N°. 147. 121e Jaargang. 1878. Dinsdag 25 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/in. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0/20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. Zij die zich voor 1 Juli a. op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nommers gratis. Middelburg, 24 Juni, Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Rechtszaken. "JSmrljte*. MIDDELBIRGSCHE Volgens de Haarlemsche courant zou reeds een anti-schoolwetsadres, met een eerste bezending van 133,000 handteekeningen, aan Z. M. den koning zijn ingezonden. Wij vermoeden dat dit eene vergissing wezen zal. Immers bij de mededeeling van het adres in de Standaard van 10 en 11 Juni jl., werd ge zegd dat het „bestemd was den koning te worden aangeboden, ingeval onverhoopt het ontwerp door de tweede kamer mocht worden aangenomen." Er thans, nn de kamer nog pas tot de alge- meene beraadslagingen gevorderd is, reeds bij den koning mede aan te komen, zou onoprecht zijn tegenover de onderteekenaars, die met deze verklaring voor oogen, zich tot deelneming lieten overhalen. Bij de verkiezing van zes commissarissen in het polderbestuur van Walcheren, ter vervulling der door periodieke aftreding te ontstane vacatures, zijn 125 biljetten ingeleverd, waarvan 6 van on waarde, zoodat de volstrekte meerderheid 60 stemmen bedroeg. Blijkens de heden geopende biljetten zijn al de aftredende commissarissen herkozen, te weten de heeren W. A. baron van Lijnden te Koudekerkemet 117 stemmen. Jhr. mr.J.W.M. Schorer, alhier 116 M. Volkrijk Liebert, alhier 112 W. Cevaal, te Ritthem. 109 Mr. W. Ph.Vis, te Grijpskerke. 108 P. Loeff, te Koudekerke 105 Voorts waren uitgebracht op de heeren J. H. Snijders alhier 9; O. J. J. A. van Teijlingen alhier 6; D. Coppoolse, te Biggekerke, 6; J. Riemens, te Serooskerke 5; P. de Visser Jz,, te Oostkapelle, 5; J. Peper, te Aagtekerke, 4; L. Cijsouw, te Weskapelle, 3; J. C. Lantsheer alhier, A. de Visser, te Vrouwepolder, J. A. Tak alhier en L. Dingemanse, te Vrouwepolder, ieder 2 stem men, terwijl 9 personen ieder 1 stem verkregen. Dat bp warm weder de bad- en zweminrichting alhier op prijs gesteld wordt, bewijst het aantal baden Vrijdag en Zaterdag jl. genoment De thermometer in het water teekende op die dagen: 21 Juni. Laagste stand 65°, hoogste 69°. 22 67°, 72°. Het aantal gebruikte baden op 21 Juni was 98; op 22 Juni 239, onder welke 125 die kosteloos gebruikt werden. De leden der afdeeling Middelburg van het „Pensioen-verbond" worden herinnerd aan de vergadering welke op Vrijdag den 28en dezer, des namiddags te 3 uren, in de bovenzaal der sociëteit St. Joris alhier belegd is. De punten van behandeling zijnhet benoemen van twee bestuursleden en van een afgevaardigde ter alge- meene vergadering. (Zie advertentie M. Ct. van 20 dezer). De aandacht onzer lezers wordt gevestigd op het in dit nommer opgenomen ingezonden stuk van den heer C. Coenen te Utrecht, naar aanlei ding van het opstel in ons nommer van den 19en dezer: „Pieter Spa op de Parijsche Ten- penstelling." In de laatste weken is opnieuw eene verondie- ping in den nieuwen Maasmond ontstaan, welke, naar de N. Rott. Ct. meldt, grootendeels toe te schrijven is aan het loswerken van de gronden bij de verruimingen, aan welke men sedert een paar maanden mét groote kracht bezig is. De regeering was op dit voorbijgaande nadeel voor bereid en zal zooveel mogelijk daaraan tegemoet komen. Door den consul der Nederlanden te Algiers is tot vice-consul te Mostaganem, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, aangesteld de heer A. Pizzoli aldaar. (St. Ct.) Tot leden der vereeniging voor de statistiek in Nederland zijn o. a. benoemd de heeren mr. A. E. Dronkers, mr. E. Fokker, H. J. Smid, alle te Middelburg, en A. J. Marlet, te Hontenisse. Ook de min. van binnenl. zaken is, zeker met eene ironische bedoeling, met het oog op de opheffing van het rijksbureau voor statistiek, tot lid dier vereeniging gekozen. De aflevering dezer week van „Eigen Haard" bevat o. a. eene afbeelding eener hoogte- en dieptekaart van de Zuiderzee, gesneden door den heer mr. J. P. Amersfoordt en indertijd tentoon gesteld te Philadelphia, doch nu voor Parijs achtergehouden „omdat, zegt de schrijver in zijn bijschrift, de ministers, die op het oogen- blik het land regeeren, het ontwerp van wet tot droogmaking der Zuiderzee hebben ingetrokken." Op de kaart staat namelijk ook de ontworpen dijk van Enkhuizen, over Urk, naar Kampen afgebeeld. Onze Zierikzeesche medewerker ontleent verder aan het verslag der kamer van koophandel te Zierikzee, over 1877, (zie ons vorig nommer) het volgende De landbouwers en dit is een gelukkig verschijnsel blijven zich krachtig toeleggen op het mesten van vee van 2 tot 3ijarigen leeftijd. Behalve dat het van besmettelijke ziekten bevrijd bleef, tierde het vee werkelijk beter dan ten vorigen jare, tengevolge der grootere opbrengst van de weilanden, zoodat het vet te mesten vee in betere conditie op het stal kwam, het jonge vee meer ontwikkelde en het melkvee meer melk en boter opleveren. Behalve het vee voor verbruik geslacht, werden ruim 1800 stuks uitgevoerd. Voor de veredeling van het paardenras werd voortdurend gebruik gemaakt van Duitsche heng sten. Thans nog een woordje over scheepvaart en visscherij. Te Brouwershaven zijn aangekomen 338 en uitgegaan 31 zeeschepen. In 1871 bedroeg het eerste cijfer 767 en het laatste 126. Sinds zijn beide steeds en belangrijk minder. Voor de oestervisscherij teBruinisse werd alleen uit Frankrijk eene kleine hoeveelheid zaai-oesters ingevoerd. Op de enkele overgebleven onverpachte banken op de Zeeuwsche stroomen en de eigen banken onder den Flakkeeschen wal, werden p. m. 200,000 stuks oesters gevangen, die tot prijzen van f 30 tot f 70 de duizend werden afgeleverd. De han delaars kochten te Yerseke ongeveer 600,000 stuks voor f 65 de duizend. De koroesters golden van f 8 tot f 12 de 100. De voorraad dezer heerlijke dieren en dat is het ergste was echter zeer gering. Tengevolge van de hooge prijzen was de handel op Holland zeer beperkt, dat zeker niemand ver wonderen zal. Daarentegen vond men in Enge land zelfs tot f 80 gretige nemers, doch alleen met kleine hoeveelheden. Dit laatste, de vraat zucht en de beurzen der Engelschen in aanmer king genomen, verwondert mij insgelijks. Nu de oesters zelfs voor een dagblad-corres pondent niet meer te verkrijgen zijn, is het billijk een woordje aan de mossels te wijden. Zij, die deze schelpdiertjes thans eten, maken'zich wijs dat ze even lekker zijn als de vroegere goedkoope oesters. De mossels zijn echter ook duur en daardoor veel voornamer geworden; jammer dat de zeesterren onder de jonge zulke groote ver woestingen hebben aangericht. De vangst en de qualiteit waren minder dan ten vorigen jare. De vraag voor NederlandEngelandFrankrijk, Duitschland en België ze lusten ze overal nam belangrijk toe, waardoor hooge prijzen wer den bedongen. Men besteedde f 1.80 tot f 3 per Lectojiter. Over de kreukels, die ieder Zierikzeenaar minstens eens in 't jaar met een krenteboterham eet, zwijg ik, want sinds het domeinbestuur ver ordend heeft, dat men die niet mag rapen zonder voorzien te zijn van een consent, kan men daar nauwelijks meer over spreken zonder voor het kantongerecht te moeten komen. Onze eeuw, zegt een. der hedendaagsche wijs- geeren, heeft het druk. Zij leest in dezelfde hou ding, als waarin men iets pleegt te gebruiken aan het buffet van een wachtkamer, staande tusschen twee treinen in. Ik gaf daarom dit uittreksel, dat mogelijk ook nog te lang is om door het haastige publiek geheel gelezen te worden. belastingen. Benoemd G. D. Coninck Wes tenberg, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Zuidlaren c. tot ontvanger derzelfde middelen te Winsum c. a. koloniën. Eervol ontslag uit 's lands dienst verleendmet toekenning van pensioen, aan den Oost-Indischen ambtenaar C. de Haan, laatstelijk controleur der le klasse bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, thans met verlof hier te lande. Voor het eerlang te houden toelatingsexamen voor de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg hebben zich 63 sollicitanten aange meld, t. w.uit Zeeland 36, uit Zuid-Holland 19, uit Noord-Brabant 7 en uit Gelderland 1. In het vorige jaar waren er 52 aspiranten. De heer H. van Gortel te Wageningen heeft vóór 3 maanden aan ged. staten, verzocht de be trekking van onderwijzer te mogen waarnemen, gelijktijdig met die van redacteur van het weekblad „de Neder-Veluwe"; tot den schoolopziener richtte hij tevens de vraag: of het zijn van redacteur in strijd is met de wet op het lager onderwijs en als een beroep wordt beschouwd? Van ged. sta ten ontving adressant tot heden geen antwoord; hij vernam echter, dat de stukken, betreffende zijn verzoek, te 's Hage berusten, om in verband met de Roermondsche quaestie te worden beslist. Daar verschillende openbare onderwijzers tevens redacteurs van school- of andere bladen zijn, ziet men den uitslag in dezen met belangstelling te gemoet. De heer P. J. Houmes, eerste hulponder wijzer aan de Christelijke burgerschool alhier, sedert April jl., bezitter der hoofdonderwijzers akte, is benoemd tot hoofdonderwijzer aan de protestantsche bijzondere school te Wamel (Gel derland). Op de onlangs plaats gehad hebbende vergade ring der vereeniging „Ernst en Vrijheid" te Ber gen op Zoom (Afdeeling van den protestanten bond) werd het voorstel aangenomen tot oprich ting van een koraalgezelschap, ter verheffing van het kerkgezang. Te dien einde werd eene commissie benoemd tot het nemen van maatregelen, om dit plan zoo mogelijk tot verwezenlijking te brengen. Bereids zijn door die commissie zoodanige be palingen gemaakt, dat, bij eenigen goeden wil, alle kans bestaat, te zullen slagen. De heer P. van der Veen, predikant bij de Ev. Luth. gemeente te Zierikzee en beroepen naar Alkmaar, hield op Zondag namiddag, den 23en dezer, zijne afscheidsrede, tot grondslag van welke hij gelegd had Ruth 3 vers 1 laatste gedeelte: „Dat het u welga." Eene talrijke schare, ook van hervormden, waaronder ook de predikanten aldaar en van naburige gemeenten, woonde deze plechtigheid b^, die besloten werd met het zingen van eenige dichtregelen op de wijze van Gezang 440. De heer D. H. Teljer, predikant bij de Her vormde gemeente te Axel, heeft bedankt voor het beroep naar die gemeente te Wemeldinge. Bij de voortgezette behandeling der zaak van graaf van R. L., oud-burgemeester van Nieuw koop, beschuldigd van poging tot moord op zijn opvolger, heeft de adv.-gen. bij 't gerechtshof te Amsterdam, mr. Op ten Noort, een tuchthuisstraf van vijf jaren gerequireerd. Zijn advocaat, mr. Tydemanconcludeerde tot vrijspraak of hoogstens tot veroordeeling wegens burenge rucht enz. Gisteren middag vermaakte een knaap zich, bij den ingang der haven alhier, met baden. Hij raakte den grond kwijt en, niet kunnende zwem men, verkeerde hij in 't gevaar van te verdrin ken. Een andere knaap kwam hem te hulp, doch ook diens zwemkunst schoot te kort om hem te bereiken. Een voorbijkomend soldaat, die zich te water begaf, slaagde er evenmin in. Eindelijk gelukte het aan de op den wal staanden, door het toewerpen van touwen de verschillende dren kelingen weder op het droge te krijgen. Een algemeene zwem-cursus, waartoe de bad en zweminrichting alhier tegenwoordig gelegenheid oplevert, is waarlijk meer dan noodzakelijk. Heden morgen viel een jongen, bezig zijnde met spelen, op de Bierkade te Vlissingen aldaar in 't water en was op punt van te zinken, toen de Ned. Vlissingsche zeelouds J. Goedhart naar de plaats des onheils kwam toesnellen, den dren keling achterna sprong en hem van een wissen dood redde. Tegen het aannemen der nieuwe bronzen pas munt wordt te Amsterdam zwarigheid gemaakt door sommige winkeliers, en zelfs door post beambten, omdat zij de onbekende stukken niet goed vertrouwen. Men moet maar in Neder land zijn om van den meest onverwachten kant moeilijkheid te ondervinden bij het invoeren van iets nieuws! Generaal en mevrouw Grant hebben Zater dag een tocht gemaakt door den Haarlemmermeer en o. a. op de „Badhoeve" van mr. J. P. Amers foordt alles met bijzondere aandacht bezichtigd, terwijl de generaal, die zelf landbouwer en bestuur der van een groot landgoed is, hierbij buitenge wone belangstelling aan den dag legde. Des middags werd den oud-president door een 40tal ingezetenen van Amsterdam een diner aan geboden. De heer M. Insinger stelde een dronk in op generaal Grant, wiens militaire loopbaan hij in herinnering bracht, en dien hij begroette als ver tegenwoordiger van het groote Amerikaansche volk. De generaal, die in Engeland meestal met enkele woorden antwoordde op toasten, gevoelde zich op dit huiselijk feest zoo zeer op zijn gemak, dat hij uitvoerig op den toast van den heer Insinger antwoordde. Hij bracht in herinnering dat de aristocratie van New-York, het Nieuw Amsterdam van weleer, zich verheft op haar Nederlandsche afkomst; hoe afstamming van voorvaders uit Oud-Amsterdam een Amerikaan- schen adel vormt. Amerika was veel aan Holland verplicht, dat onder de stichters van het rijk een eervolle plaats innam, dat tijdens den opstand vertrouwen had gesteld in de groote republiek en den Amerikaanschen staat geld had geleend, en hij wees er op dat voor Hollands overbevol king Amerika nog vele velden ter ontginning had dat Hollandsche kolonisten boven allen gewaar deerd worden door hun degelijkheid, hun ijver, hun geschiktheid om goede burgers te zijn, daar zij eerbied voor de wet hebben. Na vijf jaren verblijf wordt een kolonist burger van de V. S. en de generaal drukte den wensch uit dat nog duizende Nederlanders eens Amerikaansche bur gers mochten worden, tot voordeel van hen en van de republiek. De vier kapiteins der schutterij te Leeuwar den, waaronder de dienstdoende kommandant hebben te gelijk hun ontslag als zoodanig ver zocht. De maatschappij van Nederlandsche letter kunde heeft eene, voor haar vooral, allerzonder lingste vergissing begaan. Zij heeft namelijk tot haar medelid verkozen den heer J. Huf vaq

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1