N°. 163. If 121e Jaargang 1878. Zaterdag 13 Juli. I art JfofAe! Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére G. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbagh en Jones. Bij dl ©ze courant behooren twee Bijvoegsels. Middelburg, 12 Juli, FETJIIL.JL.EITOlSr. de Schrijfster van „Jennie" enz. Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Marine en leger. Land bouw. jdf <11 m r i J De commissie voor het afnemen alhier van de i examens van leerling-apotheker heeft in hare heden gehouden zitting, aan vijf candidaten eene acte van bevoegdheid uitgereikt, namelijk aan mejuffrouwen M. L. Groeneboom, geb. te Echten (Friesland); G. Beekhuis, geb. te Nijland (Fries land); H. Bakker, geb. te Krommenie; J. F. de Mazure, geb. te 's Gravenhage; C. Haremaker, geb. te Medemblik. Het examen wordt voortgezet. In de week van 4 tot 10 dezer zijn met de booten der stoomvaartmaatschappij Zeeland ver voerd van Ylissingen naar Queenborough 436 en in omgekeerde richting 642 personen. Heden nacht werd de aan de netten liggende visch- sloep Eendracht, van Arnemuiden, op de hoogte van Steenbank, door het Duitsche stoomschip Sakka- rah zoodanig aangevaren, dat de sloep onmiddel lijk zonk, waarbij de jongste zoon van den schipper verdronken is. Het schip kwam van Hamburg en was bestemd naar Antwerpen. Men schrijft ons uit Zierikzee, dd. 11 dezer: De sociëteit Tot nut en genoegen alhier, die hare talrijke leden niet alleen te Zierikzee, maar op elke plaats van Schouwen-Duiveland telt, vierde heden haar jaar lij ksch feest, dat ditmaal uit drie afdeelingen bestond een matinée musicale, eene harddraverij en een groot militair concert. De daartoe als naar gewoonte gekozen plaats Parklust en omliggend terrein, meer bekend onder den vereenigden naam Slingerbosch, prijkte met den fraaien muziektempel der sociëteit, die, evenals de geheele omgeving, smaakvol ver sierd was. Toen de regen zijn aanvankelijk voornemen om de matinée te verstoren, had laten varen, was er onder en bij de hooge olmen van het feestter rein weldra eene talrijke menigte neergezeten, om te luisteren naar de muziek van het achtste regiment infanterie, kapelmeester de heer J. A. Kwast Jr., die zich van een tot drie uren tot aller genoegen liet hooren. Op de harddraverij, die te vier uren op den Grachtweg, aan de overzijde van het feestterrein, begon, werden gelukkig slechts elf paarden ge trakteerd. De prijzen, een zilveren inktkoker, 13 dook HOOFDSTUK IX. GEBEUBTENISSEN OP HANDEN. „Ik ben blij dat gij mij dit verteld hebt," zeide hij. De voorstelling was dien avond niet bijzonder, voor Brussel was het zelfs „zeer naar" volgens het oordeel van Sibylle, zoodra Amina haar eerste aria gezongen had. Met een gebaar van verveling keerde zij zich van het tooneel af en begon een fluisterend gesprek met Carlton, die achter haar zat. Onderwijl gaf mevrouw Moreton zich veel moeite om de aandacht van den advocaat te boeien. Zij bezat een groote mate van tact en van talent en maakte gewoonlijk eenaangenamen indruk op vreemden, als het haar de moeite waard scheen er zich op toe te leggen. In dit geval was het spel dat zij wilde spelen niet zeer moeielijk. Zij wist het een en ander van de rechtsgeleerde loopbaan van mynheer Walton en van zijne ter waarde van f 50, een fraaie soezenmand met zilveren hengsel en een sierlijke rooktafel, werden behaald: de eerste door S. J. de Bruijne, te Noordwellede tweede door P. Geluk, te Schud- debeurs, en de derde door C. Bervocts, te Seroos- kerke (Schouwen). Het muziekkorps onzer schutterij liet zich bij afwisseling hooren en eene groote schare vlotte door de paden naar het bosch, stond aan de einden der baan, of had plaatsgenomen aan de zijden der gracht, hetoog gericht op de harddravers, die zich stellig minder amuseerden dan het publiek, ofschoon dit over het twijfelachtige weer ook maar half gemutst was. De Staatscourant van heden bevat het verslag over het rijks ethnographisch museum over het afgeloopen dienstjaar 1877. Onze Indische regeering heeft aan de Neder- landsche een goed voorbeeld gegeven, door toe te staan dat de officieele benoemingen voortaan rechtstreeks uit de algemeene secretarie te Bata via geseind mogen worden aan de elders verschij nende couranten. Vroeger moesten deze laatste altijd wachten tot de officieele Javasche courant uitgekomen was. Op dezelfde wijze moeten wij en andere Neder- landsche bladen steeds wachten op onze deftige Staatscourant, die, uit deftigheid zeker, niet vlug is. Eene algemeene secretarie bestaat bij ons te lande nietmaar wanneer de regeering wilde, dan ware er zeker wel een middel te vinden om ook hier de benoemingen, eenige uren vóór zij door de Staatscourant medegedeeld worden, aan de andere bladen op te geven. De jury voor de prijsvraag, door de Vtr- teniging tot verspreiding van kennis aangaande 's lands verdediging gesteld over een wetsontwerp van militie en schutterij,heeft aan geen der acht ant woorden den uitgeloofden prijs van f 500 toege kend, maar voorgesteld dien te verdeelen tus- schen de inzenders der twee antwoorden, het eene gemerkt Een goed fondament, enz., en het andere Das theuerste, enz. (Lorenz von Stein). Het hoofdbestuur vraagt van de inzenders mach tiging om de naambriefjes te openen. Over beide is de commissie vol lof en de schrijvers er van mogen zich gelukkig rekenen eenen arbeid geleverd te hebben, die aan zoo bevoegde oordeelaars een zoo vleiend oordeel ontlokt. Geeft het eerste een volkomen voor ons land berekende regeling van militie en schut terij, een maximum van kracht bij een minimum van kosten en lasten, het tweede is een model van een volledig wetsontwerp. Wat het eerste aer genoemde antwoorden be zegepralen op rechtsgebied en dus lag de weg tot vleierij geheel voor haar open. Zij gewaagde van haar lang gekoesterd verlangen om persoon lijk kennis te maken met zulk een bijzonder begaafd man, die zooveel invloed had, met iemand die al die hoedanigheden vereenigde met de fijngevoeligheid eener vrouw. „Hoe voortreffelijk hebt gij die zaak van lady Horley in orde gebracht!" zei zij. „Ik heb nooit gehoord van een schikking waarbij beide partijen zóo bevredigd waren." Walton voelde dat die vrouw hem vleide en hij begreep terstond dat zij iets in haar schild voerde, waarvoor zij hém honig om den mond smeerde; maar hij mocht dien honig nog al en liet het zich vrij kalm welgevallen. Alleen toen mevrouw Moreton een weinig al te personeel werd met Hare complimenten, achtte hij het geraden haar welsprekendheid te stuiten. Zij zinspeelde op een geval waarin hij de schuldige aan de kaak gesteld had, een dame die ongestraft daar heen ging, terwijl haar nicht, een arme bloedverwante, zonder zich te kunnen verdedigen de schande en het ongeluk droeg. „Gij waart de eenige die die vrouw terstond kondt doorzien," zei de weduwe. „Ik wist dat gij dat doen zoudt en ik wist ook dat gij den moed zoudt hebben haar te ontmaskeren. Maar gij hebt ook zulk een blik. Wat zou u ontgaan Zeg, zijt gij even goed als groot?" „Ik ben niet zeer goedig als mijn blik mij zegt dat men mij wil misleiden en wanneer ik voel treft, acht de meerderheid der commissie het niet in allen deele overeenkomstig de grondwet, en het tweede stelt, zoowel in menschen als in geld, te hooge eischen; maar overigens is dit een ar beid, waarvan vooral de bijlagen blijvende waarde hebben. onderscheidingen'. Aan den commies bij het departement van marine S. Wolfson, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder van de eerste klasse der orde van Maritieme verdiensten, hem door Z. M. den koning van Spanje geschonken. registratie. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinente Sommelsdijk, J. Hoef- lake, thans ontvanger te Holwerd; te Holwerd, J. ter Pelkwijk, thans ontvanger te Kortgene; te Kortgene, A. Bouman, thans surnumerair. (De laatste reeds onder Tel. ber. gemeld). eereteekenen. Aan de voor den dienst in Indië bestemde soldaten van het koloniaal werf depot A. Pulvermacher en A. F. E. Ohm, is ver gunning verleend aan eerstgenoemde tot het dragen respectievelijk van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871, van de Oostenrijksch- Pruisische medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht van 1864 en het Pruisische herin- neringskruis voor het deelnemen aan den veldtocht tegen Oostenrijk in 1866en aan laatstgenoemde van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870/71, en van het Pruisisch onderscheidingsteeken 3e kl. voor 9jarige trouwe dienst. Niettegenstaande het weder iets te wensc'hen overliet, heeft het pleiziertochtje naar Domburg, den kinderen der scholen voor on- en minvermo genden door de Vereeniging tot wering van schoolverzuim alhier bezorgd, gisteren aan allen die daaraan deel namen groot genoegen verschaft. Niet weinig werd daartoe bijgedragen door het gul en ruim onthaal, dat de bezoekers van den burgemeester van Domburg in het badhotel mochten ondervinden. Dat het gesmaakte genoegen bij het joEge volkje een goeden indruk achterliet, was te bemerken aan de verzekering, die nog des avonds thuis komende uit menigen kindermond gehoord werd: „Ik zal wel zorgen niet van school weg te blijven, om in 't volgende jaar weer meê te mogen." Door de leerlingen der rijks hoogere bur gerschool werd dezer dagen, aan den zijne be- dat er geen reden bestaat voor overdre en loftui tingen," zei hij met nadruk. „Dat is uw aangeboren bescheidenheid," ant woordde zij gevat „en het bewijst uw geestelijk overwicht." Maar na die bedekte terechtwijzing vermeed zij wijselijk alle verdere personaliteiten en sprak onderhoudend over algemeene onderwerpen. In den loop van het gesprek noemde zij allerlei namen van goede families en ook huiselijke aan gelegenheden van enkele der beste cliënten van mijnheer Walton, waaruit bleek hoe goed zij hen kende. In éen woord de jurist merkte al heel spoedig dat zij, al was zij in een zeker opzicht eene gelukzoekster, toch gewoon was zich in de eerste kringen te bewegen. „Hoe jammer dat gij niet op weg naar huis zijt!" sprak Sibylle tot Carlton. „Gezamenlijk zouden we een dragelijke reis kunnen hebben, maar dames alleen Is er iets hopeloozer ver velends denkbaar?" Zij sprak op een vermoeiden eentonigen toon, die wel vreemd, maar niet on aangenaam was om aan te hooren. „Ik ben geen dame en kan er dus niet over oordeelen," antwoordde Carlton lachende; „voor mij zou het vooruitzicht van zulk gezelschap natuurlijk zeer bekoorlijk zijn. Stelt gij u veel voor van een vast verblijf te Hastings?" „Ik verfoei het; maar niet meer dan alle andere dingen." „Vindt gij inderdaad het leven zóo vervelend en moeielijk?" vroeg Carlton vol belangstelling. 'trekking nederleggende directeur, mr. P. Romeijn, als blijk van erkentelijkheid aangeboden eene pracht uitgave van de Schiller Gallerie met photogra- phieën naar Kaulbach. Hierbij was een album, bevattende de handteekeningen der leerlingen, gevoegd. Met ingang van den 20en Juli a. worden de navolgende adelborsten le klasse op nonactiviteit gesteld: C. van Rijn, P. F. van der Velden Erd- hrink, G. F. G. Gobius, I. D. van Strijen, H. G. J. A. Fundter, F. E. baron Mulert, L. N. de Bruyne, J. Kuyp en L. Rozendaal, dienende aan boord van Zr. Ms. schroeftoomschip van Galen P. J. L. de Gijselaar, J. M. W. Kuyl, G. Borel, P. Scholten, W. D. H. baron van Asbeck, E. F.*T. Bik, J. H. van den Berg en G. A. de Cocq, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruisen G. F. G. de Beuyn, L. Roo senburg, G. O. van Kuyk, W. Noorduyn, J. Vos, R. A. Eekhout, G. Jonkheer en E. van Voort- huysen, dienende aan boord van Zr. Ms. schroef stoomschip Leeuwarden. Het oorlogstoomschip Atjeh, kommandant Bunnik, is gisteren van Nieuwediep uitgegaan tot het doen van een proeftocht van drie weken in de Noordzee. De Zweedsche oorlogskorvet Saga vertrekt morgen van Nieuwediep naar IJmuiden en Amsterdam. De uitslag van de overgangs-examens aan de rijks-landbouwschool te Wageningen en van het eind-examen der afdeeling A van die school, is als volgt: Uit de eerste klasse van afdeeling A zijn 17 leerlingen bevorderd tot de tweede, waaronder een uit Zeeland, namelijk N. W. Hocke, van Zonnemaire. Van de tweede tot de derde klasse zijn bevor derd 10 leerlingen. 5 leerlingen hebben aan de gestelde eischen niet voldaan. Met zeer gunstig gevolg hebben de.3 leerlingen uit welke de klasse A' bestond, eind-examen ge daan. Van afdeeling B., eerste klasse, zijn 4 leerlingen tot de tweede klasse toegelaten. Voor drie leerlingen is het wenschelijk geacht dat zij nog eens de eerste klasse doorloopen. Op de algemeen.e vergadering der Maatschappij van Nijverheid, te Gouda gehouden, is o. a. de vervaardiging van boter behandeld. In het ver slag van het Handelsblad komt daarover het volgende voor: „Mama heeft u niet verteld dat wij, of liever dat zij „ons dagelijksch brood" moet verdienen dat is de geijkte term, niet waar Geen man kan nagaan met welke moeielijkheden eene vrouw te worstelen heeft." „Maar daar gaat gij toch niet onder gebukt? Gij zegt dat uw moeder daarvoor zorgt." „Neen ik ga er niet onder gebukt, zoo als gij dat noemt; ik zie toe en lijd. Ik houd van geld, niet om het geld zelf natuurlijk, pas si béte, maar om hetgeen het voor mij doen kan. Ik werd zonder een zilveren lepel geboren, maar met al den aanleg dien zulk een lepel u in staat moet stellen te voldoen." „Als gij mij dit niet gezegd hadt, zou ik gedacht hebben dat gij in uw leven geen onvervulden wensch gekend hadt en dat de reden van uw misnoegdheid over de dingen in 't algemeen daarin te zoeken was dat gij wat men noemt een bedorven kindje waart en geen tegenspraak kondt velen." „Alweer een nieuw bewijs voor de feilbaarheid van het oordeel der mannen," zei zij met haar waaier spelende en zonder de oogen op te slaan. Het begon hem te ergeren, dat zijn hoop om te zien wat er achter die donkere wimpers verborgen was, altijd weer verijdeld werd. Hij wist dat die oogen helder en diep waren en hij wilde er nog een3 in staren. Welke kleur zij hadden wist hij niet alleen bij dien eenen blik had hij gemerkt dat ze niet licht waren. Onder de tweede acte had mevrouw Moreton

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1