Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en ieger, Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Gemeenteraad van Goes, lijk besluit van 29 Juni 11. tot vaststelling van het leerplan der gymnasia en progymnasia. Blijkens bericht van den minister-resident te Stokholm worden aldaar van verschillende artikelen opgenoemd in de Staatscourant van heden, invoer rechten geheven. Op de voordracht, opgemaakt door directeuren en commissarissen der Nederlandsche Handelmaat schappij, waaruit door Z. M. den koning een secretaris van dat lichaam, ter vervanging van den heer Schröder Visser, gekozen zal worden, zijn geplaatst de heeren J. Hudig Dzn., laatst koffieplanter op Java, H. A. van Overzee en P. Fraissinet, beide te Amsterdam. Men schrijft uit Harderwijk aan de Zwolsche Ct „Evenals bij het uitbreken van den oorlog op Atjeh is thans opnieuw te Belfort in Frankrijk, nabij de grenzen van Zwitserland, een kantoor gevestigd, hetwelk zich bezighoudt met het aan werven van Zwitsers voor het Oost-Indische leger. Naar men verneemt zal eerstdaags het handgeld voor de aangeworvenen bij dat leger weder ver hoogd worden. Een en ander wordt in verband gebracht met de minder gunstige berichten, die in den laatsten tijd uit Indië zijn gekomen." notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Winschoten, ter standplaats de gemeente Nieuwe Schans, G. Wirtjes, candidaat- notaris te Winschoten. marine. Ingetrokken de benoeming van den kapitein ter zee H. P. van Boneval Faure, als kommandant van Zr. Ms. schroefstoomschip Zil veren Kruis, en dat bevel tijdelijk opgedragen aan den luit. ter zee le kl. L. A. Walaardt Sacrê, le officier aan boord van dien bodem. Bevorderd: tot kapitein ter zee, de kapt.-luit. ter zee J. B. A. de Josselin de Jong; tot kapi tein-luit. ter zee, de luitenant ter zee le kl. G. Kruys; en tot luit. ter zee le kl. de luit. ter zee 2e kl. J. L. M. van Gorkum. pensioenen. De kapitein ter zee H. P. van Bo neval Faure is op zijn verzoek, met ingang van den len Augustus a., ter zake van langdurigen dienst op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1800, en van eene verhooging van dat pensioen van f 1125 'sjaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 'srijk3 overzeesche bezittingen. Aan den kapitein T. van der Werff, van het Ge regiment infanterie, gedetacheerd bij het kolo niaal werfdepot, is op zijne aanvrage pensioen verleend, en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1539 'sjaars, terwijl hem de rang is verleend van majoor. De officier van gezondheid 2e kl. W. Smith, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, thans op nonactiviteit, is op pen sioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 621 'sjaars, aanvang nemende met den len Augustus a. waarborg van gouden en zilveren werken. Aan H. W. H. Kist is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van hoofd controleur van den waarborg op de gouden en zilveren werken te Rotterdam, behoudens aan spraak op pensioen. leger. Benoemd bij het wapen der cavalerie tot 2en luitenant bij het 3e reg. huzaren, de wachtmeester F. W. baron van Rand wij ck, van het korps; bij het wapen der artillerie tot 2en luit. bij het 2e reg. vesting-artillerie, de sergeant E. M. C. Baak, van het le reg. vesting-artillerie bij het le reg. vesting-artillerie, de kadetten Toen de kleine Pearl tien jaar oud was had Hubert Carlton haar nu en dan ontmoet te Hastings, waar hij zijne vacanties doorbracht bij zijn moeder, lady Carolina en eens zelfs had hij het kleine meisje in 't zwart, dat hij na zooveel jaren herkend had, de behulpzame hand geboden. Het werd raadzaam geoordeeld dat Hubert op het vasteland ging reizen en zijn moeder had hem ook daartoe aangespoord, weinig vermoedende dat hij daar den schat zou vinden dien zij het minst begeerdeeen schoondochter. Zelfs Carlton werd het bang om het hart, als hij bedacht dat hij haar bij zijn thuiskomst zulk een onwelkome tijding moest brengen. Lady Carolina was de dochter van een graaf, iets waar ze niet weinig trotsch op was. Zij had mijnheer Carlton getrouwd om zijn geld, daar haar adellijke vader het zijne met spelen had opgemaakt. Maar al was zij arm aan geld, zij was altijd rijk aan eerzucht geweest en die harts tocht concentreerde zich nu op haar eenigen zoon. Zij verlangde een rijke erfdochter voor hem tot vrouw, die met haar vereenigd, genoeg invloed kon uitoefenen om Hubert een plaats te doen innemen onder de wetgevers van zijn land. Hij was vermogend, dank zij de zaak, welke lady Carolina nooit wilde hooren noemen en zjj twij felde er niet aan of hij zou haar weer tot den rang verheffen, dien zij door haar huwelijk verloren had. Wat Hubert's vader betreft, die had al gedaan wat hij kon voor zijne aristocratische vrouw en haar nog juist in tijds als weduwe A. C. van Altena, I. F. A. van Doorninck en C. J. Ludolphbij het 2e reg. vesting-artillerie, de kadetten G. G. Suermondt, A. E. J. G. d'Ha mecourt, H. Kemper en H. B. Mollbij het 3e reg. vestingartillerie, de kadetten M. W. F.Beijerinck, W. J. H. de Veer, J. A. Bachofner en L. baron van Hogendorp, allen afkomstig van de konink lijke militaire academie; bij het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs tot 2en luitenent, de kadetten P. Huffnagel. W. M. Pelletier, J. P. Klobbie, G. C. Makkink en J. W. Roeloffs Valk, allen herkomstig van de koninklijke militaire academie; bij het wapen der infanterie, tot 2en luitenant bij het le regiment, de sergeanten M. A. E. J. Meyboom, van het regiment grenadiers en jagers G. C. de Groot, van hot instructie-bataljon; H. C. Verheul, van het Ge regiment en C. Hemmes, mede van het instructie bataljon; bij het 2e regi ment, de sergeanten T. E. Kersting en G. N. A. de Vree, beiden van het 8e; benevens C. A. Poulus, van het 5e regiment; bij het 3e regiment, de sergeanten J. H. E. Wilmar en W. J. A. Roijen, beiden van het 2e; C. J. van Dort, van het leen W. Vervoorn, van het 7e regiment bij het 4e regiment, de sergeanten A. L. Boonac- ker, van het 8e regiment en W. J. C. Creutz Lechleitner en J. C Kros. beiden van het regi ment grenadiers en jagers; bij het 5e regiment de sergeanten H. A. du Croo, van het 8e; en J. H. van der Pol, van het 2e regiment( benevens A. Kraak, van het regiment grenadiers en jagers bij het - 6e regiment, de sergeanten A. T. Des- sauvagies, van het 2e regiment, en C. H. Ising en G. J. baron van Slingelandt, beiden van het regiment grenadiers en jagers; bij het 7e regi ment, de sergeanten J. F. Vethake en F. van der Breggen, beiden van het 6e, mitsgaders L. A. Collard van het 8e regimentbij het 8e regiment, de sergeanten D. Aitton, N. D. de Ridder en F. I. van Nahuysallen van het instructie bataljon; alsmede L. J. L. Schas, van het 2e regimentbij het 4e regiment, de kadetten jhr. J. T. van Spengler en L. W. J. Römer; bij het 8e regiment, de kadet M. F. Stevens; allen herkom stig van de koninklijke militaire academie bij' het wapen der artillerie van het leger in Nederlandsch Indie tot 2en luit., de sergeant J. van Capellen, van het 2e reg. vesting-artillerie bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië tot 2en luit., de sergeanten D. Kuypers, van het reg. grenadiers en jageis, G. H. Berenschott, van het instructie bataljon, F. C. van Baar van Slangenburgh, van het 8e, A. B. J. Prakken, van het le, L. N. O. Wethmar en E. van Dijk, beiden van het 5e, C. A. van der Bell, van het 6e, C. J. van Griethuysen en W. de Beijer, beiden van het le, A. J. van Geelen, van het 5e, en W. J. Kroef, van het 3e reg. infanterie, T. J. van Dam, van het instructie-bataljon, mits gaders de kadetten P. A. H. van der Haas, T. H. van Haeften, M. G. E. L. von Schaurotb, G. J. H. Bruinis en J. W. J. van der Moore, allen herkomstig van de koninklijke militaire, academie; tot 2en luit. bij het wapen der genie van het leger in Nederlandsch Indië, de kadetten F. W. van Bloemen Waanders, F. G. H. Vlasblom, G. J. Cassa, A. Schaefer en W. A. J. T. Zelle, allen herkomstig van de koninklijke militaire academie. De tijd van duur der nonactiviteit van den len luitenant J. G van der Schaaff, van het wapen der infanterie, is op zijn verzoek met éen jaar verlengd, buiten bezwaar der schatkist. belastingen. Benoemd: tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Leiden (bui tengemeenten) K. J. Gey van Pittius thans ont vanger derzelfde middelen te 'sGravesande c. a.; tot ontvanger der directe belastingen, invoerrech ten en accijnsen te Terschelling c. a. G. Wulfsen thans ontvanger derzelfde middelen te Wieringen. achtergelaten. Voor een man „van zaken" was zulk een gedrag al zeer bescheiden, ja bijna fatsoenlijk En nu werden al de eerzuchtige plannen van lady Carolina omvergeworpen door de tijding welke haar zoon haar bracht! Zij trof haar als een geweldigen slag en had na eenige heftige too- neelen een bepaalde verwijdering tu3schen moeder en zoon tengevolge. „Ik kan en ik wil haar niet zien" zei zij bij gelegenheid van hun laatste onderhoud. „Voor dat akelige meisje beteekent dat natuurlijk niets. Zij is een kale, sluwe gelukzoekster, die u in hare strikken gevangen heeft. Nu moet gij maar zien hoe gij verder klaarkomt. Ik zal geen vinger voor haar uitsteken, als alleen om haar te bena- deelen. Ik haat dat schepsel en als ik kans zie haar mijn ongenoegen te doen gevoelen, zal ik het niet laten. Gij handelt als een verwaande schooljongen. En dat zijt ge eigenlijk ook nog; ik had u een kindermeid mede op reis moeten geven. Uw betrekking is niet zeer voornaam en gij hebt niet veel om trotsch op te zijn. Uw vader heeft veel geld verdiend met zijn met zijn zaak, en dat hadt gij moeten gebruiken als een hulpmiddel om op te klimmen in de maat schappij. Daar gij eenig verstand en'geschiktheid hebt hadt gij kunnen voortgaan met geld verdienen, alleen als een middel om uw toekomst te verze keren. Wordt vervolgd.) onderscheidingen. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, A. L. Wurf- bain, voorzitter van het bestuur der vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam. koloniën. Eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, op verzoek, aan den Oost-Indisch en amb tenaar B. J. van Dieren, gewezen klerk op het assistent-residentiebureau te Ambarawa (Sama- rang,) thans met verlof hier te lande. Beroepen tot predikant te Kleverskerkede heer E. M. Oosterzee, candidaat. Behalve dezen stonden op het drietal de heer Jansen, candidaat en de heer Oudegeest predikant te Ossendrecht. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Maria, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee C. J. Smith, den 6en dezer van Malta vertrokken, ter voortzetting van de reis naar Nederland. De luitenant ter zee Ie kl. H. Bernelot Moens, dienende aan boord van Zr. Ms schroefstoomschip van Galen, wordt met den Hen dezer op nonac tiviteit gesteld. Naar wij vernemen zal door de leden der Sociëteit Door de wapens vriendenbestaande uit dienst doende en oud-onderofficieren en korporaals der schutterij alhier, morgen een rijtoer gehouden worden over Zoutelande en Westkapelle naar Domburg, alwaar men zich aan een gemeenschap pelijk diner zal vereenigen. De gezant van China te Parijs en Londen benevens zijn gezantschap secretaris zijn, met den Japanschen gezant te Petersburg, de admiraal Enne Motto, te 's Gravenhage aangekomen en zullen de voornaamste merkwaardigheden in ons land bezichtigen. Het aangekondigde waterfeest aan de Utrecht- sche zwem- en badinrichting aan den Leidschen Rijn is met goeden uitslag van stapel geloopen. Het was een eigenaardig feest, zooals in Neder land op dat gebied nog niet gezien is. De tobbe wedstrijd leverde voor velen een aardig schouwspel op. De groepen van den allegorischen optocht stelden voor: Boyton, Neptunus en Mercuur, Bacchus. Voorts kano's, waarvan éen door een negervorst werd geroeid. De groepen werden getrokken door visschen en andere waterbewoners. De optocht werd door Bengaalsch vuur en zoo genaamde waterrotten verlicht. De muziek der schutterij luisterde het feest op. Het was zoo vol dat er geen plaatsen meer over waren. Door de Russische regeering zal in Siberië eene universiteit worden opgericht, die haren zetel te Tomsk zal hebben en vier faculteiten zal tellen, nl. eene historisch-philosophische, eene physisch- mathematische, eene juridische en eene medische. Men hoopt, dat deze instelling haar licht in wijden kring zal doen schijnen. Te Weymouth in Engeland is quaestie van eene vervolging in te stellen tegen de gasfabriek, wegens het verpesten der lucht door het fabri- ceeren van sulphas ammoniae. Men dacht eerst dat gebreken in de rioleering den ondragelijken stank veroorzaakten, dien men in de stad waar nam doch na onderzoek bleek, dat de oorzaak te zoeken was in de ammoniakale vloeistoffen uit de gasfabriek. BINNENLAND. Tweede kamer. Ingekomen is een wets ontwerp, houdende bepalingen omtrent de beteu geling der besmettelijke veeziekten in bepaalde landsdeelen. De beraadslaging over het schoolwetsontwerp hervat zijnde ontwikkelde de heer de Jonge zijn amendement om het woord „Christelijk" uit art. 33 weg te laten. Hij wil dat de wet waarheid bevatte, en geen fictie. Reeds in 1857 en later is het woord „Christelijke" slechts als eene leuze, als eene onwaarheid bestempeld, doch daarmede misbruikt men de leer van Christus. De redenen tot verwijdering van het woord zijn toegenomen sedert de jongere openbare onderwijzers meer ongeloovig zijn geworden, zoodat de fictie steeds gevaarlijker wordt. Ook de heer Barge wilde geen uithangbord, niet onder Christelijke vlag binnen smokkelen wat den Christen eene ergernis is. De heer Vader wil de woorden „Christelijke deugden" behouden. Het Christendom moet als element van opvoeding op de school blijven. De heer Godefroi hecht aan de twee woorden de zelfde beteekenis als in 1857eene formule, die de Christelijke geloofswaarheden uitsluit, maar de Christelijke moraal en deugden, als uitvloeisel der moraal van het Jodendom, omvat. Die formule heeft tot dusver geen kwaad gedaan. Enkele voorgekomen misbiuiken zijn daaromtrent niet beslissend. Maar vooral daarom moeten de woorden behouden blijven, omdat hun weglating een wapen zou zijn in handen dergenen, die de openbare school als atheïstisch aan de domme menigte voorstellen. Dit beaamde de heer Bor- gesius. De heer Mackay meent, dat de beide woorden niet behouden kunnen blijven, omdat hunne wettelijke beteekenis geen positief Chris telijk beginsel kan noch mag insluiten. De heer Heydenrijck ondersteunde dat betoog. BUITENLAND. Brussel. Het hof van cassatie heeft het beroep in cassatie van Fortamps, ex-gouverneur van de Banque de Belgique verworpen en hem (Fortamps) en 't Kint naar het hof van assises van Brabant verwezen. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben heden namiddag in het openbaar aanbe steed lo. het maken van een brandspuithuisje op den dam, hiervoor waren ingeleverd vier biljetten door de volgende inschrijvers P. Krijger, voor 430 C. A. Goethals, voor f 345; K. J. Kuiler, voor f 319,75; en J. A. Ovaa, voor 285,58. 2o. het opruimen van het ijzeren hek en het vernieuwen van het trottoir, benevens eenige verdere werkzaamheden aan den abdij to ren. Ingeleverd waren dr e biljetten door J. Holm, voor f 990; H. P. van de Ree, voor f 973enP. Krijger, voor f 967. Aan de laagste inschrijvers is de besteding, onder nadere goedkeuring van burgemeester en wethouders, gegund. (Van 30 Juni tot 7 Juli.) Middelburg. Ondertrouwd: P. Lokerse, wed'. 29 j., met M. P. Geldof, jd. 29 j. H. R. Vee- nema, jm. 19 j., met C. A. Jonkers, jd. 22 j. J. G. Essenberg, wed'. 33 j., met P. C. Michiel- sen, jd. 25 j. BevallenP. J. Jonk, geb. Regeur, z. en d. I. Godelijn, geb. Schuiten, zs. (tweel.) B.Alberts, geb. Duif, d. P. Poelman, geb. Westenberg, d. E. Huijsman, geb. Douw, z. H. Beckers, geb. Heijman, z. T. P. Lorier, geb. de Munck, d. Overleden: K. Kraat, d. 11 m. J. C. Ovaa, jm. 46 j. J. van den Broecke, vrouw van J. P. Ber. denis van Berlekom, 42 j. A. Klap, z. 11 d. (Van 29 Juni tot 6 Juli.) Vlissingen. Gehuwd: T. Boersma, jm. 27 j., met E. Maas, jd. 24 j. A. Suurmond, jm. 21 j., met N. Bostelaar, jd. 21 j. Bevallen: A. Wouterse, geb. Lievense, d. J. C. Ceulen, geb. Le Marchand, d. J. H. Antheunissen, geb. But, d. C. J. van Os, geb. van der Weele, z. S. M. van Bel, geb. Can bier, d. P. J. Joukes, geb. Bos, z. E. M. Nagelkerke, geb. Klaassen, z. Overleden A. T. J, Timmerman, z. 9 m. W. de Wolff, jm. 46 j. M. J. G. de Waard, d. 20 d. A. Bostelaar, d. 8 m. A. J. P. Vermaas, d. 2 m. Goes. BevallenC. Brusket, geb. Dirkse, d. J. Dronkers, geb. van Meurs, d. E. A. Kuijper, geb. Husen, z. P. Snoek, geb. Brandt, z. OverledenJ. Nout, wed', van S. Westerweel, 64 j Zierikzee. Bevallen: A. H. Lakenman, geb. Bal, d. C. van Schaik, geb. Gudde, z. M. A. Koppens, geb. Tuinman, z. OverledenC. H. Lodewijk, jm. 21 j. C. Doele- man, d. 6 w. 6 Juli. 's av. 11 u. 65 gr. 7 's morg. 8 u. 65 gr. 's midd. 1 u. 72 gr. 's av. 6 u. 68 gr. 's av. 11 u. 63 gr, 8 's morg. 8 u. 66 gr. 's midd. 1 u. 67 gr. 's av. 6 u. 61 gr. Z.tting van Zaterdag 6 Juli. Voorzitter de heer Fransen van de Putte, we- genR ongesteldheid van den voorzitter. Afwezig waren met kennisgeving de heeren van der Feltz, dr. Callenfels en van Asperen Vervenne. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. De volgende ingekomen stukken worden ter tafel gebracht: het goedgekeurde raadsbesluit verhooging jaarwedde van den leeraar in de staatswetenschappen, dat voor notificatie aange nomen wordt; het jaarverslag der gemeente Zierikzee, dat in de boekerij zal worden geplaatst en de begrooting der gemeente-apothee kover 1878, die gesteld zal worden in handen der finantieële commissie. Daarna ontvangt de heer Fransen van de Putte een advies uit handen van den heer Busing om trent de af- en overschrijving op de begrooting voor het burgerlijk armbestuur, met bijvoeging dat de financieële commissie zich na nadere be spreking met burgemeester en wethouders met het voorstel kon vereenigen. De voorzitter dit advies in een voorstel veranderende wordt alzoo besloten. Vervolgens wordt medegedeeld dat de heeren jhr. L. C. v. d. Feltz en jhr. mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet, de benoeming tot lid der commissie van toezicht over het midd. onderwijs hebben aangenomen, doch dat de heeren Verweij, dr. Verschoor en mr. van der Meer Mohr be dankt hebben. Burgemeester en wethouders hebben dientengevolge eene nieuwe aanbeve lingslijst opgemaakt en stellen, wegens de ur gentie van de zaak, voor onmiddellijk tot eene benoeming over te gaan,

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2