Telegraphische berichten. BTTITENLAfS^ Handelsberichten, Thermometerstand. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. Stierengevechten. Graanmarkten enz» Prijzen van Effecten. nieuw instrument heeft uitgevonden, den mega- phoon, die men overeenkomstig de vorming van het woord tooneelkijker in het Hollandsch zou kunnen noemen tooneelhoorder. Door dit instru ment zijn niet geheel doove, maar toch hard- hoorende personen in staat om ook den zwaksten toon duidelijk te hooren. Het geluid wordt ge concentreerd en zooveel men wil versterkt. Wan neer men het instrninent aan het oor houdt, kan men op 100 el afstand hooren fluisteren. Edison heeft met den megaphoon reeds zeer verrassende proeven verricht en geeft de volgende eenvottdige aanwijzingen voor het gebruik van het instru ment. Men kan de megaphoon op dezelfde wijze gebruiken als de bijziende een tooneelkijker; zooals deze tegen de oogen wordt de megaphoon tegen het oor aangelegd, zoodat het buisje het oor aanraakt; dan zal iedere toon, zoo noodig 50 maal versterkt kunnen gehoord worden. De kracht van het geluid k in voor het oor op de zelfde wijze geregeld worden, als een telescoop door in- en uitschuiven voor ieder oog kan ge steld worden. binnenland. Amsterdam. Door het dagelijksch bestuur van Amsterdam is heden aan den gemeenteraad het voorstel gedaan tot het aangaan eener obliga- tieleening van 6} inillioen, rentende 4 pet. De verkiezing te Amsterdam ter vervanging van den heer Stieltjes is bepaald op 23 Juli. Tweede kamer. Behandeling schoolwets- ontioerp). Door art. 3 van het ontwerp wordt de tot dusverre bestaande bevoegdheid ingetrokken om van wege de gemeente of de provincie subsidie te verleenen aan bijzondere, niet kerkelijke scho len. Hierop waren 4 amendementen voorgesteld. Dat van den heer Bergmann, strekkende om be voegdheid te verleenen tot subsidieering van alle bijzondere scholen, zonder dat deze daardoor een openbaar karakter zouden verkrijgen, werd door den min. nadrukkelijk bestreden en met 48 tegen 25 stemmen verworpen. Door de heeren van Naamen, van der Kaay en Lenting waren amendementen voorgesteld, strek kende om in meer of minder beperkten zin het tegenwoordig provinciaal era gemeentelijk, of enkel gemeentelijk subsidie te behouden. De minister stemde hier in zooverre mede in, dat hij de be voegdheid tot het verleenen van gemeente subsidie herstelde voor scholen waar ook onderwijs in de levende talen en de wiskunde gegeven wordt. Nadat hierop de heeren Lenting en van Naamen hun amendementen ingetrokken hadden, werd dat van den heer van der Kaay {zie onder de rubriek staten generaal) met 40 te,en 33 stemmen verworpen en het gewijzigd art. aangenomen. Een amend, van den heer van Houten, om bij art. 4 de gemeenten vrij te laten in de inrichting der schoollocalen, werd verworpen. Over een van den heer van den Berch, om de bepalingen be treffende den bouw enz. der schoollokalen, niet op de bijzondere scholen toepasselijk te verklaren, staakten de st. (34 tegen 34). buitenland. ILonden. Sir Stafford Northcote heeft aan eene deputatie verklaard, dat hij bij de mogend heden van het vasteland stappen zal doen om te verkrijgen, dat zij de suikerfabriekanten ver plichten te rafSneeren. Men zegt, dat het congres over 10 dagen zal afloopen. Griekenland heeft te Parijs eene leening van 50 millioen gesloten tegen 8 percent. 27 Jun. 's av. 11 u. 70 gr. 28 's morg. 8 u. 71 gr. 's midd. 1 u. 78 gr. 's av. 6 u. 76 gr. tweede kamer. ILagjer onderwijs. - Amen dementen Ofschoon het amend, van den heer van Was- senaer gisteren reeds verworpen is, kan het echter, tot goed verstand der discussie, en daar het minimum der eischen van de antirevolutionairen er in bevat was, nuttig wezen het hier nog mede te deelen. Door den heer van Wassenaer van Catwijk was dan voorgesteld vdor art. 1 van het ontwerp, het volgend artikel op te nemen „De wettelijke regeling van het lager onderwijs strekt zich uit tot: „lo de bevordering van de opleiding van het onderwijzend personeel; „2o de uitreiking van verlofakten tot het geven van onderwijs; „3o de regeling van het openbaar onderwijs in het algemeen »4° de uitbetaling van eene vaste jaarwedde van rijkswege aan eiken onderwijzer, die gedu rende éen jaar minstens 30 leerlingen op eene gevestigde openbare of bijzondere school onder wijs heeft gegeven. En verder de regeling der bezoldiging van openbare onderwijzers „5o da toekenning van pensioen aan de onder wijzers der openbare scholen; „6o het houden door de gemeente van scholen, voldoende zitplaatsen opleverende voor de kinde ren, wier ouders of voogden onderwijs van over heidswege voor hen begeeren; „7o het houden van toezicht op het onderwijs; „8o het geneeskundig staatstoezicht op de schoollokalen." Door den heer van Delden zijn, behalve zijn gisteren reeds verworpen amend, op art. 1, nog de volgende amendementen voorgesteld lo. aan de goedkeuring van ged. staten ook te onderwerpen de besluiten van den gemeenteraad nopens de regeling van de schooltijden en van de vacantiën (art. 19). 2o art. 21 aldus te lezen „De vaststelling van het leerplan en van de bij het onderwijs te gebruiken boeken en de verdeeling der school in klassen, geschieden door het hoofd der school, onder goedkeuring van burg. en weth. en van den districts-sehoolopziener. „Bij verschil tusschen burg. en weth. en den districts-sehoolopziener, of wanneer zij hunne goed keuring onthouden, beslist de inspecteur, tot wiens ambtsgebied de school behoort". De heer Lenting heeft mede eenige amendementen voorgesteld, strekkende lo tusschen het le en 2e lid van art. 3 het volgende te voegen: „Aan bijzondere scholen, waar onderwijs wordt gegeven in de vakken, onder litt. It van art. 2 genoemd, kan vanwege de gemeente subsidie worden verleend, onder zoodanige voorwaarden als de gemeenteraad noodig acht. „Op de aldus gesubsidieerde scholen zijn het le en 2e lid van art. 33 toepasselijk"; 2o art. 70 aldus te lezen: „Het plaatselijk toezicht wordt uitgeoefend door schoolcommissiën, door den gemeenteraad te be noemen. „Het lidmaatschap dezer commissie is vereenig- baar met dat van den raad. „In gemeenten, die zich tengevolge van het 3e lid van art. 16 vereenigd hebben tot het oprichten en in standhouden van gemeenschappelijke scholen, is eene gemeenschappelijke commissie" 3o na art. 70 het volgend nieuw art. „In gemeenten b neden de 3000 zielen, wordt het plaatselijk toezicht uitgeoefend door burg. en weth. die echter, in overleg met den arrondisse- ments-schoolopziener, geschikte personen, buiten hun collegie gekozen, met het doen van school bezoek kunnen belasten. „Op zoodanige gecommitteerden is het le lid van art. 73 toepasselijk". Bij aanneming van dit amend, vervalt art. 79. Door den heer van der Kaay is als amendement voorgesteld het eerste lid van art. 3 aldus te lezen „Lagere scholen, opgericht en onderhouden door de gemeenten, de provinciën of het rijk, zijn openbare, alle andere zijn bijzondere scholen." En aan het artikel toe te voegen „Aan bijzondere scholen kan door de gemeente of de provincie subsidie worden verleend, onder zoodanige voorwaarden, als het gemeente- of provinciaal bestuur noodig acht. „De aldus gesubsidieerde scholen zijn toegan kelijk voor alle kinderen, zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid. Het le en 2e lid van art. 33 zijn op die scholen toepasselijk. De uit- keering van dit subsidie kan door ons, bij over treding van die bepalingen, voor ten hoogste een jaar, en bij herhaling der overtreding voor altijd worden verboden." ïlegeling van den dienst en het gebruik der* locaal-spoorwegen. Voorloopig verslag). Algemeen verklaarde men zich ingenomen met het denkbeeld om den aanleg van buurt- of locaal-spoorwegen te bevorderen. De meeste leden zagen ook in het voorstel der regeering, als eene delegatie aan de uitvoerende macht tot afwijking van de wet van 9 April 1875, zoowel voor locaal- als tram-spoorwegen geen bezwaar. Erkenneude dat door dit ontwerp de zaak der stoomtramwegen ongeregeld zou blij ven, zagen de meeste leden daarin echter geen grief tegen het ontwerp. Eerstdaags zal er licht verspreid worden over de wijze, waarop de veelbesproken documenten in de Globe verschenen zijn. Gisteren is bij den be voegden rechter te Londen eene klacht ingediend tegen zekeren Ma vin of Marvin, kopiist bij het mi nisterie van buitenlandsche zaken, dat hij het Bus- sischEngelsche memorandum aan de Globe zou hebben medegedeeld. Mavin zou den 30en Maart twee hoofdambtenaren van het departement in het schrijven der stukken hebben bijgestaan en toen reeds den hoofdinhoud hebben medegedeeld aan de Globedie denzelfdeu dag het résumé in een opzettelijk daarvoor uitgegeven nummer liet drukken. Later heeft hij aan het blad eene volle dige copie verschaft. Den 6en Juli zal zijne zaak behandeld worden. Het is dus zeer mogelijk, dat de openbaarmaking, waar men eene list van een der beide regeeringen achter zocht, eenvoudig te danken is aan de misdadige veilheid van een ambtenaar en aan de mindere kieskeurigheid van liet Londensche blad aangaande den oorsprong zijner berichten. In ieder geval is de vrees ontijdig geweest, dat de publicatie van die stukken een hinderpaal zou zijn voor den congresarbeid, en dat de andere mogendheden het Engeland en Kusland zouden kwalijk nemen, dat deze door eene te voren ge sloten overeenkomst hadden gepraejudiciëerd op de beraadslagingen en op de vrijheid van het congres. Wellicht is het vermoeden niet ongegrond, dat het veelbesproken Globe nommer voor geen enkele der te Berlijn vertegenwoordigde mogend- beden iets nieuws bevatte. Men heeft in de zitting van Donderdag de Bulgaarsche quaestiën in zooverre afgehandeld, als het congres er zich mede zal bemoeien. De uitwerking der grenzen, slechts in hoofdtrekken te Berlijn bepaald, zal worden toevertrouwd aan eene gemengd militaire en consulaire commissie. Tot aanvulling der gisteren opgegeven nieuwe verdeeliug van het Balkanland diene, dat het nieuwe Bulgarije eene schatting aan de Porte zal betalen' en een deel harer schuld overnemen. Eene Europeesche commissie zal toezien op de invoe ring van den nieuwen staat van zaken. In het nieuwe Bumelië zal volkomen gelijkheid voor de wet van alle godsdiensten worden in het leven geroepen. Gisteren is geene zitting gehouden. Tegen de behandeling van de Servische belangen, die heden een aanvang zou nemen, vond men het wederom raadzaam een dag open te laten voor particuliere besprekingen. Wanneer dit systeem denzelfden uitslag heeft bij., de andere onderwerpen van be spreking, als bij Bulgarije, dan mag men een niet al te langen duur van het congres voorzien. Inderdaad spreekt men er reeds van, dat de heeren in de tweede helft der maand Juli na vol brachten arbeid Berlijn zouden verlaten ze zullen dan ook wel verlangen om met de temperatuur van deze dagen het ongezonde Berlijn te verwis selen met eene frissche badplaats. Vooral Bis marck schijnt naar zijne gewone jaarlijksche kuur te verlangenden prins Gortschakoff geeft het op, als het telegram in de Indépendance van heden waar is, dat meldt, dat de kanselier geene ver gaderingen meer zal bijwonen en de leiding dei- zaken aan graaf Schouwaloif heeft overgedragen. Als derde Bussische afgevaardigde zou dan zekere heer Bonteneff fungeeren. De heer Delyannis heeft thans officieel kennis gekregen, dat aan Griekenland door het congres het recht is toegekend om de zittingen bij te wonen, waarin de Turksche provinciën zullen behandeld worden, die aan zijn grondgebied grenzen, en buitendien de zittingen, waar het congres het nuttig en noodig zal oordeelen Griekenlands ad vies in te winnen. De toelating geeft geene meer dere rechten dan eene raadgevende stem. Grie kenland had wel geheele admissie gevraagd en zich daarbij beroepen op het voorbeeld van Sardinië in 1856, en ziet zich dus in zijne ver wachtingen eenigszins teleurgesteld, doch uit een practisch oogpunt heeft het geen klagen. Het zal nu volkomen in de gelegenheid zijn zijne wenschen viva voce voor te dragen in den vergaderden Europeeschen Areopagus. Als men thans spreekt van een bevredigenden afloop van het congres, denkt men alleen aan het behoud des vredes voor het oogenblik. Of immers de toestand, dien men bezig is te scheppen in het Oosten, eenige waarborgen zal opleveren voor duurzaamheid, valt te betwijfelen. Eusland's ver overingspolitiek is van te ouden datum en heeft zich te bestendig getoond om zich nog veel aan verdragen en congresbcsluiten te storen en de machtige stem, die het hebben zal in het onder zijn invloed tot stand gekomen en door eene stamverwante natie bevolkte Bulgarije, kan in het vervolg slechts strekken om eene nieuwe poging in het werk te stellen om geheel meester te worden van de Zwarte Zee. Het Turksche rijk toch, verkleind en onder nog zwaarderen schulden last gebogen, zal ook in zijn nieuwen toestand wel weer eens eene aanleiding of althans een voorwendsel geven tot interventie door den machtigen nabuur. Wordt dan in een volgenden strijd over de Oostersche quaestie Turkije nog weer besnoeid, dan is op den duur de eenige weg tot oplossing de geheele verjaging der Turken uit Europa. Argumenten van recht en billijkheid zullen daaraan wel niet in den weg staan, daal de diplomatie in hare toepassing van het volken recht gewoon is daarmede korte metten te maken. Het centrum van den Duitschen rijksdag, dat, in tegen stelling van andere parlementen, de ul- tramontanen bevat, heeft een verkiezingsmanifest uitgevaardigd, dat zooals te wachten was een zeer reactionairen geest ademt. Het wil de regeering in baar tegenwoordig streven steunen, doch zal men kan met volle gerustheid deze onder stelling wagen op zijn steun den prijs zetten van intrekking of althans merkbare verzachting der Meiwetten. De regeering zal dan hare nieuwe vrienden moeten ontzien om niet geheel geïsoleerd te staan. Prins Bismarck passe op en zegge in tijds: non tali auxiliol In alle bladen vindt men een warm woord van deelnemiDg bij het graf der achttienja rige koningin van Spanje. Vooral de omstandigheid, dat haar huwelijk meer zijn oorsprong had in de hartelijke genegenheid der echtgenooteu dan in eenige poli. tieke combinatie, maakt het verlies voor den jeugdigen koning dubbel treurig. In den Spaanschen senaat is eene vergeefsehe poging aangewend tot afschaffing der stierenge vechten, door een voorstel van wet door een der leden ingediend om dat volksvermaak na verloop van een termijn van vijf jaren af te schaffen. De minister van openbare werken sprak namens de re geering tegen het voorstel en zeide, dat dit slecht overwogen en ontijdig was; want de laatste stierengevechten, die onmiddellijk na het huwelijk van den koning plaats hadden, hebben bij alle klassen in Spanje die voorstellingen weer meer populair gemaakt. De minister gaf toe, dat het ver maak wel wat streed tegen de beschaving, maar kon zich ook niet ontveinzen, dat geen enkele openbare voorstelling zulke aantrekkelijkheid voor het volk had, en dat „stierengevechten enkel konden verdwijnen als de omstandigheden, die ze begunstigen of noodzakelijk maken, insgelijks verdwijnen." Na deze eenigszins vage verklaring werd de wet verworpen, evenals reeds dikwijls met dergelijke voorstellen is gebeurd, die steeds door de regeering worden bestreden, daar geen ministerie zich zou durven wagen aan de impopu lariteit, die het steunen van zulk een maatregel noodzakelijk zou moeten tengevolge hebben. Wan neer men de Spanjaarden hunne gehechtheid aan dit wreede tijdverdrijf verwijt, antwoorden zij niet zonder grond, dat hoe gegrond het verwijt moge zijn, de vreemdelingen wel wat zachter in hun oordeel mochten zijn, omdat bijna alle reizigers, die Spanje bezoeken, de eerste de beste gelegen heid waarnemen om een stierengevecht te zien, en daardoor niet zoo erg worden afgeschrikt, dat ze niet nog eens terugkomen. Gent, 28 Juni. Boode en witte tarwe ad 1C0 kilo op staal fr. 29.rogge ad 100 kilo fr. 21. gerst fr. 26.haver fr. 21.50; boekweit fr. 17. paardenboonen fr. 18.50koolzaad fr. 46.lijn zaad fr. 33.lijnkoeken fr. 27.koolzaadkoe ken fr. 21.boter fr. 2.80 per kilogrameieren fr. 2.05 per 26 stuks. Vlissingen, 28 Juni. Boter per kilogram f 1.24 a /1.14. Eieren 3.60 a per 104 stuks Amsterdam, 28 Juni. Baapolie op zes weken 41}. Lijnolie f 33}. Amsterdam, 27 Juni. 28 Jun. STAATSLEENINGEN. Nederl. Cert. N. W. Sch. 2* pet. 63} 63£ dito dito dito. 3 74} 75 dito dito dito. 4 99 98} België. Certificaten2} Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 58} Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 71 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 54ff 54f£ dito Febr.-Aug. 5 54} 54/j dito Jan.-Juli.5 56} 56} dito April-Oct. 5 56} 56^ dito dito Goud. .4 63} Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 73} Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 51 51 dito dito 1876. 6 97f 97} Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 95} 95} Cert. Inschr. 5" Serie 1854 5 61} 61} dito dito 6e 1855 5 75} 75} Obligatiën 1862 5 80} 81} dito 1864 f 1000 5 89} 90} dito 1864 1005 85} 86} dito 1877 dito5 84} 85£ dito 1872 gecons. dito5 82} 83} dito 1873 gecons. dito 5 83 84jfr dito 1850 1' Leening dito. 4} 83 83} dito 1860 2' Leening dito. 4} 80} 81} dito 1875 gecons. dito. 4} 75} 75} Cert. Hope G" 1840. 4 dito 2e, 3", 41, Leen. 1842/44, 4 Obligatie Leening 1867/69. 4 72} 72}} dito dito 1859 3 63 Cert. van Bank-Assign 6 38} 38} Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 14} 14^ dito dito 1876 2 33 32y| dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 12} 12} dito dito 1876 2 27} 27} Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 13}} I3f} dito dito 1869 6 15 15} Egypte. Obl. Leening 1876 6 55 54} dito dito 1876 5 70} Vereen. Staten. Obl. 1876 4} 102 dito dito 1871 5 103} 103} dito dito' 1861 6 105} 105} Brazilië. Obl. Londen 1865 5 dito Leening 1875 5 INDUSTEIEEIE EN FINANCIEELE ONDERNEMINGEN. Nederl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pet. 100} 101 Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 106} Ned. Ind. Handelsb. Aand. 122} 126 Stooinvaartm. Java Obl. 5 99} 99} dito Zeeland Obl.5 dito gegarand. dito4} Buitsehland. Cert. Bijks- bank Adm. Amsterdam. Oostenrijk. Aand. Nat. B. 123} 123,, SPOORWEG-LEENINGEN. Nederland. Maats. t.Expl. St.-Spw. AandPct- J™* Ned. ind. Spoorw. Aand. 104} 100 Ned. Bijn-spw.volgef. Aand. 141 N.-Brab. Boxt. Obl. 1875. 5 82} 82} dito dito 2' Hypoth. -Oj? *bt

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 3