Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Ke rkn ieuws Kunstn ie uw?. R echtszaken, Ukrirïjtvn. Telegraphische berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Staten-Generaal. b zij, die het examen van de hoogere burger scholen met vijfjarigen cursus, of het examen A voor de polyteciinische school gedaan hebben; Gemeenteraad van Middelburg. o. a. is men nu bezig met het opmaken Van lijsten, waarop allen worden opgeschreven, die bij het toekomstige volks-petitlonnement vóór of tegen het teekenen van het adres zullen wezen. Met die lijsten gaat men huis aan huis en op die manier was dan ook de naam der dame, van wie gisteren in het Utr. Dbl. sprake was, tegen haar wil op de lijst der toekomstige petiti- onarissen gezet. Dit verbond haar tot niets en toen zij zich later naar een der heeren leiders van het petitionnement begaf, om te vragen of haar naam nu tegen haar wil op het adres komen zou, werd haar natuurlijk verzekerd dat zij vrij bleef om al dan niet te teekenen. Dit rondzenden van lijsten, waar men zelfs tegen zijn wil op gezet kan worden, heeft veel van inquisitie. Bovendien is het niet zoo onschuldig, als de heeren van Asch van Wijck en Merens in het Utr. Dbl. beweren. Het blijkt toch, zooals wij gisteren mededeelden, dat er adressen aan de tweede kamer zijn ingezonden, waar „gemaks halve" al de namen met een en dezelfde hand op geschreven waren. Op dezelfde manier zou men te Utrecht de namen kunnen afschrijven van deze „tot niets bindende" lijsten. De adres sen zouden dan wel door den koning, als ongeldig, ter zijde gelegd worden, maar het namen-cijfer; de „honderdduizenden", zou toch behaald worden. En daarom alleen, om deze nieuwe Turksche trom waar men op beuken kan, is het den adres- optuigers te doen. raad van state. Bepaald dat ter vervanging van het lid van elke der in art. 31 van Zr. Ms. besluit van 4 September 1862 (Staatsblad no 174) bedoelde afdeelingen van den raad van state, hetwelk met 1 Juni a. aftreedt, zal optreden: in de eerste afdeeling, in betrekking staande tot het departement van binnenlandsche zaken, C. J. van Vladeracken; in de tweede afdeeling, in betrek king staande tot de departementen van financiën en van buitenlandsche zaken, mr Ph. J Bachiene in de derde afdeeling, in betrekking staande tot het departement van justitie, mr. G. de Vries Az.; in de vierde afdeeling, in betrekking staande tot het departement van koloniën, dr. W. R. baron van Hoëvell; in" de vijfde afdeeling, in betrekking staande tot de departementen van marine en van oorlog, jhr. J. P. Cornets de Groot van Kraaijen- burg. onderscheidingen. Vergunning verleend aan J. W. Alkema tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Karei III, hem door Z. M. den koning van Spanje ge schonken. koloniën. Benoemd tot voorzitter van het hof van justitie in de kolonie Curaqao mr. Sol C. Henriquez, thans lid van dat college, en tot lid van gemeld hof mr. H. Timmers Verhoeven, oud- kantonrechter van het voormalig kanton Wou- brugge. Vrijdag den 5en Juli a. komen alle Goesche schoolkinderen, die niet meer dan tienmaal de school verzuimd hebben, een pleizierreisje naar Middelburg maken, wat hun door het comité tot wering van schoolverzuim te Goes bereid is. Op de voordracht voor hulponderwijzer te Wolfaartsdijk zijn geplaatst de heeren K. van der Slikke, N. Nieuwdorp en J. L. van Dijke, resp. te Krabbendijke, Heinkenszand en Kruiningen. Voor het hoofdonderwijzersschap aldaar hebben gesolliciteerd de hulponderwijzers Hubregtsen, Jobse en Swenne, te Scherpenisse, Zoutelande en Zaltbommel. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat het toelatings-examen voor de rijks kweekschool voor onderwijzers te Middelburg gehouden zal worden te Goes op den 8en Juli a, en volgende dagen. De nieuwe katholieke kerk te Kralingen is do or den bisschop van Haarlem, in tegenwoordigheid van het dagelij ksch bestuur der gemeente, plech" tig ingewijd. Het traktement van den directeur der academie voor beeldende kunsten en technische wetenschap pen te Rotterdam, is door den gemeenteraad aldaar van 1200 tot 2000 verhoogd. De titu laris is tevens leeraar aan eene der hoogere bur gerscholen. Woensdag en Donderdag werd voor het gerechts hof te 's Hertogenbosch behandeld, de zaak contra mr. M. P. Schlesinger, advocaat, en A. J. M. Holster, procureur te 's Her togen bosch, beiden beschuldigd van het in een proces, des bewust gebruik maken van een valsch stuk, waaruit nadeel voor derden zou kunnen hebben voort vloeien. De eisch van den ambtenaar van het O. M. is voor beiden 3 maanden tot 10 jaren tuchthuisstraf en eene geldboete van 50, benevens de kosten. Voor mr. Schlesinger trad als verdediger op mr. E. H. J. M. van Ziunicq Bergmann, voor den heer Holster mr. P. 't Hooft, beiden advocaten te 's Bosch. Het hof heeft de uitspraak bepaald op aan staanden Donderdag. Als eene bijzonderheid meldt men ons uit Westkapelle dat den 25en dezer de vrouw van K. R. bevallen is van drie gezonde jongens. Moeder en kroost zijn welvarend. Gisteren is in het huis van arrest alhier overgebracht eene dienstbode uit Goes, J. v. H. genaamd, welke bekend heeft dat zij met behulp van den sleutel van het kabinet harer meesteres, dien zij op listige wijze wist machtig te worden, daaruit gelden ontvreemdde. De verdenking had eerst, ten onrechte, op iemand anders gerust. De heer D. P. Dominicus, burgemeester van Krabbendijke, heeft gisteren het feest zijner 25jarige ambtsvervulling gevierd. Aan den Nationaleu duivenwedstrijd, uitge schreven door de postduivenveteeniging „Celeri- tas" te Arnhem, hebben van de sociëteit „de Zwaluw" te Bergen op Zoom deelgenomen 51 duiven. De tijd van aankomst der 5 eerstaan- gekomenen was als volgt: Van Grijspaard, Merk paard 38 te 12.32. A. van der Bruggen, Merk paard 20 te 12.35. Witjes, Merk hond 12 te 12.36. Doornen, Merk paard 36 te 12.39. Witjes, Merk wijsvinger 26 te 12.42. De duiven waren gisteren te elf uren te Arnhem opgelaten en werden gerekend 1 kilometer per minuut af te leggen. Met dit warme weer worden te Katwijk aan Zee en a/d. Rijn vanwege het gemeentebe stuur de publieke goten en zinkputten tweemaal per dag gereinigd met sulphas ferrosus en ruw carbolzuur, om daardoor stank te voorkomen em de openbare gezondheid bevorderlijk te zijn. Het Vaderland ontving van verschillende zijden bericht, dat er onderscheiden personen, als te Ooltgensplaat, Geervliet, Zuidland, Twello, Ecliten en Sloten (Friesland) door de zonnehitte of ten gevolge van het groote gebruik van ver koelende dranken zijn doodgebleven. Als een goed voorbeeld wordt de maatregel van den kommandant der schutterij te Amsterdam vermeld, die eene bevolene exercitie, uithoofde der buitengewone warmte, gisteren heeft „afgelast." In de vergadering der leden van het district Amsterdam en Nieuweramste! van „Eigen Hulp" is besloten tot oprichting eener afdeeling voor geneeskundige hulp. De verkiezing van een heemraad in het waterschap Broekerraeer, met 13 van de 25 stem men, is vernietigd omdat per procuratie was medegestemd namens een persoon, die reeds 14 dagen vóór de stemming overleden was Te Zaandam zijn door een brand, die in een timmermanswinkel ontstaan was, binnen korten tijd 11 gebouwen, waaronder een bergplaats van levertraan, geheel vernield. Persoonlijke onge lukken worden niet gemeld. Ruim 20 gezinnen zijn van hun have én dak beroofd. De beroemde zangeres Albani heeft tegen den volgenden winter een engagement gesloten met de directie der Italiaansehe opera te St. Pe tersburg. Zij zal slechts twee keeren 's weeks zingen en voor iedere voorstelling 7000 francs ontvangen. Bij die niet onaardige verdienste voege men nog het stel diamanten dat eene prima donna altijd van den keizer en de keizerin ontvangtterwijl ook de geabonneerden gewoon zijn haar een kostbaar geschenk in edelgesteen ten te geven. Dezer dagen vóór de opening van eene der zittingen van het congres stond Bismarck met Andrassy te praten en drukte hij dezen zijn leed wezen uit over de ongesteldheid van Gortschakoff, die hem verhinderde de zitting bij te wonen. II a mangé trop de fraises voegde Bismarck er bij. Dites plutot qiCil a dü rnanqer trop de phra ses, antwoordde de Oostenrijksche kanselier. Richard Wagners nieuwe toonwerk Parzival is voltooid. De operazanger Jager uit Hamburg is met zijn huisgezin naar Baireuth verhuisd om de titelrol in te studeeren. binnenland. Amsterdam. In de vergadering der afdee ling voor de wis- en natuurkundige wetenschap pen, van de kon. academie van wetenschappen, werd door prof. Halting rapport uitgebracht over de verhandeling van dr. Seelheim betreffende den bodem van Zeeland. De conclusie van dat rap port, luidende dat het stuk aan den heer Seel heim teruggezonden zal worden teneinde, met enkele veranderingen, in de werken der academie te worden opgenomen, werd aangenomen. Utrecht. In de vergadering van aandeel houders der Rijnspoorwegmaatschappij is het divi dend over het afgeloopen boekjaar vastgesteld op 7 7, pet. 's Gravenhage. Benoemd tot ridder dei- orde van de Eikenkroon G. Dijkmans, hoofdcom mies ter griffie van de eerste kamertot deken der orde van advocaten mr. G. M. van der Linden. buitenland. Berlijn. Over de wenschelijkheid der bezet ting van Bosnië en Herzegowina waren alle op het congres vertegenwoordigde mogendheden het eens, behalve Turkije, dat bezwaren maakte. Heden waren de Grieksche zaken aan de orde. Over deze had eene voorbereidende conferentie plaats. De publieke verkoop van de hofstede, groot ongeveer 85 hectaren, gelegen in de gemeente Oosterland en in pacht bij den heer A. van der Have te Oosterland, had op 28 Juni in de con certzaal te Zierikzee plaats. Nadat deze eerst in perceelen was geveild en herveild is de totale massa in bod gebracht en daarvan kooper gewor den de heer J. H. Berckenkamp, te Mijdrecht, voor f 600 per 40 aren 33 centiaren, behalve de toebedingen. Op 27 Juni werd te Zierikzee door het be stuur van het waterschap Schouwen, in het open baar aanbesteed, het opnieuw bedelven der water leidingen langs den Slijk-, den Groenen- en den Weduwenweg, tusschen Moriaanshoofd en den ringdijk bij Oud Eliemeet en langs den Groenen weg tusschen den Elkerzeeschen weg en Brijdorpe in 6 perceelen, bij enkele inschrijving. Aannemers zijn gewordenvan het le perceel I. van de Panne te Duivendijke, voor f 630.80; 2e perceel S. Be- suijeu te Ouddorp, voor 900; 3e perceel S. Be- suijen te Ouddorp, voor 1 300; 4e perceel I. van de Panne te Duiveud'jke, voor 898.88 5e per ceel J. Fondse te Kerkwerve, voor f 625; 6e perceel I. van de Panne te Duivendijke, voor f 459. 28 Jun. 's av. II u. 67 gr. z9 's morg. 8 u. 70 gr. 's midd. 1 u. 75 gr. 's av. 6 u. 72 gr. tweede kamer. Lager onderwijs. Amen- deinenten. Door de heeren RoëlI, Godefroi en Patijn is als amendement op art. 22 voorgesteld in de 2e al. van dat artikel te bepalen, dat de sehoollo kalen, beschikbaar gesteld voor het godsdienst- ouderwijs, ook des noodig verwarmd en verlicht kunnen worden. Voorts om de 3e al. van dat artikel aldus te lezen Bij verschil tusschen burgemeester en wethouders en uen districts-schoolopziener, alsmede op be zwaarscbriften van belanghebbenden omtrent de regeling en beschikbaarstelling in de le en 2e al. van dit artikel bedoeld, besluit onze minister, die met de uitvoering dezer wet is belast. Door de heeren Bergsma en Sickenz is voorge steld het bedrag der kosten van het lager onderwijs, dat ten laste van het rijk komt (art. 45 der wet), te bepalen op 40 in plaats van 30 ten honderd. Regeling der voorwaarden tot ver krijging der bevoegdheid van arts, tandmeester, apotheker, vroedvrouw en apothekers-bediende. Dit ontwerp heeft de strekking de wet van 1 Juni 1865 in overeenstemming te brengen met de nieuwe wet op het hooger onderwijs. Het begin-el bij dit ontwerp gehuldigd, is het volgende: alle doctorandi, om het recht tot uit oefening der practijk te erLngen, moeten het practiseh artsexamen afleggen maar daarom zijn nog geenszins alle artsen bevoegd om den doeto ralen graad te verwerven, uaar tot het practiseh examen ook zij moeten worden toegelaten, die geen doctorandi zijn. De twee natuurkundige en het theoretisch geneeskundig examen van dit ontwerp, beant woorden aan het natuurkundig, het candi- daats- en het doctoraal examen van het acade misch statuut. Het afnemen der theoretische examens wordt aan de faculteiten opgedragen. Het tegenwoordig ontwerp heeft voorts ten doel niemand die een beschaafde opvoeding genoot en genoegzame kundigheden bezit, uit te sluiten van den toegang tot de examens. Deze zal ook openstaan voor hen, die den doctoralen graad niet verlangen, of wier omstandigheden hen be letten daarnaar te dingen, en die zich met het recht tot uitoefening der practijk vergenoegen. Ter bereiking van dit doel worden drie cate gorieën onderscheiden a zij, die met vrucht de vier laagste klassen van een gymnasium of een progymnasium hebben afgeloopen. Door gedureude twee jaren de lessen aan de universiteiten te volgen, kunnen zij zich voor het eerste natuurkundig examen met eeuige inspanning zeer goed bekwamen; c de zoodauigen, die niet in de gelegenheid geweest zijn van eene der genoemde inrichtingen gebruik te maken. Aan hen blijft het vrij van hunne geschiktheid door een bijzonder examen te doen blijken. Voorts zijn in het ontwerp opgenomen de be palingen der wet op het hooger ouderwijs betref fende de verkrijging der bevoegdheid tot uitoefe ning der tandheelkunst. Het behelst voorts soortgelijke voorschriften omtrent de vroedvrouwen als ue bestaande wet, heft het onderscheid tusschen hulp-apotheker en leerling apotheker op en vervangt beiden door een geëxamineerden apothekers-bediende, die gelijke rechten en verplichtingen als de tegen woordige hulp-apotheker zal hebben. Zitting van Vrijdag 28 Juni. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren de Wind en Liebert, Na goedkeuring der voorgelezen notulen van het in de vorige zitting verhandelde worden voor kennisgeving aangenomen drie missives van gedeputeerde staten van Zeeland, houdende be richt der goedkeuring van het kohier der plaat selijke inkomsten-belasting en van raadsbesluiten van 5 dezer tot af- en overschrijving en beschik king uit den post voor onvoorziene uitgaven. De voorzitter deelt mede, dat is ingekomen het advies met bijlagen der commissie van toe zicht op de scholen voor middelbaar onderwijs op den brief der plaatselijke schoolcommissie, waarin zij voorstelt de school A, voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, te hervormen in eene school voor middelbaar onderwijs. Dit advies wordt niet voorgelezen, maar op de griffie voor de leden ter inzage gelegd en voorts in handen van burgemeester en wethouders gesteld tot het doen van een nader voorstel. De ingekomen rekening van het burgerlijk arm bestuur over 1877 wordt gesteld in handen der financieele commissie. Zij bedraagt in ontvang f 35,845.36j, in uitgaaf f 35,707.69, zoodat zij sluit met een goed slot van f 137.67|. In handen derzelfde commissie wordt gesteld een voorstel van het burgerlijk armbestuur om eene kleine wijziging te brengen in zijne begroo ting voor 1878. De zitting gaat over in eene met gesloten deuren. Na hervatting der openbare werkzaamheden wordt gelezen het rapport der in eene vorige zitting benoemde rechtskundige commissie uit den raad, om advies uit te brengen aangaande de uitbetaling der subsidie van f 50,000 voor het droge dok. De commissie is tot het besluit gekomen, dat thans noch de gemeente jegens den heer J. de Decker Gz., noch deze jegens de gemeente ter zake van het droge dok eenige contractueel e verplichtingen meer heeft te vervullen, terwijl die rechten en verplichtingen zijn overgedragen aan den heer J. F. van Leeuwen. Tot dusver is echter het noodige notarieele contract met laatst genoemden heer nog niet gesloten. Of nu het sluiten van een notarieel contract onder de toen bestaande omstandigheid werkelijk al dan niet noodig was, heeft de commissie thans niet te beoordeelen. Volgens raadsbesluit van 17 Augustus 1877 werd eeu contract als v e r e i s c h t e be schouwd, en zoolang aan dit besluit niet zal zijn voldaan, meent de commissie, tot haar leedwezen, vooralsnog bezwaar te moeten maken te advi- seeren tot uitbetaling der f 50,000, bedoeld in art. 21 der concessie, opgenomen in het voorstel van burgemeester en wethouders, hetwelk werd ingediend in de raadsvergadering van 14 April 1875. De voorzitter zegt dat burgemeester en wet houders, ofschoon zij de juistheid der conclusie van het rapport volstrekt niet in twijfel trekken, het hun toch wenschelijk voorkomt een middel weg in te slaan, teneinde de uitbetaling der subsidie kunne plaats hebben, en zij daarom voorstellen die uitbetaling te doen geschieden tegen ontvang eener kwitantie en deze vooraf om advies te stellen in handen derzelfde rechts kundige commissie. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming wordt alzoo besloten. De voorzitter deelt mede, betrekkelijk de verbouwing van het. Provoosthuis op den Dam, dat op verzoek van de regeering de gemeente zich ook zal belasten met de verdere inrichting en het meubileeren, met jaarlij ksch onderhoud, der voor ijkkantoor benoodigde lokalen. Boven den bedongen huurprijs van f 700 's jaars voor de benedenlokalen zal van rijkswege 90 voor het ameublement en ƒ250 huur voor de boven lokalen, samen dus f 1040 per jaar betaald worden. Het hiertoe betrekkelijk concept-besluit wordt zonder bedenking goedgekeurd. Een voorstel der commissie van bestuur over den MiddelburgVlissingschen straatweg tot aan vraag van verlenging der concessie tot tolheffing op dien weg, wordt zonder bedenking ingewilligd. De rekening derzelfde commissie over den dienst 1877 wordt goedgekeurdten bedrage van 4579.37i in ontvang, f 4325.82 in uitgaaf, goed slot alzoo f 253.55. Van het (bestuur der godshuizen is ingekomen eene voordracht ter vervulling der door het over lijden van den heer W. J Zip ontstane vacature van secretaris penningmeester, waarop zijn ge plaatst de heeren J. A. Zip, effecten-handelaar, en W. J. Zip, candidaat-notaris. Aan het einde der zitting wordt de heer J. A. Zip benoemd met algemeene stemmen. (De heer Snijders nam, op grond van familiebetrekking, aan de stemming geen deel.) Voor kennisgeving wordt aangenomen de mede- deeling van den voorzitter, dat burgemeester en' wethouders, in de plaats van den heer A. H. Kommers, die tot hun leedwezen zijne betrekking als commies ter gemeente-secretarie gaat verlaten, hebben benoemd den beer A. J. van Vessem, te Nijkerk. Daar de heer F. Hoijer voor zijne benoeming tot lid der plaatselijke schoolcommissie heeft be dankt, zal eene nadere aanbeveling ter vervulling der vacature worden ingewacht. De zitting wordt gesloten.

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2