N°. 158. 121e Jaargang. 1878; Dinsdag 2 Juli. Dit blad "verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertenties 20 Cent per regél. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland; de Compagnie générale de publicité étrangére G L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. TEE MARKT TE MIDDELBURG. Middelburg, 1 Juli. ZFETTIILI-.IB'rOnsr. c&\ arc de Schrijfster van „Jennie" enz. Benoemingen en besluiten. Donderdag den 4pn Juli 1878, van des voor middags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgem. en wethoud. van Middelburg, SCHORER, De secretaris, Gr. N. DE STOPPELAAR. Z. M. de koning zal zich 6 Juli a. naar Weimar begeven, ter bijwoning van het feest ter gelegenheid van de 25-jarige regeering van den her tog van SaksenWeïmar, 'skonings schoonbroeder. Te rekenen van heden zal Canada deel uitmaken van de algemeene postvereeniging. Het in Nederland te heffen port wegens de ge frankeerde brieven en verdere stukken bestemd voor Canada, alsmede voor de ongefrankeerde brieven uit dat land herkomstig en voor Neder land bestemd, bedraagtvoor gefrankeerde brieven 12£ cent per 15 grammen; voor ongefrankeerde brieven 25 cent per 15 grammen; voor brief kaarten 5 cent; voor papieren en bescheiden, monsters en alle gedrukte of daarmede gelijkge stelde stukken, 2§ cent per 50 grammen; wegens aanteekengeld 10 cent; voor berichten van ont vang wegens aangeteekende stukken 5 cent. Blijkens een bij het dep. van buitenl. zaken ingekomen bericht, is door de Duitsche regeering, bij wijze van tijdelijken maatregel, bepaald, dat iedere te Berlijn komende vreemdeling verplicht is een paspoort bij zich te hebben. De leening van 6§ millioen, welke het gemeen tebestuur van Amsterdam wenscht te sluiten (zie tel. ber. in ons vorig nommer) strekt tot dekking van 3.8 millioen, welke aan de 17 millioen, in 1874 opgenomen, onttrokken zijn voor aflossing der leeningen van 1867 en 1871, en voorts tot het betalen van verschillende openbare werken, die in de eerste 6 jaren vereischt worden. De ge bouwen voor het hooger onderwijs vorderen daarvan 340,000, het lager onderwijs f 290,000, het algemeen slachthuis f 900,000, de uitbreiding der houthaven f 500,000, de verbouwing dèr beurs f 150,000, de aanleg van nieuwe wegen 200,000 enz. De gouverneur-generaal van Ned.-Indië heeft door HOOFDSTUK III. GESPREKKEN. „En geen wonder! ik schaam mij over ons allen. Mijnheer Carlton is een zeer jong mensch een vreemdeling en eenlgszins stijf in zijne ma nieren; en toch heeft hij mij zooeven een lesje van ware liefdadigheid gegeven dat ik niet licht vergeten zal." „Zoo waarlijk! Ik zou dat onbeschaamd vinden van zulk een jong mensch. Wat mij betreft, ik weet dat ik voor al de dames mijner omgeving een voorbeeld ben van weldoen aan de armen." „O Christina, ik dacht bij dit geval niet aan u. Gij zijt buiten kijf zeer liefdadig. Maar luister nu eens naar hetgeen mijnheer Carlton gedaan heeft. Hij is vroeg opgestaan om naar dit kind te informeeren. Zij is1 in de straten van Londen opgepakt, terwille van haar mooie figuurtje en gouden lokken, en door den een of anderen heiden wellicht voor een paar thalers verkocht. Nu heeft den 16en Mei jl. den staatsspoorweg Soerabaya— Pasoeroean met eene belangrijke redevoering ge opend, waarin hij het gewicht en de voordeelen van spoorwegen, bijzonder van den staatsaanleg, voor Java uiteenzette, buide bracht aan het daartoe door den minister van Goltstein genomen initia tief en de hoop uitdrukte dat de gewichtige ont worpen, door den minister van Bosse in denzelfden geest ingediend, spoedig tot uitvoering mogen komen. Thans kunnen wij eenig, gelukkiga u- t h e n t i e k nieuws vermelden omtrent de volks beweging" tegen de schoolswetsherziening. Woensdag werd in de tweede kamer over een groot aantal verzoekschriften, op de herziening betrekking hebbende, verslag uitgebracht. Van een adres uit Winschoten zegt de commissie voor de verzoekschriften: „Dewijl al de handtee- keningen onder die requesten voorkomende, blijkbaar met dezelfde hand geschreven zijn, meent uwe commissie te moeten adviseeren deze requesten, als in strijd met art. 9 der grondwet, ter zijde te stellen". Omtrent een request van „het katholiek kerk bestuur uit Ootmaarsum", zegt de commissie: „Dit request is geteekend niet door het kerkbe stuur, maar door een aantal onbekende personen". Yoorts zijn ingekomen 1003 adressen, die alle gelijkluidend zijn, namelijk afschrift van het zoo genaamde katholieken-adres. De commissie zegt daarover „Het is uwer commissie opgevallen, dat zeer vele der onder gemelde requesten voorkomende handteekeningen zich kenmerken door treffende gelijkenis. Dewijl echter de meeste requesten van een aanzienlijk aantal handteekeningen voor zien zijn, heeft uwe commissie het niet bepaald noodig geacht hieromtrent een nader onderzoek in te stellen of voorstellen te doen". Commentaren zijn hierbij overbodig. Bij de jongste verkiezing van een lid van den gemeenteraad der vorstelijke residentie, is het Haagsche stembureau alweder „den tel kwijt" geweest. Bij de stemopneming in de vorige week zijn 1271 bil jetten ingekomendaarvan zijn 10 als van onwaarde ter zijde gesteld en bleven dus 1261 geldige over. Maar door de optelling van de stemmen, op ver schillende personen, volgens het proces-verbaal van het stembureau uitgebracht, komt men slechts tot het cijfer van 1251. Hoe bet komt dat 10 briefjes niet aan het publiek zijn voorgelezen, daarvan verklaart het stembureau dat „niemand zich voldoende reken schap weet te geven." mijnheer Carlton aangeboden de zorg voor haar in 't vervolg op zich te nemen, en er in toegestemd Rienzi een mooie schadevergoeding te geven." „Een menschelijke ziel koopen en verkoopen! Noemt gij dat Christelijke liefde, senator?" „Praat toch geen onzin en daal van dat Chris telijk standpunt neder; dat past niet tusschen ons. Als het kind heter wordt wil Carlton be hoorlijk voor haar zorgen, om u echter geen last te veroorzaken wordt zij voorloopig besteed bij vrouw Frude." „Dat is goed. De dokter zegt dat zij, als het noodig is, van daag getransporteerd kan worden. Maar nu over miss Gray. In ernst, papa, onder ons gezegd, zal het voor allen het best zijn dat zij ons terstond verlaat!" „In allen ernst mama, zij zal niet heengaan. Zij is bij ons gekomen uit het huis van uw eigen broeder; zij is een vol jaar bij ons ge weest; zij heeft zich in alle opzichten geschikt en berekend betoond voor de plichten die zij op zich heeft genomen, en zij zal zeker niet mijn huis uitgezet worden omdat zij getoond heeft dat het hart eener vrouw in haar boezem klopt. Zeg Christina, hoe oordeelt gij in dit opzicht zoo verkeerd?" Hierbij zag de senator zijn vrouw vragend aan. „Om u de waarheid te zeggen, papa" sprak zij op ongewoon aarzelenden toon. „Ik moet wel zien dat die mijnheer Carlton, die zoo comme il faut is en zoo rijk „Miss Gray bewondert! Natuurlijk doet hij Daar nu volgens het proces-verbaal de heer Rose, die in herstemming komt met den heer Lans, slechts 9 stemmen minder heeft verkregen r&in^ de meerderheid, vereischt om dadelijk be noemd te worden, verzoekt het stembureau mach tiging om de bussen opnieuw te openen en den inhoud na te tellen. B. en W. van den Haag hebben zich met dit denkbeeld vereenigd en stellen aan den raad voor, de hertelling Woensdag e. k. te 2 uren te doen geschieden. Waar de leden van den gemeenteraad zóo slecht kunnen tellen, is het niet te verwonderen dat de slachtoffers van de Caribou zilver-, alias watermijn voor een zeer groot gedeelte in den Haag zijn gevonden Op de algemeene en de huishoudelijke verga dering der vereeniging tot afschaffing van ster ken drank, welke Vrijdag en Zaterdag onder voorzitterschap van Jhr. J. L. de Jonge, te Utrecht gehouden werd, zijn redevoeringen gehouden door den heer Schenk, secretaris der Rotterdamsche afdeeling, prof. Hotstede de Groot en prof. La- sonder, die allen het streven der vereeniging in het licht stelden en met warmte aanbevalen. Voor de aftredende leden van het hoofdbestuur, die niet herkiesbaar waren, zijn in de plaats van prof. C. B. Tilanus, ds. H. Brouwer, en dr. J. v. d. Moer, gekozende heeren vice-admiraal Fabius, te 's Hage, ds. E. J. W. Koch te Middelburg en dr. H. B. van Rhijn te Katwijk a./d. Rhijn. Tot aanvulling van het verslag werd o. a. medegedeeld dat de gemeenteraad van Hoorn, bij adres aan den minister van binnenlandsche zaken, verzocht heeft om wegneming der belemmering in de patentwet bestaande tegen de bevoegdheid der gemeentebesturen, om verordeningen te maken tot beperking van bet aantal gelegenheden, waar drank verkocht wordt. Dit adres werd, als een verblijdend verschijnsel, zeer toegejuicht en alge meen was men van meening, dat die stap door een soortgelijken van de vereeniging moest gevolgd worden. Ten slotte vereenigde men zich met het zenden van een adres aan den min. vanbinnenl. zaken, waarin instemming betuigd wordt met en steun verleend aan het adres van Hoorn, en het zenden van een adres aan den min. van financiën, waarin zelfstandig wordt aangedrongen op zoodanige wijziging der patentwet, dat het bezwaar ver- dwijne, 'twelk daaraan ontleend wordt tegen het beperken van het aantal drankwinkels. Daarentegen werden verworpen het voorstel om een algemeen petitionnement aan de regeering uit te lokken, ten einde „te doen uitmaken of de sterke drank behoort tot de onschadelijke drink waren, dan wel tot de vergiften"; alsmede het voorstel om het weekblad „de Volksvriend" kos- dat. Ik ken niemand zoo als zijen ofschoon ons Lotje op haar manier ook een lief meisje is, is zij toch een kind dat pas van school komt en Carlton zou zich door haar nooit aangetrokken voelen. Hij is zelf nog veel te jong om door de bekoorlijkheden van een schoolmeisje getroffen te wordendie behagen meer aan oudere heeren, die meer geblaseerd zijn. Een man van vier en twintig jaar heeft bijna altijd een ideaal van een vrouw dat hij zoekt en somtijds meent gevonden te heb ben; en ik zou denken dat Carlton dit redelijker wijs kan denken, ten opzichte van miss Gray. „Wilt gij daarmede zeggen dat mijnheer Carlton werkelijk „Ik wil werkelijk niets zeggen. Gij hebt uwe oogen zoo goed als ik, als gij ze maar verkiest te gebruiken. Gij zult spoedig genoeg zelf alles uitvinden wat ik mij kan verbeelden ontdekt te hebben." „En hoe is het nu met die danspartij Als de zaken staan zoo als gij zegt, is het onnoodig de invitaties te zenden, ofschoon zij allemaal ge schreven zijn." „Onnoodig? Integendeel, er zal waarschijnlijk meer reden voor bestaan dan ooit. Zend Ludwig terstond er mede weg; ik wil het." Het was zeker een ochtend voor gesprekken; want toen Pearl mevrouw verlaten had, werd haar gezegd dat er een jonge vrouw was, die haar een oogenblik alleen wenschte te spreken. Pearl aarzelde. teloos op alle binnenlandsche stoombooten voor het vervoer van personen, te doen verspreiden. Men merkte, wat dit laatste voorstel betreft, op, dat de hofmeesters en andere belanghebbenden wel zorg zouden dragen, het waarschuwende weekblad niet onder de oogen der reizigers te laten komen. Heden, de datum van invoering van het suc cessie-recht in de rechte lijn, valt natuurlijk de uitgave aan te kondigen van een volledigen her druk der „wet op het recht van successie en van overgang bij overlijden," zooals dit oorspronkelijk in de wet van 13 Mei 1859, Stbl. no 36, vastgesteld en vervolgens in de wetten van 28 Mei 1869, Stbl. no. 95 en 9 Juni 1878, Stbl. no 95, gewijzigd en uitgebreid werd. Alle drie deze wetten afzon derlijk, zoowel als de artikelsgewijze aanduiding der verschillende wijzigingen, benevens een alpha- betisch register, treft men in de nieuwe uitgave aan. Uitgever is de heer Tjeenk Willink te Zwolle, in aansluiting aan de bekende Schuurman - uitgave; bewerker de heer J. B. Vroom, ontvan ger der registratie en domeinen te Bolsward. polderbesturen. Benoemd tot gezworenen in de poldersOoster- en Sir JanslandC. A. Brou wer; Elisabeth: C. B.Thomaes; Alstein:P.Staal; Leendert-AbrahamA. Markusse Az.Adriaan: H. Roelof; Nieuwe Passageule: A. vanHijfte; de Vier Bannen van Duiveland: J. Bevelander; Heer JanszJ. de Kam Cz.Anna FrisoJ. Leen- dertse Hz.SophiaA. van der MaasJacoba E. van der Moere; Willem: M. Noordhoek; Soe- lekerke: D. Remijnse; Oud-Noordbeveland: J. Rijke; Zonnemaire: J. M. van den Bout; Drei- schor: D. Klompe; Oud-Wolfaartsdijk: C. van Damme; Oost-NieuwlandP. Koeman; Oost: J. van Liere; Westerkerke: A. van Strien; water schap Kruiningen: P. Kole Mz.; de vereenigde polders van Ossenisse: J. de Waal; Nieuw Krab- bendijke: A. deKokJz.Maags: J. ButijnMuije, gemeente St. MaartensdijkL. WesterweelNieuw - lande: J. Verlare Sz.ReigerhergschenJ. J. van Gorsel Hz.OnrustP. IsraëlDeurloo, gemeente Tholen: C. Christiaanse; Oude, te Sint Philips- land: C. W. van NieuwenhuyzenThoorn: J. van schouwen; Stads: A. C. Danckaerts; waterschap de Vrije polders onder Tholen: C. Bierens en M. Christiaanse; Nieuwenpolder (annex Stavenisse): J. C. LuykMolenpolder: J. Scheelehet water schap Oud-Vosmeer: W. H. van Gorsel; den polder MoggershilH. Elenbaashet waterschap Poortvliet: A. de Rijke en W. van de Vate; het waterschap Hoedekenskerke: J. van Dijke; den „Wie kan dat zijn?" vroeg zij aan Ludwig. „Ik geloof dat zij komt spreken over dat kind dat dien val gedaan heeft" zei hij. Daarop ging Pearl terstond naar de kamer waar de jonge vrouw haar wachtte. „Gij verlangt mij te spreken vroeg zij in het Duitsch. De vrouw die er zoo bruin uitzag als een zi geunerin, en zachte oogen had, antwoordde haar in het Engelsch. „Ja, miss. Gij toondet waar gevoel te bezitten en gij zult goed zijn voor het arme kind. Ik heb er drie van mij zelve en heb genoeg te doen om hen in het leven te houden het zijn die drie kleine acrobaten, die gij gezien hebt. Ik kon nooit veel voor Izzij doen; maay ik bespaarde haar soms een pak slaag en gaf haar nu en dan wat soep of een hapje eten. Laat haar niet naar den circus terug gaan, miss, het zou haar dood zijn. Het is er alles met slaag ingekomen; dat is zoo hun manier. Zij zou veel vlugger geleerd hebben door een vriendelijk woord. Het was zulk een lief kindMag ik haar nog eens zien, miss? Voor mij zal zij niet bang zijn. Ik weet alles van u en die mijnheer is heel trotsch op u. Ik hoorde hem van morgen met Rienzi praten eu hij vertelde hoe gij voor het kind zorgdet." „Als zij slaapt zult gij haar zien," zei Pearl een weinig verlegen met de wending welke het gesprek genomen had. „Het kind zou schrikken als zij wakker was; zij gilde het van morgen uit bij de gedachte aan den circus."

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1