N°. 145. Ï21e Jaargang. 1878: Zaterdas' 22 Juni. Dit blad verschijnt a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodbericbten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagent voor België en Frankrijk: de firma Havas, Laffite C°. te Brussel en Parijs. BEIRICHT. Zij die zich vóór. 1 Juli a.. op dfize courant abonneeren,. ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nommers gratis. COLLECTE. Middelburg, 21 Juni. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Het VB Zuider-Zendingsfeest, Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat de jaarlijksche collecte aan de huizen der ingezetenen ten behoeve van het fonds tot aan moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, in overleg met de alhier gevestigde districts commissie, is bepaald op Woensdag den 26en dezer des namiddags tusschen 1 en 2 uren. Burgemeester en wethouders noodigen hunne medeburgers uit, tot het uitreiken van milde giften en bevelen hun ten hoogste de belangen aan van de vele oude en behoeftige krijgslieden die hunne krachten en gezondheid hebben opge offerd aan de verdediging van liet vaderland en zijne bezittingen. Middelburg, den 21en Juni 1878. De burgemeester en wethouders voornoemd, SCHOEEE. De secretaris, ft. N. DE STOPPELAAR. Gisteren avond werd in het Schuttershof alhier de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Yereeniging „Uit het volkvoor het volk," waarin het dertiende jaarverslag werd uitgebracht. Uit dat verslag bleek o. a., dat de financieele toestand veel gunstiger is dan het vorige jaar, en niet alleen het toen bestaande tekort gedekt is, maar er zelfs een klein batig saldo overblijft. De Floralia heeft weder verblijdende uitkomsten opgeleverd; daarentegen is de Volkszangvereeni- ging, wegens gebrek aan deelneming en ijver, opgeheven. Het voornemen om een opleidenden zangcursus te openen voor kinderen die de hoog ste klasse der volksschool hebben verlaten, is op verschillende bezwaren afgestuit. Blijkens mededeeling van den voorzitter is het bestuur voornemens een microscoop aan te schaffen. Andermaal heeft het bestuur toezegging gedaan dat het opnieuw pogingen wil aanwenden om de belangstelling in de muziekuitvoeringen op het Molenwater grooter te maken. Ter voorziening in de vacatures van het be stuur werden achtereenvolgens benoemd de heeren mr. ft. N. de Stoppelaar, aftredend lid, bij accla matie: W. Appel met algemeene stemmen, in de plaats van dr. H. A. de Jongh; W. Alberts, in de plaats van mr. E. Fokker, die voor de be noeming bedankt heeft; P. L. Tak, in de plaats van den heer W. J. N. Landré; L. S. Woutersen, in de plaats van den heer J. Koster. De voorzitter sloot de vergadering met dank betuiging aan dr. de Jongh voor zijne als be stuurslid bewezen diensten en met aanbeveling der Yereeniging in de voortdurende belangstelling van bestuurders, leden en begunstigers. Gisteren avond werd te Vlissingen eene verga dering gehouden voor het volkspetitionnement, in zake de wet op het lager onderwijs. Zij was druk bezocht. De heer J. H. Klomp, voorzitter van het comité, waarvan de oproeping was uit gegaan, opende de vergadering en zette daarbij het doel der bijeenkomst uiteen. Daarna werd door den heer P. J. Kloppers het wetsontwerp in het breede besproken, waarna ten slotte het peti tionnement door den heer van Hoorn uit Tiel toegelicht werd. De vergadering werd gesloten door den heer John. Op deze bijeenkomst werden geen besluiten genomen. Het doel was slechts om ieder, die aan het petitionnement zou willen deelnemen, in te lichten omtrent het doel en de strekking dezer beweging. De arrondissements-rechtbank te 's Gravenhage heeft de volgende alphabetische voordracht opge maakt voor rechter in dat college, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van mr. graaf van Lijnden: lo mr. C. Asser, rechter- plaatsvervanger in de rechtbank te 's Hage 2o mr. J. van der Lek de Clercq, rechter in de arr.-rechtbank te Middelburg; 3o mr. P. W. van Heusde, rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te 's Hage. Tot lid der maatschappij van Nederlandsche letterkunde is op hare gisteren te Leiden gehouden vergadering o. a. gekozen de heer H. Broese van ftroenou, te Aardenburg. Onder de bekroonden op de tentoonstelling van werkstukken van ambachtslieden en leerlingen van ambachts- en andere scholen in Noord- en Zuid- Holland, vanwege de Rótterdamsehe afdeeling der Maatschappij van bouwkunst, komt in laatst genoemde rubriek voor onze stadgenoot de heer J. Worrell, die den eersten prijs verwierf in marmerschildering, van de schilderschool der ftebr5. van den Burg. Het schijnt er bij het adressen teekenen tegen het schoolwets-ontwerp niet erg op aan te komen, hoe men aan namen komt. Zoo deelt het Nieuws van den Dag uit den Bosch mede, dat aldaar huis aan huis lijsten rondgaan om te teekenen. „Als de man niet tehuis is moet de vrouw maar teekenen en anders de kinderen. De goê gemeente teekent daar voor het behoud der katholieke scholen, want, zoo luidt de toelichting tot het adres, ze willen in den Haag dat de katholieke scholen opgeheven worden." Iets dergelijks schijnt te Utrecht ook tegebeu ren. Als de man niet tehuis is, laat men de vrouw maar teekenen, en wel met den naam van den man. Zoo kan het dan wel eens gebeuren, dat de naam van den man staat onder een adres voor de wet, bijv. van het Werkliedenverbond, en ook onder een adres tegen de wet. Het laatste is dan echter een valsche handteekening. 't Is wel aannemelijk, dat de hoofden der be weging er niet mede bekend zijn, dat zulke kunst grepen gebezigd worden, maar zou het dan niet in het belang hunner eigen zaak zijn, zoo ze den overdreven ijver hunner medewerkers wat tem perden? UD Door den heer van den Berch van Heemstede zijn verschillende amendementen voorgesteld, waarvan eenige betrekking hebben op de examens en de andere van de volgende strekking zijn: lo de beginselen der vormleer op te nemen onder de facultatieve yakken van het lager onderwijs 2o de bepalingen omtrent den houw en de inrichting der schoollokalen enz. alleen toepas selijk te doen zijn op de openbare school; 3o herstel van het kweekelingenstelsel met eenige beperkingen; 4o art. 43 te lezen als volgt: Elke gemeente zorgt voor de oprichting en instandhouding der openbare scholen voor lager onderwijs. De kosten, bedoeld in art. 44 onder a, l, f en g, worden gedragen door hen die van dit onderwijs gebruik maken en geheven hij een afzonderlijken schoolomslag, wanneer geene bijzon dere fondsen daarvoor aanwezig zijn. Op dezen omslag zijn de bepalingen der ge meentewet van toepassing. Met uitzondering van de on- en minvermogen den bedraagt de omslag van een tot tien gulden per maand voor ieder kind. Kinderen uit andere gemeenten, die de openbare school bezoeken, worden in den schoolomslag aangeslagen. Voor on- of minvermogende kinderen, uit eene andere gemeente ter school gaande, wordt het betrokken gemeentebestuur aangeslagen in ver houding tot het bedrag dat voor elk der on- of minvermogende kinderen der gemeente zelve noodig is. Door den heer Verheijen zijn mede eenige amendementen voorgesteld, waarvan het eerste strekt om te bepalen, dat de opleiding van onder wijzers en onderwijzeressen op de lagere scholen zooveel mogelijk van rijkswege wordt bevorderd. Een tweede amendement heeft ten doel de candidatenlijsten voor de benoeming tot onder wijzer te doen opmaken door burg. en weth. en niet dobr'den dist'riets-schoolopziener. In de derde plaats wordt wijziging voorgesteld ten opzichte der examens van de onderwijzers en onderwijzeressen. Verbetering van den toestand der arbeidende klasse wordt verlangd, en dien wensch deelen wij. Het moet ieder die er over nadenkt tegen de borst stuiten, dat werklieden van den vroegen morgen tot den laten avond dag aan dag bezig zijn zonder langs dien weg tot eenige welvaart te komen. Daarom verdient het stelsel te worden toege past, volgens hetwelk de werkman niet betaald wordt naar den tijd dien Ijjjarbeidt, maar naar het werk dat hij levert. De bekwamen zullen daardoor van hetere conditie zijn dan zij die slechts ten deeie hun vak verstaan, en tevens zal daardoor een prikkel gegeven worden tot hoogere ontwikkeling. De heer B. Veth, de eigenaar der Arnhemsche rijtuigfabriek, heeft dan ook dit stelsel, dat in het buitenland gevolgd wordt, in zijn werkplaats ingevoerd en eergisteren weigerde het schil- derspersoneel op dien grond te werken! Wij willen gaarne aannemen, dat de werksta king het gevolg was van een zekeren geest van broederschap tusschen de gezellen, maar hoe prij zenswaardig deze ook in andere opzichten wezen moge, hier komt zij niet van pas en staan de werklieden in hun eigen licht. Juist die belooning naar verdienste is de eerste stap tot verbetering van het lot der werkliedenwil men die niet, wil men hoog loon afgescheiden daarvan, dan zal dit noch op de bekwaamheid van den werkman, noch op zijn maatschappelijken toestand een gunstigen invloed uitoefenen, omdat, in verhouding tot den prijs van het geheele fabrikaat, de werkloonen steeds laag zullen moeten blijven om aan de mededinging het hoofd te kunnen bieden. ArnhCt.) Van den uitgever H. A. M. Roelants, te Schie dam, ontvingen wij het eerste deel van een herdruk der „Geschiedenis van de Fransche revolutie", door Erckmann-Chatrian, vertaald door D. Lodeesen. Dit eerste deel loopt tot het jaar 1789, tot de samenkomst der Etats-généraux en omvat dus eigenlijk meer de voorbereiding tot de revolutie, dan de revolutie zelve. Na* lezing, kunnen wij niet nalaten dit hoek aan te hevelen aan allen die in de grootste ge beurtenis van den nieuweren tijd belang stellen, en niet alleen aan hen, die eenige bekendheid daar mede op aangename, gemakkelijke manier willen opdoen, maar zelfs aan hen wier historische ken nis op degelijker grondslagen dan populaire litte ratuur berust. Het is de eigenaardigheid der Fransche revolutie dat, evenals de geschiedschrijvers nooit over haar uitgeschreven zijn, ook'de belang stelling voor haar nooit bevredigd raakt. Deze diamant heeft een zoo oneindig aantal kanten, en ieder daarvan schittert met een zoo bijzonder licht, sommige hel flonkerend, andere geheim zinnig lichtend, sommige een weldadige klaarheid verspreidend, andere pijnlijk brandend en verterend, dat men niet moede kan worden hem te aanschouwen. Zoo kan men ook, na Thiers en Michelet, Louis Blanc en Lamartine, Carlyle, Arnds en von Sijbel gelezen, na een aanzienlijk deel der tallooze mémoires en brievenverzamelingen doorgeloopen te hebben, die op dit heldentijdvak der nieuwe geschiedenis betrekking hebben, toch nog opnieuw het boek van Erckmann-Chatrian ter hand nemen en tot de ervaring komen dat men het onderwerp nog niet volkomen „uitgestudeerd" heeft. Wat de twee beroemde schrijvers der romans nationaux bedoeld hebben, was het laten vertellen der revolutie door een Lotharingschen boer, die in 1789 achttien jaren was, dus het ancien régime in zijn volle kracht nog uit eigen ondervinding kende, en dien zij lang genoeg in onze eeuw laten voortleven om de toestanden zijner jeugd met die, waarvan wij getuigen zijn, te kunnen vergelijken. Onnoodig te zeggen dat zij een tendenz-boek geschreven hebben. Zonen der demo cratie, is het hen te doen om de beginselen der democratie, onder een gemakkelijken vorm, met prenten opgehelderd en door een liefdes-historie aantrekkelijk gemaakt, tot in de onderste lagen der plattelandsbevolking te doen doordringen. Maar zij verstaan zoo volkomen de taal der boeren, hun kennis van de revolutie is zoo nauwkeurig en hun vereering voor haar komt zoo uit het hart, dat het hun vaak gelukt de illusie volkomen te doen zijn en de geschiedkun dige lezer zich soms verbeeldt, na al de verkla ringen van staatslieden en historieschrijvers, welke hij reeds kennen leerde, ook nog het getuigenis eens landbewoners over de wereldberoeririg van het eind der vorige eeuw te vernemen. Is dus voor den kundigen lezer het boek be langwekkend, het behoeft wel geen verzekering dat wij de verspreiding er van onder die klasse van lezers, die het degelijk voedsel slechts onder den gemakkelijkst verteerbaren vorm kunnen slikken, eene weldaad zouden achten. Die alge meene verspreiding wenschen wij dus de vier aangenaam uitziende deelen, toe. Door den gemeenteraad van Rotterdam is be noemd tot leeraar in de wis- en scheikunde en de natuurlijke historie van de H. B. S. metSjarigen cursus de heer J. H. Jennes, tot onderwijzeres in het handteekenen aan de scholen voor m. u. 1. o. mej. J. D. Neurdenburg, met 16 stemmen, terwijl 14 stemmen op mej. M. C. C. Worrell waren uitgebracht. Yoor de benoeming tot hulponderwijzeres zijn door B. en W. voorgedragen mej. M. C. Stellenaar en C. F. de,Clercq, te Middelburg. Bij het toelatings-examen voor de hooge- school te Leiden zijn slechts 17 van de 52 aspi ranten toegelaten, terwijl een groot aantal zich gedurende het examen hebben teruggetrokken. Dinsdag avond werd op de voor het feest bestemde weide te 'sHeer Arendskerke een bid stond gehouden, waarbij als sprekers optraden de heeren A. van Schelven uit Goes, Dammer- boer, zendeling, ds. van Schelven uit Alkmaar en ds. Rijnders uit Middelburg. Woensdag morgen kwamen naar gissing onge veer 3000 personen, het juiste cijfer is nog niet hekend, op het feestterrein te zamen, waarvan de meesten gewapend waren met para- pluies, en terecht, want het bij de Zuider-Zendings- feesten schier traditioneel geworden schoon weder liet zich te vergeefs wachtenbijna den geheelen dag regende het, dikwijls met stortvlagen, van onweêr vergezeld. Dat het genot der'bijeenkomst hierdoor veel verminderd werd ligt in den aard der zaak. Wel werd door eenige sprekers om zonneschijn gebeden, doch dit gebed werd niet verhoord, niet het minst ten spijt van den slot- redenaar, den heer van der Hoorn, predikant te Tiel, die gehoopt had eene rede te kunnen uitspreken vol erkentelijkheid voor het liefelijke zonlicht, doch nu in eene lange improvisatie schier aanhoudend over „regen" sprak. De hoofdcommissie heeft zich, zooals in het gedrukte program vermeld staat en door den heer Nonhebei, predikant alhier, in zijn inleidings- woord in herinnering werd gebracht, een eigen cantine aangeschaft, die p. m. f 1000 kost. De wensch werd uitgesproken, dat 100 feestgangers elk 1 goudstukje in de bussen zouden geven, dan waren de kosten gedekt en kwamen de gif ten der overige feestelingen ten bate der zendings- vereenigingen. Of deze wensch tot vervulling is gekomen, weten we niet, maar te oordeelen naar het bijna onophoudelijk collecteeren laat eene goede recette zich wel denken. Na door den heer Nonhebei te zija ingeleid, hield dr. M. Cohen Stuart uit Utrecht de ope ningsrede. Onze ruimte verbiedt ons van die rede, evenmin als van al {je andere redevoeringen, een uitvoerig verslag te gevenwe bepalen ons daarom tot eén zeer beknopt overzicht. Na gewezen te hebben,naar aanleiding van f

Middelburgsche Courant | 1878 | | pagina 1