Telegraphische berichten. O n d e r w ij s. Marine en leger, Landbouw. Rechtszake n. De heer C. J. Houmes, hulponderwijzer alhier, heeft de benoeming tot hoofdonderwijzer aan de bijzondere protestantsche school te Wamel aan genomen. Eenige ouders en voogden van jongelieden die te Amsterdam de inrichtingen van middelbaar onderwijs of het gymnasium bezoeken, hebben den gemeenteraad verzocht des Woensdags na éen uur de lessen aan deze instellingen te doen staken, teneinde den leerlingen gelegenheid tot het ontvangen van godsdienstig onderwijs te geven. Het oorlogstoomschip Atjeh is naar de marine werf te Nieuwediep verhaald en zal van een veel zwaarder tuig worden voorzien. Ook zullen de masten, als veel te licht, bekuipt worden; er zullen waarschijnlijk nog wel 3 maanden verloopen, eer deze bodem den tocht kan hervatten. Hbl Het bevel over de afdeelingen vesting artillerie, gevormd bij de jongste organisatie bij dat wapen, wordt met 1 Augustus a. opgedragen aan de hieronder vermelde hoofdofficieren, waar bij tevens vermeld zijn de hoofdofficieren, die verder op dien datum bij elke afdeeling worden ingedeeld. Ie Afdeeling kolonel-kommandant J. H. Kretzer, majoors: luit.-kol. van Haeften, (voorloopig), en F. M. Collard; 2e afd. kolonel- kommandant H. A. A. van Rijssen, die voorloopig te Delft in garnizoen blijft; majoor B. de Jong; 3e afd. kolonel-kommandant K. A. Wimmer, majoor D. G. F. H. van der Voort Maarschalk 4e afd. luitenant-kolonel-kommandant M. J. van Nieuwkuijk5e afd. luit. kol.-kommand. J. A. baron Mulert, die voorloopig te Willemstad in garnizoen blijft; majoor K. L. van der Heijden, die voorloopig te Geertrnidenberg het bevel blijft voeren6 afd. luit.-kol. L. E. T. Bolomeijma joor W. W. A. Oltkamp; 7e afd. luit.-kol.-komm. C. G. C. F. Ising; 8e afd. luit.-kol.-kommand. majoor R. C. van Onselen. Volgens bepaling van den minister van oor log kunnen de miliciens der lichting 1875 een huwelijk aangaan, Voor zooverre ze dit jaar niet voor najaarsoefeningen onder de wapenen behoeven te komen. Het is dit jaar voor 't eerst dat een dergelijke gunstige bepaling wordt gemaakt. Hier door kunnen nu 2 van de 5 lichtingen gehuwd zijn. Voor het toelatings-examen aan de rijks land bouwschool te Wageningen hebben zich twee en- vijftig aspiranten aangemeld. De bekende geschiedenis van de vernieling van den muur op het Schapenplein te Amsterdam heeft misschien aanleiding gegeven tot een andere ver nieling. Onder Aalsmeer is een nieuwe rijweg aangelegd. Een klein, onoogelijk huisje van geringe waarde ontsierde een gedeelte daarvan. Vandaar dat de burgemeester pogingen aanwendde dat voor de gemeente aan te koopen. De eige naar stelde echter te hooge eischen. Kort daarna vierde de burgemeester zijn 25jarig ambtsfeest. Eenige jongelieden meenden in de feestvreugde over dat feit dien ambtenaar genoegen te doen, door het perceeltje te helpen amoveeren. Des nachts werd het deerlijk gehavend en beschadigd. Ofschoon niemand daarbij tegenwoordig was, gaven zij door hun gesprekken aanleidingdat vier hunner eergisteren voor het gerechtshof te Am- lichtjes, die het effect maakten van glimwormpjes. Hier en daar stak eehe schitterende ster, êen kroon of een anker tegen den donkeren achtergrond af, en verblindde aller oogen, als of zij uit de duis ternis in het helderst zonlicht traden. Er speelden twee orkesten, een in huis en een in den tuin, op genoegzamen afstand dat de tonen van het laatste onhoorbaar waren voor dansers, die over den gladden vloer van de danszaal gleden. Deze zaal, die alleen bij bijzondere feestelijkheden gebruikt werd was schitterend verlicht met kristallen kronen, die in de tallooze spiegels weerkaatst werden. Aan de eene zijde bevond zich een balkon, door gebeeldhouwde zuilen gedragen, waarop de muzikanten zaten; aan den anderen kant was eene breede dubbele deur, met fluweelen gordijnen, waarmede men in het salon kwam waar de familie gewoon was 's avonds bijeen te komen. Van avond stond dit salon vol stoelen en mevrouw Steinmann zat op de canapé en wachtte een bepaalden gast aan wien zij de eereplaats naast zich zou aanbieden. Wie dat zijn zou maakte het onderwerp van veler gissingen uit; want men had opgemerkt dat noch aan mevrouw von Bingen, noch aan mevrouw de „burgermeisterin" die eer was te beurt gevallen. En volgens Duit- sche begrippen staat die ongemakkelijke plaats op de canapé naast de gastvrouw, gelijk met het beklimmen van een tijdelijken troon, en geeft het denkbeeld weer van het hooge maatschappelijke standpunt waarop de gastvrouw u plaatst. JSenige jonge meisjes plaagden Lotta al fluiste- sterdam moesten terecht staan ter zake van moed willig vernielen van eens anders gebouw. De adv.-generaal mr. Op ten Noort requireerde deswege, met toepassing van verzachtende omstan digheden, de veroordeeling van beschuldigden tot een celstraf van 45 dagenen een kleine geldboete. De verdediger, mr. E. T. Clausing, die de schuld niet bewezen achtte, concludeerde tot vrijspraak Het hof zal Dinsdag 7 dezer uitspraak doen. Terwijl de bodewagen van Janus Suvaal gis teren namiddag van het dokhuis de Palingstraat te Vlissingen inreed, viel een kind voor de paar den, die met wagen en al over het kind heengin gen zonder dat het eenig letsel bekwam. Minder goed liep het af met eene vrouw, die ter redding van het kind toeschoot, en die de beide wielen van den wagen over het lijf kreeg waardoor zij zich ernstig bezeerde. Een heer, die daar toevallig passeerde, viel ook achterover op den grond, ver moedelijk doordien de genoemde vrouw hem vastgreep, doch hij werd slechts licht geraakt, zoodat hij met een niet geringen schrik vrij kwam» Een en ander maakte zoodanigen indruk op eene oude vrouw, die dicht daarbij op eene stoep zat, dat zij in onmacht viel. Men schrijft uit Vlissingen aan het Handelsblad Evenals in vorige zomers, wordt Zeeland ook nu weder vrij druk bezocht door Antwerpsche en andere Belgische pleizierreizigers, die gewoonlijk des Zondags met een extra-stoomboot aankomen. Aanstaanden Zondag doet de stoomboot Telegraaf 1V met gelijk doel weder een reis van Antwerpen naar Vlissingen, waar het nieuw ingerichte bad huis een aantal dezer gasten voor een enkelen dag tot zich trekt. De houding dezer vreemdelingen, voor het meerendeel tot den kleinen burgerstand behoo- rende, is altijd zeer voegzaam; zij hebben vaak dolle pret, doch immer zonder dronkenschap of losbandigheid, want de quadrilles van dames en heeren (gecostumeerd) in het water en andere koddige voorstellingen zijn niet in strijd met de Belgische zeden, en geven dan ook slechts een aller vermakelij kst, doch in geenen deele kwetsend schouwspel. Tegen een ingezetene van 's Heer Arends- kerke is procesverbaal opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen van geneeskundige praktijk. Beklaagde moet een geneesmiddel hebben verstrekt tegen een uitwendig ooggebrek, dat, gelukkig, genezing heeft tengevolge gehad Maandag namiddag te half vijf uur vonden de gemeente-veldwachter en de brievengaarder te Camperland een schoolknaap, oud 7 jaren, han gende met zijn voet in de spleèt van een boom en met het hoofd naar beneden. De knaap verkeerde reeds in bewusteloozen toestand en zou voorzeker zijn klimmen met den dood hebben moeten be- koopen, indien genoemde personen daar niet voorbij gekomen waren en hem uit zijne moei lijke positie verlost hadden. Ereda heeft een treffend verlies geleden door het overlijden van den heer jhr. mr. P. Six, rent meester der domeinen, ridder van den Gouden- Leeuw van Nassau enz. Hij mocht den ouderdom van 73 jaren bereiken, doch was nog tot in de laatste dagen van zijn leven, ijverig werkzaam in verschillende betrekkingen. Ook de wetenschap, vooral die op het gebied der natuur, verliest in den waardigen, humanen man een harer ernstige beoefe naars. „Breda verloor deze week een harer beste burgers," zoo luidden de woorden, gisteren aan het graf gesproken door den burgemeester, mr. E. de Man Ez. Een zeer aanzienlijke schare was op het kerkhof aanwezig. Hartelijke woorden werden daar gesproken door de heeren Hovy, rend om toch te zeggen, wie er verwacht werd. Maar Lotta wilde het niet zeggen, zij legde den vinger geheimzinnig op den mond en lachte schalks, inwendig verheugd een geheim te bezitten dat tot nogtoe door geen der gasten gedeeld werd. Eindelijk ontstond er eenige opschudding bij de deur die naar het portaal leidde. De ver wachte „iemand" was gekomen; de heer senator schoof zelf de gordijnen open en stapte met waar digheid naar binnen, gevolgd door miss Gray en mijnheer Carlton. Pearl had een eenvoudig, hoog; wit kleedje aan en een lichte roos in het haar. Zij leunde op den arm van haar knappen minnaar en werd ten aanzien van dien grooten kring, door den opgetogen gastheer naar zijne vrouw gebracht. Hij voelde al het gewicht van deze plechtigheid op zijn schouders rusten, voor zoover hij zich verantwoordelijk achtte voor het gedrag der beide hoofdpersonen, wier binnentreden zooveel verba zing op de gezichten der omstanders te voorschijn riep. „Miss Gray zal als „bruid" de eereplaats inne men" verkondigde hij, waarop Lotta en Lina vooruittraden en Pearl een krans en een bouquet overhandigden. Onder deze plichtplegingen werd de „bruidegom" ook niet vergeten, hem werd de middelste plaats op de sofa aangeboden, welke hij eerbiedig doeh beslist afsloeg en op eenigen afstand van zijn bruid ging staan. Deze „Engel- sche koelheid" gaf terstond aanleiding tot eenige nijdige opmerkingen over het blijkbaar gebrek aan gevoel zooals het een minnaar betaamde. uit 's Gravenhage, uit naam van Z. K. H. prins Frederik; ds. Swann; R. J. A. Kallenberg v. d. Bosch, uit naam der loge Het vrij gewetenwaar van de heer Six 25 jaren voorzittend meester was geweest; jhr. H. F. G. Leyssius, namens het Me talen Kruis, en J. A. van der Burgh, namens de Maatschappij van landbouw. De bloemstengel der bloeiende agave in het plantenhui3 der Rotterdamsche diergaarde had gisteren eene hoogte van 3,23 meter bereikt. Naar men verneemt zijn zekere H. en diens echtgenoote, uit Beek, (Limburg), op ver zoek van het Fransche gouvernement, in België gearresteerd, onder verdenking van te Parijs ju- weelen te hebben ontvreemd ter waarde van meer dan 100,000 fr. Uit Meppel schrijft men aan het Haagsch Dagblad: Het in beslag nemen van bedorven vleesch, afkomstig van buiten de gemeente ge storven dieren, geschiedt thans bijna eiken dag. Men staat verbaasd over de kunst, waarmee van zooveel walgelijks nog iets (worst en gerookt vleesch) kan gemaakt worden, dat te Amsterdam geregeld afnemers vindt. Te Zwolle moet men het, naar men zegt, in die kunst nog verder gebracht hebben dan hier. Wat hier zelfs afgekeurd wordt, kan daar, hoe .bedorven ook, nog geplaatst worden. Te Rotterdam had gisteren eene reünie plaats van geneeskundigen en artsenijbereidkun- digen, die hun opleiding genoten hadden aan de, vóór 50 jaren opgerichte en tot 1866 bestaan hebbende, geneeskundige school te Rotterdam. Dr. N. Bosz, van Rotterdam, hield eene feestrede. Des avonds vereenigden de reünisten, onder lei ding van dr. Q. J. Goddard, zich aan een vriend- schappelijken feestmaaltijd. Het feest wordt heden voortgezet. De thans gesloten lessen aan het Instituut tot onderwijs van blinden te Amsterdam, eindigden dit jaar met 65 kweekelingen, zijnde 37 jongens en 28 meisjes. Aan 5 hunner werd, na volbrach ten leertijd, ontslag verleend. Zij kunnen, elk op hunne wijze, in eigen behoeften voorzien. Gedurende het afgeloopen jaar werd met lust en ijver gewerkt en het vervaardigde kon gemak kelijk geplaatst worden. De gezondheidstoestand was gunstig. Het wekelijksch bezoek werd door 1125 personen bijgewoond, waarvan zich 42 als leden lieten inschrijven. Onder de vele aanzienlijke vreemdelingen, door wie het instituut bezocht werd, bevonden zich o. a. Z. M. de keizer van Brazilië, II. K. H. prinses Marianne en de markies de San Marrano. - Op de tentoonstelling te Philadelphia werd het instituut voor zijne inzending bekroond. Bij de heropening in Augustus a. zullen, daar alle plaatsen bezet zijn, slechts een vijftal van de 12 candidaten kunnen opgenomen worden. De geldmiddelen zouden, wanneer niet een aan zienlijk te kort voor het Gesticht voor volwassen blinden uit de kas van het instituut moest wor den aangevuld, in gewenschten toestand verkee ren; nu echter sluiten de vijf laatste jaren der administratie met een belangrij k tekort. Me.t allen aandrang wordt er dus gewezen op de groote wenschelijkheid dat edelmoedige menschenvrienden het bestuur te hulp komen, opdat deze hoogst nuttige en onmisbare inrichtingen aan haar doel kunnen blijven beantwoorden. De jaarlijksche bijdragen, in 1858 f 16,000 beloopende, bereikten in 1876 slechts f 8075. De uitgaven stegen van f 35,300 tot 56,670; nadere toelichting is dus overbodig. Bij de opening der vergadering van de pro vinciale staten van Noord Brabant is aan den griffier, mr. van Cooth, bij gelegenheid zijner 25jarige ambtsvervulling, eene fraaie pendule met candelabres ten geschenke aangeboden. Uit het verslag der vereeniging tot het rege- De betoo vering der verbazing en van het stil zwijgen eenmaal verbroken zijnde door dit zonder linge gedrag van den bruidegom, volgde er eens klaps een druk gepraat. Op zulk een groote partij werd er niet gebreid, zelfs onder de oudere dames, zoodat de tongen hun vrije loop hadden. Mevrouw de „generalin", een lieve oude dame met grijs haar, ging naar Pearl toe en gaf haar een moe derlijken kus, waarop ook de andere dames met hare gelukwenschen volgden. Een koningin, die audiëntie gaf, kon niet meer eerbewijzen ontvangen dan dit eenvoudige Engelsche meisje wie, vier en twintig uur vroeger, niemand een hand zou gegeven hebben. Carlton sloeg het tooneel met al zijne eigenaardige bijzonderheden gade en dacht na over de plotselinge verandering welke zijn declaratie in de positie van Pearl had teweeggebracht en glimlachte met zelfvoldoeningen inwendig vermaak. Daarna vergat hij haar geheele omgeving en lette op Pearl alleen, zijn Pearl, die hem werkelijk onwaardeerbaar toescheen en o! zoover verheven boven al die groote dames om haar heen! Maar zij boden niet alleen hare gelukwenschen aan; ook de heeren kwamen aan de beurt. Die hadden, in groepen verdeeld, door de geheele kamer ver spreid gestaan en zich zoover mogelijk verwijderd gehouden van de dames, die in de rondte zaten (een gewoonte in 't gezellig verkeer, die misschien niet alleen te Hamburg thuis behoort). Daar klampten zij elkaar aan en fluisterden elkaar het laatste nieuwtje toe, dat ze 's middags op de „beurs" gehoord hadden. Maar van het oogenblik len en bevorderen van volksvermaken te Goes, blijkt dat die vereeniging zich in een bloeienden toe stand mag verheugenhet ledental is gedurende het afgeloopen jaar van 342 tot 380 geklommen. Men schrijft uit IJmuiden aan het Rotter- damsch Nieuivsblad: In de laatste dagen is, met ge- wenscht gevolg, het baggerwerk in de buitenha vens voortgezet. In de bevaarbare geul vindt men plaatsen waar, bij een waterstand op A. P. (thans 68 dM.) 10 M. water staat. Op andere punten is de diepte minder, doch niet beneden A. P. De oneffen bodem van de geul wordt lang zamerhand gelijk, aangezien, door de schuring van het water, de hoogten verdwijnen en de put ten worden gevuld. De natuur werkt derhalve het baggerwerk in de hand. Het spuien maakt den tocht over de sluizen niet gemakkelijk. Men is than3 bezig met het maken van eene verschuif bare brug, die alleen gedurende den spuitijd in dienst zal worden gesteld. Het baggerwerk in het kanaal tusschen de sluizen en de spoorbrug te Velsen wordt met kracht voortgezet. De scheep vaart is niet levendig. BIKNEULAND. Tweede kamer. Bij art. 21 van het school- wetsontwerp werd eene langdurige discussie ge voerd over de vraag of de regeling der schooltijden en vacantiën door den onderwijzer onder goed keuring van het hooger gezag vastgesteld of door den gemeenteraad bepaald moet worden. Een amendement der heeren van Houten en van Delden had ten doel, dit in laatstgenoemden zin uit te maken vooral met het oog op de gemeentelijke zelfstandigheid. De minister handhaafde krachtig het tegenovergestelde beginsel. De gemeentelijke autonomie, zeide hij, is hier buiten spel, het geldt de regeling eener rijkszaak, waarin het gezag en het schooltoezicht moeten worden ge kend. De heer Borgesius ondersteunde dat betoog, op grond der vijandigheid van vele gemeentera den ten opzichte van het openbaar onderwijs. De kamer verwierp het amendement met 53 tegen 23 stemmen. Bij de verdere discussie bleek dat het de be doeling is, genoemde punten en het leerplan te doen vaststellen door den schoolopziener en het gemeentebestuur, op voordracht van den onder wijzer. Bij verschil blijft de beslissing aan den minister, zooals de kamer met groote meerderheid uitmaakte. De heer van Eek gaf in overweging om na te gaan of in het belang der Israëlitische kinderen en onderwijzers de Zaterdag niet voor schooltijden moet worden vrijgegeven. Artikel 22 bepaalt de beschikbaarstelling van lokalen en uren voor het godsdienstonderwijs. De heeren van Wassenaer, van Asch van Wijk, van Nispen, Haffmans en Heydenrijck erkenden de welwillendheid der bepaling; doch noemden het eene illusie, te meenen dat daardoor de bezwaren der voorstanders van het bijzonder onderwijs be vredigd zouden worden. De openbare school toch zooals zij ingericht is, kan alle vruchten van het godsdienstonderwijs bederven. Slechts het bijzonder onderwijs kan daartegen een tegenwicht geven. De heer van der Kaay leidde hieruit af, dat de tegenstanders der openbare school willen blij ven agiteeren, hetgeen voor de liberalen eene reden te meer is om hun de hand ter ver zoening te reiken. Dit strekte in antwoord aan den heer van Houten, die botsingen vreesde tusschen het wereldlijk en kerkelijk gezag, en practische bezwaren maakte. Ook de minister ontkende die bezwaren bij wederzijdschen goeden wil. Hij verklaarde overigens geen concessie te bedoelen, maar alleen te willen erkennen dat het dat Carlton binnenkwam werd hij het hoofdon derwerp der gesprekken. Die miss Gray was een bescheiden, aardig Engelsch meisje, die toen zij gouvernante was, zeker geen mark banco bezat, dat wist iedereen; dus over haar behoefde men niet te spreken. Zij had getoond in staat te zijn een grooten visch te vangenzij had hem veilig aan den wal gebracht en moest nu maar zien dat zij hem vast hield. Het waren de vorm en aard van den visch, die dezen heeren van zaken zooveel belang inboezemde». Zij maakten de noodige gevolgtrekkingen, aan gaande zijn positie en handelsondernemingen, en hoeveel hij wel zou bezitten, en vooral „wat toch zijn vak was?" Over dit alles liepen de uiteenloopendste ge ruchten en de zonderlingste stellingen werden op de meest losse grondslagen gebouwd. Hij had uitstekende aanbevelingsbrieven medegebracht, hij was aan de voornaamste handelshuizen geweest en had de patroons op het kantoor en in huis bezocht; maar behalve een losse toespeling op: „exporthandel" had niemand eenig licht gekregen over het eigenlijke handelsvak van Carlton. Dat hij een ongelimiteerd crediet had bleek uit den brief van een Londensch bankier aan een Ham burger collega, maar dat was ook het eenige feit dat tot nogtoe zeker was. Evenwel een zeer gewichtig feit voor onze geldmannen. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2