Telegraphische berichten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws, Marine en leger, Land bouw. Rechtszaken. Itrititm. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Staten-Generaal. polder Melo: J. J. Stallaert; Noordkraaiert: W. Karelse; Nieuw Sint Joosland: J. de Vogel; bet waterschap Groot- en Klein Baarzande c. a.: P. B. Geeraertwaterschap St. MaartensdijkJ. Geluk; polder Oud Kempenshofstede: N. Kodde; Zuidkraaiert: P. Karelse; den Nieuwen Olzenden- polder: H. A. Markusse; het waterschap Groede en Baanst: J. de Vlieger; den polder Pierssens A. Scheele; Westerland: J. van Damme; Baar land: A. Vaar. Vrijdag 28 Juni, had in het Schuttershof alhier de gewone algemeene vergadering plaats van on derwijzers in het le distriet van Zeeland, onder voorzitterschap van den districts schoolopziener mr. C. J. Pické. De vergadering bestond uit ongeveer 60 gewone en honoraire leden en werd ook bijgewoond dooi den inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland, alsmede door den voorzitter en enkele leden dei- plaatselijke schoolcommissie te Middelburg. In de toespraak, waarmede de voorzitter de vergadering opende, wees hij ook op de gewich tige volksaangelegenheid, die thans bij de wetge vende macht in behandeling is en sprak hij het vertrouwen uit, dat, zoo het ontwerp tot wet verheven wordt, zij het dan ook niet tot bevre diging van allen, ook van de onderwijzers, men toch ongetwijfeld op den goeden weg eene aan merkelijke schrede voorwaarts zal gaan. Na het afdoen van eenige huishoudelijke werk zaamheden, werd door dr. G. van Hennekeler, daartoe uitgenoodigd, eene voordracht gehouden over electriciteit, opgehelderd en verduidelijkt door onderscheidene proeven met de nieuwst uitge dachte werktuigen. Tot lid van het hoofdbestuur werd gekozen de heer Morren, Ieeraar aan de kweekschool alhier. Een door den voorzitter ontworpen concept reglement van orde voor de behandeling van onderwerpen op de algemeene vergaderingen, waarvan er in 't vervolg minstens drie in 'tjaar zullen gehouden worden, werd goedgekeurd. De heer dr. Sibmacher Zijnen schetste in eene warme improvisatie de moeielijkheden en teleur stellingen, waarmede èn onderwijzers èn predi kanten van de zijde der ouders en leerlingen vaak te kampen hebben, niet het minst wegens gering schatting en verzuim van het onderwijs, zoo zelfs, dat het wel eens tot moedeloosheid stemt. Des niettegenstaande drong hij er op aan, dat het zoowel voor onderwijzers, als voor predikanten plicht en roeping is zich voor die moedeloosheid te wachten, en met vaste hand te blijven volhar den om de zaden van verlichting, kennis en be schaving om zich heen te verspreiden. Onderscheidene zaken, onderwijs en opvoeding betreffende, werden verder meer of minder uit voerig besproken, terwijl daarna nog de heeren Kwekkeboom en Walraven van de Garde schrif telijke bijdragen leverden. Na mededeeling van den voorzitter, dat het bestuur de eerstvolgende bijeenkomst bepaald heeft tegen het einde van September, waren de werkzaamheden volgens het programma geëindigd. Daarna schaarden de leden zich aan een keurig toebereiden disch, die door tal van toosten, scherts en door de uitvoering van zangstukken, door de onderwijzers-zangvereeniging, werd opgeluisterd, door welk een en ander deze dag tot een der aangenaamste gemaakt werd, die de vereeniging in dit district heeft doorgebracht. De heer C. A. van de Keest, te Oost- en West-Souburg, is benoemd tot hulponderwijzer te Giessendam. De Staats-courant van heden bevat de, door den koning goedgekeurde, statuten der Vereeniging tot bevordering van Christelijk onderwijs te Sluis. „Gij hebt gelijk, miss. En nu is er nog slechts éen ding dat ik voor het arme kleine wezentje doen kan. Zij werd in de nabijheid van Londen aan den grooten weg gestolen. Wij trokken met de heele karavaan voorbij, nu meer dan een jaar geleden. Zij plukte bloempjes en was gekleed als een klein dametje, en natuurlijk beroofde de oude moeder Jones, een van onze vrouwen, haar terstond van al hare mooie kleertjes. Maar deze dingen- merkte zij niet op, die waren in de ooren van het kind geschroefd. Ik had nooit te voren zoo 'iets gezien. Ik nam ze er uit en be waarde ze; en nu zal ik ze aan uw zorg toever trouwen miss. Het was gelukkig dat haar mooie haar hare ooren bedekte, anders zou moeder Jones die fraaie dingen ook genomen hebben." „Gij zijt vriendelijk en goed," zei Pearl. „Zeg mij, ter wille van het kind, oi er ooit naar haar onderzocht is of zij over niemand sprak?" „Neen, zij riep alleen: juf, juf! Zij schreide een week lang nacht en dag en er was niets met haar aan te vangen. Zij probeerden haar uit te hon geren en zij was bijna bezwekentoen beproefden ze zweepslagen. „O het is vreeselijkriep Pearl en kromp in een als of zij zelve geslagen werd. „En hoordet gij van geen nasporingen „Neen. Ik haalde zelfs Jozef dat is mijn man r— over om onderzoek te doen. Hij ging zelf naar do politiebureau's om te informeeren, alleen om mij pleizier te doen maar alles te vergeefs," (Wordt vervolgd). - Te Zierikzee werd op 28 Juni, in het Societeitslokaal van den heer Vermunt, de 35e algemeene vergadering der onderwijzers vereeniging in het 2e en 3e schooldistrict van Zeeland, onder presidium van den heer schoolopziener van het 2e district, den heer Mr. Schneiders van Greijf- fenswerth, gehouden. De vergadering werd bijgewoond door den school opziener van het 3e district den heer van Teylingen, den oud-schoolopziener, den heer dr. P. J. An- dreae, 4 voorstanders en 36 hoofd- en hulponder wijzers, en door den voorzitter geopend met eene gepaste toespraak, waarbij het overlijden van den hoofdonderwijzer Bokstal, te Sirjansland, werd herdacht. Nadat de wedstrijd der hulponderwijzers ook met hoofdakte, in het voordragen van een dicht stuk naar eigen keus, geregeld was en eenige huishoudelijke werkzaamheden waren verricht, werd besloten de beide districten Zierikzee en Tholen te scheiden, zoodat die in het vervolg elk afzonderlijk eene algemeene vergadering zullen houden. Als plaats waar de volgende algemeene ver gadering zal gehouden worden, werden voorgesteld Zierikzee of Oosterland, en als zoodanig gekozen met meerderheid van stemmen Oosterland. Na de pauze nam bovengemelde wetstrijd, waar aan 9 hulponderwijzers deel namen, een aanvang. De prijs werd behaald door den heer A. Prinse, hulponderwijzer te Noordgouwe, de premie door den heer Kakebeeke, te Dreischor, terwijl eervolle ver melding verdienden de heeren A. J. Bethe, te Zierikzee en J. van Elsacker, te Oosterland. Wegens het vergevorderde uur werden op voorstel van den voorzitter de punten van be spreking aangehouden tot de volgende algemeene vergadering van het 2e district en besloten zich naar het bovenlokaal van den heer W. Kanaar te begeven, om aldaar de verklaring te hooren en de werking te zien van den verrekijker en den telescoop, waarop de heer H. J. Bastmeijer, de vergadering vergastte, die daarvoor haren dank in ruime mate en welverdiend aan den dag legde. De huishoudelijke werkzaamheden werden nu en dan afgewisseld door de uitvoering van zang stukken door de Zierikzeesche onderwijzers onder leiding van den heer Karreman. De nuttige dag eindigde recht genoegelijk ten huize van den kastelein Franken, alwaar men zich aan een vriendschappelijken disch had vereenig d, die voor lichaam en geest beide velerlei genot opleverde. De heer C. C. Schot Cz., candidaat bij het provinciaal kerkbestuur te Utrecht, heeft het beroep naar Aagtekerke aangenomen. De heer C. Leijten, pastoor te Eede vierde Dinsdag 11. zijn 25jarig jubilé. De kinderen der R. C. bewaarschool werden onthaald, terwijl ook de armen niet werden vergeten. Op de classikale vergadering te IJzendijke bekwamen de liberale leden van het classicaal bestuur, bij hoofdelijke stemming, de meerderheid en bleven de orthodoxen in de minderheid. Slechts bij de verkiezing van twee secundi behaalden zij en dat nog wel met medewerking van de libera len in de klassis IJzendijke, eene meerderheid. Omtrent de belijdenisvragen werd met meerder heid van stemmen aan de synode geadviseerd om die vragen facultatief, te Btellen. Tegen vrije studie en voor driejarigen studietijd in de theolo gie werd ook met meerderheid van stemmen be sloten. (N. R. Ct De officieren, die aan het eind-examen voor de officieren der applicatieschool hebben voldaan, zijn de heeren: Voor de artillerie hier te lande Wassenaar van Pancras, Boonzajer, Ophorst, van Oordt, Schelte- ma en Turk, Voor de genie hier te lande von Briicken Fock, Pels Kijcken, Cikot, Quarles de Quarles, van Schevichaven, Braakman, Mijsberg, Verhoef, de l'Espinasse, van Burgsteeden en Grootenhuijs. Voor de genie in Oostlndië: Beelenkamp, van Steeden, Fischer, Zon, Harcke en Rouveroy van Nieuwaal. Een inzender vestigt, in het weekblad voor Zeeuwsch Vlaanderens westelijk deel, de aandacht der polderbesturen op de achteloosheid van enkele landbouwers betrekkelijk twee soorten van onkruid t. w. Z e m p, (krodde, herik, gele kiek, wilde mostaard, Sinapis ar vernisbehoorende tot de familie der k r u i s b 1 o e m i g e n) en o o t, (ge baarde evene, vlaghaver, wilde haver, avena [ataa behoorende tot de familie der grassen). Beide soorten zijn bij de landbouwers bekend als zeer moeilijk te overwinnen en het vordert groote kosten om het land er van te zuiveren. Sommige landbouwers, dit onkruid latende wieden, werpen het onmiddelijk vóór het land op de publieke wegen, 't Behoeft geen betoog dat bij regenachtig weder het onkruid blijft kleven aan voertuigen en bij droogte door den wind opgenomen, weder voor een gedeelte op het land terecht komt. De inzender uit de hoop dat de polderbesturen, hierop opmerkzaam gemaakt, den landbouwers zullen verbieden deze schadelijke gewassen op de publieke wegen te werpen of te laten liggen. In de openbare zitting van het kantongerecht te Middelburg van den 29en Juni jl. zijn de navol gende vonnissen in strafzaken gewezen: J. d. R., het laten grazen van vee in de duinen onder Vlissingen, veroordeeld in eene geldboete van f 5 of een dag gevangenisstraf. C. J. P. v. d. R., het noodeloos belemmeren van den doortocht op de openbare straat te Middelburg, door middel eener kar, veroordeeld in eene geldboete van 1 of een dag gevange nisstraf. A. F. K. B., J. M. en M. Z., het te zamen en in vereeniging zoeken van eieren van waterwild op gronden van anderen, in de maand April, zon der schriftelpke vergunning van den eigenaar of rechthebbende, noch in diens gezelschap, onder verzachtende omstandigheden gepleegd, veroor deeld ieder in eene geldboete van 3 of een dag gevangenisstraf. A. H., het plaatsen van een houtschelf, binnen den afstand van 3 meter en 8 decimeter van een buurtweg derde klasse onder Grijpskerke, veroor deeld in eene geldboete van f 10 of een dag ge vangenisstraf. M. J. P. Z. en S. S., het gaan over iemands grond onder Vlissingen, zonder daartoe of daar op eenig recht te hebben, veroordeeld in eene geldboete van f 3 of een gevangenisstraf van een dag. P. D., het op verboden wijze (met een pistool) aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen althans zich met zoodanig verboden voorwerp in het veld te hebben bevonden, buiten open bare wegen of voetpaden, onder verzachtende omstandigheden gepleegd, veroordeeld in eene geldboete van f 10 of drie dagen gevangenisstraf. G. T. F. en M. L. E., het te zamen en in ver eeniging jagen op eens anders jachtterrein zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende, noch in diens gezelschap, veroor deeld ieder in eene geldboete van f 10 of twee dagen gevangenisstraf. M. d. N., het rapen van kreukels aan den teen der steenglooiing van den waterkeerenden dijk on der Arnemuiden, veroordeeld in eene geldboete van f 1 of een dag gevangenisstraf. F. V., lo het geven van een openbaar bal zon der toestemming van den burgemeester te hebben ontvangen2o het als tapper te Vlissingen tappen van sterken drank aan een kennelijk beschonken persoon, en 3o het laten losloopen van een hond, zonder dezen te voorzien van een behoorlijk slui tenden halsband, den naam van den eigenaar en de eerste letters van diens voornaam vermeldende, veroordeeld in drie geldboetenvoor het le feit in eene geldboete van f 3, wegens het 2e feit in eene geldboete van f 3 en voor het 3e feit in eene geldboete van f 1, of een dag gevangenisstraf voor iedere boete. J. G. G. en J. J. R., het werpen met steenen in eene binnenhaven te Middelburg, veroordeeld in eene geldboete van 1 of een dag gevange nisstraf. H. L. D., het klimmen achter op een rijtuig, zonder verlof van den rechthebbende te Middel burg, veroordeeld in eene geldboete van 1 of een dag gevangenisstraf. H. S., M. G., C. v. d. B. en J. P., het werpen van vuiligheden tegen een huis te Middelburg, veroordeeld in eene geldboete van f 3 of een dag gevangenisstraf. W. H. en M. J. H., wegens het zich bevinden op de openbare straat in kennelijken staat van dronkenschap te Middelburg, veroordeeld ieder in eene geldboete van f 1 of een dag gevangenis straf. En allen in de kosten. Van de bad- en zweminrichting alhier werd in de afgeloopeu week druk gebruik gemaakt. Het aantal baden toch bedroeg 1362, waarvan 1260 door mannen en 102 door vrouwen. Zaterdag, de drukste dag, werden 326 baden gebruikt, waarvan 176 door niet betalenden. De justitie heeft zich heden middag te 3 uren 13 m. van hier begeven naar Kwadendamme gemeente Hoedekenskerke, tot het onderzoeken van een aldaar vermoedelijk ge pleegden diefstal^ Een jeugdig, sedert enkele weken gehuwd werkman te Vlissingen, was, eenige dagen geleden, bezig met steenkruien aan de werken der voor malige marinehaven aldaar. Ten gevolge der groote hitte zich onpasselijk gevoelende, ging hij naar huis en gebruikte in dien verhitten toestand een koud voetbad. Deze onvoorzichtigheid moest hij met het leven boeten, want een half uur later was hij een lijk. Aanstaanden Zondag zal de stoomboot Tele graaf IV, 's morgens om 9 j uur van Antwerpen vertrekken om een pleizierreis te maken naar Vlissingen, waar men om 1 uur zal aankomen. In de hierop betrekking hebbende circulaire wordt een bezoek aan de badinrichting, het zeestrand en de duinen aanbevolen. Heden zal, naar men verneemt, een aanvang worden gemaakt met het leggen van den keiweg tusschea Aardenburg en St. Kruis. Belgische kooplieden in vlas besteden hooge prijzenin de omstreken van St. Kruis wordt naar men bericht, van 500 tot 600 francs voor het Brugsche gemet besteed. Bij den duiven-wedstrijd te Arnhem heeft de vereeniging de Ooievaar te 's Hage alle medailles en de vereeniging de Zwaluw te Ber gen op Zoom een getuigschrift bekomen. De duif van eerstgenoemde had den afstand van 111 kilometer in 76 minuten, alzoo in 1441 meter per minuut, de tweede had den afstand van 126 kilom. in 96 mia., alzoo in 1369 meter per min. volbracht. Bij Schwelm is de groote tunnel van de Rheinitche Eisttibahn over eene lengte van 21 meter ingestort, waarbij 27 menschen bedolven werden. De berg was daar 80 meter hoog. Men wanhoopt er aan de bedolvenen nog levend te vinden, daar het ontgravingswerk van beide zijden begonnen, slechts langzaam voortgaat wegens de nog aanhoudend neerstortende balken en puin. Den laatsten Zondag van Augustus zal te Parijs een groote feestelijke bijeenkomst plaats hebben van de Fransche dichters, waartoe uit- noodigingen verzonden zijn door de Société de concours de poésie. Victor Hugo zal als eere- president de bijeenkomst leiden. Aan het feest is een wedstrijd verbonden, waarbij voor het beste gedicht fr. 10,000 is uitgeloofd. binnenland. 's Clravenhage. Uithoofde van de voort durende ziekte van den minister van oorlog is de minister van marine ad-interim met de por tefeuille van oorlog belast. Tweede kamer. Nadat de heer van Was- senaer nogmaals de aanneming van het amende ment van den heer van den Berch op art. 4, betrekkelijk de vrijstelling van het bijzonder on derwijs in den bouw en de inrichting der school lokalen, had aanbevolen en hij de verwerping daarvan als een doodsteek voor het bijzonder onderwijs had voorgesteld, werd dit amendement echter met 39 tegen 37 stemmen verworpen. Eene langdurige discussie werd gevoerd over art. 5 betrekkelijk de afkeuring van schoollo kalen, waarop verschillende amendementen waren voorgesteld, om de verantwoordelijkheid hetzij op den inspecteur van het onderwijs, hetzij op den geneeskundigen inspecteur over te bren gen, in verband of in overleg met het gemeente bestuur. Ten slotte werden de meeste amendementen verworpenbehalve een van den heer Verheijen, waarbij bepaald is dat de geneeskundige inspec teur van zijne afkeuring van schoollokalen kennis geeft aan het gemeentebestuur. De heer Bredius jr. ontwikkelde bij art. 6 een betoog dat het onderwijs van geestelijken niet toegelaten mag worden. Dit punt, als buiten de orde zijnde, werd verder niet besproken. buitenland. Berlijn. Het congres heeft de onafhankelijk heid van Servië erkend op voorwaarde van alge- heele vrijheid voor alle godsdiensten; dezelfde voorwaarde zal ook voor Rumenië worden ge steld. Omtrent het besluit tot bezetting van Bosnië en de Herzegowina door Oostenrijk, heb ben de Turksche gevolmachtigden nadere instuctiën gevraagd. (Yan 2330 Juni.) Middelburg. Ondertrouwd: A. Keiser, jm. 41 j., met J. A. van Sonsbeeck, jd. 33 j. A. de Broe- kert, jm. 26 j., met E. Blaas, jd. 27 j. C. J. Hacklij, jm. 30 j met J. Broeke, jd. 27 j. J. Marijs, wedr. 38 j., met H. Verhoeff, wede. 53 j. Bevallen: P. Willems, geb. Murk, z F. A. J. Frederiks, geb. Stein, z. S. Klap, geb. de Klerk, z. W. Gemier, geb. van de Woestijne, d. G. Mer- sie, geb. Vinke, d. J. J. Esink geb. Dronkers, z. J. Berdenis van Berlekom, geb. van den Broecke, d. Overleden: S. H. van Eek, d. 20 d. P. W. van Wijek, d. 19 d. M. G. Rivière, d. 5 m. C. A. Stout, z. 4 m. F. Baan, z. 3 m. J. L. van den Broeke, z. 7 m. M. H. Houtman, d. 5 m. E. Har rison, wed. van J. W. Ermerins, 80 j. H. van Boven, z. 7 m. (Yan 2229 Juni.) Vlissingen. GehuwdC. J. van Santen, jm. 26 j., met J. van Halteren, jd. 30 j. BevallenL. A. Nobels, geb. Haaijmans, d. J. C. van Bel, geb. Krul, d. E. Kemeling, geb. Fritz, d. P. E. Brand, geb. van den Broeke, d. P. van Eesteren, geb. Boogaard, d. J. A. van den Boo gaard, geb. Essenberg, d. E. Uiterschout, geb. Sporte, d. J. M. M. Mommaas, geb. van Boek hout, d. A. V. T Timmerman, geb. Herreman, z. M. F. C. Wiessing, geb. van den Eeckhout, z. J. H. van den Burgh, geb. Tanis, d. M. Nijsen, geb. van den Dorpel, d. (levenl.) OverledenJ. B. van Opbergen, jm. 64 j. P. Tanker, man van W. Gabriëlse, 24 j. Goes. BevallenJ. Nijsse, geb. Goeree, d. C. Plas, geb. van den Broek, d. S. A Maartense, geb. Glerum, z. OverledenE. M. Reijerse, d. 5 m. Zierikzee. Bevallen: A. C. Rombouts, geb. Willemse, z. A. C. de Mooij, geb. Hertstein, d. L. van de Velde, geb. Moermond, z. M. Moer- mond, geb. Leeuw, z. Overleden: A. Blanker, man van L. Troch, 65 j. S. Sies, z. 4 m. J. N. Boom, man van M. C. van Adrichem, 70 j. A. Letzer, jm. 24 j. 29Jun.'s av. 11 u. 64 gr. 30 's morg. 8 u. 64 gr. 's midd. 1 u. 71 gr. 's av. 6 u. 66 gr. 's av. 11 u. 62 gr. 1 Juli. 's morg. 8 u. 64 gr. 's midd. 1 u. 65 gr. 's av. 6 u. 63 gr. Lager onderwijs. Nota van wijzigingen. De minister van binnenlandsche zaken heeft litt. van art. 7 aldus gewijzigd, dat de bepa lingen van art. 6 niet toepasselijk zullen zijn op hen, die uitsluitend aan kinderen van éen gezin lager huisonderwijs geven. In art. 19 wordt eene al. bijgevoegd, waardoor

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2