N°. 158. 121e Jaargang. 1878. Maandag 8 Juli. VJmrijfc». Telegraphische berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/in. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad ver ten tien: 20 Cent per regeL Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de puhiicité étraftgère G L. Daube en Cie. Ié Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg, 6 Juli, Spoorweg-dieverijen. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Rechtszaken, Verkoopingen en aanbestedingen. Aan het commissariaat van politie zijn als ge vonden gedeponeerdTwee ringen waaraan eenige sleutelseen portemonnaie waarin eenig geldeen kindertaschje waarin een zilveren vingerhoed. Met de stoomboot Telegraaf IV, die morgen (Zondag) middag te 2 uren van Antwerpen alhier aankomt, zal ook het muziekkorps der schutterij {garde civique) van Laeken, de residentie van Z. M. den koning der Belgen, aan onze stad een bezoek brengen. Het korps, dat in burgerklee- ding reist, heeft het voornemen te kennen gege ven alhier een concert te geven ten voordeele van eene der instellingen van liefdadigheid, welke daartoe door het gemeentebestuur zal worden aangewezen. Aan dit menschlievend verzoek voldoende, is de muziektent van het Schuttershof ter beschikking van de Laekensche kunstenaars gesteld, terwijl de opbrengst van het concert ten voordeele der algemeene armen zal strekken. De toegangprijs is bepaald op f 0.25 de persoon. Onnoodig hierbij te voegen dat wij den vreemde lingen eene ha rtelijke ontvangst en hunne uitvoe ring een druk bezoek toewenschen. In de zitting van den gemeenteraad te Ter Neuzen is gisteren tot wethouder gekozen de heer mr. ,j. P. Dronkers, daar de heer J. Lensen, in de vorige vergadering daarvoor gekozen, voor die beuoeming had bedankt. De staatscommissie voor den Botterdamschen waterweg heeft bij den minister van waterstaat het voorstel van den hoofdingenieur voor de rivieren ondersteund, strekkende om de wegrui ming van gronden uit den nieuwen Maasmond zoodanig te bespoedigen, dat die niet op 31 Dec. 1880, maar op 1 Juli van dat jaar voltooid zal zijn. Voor deze bespoediging is eene verhooging van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voorge steld, ten bedrage van f 260,000. Voorts wordt in hetzelfde wetsontwerp uitgetrokken f 115,000 voor buitengewone stormschade en 75,000 voor kosten der wereldtentoonstelling te Parijs. De staatscommissie schrijft ook aan den minis ter, dat zij met bare werkzaamheden nog niet ver genoeg gevorderd is om haar eindverslag spoedig te gemoet te kunnen zien. Bij het gemeentebestuur te Botterdam is tot dusverre niets bekend van het door de Haarl. Ct. aan de heeren Guillaumeron en Otlet toegeschre ven voornemen, om in rechten van de gemeente de som van f 6000 terug te vorderen, welke aan haar vervallen is tengevolge van het te niet gaan der concessie voor de tramwegen. Den 3en Juli 1878 heeft te Lissabon de uit wisseling plaats gehad der akten van bekrachti ging van het verdrag tot wederkeerige uitlevering van misdadigers, den 3en April bevorens tusschen Nederland en Portugal gesloten. In de laatstgehouden vergadering van inge landen van den polder Borssele is besloten de gewone jaarlijksche subsidie voor onderhoud van wegen, die vroeger door het middel van straten en wegen werd genoten, voor het loopende jaar niet aan de gemeente te verleenen. Ct.) De Rotterdamsche vleeschhouwerij en broodbak- leery welke over 1876 ruim f 14,000 verloor, heeft over 1877 een tekort van ƒ3368. Daar het debiet met 18 pet. is toegenomen hoopt men, bij het verminderd verlies, dat de kwaadste tijd nu voorbij is. De exploitatie bepaalt zich, in af wachting der oprichting van een gemeentelijke slachtplaats, tot de broodbakkerij. Naar aanleiding van een te Utrecht voorgevallen ongeluk, gisteren door ons medegedeeld, schrijft dr. Fles aldaar het volgende aan het Utr. Dagblad, dat ook in wijder kring behartiging verdient: „Voor het bepleistèren ecner woning had men een steiger gebruikt, die moest worden afgebroken. „Daarmede was men bijna gereed, toen het 12 uren sloeg. De werklieden vertrokken onmiddel lijk. Eenige palen lagen op den grond, éen stond nog vast, een tweede, die het ongeluk veroor zaakte, was bijna onbevestigd, zoodat het te voorzien was dat slechts een kleine stoot zou noodig zijn, om hem te doen neervallen, en mis schien verscheidene menschenlevens te vernietigen- Maar de klok had geslagen en 't uur van schaften was daar. „Die paal zou wel houden''. „Maar de wind gaf eeu lichten stoot, en de paal viel neer op het hoofd van een lief, veelbe lovend kind, dat eenige minuten later een lijk was. „Als niet toevallig de honderden kinderen, die bij 't uitgaan der school gewoonlijk het Domplein bevolkenin 't luiden der kermisklok aan leiding hadden gevonden, zich naar de omstreken der buurkerk te begeven, dan was het aantal slachtoffers niet te berekenen geweest. „Ik wil geen oordeel vellen, doch het aan de bevoegde macht overlaten, te bepalen, of hier al dan niet manslag door onvoorzichtigheid heeft plaats gehad". Over het gebruik van oude maten en gewichten leest men in een ingezonden stuk in het Vaderland naar aanleiding van hetgeen daarover onlangs door het Nieuws van den Dag geschreven werd (zie M. Ct. van 21 Juni) het volgende: „De reden, waarom men in den manufactuurhandel zoozeer genegen is om de onde benamingen te ge bruiken, is o. a. hierin gelegen, dat men de voor keur er aan geeft om met oude, afgeschafte en verboden maat te meten of te rekenen. „De Lyonsche of Fransche stukken zijde b. v. komen in ons land met étiquetten, waarop lengte en breedte in meters en centimeters staan aange wezen; doch vóór de tekoopsteiling wordt de étiquette vervangen door een stuk papier, waarop een oneigenlijke breuk, bijv. 5/4, of iets dergelijks, staat en d ie vijf kwart zijn deelen van de oude el. „De lengte van die oude el hangt af van de willekeur van den verkooper; 't kan zijn 67 óf 69, óf 70 centimeters, al naar gelang het lijden kan. „Meestal wordt op de vraag: hoe lang is de el? een der genoemde getallen met bijvoeging van het bedoelde woord centimeters tot opheldering van de cabalistische 5/4 er hij genoemd. „Onze dames weten zeer goed wat centimeters zijn. In de modejournalen, in alles, wat door dames geschreven wordt, vindt men de algemeene namen der maten en gewichten genoemd. Slechts in achterbuurten vindt men nog den „verrel", den „vingerhoed" en wat dies meer zij in eere! De menigte prijscouranten, die uit Parijs over ons land worden uitgestort, hebben alle de metrieke benamingen en éen der redenen, waarom die aan biedingen gading vinden, is gelegen in de zekerheid der koopers nopens de maat. „Doch de aan het Nieuws van den Dag en wel licht ook nog aan vele andere nieuwsbladen ge dane herinneringen, ter handhaving van de wet, kunnen misschien ook een wijdere strekking hebben dan juist de maat voor „stoffen" te meten. In de laatste jaren bijv. is steeds bij den houthandel 't misbruik blijven bestaan om het hout per Amsterdamsehen of Bhijnlandschen riemvoetduim uit te drukken en te berekenen in duiten en penningen „In duiten en penningen! Wie zou 't gelooven in 1878, na al die discussiën over den gouden en zilveren standaard. En toch is 't zoo. „Tot handhaving der wet zijn in de laatste jaren hier en daar vervolgingen door de ambte naren van het openbaar ministerie ingesteld en onder het nieuws van den dag behoort ook vermeld te worden, dat eenige houthandelaren dezer dagen wegens het gebruikmaken van oude maat zijn vervolgd, en de zaak wellicht door het vonnis van den laagsten rechter niet als afgedaan is te beschouwen. „Wat of nu wel de voordeelen zijn, die uit het gebruik van oude, ongelimiteerde maat bij den manufactuur- en lakenhandel kunnen voortvloeien, willen wij liever hier niet aanroeren. Belang stellenden kunnen 't vernemen bij den eersten handelsreiziger in dergelijke stoffen, dien zij eens vertrouwelijk aan een tahle-d'hóte kunnen spreken, of wel meer uitvoerig, indien scherpe concurrentie meebrengt om wederzijdsche kwade praktijken publiek te maken". De heer M. C. d. B., te Yerseke, ontving-Vrijdag den 14en Juni kennisgeving van het station Krui'ningen, dat aldaar een pak voor hem was aangekomen. Den volgenden morgen liet hij dit door den postbode meebrengen, maar bemerkte bij ontvangst, dat er 2 meters kleedjesstof ont braken. Het pak was afkomstig van het magazijn Le Printemps, te Parijs, door het huis- van rëex- peditie van genoemd magazijn te Boosendaal nagezien en de inhoud accoord bevonden. De heer d. B. bemerkte bij ontvangst dadelijk, dat het pak open geweest was, daar het niet was dichtgemaakt zooals hij dit van het bewuste magazijn gewoon is. Volgens al die gegevens zou de diefstal dus tusschen Boosendaal en Yerseke moeten zijn geschied. {G. Ct.) politie. Eervol ontslag verleend op verzoek aan J. Eagelvaart, commissaris van politie te Botterdam. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Leeuwarden, ter standplaats de gemeente IJlst, G. Benthem Beddingius, candidaat- Hotaris en gemeente-ontvanger te Sneekbinnen het arrondissement Heerenveen, ter standplaats Munnikcburen, gemeente Weststellingwerf, F. Gorter, candidaat-notaris te Anjum. onderwijs. Op verzoek aan jhr. mr. J. M. van Beyma thoe Kingma eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Heeren veen. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den gepensioneerden kapitein ter zee titulair, jhr. N. A. Holmberg de Beckfelt, dienstdoend kamerheer bij prins Hendrik der Nederlanden, tot het aan nemen en dragen der versierselen van de kom- maudeurskruizen der orden van den Booden ade laar, van Leopold en van den Zahringer Leeuw, hem respectievelijk door den keizer van Duitsch- land, koning van Pruissen, den koning der Belgen en den groothertog van Baden geschonken. Benoemd tot hulponderwijzer aan de openbare school te Wolfaartsdijk, K. v. d. Slikke, te Krab- bendijke. De rechtbank te Breda heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer F. van Makkelenberg contra mr. L. H. C. Ingenhousz, betreffende de nalatenschap van wijlen den heer P. J. Werden, pastoor aldaar, en aan den eischer zijne vordering ontzegd, met veroordeeling van dezen in de kosten van het geding. Door den heer Makkelenberg zal tegen deze uitspraak appèl worden aangeteekend. De rechtbank te Maastricht heeft den ge wezen notaris W. aldaar, bij verstek veroordeeld tot éen jaar eenzame opsluiting, ter zake van het ten nadeele van den eigenaar verduisteren van gelden, die hem in handen gesteld waren tot uitbetaling en overmaking. Bij vonnis der rechtbank te Haarlem is J. O., ontslagen machinist van de Holl. spoor wegmaatschappij, wegens het zonder opzet gevaar doen ontstaan voor een trein, waardoor eene hotsing is ontstaan (op 15 April 1878hij Driehuizen gem. Yelzen) tengevolge waarvan ver scheidene personen, hoewel niet belangrijk, zijn verwond geraakt, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 6 maanden. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft Fer dinand Heun, wegens moord op de weduwe Aikema, te Middelstum gepleegd, veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. De heeren mr. M. P. Schlesinger, advocaat en A. J. Holster, procureur, beiden te 's Bosch, zijn door het gerechtshof te 's Hertogenbosch vrijgesproken van de hen ten laste gelegde be schuldiging, als zouden zij in eene rechtszaak desbewust, gebruik hebben gemaakt van een valsch stuk, waaruit voor derden nadeel zou hebben kunnen voortspruiten. In den afgeloopen nacht ten 111 uur is de schildwacht, die een der posten bij het huis van arrest alhier bezette en die aan duizelingen on derhevig schijnt, te water geraakt. Hij werd door nabijwonende buren, die het geroep om hulp hoorden, met eene boot gered en is er met den schrik afgekomen. Heden morgen werd zijn ge weer opgevischh Omtrent den te Kwadendamme gepleegden diefstal in B. C. kerk kan worden gemeld dat de daders zijn opgespoord. De toedracht der zaak moet ongeveer zijn ge weest dat Zaterdag de offerkist, ruim f 25 bevat tende, door de kerkmeesters gemist werd. De justitie deed onderzoek doch te vergeefs. Woens dag werd echter de kist gevonden in een tarwe veld tegenover de kerkwaarbij bleek dat zich in de kist nog ruim f 16 bevond. Het ver moeden viel op de schooljongens en toen uit het koor der kerk door den pastoor en den brigadier der rijksveldwacht op de jongens werd gelet, bleek dat bij het uitgaan der school alle kinderen huiswaarts gingen met uitzondering van zekere F. en M. de P., oud 9 en 7 jaren, onder Baarland woonachtig, die in de tarwe gingen zoeken. Daar zijn ze toen betrapt, en hebben volledig hekend dat zij te zamen op Woensdag de kist weggenomen, met een gebroken mes een gat er in gemaakt hebben en daaruit dagelijks een aantal centen namen, die zij bij gelegenheid der kermis versnoepten. Verschillende getuigen bevestigen dit. Te Haarlem is de laatste loteling der ge meente, die ter inlijving kon worden opgeroepen, in werkelijken dienst gesteld. Dit geval is aldaar, zoolang de militiewet van 1861 in werking is, nog nooit voorgekomen. De heer mr. J. L. de Bruijn Kops heeft, als afgevaardigde van Nederland, te Parijs in het congres der maatschappijen van voorzorg eene voordracht over de spaarkassen in ons land gehouden. - Men schrijft uit Eindhoven dat de heer J. F. Smits van Oijen, bij gelegenheid van zijn zilveren jubelfeest als burgemeester dier gemeente, f 12,800 aan de armen heeft geschonken, zi jnde zijne gekapitaliseerde jaarwedde gedurende 25 jaren. Dezer dagen is den vertegenwoordige reener geachte Nederlandsche firma uit Deventer de toe gang in Berlijn geweigerd, op grond dat hij niet voorzien was van een buitenlandscb paspoort. In afwachting, dat hem uit zijne woonplaats zoodanig stuk gezonden wordt, is hij verplicht in den om trek der stad te vertoeven. Gisteren is alhier te koop aangeboden: De hofstede genaamd „Niet altijd Zomer", staande en liggende aan den Veerschen weg in de gemeente Middelburg met 9 hectaren 48 aren 16 centiaren bouw- en weilanden. Verkocht voor f 17346.15. 3 hectaren 98 aren 32 centiaren weiland aldaar. Verkocht voor f 5770. 69 aren 30 centiaren bouwland aldaar. Ver kocht voor f 1060. binnenland. Amsterdam. Naar men verneemt heeft Z. K. H. prins Hendrik het voornemen te kennen gegeven, om ten aanzien der keuze van het nati onaal huwelijksgeschenk eerst zijne bruid te raad plegen en daarna de gemeenschappelijke keuze aan het hoofd-comitè bekend te maken. 'sGravenhage. Op de algemeene vergadering der vereeniging Eigen Hulp is bij de behandeling der rekening over 1878 besloten, in 1878 en 1879 aan de distrieten geen restitutie te verleenen van hun vroegeren omslag. De rekening werd goed gekeurd, alsmede de begrooting over 1879, waarop 1500 voor bezoldiging van den algemeenen secretaris is uitgetrokken. Tot nieuwe leden van het hoofdbestuur werden gekozen de beerer Teixeira de Mattos en Baudouin. De rapporten en voorstellen omtrent de spaar en voorschotkas, den borgtocht der rekenpliehtige ambtenaren en de onderlinge brandverzekering, werden verzonden naar de commissiën ad hoe. De statuten werden verder behandeld en aange nomen. Daarna is de vergaderieg gescheiden. buitenland. Parijs. Een Beuter-telegram meldt uit Batavia onder dagteekening van 6 dezer Belangrijke versterkingen zijn naar Atjeh ge-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1