Benoemingen en besluiten, n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger. Umrijtca. Middelburg; doch vermoedelijk is het grooten- deels toe te schrijven aan de hartelijke ontvangst die zij daar steeds ondervinden en aan de groo- tere vrijheid, die hun daar toegestaan wordt om hunne muziekuitvoeringen te geven." Men deelt aan het Vaderland mede, dat mevr. de douairière mr. Floris van Hall de betrekking zal aanvaarden van groot-meesteres van het huis van prins Hendrikdat tot kamerheer is benoemd jhr. J. van den Berch van Heemstede en tot hof dames de baronnes Hangest d'Yvoy van Mij drecht en de freule van Sypesteijn. De Staatscommissie belast met het afnemen van het examen bedoeld bij art. 11 der wet op het notarisambt, maakt in de Staats-courant be kend, dat de bijeenkomsten tot het afnemen van dat examen zullen worden gehouden te 's Gra- venhage in het locaal Diligentiate beginnen met Woensdag 17 Juli 1878 en volgende dagen. De toestand van den minister van oorlog blijft gunstig. De operatie-wond wordt gaandeweg kleiner. Er bestaat grond, om eene goede genezing te verwachten. Het standbeeld voor Spinoza heeft, voor zoo ver men dat van een standbeeld zeggen kan, thans een stap nader tot zijne geboorte gedaan. Uit de ingezonden modellen heeft de commissie er éen gekozen, waarvan de maker uitgenoodigd is een grooter model te vervaardigen. De naam van dezen kunstenaar is Frédéric Hexamer, zijne woonplaats Parijs. Ook werd eene premie toege kend aan den inzender van een ander model, den heer Joseph Tushaus, te Dusseldorf. De commissie van rapporteurs over het wets ontwerp tot aanleg van werken voor de binnen- landsche scheepvaart (de z. g. n. kanalen-wet) schrijft in haar rapport het volgende: „De commissie betreurt het zeer, dat onder dit verslag de naam van haar hooggeacht medelid, den heer T. J. Stieltjes, niet kan worden gesteld. Hij heeft tot de samenstelling van dit stuk mede gewerkt, het ontwerp daarvan nog gezien en goedgekeurd en het weinige dagen voor zijn on verwacht overlijden, met eenige wijzigingen, waar aan wij gaarne ons zegel hebben gehecht, terug gezonden." De chef-ijker te Amsterdam heeft weinig ge noegen beleefd van zijne waarschuwing tegen het gebruik van onwettige namen van maten en ge wichten. Eerst heeft het Nieuws van den Dag het stuk verkeerd begrepen en daarna heeft de Arnhemsche courantnaar aanleiding der opmer kingen in ons nommer van 21 Juni, er eene be schouwing over geleverd, welke nu weder onge grond blijkt. De chef-ijker schrijft toch aan het Nieuws dat hij, zooals wij van 't begin af ver moed hebben, alleen bedoelde te waarschuwen tegen het aankondigen in en het gebruiken van reeds lang afgeschafte en verboden maten en ge wichten, als daar zijnAmsterdamsche en Rijn- landsche voeten, Am3terdam3che, Brabantsche, Borculosche en andere oude ellen van verschil lende lengten, verdeeld in halven, kwarten, acht sten, enz. en dergelijken meer maten die reeds werden afgeschaft door de wetten van 1801,1809, 1816 en 1869. Met zekerheid verneemt het Weekblad van het Regt, dat het ontwerp van een nieuw wetboek van strafrecht bij den raad van state is aanhan gig gemaakt. Men deelt daarbij mede, dat dit regeerings-ontwerp wat het strafstelsel en de ver dere hoofdbeginselen betreft, geheel overeenstemt HOOFDSTUK IX. GEBEURTENISSEN OP HANDEN. Te Brussel, bleven de reizigers een dag stil, ter wille van mijnheer Walton, die het reizen 's nachts te vermoeiend vond. Carlton ergerde zich een beetje over dit oponthoud en telegrafeerde zijn ergernis aan miss Gray, die ook wel een beetje teleurgesteld was, maar er zich toch ter wille van haar goeden, ouden voogd, moedig in schikte. „Ik hoop dat gij trek in een goed diner hebt zei Carlton tot zijn vermoeiden gast, terwijl zij plaats namen aan de table d'hote in het hotel Bellevue. „Ik weet niet of het mij zal smaken," zei mijnheer Walton. „Ik heb niet veel op met al die Mafjes, maar ik heb honger en dat helpt." Carlton lachte. Hij was zijn teleurstelling nu al te boven, daar hij een gemakkelijk humeur had en steeds geneigd was zich in het onvermij delijke te schikken. Naast Carlton bleven twee stoelen gedurende de eerste tien minuten onbezet, en eerst toen de soep weggenomen was ontstond er een groote opschudding onder de knechts bij de deur en hoorde men het geruisch van zware zijden japonnen, terwijl twee statige dames de lange eetzaal door gingen. De oudste was groot en gezet een knappe vrouw, die dat zelve ook zeer goed scheen te weten. Zij was in den rouw en droeg een elegant mutsje op haar glanzig zwart haar. De jongere dame, waarschijnlijk haar dochter, had met den arbeid der staatscommissie van 1870, den koning bij haar verslag van 1875 aangebo den. Alleen heeft het derde boek van het ont werp eene aanmerkelijke bekorting ondergaan, omdat vele daarin voorkomende, aan bijzondere wetten ontleende strafbepalingen, in het regee rings-ontwerp niet zijn overgenomen. De liberale keisvereeniging te Zwolle, heeft be sloten tot herziening van het reglement en het beramen van middelen tot opheffing der bezwaren, door welke vele liberalen tot dusverre zijn weer houden zich bij haar aan te sluiten. Ter bevor dering van een en ander, zal eene vergadering worden gehouden, waartoe alle liberaalgezinden vrijen toegang zullen hebben, zonder verplicht te zijn het lidmaatschap der vereeniging te aan vaarden. Naar aanleiding van het bericht der hervatting van de vijandelijkheden in Atjeh, wordt in een brief in het Handelsblad een en ander aangevoerd over het terrein van den strijd en de moeilijk heden, welke daarbij ondervonden worden. „Hoe zou men zich, vraagt de schrijver, hier te lande voor kunnen stellen, dat een terrein zoo groot als de Haarlemmermeer, met eene groote versterking in het midden en door ver schillende liniën van forten, wel veertig in getal, omringd, allen zoo noodig met het nieuwste ge schut bewapend en verdedigd door een troepen macht van 5 a 7000 man, voortdurend onveilig gemaakt en de communicatie zelfs gedeeltelijk verbroken kan worden door een slecht gewapenden vijand, die zelden duizend man op de been kan brengen en nog nooit in staat is geweest het kleinste fortje te veroveren? En toch komt ons gebied in Groot-Atjeh vrij wel met deze beschrij ving overeen, terwijl zelfs een groot gedeelte van den omtrek en vele onzer versterkingen door het vuur der schepen gedekt kunnen worden. Levert het terrein dan zulke onoverkomelijke moeielijk- heden op? Ook hierop moet ontkennend geantwoord worden. Het grootste gedeelte is geheel vlak en slechts weinige voeten boven de oppervlakte der zee verheven; landwaarts in ontmoet men behalve de Atjehrivier en enkele beekjes, in den drogen tijd geen water, en van de bergpassen is de voornaamste, de pas van Beradoen, die naar de westkust voert, geen honderd voet boven de zee en aan weerszijden door heuvels van slechts wei nige honderden voeten begrensd. De schrijver wijst vervolgens eenige maatregelen aan, die naar zijn inzien tot verbetering zouden kunnen leiden. „Wat het terrein betreft, is zeker de tropische plantengroei eene der grootste moeilijkheden; kon men op eens al het geboomte tusschen en voor onze liniën wegnemen, dan zou ieder zich verbazen over den korten afstand tusschen de verschillende versterkingen en het voor den vijand zeker niet mogelijk zijn zich ergens te nestelen, doch in de werkelijkheid heeft men bijna nergens een ruim uitzicht en hoewel er dikwijls met groote opoffe ringen en veel moeite gekapt en gebrand is, waant men zich tusschen de meeste bentings dik wijls als in de bosschen van Zuid-Amerika. „Als men meer systematisch en volhardend te werk ging, niet alles door handenarbeid verrichtte en de opengehakte terreinen des noods bebouwde, zonder zich te veel om twijfelachtige eigendoms rechten te bekommeren, zou het toch niet onmo gelijk zijn tusschen de forten, rondom de kampongs, in de berpassen en tegen de voorste berghellingen zooveel terrein te zuiveren, dat de vijand niet ongezien kon binnendringen en zich versterken, en zou men elkaar onderling steeds kunnen steunen. „Een ander bezwaar is de zucht om de toena dering te bevorderen en de geleidelijke onder werping te doen blijken, door verlaten kampongs eveneens een koene houding; maar zij was slank en bevallig, en gekleed zooals dames alleen door een Parijsche „artiste" gekleed kunnen worden. Er was een opmerkelijk verschil tusschen moeder en dochter de eerste zag met vrijmoedigen, onderzoekenden blik om zich heen; terwijl de an dere hare lange wimpers steeds neergeslagen hield, als gordijntjes die de oogappels verborgen. Haar buitengewoon smaakvolle toilet en een zekere loomheid in hare bewegingen maakten grooten indruk op al de heeren en dames aan tafel Alle hoofden werden omgedraaid, de wenkbrauwen opgetrokken en hier en daar bleef een vork half opgeheven steken. Toen de dames bij hare plaatsen kwamen zag de weduwe Carlton, die zich tot nogtoe niet door het geruisch had laten storen en kalm met zijn buur man zat te praten, vorschend aan. Daarop gaf de dame den stoel naast Carlton aan haar dochter en fluisterde „Praat". De dochter scheen dit niet te hooren of er niet om te geven; want zij liet zich bevallig op haar stoel neervallen, zonder haar oogen op te slaan of hare fijngeteekende wenk brauwen te laten zakken, waardoor haar anders even koud als bleek gelaat een melancholieke uitdrukking had. Maar al waren hare trekken niet levendig, er was gloed en glans genoeg in haar rijkdom van haar, dat in dikke vlechten om haar hoofd gewonden was en dat blonk als gepolijst metaal. Geen goud geen brons, maar echt koper, ouvervalscht met eenige andere tint. Wordt vervolad.) en huizen weder te laten betrekken en de onder worpen bevolking groote vrijheid te geven. „Hierdoor zal men soms wel betere inlichtingen omtrent den vijand en betere punten van aanraking verkrijgendoch men moet "biet uit het oog ver liezen dat de terugkeerende bewoners in den regel het zwakste en meest karakterlooze gedeelte der bevolking zijn, die den vijand evenzeer inlich ting verschaffen, de troepen steeds belemmeren en dikwijls de aanwezigheid van den vijand moeilijk doen erkennen, en toch bij ernstige verwikkelingen weder even spoedig verdwijnen als zij gekomen zijn. Bepaalde men zich dus hierbij tot de om geving onzer hoofd versterking, enkele weinig ge vaarlijke punten binnen de liniën, alsmede de onderworpen gedeelten buiten deze, dan zou men waarschijnlijk van dergelijke ondervinding als nu in de IV Moekim beter verschoond blijven en meer onverdeeld de aandacht op den vijand buiten ons gebied en op de kustplaatsen gevestigd kunnen houden". Zonder de juistheid dezer denkbeelden te durven weerspreken komt het ons voor dat de schrijver, door zijne aandacht te bepalen op gezichtspunten van betrekkelijk ondergeschikt belang, de hoofd zaak over het hoofd ziet. Hoofdzaak is in Atjeh het onverminderd verzet der bevolking en hare kracht van wederstand, welke voor onze macht te sterk blijkt. Of men al bosschen weghakt, die tusschen de keerkringen binnen enkele jaren weer door ondoordringbaar kreupelhout vervangen worden, en of men het terrein al vrij houdt van bewoners, die niet te vertrouwen zijn, het zal alles weinig baten, zoo lang er buiten het terrein eene bevolking woont, die ons vijandig en voor onze wapenen te krachtig is. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arrondlssements-rechtbank te 's Gravenhage mr. C. Asser, thans rechter plaatsvervanger in die rechtbank en advocaat aldaar tot substituut griffier bij de arrondissements-rechtbank te Dord recht mr. J. P. Cau, thans griffier bij het kanton gerecht te Sommelsdijk; tot griffier bij het kan tongerecht te Sommelsdijk mr. J. D. van Kuyk, eervol ontslagen Indisch rechterlijk ambtenaar, wonende te Assen. marine. Eervol ontslag verleend, op veTzoek, aan den officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht A. E. van Nugteren. Bevorderd tot officier van gezondheid le klasse M. Steensma, arts, off. van gezondh. 2e kl. leger. Voor den tijd van vijfjaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Neder- landsch Indië de le luitenant I. A. C. H. van Moll, van het 6e reg. infanterie, en de 2e luitenants C. van der Schroef, van het 3e„ en H. A. de Vos, van het le reg. infanterie. Benoemd bij het wapen der artillerie tot 2e luit. de kadet I. Frangois, herkomstig van de konink lijke militaire academie. Door den gemeenteraad te Nijmegen is tot praeceptor aan het gymnasium benoemd dr. A. W. van Geer, uit Rotterdam. Ter vervanging van dr. B. Sijuions, benoemd tot privaatdocent te Groningen, heeft de gemeen teraad van Sneek benoemd tot leeraar in de Ned. en Hoogduitsche taal en hare letterkunde aan de H. B. S. aldaar den heer J. C. van Druten, thans leeraar te Amsterdam. Bedankt voor het beroep naar Westkapelle, door den heer K. Janzen, candidaat bij het prov. kerkbestuur van Zeeland. De synode der Ned. herv. kerk is samenge roepen tegen 17 Juli 1878 te 's Gravenhage. Zij bestaat uit de heeren: E. H. Lasonder, hoogl. te Utrecht, en dr. C. P. Hofstede de Groot, hoogl. te Groningen, preadvis. ledenvoorts uit de heeren jhr. W. F. Trip van Zoudtlandt, pred. te Hattem K. F. Kreutzberg, pred. te Arnhem; G. Molen kamp, pred. te Delftmr. P. van den Brandeler, ouderl te 's Hage; dr. H. J. E. van Hoorn ,pred. te Hoorn; G. W. van Duyl, pred. te Broek in WaterlandH. Q. Janssen, pred. te St. Anna ter Muiden; J. C. Verhoeff, pred. te Utrecht mr. C. G. de Balbian van Doorn, oud-ouderl. te Utrecht; J. Alingh Prins, pred. te Korte Zwaagdr. D. C. Pleyte; oud-ouderl. te Leeuwarden; G. Bruna, pred. te Hasseltmr. P. I. J. Linckers, oud- ouderl. te Kampendr. A. T. Reitsma, pred. te Groningen; dr. P. Hofstede de Groot, oud ouderl. te Groningen; G. J. van Lakerveld, pred. te Helmond; mr E. de Man, oud ouderl te Breda J. B. F. Heerspink, pred. te Gieten, en J. J. L. Luti, Waalsch pred. te Middelburg, terwijl vaste leden met adviseerende stem zijn de quaestor-generaal J. R. Scholten te Amsterdam en de secretaris dr. S. F. van Hasselt te 's Gravenhage. Bij de benoeming van een kerkelijk hoogleeraar te Utrecht worden de hh. Alingh Prins, Bruna en Reitsma vervangen door hunne secundi, zijnde de hh. dr. J. P. Escher, pred. te Dronrijp, A. A. A. Molhuysen, pred. te Vollenhove, en J. Douwes, pred. te Leens. De minister van marine brengt in de Staats courant ter kennis van belanghebbenden dat jongens, bij hunne aanneming in den zeedienst, voor het tegenwoordige, den ouderdom van 15 jaren moeten bereikt hebben, en dat zij alleen bij een krachtig gestel en oogenschjnlijken aanleg voor den zeedienst op lljarigen leeftijd worden toe gelaten. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. instructiebrik Zeehond, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee H. D. Guyot, den 7en dezer van Chris- tiania vertrokken. Aan boord was alles wel. 0 Gisteren avond viel een knaapje van omtrent zeven jaren, zonder dat er iemand bij tegenwoordig was, van het einde van het Westerhoofd te Vlis- singen in het water. Juist schoten twee van de reede komende loodssloepen langs het hoofd. De kwartiermeester Van een dier booten, E. van Hoepen, van het Nederlandsch loodswezen, sprong onmiddellijk te water en redde het kind, dat zijn eigen zoontje bleek te zijn. Gisteren avond had alhier de openbare gymnastiek les van leerlingen der rijks-hoogere burgerschool, in tegenwoordigheid van den direc teur en sommige leeraren benevens eenige genoo- digden, plaats. Door eene smaakvolle versiering was hulde gebracht aan den eerlang zijne betrek king nederleggenden directeur. De oefeningen, bestaande in marcheeren, klimmen, springen enz., bewezen dat leeraar en leerlingen hun tijd niet ongebruikt hadden laten voorbijgaan, waarover dan ook door den directeur zijne tevredenheid werd betuigd. Diakenen der Hervormde gemeente te Hein- kenszand mochten Zondag de aan hun zorg toe vertrouwde armen met eene ruime buitengewone bedeeling verblijden. Zij waren daartoe in staat gesteld door eene zeer aanzienlijke gift van een der vermogende ingezetenen, die bij 't vieren van zijn zilveren huwelijksfeest ook die behoeftigen in zijne feestvreugde wilde doen deelen. Een nobele wijze van feestvieren, die navolging vinde Ooesche Ct.) Gisteren avond vereenigden zich in een dei- zalen van het nieuwe gedeelte van het gasthuis te Goes het dagelijksch bestuur dier gemeente, eene commissie uit het burgerlijk armbestuur, de regenten van 't gesticht, de regentessen, en de bouwmeester aan een feestdisch, ter herdenking van de hervorming die het gebouw heeft onder gaan. Die verbouwing mag belangrijk genoemd worden wijl, nu de vrouwen een nieuw gedeelte hebben kunnen betrekken, in het oude gedeelte voldoende ruimte voor de mannen bestaat. In navolging van andere plaatsen is ook hier gele genheid gegeven tot het nemen van zit- en stortbaden. De kamers voor particulieie zieken le en 2e klasse zien er keurig net en eenvoudig uit, evenzoo de verschillende andere lokalen. De algemeene ziekenzalen, geschikt voor 28 personen, zijn ruim en luchtig. Gisteren avond heeft te 's Hertogenbosch de processie, ter eere van O. L. vrouw van den Bosch, weder een aanvang genomen. Deze pro cessie, zeker de eenige in haar soort, wordt des avonds gehouden, neemt een aanvang te 9 uren en is dikwerf te middernacht nog niet afgeloopen. Honderden, zoowel ingezetenen der stad als be woners van omliggende dorpen, nemen er aan deel. Het uitgangspunt is de kathedraal; van daar trekt de processie door sommige, zelfs af gelegen straten, tot nabij het open erf eener branderij, alwaar een Lieve Yrouwebeeld met licht en bloemen is versierd, en vervolgens weder naar de kathedraal. Naar men verhaalt, heeft indertijd het miraculeuse beeld, dat ter vereering in de kathedraal is geplaatst, denzelfden weg bewandeld, die thans door de processiegangers ge durende negen achtereenvolgende avonden wordt afgelegd. Den 14 dezer hoopt de heer P. J. Buyck het feest te vieren zijner 25jarige dienstvervulling als burgemeester der gemeente Eede. De feesten te Delft, bij gelegenheid van het 30jarig bestaan der academie, zijn gisteren aange vangen. De reünisten en andere gasten werden in optocht van het station geleid naar de sociëteit, waar de heer W. de Jongh Dznvoorzitter van het studentenkorps, allen in een geestige toespraak verwelkomde. Heden heeft de groote optocht plaats, welke uit 140 personen, waaronder 60 ruiters, zal bestaan. De heer de Jager te Haarlem, heeft naar teekeningen van den heer Klinkhamer, voor zitter der maskarade-commissie, de costumes ge leverd. Tegen een notaris te Amsterdam is een klacht ingediend bij den officier van justitie, we gens het nemen van 18,0u0 voor het in orde brengen van een onderhandschen verkoop van een gebouw ter waarde van f 110,000. Bij het gemeentebestuur van den Haag be staat het plan de komst van prins Hendrik en prinses Marie van Pruissen, na hun huwelijk, feestelijk te vieren. Op verschillende plaatsen in de stad zullen eerepoorten worden opgesteld, waarvan de groot ste die bij 's konings zilveren regeericgs-jubilé

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2