HkrufyUn. Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger. Land bouw. Kunstnieuws. Rechtszaken, Het antwoord van den minister kwam hierop neder dat hij, overtuigd van de noodzakelijkheid tot opbeuring, een onderzoek heeft bevolen en binnen een maand het verslag der deskundigen inwacht dat de ondervinding, zooals die zich inzonder heid dit jaar voordoet, ernstige verbetering ge biedt dat hij hoopt, dat het onderzoek een middel aan de hand zal ceven, ^-waaraan hij van zijne zijde medewerking kan verleenen; dat hij begrijpt, dat de redding zich niet mag bepalen bij de omstreken van 's Bosch, maar zich tot de hooger gelegen landstreken behoort uit te strekken, en dat hij tot het opheffen van den ongelukkigen toestand zijn beste zorgen wil aanwenden. telegraphie. Benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren, de telegraphist le kl. A. C. Willemse. Door den gemeenteraad van Amsterdam zijn benoemd aan de universiteit tot hoogleeraar in de scheikunde, de geologie en de mineralogie dr. J. H. van 't Hoff, tot leeraar in de artsenij-bereid - kunde en de vergiftsleer de hoogleeraar dr. J. W. Gunning, tot leeraar in de Galenische pharmacie de buitengewone hoogleeraar W. Stoeder. Door burg. en weth. van 's Gravenhage is uit de leeraren aan het gymnasium als opvolger van dr. L. R. Beijnen tot rector benoemd dr. J. Rutgers, thans conrector, en tot conrector dr. H. Mulder. In de jaarlijksche vergadering van de clas sis van Middelburg, op 26 Juni 11. gehouden, waren 42 leden tegenwoordig, 15 predikanten en 27 afgevaardigde ouderlingen. Alleen de kerke raden van Kleverskerke, Biggekerke en Grijps- kerke hadden geen ouderlingen afgevaardigd. Door die vergadering werd benoemd tot secundus gecommitteerden predikant van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, de heer J. H. Klomp, pred. te Vlissingen; en voorts werden voor het classikaal bestuur van Middelburg benoemd: tot assessor, de heer Rijnders, predikant te Middel burg, en tot primi g committeerde predikanten de heeren I F. W. van Troosteaburg de Bruijn, pred. te Serooskerke, en J, H. Klomp, pred te Vlissingen. Tot secundi gecommitteerde predikan ten bij genoemd classikaal bestuur werden her kozen en verkozen de heeren: J. W. IJnger, p.ed, te Koudekerke; J. van den Bergen, pred. te Oostkapelle, W. E. M. Engelberts, pred. te Nieuw- land, dr. J. Koster, pred. te Vrouwepolder en J. H. L Roozemeijer, pred. te Middelburg. Ver der werd tot primus gecommitteerden ouderling bij het classikaal bestuur herkozen de heer J. van den Thoorn, ouderling te Middelburg, en tot zijnen secundus de heer P. Melis, oud-ouder ling te Serooskerke. De door de synode voorgedragen wijziging van de vragen, bij de aanneming der lidmaten te ge bruiken, werd slechts door éen predikant aanne melijk gekeurd. Voor vrije theologische studie, in den zin van theologische studie voor hen, die het verlangen, ook buiten alle academisch-onder werp om, verklaarden zich twee predikanten en vier ouderlingen, terwijl de overige leden dei- vergadering, in zoover zij omtrent dit punt een gevoelen uitsprakenhet vooralsnog noodig keurden dat de aanstaande predikanten der Ned. Herv. kerk verplicht werden, om de lessen, en ook hoeveel oester-soupers gegeven worden door enkele ondernemende geesten in hun midden, en wie op die losbandige feesten genoodigd worden. De bruidschatten der dochters, de vooruitzichten der gebrilde zonen, al die onderwerpen worden openlijk besproken; eigenlijk weten in Hamburg en in menige dergelijke stad, uwe buren meer van uwe eigen zaken dan gij zelf. Ik zwijg hier nog van de onderwerpen waarmede de dames zich het liefst bezig houden, maar de lezer kan gerust zijn dat de gute Frauen in Hamburg even veel in te brengen hebben als onze Engelsche „me vrouwen." Doch eere wie eere toekomt, de Teu- tonische dames overtreffen de andere in naarstig heid. Zij praten niet alleen, maar zij breien ook en hare bedrijvige vingers wedijveren met haar tong in onafgebroken snelle beweging, onder het welluidend gerammel van naalden en woorden. Somtijds zijn de woorden zelfs nog scherper dan de breinaalden. Het ongeluk in den circus, de voorbarigheid van die Engelsche miss Gray, de in 't oogloopende drukte van haar landgenoot om voor haar te zorgen en in alles haar zin te doen al die onderwerpen en nog vele andere, die meer recht streeks betrekking hadden op het huiselijk leven der „Steinmanns" werden openlijk bepraat op de warme soupers en koude dejeuners, in de meeste voorname Hamburgsche families. „Alsof Lotta en Lina op school niet genoeg Engelsch hadden kunnen leeren, zonder de onkosten van een gouvernante," merkte mevrouw von zoowel der door den staat als der door de Nederd. herv. kerk benoemde hoogleeraren in de godgeleerdheid bij te wonen, en zich aan de academische examens te onderwerpen. In de gisteren te Goes gehouden vergadering van de classis Goes is tot Ud van het provinciaal kerkbestuur herkozen de heer B. A. Overman, predikant te Heinkenszand, en als secundus de heer F. Hage, predikant te Wolfaartsdijk, nadat de heer P. Huet, van Goes, daar oor had bedankt. Verder zijn in het classikaal bestuur gekozen of herkozen de heeren: W. J. Pijzei, te Kruinin- gen; secundus J. Nierstrasz, te Krabbendijke J Kromsigt, te Cortgene; secundus Vermaas, te Yerseke; J. A. A. Fransen van de Putte, secun dus J. van Schouwen; tot secundus van den scriba Winckel, van 's Gravenpolder, en tot secundus van F. Hage, Brandt. Naar men verneemt, zal door de in Oost-Indië aanwezige oud cadetten een blijvend huldeblijk aan de kon. mil. academie bij gelegenheid, van haar 50jarig bestaan worden aangeboden. De luit. ter zee 2e kl. F. C. E. L. Koster, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt op nonactiviteit gesteld. Op het landhuishoudkundig congres te Assen is besloten in het volgende jaar het 32e landhuis houdkundig congres te 's Hertogenbosch te doen houden. Als opvolger van wijlen dep heer Rennefeld is benoemd tot directeur der tooneelschool te Am sterdam de heer W. C. Goteling Vinnis, te Haarlem. In de openbare zitting van het kantongerecht te Middelburg van den 25en Juni jlzijn de na volgende vonnissen in strafzaken gewezen: F. P. en D. d. K., lo het te zamen en in vereeni- ging spelen met muntspeciën op de openbare straat te Middelburg, (tweemaal gepleegd), 2o het loopen over een grasperk op den gemeentegrond te Middelburg, veroordeeld de eerste in drie geld boeten elk van f 1, en de tweede beklaagde in twee geldboeten elk van 1 of een gevangenis straf van een dag voor iedere boete; C. Ghet werpen van modderig water op de openbare straat te Middelburg, veroordeeld in eene geldboete van f 3 of een dag gevangenisstraf; J. D. v. K., het loopen over een grasperk op den gemeentegrond te Middelburg, veroordeeld in eene geldboete van f 1 of een dag gevangenisstrai 5 J. J. v. d. V., het klimmen achter op een rijtuig zonder verlof van den rechthebbende te Middel burg, veroordeeld in eene geldboete van 1 of een dag gevangenisstraf; C. H. D., het spelen met dobbelsteenen op de openbare straat te Middelburg, veroordeeld in eene geldboete van 1 of een dag gevangenisstraf; D. A. A., H. H. d. K., J. J. P. M., J. J. v. d. H., P. v. L., A. N., W. d. B., M. S., J. J. C., P. W. H., K. C G., G. J. C. P., W. v; L., H. H., W. v. d. P., J. F. H., P. v. L. en H. D., het te zamen en in vereeniging zich begeven tusschen het plantsoen op den gemeentegrond te Middelburg, veroordeeld itder in eene geldboete van 3 of een dag ge vangenisstraf; A. A., het wateren op de openbare straat bui ten de daartoe bestemde bakken te Middelburg, Bingen aan, die zeer gaarne eenigen nadruk op het woordje von legde. „Dat hebben ze alleen gedaan omdat de oude Steinmann tot senator gekozen is; sinds dien tijd draagt mevrouw de senatorin haar hoofd zóo hoog." De opgeheven breinaald moest de hoogte aanduiden waarop mevrouw Steinmann de kin droeg. „Lotta zelf is al even dwaas geworden als haar moeder en de vertrouwelijke voet, waarop zij met dat Engelsche meisje omgaat, is waarlijk bespottelijk. Zij spreekt bijna niet meer met ons; zij is nu te voornaam, denk ik." Zoo sprak Adelheid, de oudste der drie dochters van me vrouw von Bingen, waarvan de jongste haar dertigsten verjaardag reeds gevierd had. „Nu mama; maak u maar zoo boos niet, en gij meisjes ook niet," zei mijnheer von Bingen over zijn Tageblatt heen ziende en zijn lange porseleinen pijp op nieuw stoppende. „Gij weet allen dat het voor ons niet aangaat om twist te zoeken met de Steinmanns, zij hebben veel te veel invloed, in alle opzichten. En als mevrouw de senatorin het hoofd wat hoog draagt, zal zij daar wel een goede reden voor hebben. Ik geloof dat zij die heeft. Haar vader heeft haar een aanzienlijk vermogen nagelaten; het is goed belegd en brengt „Natuurlijk, natuurlijk, juist zoo als ik ver wachtte anderen prijzen en uw eigen vrouw beleedigen. Er was een tijd dat gii trotsch op haar waart en haar liefde op prijs steldet. Ik heb om u pleizier te doen in vroeger tijd mijn hoofd nooit hoog genoeg gedragen en nu mijn haar grijs veroordeeld in eene geldboete van f 1 of een dag gevangenisstraf J. S., het van elders binnen de gemeente Mid delburg invoeren van gezouten spek zonder dit vooraf door een gemeentekeurmeester te hebben doen keuren, veroordeeld in eene geldboete van f 3 of een dag gevangenisstraf; A. B., het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staaaden grond te Vlissingen, ver oordeeld in eene geldboete van 3 of een dag gevangenisstraf; J M., L. P., J. v. O. en J. D. K. het zich bevinden in ke: nelijken staat van dronkenschap op de open bare straat te Middelburg, veroordeeld ieder in een geldboete van 1 of een dag gevangenisstraf; S. S., M. A. W., het zich bevinden in een openlijk huis van o. tucht zonder als publieke vrouw te zijn ingeschrov m te Vlissingen, veroor deeld in eene geldboete van 3 of een dag ge vangenisstraf; J. P. R., het zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap op de openbare straat te Mid delburg, na binnen de laatste twaalf maanden de overtreding voorafgaande voor een gelijk feit tot •straf te zijn verwezen, veroordeeld in eene geldboete van f 2 of twee dagen gevangenisstraf, en allen in de kosten. Gisteren avond werd het vijfjarig bestaan van den Tuin op het Noordbolwerk alhier her dacht met eene muzikale uitvoering door het muziekkorps der schutterij, 't Heerlijke zomer weder had een groot aantal leden met hunne dames daarheen gelokt. Tegenover het min aangename van vele rumoer makende kinderen, stond voor de bloemenliefhebbers de gelegenheid tot het be zichtigen van de juist gisteren avond geopende twee prachtige bloemkelken van den Cactus cereus Grandiflora, door den bloemist Blaas tentoon gesteld. Zooals men weet duren deze bloemen slechts éen nacht. Zekere B., van Middelburg, is onlangs te Maas tricht aangehouden als verdacht van diefstal, doch wegens gemis van bewijs weder op vrije voeten gesteld. Door den commissaris van politie te Bergen op Zoom opnieuw in verhoor genomen, is hij tot volledige bekentenis gekomen en ver klaarde hij in zeker huis den nacht doorgebracht en bij het heengaan eene porte-monnaie met 40 medegenomen te hebben. Gisteren werd hij naar Breda overgebracht. Intusschen is zijne vrouw, die hij moedwillig verlaten had, bevallen. De bloemstengel der bloeiende agave, in het plantenhuis der Rotterdamsche diergaarde, wordt eiken middag te 12 uren gemeten. De groei be droeg Zaterdag 11§, Zondag 14, Maandag 14§ en Dinsdag 131 cM.; in het geheel eene hoogte van 2.35 M. De gemeente-geneesheer van Wageningen, de heer Persant Snoep, heeft verhooging zijner jaar wedde van f 700 tot f 1200 aangevraagd. De raad heeft het verzoek aangehouden. Gisteren zijn te Hoofddorp de feesten aan gevangen ter herdenking van het 25jarig jubilê der droogmaking van het Haarlemmermeer, nadat ze Zondag kerkelijk ingeleid werden. Het heer- lijüste zomerweder begunstigde de feesten, bestaan de in ringrijden, volksspelen, muziek, illuminatie en vuurwerk, terwijl mede eene landbouwtentoon stelling gehouden werd. Heden viert Nieuw- Vennep feest. De advertentie in verschillende bladen, waarin een kolossale diefstal van effecten werd bekend gemaakt, zal veler aandacht getrokken is en ik de moeder uwer dochters ben, en „Bedaard, bedaard, mama viel haar man haar in de rede, te veel gewoon aan hare uitval len om er in het minst om te geven, „laat ons geen tijd verliezen met deze discussies, daar er een bepaald onderwerp is waarover wij het van morgen eens moeten worden. Wij moeten de Stein manns de een of andere beleefdheid bewijzen en dat wel terstond. Wij zijn hun een diner schuldig en moeten hen vragen terwijl die Engelschman bij hen logeert. Hij heeft een goede positie en veel invloed. Mijn bankier vertelde mij gisteren dat zijn crediet ongelimiteerd is, voor zoover zijne instructies gaan. Ik weet niet wat zijn handelsvak is, maar het staat in verband met den exporthandel, en hij kan ons ook van nut zijn. Zulke kansen mag men niet verwaarloozen." „Ik ben zoo blij dat gij hem hier wilt vragen, papa; ik heb altijd zoo'n penchant gehad voor die lange gedistingueerde Engelschen," merkte Adelheid aan, die een hóoge stem en kwijnende manieren had, zooals die verondersteld werden aan alle welopgevoede von Bingens eigen te zijn. Wordt vervolad.) hebben. Volgens het Handelsblad i3 gisteren te Amsterdam ten kantore van een bankier een per oon aangehouden, die het geld voor eenige (20) Russische certificaten 1862 kwam halen, die hij ter verkoop had gezonden. De nommers waren gewijzigd door de 0 in 6 of 9 te verande ren, wat de firma ontdekte. Men meent dus de daders van den diefstal op 2 Juni 1877 gepleegd op het spoor te zijn. Anderen, die zulke stukken mochten ontvangen, behooren op hun hoede te zijn. De begrafenis van dr. T. J. Stieltjes had gisteren te Rotterdam, in tegenwoordigheid eener breede schaar van vrienden en vereerders, plaats. Op de begraafplaats Crooswijk voerden de heeren Then Bergh, directeur der Rott. Handelsvereeni- ging, Joost van Vollenhoven, burgemeester, Mees, ingenieur der Handels vereeniging en luitenant- generaal Knoop het woord. Gedurende den jongsten winter werden te Lockport (N.-Amerika) ongeveer 200 huizen ver warmd door stoom uit twee ketels, geleid door pijpen, ter gezamenlijke lengte van ongeveer 3 mijlen. De leidingspij pen zijn voor de eerste 600 voet, van den ketel af, 3 Eng. duim in diameter. Voorts zijn 1400 voet 3 duims, 1500 voet 21 duims en 2000 voet 2 duims pijpen gelegd. De aanvoer uit deze hoofdpijpen naar de huizen geschiedt door II duims pijpen, en binnen de huizen worden j duims pijpen gebruikt. Evenals bij gas heeft ieder verbruiker een af- sluitkraan; en een vernuftig saamgestelde meter wijst niet alleen aan het totaal aantal meters verbruikte stoom, maar ook hoeveel in iedere kamer is verbruikt. Geen de minste condensatie heeft in de pijpen plaats. Zij worden evenals de gaspijpen gelegd. De stoom wordt ook tot op I mijl afstand van de ketels als beweegkracht voor machines van 10 tot 14 paardenkracht aangewend en in de keukens tot verschillende doeleinden gebruikt op mijl van de ketels werd o. a. een emmer met koud water tot kookhitte gebracht door middel van een straalpijp met gaatjes, die in den emmer werd gedompeld. In een huis van middelbare grootte, bevattende acht kamers, bedroegen de kosten van aanleg 150 dollars f 375). De exploitatiekosten bestaan bijna alleen in de kosten voor kolen en het loon van twee stokers. Het kapitaal der maatschappij is groot 50,000 dollars, in 500 aandeelen verdeeld, waarmede de kosten van den centraaltoestel en der 3 mijlen lengte stoompijp gedekt zijn. De stationschef te Wolvega is door de recht bank te Heerenveen tot 45 dagen eenzame opslui ting veroordeeld wegen3 het doen ontstaan van gevaar voor een treiii. Jn Londen had dezer dagen weer eene vergadering van Duitsche werklieden plaats ond^r voorzitterschap van dr. Fuchs, waarin de stel lingen der sociaal democraten werden afgekeurd en een motie werd aangenomen, waaruit bleek van de trouw der Duitsche werklieden te Londen aan de maatschappelijke en monarchale instellin gen van het Duitsche rijk. Nadat dit gebeurd was, kwamen een troep socialisten ter vergadering, die vroegen om ook hunne beginselen te mogen blootleggen. De president verliet daarop de zaal. Toen de socialisten wilden spreken, maakten de anderen zulk een oorverdoovend gedruis, dat men geen woord kou hooren. Tusschen dat leven in werden een paar motiën voorgesteld en ver - klaard te zijn aangenomen. De trouwe Duitschers zongen de Wa.cht ani Rheinde socialisten de Marseillaise. Om de socialisten geheel te verslaan haalden de getrouwen een troep kermismuziek van de straat, die zij hun lied lieten spelen. Ze hadden echter gerekend buiten de shillings der sociaal-democraten, die de muziek omkochten zoodat spoedig de Marseillaise wederom vroolijk door de zaal klonk en de socialisten voor goed het terrein behielden. Een Italiaansch schilder is dezer dagen onder zonderlinge omstandigheden gestorven. Hij was iemand van zeer slordige en vuile gewoonten en achtte het gebruik van een palet maar tijd verlies, terwijl hij zijne kleuren spreidde in de palm zijner linkerhand en op zijne bloote borst. Onlangs werd hij, terwijl hij voor zijn ezel zat, door verschrikkelijke stuiptrekkingen aangetast, waaraan hij na een paar dagen overleed. Docto ren verklaarden, dat zijn dood te wijten was aan de opslorping van minerale vergiften, die in ver schillende verven gebruikt worden. Niet alleen in troDische gewesten zijn zonne steken gevaarlijk. Te Sittingbourne in Engeland zette Dinsdag een schipper, toen de drukkende warmte hem hinderde bij het lossen van zijne schuit, zijn hoed af en bond zich een zakdoek om het hoofd. Kort daarna waggelde hij een oogen- blik en viel toen neer. Een zonnesteek had hem getroffen, en spoedig gaf hij den geest. binnenland. Tweede kamer. Het nieuw artikel 1 der schoolwet, door den heer van Wassenaer voorge-

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 2