BUITENLAND. Telegraphische berichten. Handelsberichten. Thermometerstand, Staten-GeneraaL Algemeen Overzicht Het proces 'tKind-Fortamps, Graanmarkten enz, Prijzen van Effecten. bij de Wagenbrug stond nabij het Rhijnspoor- wegstation zal worden geplaatst. De Vijverberg en het Voorhout zullen worden geïllumineerd, terwijl daar ook des middags en des avond3 muziekuitvoeringen zullen plaats hebben. Naar men verneemt, zal, in het belang der veiligheid, den löen Juli a. een aanvang worden gemaakt met de volgende ambtenaren en beamb ten der geheele Hollandsche spoorweglij n aan een keuring van hun gezichtsvermogen te onderwer pen, als: de stationschefs en hun plaatsvervan gers, de stations-opzichters, haltwachters, conduc teurs, machinisten en stokers, wisselwachters< werkmeesters, voorlieden, beëedigde ploegbazen en arbeiders, wachters en wachteressen. De eerste openbare bad- en zweminrichting, te Amsterdam van stadswege aan den Westerdok- dijk opgericht, werd Zaterdag voor het eerst opengesteld. Ofschoon het in de laatste dagen niet bijzonder warm is geweest, is er tot dusver reeds druk gebruik van gemaakt. Zij is eenvou dig, maar doelmatig ingerichtde toegang is kos teloos, zwembroeken zijn er voor eene kleinigheid in gebruik of in eigendom te bekomen. Hoogst waarschijnlijk zal aan het gemeentebestuur blijken, dat onder de volksklasse genoeg lust tot baden en daardoor tot zwemmen bestaat, om zoo spoe dig doenlijk tot het vestigen van meer dergelijke inrichtingen over te gaan. De sluis te Hasselt, ten tijde van prins Mau- rits gebouwd, is dezer dagen droog gemalen, om noodzakelijke herstellingen te ondergaan. Men wil tevens door deskundigen laten opnemen, op welke wijze in die dagen dergelijke belangrijke werken werden vervaardigd. Op eene vergadering van den geneeskundigen raad voor Overijsel en Drente werd o. a. behan deld het onderzoek van ijzeren pannen van binnen wit gekleurd. Het is gebleken, dat die ernstig zijn af te raden, als zijnde met zink doortrokken, terwijl de grijs gekleurde onschadelijk zijn, doch zelden door het publiek worden gekocht. Sedert eenige dagen bevatten sommige cou ranten berichten omtrent den dood van den keizer van Marocco. Dit schijnt echter wat overdreven te zijndaar een Londensch blad uit goede bron mededeelt, dat Muley-Hassan nog kort geleden eene groote revue over zijn leger heeft gehouden. Van den 4 tot den 6 Augustus a. zal te Frankfort het zesde kapperscongres gehouden worden. Er is eene tentoonstelling aan verbon den en een wedstrijd in het friseeren. Tevens zijn prijzen uitgeloofd voor het langste en mooi ste vrouwenhaar, dat aan het congres toegezon den wordt. Reeds meermalen is er door de republikein- sche bladen te Parijs op gewezen, dat het onbil lijk was, dat de groote opera, het monumen tale prachtstukwaar Parijs roem op draagt, niet op gezette tijden toegankelijk was voor het volk, evenals andere kunstschatten van den staat. Eindelijk heeft de begrootingscommissie zich de zaak aangetrokken, die den directeur der opera, den bekenden Halanzier, eenigszins door het sub sidie in de hand heeft. Halanzier maakte groot bezwaar en stemde na lang aandringen toe, dat Zondag gedurende twee uren de opera zou open staan. Der begrootingscommissie kwam dat wat weinig voor, en eindelijk is men overeengekomen, dat de Parijzenaars Zondags van 's ochtends negen tot twee uren zullen toegelaten worden op kaar ten, die ze vooraf moeten afhalen, daar voor iederen Zondag slechts een zeker aantal kan wor den afgegeven. binnenland. Tweede kamer. De minister verdedigde de woorden „Christelijke deugden" in art. 33 der schoolwet, in hun historische beteekenis, gegrond op het ethisch beginsel der opleiding van de kin deren tot deugdzame menschen en brave burgers en niet tot godgeleerden. De zedeleer is voor alle volken, die de Christelijke jaartelling volgen, dezelfde. Afgescheiden van het dogma, waarin de opvoeding in het huisgezin en het godsdienstig onderwijs voorziet, moet de openbare school op dien grondslag gehandhaafd worden, tegenover middeneeuwsche onverdraagzaamheid, gelijk de heer Heijdenrijck gisteren verkondigde en tegen over de heersch en zelfzuchtige drijvers, die den gewetensdwang eener volgzame en prikkel bare gemeente zoeken te verzwaren. De heeren van Nispen en Insinger verdedigden het amendement de Jonge, omdat geen chris telijke deugden, in verband met de opvatting van een geloovig Christendom, op den eutrale school mogelijk zijn. De heer van Houten acht het amendement verkieslijk boven de wets- formule. Hij is daarom toch niet bevreesd voor de menigte. Die vrees zelve getuigt, vol gens hem, dat men zich zelf laat influenceeren. De heeren van Wassenaer en Teding van Berk hout drongen de bezwaren hunner geestverwanten nader aan. De heer Godefroi repliceerende, ver klaarde na de rede van den heer Heydenrijck van gisteren te begrijpen waarom de Christelijke deugden, die bovenal in verdraagzaamheid en liefde tot den naaste bestaan, moeten weggelaten worden. De heer Heijdenrijck verklaarde echter volstrekt niets onaangenaams jegens de Israëlieten bedoeld te hebben. Hij voert alléén een principieelen strijd, is en blijft verdraagzaam zoowel in het staatskundige als in het burgerlijke. Nog had eene heftige woordenwisseling plaats tusschen den heer Barge, die de liberalen verweet onder eene valsche vlag te varen, en den heer Cremers, die daartegen protesteerde, en verklaarde dat de liberalen verdraagzaamheid verlangen, tot wering van geloofs- en ketterjacht, waartoe de geestverwanten van den heer Barge, als zij de meerderheid waren, zouden overgaan. Het amendement-de Jonge (om de woorden „Christelijke deugden" weg te laten) werd daarna verworpen met 53 tegen 28 stemmen en het arti kel aangenomen. Ook de volgende artt. werden aangenomen tot aan de afdeeling kosten van het onderwijs (art. 43). buitenland. Berlijn. Het congres heeft Khotour aan Perzië toegewezen; de onderhandelingen omtrent de details der quaestie Batoem worden voortgezet. Londen. Volgens de Times is Osman Pacha met 30,000 man Bosnië binnengerukt. Brussel. De heer Barthelemy Dumortier, minister van staat, een van de oudste led n der parlementaire rechterzijde, i3 overleden. 8 Juli. 's av. 11 u. 56 gr. 9 's morg. 8 u. 61 gr. 's midd. 1 n. 66 gr. 's av. 6 u. 67 gr. Vaststellling van bijzondere bepalingen tot beteugeling der longziekte onder het rund vee in bepaalde deelen des lands. Terwijl de longziekte in alle provinciën des rijks, behalve in Zuid Holland, zoozeer is vermin derd, dat slechts sporadische gevallen voorkomen, blijft zij in dat gedeelte van laatstgenoemde pro vinciën, hetwelk algemeen bekend is onder den naam van het spoelingdistrict, heerschen. Algemeen is men van oordeel, dat thans de tijd gekomen is om die ziekte in de aangeduide streek met krachtige maatregelen te bestrijden. De maatregelen welke de regeering, voorgelicht door de gehouden enquête en door ambtenaren voor het veeartsenij kundig staatstoezicht, zich voorstelt te nemen, zijn vervat in een bij de kamer ingediend wetsontwerp, en komen hoofd zakelijk op het volgende neder: Vervoer van rundvee uit de door den minister van binnenlandsche zaken aan te wijzen streek, mag alleen geschieden met vergunning van den burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevindt, op advies van en na keuring door den districts-veearts of die hem vervangt. In de aangewezen streek wordt al het rundvee onder de leiding van den districts-veearts door van regeeringswege aan te wijzen en daarvoor bezoldigde geëxamineerde veeartsen met de meeste zorg ingeënt en door de zorg van den burge meester van een merkteeken voorzien. Het vervoer van slachtvee geschiedt onder de noodige voorzorgen ter voorkoming van mogelijke besmetting, terwijl uitvoer van niet voor de slachtbank bestemd vee alleen bij volstrekte noodzakelijkheid en onder de strengste bepa lingen van keuring en toezicht wordt toegestaan. Binnen de aangewezen streek kan het vervoer van gezond en niet verdacht vee worden vrijge laten. Zooals wij gisteren reeds in de gelegenheid waren onder de rubriek Telegraphische berichten te melden, heeft de republiek in Frankrijk bij de verkiezingen van Zondag weer aanmerkelijk in kracht gewonnen. Twee en twintig kiesdi stricten waren ter stembus opgeroepen voor verre weg het grootste deel wegens vernietiging der verkiezingen, omdat de keuze der ofiicieele can didaten van het ministerie de Broglie door knoeierij was bevorderd. In vier districten zijn oppositie-candidaten gekozenzestien hebben republikeinsche afgevaardigden gekozen, en in twee moet herstemming plaatshebben. Yandeze beide laatsten schijnt in VArdêche de verkiezing van een republikein verzekerd te zijn. Zeventien van de twee en twintig plaatsen dusde meer derheid weer met twaalf leden versterktIedere verkiezing geeft weer meer waarborgen voor het rustig voortbestaan der derde Fransche republiek. Wellicht echter is het te wenschen, dat de oppo sitie nu niet zwakker worde, maar dat ze eene eenigszins ontzagwekkende minderheid, behoude, die de liberalen tot eendracht en onderlinge aan sluiting kan blijven aansporen. Zoo dikwijls toch is in parlementen de desorganisatie eener werkelijk levenskrachtige partij het gevolg ge weest van de zwakte der oppositie. Zoolang men daarentegen een gevaarlijken vijand te be strijden heeft, zwijgen de kibbelpartijen in eigen boezem. Bij het recht om Bosnië en Herzegowina te bezetten heeft Oostenrijk ook het voorrecht ver kregen om de richting te bepalen en het oog op den bouw te houden van de spoorwegen, die in het Balkanland moeten worden aangelegd. Hoe zeer het moeilijk is reeds thans den politieken invloed van eene behoorlijke exploitatie van spoorwegen in Turkije na te gaan, loopen de groote gevolgen onmiddellijk in het oog, die voor den handel zouden voortspruiten uit een uitge- breiden spoorwegaanleg aldaar. Wanneer eene doorloopende spoorweglijn Agram met Saloniki, Belgrado met Konstantinopel verbindt, zijn twee nieuwe handelswegen geopend, die eene geheele omwenteling zullen brengen in den handel op het Oosten. Saloniki zal Brindisi verdringen wat de route naar Egypte betreft, terwijl het verkeer met Konstantinopel en Klein-Azië zich over Bel grado zal richten. En dat het ernst is met den aanleg van spoorwegen door het nieuw verdeelde land, bewijst een besluit van het congres, waarbij het voor Oostenrijk, de Porte, Servië en Bulga rije verplichtend gesteld wordt, om onmiddellijk fia het teekenen van het vredestractaat overeen komsten te sluiten omtrent het bouwen en exploi- teeren van spoorwegen. Dat zijn congresbeslui- ten, die men met meer voldoening leest dan vele andere. Het ons gisteren geseinde bericht uit de Daily Telegraph zal zeker menigeen onverwacht in de ooren geklonken hebben. Zoo had Beaconsfield dan toch nog een achterdeurtjeen zal het bezit van Cyprus moeten goedmaken, wat zijne conces sies aan Rusland verkorven hebben. Engeland, dat uitgegaan is, om als de dappere ridders van ouds de onschuld van Turkije en het recht in Europa te verdedigen, heeft zich laten ornkoo- pen; zooal niet vooraf al dat leven gemaakt is, om zich partij te stellen met het vooraf beraamde plan om toe te geven en voor zijn toegeven een prijs te bedingen. Hoe dit ook zij, de tijding van het Londensche blad is officieel bevestigd. Op eene vraag van lord Hartington heelt de heer Cross geantwoord, dat met het oog op de bezetting van een deel van Aziatisch Turkije door Rusland den 4en Juni eene voorwaardelijke overeenkomst is gesloten, die inhield, dat ingeval Engeland Turkije tegen toekomstige aanvallen in Klein-Azië zoü verdedi gen, de Porte het eiland Cyprus aan Engeland zou afstaan. De heer Cross voegde er bij, dat Engeland aanstonds Cyprus in bezit zou nemen en dat kolonel Wolseley tot gouverneur van het eiland benoemd was. Deze mededeeling sluit in zich, dat Engeland de integriteit van Klein-Azië heeft gewaarborgd; immers dat was de voorwaarde voor de bezet ting van Cyprus volgens de woorden van den minister zeiven, zooals wij die in een kort tele gram vermeld vinden. Wellicht valt bij het lezen van een uitvoeriger verslag der parlementszitting nog een ander licht op de zaak. De congres-zitting was gisteren gewijd, deels aan het bepalen der nieuwe grensscheiding in Armenië (waarbij de vraag omtrent Batoum nog niet definitief werd afgedaan), deels aan eene nieuwe discussie over de zuidelijke grensscheiding van Bulgarije, namelijk over het district Sofia. Men acht het niet onmogelijk, dat deze sterke plaats nog aan Turkije, d. i. aan Rumelië zou gelaten worden. Buitendien hoorde het congres nog een Perzischen gezant, Malkhom Khan, die ook een stukje Turkije komt vragen. De paus loopt gevaar in penurie te gaan ver- keeren als de geloovigen niet trouwer bijdragen aan den Pieterspenning. Reeds vóór eenigen tijd schreef kardinaal Franchi aan de nuntiussen, dat zij den ijver der kudde wat moesten opwekken, doch zonder veel resultaat. Deze paus houdt zich te bedaard om veel financieel medelijden te wek ken. De aanhoudende en dikwijls zeer felle redevoeringen van Pius IX hielden de aandacht op den „gevangene van het vatikaan" gevestigd en deden de bijdragen ruim vloeien; als de ge vangene echter, zooals Leo, niet klaagt, blijven de koorden der beurs gesloten. Gisteren heeft de strafkamer van het hof van appel te Brussel het beroep in cassatie in behan deling genomen, ingesteld door Fortamps, oud gouverneur van de Banque de Belgique te Brus sel, tegen het vonnis van het hof van appel te Brussel van 9 Maart 1878, waarbij hij verwezen was naar het hof van assises van Brabant, 1» wegens het maken van valsche balansen en 2» wegens overtreding van art. 134 van de wet op de naamlooze vennootschappen, welke laatste overtreding tot de competentie der correctioneele rechtbank behoort. Twee middelen van cassatie werden voorgedra gen: 1» dat valschheid in eene balans geene valschheid in geschrifte is in den zin der wet, en 2° schending van art. 227 van den Code dinstruc- tion triminelle in zooverre het arrest vaD verwij zing den samenhang had uitgesproken van crimi neele en correctioneele misdrij veh, een samenhang, die volgens den verdediger geene raison d'etre meer had na de jurisprudentie, die door het hof gehuldigd was. Nu moest het eerste middel zonder twijfel door het hof beaamd worden, omdat het zelfde hof slechts ongeveer 14 dagen geleden op dien grond Langrand en zijne medebeschuldigden had vrijge sproken. Het tweede middel echter en daarmede het beroep in cassatie werd verworpen, omdat, zeide het hof van cassatie, het hof van appel, de misdrij ven samenhangend verklarende, de quaestie van de niet-scheidbaarheid der misdrijven in hoogste ressort heeft uitgemaakt. Fortamps zal dus met 'tKind de Roodenbeke waarschijnlijk in November voor het hof van assises van Brussel terecht staan. Goes, 9 Juli. Zeer ge ringen aanvoer van granen, de prijzen bleven in éen doen. Rotterdam, 9 Juli. Ter markt van heden waren aangevoerd 944 runderen; 219 vette, 9 nuchtere kalveren; 1211 schapen; 371 varkens; 83 biggenrunderen 1E qual. 90 28 qual. 70 35 qual. 50; kalveren le qual. 105; 2e qual. 85; schapen 90 cent. Vlissingen, 9 Juli. Boter per kilogram f 1.30 a f 1.25. Eieren f 3.40 a f per 104 stuks. Bergen op Zoom, 9 Juli. Boter per stuk f 0.90, per kilo f 0.60. Eieren per 26 f 0.90. Amsterdam, 8 Juli. 9 Juli, STAAISLEEUIK6ES. Nederl. Cert. N. W. Scb. 2* pet. 63 63£ dito dito dito. 3 741 741 dito dito dito. 4 97ff 98 België. Certificaten. 2} Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 591 60 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 72} Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 55f 55jf dito Febr.-Aug. 5 55} 55} dito Jan.-Juli.5 57} 57} dito April-Oct. 5 57} 57^- dito dito Goud. 4 65} 65} Polen. Obl. Schatkist, 1844. 4 75} 77} Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 51} 50} dito dito 1876. 6 97} 97-& Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 96} 95} Cert. Inschr. 5e Serie 1854 5 65 64} dito dito 6e 1855 5 78} 78 Obligatiën 1862 5 dito 1864 f 1000 5 91 90} dito 1864 100 5 87} dito 1877 dito5 87} 86}} dito 1872 geeons. dito. 5 85} 85 dito 1873 gecons. dito. 5 87 86} dito 1850 1 Leening dito. 4} 84} 85 dito 1860 2' Leening dito. 4} 83 82} dito 1875 gecons. dito. 4} 77} 77} Cert. Hope C" 1840. 4 62} dito 2% 3", 4e Leen. 1842/44. 4 61} Obligatie-Leening 1867/69. 4 74 74} dito dito 1859 3 62} Cert. van Bank-Assign 6 41} 42} Spanje. Obi. Buit. 1867/75. 1 14} 14ff 4ito dito 1876 2 32ff 32} dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 12} 12} dito dito 1876 2 27} Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 13} 13} dito dito 1869 6 15} 16} Egypte. Obl. Leening 1876 6 54 dito dito 1876 5 71 71} Vereen. Staten. Obl. 1876 4} 102 102 dito dito 1871 5 104 103} dito dito 1861 6 104} 105} Brazilië. Obl. Londen 1865 5 92} dito Leening 1875 5 90} INDUSTRIEELS EN FINANCIEELS ONDERNEMINGEN. Nederl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pet. Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre.5 106} 106} Ned. lnd. Handelsb. Aand. 119} Stoomvaartm. Java Obl. 5 dito Zeeland Obl5 dito gegarand. dito. 4} BJuitschland. Cert. Rijks- bank Adm. Amsterdam. Oostenrijk. Aand. Nat. B. 121} 121} SPOORWEG-LEENINGEN. Nederland. Maats.t.Expl. St.-Spw. Aandpet. 108 109} Ned. Ind. Spoorw. Aand. 103 103 Ned. Riin-spw.volgef. Aand. 137} N.-Brab. Boxt. Obl. 1875. 5 82} 82} dito dito 2r Hypoth. 27 26} Hongarije. Tbeiss.Sp. Obl. 5 73 73} Italië. Zuid-Ital. Spw. Obl. 3 44} 44} Polen. Wars.-Bromb. Aand. 4 55 55} Warschau-Weenen dito. 53 53} Rusland. Gr. Sp.-Maats. Aand. 5 120} 120 dito Hypoth. Obligatiën. 4} 86} 86} dito dito dito 4 80 Baltische Spoorweg. Aand. 3 48} 49 Chark.-Azow Oblig. 100. 5 84} 83} Jeles-Griasi dito5 85} 86 Jelez-Orel dito f 1000. 5 86} Kiew-Brest Aand5 64 64} Losowo-Sewastopol f 1000. 5 Morschansk-Sysran. Aand. 5 65} 67 Mosk.-Jaroslaw Obl. 100. 5 93} 92} Mosk.-Kursk dito dito 6 95 95} Mosk.-Smol. dito dito 5 Orel-Vitebsk Obl. dito .5 80 79} Poti-Tiflis dito f 1000. 5 86} 86} Riaschk-Wiasma Aand. 5 63} 64} Amerika. Cent. Pac. Obl. 6 dito California Oregon dito. 6 89} 89} Chic. N.-W. Cert. Aand. 79 78} dito Mad. Ext. Obl7 98} 98} dito N.-W. Union, dito 7 93} 93} dito Winona St. Peter dito. 7 95} 95} Illinois Cert. v. Aand. 84} 84} dito Redempt. Oblig. 6 Union Pac. Hoofdl. dito. 6 104} 104& PREMIE-LEENINGEN. Nederland Stad Amst. 3 pet. 103 103} Stad Rotterdam- 3 102 102 Geineente-Crediet3 88 88 België. Stad Antwerp. J874 3 93 93

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3