd de voordracht van vele nommers, o. a. de ouverture van Zampa, de uiterst karakteristieke Egyptische marsch van Strauss, de Rhapsodie Eongroise, en het allegro van Beethoven tot een waar kunstgenot gemaakt. De onstuimige toe juiching, welke op den genoemden Egyptischen marsch volgde, gaf tot een da capo van dat nom mer aanleiding en na de voordracht van het slot en prijsnommer, de Jour d'été en Nor vege, rustten de klappende handen, voeten en stokken niet, voor het korp3 met eene fanfare en het Volkslied bedankt had. Onder de „goede uitvoe ringen op het gebied van kunst" neemt het con cert van gisteren een zeer eervolle plaats in. Het Muziek comiteit van West-Vlaander en, te Brugge, is voornemens op 19 en 20 Augustus a. weder een groot nationaal festival te geven. Op de Woensdag avond te Wolfaartsdijk ge houden buitengewone vergadering van de ver- eeniging Landboutc en veeteelt, werd het plan tot het gemeenschappelijk bezoeken der landbouw tentoonstelling alhier vastgesteld en geregeld en de verdere leiding daarvan opgedragen aan eene commissie, bestaande uit de heeren: W. vanStrien Cz., G. de Jager en M. de Kater. Voorts nam het lid H. Vester de taak op zich, om van al de gewassen, op het proefveld geteeld uit zaden rechtstreeks van Parijs ontboden, een monster op te zenden naar Middelburg, teneinde inet behoor lijke omschrijving op de tentoonstelling te doen uitstallen, waar men zich vleit, dat die bezending opmerkenswaardig genoeg zal geacht worden om de onderscheidene variëteiten met elkander te kunnen vergelijkenvooral van aardappelen, mangelwortels, suikerbieten en klavers. ct.) De leerlingen der school te Nieuwland, die minder dan 20 schooltijden verzuimd hadden, maakten heden, daartoe in staat gesteld door den burgemeester dier gemeente, een uitstapje naar Vlissingen, alwaar zij het badhuis bezochten en eenige ververschingen gebruikten. Donderdag is te Wemeldinge in ontredder den staat door de stoomboot Telegraaf IV in de haven gesleept het nederlandsche aakschip Een dracht, schipper G. Otten, van Gent. Dit vaartuig 204 ton groot was geladen met 274,500 kilo straatsteenen en bestemd naar Rotterdam. Door een rukwind sloeg, terwijl men op de Schelde zeilde, het tuig overboord. De opvarenden ston den op het punt het wrak te verlaten toen de Tele graaf de zoo begeerde hulp verleende, door de Eendracht op sleeptouw te nemen en in behou den haven te brengen. Gisteren ochtend is in het gehucht Kuitaart, onder Hontenisse, brand ontstaan bij een slaap steehouder tengevolge waarvan diens woning, vereenigd met een winkel en een landbouwers - bedrijf, in de asch werd gelegd. De bijliggende gebouwen werden gered. Te Rotterdam schijnen de aannemers van het bouwen van bruggen niet gelukkig te zijn eerst zijn de afsluitdammen bij de groote Wijn- brug herhaaldelijk doorgebroken, terwijl gisteren nacht de afsluitdam bij de Binnenwegsbrug be zweek, waardoor de voor een groot gedeelte leeg gemalen kom weder vol water liep. Dinsdag zijn te Delft ter gelegenheid van de maskerade aangekomen en van daar vertrokken 109 treinen, welke hebben aangebracht nagenoeg 16,000 personen. Bovendien werden nog afge geven circa 2600 plaatskaarten aan personen, die vroeger of met andere gelegenheid waren geko men. De uitvoering in de Hooglandsche kerk te Leiden, op 3 Juni jl., voor de Sophia-stichting, heeft een batig saldo van f 490.64 opgeleverd. De pacht van het bufiet in de Stads-Gehoor- zaal te Leiden is door burgemeester en wethou ders voor den tijd van 10 jaren gegund voor f 1450 'sjaars. Tot nu toe bedroeg de j aar lij k- jgche pachtsom f 3q0, Gedurende de kermis is in eene herberg te Zonnemaire een begin van brand ontstaan door het naar beneden komen van eea brandende petroleumlamp. Het brandende vocht verspreidde zich over de dansende paren en er ontstond een algemeene verwarring, waarin door de omverge worpen stoelen en tafels de uitgang versperd raakte en velen trachtten, door de ramen te ver brijzelen, naar buiten te komen. Met eenige builen, schrammen en scheuren in de kleederen beproefde men, nadat alles weer ongeveer in orde gebracht was, de pret te hervatten; maar de aardigheid was er af. Een verontwaardigd man schrijft aan het Handelsblad het volgende: „Aan het adres van eenige dames, die Maandag 8 dezer met dén trein van 5 uren van hier naar Arnhemin de 2e klasse dames coupé hadden plaats genomen. De wagen was volgepropt met tien vrouwen. Eene daarvan, die ik begeleid had, had hare plaats gevonden, vooruitrijdende, aan het portier en juist aan de zijde waarlangs de rook van de machine streek. Om deze reden en om den hinderlijken tocht voor vooruitrijdenden had ik haar vóór het vertrek aanbevolen, om wanneer verlangd mocht worden het glas neder te laten, dit in geen geval verder dan halverwege te doen. Nauwelijks onderweg, werd zij door eenige dames medereizigsters bijna handtastelijk gedwongen het glas geheel neder te laten, met dat gevolg dat zij bij aankomst zich ongesteld te bed moest begeven. Het verdient overweging of niet voor taan, speciaal en uitsluitend in ieder rijtuig voor dames, een beambte van de spoorwegmaatschappij als politie-agent zal dienen plaats te nemen." John Mandeville, Engelsch ridder, ervaren in medische en mathematische studiën, heeft reeds in de 14e eeuw eene reis door een groot gedeelte van Azië gemaakt en zijne opmerkingen trouw te boek gesteld. Van het nu door zijne landge- nooten bijna geannexeerde Cyprus vertelt hij onder anderen: „Cyprus is een best goed eiland, en een schoon en een groot, en het heeft vier voorname steden. En er is een aartsbisschop in Nichosie en vier andere bisschoppen in dat land. En te Farnagost is een der voornaamste havens van de zee, die in de wereld is, en daar komen Chris- tenmenschen en Saracenen en menschen van alle natiën. In Cyprus is de heuvel van het heilige kruis en het kruis is er van Dismas, den goeden dief En sommige menschen gelooven dat het halve kruis onzes Heeren daar is, maar dat is niet zoo en ze doen kwaad met dat den men schen wijs te maken. In Cyprus jagen de man nen met Papyonns, die zijn als luipaarden, en ze vangen heel goed wilde beesten, en ze zijn wat meer als leeuwen en grijpen de beesten scherp aan en slimmer dan honden. In Cyprus is de manier van heeren en alle andere menschen om allen op den grond te eten. Want ze maken grebben in den grond heel de zaal rond, kniediep, en ze plaveien ze, en als ze willen eten gaan ze er in, en zitten. En het doel is, dat ze frisscher zullen zijn. Want dat land is veel meer heeter dan hier." binnenland. 's Gravenhage. Heden is, in 45jarigen leef tijd, overleden jhr. mr. L. F. van Panhuijs, raadsheer in het gerechtshof alhier. buitenland. Londen. In het lagerhuis heeft de heer Montagn aangekondigd, dat hij Maandag de re geering interpelleeren zal, of zij kennis draagt van een verdrag tusschen Duitschland en Neder land, volgens hetwelk Nederland deel worden zou van het Duitsche rijk. Men zie onzen Belgischen brief van heden. 12 Juli. 's av. 11 u. 59 gr. 13 's morg. 8 u. 63 gr. 's midd. 1 n. 66 gr. s av. 6 u. 62 gr. Heden middag, misschien wel op het oogenblik, pat wij deze regelen schrijven, wordt het tractaat van Berlijn door de gevolmachtigden der mogend heden onderteekend. Om tijd te sparen zou het van nacht in zes exemplaren op perkament ge- prukt worden, nadat gisteren de laatste hand aan de redactie is gelegd. Het drukken van een der gelijk plechtig staatsstuk is eene nieuwigheid, daar vroeger steeds de tractaten geschreven zijn. Dit zou Bismarck echter te lang duren, daar het zorgvuldig calligrapheeren van zes maal zestig arti kelen al licht een paar dagen zou vorderen, die hij nog in Berlijn zou moeten blijven; terwijl hij dringend verlangt zoo spoedig mogelijk zijne bad kuur te Kissingen te beginnen. Hij zal het congres met eene toespraak sluiten, die de congresleden evenals bij de opening in vol ornaat zullen aan- hooren. Een der andere diplomaten men denkt Andrassy zal den ijzeren kanselier bedanken voor zijne leiding der vergaderingen, en dan gaan de heeren weer naar huis, sommigen met schoonen buit, anderen met leege zakken, Turkije met ver minkte ledematen. Zullen zij over het algemeen voldoening van hun werk smaken? De tijd moet het leeren; de hoofdpersonen zijn reeds bejaard en zullen waarschijnlijk de zoete en wrange vruch ten van hunnen arbeid niet tot volle rijpheid zien komen. Volgens eene appreciatie van den congres- arbeid, die aan Weener regeeringskringen wordt toegedicht, heeft het congres wellicht de hoofd punten van de Oostersche quaestie opgelost, doch daarentegen eene nieuwe quaestie in het leven geroepen, die ook van langen duur kan zijn en ook bloedige oorlogen kan veroorzaken, en die men noemen wil de Middellandsche-zee-quaestie. Altijd dus nog quaestie, voortspruitende uit de onverantwoordelijke heersch- en roemzucht, die bij iedere regeering onvermijdelijk verbonden schijnt te moeten zijn aan het besef van toene mende kracht. Er is in die voorspelling van eene Middelland sche-zee-quaestie helaas maar al te veel waar schijnlijks. Hoezeer ook de Temps en de Débats, de regeering in hare bezadigde politiek steunende, bonne mine a mauvais jeu maken en de bezetting van Cyprus door de Engelschen voor het Fran- •sche volk in het schoonste daglicht stellen, het valt niet te loochenen, dat het feit op het Fran- sche volk een onaangenamen indruk heeft gemaakt. Niet zonder eenige reden meent Frankrijk in de Middellandsche zee geene vreemde suprematie te kunnen dulden. Behalve eene zeer belangrijke uitgestrektheid van de kust van Frankrijk zelf, heeft het er zijne rijke kolonie Algiers en zijne belangen in Egypte en Syrië. De Middellandsche zee is wel groot, maar kan in het vervolg nog wel eens te klein blijken voor twee kolossen als Frankrijk en Engeland. De heer Campbell, een Engelsch parlementslid, die sedert jaren eene studie heeft gemaakt van de Oostersche quaestie, heeft aan de Times een brief geschreven over het nieuwe verdrag. Op Turkije is volgens hem thans volkomen toepasse lijk wat de geschiedenis geleerd heeft omtrent de onafhankelijke staten in Engelsch-Indië, die het Engelsche protectoraat hebben aangevraagd en verkregen. Bij deze heeft bijna zonder uitzondering het geval zich voorgedaan, dat de omstandigheden Engeland gedwongen hebben verder te gaan dan oorspronkelijk de bedoeling was. De absolute vorsten dier staten beloofden de noodige hervormingen in te voeren, maar deden het niet. Dan moest men zich rechtstreeks be lasten met het bestuur van hun gebied. Was al de vorst gewillig en voerde hij eene flauwe na bootsing in van het Britsch administratief bestuur, dan werd zijn gezag door mindere hoofden, zijne vazallen, miskend en moet hij toch de hulp van Britsche troepen inroepen. De toepassing van zulk een systeem in Turkije eischt eene krachts inspanning, die ook Engeland te zwaar zou kunnen worden. Het eenige middel tegen dat gevaar ziet Campbell in eene geleidelijke ontwikkeling van den geest van self government bij de bevolking. De door Midhat ontworpen constitutie met eenige meerdere autonomie voor provinciën en gemeenten zou als punt van uitgang voor die ontwikkeling kunnen dienen. Wij kunnen echter de vrees niet onderdrukken, dat selfgnvernment bij de Turken nog jaren lang eene utopie zal blijven. Het congres heeft eergisteren nog twee zeer belangrijke zaken behandeld. Eerst gold het de controle der mogendheden op de door Turkije in het tractaat te beloven binnenlandsche hervor mingen. Prins Gortschakoff drong aan op een collectief toezicht, uit te oefenen door de mogend heden, die het Berlijnsche tractaat zullen onder teekenen. Men wilde daar echter niet in treden, en nu zal iedere mogendheid individueel toezicht uitoefenen door zijn gezant te Konstantinopel, die periodieke rapporten zal moeten ontvangen van de hier en daar verspreide consuls. De controle zal dus in de practijk scherper of minder scherp zijn, naarmate het belang van eene zekere mo gendheid bij de hervorming in quaestie betrokken is. Een tweede punt van behandeling was de Turk- sche staatsschuld. Het congres besloot daaromtrent eene commissie in te stellen, tot welke de houders van Turksche fondsen hunne reclames zouden kunnen richten, en die zou trachten die zooveel mogelijk tot hun recht te doen komen. Omtrent de uitgebreidheid van het mandaat dier commissie en welke rechten aan haar zouden toegekend worden, vinden wij nog niets vermeld. Ik wil uwe aandacht vestigen op het volgende bericht uit de Univers „Als zeer aanstaande wordt de openbaarmaking gewacht van een tolverdrag tusschen Duitschland en Holland, waardoor Nederland deel zou uitmaken van den Duitschen Bond. Dit zou de revanche zijn voor de annexatie van Cyprus door Engeland. Men wil, dat de reis van den koning van Holland naar Weimar en het verblijf van prins Hendrik der Nederlanden te Berlijn met het sluiten van dit verdrag in verband staat." Ziedaar weer een bijna vergeten canard, dien Louis Veuillot in het leven tracht te roepen, en dien hij zorgvuldig koestert, om hem zooveel mo gelijk kwaad te laten doen. Het is van belang om hem dadelijk aan te houden, en het beste middel om hem onschadelijk te maken is hem maar dadelijk van alle kanten te laten bekijken in de kolommen van de Nederlandsche dagbladen. Eigenlijk echter is deze versleten en in den dienst vermagerde canard eer berekend om invloed uit te oefenen in Frankrijk en België dan in Holland. Louis Veuillot weet zeer goed, dat hij daar zou neergeschoten worden, zoodra hij zich vertoonde. In Frankrijk echter is het eene andere zaak. Men is daar weer onrustig geworden door het levendige ongenoegen, dat gewekt is door het bericht van de overwegende rol, die Groot-Brit- tannië in het Oosten gaat spelen. Zonder het te vermoeden hebben de Republique Frangaise, de XlXme Siècle en andere republikeinsche bladen het spel der reactionairen, der bonapartisten en legitimisten gediend door hunne teleurstelling te veel te toonen. Zij hebben het reeds begrepen en hunnen onvoorzichtigen, hoewel zeer vader- landslievenden toorn reeds gedempt. Nu heeft de Univers hen tot het uiterste willen brengen door hun het schrikbeeld voor te houden van Duitschland, dat compensatie zoekt in Frankrijk's buurt, in Holland, waar men altijd veel sympathie voor de Franschen heeft aan den dag gelegd, zoolang zij zich thuis met hunne eigen zaken bleven bemoeien. Verschillende bladen, o. a. de Presse, hebben in den clericalen angel gebeten, 't Is dwaas maar het is zoo. Men zou inderdaad niet de minste kennis moeten hebben van het karakter van koning Willem III, van zijne sympathieën en zijne neigingen, om te kunnen gelooven, dat hij te Berlijn zou gaan onderhan delen over de inlijving van zijn eigen land. Het valt niet te ontkennen: Veuillot gaat achteruit. Hij heeft zijne jaren gehad, dat hij zijne toevlucht niet zou genomen hebben tot zulke tastbare leugens. De buitengewone zitting der kamers wordt hier geopend den 23 dezer, den dag na de verkiezing van onze ministers, wier mandaat moet hernieuwd worden ten gevolge van hunne benoeming. Ze komen er allen zonder strijd door. Het liberalisme is nu de baas. Het clericalisme is verwonnen en heeft ruim tijd om zijne verliezen te betreuren. Een groot verlies leed die partij in den heer Barthélemy Dumortier, een man, die eene groote leegte achterlaat op de banken der rechterzijde. Hij was een hartstoch telijk man, soms onrechtvaardig tot dweepzucht toedoch de liberale pers heeft hem veel vergeven wegens zijne warme en hartstocntelijke lietde voor België en de constitutioneele instellingen. Van hier in ballast vertrokken het schooner- schip Houthandel, gezagv. de Wit, naar Riga om hout. Alhier aangekomen van IJmuiden het fre gatschip '.s Gravenhage, gezagv. Alberts. Het barkschip Walcheren is heden in het droge dok alhier gehaald. Bekgen op Zoom, 13 Juli. Boter per stuk f 0.92, per kilo f 0.60. Eieren per 26 f 0.90. Amsterdam, 12 Juli. 13 Juli. STAATSLEENINGBN. Wederl. Cert. N. W. Sch. 2} pet. 63} 63} dito dito dito. 3 74} dito dito dito. 4 98} 98} België. Certificaten2} Frankrijk. Origin. Insehr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 63} 60} Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 72} Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 55} 55} dito Febr.-Aug. 5 55 55} dito Jan.-Juli.5 57ft 57} dito April-Oct. 5 57 57} dito dito Goud. 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 76} 76} Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 50£ 50} dito dito 1876. 6 96} 96} Rusland. Obl. Hope C. 1798/18155 96 96} Cert. Inschr. 5" Serie 1854 5 63} 64} dito dito 6e 1855 5 77} 78} Obligatiën 1862 5 82} dito 1864 f 1000 15 91} dito 1864 1005 87} 87} dito 1877 dito5 86} 86j$ dito 1872 gecons. dito. 5 84} 84} dito 1873 gecons. dito. 5 86} 86} dito 1850 1' Leening dito. 4} dito 1860 2" Leening dito. 4} 83} dito 1875 gecons. dito. 4j 77 77} Cert. Hope C" 1840. 4 dito 2e, 3% 4e Leen. 1842/44. 4 62} Obligatie-Leening 1867/69. 4 74^ 74} dito dito 1859 3 Cert. van Bank-Assign 6 42} 43} Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 14} 14} dito dito 1876 2 32} 32} dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 12} 12} dito dito 1876 2 27} 27} Turkse. Obl. Alg.Sch. 1865 5 13} 16fr dito dito 1869 6 19 19 Egypte. Obl. Leening 1876 6 53} 54} dito dito 1876 5 Vereen. Staten. Obl. 1876 4} 102 101} dito dito 1871 5 104 103} dito dito 18616 105} 103} Bruzillë. Obl. Londen 1865 5 dito Leening 1875 5 INDUSTRIEELS EN FINANCIEELS ONDERNEMINGEN. üfederl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pet. Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 106} 106} Ned. Ind. Handelsb. Aand. 121} 122

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2