121e Jaargang. Wm iitf&tl N». 150. 1878. Vrijdag 28 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nonuners zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Zij die zich voor 1 Juli a. op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nommers gratis. Middelburg, 27 Juni, FETJILLBTOlSr. de Schrijfster van „Jennie" enz, een ongeluk. De N. Rott. Ct. meldt dat de toestand van den minister van oorlog, na een rnstigen nacht, be vredigend is. De lijder is vrij van koorts. In de „Zierikzeesche Nieuwsbode" treffen wij het volgend uittreksel aan uit het Jaarverslag van het krankzinnigen-gesticht te Dordrecht, waarvan wij de ernstige overweging dringend aanbevelen „De sterke drank heeft ons dit jaar alweder zijn contingent geleverd, maar rijkelijker nog de godsdienstige dweperij. Mannen, in de kracht van hun leven, vrouwen die zoo noodig waren in haar talrijk gezin, kwamen hier, mager en verzwakt, het hoofd gebogen onder angst en vertwijfeling, (naar hun meening) heiaden met schuld en zonde, afgesneden van gemeenschap met God, of onder den invloed van den Satan. Geen zweem van hoop, geen zweem van vertrouwen, geen zweem van moed, oordeelden ze „zichzelven zóo slecht, zóo diep gevallen, zóo onwaardig", dat ze niet alleen alle troost en opbeuring hardnekkig afwe zen, maar ook voedsel en geneesmiddelen wei gerden, als zijnde deze gaven onwaardig. „Twee er van legden zich de boete op van onthouding en hielden dit zoo streng vast dat ze, na maanden lang kunstmatig gevoed te zijn onder de hevigste tegenstreving, het eindelijk met den dood moesten hekoopen. En dit diepe, waanzin nige schuldbesef, wien treft dit het meest? Men- schen van een losbandig, onzedelijk leven? Neen, want dan zoude die aandoening niet onnatuurlijk zijn en vast niet tot de zielsziekten gerekend worden. Doch de lichtmis is niet gewoon, de zaken zoo ernstig op te vatten; 't ligt reeds in zijn naam zeiven opgesloten. De lijders, die wij bedoelen, zijn meestal menschen van een zacht karakter, van ernstige levensopvatting, van een innig plichtsgevoel, maar die het niet genoeg achten hun plicht te doen, die aan goede werken geen waarde hechten, die zich verward hebben in DOOR «Afangs wollt'ich fast verzagen Und ich dachte ich trüg'es nie TJnd ich habe es doch getragen, Aber fragt mich nur nicht wie!" HOOFDSTUK I. „Ongehoord, 't is bepaald ongehoordze! zij hoos tot hare dochters, die er beiden een weinig ontsteld uitzagen. „Het schijnt dat de excentri citeit van die Engelschen toch geen grenzen kent. Die miss Gray zal waarlijk moeten leeren inzien dat zulk een gedrag niet gepermitteerd is in een fatsoenlijke familie, in een familie die haar positie op prijs stelt en tot de toongevers in Hamburg behoort." „Moeder, ach wees niet boos op miss Gray," smeekte Lotta. „Ik zal het u nooit vergeven, als gij boos op haar zijt," riep Lina. „Wij moeten zien wat er het best aan te doen js," de senator, zich bij haar voegende. .begrippen, neen, in zoogenaamde theologisch* machtspreuken, waaronder hun verstand te gronde gaat, omdat de rede er voor moet stilstaan. „Zij die zich geroepen gevoelen, hoogere eischen aan den eenvoud te doen dan deze kan dragen of vervullen, die gevoelens of belijdenissen op wekken, te hoog voor den armen leek, die de zonde uitbreiden tot huiten haar grenzen en de schuld onbetaalbaar maken, mogen er wel eens over denken, of dat vrede stichten is en heiligen, dat men den catechisant tot, vertwijfeling brengt, om hem daarna aan de zorg van een krankzinnigengesticht over te leveren". Maandag avond werd te Goes eene bijeenkomst gehouden om over het volks-petitionnement in zake het schoolwetsontwerp te spreken, welke door 70 a 80 personen werd bijgewoond. Er werd besloten, daar een voorstel om de heeren predikanten te verzoeken met het adres rond te gaan, geen ondersteuning vond, iemand, desnoods tegen vergoeding, daarmede te belasten, terwijl de kosten door eene onderlinge geringe bijdrage zouden bestreden kunnen worden. Wat de omliggende gemeenten betreft, daar zou men de hulp verzoeken van de kerkeraden diewat 's Gravenpolder aangaat, door den aanwezigen predikant dier gemeente werd toe gezegd om het adres in de consistories neer te leggen. Wat het op de vergadering gesprokene betreft, deelt de Goesche courant o. a. mede dat de heer Huet, predikant bij de N. H. gemeente te (locs zeide niet te gelooven dat het doel, dat men beoogde, met het petitionnement zou worden be reikt. Dit was hem zelfs nog verzekerd door een onzer afgevaardigden ter tweede kamer van zijne richting. De koning toch heeft hij het in dienen van dit ontwerp zich bij zijne ministers aangesloten: Z. M. kon dus later niet afkeuren, wat hij vroeger geholpen had tot stand te brengen. De heer de Pree, predikant bij de Chr. geref. gemeente te Goes, antwoordde daarop, dat, al geloofde ook hij niet geheel aan het welslagen van hetgeen men beoogdeer toch nog wel zou kunnen gebeuren, wat vroeger hij meende in 1863 is voorgevallen. Maar, toch moest men getuigenis afleggen van zijn geloofhet was thans een strijd tegen het Christendom, tegen de kerk, die, zooals hij nog aanhaalde door de redactie der Middelburgsche courant in 1873 was gezegd, in een hoek moest teruggedrongen worden. Maar bovendien, al hielp het petitionnement niet, toch zou deze demonstratie dan de behoefte lee ren gevoelen aan grondwetsherziening of veran dering van de kieswet. Waar uit de talrijke „Dr. Altwall is al op weg naar ons huis; wij zullen dus spoedig hooren wat hij er van zegt." 't Is middernacht. De arme kleine Isidora ligt doodsbleek en stil op het bed van miss Gray, die alleen hij haar waakt. Dr. Altwall had het tengere schepseltje onder zocht, de wond aan haar hoofdje verbonden, en koude compressen voorgeschreven. Haar hartje klopte ongeregeld en de ademhaling was zeer zwak. „Zou zij het te boven komen, dokter?" had Pearl Gray bezorgd gevraagd. „Zoo lang er leven is, is er hoop«ei hij „maar zulk een schok voor de hersenen, en zulk een teer gestel er is niet veel kans, vrees ik. Als ze van nacht koortsig wordt, moeten wij haar morgen inpakken; en dan zullen wij zien." Hiermede bedoelde de goede dokter niet dat hij het kind voor goed wilde inpakken en weg zenden, maar dat zij ingewikkeld moest worden, eerst in een nat laken, voorts in eenige dekens, en dan toegedekt met een paar donzen dekbedden, en zoo zachtjes te stoven gelegd worden. Deze manier om koortslijders te behandelen is zeer algemeen bij de hydropathen, die men in de defiige oude Germaansche stad veel aantreft. Daarop ging de dokter heen en Pearl bleef alleen op haar post. Den heelen nacht waakte zij geduldig aan de zijde van dit verlaten kleine schepseltje, dit kind van vijf zomers (die voor haar wel winters schenen geweest te zijn) dat handteekeningen blijken zal, hoe een groot deel van de natie iets wordt opgedrongen wat het niet verlangt, daar zal tevens bewezen worden dat in onze vertegenwoordiging dat deel geens zins weerklank vindt, en zou de kieswet dus moeten veranderd of de grondwet gewijzigd wor den. Wanneer het slechts de vrucht was van deze demonstratie, dat men daartoe nader gebracht werd, dan zou hij reeds dankbaar zijn. De uitslag der verkiezing van een gemeente raadslid te 's Gravenhage, ter vervanging van wijlen mr. A. de Pinto, is voor de kennis van de kracht der verschillende partijen in den Haag niet zonder belang, ofschoon niet afdoende. Door de liberalen is candidaat gesteld de bouwkundige G. F. C. Rose en hij dezen candidaat sloten zich ook de gematigd conservatieven en de conser vatieve kiezersvereeniging „Vaderland en Koning" aan. Door de katholieken werd de heer Lans candidaat gesteld. Het Haagsche Dagblad nam echter ditmaal de partij noch zijner gematigde geestverwanten, noch zijner gewone hulptroepen, de katholieken. Het besloot hij deze gelegenheid eens de zuiver aristocratische vlag te hijschen en stelde een sinds kort gepromoveerd jurist, den heer Groeninx van Zoelen, van wien het niets andèrs te zeggen wist dan dat hij van moeders kant aan het geslacht van Limburg Stirum vermaag schapt en iemand van aangename manieren is. Bij de stemming op gisteren nu verkreeg de h eer Rose 623, de heer Lans 339, de heer Groe ninx .257 stemmen. Het staat te bezien wat de Dagblad-partij nu bij de herstemming doen zal. De kans van den heer Rose schijnt echter gunstig. Omtrent de benoeming van mr. M. H. 's Jacob, tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, merkt het Handelsblad het volgende op: „Het optreden van een der meest gewaardeerde leden der balie in het gerechtshof is een heuglijk verschijnsel. Het doet ons genoegen, dat het tegenwoordig ministerie aldus medewerkt om de rechtscolleges ook uit de balie en niet alleen uit de magistratuur zelve aan te vullen. Hetzelfde heeft onlangs plaats gehad door de benoeming van den advocaat mr. D. Binger tot rechter in de rechtbank te Amlïerdam." *De overwinst voor de ambtenaren der Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen bedraagt, naar wij vernemen, over 1877 f 25.58 per aandeel. haar eigen kost moest verdienen, en wier dagelijksch brood zoo wreedaardig vergald werd met stok slagen en tranen. Pearl is dezen nacht zeer liefderijk gestemden voelt zich erg aangetrokken tot dit arme kind, een wees gelijk zij zelve, maar hoeveel ongeluk kiger, hoe verwaarloosd, hoe alleen op de wereld 't Is mogelijk dat een nieuw komend gevoel in haar eigen hart Pearl tot nog grooter teederheid aanspoort; maar zeker is het dat de nacht haar niet lang of moeielijk valt en dat de blijkbare verstoordheid van mevrouw Steinmann haar in 't minst niet hindert. Hare gedachten zijn met geheel andere dingen bezig, met herinneringen aan enkele blikken, woorden en uitdrukkingen, die door de manier waarop zij gebezigd werden zulk een bijzondere heteekenis hadden. Tegen den morgen wordt de ademhaling der kleine geregelder en komt er een zweem van kleur op haar wasachtig wit gelaat. Op eens vraagt zij in 't Engelsch om „een beetje water asjeblieft!" Met een kreet van blijdschap haast Pearl zich hare lipjes te bevochtigen en verlegt het kussen, waarop het moede hoofdje rust. De goude lokken kleven aan elkaar door het bloed uit die diepe snede; want toen het kind viel, nadat ze door het papier heen was, stootte zij zich tegen den scherpen kant van een vat waarop een grijnzende clown gereed stond om een nieuwe grap te gaan vertoonen. Dit was een treurige grap geweest, die allen andere een tijd lang had tegengehouden en op een akelige manier den Zeer ter snede herinnert het U. Dbh aan eene aanschrijving van de synode, nu 30 of 40 jaren geleden, waarbij de kerkeraden werden opgewekt het onderwijs in den godsdienst meer dan eens per week te doen plaats hebben. De kerkeraden hebben zich weinig om die aanschrijving bekommerd; en zij, die zeiven wei nig of niets hebben gedaan om aan de kinderen meer dan éénmaal 's weeks onderwijs in den gods dienst te doen geven, bewegen nu hemel en aarde, dat de scholen de taak zullen overnemen, welke zij zeiven niet hebben betracht. De confessioneelen klagen dat zij verdrukt worden. Recht voor zich; meer vragen zij niet. Hebben zij in gewetenszaken het recht ook erkend van anderen Zijn niet in tal van gemeenten de vrijzinnigen de kerk uitgedrongen? Men drage zorg, dat met de scholen niet geschiede wat met de kerken plaats had. Gunne men hun de ker ken, maar laat ons de scholen behouden. (Arnh. Ct.) Als bijdrage tot de afleiding van het woord chic zegt de redactie der Arnh. Ct. in 1848 een Leidsch student, John Chicard, gekend te hebben. Ditmaal doet de zucht om eene grap te zeggen de geestige redactie misschieten. Het is tooh niet waarschijnlijk dat de Leidsche academieburger, van wien later niemand meer gehoord heeft, den Pa- rij zenaars hun uitroep geleverd zal hebben. Op de 105e algemeene vergadering van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van kunsten en wetenschappen is o. a. besloten, naar aanleiding van de onlangs plaats gehad hebbende opheffing van de afdeeling voor statistiek aan het departe ment van binnenlandsche zaken, de directie te machtigen om te trachten het gevaar, dat van dien maatregel voor de wetenschappelijke beoefe ning der statistiek in ons vaderland te duchten is, af te weren door zich te wenden hetzij tot den minister, met verzoek om op dien maatregel terug te komen, hetzij tot de staten generaal. Onder de nieuw benoemde leden van het Genootschap bevindt zich o. a. dr. F. Seelheim, leeraar aan de H. B. S. te Utrecht. Uit 's Hertogenbosch, dat door de Prov. Noord Brahantsche courant dezer dagen, ironisch, 's Hertogen w a t e r genoemd werd, is eene commissie ter audiëntie bij den minister van waterstaat toegelaten tot overreiking en toelich ting van een adres, betreffende den voortdurenden overlast, dien men aldaar van het water heeft, loop van het programma der gala-voorstelling gestoord had. „Lieve kleine," sprak Pearl op vriendelijken toon „voelt gij u heter Ligt ge gemakkelijk „Het doet zoo erg zeer hier," antwoordde het kind zwak en wees naar haar hoofdje. „Ach help mij eens om het op te lichten." Pearl tilde haar op en sloot haar in hare armen, terwijl zij het zieke hoofdje op haar horst liet rusten. Zij ging met haar aan het open venster zitten en zoo vielen zij beiden in slaap, terwijl dè zachte morgenkoelte over de rivier de Alster heen naar binnen drong en een heerlijken geur van versch gemaaid hooi en welriekende bloemen mede voerde. HOOFDSTUK II. FBAATJES. Yoor de bewoners van Londen zou het huise lijk leven der Hamburgers zeker even vreemd zijn als een blik in de een of andere onbekende streek te slaan, waarvan de bewoners in alle opzichten van onze groote wereldstad verschillen. In de eerste plaats kennen alle Hamburgers iedereen die binnen en buiten dè poorten woont. Zij weten precies hoeveel march banco al de overige burgers bezitten; «ij weten hoeveel sigaren er gerookt en die zijn zeer talrijk hoeveel flesschen wijn en hoeveel seidel bier er gedronken worden;

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1