N». 1<U. 121c Jaargang. 18T8. 15 Juli. -== Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advsrtentien; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel mesr 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Bij deze courant behooren twee Bijvoegsels, Middelburg, 13 Juli. „Volkspetitionnement al dan niet? 0 n d e r w ij s. Kerknieuws» Kunstnieuws. De burgemeester van Middelburg, gezien art. 49 van de verordening op de algemeene plaatselijke politie te Middelburg; besluit: aan te wijzen als plaats waar bet geoorloofd is te zwemmen, het gedeelte van het kanaal door Walcheren, gelegen tusschen de zweminrichting en de lijn aangegeven door drijvende kurken. Middelburg, den 12en Juli 1878. De burgemeester voornoemd, SCHOREE. De volgende merkwaardige verklaring wordt aan het hoofd van het Utrechtsch Dagblad vermeld „Ik antwoord zonder omweg: Geen volkspe titionnement. Waarom? „Niet omdat het onwettig zou zijn. Geenszins; de grondwet waarborgt dit recht aan ieder Nederlander. „Evenmin omdat de onderwijsquaestie niet van dat belang zou kunnen wezen, om het gansche Nederlandsche volk er in te mengen. „Maar omdat mijns inziens de voorstelling van het dreigend gevaar, dat nu tot een volkspetiti onnement aanleiding geeft, eene onjuiste, ik mag het niet terughouden, naar mijne innigste overtuiging eene onware is. „Aan het Christelijk gezinde volk in Nederland wordt de gewetensvraag voorbehouden: Wilt gij niet eene school met den bijbel? „Dit volk antwoordt uit éen mond: „ja", en tot dat volk behoor ik. „Maar juist deze vraag is nu niet aan de orde. De aanhangige schoolwet ontneemt ons de Chris telijke school met den bijbel niet, die de wet van 1857 had mogelijk gemaakt. Wel bemoeilijkt zij haar bestaan, hoofdzakelijk hierin, dat dit veel grooter geldelijke offers zal vereischen. „Ik vraag mijzelven af: Is het wenschelijk een volks petitionnement uit te lokken, om eene financieele quaestie waartoe deze moet worden teruggebracht „Mijn antwoord is: neen. Maar zeer zeker indien het gold gewetensvrijheiden in dat geval zou ik onder de eerste voorstanders behoord hebben. „Maar nu sta ik het volkspetitionnement niet ter zijdewant mijn geweten wordt niet bezwaard door het dragen van een dubbel aandeel in de kosten van het onderwijs, dat aan de Nederland sche jeugd wordt verstrekt, én op de openbare èn op de bijzondere school. „Of dit billijk heeten mag? Ik wil dit hier niet beslissen. Maar het is geen gewetenszaak. „Nederlanders! Bedenkt wat gij hebt te doen! „van.. Weede van Dijkveld." Utrecht, 12 Juli 1878. Terecht voegt het Utr. Dagblad aan deze moe dige verklaring de opmerking toe, dat zij den heer van Weede van Dijkveld misschien onaan genaamheden bezorgen zal met zijne orthodoxe geestverwanten, doch dat zij hem eene eervolle plaats zal doen verwerven in de schatting van ieder, die eerlijkheid en karakter op prijs weet te stellen. Wat de quaestie der billijkheid betreft, willen wij nog aanteekenen dat deze haar kracht verliest, wanneer men overtuigd is, gelijk wij zijn, dat de neutrale school het eenige middel is om goed volksonderwijs overal in Nederland te verzekeren. Er moge 'dan voor hen, die deze neutrale school afkeuren, nog sprake zijn van hardheid, dewijl zij genoodzaakt zijn tot hare instandhouding bij te dragen, evenals ieder bij dragen moet tot zooveel in de staatshuishouding .wat bij persoonlijk verkeerd vindt, maar onbillijk is die verplichting niet meer te noemen. „Als het Nederlandsche volk, schrijft de Arnhemsche courant, - iets aan zijne vorsten geven zal, brengt de usantie mede dat het eerst pens ruzie er over krijgt. Ook het huwelijksge schenk aan prins Hendrik kan aan dit noodlot niet ontsnappen. De storm begint al op testeken l. De commissie heeft een album in het buitenland laten maken en van verscheidene zijden wordt haar dit hoogst kwalijk genomen. „De Tijd maakt zelfs de aandoenlijke vergelij king,- dat „een vader toch ook liever een middel matig eigen borduurwerkje heeft van zijne dochter, dan een dat in den winkel gekocht is. Zoo zal ook een prins liever een kunstarbeid ontvangen uit het land zelf, dan uit den vreemde, al zou bet ook iets minder sierlijk wezen." „Het Nederlandsche volk te vergelijken met eene jongejuffrouw die een handwerkje maakt voor haar jarigen papa, is idyllisch, maar het beeld is, gelooven we, niet heel juist. Het Nederlandsche volk vertegenwoordigt geen fabriekevenmin kan er sprake van wezen om prins Hendrik bij gelegenheid van zijn huwelijk eens een blijk te leveren wat onze nijverheid al kan, en hoe onder de regeering van ons bemind vorstenhuis kunst en industrie zich ontwikkeld hebben. „De natie wil een gedachtenis geven aan den prins; de hoofdzaak is de band tusschen hen die geven en hem die ontvangt. Op de namen van de gevers en op de bedoeling van bet geschenk komt het aan. En of dat geschenk nu uit het binnen- of buitenland afkomstig is, doet in dit geval niets ter zake. Men laat het in Weenen maken, omdat dit de aangewezen plaats is voor arbeid van dien aard. Men gaat naar bet beste kantoor. En nu mogen onze industrieelen bewerenwij kunnen bet even mooi als in bet buitenland, een bescheiden twijfel op dat punt is geoorloofd. Slechts enkele takken onzer nijver^ heid hebben eene wereldreputatie en daaronder behoort, meenen wij, de bewerking van leder niet, welke verdienstelijke beoefenaars van dat vak ons land ook telt. „Laat men toch niet altijd het nuttige aan het schoone willen pareneen monument willen maken, dat tevens pomp en lantaren en wachthuisje voor politieagenten is. Hét geldt hier een geschenk van het volk aan zijn vorst, en niet de bevor dering van een inlandschen tak van industrie." De commissiën voor het afnemen alhier van de examens van leerling-apotheker heeft in hare heden gehoudene zitting zes candidaten geëxa mineerd en aan vijf daarvan de akte van bevoegd heid uitgereikt, zijnde de heeren D. Schouwman, geb. te Amsterdam; F. J. Heltzel, geb. te Am sterdam N. A. F. Taverne, geb. te Leiden A. C. Vernooy, geb. te Sittard; R. C. L. ten Bosch, geb. te Nieuw Leusden. Het examen wordt voortgezet. De uitslag der verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad, Donderdag te Kloetinge ge houden, is geweest dat voor de vacature C. van Liere Jzn. is gekozen de beer W. van Liere Czn., terwijl voor de vacature A. van Kruiningen eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. J. Herdink, die 17, J. Q. C. P. Kake- beeke en L. Bruij scheel, die ieder 7 stemmen bekwamen. Die herstemming is bepaald op 25 dezer. Bij de Woensdag te Yerseke gehouden verkie zing voor een lid van den gemeenteraad heeft niemand de volstrekte meerderheid verkregen. Eene herstemming zal 25 dezer plaats hebben tusschen de heeren G. Schipper en A. van der Burght. Uit Zierikzee schrijft men ons nader, in vervolg op het bericht van gisteren: Het groot militair concert in Parklust is Don derdag avond uitnemend geslaagd, tegen alle verwachting, want het slechte weder in den voor middag dreigde alles te zullen bederven. De wind was echter tegen den avond zoo fatsoenlijk van te gaan liggen en de verlichting onverhinderd te laten schitteren. De feestplaats was dan ook weldra geheel bezet. De Arnhemsche muziek kweet zich uitstekend van hare taak en verwierf luide toejuiching. Het prachtige vuurwerk ver hoogde de stemming en niet dan noode verlieten we te twaalf uren, toen de muziek haar laatste stukje gespeeld had, het prettige Parklust, luide of in stilte onzen .dank brengende aan de ver schillende commissiën, voor hare vele moeiten en zorgen aan het welslagen van het feest gewijd. De Staats-courant bevat het kon. besluit van deii 5en dezer no. 8, waarbij aan Cornelis Nijsse, voor de lichting der nationale militie van dit jaar voor de samengevoegde gemeenten 's Gravenpol der, Nisse en.'sHeer Abtskerke ingelijfd bij het 3e reg. infanterie, in dien zin ontheffing van den werkelijken dienst bij de militie verleend wordt, dat hij, wat den tijd betreft, gedurende welken hij onder de wapenen moet worden gehouden, gelijk wordt gesteld met de dienstplichtige lote- lingen van de lichting dezes jaars. De toestand van den minister van oorlog blijft bevredigend en het uitzicht op zijne genezing gunstig. De drie liberale kiezersvereenigingen te Am sterdam, nl. Burgerplicht, Grondwet en Amster dams Belang hebben alle denzelfden candidaat gesteld voor de tweede kamer der stafen-generaal in de vacature van wijlen dr. T. J. Stieltjes, nl. den ingenieur W. A. Froger. Door den gemeenteraad van Vlissingen is in de heden namiddag gehouden zitting besloten een 6e schoollokaal hij den hoofdonderwijzer Sitsen in gebruik te stellen. Voorts werden benoemd tot hulponderwijzers: P. C. Gilde en L. C. van de Woestijue, heiden van Middelburg. A Goedgekeurd werden dé rekeningen van den MiddelburgVlissingschen rijweg en van den Koudekerkschen straatweg, terwijl de goedkeu ring door ged. staten van het kohier van den hoofdelijken omslag, benevens van enkele raads besluiten voor kennisgeving werd aangenomen. Naar aanleiding van eene missive van gedepu teerde staten wordt met algemeene stemmen besloten het tractement van den gemeenten-ont vanger te behouden op f 1600. Eindelijk werd een voorstel van den heer Callenfels, om eene strafbepaling vast te stellen tegen dronkenschap op den openharen weg, gesteld in handen der commissie van strafverordeningen ten einde daaromtrent advies uit te brengen. In ons volgend nommer, geven wij het gewone verslag.. Op de laatste algemeene vergadering der Maat. schappij van Nijverheid te Gouda zijn tot bestuurs leden gekozen de heeren mr. J. H. Schober, D. A. Thieme en A. C. Kruseman. Tot voorzitter werd eerst verkozen de kolonel W. F. Versteeg en nadat deze bedankt had de heer J. W. L. van Oordt te 's Gravenhage. Tot plaats van hijeen- komst der aanstaande vergadering werd, op uit- noodiging van het departement Arnhem, de stad Arnhem gekozen. Men schrijft ons uit Amsterdam: Aan het Vaderland werd dezer dagen van hier ge schreven, „dat tegen een notaris alhier eene klacht bij den officier van justitie was ingediend, wegens het nemen van f 18,000 voor het in orde brengen van een onderhandschen verkoop van een gebouw ter waarde van f 110,000. Uit vertrouwbare bron kan dit bericht worden tegengesproken, aan gezien er bij genoemden magistraatspersoon van het geval hoegenaamd niets bekend is. Een ander curieus geding zal hier echter eerst daags door den rechter beslist worden. Het geldt nl. de aanklacht van een onderhoorige tegen zijn chef, wegens verbreking van tusschen heide par tpen gesloten contract. De zaak is deze. De raad van beheer van de vereeniging het Nederlandsch Tooneel, dat zoo als bekend is verheffing (opheffing van ons natio naal tooneel in haar vaandel schreef, maar tot nog toe al zeer slecht aan het gestelde program ma voldeed, had den heer van Ollefen, een der eerste artisten (père noble), in de maand Juni in een tooneelstuk een zeer onbeduidende rol ge geven, welke hij op grond van zijn contract, met den heer Stumpff, directeur-gérant van de ver eeniging gesloten, en waarin zijn emplooi is op genomen, meende te mogen en te kunnen weigeren. Hij gaf daarom aan den régisseur kennis, dat hij in die rol niet wénsehte op te treden, als zijnde hij daardoor in zijn waardigheid gekrenkt. De secretaris van de vereeniging berichtte hierop aan den heer van Ollefen, dat de raad van beheer hem voor zijn onwil, volgens art. 12 van het algemeen reglement voor de artisten, had be boet met het verlies van een maand honorarium, ongeveer gelijkstaande met een verlies van/300. Hierover alles behalve gesticht, begaf de heer van Ollefen zich den 2en Juli, nadat hem op primo de betaling geweigerd was, naar zijn rechts kundigen raadsman, den heer K., die hem aan raadde onmiddellijk den heer H. J. Schimmel, als president van den raad van beheer, te som- meeren tot betaling, en hij weigering gerechtelijk te vervolgen wegens verbreking van het contract. Een deurwaarder was spoedig gevonden en belast met deze sommatie. Deze begaf zich naar de Crediet-vereeniging, waarvan de heer Schimmel president is, las daar het bekende formulier of protocol voor, eindigende in den geijkten term van „verschenen ten huize (hier ten kantore) van gesproken hebben met enz.", doch daar de heer Schimmel niet aanwezig was, en alle aan wezigen huiverig waren zich met deze duhieuse quaestie, ook maar zijdelings, in te laten, raadde men den deurwaarder aan zich te vervoegen ten kantore van de hh. Wertheim en Gompertz, waar hij zeker den vice-president den heer A. C. Wertheim, zou ontmoeten. Zoo gezegd zoo ge daan. Ook hiér werd het gerechtelijk protocol in tegenwoordigheid vaii het geheele kantoorper soneel voorgelezen en conticueré om nes („zij zwegen allen.") Wat aldaar nog nooit was ge schied, en waarover de leden der firma het dan ook niet eens moeten zijn. 't Proces zal spoedig dienen. Als Mr harmonie en samenwerking, zoowel van de artisten onderling als van de tooneel-directie met hare artisten, een der eerste vereischten is om een goede tableau de troupe te hebben en te houden, dan mag men vragen wat men van der gelijke verregaande wanorde mag verwachten, en hoe het met de kunst bij het eerste too- neelgezelschap van Nederland gesteld is. Voor de betrekking van hoofdonderwijzer op de openbare school te Oud-Sabbinge, jaarwedde f 800, zonder akte voor het Fransch, zal door den gemeenteraad van Wolfaartsdijk eene tweede oproeping gedaan worden, dewijl op de eerste zich slechts 3 sollicitanten hebben aangemeld. Gisteren had de eerste promotie plaats aan de universiteit van Amsterdam, werd dus de eerste bul uitgereikt en wel aan den heer D. J. Korteweg, geboren te 's Hertogenbosch, na verde diging van een aeademiesch proefschrift over: voortplantings-snelheid van golven in elastieke buizen. Op het zestal te Delft, komt ook voor de heer D. Rijnders, predikant alhier. Bij den heer Brugsma, predikant te Stiens, is van iemand die niet genoemd wil zijn, f 1000 ontvangen voor het Nederlandsch-Zendingsgenoot- schap te Rotterdam. Tot predikant bij de Remonstrantsch-Gerefor meerde gemeente te Leiden, is beroepen dr. G. van Gorkum, predikant te Amsterdam. Donderdag avond hebben eenige leerlingen van de heeren Bekker, muziekonderwijzers te Vlissingen, eene muziekuitvoering in het badhuis gegeven, alleen toegankelijk voor de ouders der kinderen van door hen geïntroduceerden. De uitvoering van het groote programma was allergelukkigst. Al de leerlingen gaven de bewijzen van flinken aanleg en studie, en ondervonden daarvoor den warmen bijval van de vele hoorders die, ondanks het gure weder, aanwezig waren. Ook bij deze uitvoering bleek weder het groote nut van het ensemble-spel, waarvan de heeren Bekker bij hun onderwijs zoö zeer voorstanders zijn; zoowel de voordracht als het spelen in de maat toch waren veelal onberispelijk, zeker groo-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1